2<l PIJLER!)AM KRIJGT DEZELFDE STERKTE ALS GEHEEL GESLOTEN DAM Stuurgroep Oosterschelde praat over relatie stormvloedkering en de partiële dijkversterking Het Oosterscheldeprojekt Automobielbedrijf W. C. ista Zoon Heeft Unogeen goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii bepaal uw nieuwe I OPEN HUIS Discounthouse „KATS" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 april 1977 133ste jaargang Nr. 22075 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797- 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2-onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1.. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W dit nummer: Ledenvergadering Chr. School Bruinisse BURGHSLUIS, 31-3. De leden van de Buitenlandse Persvereniging zijn tijdens hun twee-daagse trip door Zeeland overvoerd met informatie. Het lijkt aanneme lijk dat ieder lid voor zich uit die berg stof wat uitgele zen puntjes zal pikken voor publikaties in de verschil lende bladen en in bun werk voor de verschillende persagentschappen. Op het punt van inlichtingen was men uiteraard ook niet karig bij het informatiecentrum Deltadienst van de Rijkswaterstaat aan de haven van Burghsluis. Het bezoek aan het (winderig) Burghsluis viel aan het eind van de tweede dag, donderdag dus. De „technische top" van de Deltadienst was daar aanwezig, zodat het allemaal informatie uit de eerste hand betrof van het hoofd van de afdeling Waterbouwkundige werken Deltadienst ir. M. J. Loschacoff en hoofdingenieur A van de Direktie Sluizen en Stuwen van Rijkswaterstaat ir. W. Stevelink. Enkele zaken die de kern van het gigantisch projekt. de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde be treffen, kwamen in het onderwerpe- lijk kader aan de orde, waaronder het veiligheidsaspekt. Bij velen leeft nog wel eens de ge dachte dat de uiteindelijk te bouwen pijlerdam in de praktijk een minder veilig alternatief zou zyn, dan een geheel gesloten dam, zoals die in het oorspronkelijk Deltaplan was voor genomen te bouwen. Deze veronder stelling evenwel is onjuist. De in 1985 te voltooien pijlerdam is net zo sterk als een vaste dam en bestand tegen een stormvloed, die statistisch eens in de 10.000 jaar zou kunnen optreden. Gedetailleerde onderzoekingen Vooral door het nog niet bekend zijn van de wijdte der openingen, is een aantal gedetailleerde onderzoe ken nog aan de gang. Gelet trouwens op het unieke karakter van dit werk op wereldniveau, zullen toch steeds synchrone onderzoekingen noodza kelijk zijn. In grote lijnen echter is het plan gereed en op grond van het feit „dat het kan", werd destijds door de Deltadienst groen licht ge geven, waarna de beslissing viel op bestuurlijk niveau. Technische uitvoering Een terecht gestelde vraag geldt, uiteraard nog vaak de technische uitvoering, met name wat betreft het plaatsen van de suoer - grote beton nen buizen, waarop stalen buizen worden gebouwd, die als 't ware de stijlen zijn, waartussen de de bij stormweer te sluiten metalen schui ven zich op en neer kunnen bewe- .gen. Met de betonnen buizen gaat men vijftien meter onder water, zodat de onderkanten een in de Schelde aan wezige stevige laag van zand en klei hebben bereikt, die harde laag is er dus, maar daarboven ligt een veel zwakkere laag, waar de betonnen „huls" (hulzen) doorheen moet (en). Om die buis de nodige versterking te geven en de verandering op de zeebodem optimaal te maken, wordt die buis volgestort met beton. Dit werk moet allemaal onder wa ter geschieden en dat is dan meteen het. ongebruikelijk en uitzonderlijke ervan. De stalen pijpen komen te Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Slechts hij is gelukkig, die ge- looft het te zijn. i (Spreekwoord) De Oosterschelde niet het dammen schema in het kader van het Delta-projekt. Verwachting tot zaterdagavond: Advertentie [Ufm <^os*er'anc^ Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Marris Triumph M.G. Land/Rover Rangé/Rover. Inbouwstatiön Landi den Hartog gasinstallaties alleen voor eigen merken. rusten in deze betonlaag en met deze mehode krijgen de „spijlen" een dus danige stevigheid, dat zij onder alle omstandigheden de bewegende schuiven kunnen laten funktioneren. De aandrijving van die schuiven zal elektrisch geschieden. Het is duide lijk dat vooral ook de konstruktie- ingenieurs hier een fenomenaal kar wei krijgen te klaren, moeilijker, maar ook veel fascinerender dan een totale afsluiting met caissons. Stuk „gereedschap" Een niet gering stuk „gereed schap" voor de aanleg is een hefpor- taal van 95 m hoogte, gebouwd op twee pontonschepen. Dit gevaarte moet apart worden gebouwd, voor het sluitingsprojekt. De gigant zal worden gebruikt om de betonnen hulzen te vertranspor teren. Die be tonnen buizen worden „dicht bij honk" vervaardigd, n.l. op een werk terrein in de buurt van de haven Burghsluis. Fabricage elders zou on mogelijk zijn, in verband met niet geringe transportproblemen. By elkaar is duidelyk dat de Delta dienst in de startschoenen staat, om zo snel mogelijk te komen in de fase van uitvoering, die 30.000 manjaren zal vergen. Na alle cijfers, problemen en tech nische finesses, werd in de kantine van het gebouw een drankje geof freerd, waarna een speciale bus van de provincie, de buitenlandse pers mensen naar Goes vervoerde, waar zij per trein naar hun respektieve- lijke bestemmingen vertrokken niet nadat hartelijk afscheid was geno men van het hoofd van de provin ciale voorlichtingsdienst de heer J. J. Tevel, die de persmensen exakt door een overvol programma had heengeloodst. Ter informatie in het gebouw van de Deltadienst was mede aanwezig het hoofd van de voorlichting, Del tadienst ir. H. Bijl. Advertentie Wisselvallig U bent van harte welkom. MIDDELBURG, 31-3. Wanneer voor het beheer van de stormvloedkering (pijlerdam) in de monding van de Oosterschelde een systeem zou worden gekozen waarbij op het Oosterscheldebekken een hijzonder lage waterstand gehandhaaft blijft, dan zal - als gevolg van het grote verschil in waterstand op de Noordzee en op het hekken - de druk op het kunstwerk tijdens een stormvloed zeer groot zijn. ZIERIKZEE. Dal het weer juist in het voorjaar nogal eens „kil" van karak ter kan zijn blijkt wel uit cleze foto. Hel torentje van het Zierikzeese stad huis op de achtergrond licht nog enigszins op in de dreigende atmosfeer van een naderende bui. Voorgrondde narcissen schuilenonder de mei zoveel (gemeentelijke) zorg omgeven, maar nog altijd kale kastanjeboom op het Kraanplein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De ontwerpers van de constructie willen dan cok van de toekomstige beheerder (rijkswaterstaat Zeeland), provinciale waterstaat en de Ooster- scheldcwaterschappen een idee heb ben van de minimale waterstand, die volgens hen - mede in verband met andere belangen - tijdens storm op de Oosterschelde dient te worden ge handhaafd. De betrokken waterschappen zul len, in oveiTeg met provinciale wa-> terstaat, hun visie op dit onderwerp geven, zo is afgesproken in de dezer dagen onder voorzitterschap van ge deputeerde mr. J. F. G. Schlinge- mann gehouden vergadering van de Stuurgroep dijkversterkingen Oos terschelde, aan het einde van een discussie na een toelichting op de re latie tussen stormvloedkering en partiële dijkversterkingen door ir. H. Engel, hoofd Deltadienst rijkswater staat. Ir. Engel zei o.a., dat de voor ge reedkoming in 1985 geplande storm vloedkering in de Oosterschelde op verschillende tijdstippen zal kunnen worden gesloten. Er wordt momen teel een uitgebreide, systematische studie verricht over een groot aantal mogelijke stormen, die kunnen wor den verwacht en waarbij allerlei in vloeden en effekten van uiteenlopen de aard worden ingebracht. Wiskun dige modellen zullen gereed worden gemaakt waaruit keuzen kunnen worden gedaan. Welke waterstanden de Ooster- scheldedijken na 1985 bij storm zul len moeten keren is afhankelijk van het systeem, dat voor het beheer van de stormvloedkering wordt gekozen. Ter voorkoming van misverstan den werd er van de zijde der water schappen in de vergadering van de stuurgroep op gewezen, dat de Oos- terscheldedijken ook na 1985 eerste waterkering blijven: de indruk mag niet ontstaan, dat zij bij het keren van het water maar een secundaire rol zullen spelen. Ook in de formele zin (eisen op grond van reglementen e.d.) verandert er niets, zo werd ge zegd. De keuze van de grootte van de doorstroomopening heeft tijdens storm maar een gering effekt op de waterstanden binnen de stormvloed kering. Mileufaktoren Wanneer de snelheid waarmee de schuiven naar beneden worden ge bracht in beide gevallen dezelfde is, ontstaat bij een opening van 20.000 vierkante meter een waterstand in de Oosterschelde, die een halve tot een meter hoger ligt dan bij een ope ning van 11.500 vierkante meter. Te zijner tijd zal een aantal alternatieve beheerssystemen voor de stormvloed kering (resultaat van een studie) ter discussie worden gesteld. Daarbij zullen behalve de veiligheid milieu- faktoren een belangrijke rol spelen. Getijberekeningen met geheel ge opende of gedeeltelijk geopende stormvloedkering zullen voor het be heerssysteem een onmisbare bijdra ge leveren. Het zal overigens nog wel geruime tijd duren voodat. reële en voldoende betrouwbare gegevens be schikbaar zullen zijn als resultaat van de studie. Punten, die bij de discussie sterk naar voren kwamen, waren, dat dui delijke afspraken (regelingen) dienen te worden gemaakt over de tijdstip pen waarop de stormvloedkering moet worden gesloten. Risico's mo gen daarbij, zo werd van de kant van de waterschappen gezegd, niet wor den genomen. Men acht het noodzakelijk, dat kan worden gesloten op de laagwater- kentering van de storm. Af en toe buien, afgewiseld door enkele opklaringen; vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuid westelijke wind; minimumtempera turen ongeveer 7 graden, maxima morgen omstreeks 11 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperatuur: omstreeks 5 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 april. Zon op 6.13, onder 19.15 Maan op 17.18, onder 5.07 3 april. Zon op 7.10, onder 20.17 Maan op 19.38, onder 6.34 4 april. Zon op 7.08, onder 20.18 Maan op 21.00, onder 7.02 Volle maan: 4 april (6.09). Gedeeltelijke maansverduistering Maandag 4 april: start 05.30; max. 06.21 op 64 gr. W.L. en 6 gr. Z.B.; einde 07.12. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 april 1.53 14.26 7.41 19.57 3 april 3.39 16.08 9.17 20.28 4 april 4.21 16.49 9.55 22.03 Springtij: 6 april. N.B. In de periode van de zomertijd (ingaande nacht van zaterdag 2 op zondag 3 april) is in de vermelde tijd stippen opkomst en ondergang zon en maan, schijngestalten maan en hoog- en laagwater rekening gehouden met deze situatie. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het vrij koude en schrale weer van de afgelopen dagen is een einde gekomen. We hebben nu een heel ander weertype met een meer wisselvallig karakter en middagtem- peraturen van ongeveer 10 graden. De voorste begrenzing van de war mere lucht werd gevormd door een front, dat in de loop van vrijdag in grote delen van ons land regen bracht. Het frontensysteem hoort bij een diepe depressie, waarvan de kern vrijdagmorgen boven Schot land lag. Dit lage drukgebide koerst langzaam naar het noordoosten. We blijven daarom ook zaterdag onder invloed van het lage drukgebied en storingen, die aan de zuidkant in de westelijke stroming naar ons land worden gevoerd, zullen het weer evenals vrijdag een onstandvastig karakter blijven geven. U komt toch ook? Vanavond van 7.309.00 uur houden wij t.g.v. de opening van ons filiaal aan de Burghse Ring 27 te Burgh - Haamstede Voor de kooplustigen gaan za terdagochtend om 10.00 uur de deuren open! (radio, t.v., elektr. huishoude lijke artikelen, antiek en curiosa)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1