HET INBRAAK-MYSTERIE Een trieste verjaardag voor de elanloze E.G. blik door het wereld venster Sigaretten plus de pil zijn gevaarlijk voor het hart Grondwet wordt niet gewijzigd Van Agl houdt deur open naar P.v.d.A. Hartstochtelijke hondeliefde ZIEKIKZEE5C1IE NIEUWSBODE Donderdag 31 maart 1977 Nr. 21074 7 Prettig geprijsd en aan huis bezorgd De twintigste verjaardag van de Europese Gemeenschap is geen aan leiding geworden voor een groots feest. Wel zijn de regeringsleiders van de negen bijeengekomen in Ro me, de stad waar de basis werd ge legd voor deze Europese landenklub, maar de besprekingen werden wel gekenmerkt door de ruziesfeer die alom heerst. En natuurlijk door de ontevredenheid met het feit dal de EG misschien heel wat lijkt, maar altijd nog stukken minder is dan ze had kunnen zijn. Dan ze had moeten zijn. Wie de zaken wat nauwkeuriger bekijkt kan zelfs waarnemen dat van het bereikte tamelijk veel al weer aardig aan het verlopen is. Dat is niet helemaal raadselachtig. De beginjaren van de EG werden overheerst door de haast waarmee alle leden in dezelfde richting koer sten, naar ekonomisch herstel. Dit is niet onaardig gelukt, maar intussen zijn door de malaises en krisissen van de latere jaren die ekonomieën der lidstaten eerder verder van el kaar gegroeid dan nader tot elkaar gekomen. Dal laatste was de grote voorwaarde om de eenheid hechter te laten worden - het uitblijven van die ontwikkeling maakt het alleen maar logisch dal het binnen de EEG minder en minder botert. De grote ruzie van nu is er over het feit dat de gemeenschap niet als zodanig is vertegenwoordigd op de ekonomische wereldtop met de Japanners en Amerikanen. Wel zijn er de Engel sen, Fransen en Italianen - elk voor zichzelf en het is niet onbegrijpelijk dat niet alleen in Nederland boos heid heerst dat landen die straks wel de krakende ekonomie van dit drietal mogen ondersteunen met pittige leningen kennelijk niet goed genoeg zijn om mee aan tafel te zit ten. Maar als de reaktie dat ze dan ook niet goed genoeg zijn om in hun beurs te lasten wel logisch is dan is het toch niet de manier om een ge meenschap hechter te maken. Dat de gemeenschap niet als totaal vertegenwoordigd zou zijn was voor namelijk het werk van de Fransen. Dezelfde Fransen die in de periode van de Gaulle een tijd lang simpel weg niet meer naar Brussel kwamen en via de politiek van de lege stoel lange tijd het werk van de gemeen schap saboteerden. (Niet onaardig is dat- in het eigen blad van de EG in een historisch overzicht deze periode maar is verzwegen - de Fransen zijn er niet trots op en de anderen die uiteindelijk toch door de knieën gin gen evenmin.) Nu is uiteindelijk niet zo heel belangrijk wie nu precies aan de wereldtop meedoen, want de op zet daar is enerzijds gegevens uit te wisselen dié toch wel te bestemder plekke komen en anderzijds een plan op te maken waarvoor men toch de genen wel moet benaderen die .riiey. er niet bij missen kan. Maar wat als feit niet zo belangrijk is kan dal nog wel zijn als symptoom van een sfeer. En die deugt allerminst. Wie hieruit het falen van de ge meenschap verklaart ziet tezeer over het hoofd dat het blok van de negen dan toch maar bijna een derde van de wereldhandel voor zijn rekening nemet, in de noord-zuid dialoog over grondstoffen een belangrijke rol speelt, in de geldpolitiek, in de uis- serijregelingen een stem doet horen waarnaar geluisterd moet worden. Dat'is'allemaal niet niets. Maar pro blemen die men intern niet de baas blijkt te kunnen wijzen op een steeds slapper wordende interne samen hang. De landbouwpolitiek bijvoor beeld gaat nog steeds uit van vaste wisselkoersen die intussen zelfs niet meer lijken op de werkelijkheid van zwevende munten - een ongewenste ontwikeling die de EG-landen met een stevige munt enorme bedragen extra kost. Een kennelijke onbillijk heid die nooit bedoeld was, maar wauraan men geen eind weel te ma ken. En nu het in de industriële eko nomie ook niet zo best gaat zijn er al verscheidene dreigingen met „be scherming van de eigen industrie" die in wezen pal ingaan legen de ideeën van gemeenschappelijkheid. De EEG-reus is bezig zichzelf van binnen uit te hollen. Als er iels no dig is dan is het een akkoord over een gezamenlijke monetaire politiek - ze lijkt onbereikbaar. Harmonie aanbrengen Men is - twintig jaar geleden be gonnen met een uitgangs]mnt dal in principe nog steeds geldt, ook al is sindsdien genoeg gebeurd om er eens over na te denken of het uilgangs- jmnt ook niet gewijzigd diende te worden. Of liever: ideeën daarover zijn er wel maar ze lopen zover uit een dal men daarover geen diskussie aandurft en liever maar bij hei oxide blijft, hoe onbevredigend dit ook ge worden is. Het uitgangspunt van „Rome" was het stimuleren van hel mechanisme van de „vrije markt" - zelfs in EG-landen waar dit in prin cipe nog steeds het beste wordt ge acht ziet men de staal in de praktijk op allerlei manieren po-gingen doen dit marktmechanisme een beetje ie manipuleren. De Belg Tindemans konstateert in zijn rapport over dit soort zaken ook niet te onrechte dat veel ouds sinds lang aangepast- had moeten zijn maar dat de wil iets te doen ontbrak. Het ontbreken van de wil - en dus van daden - leidt er ook toe dat de EG zich pijnlijk bewust is allerlei zaken niet aan te kunnen die ze des noods met een beetje moeite best zou kunnen vericerken. Als men minder gejaagd had met het vrijmaken van de markt had men misschien instanties kunnen creëren die enige harmonie hadden kunnen aanbrengen in de manieren waarop nu de zogenaamd vrije markt van overheidswege toch wordt bijge werkt en vervormd. Om maar iets te noemen. En dan zou men misschien ook niet zo aan hoeven te hikken te gen de aanmeldingen van het lid maatschap van. Portugal, Grieken land en in de naaste toekomst Span je. Landen die steun verdienen op hun weg naar de demokratie en die men dus ook niet builende deur kan houden - het. is zelfs de vraag of men ze lang aan de deur kan laten klop-, pen. Maar achter de deur is niets gereed om hen behoorlijk te ont vangen. SAN MINIATO. De politie Van Het. Italiaanse stadje San Miniato heeft maandag' bekendgemaakt dat een bank in 'het weekeinde is leeg geroofd. De buit bedraagt ongeveer 3 miljoen gulden. De roof is maan dagmorgen pas ontdekt. Het hjkt dat de dieven professioneel te werk zijn gegaan met de nieuwste tech nische middelen. NEW YORK, 30-3. Het roken van sigaretten in combinatie met het ge bruik van de anti-conceptiepil doet de kans op ecu hartaanval by vrou wen van 30 jaar en ouder toenemen, aldus een rapport van de raad voor bevolkingsvraagstukken en het Ame rikaanse centrum voor zicktenbcstrij- ding. Zware rooksters in de betrokken leeftijdsgroep die de pil gebruiken, wordt aangeraden een ander voorbe hoedmiddel te gaan gebruiken. Onder een zw;are roker wordt iemand ver staan die 15 of meer sigaretten per dag rookt. Volgens de resultaten van Britse en Amerikaanse onderzoekin gen zou het gebruik van de pil ook gevaar kunnen opleveren voor zware rooksters in de groep van 15 tot en met 29 jaar. DEN IIAAG, 30-3. De grondwet wordt niet gewijzigd. De eerste ka mer heeft besloten de by haar aan hangige en reeds door de tweede ka mer goedgekeurde voorstellen tot wijziging van de grondwet van de agenda af te voeren. Deze beslissing, met algemene stemmen genomen, betekent tevens dat de met grondwetswijzigingen sa menhangende ontbinding van de sta- ten-generaal (tweede kamer en eer ste kamer) niet doorgaat. Voor de tweede kamer komt er evenwel toch ontbinding, omdat het demissionaire kabinet hiertoe opdracht gekregen heeft. BOCHOLTZ, 30-3. Minister Van Agt meent dat het C.D.A. „vanuit een positie van kracht" de deur voor de P.v.d.A. niet moet sluiten. Op een C.D.A.verkiezingsbijeenkomst in het Zuidlimburgse Bocholtz zei hij in een discussie dat het C.D.A. de weg naar de progressieven „niet op voorhand mag blokkeren". We moeten ons niet afsluiten voor een gesprek met de progressieven, aldus de bewindsman. ARNHEM, 27-3. Dal ook honden in de lente hartstochtelijke en plot selinge liefdesgevoelens voor el kaar kunnen opbrengen hoeft een hondenbezitster uit Arnhem niet meer te worden verleid, zij belandde er zelfs door in het. ziekenhuis. Toen de vrouw maandag met haar hond aan de lijn op de Sonsbeekweg in Arnhem niets vermoeden in het voorjaarszonnetje liep te wandelen, kreeg haar trouwe viervoeter plots ben onweerstaanbaar teefje in het vizier. Het beest bedacht zich geen moment en stormde, zijn bazin ver gelend, op zijn nieuwe liefde af. Het politierapport vermeldt „het was duidelijk liefde op het eerste gezicht, maar door de hartstochtelijke en heftige toenaderingstechniek raakte de eigenaresse van de hond uit haar evenwicht en kwam ten val''. Ze is mel een kaakfraktuur en een her senschudding in het gemeentezieken huis opgenomen, aldus de politie. Waar de beide geliefden gebleven zijn, vermeldt hel verhaal niet. AMSTERDAM. In hel kader van de aklie van de Stichting ,,'t Groene Hart van Amsterdamwerd in de hoofdstad een boom geplant aan de Prinsen gracht. De Stichting ivil in twee jaar tijd vijfhonderd bomen planten in het centrum van de hoofdstad. Dat heeft ze. En glijdt weer van de kruk om dan plaats te nemen aan een tafeltje opzij van de bar. Twee minuten later is de man weel bij haar, nu met koffie en een koek je. Ze bedankt hem met een vrien delijke knik. De klant aan de tap kast wil afrekenen. Even later is hij vertrokken en keert de kastelein naar haar terug. „Hoe kent u Ber- tus?" Boukje roert in haar koffie. „Door mijn vader," zegt ze, al is het niet helemaal volgens de waarheid. Maar ze voegt er aan toe: „Hij heeft hier immers gewerkt?" Grote ogen bij de man. „Wie is dan uw vader?" „Was. Hij is immers dood? Dood geschoten in Maasbroek? Ja, Gerrit Doorveld was mijn vader, ik ben Boukje Doorveld." „Go mijn deelneming, juffrouw Doorveldhij was hier een ge waardeerde kracht." Ze lacht wrang. „Van de doden niets dan goeds, nietwaar? U hoeft mij niet te ontzien: ik kende mijn vader van haver tol gort. Zegt dat voldoende?" De man grinnikt wat verlegen. „Ik heb in elk geval nooit over hem te klagen gehad. De klanten even min. Hij was hier extra kelner. Voor als het druk was en in het weekend.' „Maar hij is toch bij u weggegaan, een aantal maanden geleden." „Och ja. als iemand denkt, dat hij het ergens anders betert kan krijgen, mag hij van mij gaan. Zal ik hem vast niet tegenhouden." „Zei mijn vader dat? Dat hij het ergens anders beter zou krijgen?" ..Zo ongeveer ja." Boukje wil er niet. verder op door gaan, want ze is hier gekomen om iets anders te weten te komen. Ze vraagt: „Hebt u Bertus' broer ge kend? Ik bedoel Joop Veerman?" „Hij kwam hier wel eens een en kele keer met zijn vrouw." „Waaraan is Joop eigenlijk over leden?" De man haalde zijn schouders op. „Zal wel kanker geweest zijn. Hij was maanden ziek en ineens was-ie dood." „Kent u Joops vrouw?" Gisela? Allicht. Nu ja, net als Joop. Ze zaten hier wel eens een za terdagavond." Boukwje denkt na. Ik moet voor zichtig zijn, als ik het adres vraag, want de kastelein kan uitgaan van de gedachte, dat ik het ook aan Ber tus gevraagd zou kunnen hebben. Dus probeert ze het via een omweg. „Na de dood van Joop is ze zeker weggegaan?" Grote verbazing op het gezicht van de kastelein. „Waarom zou ze weg gaan? Ze heeft een pracht van een huisje nabij de grens tussen Losser en Gronau. Voorzover ik weel: eigendom." „Ja, dat is zo." Boukje knikt met een neutraal gezicht, maar denkt: dit weet ik dan. Zeer waarschijnlijk zal Bertus haar nooit haar adres ge geven hebben, als ik 't hem zou vra gen. Goecl idee van me om hierheen te gaan. Ze drinkt haar koffie leeg en knikt. „Weer net zo leker als de vo rige keer. Geef me nog maar een kop, als u wilt." „Doen we. En zal uw kompliment overbrengen aan mijn vrouw." Om één uur lijdt ze de stad uit in de richting Losser. Ze moet. zich oriënteren op de borden, want het is hier voor haar allemaal onbekend door F, VAN FALCKENOORT terrein. In hel dorp Losser kijkt ze uit naar het bord Gronau en als ze de betreffende weg heeft ingeslagen, denkt ze bij zichzelf: ik rijd tot dicht bij de grens. Die caféhouder zei, dat ze er dicht in de buurt woont. In een mooi huisje; daar moet ik eens mijn licht opsteken. Weduwe Veer man, wiens man enige maanden ge leden is gestorven. Dat is niet zo moeilijk. In de eer ste de beste winkel, waar ze naar binnen gaat en een pakje sigaretten koopt, wordt haar de weg gewezen op haar vraag: „een klein eindje in de richting Losser, mevrouw, dan ziet u vanzelf aan uw rechterhand een vrijstaand huisje met een rieten dak. Het is het enige met zo'n dak bedekking, dus het kan niet missen." Boukje rijdt een kleine honderd meter terug en ziet dan het huis met het donkere rietdak. Het geheel ziet er prima onderhouden uit. Links en rechts gazons en bloemen. Het huis zit goed in de verf. Waarschijnlijk was die Joop Veerman een doe-het- zelver. De in natura nagelaten erfe nis ziet er in ieder geval uitstekend uit. De wagen aan de kant zettend - er is hier geen trottoir of iets derge lijks, enkel een groene bermrand - stapt ze uit en loopt naar de voor deur. Er is een drukbel. Het duurt even, dan hoort ze iemand naar vo ren komen. De deur gaat open: een vrouw van middelbare leeftijd kijkt haar vragend en onderzoekend aan. „Goeie middag." Boukje knikt vriendelijk. ,.U bent mevrouw Veerman, de weduwe van Joop?" Dc nader zet grote ogen op. „Ja, dat klopt, maar (wordt vervolgd) rubriek O gaat dat zo wordt aan- dachl besteed aan het repareren van een lijst, het kneden van een brood en hel spelen met boter, ka as en eieren. De TROS opent hel avond programma met de Wall Disney- film Bij Donald Duck thuis. Vrolijk kijkvertier voor jong en oud in deze film waarin de eend Donald Duck het jmbliek nader laat kennis ma ken met zijn neefjes Kwik, Kwek en Kwak en zijn vrienden Mickey Mouse en Goofy. Tegen acht uur een aflevering van De man van zes mil joen. Het leven een jonge, Oosterse prins staat op hel spel. Steve Austin krijgt als taak de man van koninklij ke bloede te beschermen. Na het journaal vervolgt de TROS het- pro gramma met de laatste aflevering van de misdaadserie Derrick. Het verhaal waarom het 'draait betreft een reeks mysterieuze in braken in villa's die door zeer ingewikkelde alarmsytexnen beveiligd zijn. Derrick komt in aklie als bij een van die in braken een jongeman wordt, gedood. Tenslotte volgen nog twintig minu ten sport van de TROS. Naast beel den van vanavond in de kompetitie van het betaalde voetbal gespeelde wedstrijden, ook aandacht voor ak- lueel sportnieuws in binnen- en buitenland. Wal biedt de lIEELDBVfS VRIJDAG 1 APRIL NED. I: Met de kinderspelshow 'l Spant erom opent voor de VARA de rij. Tussen de spelletjes en op drachten door, die geleid worden door Piel Romer, is er een optreden van de zangeres Conny Vandenbos. Tot het journaal is er een verhaal van kommissaris Maigret. Deze af levering begint op het Parijse station Gare du Nord waar de beroemde po litieman de komst, afwacht van een internationale vermaarde misdadi ger. In een toilet wordt vervolgens het lijk gevonden van een man die sprekend op deze misdadiger lijkt. Er is dus blijkbaar een dubbelgan ger. Na hel journaal de rubriek Haagsche Kringen, waar de achter gronden van de akluele politiek worden belicht. Presentatoren Joop van Tijn en W. L. Brugsma. Lachen geblazen is hel bij de serie Volgende Patiënt. Waring kondigt aan dat hij gaat trouwen. Iedereen is verbaasd ook zijn vriendin Kale, die natuur lijk nergens van weet. Hierna moet de VARA plaats maken voor hel IKON. Uit de serie historische inter views van de Canadese televisie wordt de aflevering Napraten met Rembrand.1 gebracht. De figuur Rembrandt wordt vertolkt door een kunstschilder die zich heeft verdiept .in de studie van Rembrandts werk. NED. II: De avond opent met het vijfde deel van de jeugdserie Koning Bolo. Prinses Rozelle, zo vindt men, moet maar eens gaan trouwen met een echte prins. Maar helaas, de prinsen liggen niet voor het oprapen. Vervolgens een aflevering van de avontuurlijke serie Run Joe run. De slimme hond weel twee juwelendie- ven te pakken. Na het journaal is de TR.OS 60 minuten lang op de muzi kale toer. Hits van eigen bodem worden gepresenteerd in Op losse groeven. Op het TROS menu ont breken ook de Jordaches niet.. In de ze aflevering ontmoeten. Kate, de weduwe van Tom Jordache, en Rudy elkaar tijdens de begrafenis van Roy Dywer. Deze ontmoeting leidt lol een verbetering van de relatie lussen Rudy en Wesley. Hierna melden de manne van Aklua TV zich. Hel laat ste half uur levert onbekommerde pret met een aflevering van de serie. Advertentie SANTA CRUZ. Een deel der wrak stukken op het vliegveld van Santa Cruz, waar de grootste vliegtuig ramp uit de luchtvaartgeschiedenis, aan 571 mensen het leven heeft ge kost. Van hel K.L.M.-toestel „De Rijn" kwamen alle 248 inzittenden om. O, moeder wat is het heet. Daarin levert de bescherming van de Ma- haradja de nodige problemen op. De kleine en dikke soldaat Lofty Sug- den dreigt hier hel meest- het slacht offer van te worden. VRIJDAG 1 APRIL NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berebool; 18.55 Nieuws; 19.05 't Spant erom; 19.55 Commissaris Maigret; 21.35 Jour- ncal; 21.50 Haagsche Kringen; 22.40 Volgende patiënt; 23.05 Napraten met Rembrandt; 23.30 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie voor Spanjaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Koning Bolo; 19.30 Run, Joe, Run; 20.00 Journaal; 20.25 Op losse groe ven; 21.25 De Jordaches; 22.15 Aklua TV; 23.05 O moeder wal is hel heet; 23.25 Journaal. ZATERDAG 2 APRIL NED. I: Het middagprogramma komt uit de V ARA-koker en beval o.u. De film van Ome Willem. In de NED. II: Geen Eurovisiesongfesti val vanavond. Het is inmiddels uil- gesteld tol juni. De vooravond bij de NCRV is gereserveerd voor een af levering van de jeugdserie Bolke de Beer. Vervolgens de scholierenkwis Tweekamp mei als deelnemende teams de RSG uit Leeuwarden en het Rijnlands Lyceum te Wassenaar. Het songfestivalsfeertje ontbreekt vanavond toch niet helemaal, want na het journaal is er een speciaal Hint-songfestival. Het Hint-team geeft in zijn programma het. gewone volk een kans. Op dit alternatieve songfestival laat de NCRV hel amu sementsprogramma Tientsin-variété uil China volgen. Dit programma wil onder meer aantonen dai in,Chi na het amusement onder de ware kunst wordt gerekend. Voorts van- de NCRV de spionagefilm Operatie Cicero. In deze spannende film wor den de hoofdrollen gespeeld door James Mason, Danielle Darrieux en Michael Rennie. Mason speelt de rol van de meesters}rion Cicero die tijdens de Tweede Wereldoorlog vanuit Turkije zowel de Engelse als de Duitse autoriteiten om de tuin weel te leiden. Voor de aktualiteiten kan men terecht bij de rubriek Hier en Nu en tenslotte biedt hel pro gramma IJij en ik, een gesprek over geloof in deze tijd. ZATERDAG 2 APRIL NED. 1: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De film van Ome Willem; 16.05 O, gaat dat zo; 16.45 Familieportret; 17.30 Lied van de week18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Wall Disney; 19.55 De man van zes miljoen; 21.35 Journaal; 21.50 Derrick; 22.50 Sport; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Marok kanen; 18.55 Nieuws19.05 Bolke de beer; 19.15 Tweekamp; 20.00 Jour naal; 20.25 Het Hint-songfestival; 21.00 Tientsin variété uü China; 21.30 Operatie Cicero; 23.20 Hier en Nu; 00.00 Hij en ik; 00.10 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7