CVTVELA^ TEMME HET 'TloltV* u|odc INBRAAK-MYSTERIE BL.IK DOOR HET WERELD Kaarten liggen in Afrika goed voor Moskou VENSTER Brezjnjev neemt deel aan het overleg met Vance Twee doden in het verkeer JAGUARl Verton's Schoenen Aktueel mode-nieuws! ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE utss maan 19-7 Sr. 22973 7 Afrika ontwikkelt zich tot een we relddeel waarin de conflictstof hoger ligt opgestapeld dan ergens anders op de wereld. Onder die omstandighe den kan er licht enige ongerustheid rijzen als daar de Cubaanse en Rus sische leiders Castro en Podgorny uitgebreid rondreizen - twee heren- die bereid en in staat zijn om wapens te leveren en „instructeurs" om er zo doeltreffend mogelijk mee om te gaan. Voor de Cubaan, is dit een mooie gelegenheid om wat dichter bij zijn doel te komen: een leidende rol te spelen in de Derde. Wereld. Voor de Rus liggen er goede kansen meer invloed in verwerven in dit gebied, waarbij het natuurlijk een voor hem gunstige factor is dat vrijwel alle be langrijke leiders van zwart Afrika intussen tot de overtuiging zijn geko men dat allerlei ongewenste toestan te ruimen. Hierbij wordt in de eerste den alleen door strijd uit de weg zijn plaats gedacht aan Rhodesië en in de tiveede plaats direct daarop volgend aan de republiek Zuid-Afrika. Dit helemaal op eigen houtje uit te voeren is onmogelijk, daarover be staat geen verschil van mening. Maar eigenlijk is alleen de Zambiase pre sident Kaunda nog van oordeel dat het middel, (buitenlanders erbij ha len) erger is dan de kwaal. En als er dan buitenlanders bij gehaald moe ten worden dan heeft zwart Afrika door ervaring geleerd dat het niet veel heeft aan de westerse naties. Zelfs de simpele maatregelen zoals een economische boycot van Rhode sië werd maar zeer ten dele doorge voerd. Zeker, president Carter heeft nu voor elkaar gekregen dat de. chroomimport uit Rhodesië nu offici eel gestaakt zal worden - maar dat heeft dan wel ontzettend lang ge duurd en er zijn nog geen garanties dat via via en met wat geknoei toch Rhodesië nog wel zijn chroom expor teert. Door de economische banden met Zuid-Afrika zou, naar bereke ning van de zwarte Afrikaanse lan den, het westen ook heel wat meer presise op het apartheidsbeiuind kunnen uitoefenen maar daarvan m.erken ze niet veel. Om het bruut te zeggen: zelfs mooie ivoorden die niets kosten en. niet veel uithalen komen er niet overweldigend veel uit de westerse hoek. Onder zulke omstandigheden is een. Russische leider uiteraard wél- kom, ook al weet men van hem dat hij behalve sympathie voor de Afri kanen nog een paar andere gedach ten in het achterhoofd heeft: bases voor zijn vloot en afremmen van de invloed van het Chinese communis me. Podgorny heeft op dit gebied wel een ander bereikt waarover hij te vreden mag zijn - de Russische' in vloed in Somalië bijvoorbeeld is aar dig toegenomen. Daarenboven pro beert hij ook vrienden te winnen in het buurland Ethiopië waar de mili taire heersers meer en meer socia lisme aanhangen dat aardig naar het Russische model gaat. Alleen: Soma lië en Ethiopië hebben als een paar territoriale ruzies en als het nu nog Franse gebied bij Djiboeti ook onaf hankelijk wordt willen beide het. graag inlijven. Conflictstof genoeg om het voor de Russen moeilijk- te maken met. beide bevriend te blijven. Hier speelt trouwens ook mee dat van een islamietisch land als Soma lië lang niet zeker is dat het ook Moskoutrouw zal blijven. Aan de andere kant van de Rode Zee is bij voorbeeld Jemen dank zij Saoedisch geld al bijna weer voor de Russen verloren en Saoedi-Arabië heeft des noods ook wel iaat dollars over voor de bekering van Somalië. V riendschapsof f ensieven De Russen herinneren zich nog uit Egypte hoe snel hun militaire aan wezigheid afgelopen kan zijn Vandaar dat de triomftocht van Cast ro en Podgorny door Afrika het wes ten nog niet helemaal in paniek hoeft te brengen - tot dusver is de Russen nog weinig succes beschoren geweest mei dergelijke „vriendschapso ff en sieven". Maar de beste kansen liggen mis schien ook niet hier maar bijvoor beeld in Angola, waarbij de strijd in het vroeger Belgische Kongo, thans Zaire, hoger oplaait. Wat\hier aan de hand is kan voorlopig heel goed een voortzetting zijn van de afscheiding van Katanga bij het begin van Zaires onafhankelijkheid. Toen kon Tsjom- be - dank zij de mijnmaatschappij - een korps gendarmes op de been brengen waarmee hij makkelijk het officiële leger de baas was. Uitein delijk is die afscheiding na wat ups and downs ongedaan gemaakt waar bij de gendarmes grotendeels naar het buitenland uitweken - degenen die geloofden dat president Mobutu hen zou inlijven in het Zairese leger werden bloedig afgeslacht. Die gen darmes waren door huursoldaten al beter geoefend dan in Afrika gewoon is en ze waren dus van harte welkom toen in Angola gevochten moest worden, wat ze uiteraard niet deden voor de groep die met Zaires steun geleid werd door Mobutu's zwager maar voor de M.P.L.A. Bij die gele genheid werd hun training en indoc trinatie o.m. voortgezet door Cuba nen. Waarschijnlijk willen deze Ka- tangezen wel eens terug naar huis en hoeft Angola hen niet eens te hel pen, maar het is niet te verwachten dat Angola iets zal doen om zijn vij and Mobutu het leven makkelijker te maken. En als Zaire weer eens de rijke mijnprovincie verliest en er weer een onafhankelijke staat komt is er nu goede kans dat die naar An golees model wordt geleid, dat wil zeggen: georiënteerd raakt op Rus land - China heeft zich al achter Mobutu gesteld. En zelfs de bepaald niet communistische regeerders van Afrika hebben niet de mogelijkheid veel tegen Angola te agerenhet land dat zich inderdaad vrijvocht en daar bij zelfs Zuidafrikaanse militaire ak- ties doorstond heeft in Afrikaanse ogen een heldenrol gespeeld en hel den valt men niet aan, zeker niet als ze bewonderd worden door de eigen bevolking. Flitsen uit het buitenland BRAZZAVILLE. In Brazzaville zijn zes mensen terechtgesteld, zes militairen die medeplichtig zouden zijn aan de moord op. president Ngouabi en twee mensen die bij de moord op kardinaal Bayenda zouden zijn betrokken, zo is in de hoofdstad van de volksrepubliek Kongo verno men. BRUSSEL. „Onder voorbehoud van goedkeuring door de bevoegde autoriteiten" hebben dé ministers van defehsie van de NAVO-landen vrijdag in Brussel in beginsel be sloten tot aankoop van het vliegen de radarstelsel AWACS (ari'borne warning and control system). MADRTD. Koning Juan Carlos van Spanje heeft in gelijke bewoor dingen gestelde boodschappen ge stuurd aan president Carter van de Verenigde Staten en koningin Julia na, waarin hij zijn deelneming en die van het Spaanse volk uitspreekt over de ramp op de Canarische ei landen. LOEANDA. President Fidel Cas tro van Cuba heeft in Loeanda ver klaard dat het aantal Cubaanse sol daten in Angola een zaak is van, de Angolese en Cubaanse regering en van niemand andei-s, aldus bericht te het Angolese persbureau Angop. BRUSSEL. De besprekingen in Brussel over het vaststellen van ge waarborgde landbouwprijzen in de Europese Gemeenschap voor de pe riode 1977-1978 hebben nog niet tot overeenstemming geleid. BRUSSEL. De besprekingen in Brussel over een tussentijdse visse rij-overeenkomst voor de Ierse wa teren zijn zondagavond vastgelopen, doordat de Britten een schema van de EEG voor vangstquota en het behoud van visvoorraden blokkeer den. NEW YORK. De populariteit van president Jimmy Carter van de Verenigde Staten neemt toe, zo blijkt uit een door het weekblad Time gehouden opiniepeiling waar van het resultaat in het jongste nummer staat. BEIROET. Een dynamietexplosie heeft in de nacht van zondag op maandag zware schade aangericht in het gebouw in oost-Beiroet waar de Libanese vice-premier en minister van buitenlandse zaken en defensie, Foead Boetros, woont. Er vielen geen slachtoffers. NICOSIA. Uit Cyprus zijn maan dag delegaties van de Turkse en van de Griekse gemeenschap afzonder lijk naar Wenen vertrokken waar zij donderdag besprekingen zullen be ginnen over de toekomst van het verdeelde eiland. De Turkse Cyprio ten reizen via Ankara voor overleg met de Turken, de Grieken gaan via Athene. WARSCHAU. Een dag na de op roep van 18 Poolse intellectuelen tot naleving van de mensenrechten heeft het partijblad Trybuna Ludu maandag dergelijke uitingen schade lijk voor Polen genoemd. JOHANNESBURG. Dan Manaka, Sterverslaggever van het negerblad The World, heeft maandag gezegd gezien te hebben dat de politie zon der waarschuwing schoten gelost heeft om een menigte van 2.000 per sonen te verspreiden. LOESAKA. De president van de S. U., Nikolai Podgorny, is zaterdag uit Dar es Salaam aangekomen in Loe- saka, de hoofdstad van Zambië, voor een staatsbezoek van drie dagen. Hij werd op het vliegveld begroet door president Kenneth Kaoenda. ISLAMABAD. Zoelfikar Ali Bhoetti is maandag herkozen tot pre mier van Pakistan. Hij was de enige kandidaat voor het „leiderschap" van de nationale vergadering, die hem automatisch het recht tot het vormen van een nieuwe regering verleent. AMMAN. Syrië heeft bekendge maakt dat het een netwerk heeft op gerold van door Irak betaalde moor denaars en saboteurs. BRUSSEL. „Engeland wil dat de Europese gemeenschap een blanco cheque van een miljard gulden te kent". Zo schetste minister Van der Stee de voorstellen die de Engelse minister van landbouw, John Silkin, zaterdag in Brussel zijn collega's uit de acht andere E.E.G.-landen heeft gedaan in een poging,'een akkoord te bereiken over de landbouwprijzen voor het komende seizoen. OSLO. De Sowjetrussisohe na- tuurkundige-Nobelprijswinnaar en andersdenkende Andrei Sadharov heeft in Moskou gezegd dat de strijd voor de rechten van de mens in de wereld niet beschouwd kan worden als een inmenging in de binnenland se zaken van een land. MOSKOU, 28-3. Partijleider Leo nid Brezjnjev neemt deel aan de besprekingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, met Russische leiders over de Amerikaanse voorstellen tot een drastische beperking van de strategische bewapening die maan dag in het Kremlin z»jn begonnen. Het besluit van Brezjnjev ora^ daaraan deel te nemen van het be gin af aan wordt gezien als een aan duiding van Russische zijde dat men er de nadruk op wil leggen dat men dit overleg van veel belang acht. Brezjnjev begroette zelf, met de minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, de Amerikaanse minister. NOOTDORP, 28-3. Een fontale botsing op de rijksweg Den Haag Utrecht ter hoogte van Nootdorp heeft maandagochtend twee slacht offers geëist. Het zijn de 32-jarige F. J. de Bruin uit Zoetermeer en de 26-jarige E. J. Peterkamp uit Neede. Volgens de politie raakte De Bruijn met zijn auto in een slip. Via de middenberm kwam hij op het an dere weggedeelte in botsing met'Pe terkamp.' Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 30 MAART NED. I: Voor het wekelijks tv-spel op de woensdagavond viel de keus van de NOS vanavond op de Deense produktie Mijn vader. Dit stuk, dat ontroerende momenten bevat, gaal over een doofstomme man, die na het overlijden van zijn vrouw voor de zware taak slaat zijn kinderen op te voeden. Voordat dit spet begint kunnen de kijkers eerst regionaal nieuws en de politieke zendtijd (PSP) verwachten. De onderwerpen in het medische programma Artsenij van de arts C. Gisolf zijn: lékenhulp, kinderherstellings oorden, peneciline en De week van het Hart. Na het journaal vertoont de beeldbuis het bekende karakter met de rubrieken Den Haag Vandaag, Studio Sport en Sprekershoek. De TROS tekent voor het middagprogramma. De tekenaar Scapia vertelt enige dingen over lo pen, huppelen en fietsen. Daarna de jeugdspelshow Ren je rot met frag menten van de Walt Disney-film Merlijn de tovenaar en het optreden van Heddy Lester, The Cats en Lex Goudsmit. Vervolgens de laatste af levering van de Engelse serie De prins en de arme jongen. In dit laat ste deel dreigt de arme Tom inder- daadw de koning van Engeland te loorden. En dat kan uiteraard niet. Het wordt tijd dat aan de persoons wisseling een einde komt. Het TROS-middagprogramma wordt be sloten met de aflevering Partners uit de natuurserie Die wonderlijke we reld. NED. II: De vooravond is voor het IKON mei de informatierubriek Kenmerk en een aflevering van de serie Van onze speciale verslaggever. Vanavond ivordt een reportage ge bracht over een internaat van kin deren met opvoedingsmoeilijkheden. Na het journaal begint de VARA met de sfeervolle dokumeai-ure De Veluwe natuurlijk. Tussen negen en half elf valt te genieten van de Rus sische speelfilm De dame mei het hondje. Dit wordt een heerlijk avondje voor de fans van de Russi sche schrijver Anton Tsjechow. De film beschrijft het Rusland van Ni- colaas II tegen het einde van de vo rige eeuw, maar vertelt bovendien van een romance tussen twee ge trouwde mensen. Een vrouw uit de provincie is haar saaie echtgenoot ontvlucht en ontmoet een man van de wereld uit Moskou, die ook onte vreden is met zijn huwelijk. Deze tioee mensen worden onweerstaan baar naar elkaar toegetrokken. Het laatste V ARA-programma is een wervelende show van de Franse zan geres Mireille Mathieu. In de tv- show Fais-moi danser vertolkt zij haar grote zangsuksessen in het Frans, Duits en Engels. Advertentie ideale voetvorm muilen voor mannen. HAVENPLEIN 13-ZIERIKZEE TELEFOON 01110-2488 50 „Welke rol speelde mijn vader in dit alles, want dat hij en u op de een of andere wijze samenwerkte, staat bij mij nu als een paal boven water." De man schudde zijn hoofd. „Niet te geloven, dat u een dochter bent van Gerrit. De kakkebroek, die over al bang voor was. U bent veel te wijs voor uw leeftijd, in ieder geval veel meer bij dan uw vader. U lijkt zeker in karakter veel op uw moe der?" „Dat klopt, maar u moet me niet via een verkapte flirt van mijn on derwerp proberen af te halen. Hoe kende u mijn vader eigenlijk?" „Hij werkte in die tijd halve da gen bij ome Freek in de zaak. Als avondkelner.'.' Boukje schoot even in een lach. „Jeetje, mijn vader kelner Nu ja, wat is hij eigenlijk niet geweest? Twaalf ambachten, dertien ongeluk ken is op hem wel van toepassing geweest. Dus hij werkte daar, waar u af en toe in de spoelkeuken werk zaam bent. Nam u hem in vertrou wen?" De man schudt zijn hoofd. „Meer zeg ik niet, Boukje. We zullen het wel helemaal verkeerd aangepakt hebben. In zulke aangelegenheden moet je eigenlijk keihard zijn. Ge woon gemeen. Ben je dat niet, dan verlies je het. Of men probeert je te overbluffen, te elimineren of op een andere manier uit te schakelen. Ik pas er verder voor. Als ik nu nog ga proberen het onderste uit de kan te halen, krijg ik het deksel op mijn neus. Of nog erger." „Bijvoorbeeld de kogel. Zoals mijn vader," stelt Boukje knikkend vast. „Het zou interessant zijn om te we ten te komen, welke rol mijn vader in dit alles heeft- gespeeld. Maar WOENSDAG 30 MAART NED. 1: 10.00 Schooltelevisie; 15.00 Teleac; 15.30 Scapa; 15.45 Ren je rot; 16.15 De prins van de arme jongen; 16.45 Die wonderlijke dieren; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Van geivest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Mijn vader; 20.55 Artsenij; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag Vandaag; 22.05 Pa- noramiek; 22.35 Studio Sport; 23.00 Sprekershoek; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Van onze speciale ver slaggever; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 De Veluwe natuurlijk?21.00 De dame met het hondje; 22.25 Fais-moi dan ser; 23.15 Journaal. DONDERDAG 31 MAART NED. 1: De EO begint de middag met het programma Van hart tot hart daarin ziet men onder meer een filmpje over molens, een gesprek over christelijke radiostations in de wereld en het optreden van een zanggroep uit Oldebroek. Hel avond programma begint deze zelfde om roep met De Kinderkrant. In een tijdsbestek van 30 minuien ziet de jeugd onder meer een avontuur van Bod en zijn vrienden, een bijbelver telling. Hierna komt er een nieuwe aflevering van Het kleine huis. De rubriek Windkracht 16, die hierna aan de beurt is, brengt een vervolg op de eerder uitgegzonden diskussie over het christen-zijn op school. On der de titel Running Free geeft in het volgende programma de Ameri kaanse gospelzanger Walt Mills een optreden weg. Het laatste program- ma-onderdeel van de EO is Is de Bijbel in? Dit is een filmimpressie van de zogenaamde Bijbel-ins en an dere evangelische boekwinkels. De zendtijd die de VPRO na het jour naal te besteden heeft gaat helemaal op aan de speelfilm Passage tot Marseille. Het is een meesterlijke rolprent. Hetgeen in niet onbelang rijke mate te danken is aan het ac teertalent van Humprhey Bogart, Michele Morgan en Peter Lorre. Bo daar kom ik heus wel achter. Als u het me niet vertelt, op een andere wijze." De man is bezig een sigaret te rollen uit een groezelig donkerblauw pakje shagtabak. Boukje ziet, dat zijn vingers trillen. Hij vermijdt haar aan te kijken. Het enige, wat hij nog zegt is: „Waarom vraagt u dit niet aan Van Vessinger?" Die heeft uw vader immers gezien en doodgeschoten? Dat heeft hij toege geven; hij kon trouwens niet anders. En die stomme tuten zijn er boven dien nog ingetrapt ook. Net als met die uitgesneden ruit; hebt u daar wel eens goed over nagedacht?" De man lacht verachtelijk. „U moet daar eens gaan nameten, hoe hoog de ra men zijn aan de buitenkant van de garage. En weet u, hoe lang uw va der was? Nog niet eens één zestig. Die ruit was'zonder meer buiten zijn bereik of hij zou op een trap hebben moeten staan en waar zou hij die vandaan gehaald kunnen hebben? Er was niets anders, waarop hij kon staan om er bij te komen. Anders had u dat wel van de politie gehoord. En hebben ze. zijn kleren nagekeken, want als: je door een kleine glasope ning moet kruipen, geeft dat allicht vuil en zo op je jas of broek. Overi gens, Boukje, ze moeten eens precies gaan nameten hoe groot de ruimte is en of er eigenlijk wel een man van Gerrits formaat door kan! Maar zo goochem zijn de tuten in Maasbroek evenmin geweest. Ze hebben alles, wat Van Vessinger hun op de mouw heeft gespeld, voor zoete koek aan genomen!" 11. Boukje Doorveld is helemaal in de war, als ze in haar autootje weg rijdt uit Enschede. Rustig, want ze gart speelt een gevangene van het Duivelseiland die mei vier lotgeno ten weet te ontsnappen en door een Franse vrachtboot opgepikt. De film speelt in de laatste wereldoorlog af. NED. II: De KRO opent de avond met een aflevering van de tekenfilm Tom en Jerry. De jeugd kan nog even langer genieten van de beeld buis dank zij het vijfde deel van de Zweedse serie Dunderklumpen, waarin de hoofdpersoon de poppen van Jens en Camilla levend heeft gemaakt. Voor het journaal wordt het spelletje Cijfers en letters ge speeld. Hierna gaat de KRO verder met het derde deel van de boeiende trilogie van Marcel Pagnol, getiteld Cesar. De aflevering begint als Pa nisse op zijn sterfbed aan de pastoor opbiecht dat hij Fanny wel eens heeft bedrogen. Cesariot, inmiddels volwassen hoort vervolgens de waarheid over zijn afkomst. Hij gaat op zoek naar zijn werkelijke vader Marius. Van het toneelspel een over stapje naar de aktualiteit van van daag met de rubriek Brandpunt. In de rubriek Levensloop heeft pastor Jan ter Laar een gesprek met een ex-vrachtwagenchauffeur die op het ogenblik een opleiding in een ver pleegtehuis in Amersfoort volgt. Voordat het laatste nieuws volgt, doen de mannen van de NOS-ru- briek Den Haag Vandaag nog van zich spreken. DONDERDAG 31 MAART NED. I: 10.45 en 14.25 Schooltele visie; 15.00 Van hart tot hart; 16.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; IS.55 Nieuws; 19.05 De Kinderkrant; 19.30 Het kleine huis; 20.15 Windkracht 16; 20.40 Running free; 21.10 Is de Bijbel in?; 21.35 Journaal; 21.50 Passage to Marseille; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.20 Dunderklumpen; 19.35 Cijfers letters; 20.00 Journaal; 20.25 Cé- sar; 22.45 Brandpunt; 23.15 Levens loop; 23.40 Den Haag Vandaag; 23.55 Journaal. 1 door F. VAN FALCKENOORT moet op het verkeer 1 etten. Dan krijgt ze een idee: die broer. Als meneer Veerman uit de Pastoor Geertmanstraat al enige tijd bij die ome Freek werkt, zal hij misschien ook wel het adi*es van die schoon zuster weten. Woont die ook in En schede? Of ergens anders? Misschien kan ze die kastelein aan het praten krijgen. Daar, waar het verkeer dit toelaat, draait ze en rijdt weer terug naar de stad. Vrij spoedig vindt ze het be trokken restauratn en zet haar wa gen tegen de stoeprand. Gelukkig is de straat hier breed! en er is geen parkeerverbod. Dan gaat ze naar binnen. Net als de vorige keer is het om deze tijd van de dag niet druk. Er staan weer een paar mensen te bil jarten en een man zit op een kruk bij de bar. Boukje loopt er ook heen gaat aan het andere eind zitten. De kastelein merkt haar op en herkent haar. Lachend komt hij op haar af: „Zo, ook weer eens in de stad? Ber- tus is er vandaag niet. Het is wat slapjes, nu het zomerseizoen voorbij is." Boukje kijkt op de grote reklame- kalendér aan de wand. Die wijst acht oktober. Vandaag is er féést in Alkmaar. Sander is erheen om foto's te maken. Terwijl ze op de kruk zit. zegt ze: „Ik vond de vorige keer, toen we hier waren, de koffie zo lek ker. Maar als u geen feestje hebt daar - ze wijst naar de achterzaal - zet u zeker geen koffie?" De man knipoogt. „In bepaalde gevallen hebben wij altijd koffie, mevrouw. Als u even geduld hebt?" (wordt vervolgd) De vrouw slaat er dit voorjaar anders-dan-anders gekleurd op. Zachte zand- en strandkleuren, zoals beige, bruin, khaki en zilverstralend wit. Daarnaast een bonte melange van tintelend-bonte blouses, bloemrijke boerenrokjes, briljante bolero 's. De ruiten en strepen, de folklore-motieven, ze bepalen het anders-dan-anders zijn. Maar welke vrouw wil dat eigenlijk niet in de grond van haar hart Vive eet te femme! Dam 19 Zierikzee Tel.01110-2816.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7