m Tarievenbeschikking water sportvereniging woelt heel wat los ERIC DE NOORMAN Gemeenteraad Zierikzee STREEKNIEUWS Mogelijk in juni al spelen op banen te Nieuwerkerk Experimenteel onderzoek naar alternatieve landbouw aanbevolen Rekreatiegebied Ouwerkerk - Garantie voor leningen - Groeihypotheek - Tarieven voor Verenigingsgebouw Vergoeding raadsleden ZIERIKZEE, 215-3. In liet kader van een ruime agenda trokken op de maandag gehouden vergadering van de gemeenteraad mee zaken sterk de aandaëlil: de vast stelling van de larievenheschikking liggelden haven Zierikzee en de plahhen om te komen lot een meer per manente kunstexpositieruimte in hel Gravensteen. I)c in de praktijk toegepaste figuur is thans zo, dat de W.S.V. „Zierikzee" een deel van de exploitatie van de haven krijgt toegeschoven voor de zeil- botenakkomodatie en na allerlei berekeningen is door de gemeente een be drag vastgesteld van f 46.685. vermindert met een reduktiebédrag van t 26.685 (op grond van door de vereniging gedane investeringen), zodat men uitkomt op een pachtprijs van f 18.000. De voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester onderlijnde dat de ge dane investeringen door de vereni ging niet mis zijn (palen, steigers, aanstelling havenmeester zodat het reduktiebedrag billijk is. Kritiek De heer Groen vond het niet juist dat deze zaak niet eerst in" de betref fende raadskommissie is geweest. Hij vond het evenmin juist dat men per sé lid van de watersportvereniging moet zijn, om een ligplaats in de ha ven te kunnen bemachtigen. Hij pleitte voor het houden van het zeil- havenbedrijf in eigen gemeentelijk beheer. INiet uitzonderlijk De voorzitter wees er op dat de moeilijke zaak van de herindeling ligplaatsen door de vereniging is vol tooid. Hij was juist erg blij met het aandeel van de vereniging hierin en dat is echt niet uitzonderlijk; ook el ders (Brouwershaven, Bruinisse) treft men deze figuur aan. Men moet ook bedenken dat de ha ven al vol was. De heer Groen meen de dat er ook nooit gepraat is over overdracht van het gemeentelijk be heer aan de watersportvereniging. De heer Asma had „angst" voor bui tenlandse schepen. Die bleek echter ongegrond, want de buitenlanders krijgen geen ligplaatsen meer. Expositieruimte Het tweede punt betrof de expo sitieruimte in het Gravensteen, de derde museale ruimte van de ge meente, daar de Stichting Z.Z. '70 het maritiem museum heeft overge daan aan de gemeente. Recentelijk werden nieuwe leden van de Mu seumkommissie benoemd. Voorge steld werd aan deze kommissie de drager van de kuituurportefeuille toe te voegen, maar dit idee werd niet overgenomen. tnlusscn is de z.g.n. Kommissie van der Ven ingesteld, die zich be ijvert gedurende drie of vier maan den kunst in het Gravensteen te ex poseren. Rond die kommissie staat een aantal personen, die bij de inrich ting e.d. behulpzaam zijn. Deze kom-- Advertentie missie heeft zich Lot de Museum- kommissie gewend, met het verzoek dit plan in te passen in het Graven- steen-belcid, maar de reaktie is vrij afwijzend geweest, gelet op de faits et gestes van de Zeeuwse Kunst kring, die in ieder geval voor een zomerejtposilie '77 de- eerste rechten heeft. De gemeente had de begroting ge baseerd op dc plannen van de Mu- seumadvieskommissie, maar in tweede instantie heeft de Kommissie v. d. Ven bezwaren gemaakt, waar bij het kollege echter opmerkt, dat de Zeeuwse Kunstkring niet ter dis- kussie staat. Nadei- De heer Verschelling stelde zich op voor het werk van de Kommissie Van der Ven, drong aan op nieuw overleg en alvast de beschikbaarstle- ling van een krediet. Dc heer De Jager vond hel afwij zend advies van de Museumkommis sie spijtig, temeer daar het hier een partikülier initiatief betreft. Beslo ten werd dat het kollege in ampel overleg zal treden met zowel de Mu- setimadvieskommissie als de Kom missie Van der Ven, teneinde tot een oplossing te komen. Het uit te trek ken krediet zal in die tussentijd worden geblokkeerd. Na enkele begrotingswijzigingen, volgde de rondvraag. Op die puntjes komen we nog nader terug. NIEUWERKERK Liquidatie Coöp. Ver. expl. Diepvrieskluizen In een slotschrijven heeft de Coö peratieve Vereniging van Diepvries- kluizen aan haar leden meegedeeld, dat na een kleine eindafrekening aan de leden de laatste werkzaamheden zijn geschied. Aan allen wordt in ge noemd schrijven gevraagd de ant- woordstrook ingevuld in te zenden aan de secretaris van voornoemde vereniging. Met deze werkzaamheden dankt het bestuur alle leden van de vere niging en legt haar funktie neer we gens liquidatie van de vereniging. Slotavond catechisatie De stola vond 'vah de catechisatie uitgaande van de Geref. en Herv. kerken vindt plaats heden, dinsdag 29 maart, en dus niet op 30 maart, zoals eerder was medegedeeld. Tennis in Duiveland DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus &olk CA&WZ» DAM 9 IENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE DUIVELAND, 28-3. De laatste fase van de voorbereiding om te kunnen tennissen in Duiveland is ingegaan, nu de gemeente zich garant heeft verklaard voor een lening die de ten nisvereniging aan moet gaan. Er zul len twee gravelbanen komen iii het nieuwe sportveldcnkomplex in Nieu werkerk. Aannemende dat het nu ge nomen raadsbesluit snel door Ged. Staten zal worden bekrachtigd, kun nen dc banen in juni a.s. bespeelbaar zijn- Wat 'de historie betreft van de vereniging het volgende: Nadat een aantal jaren geleden een eerste po ging mislukt was, werd in september 1975 de tennisvereniging opgericht. De omstandigheden leken gunstig in het bestemmingsplan voor het sport veldencomplex Nieuwerkerk waren twee tennisbanen opgenomen. Al snel waren er 45 leden, en het ge sprek met de gemeente Duiveland kwam op gang. Een door de tennis vereniging ingediend plan bleef bin nen het kollege van b. en w. lange tijd een onderwerp van bespreking. Bij de begrotingsbehandeling van 1977 werd dit plan aan de raadsleden vrijblijvend verstrekt. De opstelling van de raad bleef eveneens vrijblij vend tot nogal negatief, wat de ten nisvereniging deed besluiten het ini tiatief tot zich te trekken en de ba nen zelf te laten aanleggen. Een snel opgezette ledenwerfaktie, die begin januari 1977 werd gevoerd, deed het ledenaantal ruim verdubbelen, van 45 tot ruim 90 nu. Om een, overigens minimale begroting sluiiend te krij gen, waren minstens 80 leden nodig. Het primaire doel de verwezenlij king van tennisbanen in de gemeente Duiveland, zal binnenkort bereikt zijn. Voorlichtingsavond Op een eerste voorlichtingsavond op 20 april a.s. zullen, met name nieuwe leden .en andere belangstelt lenden, kennis kunnen maken met tennis. Dit gebeurt met enige bijzon dere films in het Dorpshuis te Nieu werkerk. Veel aandacht zal besteed worden aan de opvang van de vele nieuwe tennissers, als de banen er zijn. De ideeëri daarvoor zijn er en zullen verder uitgewerkt worden. Het is duidelijk dat de huidige finan ciële opzet een groot offer van de ledén vraagt. Het bestuur van de tennisvereniging „Duiveland" blijft zich op het standpunt stellen dat zij in vergelijking met andere sportver enigingen door de gemeente Duive land wordt achtergesteld. De ver wachting is evenwei dat hier in de toekomst, verandering in zal kunnen komen als blijkt dat de tennisvereni ging Duiveland duidelijk in een be hoefte voorziet. J)EN HAAG. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zal op 31 maart het acht kilometer lange weg gedeelte tussen St. Willebrord en Roosendaal officieel openen. Dit wegvak werd in de afgelopen twee jaar gereconstrueerd tot autosnelweg. UTRECHT. Volgens de ver.voers- federatie NVV/NKV willen minister Boérsma en slaatssékretaris Van Huiten het nieuwe rijtijdenbesluit voor het beroepsgoederenvervoer als het even kan al in september van kracht laten worden. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 29-3. Een experi menteel onderzoek, uit te voeren met hulp van een complex van landbouwbedrijven en van consu menten, dat als basis kan dienen voor bezinning over een vernieu wing van het landbouwkundige produktieproces en van de voedings gewoonten. De commissie' onderzoek biologi sche:' landbouwmethoden bév.eelt. dit aan in haar eindrapport. De •secrc- taris-genéraal Vah-. hét ministerie, van 'landbouw en vissere'n-, 'mri G. van Sef(èn,-heeft het .rapport rrtaari-- dag namens minister Van der'Stee.. in ontvangst genomen. Het -experimentele onderzoek, vindt de .commissie, zal mobten stoe- - len- op.théorètiisc-he-" studies over 'de vraag -in. 'hoeverre toepassing' van de nieuwe landbouwmethode op na tionale schaal, .voldoende -vöqdsél voor de 'bevolking kan opleveren. Speciale aandacht verdient hierbij het ophieuw in.de kringloop, bren- gen van plantevoedingsstoffen in hét'algemeen-en de.voorziening vari de grond -met voldoende stikstof in Hét. bijzonder. De niéuwste irizich- V ten in de voedingsleer zullen in de beschouwingen betrokken moeten worden. Vergélijking van de ener giebalans en de. milieubelasting van eèn op nationale schaal toegepaste landbouw is noodzakelijk. De eommissie. wil ook onderzocht zien welke gevolgen het voor de nationale economie zou hebben, als de' landbouw geen gebruik meer zou maken van minerale stikstofmet- stoffeii .en chemische b es tr ij dings» middelen. ..Flitsen" uit het buitenland KARATSJI. De algemene stakings- groep van de Pakistaanse oppositie 'uit .'protest; tegen de regering lijkt niét zovh succes als aanvankelijk werd aangenomen. Slechts in dé overheidsdienst -is "de oproep bijna geheel opgevolgd; - SCIiUDDEBEURS. Schuddebeurs beleeft de goede sensatie van de dorpsherberg-restauratie, die na een diepgaande bouwkundige ingreep, weer vele far en mee kan. Ooit zag het er voor de karakteristieke her berg somber uit, maar thans is alles ten goede gekeerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ledenvergadering Christelijke Schoolvereniging Woensdag 30 maart houdt de Christelijke Basisschool ledenverga deringen „'t'Durps'uus". Het eerste gedeelte':1 van dé avond tot jaatr de pauze zal verzorgd' worden dóór eejh aantal-leerlingen Uil de- hóogètë klas» se.n. j-j,v j' 1 •Na 'de.pauze volgt het huishoudé- lijk gédeeité. Op de: dgenda staat o.nr der andere bestuursverkiezing. Drie léden 'yan het bestuur zijn aftéedeiid t.w. mevrouw W. Mullèr-dé Waal eri de heren L. de Jongé.en J\ van Bre da .die 'zifeh allen 'herkiesbaar' stel len. SCHEEPVAART Acila, 20-3 te-Port. Sudan,. Acmaea, 28-3: t.a. Lyrias Point, r*: Onoba.- 28-3 van Curacao, naar St. James. Gemeenteraad Duiveland NIEUWERKERK, 28-3. De gemeenteraad van Duiveland vergaderde maan dagavond j.l. onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Afwezig wegens ziekte waren wethouder A. L. Bakker en de heer M. K. Roraeyn. De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed en sprak enige woorden ter nagedachtenis aan de zondag j.l. omgekomen slachtoffers bü de vliegramp op hét eiland Tenerife. Hierna werden enige ogenblikken stilte in acht genomen. Verder wenste de voorzitter de beide zieke leden een spoedig herstel toe. Onder de ingekomen stukken be vond zich een dankbetuiging van de Padvinderij voor de aanleg van elektriciteit en waterleiding in het klubhuis, waarvoor dé gemeente subsidie verleende. Verder was ér een Koninklijk be sluit van 5 maart jl. houdende be schikking over het door de raad in gestelde beroep legen het besluit vah t)e gróte beslissing 2. „Waar zijn Erwin en Axe heen?" vraagt Eric. Winonah heeft een eigenaardig lachje als. ze zegt: „Die zijn weer op de burcht bij Aran - rod, de wapenverzameling bekijken". „O ja, die wapenverzameling bekijken, ja", zegt Eric gerekt. „Pum Pum, die inmiddels ook is binnenge komen, gichelt: „Dat zal dan wel een reus achtige verzameling zijn, want dat doen zij nou al een paar weken. Maar", vervolgt het manneke gniffend, „mij begrijpen wel dat best goed! Geleid rond worden door zo mooi en jong dame als koningin Aranrod". Het is langzamerhand etenstijd geworden en de een na de ander komt binnen. Svein warmt zijn handen bij het behaaglijk knappende vuür en de ervaringen van de dag worden uitgewis seld. De vrouwen brengen de gerechten aan, waarbij Pum Pum dapper meehelpt. Dan gaat de deur met een forse zwaai open en de twee jonge mannen komen binnen. Orisia slaakt een verschrikte kreet en Wino nah vraagt: „Wat is er met jullie gebeurd?" „Aha", zegt Svein met een grijns, „dat zijn tenminste kerels! Die hebben een potje ge knokt hoor! Goed zo jongens, dat houdt je spieren lenig". Erwin kijkt Svein met een vernietigende blik aan en zegt bits: „Een beer viel ons aan". „Ja zeker", valt Axe in, „het was een beer". Zoetsappig vraagt Astara met een spottend lachje: „Hebben jullie nu mét een beer óf óm een beer gevochten? Het was dan zeker wel een lief jong beertje?" Allen barsten in lachen uit, want het is dui delijk genoeg wat ér is gebeurd. De beide jon gens houden echter strak en stijf vol dat het een beer was. Orisia kijkt voortdurend niét een bezorgde en ietwat verdrietige blik naar Erwin en zegt eindelijk hapërënd: „Zal'ikzal;ik je ver binden, Erwin?" „Welnee", Weert hij af,- „het is de moeite niet waard". Eric is de gezichtsuitdrukking van hét meisje opgevallen en- er gaat ;hem>eënsklaps* één licht op. „Wel", denkt hij, „ér lopen hier Sus nog meer mensen rond dié mét'zekere moeilijk heden zitten''/ Ged. Staten van Zeeland d.d. 20 ja nuari 1975 waarbij goedkeuring werd onthouden aan het gedeelte van het bestemmingsplan: „Rekrea tiegebied Ouwerkerk", bestemd voor de uitbreiding van de kamping „De Kreekoever". De Kroon heeft het beroep gegrond verklaard en het be sluit van Ged. Staten vernietigd. Aan artikel 13 tweede lid. en arti kel 14 van de. vóorschriften werd goedkeuring onthouden. Dit zijn be palingen inzakq de voortzetting van bestaand gebruik zolang de voorge schreven bestemming nog niet ge realiseerd is. Mevrouw A. F. van derZande- Vleugels Schutter (WD) toonde zich verheugd over dit Koninklijk Be sluit. Granties leningen Via het Bemiddelend Orgaan Ro- hyp waren een vijftal verzoeken in gekomen om garantie voor rente en aflossing voor een lening ten behoe ve van .woningbouw in de Dokte? .Schutterstraat te Oosterland en voor woningbouw aan -Dölfijnstraat in Nieuwerkerk; tenslotte voor woning bouw te "Ouwerkerk aan „Den Domp". Uit het aöyiies yan Röhyp betref fende de aanvraag ypoë- dé .woning bouw aan (te.Dokter 'Schutterstraat-, blèek dat het hiér oriv een. -zgn. ..groeihypotheek" "gaat. .yNaar dé mer iting van het kollege yarvb. eh w. '-is deelname- van de gemeente in-een dergelijke garantie niet raadzaam; daar déze regeling in feite is achter haald door de huidige èkonomische situatie én de d a armee verb and hou dende loonpolitiek, Zwaardere lasten Bij een groeihypotheek worden gedurende de eerste tien jaar de las ten zwaarder ert oir. deze te kunnen opvangen is een ,uit2ich op een reeele inkoriums verbetering fioödzakelijk. Dóór het huidige streven de zo-, genaamde nullijn te hanteren is.het naar de mening van het, "kollege Spekuiatief om eén groeihypotheek te garanderen. Uit het ovèrgelegde advies' van het bemiddelend orgaan blijkt Overigens dat het inkomen van aanvrager voldoende is om eèn 30-jarige lening op. .annuïteitsbasis te garanderen, reden waarom deze aanvraag evenals „de andere vier, niet afgewèzèn werd'. De heer Hillebrarid (PvdA) wilde weten waarom het Rijk een groëi- hypóthéek wel garandeert en de ge meente niet. De voorzitter antwoordde dat dit op demeeste plaatsen verschillend is. De tarieven van het Verenigings gebouw „Sirjansland" werden dooi de raad vastgesteld en besloten Werd deze* zoals ook te Nieuwerkerk- en te Ouwerkerk te verhogen. De - be- hèerskommissie heeft in december 1976 een voorstel gedaan. Besloten werd de tarieven te verhogen als volgt -1. Bruiloften voor inwoners van de gemëente f 50,naar f 75,'—., - bruiloften voóf hiét-inwoners -van"de gemeente f '125,—y. -2. Vergaderingen, van f 25,naar f 30,3. 'Abonne ment voor gebz-uik 'éénmaal vPer week, per jaar van f 50,— napy f 75,4. Uitvoeringen van f35,-^f naar f 50,4. Consultatiebureau Groene Knjis per jaar van f 75,-ry naar f 80,6. Begrafenissen vah f 25,naar f 35,f Vergoeding raadsleden In de eerste afdeling van de ge meentewet is een nieuwe titel inge voegd die luidt: Geldelijke voorzie ningen ten behoeve van leden' van de Raad ende kommissies. Het-doel .is .de materiële positie van .hetraadsr lid té verbeferen, zodanig dat géén financiële belémmëringén in de Weg staan om raadslid fe, worden, 'ofCte blijven. Deze nieyWp 'Wettelijke. b.e- .palingen gaan uit. ygh twee- soorten vergoedingen; 'leC'eeh.- .vergoeding .voor verrichtte werkz.aamhödyn,-éh "2e eén vhsteftè#erti'óè,t'R:omip'g kosten. Metdeze vasté'■vefgöédihgs- regèling wordtbedoeld het systëèj^» van presentiegelden voor raadsleden te laten vervallen.. Niettemin li'ee.'A de-raad de bevoegdheid te 'bepalen dót een gedeelte voor de, vergoeding voor de werkzaamhêden-jéh niet van de tegemoetkoming in de kóstèn - tol eeh maximum van 20 procéHl in dé vorm van presentiegeld Wordt üitgekcéi;d. De gemeenten wotderi.iH klassen ycrvdeeid en Duiyëland be- hporf tot 'klassen. I. 4-6000", ihwoneVs). 'pè maxintamvergoedang.'is voor .1977 'gésteld op-f 2:165: l' 597,—- .résp. yoór werkzaamheden eri tegemoet koming in de kosten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4