Alle Nederlanders (249) aan boord „De Rijn" omgekomen De vliegramp Vliegramp op Tenerife Vliegramp vijf-en-twintigste van de K.L.M. E.E.G. toch naar Londen-top Doden in het verkeer Cyrus Vance gaat heel vlijtig aan de gang te Moskou Meningen over gevallen kabinet Langer dienen in Sovjet-Unie Boeren tegen grondspekulaties Buurt zorgt voor Turkse AGENDA Mogelijk toch vijf procent landbouwprijsverhoging Voor de gehele provincie NIEUWE UIT VOER VOORSCHRIFTEN GRONDWATERVERORDENING ZEELAND SCHIPHOL. Kort na middernacht vertrok van Schiphol een Boeing .747 van de K.L.M., de PH-Bug, met ge^ zagvoerder L. Metz, naar Las Palmas om daar 325 vakantiegangers op te halen, die met de verongelukte PH- Buf hadden moeten terugkerèn. NEW YORK. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Ameri can heeft maandag meegedeeld dat bij het ongeluk op hel vliegveld van Tenerife zeven bemanningsleden van de Amerikaanse Boeing de ramp hebben overleefd. MADRID. De vliegramp van zon dag in Tenerife is het derde fatale ongeluk met. een Boeing-747 sinds het reusachtige toestel in 1970 in ge regelde dienst werd genomen. AMSTELVEEN. Om half elf zon dagavond is van Schiphol een K.L.M. -vliegtuig naar Las Palmas vertrok ken om de gestrande reizigers op te halen, die aanvankelijk met het bij Tenerifé verongelukte vliegtuig naar Nederland zouden terugkeren. AMSTELVEEN. De laatste ramp met eeen K.L.M.-machine had plaats in juni 1961. De Lockhead „Electra" Sirius vloog toen bij Cairo te pletter 'tegen een heuveltop. Zestien passa- giérs en drie bemanningsleden kwa men hierbij om het leven. AMSTELVEE. Volgens K.L.M.- vliegers in het hoofdbureau van de K.L.M. in Amstelveen beschikt het vliegveld van Tenerife slechts over één baan, die zowel voor starts als landingen wordt gebruikt. De baan die 2900 meter lang is loopt voor het stationsgebouw en het platform langs. Tussen platfoim en baan loopt parallel daaraan nog een taxie- baan. AMSTELVEEN. De eerste leden, onder leiding van de heer Boom van de K.L.M., van de Nederlandse on derzoekcommissie zijn maandagmor gen 7 uur Nederlandse tijd per heli kopter vanuit Las Palmas op Tene rife aangekomen. TENERIFE. Volgens de Amerikaan Naik waren na de eerste ontploffing de mensen vanuit de boven gelegen lounge op hem gevallen. Een tweede ontploffing had hem uit het toestel geworpen. Toen hij op zoek ging naar zijn vrouw, viel er iemand uit het vliegtuig voor zijn voeten. „Het was mijn vrouw". DEN HAAG, 27-3. Het vliegtuig ongeval by Tenerife zondagavond was het 25ste waarby een toestel van de K.L.M. betrokken was. Voor de Tweede Wereldoorlog ver ongelukten tien KLM-vliegmachines. Daarbij kwamen 81 inzittenden (pas sagiers en bemanningsleden) om het leven. Tot zondag waren in totaal 585 inzittenden van KLM-toestellen door ongevallen om het leven geko men. Het eerst KLM-toestel dat veron gelukte was de Fokker F 12 „Ooie vaar". Vijf mensen stierven toen de machine bij Bangkok neerstortte op 6 december 1931. Het ernstigste ongeval tot zondag was dat met de Lockheed Super- Constellation „Hugo de Groot" op 14 aUgustiis 1958. 99 mensen stierven toen het toestel, dat op weg was naar New York, 120 km uit de Ierse kust in de Atlantische Oceaan stort te. ROME, 26-3. De kleine landen in de Europese Gemeenschap hebben gewonnen. In de nacht van vrijdag op zaterdag, tijdens topberaad in kleine kring, hebben zij weten te bereiken dat de Franse president Giscard d'Estaing zijn verzet tegen een vertegenwoordiging van de Ge meenschap op de economische we- reldtopconferent'ie, begin mei in Londen, opgaf. De E.G. zal daar de gemeenschap vertegenwoordigen, maar slechts bij de behandeling Van onderwerpen die lot de compet' ntie van de E.G. behoren. Het is echter nog lang niet zeker dat zulks bij komende wereldtopconferenties ook het geval zijn. SANTA CHUZ - PEN HAAG, 27-3. Geen van de 249 Nederlanders die zondag waren betrokken hij de groot ste luclitramp uit de geschiedenis, heeft een hotsing op de luchthaven van Santa Cruz op Tenerife, tussen een Boeing 747 B Jumbo, „De Rijn", en een toestel van hetzelfde type van PANAM, niet 381 passagiers en 25 bemanningsleden, overleefd. Dit is zondagavond laat meegedeeld door de K.L.M. Over het Amerikaanse toestel deelde het Spaanse persbureau Cifra mee, dat er 67 overlevenden zijn van wie er 49 zyn gewond. Het totaal aantal do den bedraagt 570. De ramp gebeurde toen de K.L.M.-machine in volle vaart de start voor een vlucht naar Las Palmas had ingezet en boven op de Ame rikaanse machine botste die aan het taxieën was. Er volgde op de ontzettende klap onmiddellijk brand doordat de volle brandstoftanks van de K.L.M.-jumbo vlam vatten. Ook de Amerikaanse machine raakte in brand en de brandweer van de luchthaven moest machteloos toezien hoe beide toestel len een prooi der vlammen werden. Door de ontploffing werden uit de Amerikaanse machine een aantal mensen geworpen van wie enkelen het er levend afbrachten. Inmiddels was zondagavond laat al wel zeker dat minstens 570 men sen het leven hadden gelaten bij deze grootste ramp uit de- geschiedenis van de luchtvaart. De gezagvoerder van de Neder landse jumbo was Z. A. L. J. Veld huizen van Zanten. hidirekte oorzaak Indirecte oorzaak van de ramp was een bomaanslag op de luchthaven van Las Palmas. De K.L.M.-machine was zondag ochtend met vakantiegangers van de reisorganisatie Holland International van Schiphol vertrokken naar Las Palmas. Gezagvoerder Veldhuizen van Zan ten mocht daar echter niet landen omdat in het hoofdgebouw van de luchthaven een bom was ontploft waarbij enkele gewonden waren ge vallen. Hij week uit naar de luchthaven van Santa Cruz op Tenerife en bleef daar met zijn passagiers wachten tot Las Palmas weer voor het vliegver keer zou worden geopend. Ook de Amerikaanse machine, die uit Los Angeles kwam, was op weg naar Las Palmas. Het Amerikaanse Archieffoto van een Boeing 747, zo als verongelukt op het vliegveld van Tenerife. gezelschap aan boord zou daar een cruise beginnen. Toen het Nederlandse vliegtuig zich al in de volle start bevond, was de Amerikaanse Boeing aan het taxiën om te vertrekken. Het zicht ten tijde van de botsing was er slecht door grondnevel. Onmiddellijk na de botsing sloegen de vlammen huizen hoog door de mist heen en een grote zwarte rook kolom steeg naar de hemel. DUIVEN, 27-3.' In' het Gelderse Duiven zijn zondagmiddag bij een verkeersongeval drie mensen om het leven gekomen. Een kind van negen jaar werd zwaar gewond. Zondag avond vonden bij een ongeval in Veenwouden (gemeente Duntuma- deel) in Friesland twee broers van 19 en 16 jaar de dood. De oorzaak van beide ongevallen was zondagavond laai nog onbekend. Om wapenkontröle HILVERSUM, 27-3. Ruim de helft (52 pet.) van de Nederlanders vindt het jammer dat het ka'binet-Den Uyt is gevallen, 36 pet. niet. Vrijwel alle progressieve ondervraagden antwoordden ja; driekwart van de VVD-stemmers zei nee. Bij de CDA- aanhangers liggen de. meningen ver deeld: 45 pet. vindt het wel en 47 pet. niet jammer. Dit 'blijkt, uit een telefonische steekproef onder 675 Nederlanders, die het onderzoekbu reau IN/VO in Amsterdam de dag na de val van. het kabinet, hield voor TROS Aktua. Het-bureau houdt een ma'rge aan van 5 pet. MOSKOU, 27-3. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, is bereid zo lang in Mos kou te blyven als nodig is om voort gang te boeken naar het Amerikaan se doel „waarachtige wapenkontro- lc". Vance zei zondag tot verslaggevers dat hij dat zaterdag bij zijn aan komst had gezegd tot zijn Sowjet- ambtgenoot Andrei Gromiko. Toén zij van de luchthaven naar Moskou reden had Vance gezegd, nog „een dag, twee of drie, of hoe lang nodig is" te willen blijven om voortgang te maken. Gromiko's antwoord was be moedigend geweest. De Amerikaanse minister begint zijn besprekingen met de Russen vandaag (maandag). Het So.wjet-partijblad. Prawda had zondag weer kritiek op de wijze waarop de Amerikanen menen de rechten van de mens te moeten ver dedigen. De Prawda beschuldigde de Amerikanen van ontoelaatbare po gingen zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van de Sowjet-Unie. Het'bericht stond afgedrukt naast dat over het bezoek van Vance. MOSKOU: 27-3. De Sovjet-Unie heeft de dienstplicht voor personen met een hogere opleiding, die zijn in gedeeld bij de landmacht en bij de marine, drastisch verlengd. Uit een nieuw regeringsdecreet blijkt dat matrozen en onderofficie ren van de marine met een hogere opleiding, de duur van hun dienst plicht verlengd zien van één tot twee jaar. Russische soldaten en onderof ficieren van het. leeer zullen voortaan 18 maanden moeten dienen in plaats van de huidige 12 maanden. DEN HAAG, 28-3. De drie centrale landbouworganisaties veroordelen speculaties in grond en hebben er al sinds lang op gewezen, dat deze spe culaties niet in het belang van de boeren en tuinders is. Tot op de dag van vandaag zijn er volgens hen ook ge moeilijkheden geweest bij de aan koop van agrarische grond door ge meenten en andere overheden, en van speculaties ten behoeve van de boeren en tuinders is geen sprake geweest. De drie centrale landbouworgani saties schrijven dit in een persbe richt, waarin zij zich verweren tegen uitspraken, gedaan tijdens de kamer debatten over de grondpolitick en in publikaties en comentaren, die naar hun mening in strijd met de feiten zijn. EINDHOVEN. 27-3. Buurtbewo ners hebben het in Eindhoven wo nende Turkse gezin Marasli bijna vier maanden onderhouden. Medio november vorig jaar verliet de Turk se gastarbeider Marasli zijn vouw Fikiye en zijn vier kinderen. Vorige week werd een vijfde kind geborne. Nadat de vader zijn gezin de rug had' toegekeerd bleef het zonder één cent achter. Daar komt nog bij dal de Turkse vrouw geen woord Neder lands spreekt. Buurtbewoners trokken zich haar lot aan en zorgden voor eten en drinken, voor kleding en in verband met de geboorte van de jongste zelfs voor een baby-uitzet. Sleqhuis. Vergadering gemeenteraad 20.00 uur. Technische school, 20.00 uur, ouder avond, (in de kantine). Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring raad Duiveland. Dinsdag 29 maart Zierikzee „Marktzicht". Aquariumvereniging „Hplodeo". 20.00 uur. Terug naar oertijd LONDEN, 26-3. Vijftien Britten, onder loie drie kin deren, zijn onder het motto „Terug naar de ijstijd" op een geheim gehouden plaats in het westen van Engeland gaan le ven zoals de Kelten in de der de eeuw voor Christus dat deden. Zij willen dat een jaar lang volhouden. De mannen, vrouwen en kinderen worden gemeen schappelijk ondergebracht in een grote hut met rieten dak, waaraan nog gewerkt wordt. Meubels, gereedschap en ge bruiksvoorwerpen voor het dagelijkse leven vervaardig den deze Kelten van de mo derne tijd zelf. Concessies aan de moderne beschaving kent deze ijstijcl- commióne nauwelijks. Een van de uitzonderingen zijn voorbe hoedsmiddelen. Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, klaverj a s-avond Het „gevecht" te Brussel ZIERIKZEE, 24-3. Gedeputeerde stalen van Zeeland hebben dezer dagen alle instellingen en partikulieren aangeschreven waarvan bekend is dat ze water aan de bodem van deze provincie onttrekken dal niet is be stemd voor de openbare drinkwatervoorziening. BRUSSEL. 26-3. De Engelse mi nister van landbouw, John Silkin, heeft in Brussel zyn toevlucht geno men tot wat Nederlandse delegatie- kringen een „overrompelende proce dure" noemden om te proberen het .jaarlijkse gevecht om de landbouw prijzen in de E.E.G. tot een goed einde te brengen. Brachten vorige raadsvoorzitters bezoeken aan de hoofdsteden der E.E.G.-landen om te trachten de grondslagen voor een compromis te leggen, minister Silkin kondigde aan dat hij al zijn collega's in de loop van de middag en de zaterdagoch tend. afzonderlijk zou ontvangen. De eerste die zich aan deze „biechtstoelprocedure" onderwierp was de Nederlandse minister van landbouw en' visserij Fons van- dér Stee, die na afloop verklaarde een' prijsverhoging met gemiddeld vijf procent voor het komende Iandbouw- seizoen „nog steeds niet dé meest on zinnige speculatie" té vinden. Zoals bekend heeft de Europese Commis- sie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschappen, een verhoging met gemiddeld drie procent voorgesteld. De C.O.P.A., de overkoepelende 'or ganisatie van'.'Europese boeren, licofl - om'een prijsverhoging niet 7,4 pro cent gevraagd. Dat is gedaan omdat 1 maart van dit jaar de nieuwe uitvoeringsvoor- schriften van de Zeeuwse .gróndwa terverordening van kracht zijn ge worden. In tegenstelling tot de oude verordening zijn de voorschriften nu van toepassing op het gehele grond gebied van de provincie Zeeland. Ieder die water uit de grond haalt moet dit aanmelden bij ged. staten. Aaii het begin van elk jaar moet een overzicht worden verstrekt van de hoeveelheden grondwater die in hel afgelopen jaar per maand zijn ge wonnen. Dat moet zijn geregistreerd met een' 'goedgekeurd type watermeter. Ook moet liet chloridegehalte - te bepalen in maart en in augustus - worden opgegeven. Vergunning Aan de hand van speciale formu lieren zullen ged. staten nagaan of iemand een vergunning nodig heeft voor zijn waterwinningsinstallatie. Dat hangt o.a. af van de hoeveelheid water, de pompcapaciteit en de diep te waarop het grondwater wordt ge wonnen. Ged.staten hebben alle personen en instelling aangeschreven die yol- cfecleh' aan de bepalingen zoals die golden voor 1 maart èn degenen waarvan bekend was dat ze niet aan de bepalingen voldeden, of die per 1 maart onder de nieuwe voorschriften zijn komen te vallen. In 1975 werd op legale wijze op 40 punten ruim 1 miljoen kubieke meter water aan de Zeeuwse bodem onttrokken. In de meeste gevallen gaat het om boerderijen, bedrijven en recreatieve ondernemingen. Voor zover bekend werd er boven dien in 1975 door circa 50 personen en instellingen grondwater onttrok ken waarvan een groot deel als „ille gaal" moet worden aangemerkt. Naar moet worden aangenomen wordt in totaal per jaar 2,5 miljoen kubieke meter water aan de Zeeuw se bodem onttrokken, zonder dat alle mensen van degenen die dit doen be kend zijn. De provinciale waterstaat is mo menteel bezig met het achterhalen van zoveel mogelijk gegevens hier over. Rekreatiezaal Ger. kerk, lezing drs. J. Vaane over kernenergie, 20.00 uur. ,/t Trefpunt". C.N.V.-besturenbond. 19.30 uur. Woensdag 30 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, N.C.V.B.- bejaardenmiddag, 14.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, ver gadering C.P.B. Brouwershaven Stadhuis, vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ger. kerk,' slotavond catechisaties 19.30 uur. Donderdag 31 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze- gén". Dorpshuis, solistenconcours „L et E". 19.00 uur. Vrijdag 1 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur open snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland. Brouwershaven Herv. Jeugagebouw, toneeluitvoering A.S.V. „Brouwershaven", 20.00 uur. Ouwerkerk Zaal Vijverberg, 20.30 uur, alg. le denvergadering S.V.O.W.K. Nieuwerkerk Vergaderlokaal Ger. Gem., 19.30 uur, S G'P-s t-ud ie veren ig ing Zaterdag 2 april Zierikzee Balie, vertrek Kapelle H.S.V. „Oos- terschelde", 9.00 uur. Zeëuwsche Herberghe, 9.30 uur open jeugdschaaktoernooi; 14.00 uur si- mutaanséance tegen internat, groot meester J. H. Donner; 18.00-19.00 uur receptie t.g.v. 65-jarig bestaan Schaakver. Zierikzee. Sporthal Onderdak, 13.30-17.00 uur, indooratletiekwedstrijden Delta Sport-A.V.'56. Zondag 3 april Zierikzee Vertrek St. Philipsland H.S.V. „Oos- terschelde, 12.00 uur. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 7 april Zierikzee Gaslhuiskerk, 20.00 uur, „Passa- stond" met koor en orkest. Zondag 10 april Kerkwervc Hervormde Kerk, Paaskoncert/zang- avond, 20.00 uur. Woensdag 13 april Goes Prins van Oranje, foyer, 19.30 uur, alg. vergadering zomeravondvoet balverenigingen. Vrijdag 15 april Zierikzee Theo Thijssenschöol, 17.00-22.00 uur, bazar. Kapelle „Dé Vroone", 20.00 uur, Ledenver gadering „De Zeeuwse Molen". Zaterdag 16 april Zierikzee Sporthal Onderdak, 10.00-17.00 uur, sjoêlkampioenschappen voor Zee land. Woensdag 20 april Nieuwerkerk Ons.Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond Tennisvereniging Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging; (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2