„Aktuele ontwikkelingen in grond- en pachtzaken" Gp vakantie naar Oostenrijk Inleiding C.B.T.B.-sekretaris mr. K. Kok in jaarvergadering De artsen Rusland en de Indische Oceaan en de pensioenen Vroe«e. komst van het volk" De arbeidsongeschiktheid straks één op zes a zeven? van ooievaars Niet naakt en beschilderd Etrusken komen ecologen te hulp Beleid tegenover beschonken personen Europees parlement vaag over landbouwprijzen Claridge „geplunderd" INFORMATIE AVOND krijg gratis kijk op een goede reis naar Oostenrijk 4 Z1ERIKZEE, 24-3. „Over de aktuele grondpolitiek doen veel gekleurde en onkundige verhalen de ronde. Dat komt voor een deel ook omdat de voorlichting te kort eesehoten is". Aldus mr. K. Kok, adjunkt-sekrc- taris en hoofd afdeling grondgebruik en juridische zaken van de C.B.T.B. West-Nederland, gisteren (donder dagavond) voor de C.B.T.B. Kring Schouwen-Duiveland, in een inlei ding over het onderwerp „Aktuele ontwikkelingen in grond- en pacht zaken". Mr. Kok behandelde in zijn praatje achtereenvolgens de grondpolitiek, de grondprijzen voor agrarische grond en de verhoging van de pachtprijzen. In het kader van de grondpolitiek gaf hij een uiteenzetting over het voor keursrecht van de gemeenten. Hij wees er op dat de C.D.A.-partijen met betrekking tot dit voorkeurs recht weinig bezwaren naar voren hebben gebracht; de landbouworga nisaties hebben het voorkeursrecht eveneens in grote lijnen wel kunnen aanvaarden, al werden enige aanvul lende voorwaarden gesteld. Persoonlijk zag mr. Kok het voor keursrecht niet zo erg zitten en hij vroeg zich af of dit eigcnlyk wel zo nodig is omdat de gemeenten immers tot onteigening kunnen overgaan, ook wanneer 't bouwmaatschappijen betreft. „Gewoon onteigenen zou het beste zijn maar men wil kennelijk die weg niet op" aldus de heer Kok. Kok benaderen gezien vanuit de bij belse opdracht, nl. dat particuliere eigendom past in de scheppingsop dracht die de mens heeft meegekre gen: „beheren op de goede manier". „Er staat niet in de Bijbel dat de grond staatseigendom moet zijn". „Partikulieren kunnen goed en slecht omspringen met grond, maar dat zelfde geldt voor de overheid", aldus spr. die, als er inderdaad wat moet gebeuren m.b.t. de grondprijzen pleitte voor maatregelen die passen in het zg. interburgerlijk verkeer. Mr. Kok gaf enige gedachten aan over wat eventueel kan worden ge daan in de kwestie „vraag en aan bod" die hij het overdenken waard achtte, zoals het in aanmerking ne men van leeftijdscriteria, inpoldering van de Markerwaard, kleinere be drijven in de Flevopolder, uitsluiting op de grondmarkt van „hobby-isten" en part timers, het „aftoppen" van grote bedrijven en andere mogelijk heden, onder het motto dat „vele kleintjes een grote kunnen maken". Nadat mr. Kok nog een toelichting had gegeven op de verhoging van de pachtprijzen werd de C.B.T.B.-ver gadering besloten met een gedach- tenwisseling over het behandelde on derwerp. BRUSSEL. De Amerikaanse mi nister van defensie Harold Brown heeft donderdag bij zijn aankomst in Brussel gezegd dat de ministers van defensie van de NAVO overeenstem ming naderen over de aanschaf van het vliegend radar-waarschuwings systeem Awacs (Airborn Warning and Control System) waarmee een bedrag van 2,5 miljard dollar is ge moeid. PARIJS. De Parijse gemeenteraad heeft vrijdag de Gaullist Jacques Chirac gekozen tot burgemeester van Parijs, de eerste burgemeester sinde de Parijse Commune vna 1871. Hij kreeg 67 van de 109 stemmen. De kommunist Henri Fiszbin, kandidaat van de Unie van links kreeg 40 stem men. Twee stemmen waren blanko. DAR ES SALAAM, 24-3. De Rus sische president Nicolai I'odgorny heeft donderdag in Zanzibar ver klaard voorstander te zijn van de in stelling van een „vredeszone" in de Indische Oceaan. Ook zei hij dat zijn land geen plannen heeft om in dat gebied militairé bases te vestigen. Podgorny deed zijn uitlatingen bij een officieel diner dat hem werd aangeboden door de regering van Tanzania. De Sowjet-Unie „deelt de wens van de Tanzaniaanse regering de Indische Oceaan om te vormen tot een vredeszone", zo zei de president. Hij voegde hier aan toe dat zijn land geïnteresseerd is in de Indische Oceaan omdat de vaarroutes tussen het Europese deel van de Sowjet- Unie en het Aziatische deel van dat. land, via dezé oceaan lopen. „Als gevolg daarvan is de Sowjet- Unie bereid met andere betrokken landen de vraag te bestuderen van de instelling van een vredeszone in de Indische Oceaan". Volgens Podgorny vormen de „im perialistische" militaire bases in de Indische Oceaan een „rechtstreekse bedreiging voor de internationale veiligheid, de onafhankelijkheid van de landen rond de zee en voor de internationale scheepvaart". HILVERSUM. In het decorcentrum van de NOS in Hilversum is men druk bezig met de versieringen voor het boekenbal, dat heden (vrijdag) in dit centrum wordt gehouden. Links op de foto de heer Jan. P. Koenraads, deco rateur van de NOS en artistiek adviseur van de entourage van het boekenbal. UTRECHT, 25-3. In vijf arrondis sementen lopen procedures met ten minste zeven huisartsen wegens het uitreiken van dwangbevelen tot be taling van pensioenpremies, terwijl er nog andere op komst zijn. Ten minste vier huisartsen hebben opge houden praktijk te doen als direkt gevolg van het handelen van de Stichting Pensioenfonds Huisartsen (S.P.H.). De Haagse arts F. E. J. Bouricius schrijft dit in een ingezonden stuk in „Medisch Contact", waarin hij kri tiek uitoefent op de S.P.H. Onteigeningswet STREEKNIEUWS „De stem De C.B.T.B.-secretaris benadrukte: „Wij zijn tegen wijziging van de ont eigeningswet, omdat er geen redelijk motief te vinden is dat pleit vóór een wijziging". Hij ging nader in op de motieven van de voorstanders, en kwam daarbij o.a. tot de volgende conclusies: er is geen verontrustende prijsontwikkeling voor de niet-agra- rische gronden, de invloed van pro- jekt-ontwikkelaars is minder groot dan men algemeen denkt, het is niet waar dat de grondprijs het bouwen duur maakt. Mr. Kok meende dat al le argumenten van de voorstanders van wijziging van de onteigenings wet kunnen worden ontzenuwd. Volgens mr. Kok is de werkelijk heid die achter het standpunt van de voorstanders zit de gedachte „dat men vindt dat er geen partikulierc grondeigendom moet zijn". En in fei te is dat een eerste stap naar natio nalisatie, aldus de C.B.T.B.-secreta- Sprekend over de gebruikswaarde van de grond en het begrip „negatie ve ontwikkelingsschade" concludeer de mr. Kok dat „uitgaan van de wer kelijke waarde de enig juiste en bil lijke methode is". Vraag en aanbod De hoge agrarische grondprijzen zijn het gevolg van een schokgewijs proces, met een „enorme dreun" in 1975. De prijzen zijn inderdaad een probleem maar moeten niet buiten proporties worden gezien. Volgens mr. Kok is een belangrijke oorzaak van de hoge grondprijs voor agra rische grond het verschil tussen vraag en aanbod. Het komt er op neer dat er een tekort is aan grond; een andere faktor is de inflatie. De C.B.T.B.-secretaris verwachtte voor de toekomst niet dat de prijzen zul len zakken; ze zullen hoogstens ge lijk blijven. „Omdat er een tekort aan grond blijft kunnen de prijzen niet laag worden". De vraag of er iets aan gedaan moet worden wilde mr. ZIERIKZEE Benoeming bij AMRO-bank Met ingang van 1 april is de heer W. Schraver, benoemd tot direktenr van de Zierlkzeese vestiging van de AMRO-bank. De heer Schraver-onderdirekteur sinds 1970 - wordt opvolger van de heer A. Maris, die benoemd werd tot adviseur van de distriktsdirek- teur van de AMRO-organisatie te Oosterh'oüt. De heer Schraver maakte zijn en tree in het bankbedrijf in 1946, bij de toenmalige Rotterdamsebankvei-- eniging, later Rotterdamse bank en nog later (1964) AMRO-bank. NIEUWERKERK „Zonnehoek" in andere handen Naar verluidt is de kapitale villa „Zonnehoek", staande aan de Rijks weg 18 te Nieuwerkerk, weer ver kocht. Dit grote pand, eertijds ge bouwd door fam. J. N. Bonman, later dienstdoende als burgemeesterswo ning, weer later ingericht als parti- kulier bejaardentehuis werd laatste lijk door een gezin bewoond. Naar verluidt zal weer de (nodige) ver bouw plaats vinden alvorens de nieuwe eigenaar, afkomstig uit de. randstad Holland het gaat betrek ken. Advertentie Kerkblad Het eerste nummer van de zevende jaargang van „Kompas", het kerk blad van de gekombineerde Gerefor meerde Kerken van Bruinisse en Nieuwerkerk Oosterland, is ver schenen. Nieuwe eindredakteur is ds. P. J. Moet uit Bruinisse. Het nummer bevat, behalve pre dikbeurten en kollekte-opbrengsten, onder meer een financieel overzicht 1976 en de begroting 1977, zulks in verband met de komende gemeente vergadering. BRUINISSE Frontale botsing Bij een frontale botsing woensdag morgen omstreeks half acht op de brug over de Grevelingensluis tussen een personenauto en een bestelwa gen werden beide voertuigen licht beschadigd. De personenauto be stuurd door de heer W. J. T. uit Oude Tonge reed op de parallelweg richting Bruinisse en waarschijn lijk door de mist heeft deze de te gemoet komende bestelwagen be stuurd door de heer A. de R. uit Bruinisse te laat opgemerkt. De bei de voertuigen hebben later hun reis voortgezet. NEURENBERG, 24-3. Het juri disch beledigende „jij" van een martkvrouw in Neurenberg tegen een politieman zal een derde gerech telijk. hoofdstuk krijgen. Een hof be vestigde donderdag het vonnis in eerste instantie waarbij de 44-jarige fruit-, groenten- en bloemenkoop- vrouw Gunda Herbst wegens beledi ging tot een boete van 2.250 Mark (ca. 2.250) werd veroordeeld. De marktvroxnv ivil nu revisie van het vonnis. In haar pleidooi had zij „de stem van het volk" laten klin ken. „Het hele buitenland zal in la chen uitbarsten als wij Duitsers geen jij en jou tegen elkaar mogen zeg gen", zo meende Gunda die in een dorpje opgegroeid is waar men dat wel doet. Flitsen uit het buitenland LISSABON/DAR ES SALAAM. De presidenten Nikolai Podgorny van de Sowjet-Unie en Fidel Castro van Cuba hebben donderdag hun bespre kingen in r'ëspektievelijk Tanzania en Angola voortgezet. BRAZZAVILLE. De militaire re gering van Kongo heeft donderdag bekendgemaakt dat degenen die ver antwoordelijk worden geacht voor de golf van onrust en de moord op president Ngouabi en de Rooms-Ka- tholieke kardinaal Emile Biayenda door een krijgsraad zullen worden berecht. ADDIS ABEBA. Dr. Tesfaye De- bessai, een van de leiders van de revolutionaire partij van het Ethio pische volk (RPEV), die gewond werd bij een poging tot vluchten tij dens een huiszoeking, is van het dak- van een gebouw gesprongen en om het leven gekomen. NAIROBI. Een gewapende bende heeft een 68-jarige, in Duitsland ge boren R.K. priester, in de Zuid- Tanzaniaanse stad Songsea ver moord, zo is vrijdag door een ker kelijke woordvoerder in Nairobi meegedeeld. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zal bij zijn komend bezoek aan Moskou in de eerste plaats praten over wapenverminde ring en -beperking. Dit zei presi dent Carter donderdag op een pers conferentie.. Hy zei verheugd te zijn over de houding van de Russen tot nu toe. AMSTERDAM, 24-3. „De arbeids ongeschiktheidsrisico's bij de uitvoe ring van de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering baren Delta- Lloyd. zorgen. Was in 1967 de verhouding tussen uitkeringgenietenden en verzekerden 1 op 20, in 1975 was dit reeds 1 op 10. Als deze ontwikkelingslijn wordt doorgetrokken dan wordt voor 1980 een verhouding van 1 op 6 a 7 ver wacht. Deze maatschappelijke ont wikkeling maakt een grondige her bezinning op de branche noodzake lijk, hetgeen konsekwenties zal moe ten hebben voor de premies", zo zei mr. P. Adriaanse, voorzitter van de raad van bestuur, tijdens een toe lichting op het jaarverslag. Delta-Lloyd zal in de toekomst op het gebied van de kortlopende kre dieten gaan samenwerken met de Amerikaanse Citi Bank. Het wordt geen Joint Venture, want dit staat de Centrale Bank niet toe, zo zei mr. Adriaanse. 4 J Gevaarlijk wrak SHEERNESS. Engeland. 24- 4 3. Voor de zuidoostkust van 4 Engeland, ter hoogte van het 4 naargeestige badplaatsje 4 Sheemess, steken de masten 4 van een gezonken schip boven 4 de golven uit. Vakantiegan- f gers uit Londen kunnen er per f boot een kijkje nemen. 4 Een paar meter onder de 4 kiel van de rondvarende ple- 4 zierboten bevatten de ruimen 4 van het wrak meer dan genoeg 4 springstof om niet alleen de 4 vakantiegangers, maar ruim 4 de helft van Sheemess op te 4 blazen. 4 De „Richard Montgomery", f een Amerikaans munitieschip 4 uit de Tweede Wereldoorlog, 4 ligt al ruim dertig jaar 4 vreedzaam op de bodem uoor 4 Sheemess. SCHOONHOVEN, 24-3. In het ooievaarsdorp „Het Liesveld" te Groot Ammers, van de Nederlandse vereniging tot bescherming van vo gels, heeft de lente vroeger dan in andere .jaren zijn intrede gedaan. Maar liefst elf paren ooievaars zijn druk bezig met de nestbouw. Een vooruitstrevend paar is al ge reed en in het nest zijn vijf eieren gelegd waarop thans afwisselend door man en vrouw wordt gebroed. Als alles goed blijft gaan kunnen omstreeks 20 april de eerste jongen uit dit nest worden verwacht. Een ander paar ooievaars heeft woonplaats gekozen op het dak van een boerderij op circa 1 km afstand van „Het Liesveld". Het ooievaarsdorp is van 1 april af weer dagelijks (behalve op maan dag) voor het publiek geopend van 13.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) BRASILIA, 24-3. Een Indiaan zon der das wordt niet toegelaten in het parlement van Brazilië. Dat is de les die het hoofd van de starri der Xavantes, Aniceto, geleerd heeft. Aniceto was donderdag, gekleed in pantalon, hemd en schoenen, naar het congres gegaan om het gedepu teerden en senatoren kwesties be treffende de demarkatie van gebie den van zijn stam te bespreken. Maar een portier verbood hem de toegang tot het gebouw, zeggend dat zijn lan ge haren er nog mee door konden, maar dat hij geheel gekleed mèt das moest zijn. Volgens Aniceto is de bejegening onrechtvaardig omdat het congres, in tegenstelling tot verschillende an dere regeringsinstanties openstaat voor iedereen in wat voor tenue ook. Hij volstond echter met te ant woorden dat hij nooit van de blan ken die zich in zijn dorp aandienden, geëist had dat zij naakt en beschil derd waren. ROME, 24-3. De Etrusken die eens de gebieden ten noorden van Rome bewoonden, zijn hun nazaten te hulp gekomen die zich verzetten legen de bouw van een kernreactor. De tijdige ontdekking van een oude Elruskische graftombe - die mogelijk .deel uitmaakt van een do denstad -. zal de regering er mogelijk toe dwingen de plannen op te geven voor dë bouw van de reactor. Dit heeft een woordvoerder van een groep ecologen donderdag op een perskonférentie in R.ome meege deeld. DEN HAAG, 24-3. Een interdepar tementale werkgroep gaat het beleid formuleren ten aanzien van door de politie aangetroffen personen dife on der invloed van alcohol zyn. Aldus heeft minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Geurtsen en Rietkerk (beiden V.V.D.). In de werkgroep zijn vertegen woordigd de departementen van bin nenlandse zaken, van justitie en van volksgezondheid. Zij zal ondermeer de vraag bezien of bepaald moet worden dat personen, die niet bij kennis zijn - ook al zouden zij de indruk wekken dronken te zijn - in elk geval in een ziekenhuis moeten worden opgenomen, alvorens inslui ting mag plaatsvinden. Sterfgeval. De kamerleden stelden hun vra gen naar aanleiding van het over lijden in een politiecel van een 17- jarige Amsterdamse jongen, waarvan de politiemannen hadden gedacht dat hij dronken was. Het onderzoek van de rijksrecherche naar dit voorval is nog niet afgerond, aldus minister De Gaay Fortman. In Amsterdam is al wel de afspraak gemaakt, dat in alle gevallen waarin iemand wegens ver moedelijke dronkenschap door de po litie wordt aangehouden, de G.G.D. een seintje krijgt. Een arts van deze dienst gaat de aangehoudene dan onderzoeken en op basis van de resultaten daarvan worden de noodzakelijke maatrege len getroffen. LUXEMBURG, 24-3. Het Europees parlement heeft in Luxemburg laten blijken niet enthousiast te zijn over liet voorstel van de Europese Commis sie, de landbouwprijzen voor liet komende seizoen met gemiddeld 3 procent te verhogen. Maar het was niet in staat te zeggen met welk percentage de prijzen dan zijns inziens wel zouden moeten worden verhoogd. De ministers van landbouw van de negen E.E.G.-landen zullen het ko mende weekeinde in Brussel probe- 'ren tot een besluit te komen, maar gezien de uiteenlopende opvattingen, die ook in het parlement tot uiting kwamen, zal dit niet eenvoudig zijn. De C.O.P.A., de overkoepelende or ganisatie van Europese boeren, heeft een' prijsverhoging met 7,4 procent gevraagd. Minister Van der Stee heeft een verhoging met 3 procent „volstrekt onaanvaardbaar" ge noemd. Impasse In eerste instantie was het parle ment bij zijn pogingen om een ad vies te formuleren in een volkomen impasse geraakt. Een meei'derheid was tegen een door het tweede ka merlid Jan de Koning (C.D.) voorge stelde uitspraak dat de door de com missie voorgestelde verhoging met 3 procent „kennelijk onvoldoende" was en „ten minste" 5 procent zou moeten bedragen. Maar telkens an ders samengestelde meerderheden waren ook tegen een door de Franse Gauillisten voorgestelde prijsverho ging met „ten minste' 6,5 procent en tegen een socialistisch voorstel de 3 procent te aanvaarden behalve voor de zuivel in welke sektor tijdelijk rechtstreekse subsidies per melkkoe zouden moeten worden gegeven, én tegen een Brits-conservatief voorstel om de 3 procent te aanvaarden maar tevens zorg uit te spreken over on gelijke compensatie voor de kosten stijgingen waarvoor de boeren zich geplaatst zien. PARIJS, 24-3. Souvenirjagers met een hang naar oude elegantie heb ben ruim drie miljoen franken (ca. 1,5 miljoen gulden) besteed om een van de beroemdste hotels van Pa rijs, het Claridge-hotel, te „plun'de- ren". Meer dan 18.000 mensen woonden de veilingen bij die deze maand ge houden werden voor de verkoop van de schilderijen, meubelen, glaswerk tafelgerei en bepaalde wijnen. Het hotel opende in 1914 zijn deu ren op de Champs Elysees, maar moest eerder dit jaar sluiten omdat de leiding een viervoudige huurver hoging niet kon opbrengen. Advertentie Wondermooi, 'gemütlich' Oostenrijk... wordt het uw vakantieland-van-het-jaar? Dan reikt de ANWB u alle ingrediënten aan om er een geslaagde vakantie van te maken, 'n Geva rieerd reisaanbod, om te beginnen. En verder alles wat bij veilig, verantwoord op vakantie gaan hoort. Wie zou daar niet 't fijne van willen weten? maandag 28-3 om 20.00 uur Huis van Nassau Lange Nobelstraat 2 Zierikzee Boeiende films, onder houdende diapresentaties en andere vormen van informatie brengen u in de stemming voor een Oostenrijk-vakantie en maken u in alle opzichten reiswijs. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4