„Algemeen belang heeft voorrang maar boer en tuinder mag niet de dupe worden" C.B.T.B.-Kringvoorzitter W. den Boer over nota's ruimtelijke ordening: HYPOTHEKEN STREEKNIEEWS deurloo Gemeenteraad Westerschouwen Reaktie op publikatie van boek „Slavenkas van Zierikzee" ZIEHIKZEESCHE NIEUWSBODE vryiiag i.< maart ian Nr. 22»ii 3 ZIERIKZEE, 24-3. „In hel kader van de ruimtelijke ordening heeft de rijksoverheid een reeks nota's het licht doen zien, die heirekking hebben op het gebruik van de ruimte in ons land voor allerlei doeleinden. Over het gebruik van die schaarse ruimte zal in de ko mende lijd een verantwoorde beslissing genomen moe ten worden. Voor ons als boer en tuinder is het zaak om extra op ons qui vive te zijn". Aldus voorzitter W. den Boer, giste ren (donderdagavond) in zijn ope ningswoord tot de in bet „Huis van Nassau" gehouden jaarvergadering van de Kring Schouwen-Duiveland van de C.B.T.B. West-Nederland. De voorzitter voncl het vanzelf sprekend dat voor -het treffen van diverse voorzieningen een hoeveel heid kultuurgrond aan de huidige bestemming onttrokken zal worden. „Wij aanvaarden dat en willen daar begi-ip voor opbrengen. Wel zal het zaak zijn dat dit offer op een rede lijke wijze wordt gekompenseerd", aldus de heer Den Boer. Daarom wil de C.B.T.B. pal staan - tot op de dag van vandaag - voor een vergoeding bij onteigening op ba sis vail de verkeerswaardc. De voorzitter merkte hierbij op dat in de meeste gevallen, bij aankoop door de overheid, via goed overleg overeen stemming wordt bereikt. (Advertentie) Denkt u ;i«ui ecu eisten luiis? Geld behoeft dan geen struikelblok te zijn. ken hypotheek van de Spaarbank maakt 't u mogelijk. Er is óók voor u een hypotheek, aangepast aan uw inkomsten. I.aat u uitgebreid adviseren door de NUTSSPAAR ZIERIKZEE Het wetsontwerp.- waarover hel kabinet deze-week struikelde is, niet uitsluitend een zaak die geregeld, moet worden l.o.v. speculanten- en" projektontwikkelaars. De factor grond vormt voor boer en .tuinde); of zijn bedrijf groot of klein is, .een wezenlijk onderdeel van zijn be-1 s t aansmogei ij kheid. „Het algemeen belang bcel't wel voorrang t.o.v. het individueel bc- iang, maar de individuele boer en tuinder mag daar nimmer de dupe van worden", aldus de heer Den Boer. Hinder voorkomen- Bij hel bepalen op welke wijze de ruimte in ons land gebruikt gaat worden, behoort het niet tot de on mogelijkheden dai - nan de. bedrij fs voering. uit landschappelijk èp milieu-oogpunt beperkingen wotdeh' 'opgelegd. Nadrukkelijk .stelde, de voorzitter in dit verband 'datvoor- een optima# 1 resultaat een modcr^1 ne bedrijfsvoering absolute voor waarde is. „Om bepaalde eisen' te; voorkomen kuhnen we zelf zbi'g dra gen zorgvuldig te werk té* gaan, dat wil zeggen een verantwoord gebruik- van gewasbeschermingsmiddelen.' bij, het uitrijden van gier en mest ook eens even op de windrichting letten en op tijd en omgeving van toepas-- sing. Kortom: overbodige hinder voorkomen, want het zijn vaak de kleine dingen die het doen", aldus de -voorzitter. Wijze van afzet De jaren '75 en '76 hebben voor de vrije produkten aardappelen-en uien een goede prijs opgeleverd," maar helaas heeft lang' niet iedere, akkerbouwer daarvan kunnen profi teren. Naast de inspanning om een goed kwaliteitspro,dukt te leveren zal bezinning over de .wijze van. af-, zet steeds opnieuw de aandacht, vra gen. Het gaat hierbij om individuele beslissingen, die echter mede bepa lend zijn voor- het bedrijfsresultaat.. Naast voldoening over het prijsni veau van de genoemde produkten is er teleurstelling over hetgeen de- jaarlijkse' pïijsschi'éting in Brussel opleverde.. „We vielen niet in de prijzen en zien met zorg' het uiteindelijke resul taat tegemoet", aldus de heer Den- Boer. NIEUWERKERK. Qp. de fleze weel: gehouden mudeshow te Nieuwerkerk, was ook deze lollige mannequin te zien, behangen met tienerkleertjes. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) De landbouw heelt kennisgenomen van de uitspraken van minister Van der "Slee en van het kabinet hier over, maar het valt nog te bezien of deze uitspraken ook hard gemaakt worden. ..Uitgaande' van de voort gaande kostenstijging en de'onmo gelijkheid om deze kosten door te berekenen, zal de prijsvaststelling niet blijvend achter kunnen lopen bij de ontwikkeling van dc kosten", al dus de voorzitter. Dc forse prijsda ling ook Vvan de uien en aardappe- len toont aan hoe kwetsbaar de vrije markt is. Óp een aantal bedrijven is hel mogelijk geweest hel afgelopen jaar achterstand in te halen en investe ringen die dringend noodzakelijk waren, te doen. Hel geeft echter le denken dat dit zonder incidentele opbrengsten voor aardappelen en uien niet mogelijk was geweest. De voorzitter signaleerde verder de zorg die er leeft ten aanzien van de jongeren in land- éji tuinbouw, voor wie het vrijwel onmogelijk is om als zelfstandig ondernemer van start te gaan. Tenslotte attendeerde hij op het verschijnsel „part time boer", dal hier en daar ter diskussie is gesteld. De voorzitter vroeg zich af of dit ge zien-moet wórden als een teken aan de wand, in aanmerking nemende de sombere cijfers die de mtinisler van landbouw in -<le 'publiciteit heeft ge bracht. Natuurlijke groei De heer Den Boer deelde mee dat in de hoofdbestuursvergadering van de C.B.T.B. West-Nederland van donderdag jl. een voorlopig stand punt is bepaald/ten aanzien van de nota Beleidsvisie land- en tuinbouw van het Landbouwschap. Vanuit de chr. maatschappijvisie dient te wor den opgekomen voor midden- en kleinbedrijf, gekozen wordt voor model 2 en natuurlijke groei. „Samen zullen we naar wegen moeten zoeken om een redelyk be staan voor velen in de agrarische be drijfstak veilig te stellen. By het ver delen van dc ruimte in ons land be seffen we vanuit onze chr. levensbe schouwing dat we ook de andere, de naaste, rde ruimte laten", aldus be sloot de heer Den Boer, aller inzet vragend door gestage arbeid een hoogwaardig produkt voort te bren gen en door goed overleg le bouwen aan een rechtvaardige samenleving. De rekening van de Kring over 1976, met een behoorlijk batig saldo, werd vastgesteld, nadat tot goedkeu ring was geadviseerd door de finan ciële/commissie bestaande uit de he ren J. C. van Beveren en Joh. de Bakker. De aftredende bestuursle den. de heren P. Boot te Kerkwerve, L. de Ruijter te Zierikzee én W.'v. d. Berge te Nieuwerkerk werden her kozen. (Zi^ voor een verslag van de lezing gehouden door mr. K. Kok over grond- en pachtzaken, elders in dit nummer). In.zjjn pppningswpor.d, qa cle. ge bruikelijke inleiding, verwelkomde de voorzitter naast de leden in hel bijzonder Kringvoorzitter L. van Gastel van de Z.L.M. en de heer J. H. Zwart, assistent R.L.V.D. Orgelconcert Middelharnis op zaterdag a.s. Het eerstvolgende concert, georga niseerd door d.e Stichting Kérkcon- certen Goeree- Ov erfl akkee wordt gegeven door de bekende Zeeuwse organist' Bram Beekman c-p 'het or gel van de Grote Kerk le Middel harnis, op zaterdag, 26 maart a.s. Het programma is samengesteld uit' werken van Joh. Seb. Bach, Cé- sar Franclv' en Max Reger. Veelbe lovende programmapunten ten aan zien van B-ram Béekman's geroem de virtuositeit zijn dé ..Final" van Franck en de grote fantasie over „Wachet auf, ruft uns die Slimme" van Reger. ZIERIKZEE „Passicstonde" Op donderdag 7 april a.s. wordt in de Gasthuiskevk een „Passiestpn- de" (gehouden i.v.m. het komend ge beuren. ivai-kGoede Vrijdag en Pasen Medewerking wordt verleend door een orkest en de Chr. Oratorium - vereniging „Sursum Cor-da" te Mid delharnis, o.l.v. cje Gaslhuis-kantqr de heer J. van Dijk. „Dc Wolbaai" De speciaalzaak in dames-r en her renbeenhekleding, wol- en handwer ken: „De Wolbaai", aan de Melk markt 3 (Wilbrink Zonen), onder ging een vergroting en vernieuwing. In de avonduren van woensdag 30 maart wordt tijdens een receptie de vernieuwde zaak in gebruik genomen. Ouderavond Technische School Op -maandag 28 maart a.s. wordt in de kantine van de technische school' allhier een ouderavond) ge houden. (Zie ook.de agenda). DEN HAAG. Op 11) april :ullen de :omerzegels weer verkrijgbaar zijn. jaar zijn op de serie van viertoeslagzegels verschillende archeologische vondsten uil de Romeinse lijd afgebeeld, aldus de PTT. De zegel met de waade van 45 plus 20 cent (foto) vertoom hei altaar van de inheemse godin Nehalehia en een stuk van een zeekaart van de vindplaats, de Schaar van Colijnsplaat, in de kleuren geel, blauw en zwart. De zomer zegels (waarden 20 plus 20 cent 45 plus 20 cent, 55 plus 20 cent en 75. plus 25 cent) zullen verkrijgbaar zijn tot en met 4 juni 1977. De geldigheidstermijn voor de fraiir kering is onbepaald. WÈSTERSCHOUWEN Ontspanningsmiddag Rode Kruis-afdeling De ltodc Kruis-afdeling Westhoek organiseerde een ontspanningsmid dag in het dorpshuis van Rencsse voor gehandicapten ey eenzame al leenstaanden uit de Westhoek. De ongcyeer 60 mensen werden door welfarc\verkstcrs en leden van de kulonnc met auto's naar liet dorps huis gebracht. Daar \verden de gasten van hel Rode Kruis verwelkomd met een kopje thee en kreeg men de gelegen heid een praatje met elkaar te ma ken. De voorzitster van de afd. mej. A. C. Houtman sprak enkele woorden van welkom in het bijzonder tot me vrouw Everwijn-v. d. Bout. Ze stelde de spelers aan het pu bliek voor en daarna speelden de le den van „Op Drift" uit Renesse het komische stuk in twee bedrijven „Papa strijkt de vlag". In de pauze werd een gratis verloting gehouden met voor iedereen een prijsje. Verder kon men raden paar het aantal bo nen in een pot en de naam van een pop, en men had een appelboomlo terij. Een verloting waarbij de prijs van.het tootje.een gok was. "Na het tweede bedrijf dankte" d.e welfareleidster mevr. Óostdijk-Koo- man uit Haamstede de spelers met een bloemetje. Verder richtte zij een woord van dank tot alle welfare werksters en de leden van de kolon- ne die aan deze middag hadden mee gewerkt. RENESSE Ouderavond kleuterschool Dinsdagavond werd in de openba re kleuterschool „De Duinkoni.jntjes" een ouderavond gehouden die werd bijgewoond door opgeyeey 50 ouders. Deze werden verwelkomd door de voorzitster van de p.udercommissie mevrouw A. Scha léven. Nadat men koffie geserveerd had gekregen vertoonde de heer y. d. Aart dia's die hij samen met zijn vrouw enige tijd geléden van de kin deren had genomen tijdens een pro ject waaraan tpen op de kleuter school wei-d gewerkt. Dit handelde toen over het postkantoor, waarbij men destijds ook een bezoek aan dit gebouw bracht. De lam. v. d. Aart vertoonde ruim 150 dia's. Deze kon den na afloop door de ouders wor den besteld, waarvan veel gebruik werd gemaakt. Postkantoorhouder de heer De Roo had intussen als dank voor dé rond leiding in het gebouw een envelop met inhoud ontvangen. Tenslotte uitte juffrouw ..Tineke" nog een aantal wensen, waarbij een poppenkast was. De avond eindigde goed want twee ouders beloofden een dergelijke kast voor de school te zullen maken. SCHARENDIJ KE Oud papier Zaterdag 26 maart a.s. wordt door S-:V. Z.S.C. weer oud papier opge haald. Gebundeld gereed gezet be-" vordert een snelle afvoer. KERKWERVE N.C.V.B.-afdeling vergaderde De fifed. Christen Vrouwenbond afdeling Kerkwerve kwam weer bij- -eèn in het verenigingsgebouw o.l.v. de presidente, mevrouw Boot-Brand. Ze liet zingen Ps. 2 38 3 en opende met gebed. Hierna las de presidente LuQas 15 8-10, waarover ze een me ditatie hield, getiteld: ..Zoeken en vinden". In 'aansluiting hierop zoiv- gen de clames Gez. 265 1 en 5. Na de paiy/.c werd een mooie film over hel Koninklijk Huis gedraaid. Ook kre gen dc dames de film „Een Gordel vap Snjaragd" te zien. Mevrouw Boot sloot de avond met het laten zingen van gez. 217 :5 en eindigde met dankgebed. M|iUWEKKERK Bouwgrond De firma A. W. Wandel, grond werken. is momenteel bezig een groot stuk, voormalig landbouw grond, gereed te maken, aan te leg- geq voor bouwgrond in de toekomst. D.it stuk grond liggende aan de Slolpweg-hoek Loensweg wordt op -intense wijze voorzien van afwate ring, drainage en toekomstige riole ring. Wellicht dat de komende woning bouw straks deze richting 'van hét dorp uitgaat. Kollekte Hartstichting Ook te Nieuwerkerk zal in de week van 28 maart tot 2 april de kollekte voor de Hartstichting worden gehou den. De Nederlanrse Hartstichting ver leent alle medewerking bij hartope raties aan patiënten cn ziekenhui zen. Ook worden gelden aan patiënten verstrekt, die in Amerika een hart operatie kunnen of moeten onder gaan. In alle opzichten doet de Hart stichting onnoemelijk veel werl?; en is de belangstelling en medeleven, ook financieel meer dan waard. BRUINISSE Baldadigheid Een aantal jongens uit Bruinis'se is door de Rijkspolitie gehoord naar aanleiding van baldadigheden, onder andere ruiten ingooien. (Advertentie) NIEUW; ^/jQCORDIMA ^VITRAGE'S beslist de moeite waard (Vervolg van pag. I) en de overige leden van het kollege is ovei'genomen. Wethouder Steur merkte hierbij op dat een eventuele verkoop van het achterste bouwper ceel aan de heer Verseput voor hem wél akseptabel zou zijn geweest. IS iel aan beleggers De heer M. J. K rijnse Lokker voelde ei- niets voor om grond aan beleggers te verkopen of aan spelcu- lanten. Misschien valt over het ach terste perceel nog te praten hoewel de vraag' paar de grond geen betrek king heel'l op het bouwen-van een eigen woning. Zijn frak tie was het volledig eens met hel advies van hei kollege. De heer J. C. I-Iendrikse sprak zijn be vreemding uit dai aan Verseput hooit duidelijke voorwaarden zijn gesteld, althans volgens betrokkene. Ock zijn fraktie stond volledig achter het ad vies,van he kollege. Men was er niet Ui> tegen dat de achterste kave' aan ('e heer Verseput wordt verkocht vpor het bouwen van eey permanente woning voor zijn ouders, terwijl de woning waar deze nu wonen ook in de permanen te sfeer blyft. De heer L. Ticleman was het piet eens met de gang van zakeii ptnial- lecn het achterste perceel: aan- te bieden. Eén' ieder ki'est het; perceel grond waar hij de voorkeur 'aan geeft, was zijn mening. .Verseput heeft reeds eerder deze grond wil len 'kopen waarbij hij dan aan 'Üe Zeedistelweg een woning wilde bou wen, terwijl liet achterste gedeelte dan zou worden 'bestemd voor par keerterrein voor zijn camping. Wet houder Steur bracht hierbij naar vo ren dat Verseput niet eens de oudste réchten heeft en dat er reeds meer dere gegadigden zijn geweest. „Bij de besprekingen komt men tot de konkiusie dat de man niet weet wat hij wil", zei de raadsvoorzitter. De heer Hendrikse wasvan me ning dat het onverantwoord bestuur Zou zijn als men het voorste gedeelte aan Verseput ging verkopen. Met uitzondering van de heer L. Tiele- man kon de raad zich met'het ad vies van het kollege verenigen. MouuipeiUcuwuclit Op voorstel van het kollege werd door de raad besloten zich' bij de Mo- numentwacht aan te melden met de volgende monumenten Toren Ned. Herv. kerk te Renesse, toren Ned. Herv. kerk te Serooskerke, Tor.en Ned. Herv. kerk te Noordwelle, toren Ned- Herv. kerk te Burgh en Plom- peloren voor het bedrag van f 75, per monument p.er kalenderjaar. Voor onderhopd aan dekorenmolen „De Graanhalm" te Haamstede wérd een subsidie toegekend van 25 pro cent van de kosten die maximaal f 150Ö,— zullen mogen bedragen. Overgaan werd tot de verkoop van tien Oostenrijkse woningen aan dc bewoners. Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1976 werd de subsidie aan dé Peuterspeelzaal te Renesse bepaald op f 2000,—. ZIERIKZEE, 24-3. De onlangs verschenen publikatie over de geschiede nis van de Slavenkas te Zierikzee heeft noga' wat reakti.es opgeroepen, met name nadat een landelijk ochtendblad uitvoerig aandacht aan de verschij ning van genoemd geschrift had besteed. Interossante gegevens waven ver val in een schrijven dat door de heer J. F. Heeroma te j-lüversum aan de auteur van „Slavenkas van Zierikzee" werd gezonden, „Mijn belangstelling komt hier door". schrééf de heer Heeroma, omdat mijn vrouw een nakomeling is van Pietér Ellinckhuysen, die van 1762 tot 1772 kónsul wa's te Algiers. Ingevolge resolutie van de Staten Generaal' werd Pietér voornoemd,óp 15' februari 1762 tof konsul te Al giers aangesteld. 'Óp 1 september d.a.v. hij aldaar met vrouw en ki.n- déren. Zijn verblijf duurde tot 1772. •"toen; hij -ontslag uit zijn l'unkt'Ie 'vroeg en verkreeg-. In november van hetdaaropvolgend jaar over leed hij te Algiers.- De ,heér Heèi oma heeft met zijav gegevens willen '-aantonen, „dat - jn de achttiende .èeulv. in Algiers een Hóllandsc'he - koioT.ie was met cun kon sul die'de beiahgen van Zeeuw se en Hollandse schippers en sche pelingen behartigde' en-' welke in Al giers zich'zo veilig voelde dat hij vrouw en 'kinderen meden am. Het vrijkopen van slavenzal ook ejgn onderdeel van zijn werkzaumhedön zijn geweest." - Aldus een passage ui; 'de "brief van de iheér Heeroma. Hieraan kan het volgende wo-rejen toegevoegd,' Na 1750 Ook uit de archivalia van de Zie- rikzeese Slavenkas is overduidelijk gebleken, dat na het midden van de achttiende eeuw geen gelden meer benodigd zijn geweest cm Christenslaven, al dan niet uit Zie rikzee, te „lossen". In zoverre kwam dc oprichting van de Slavenkas een beetje als mosterd ya de maaltijd al heeft men ook naderhand mc( de bezittingen van dc kas uitstekend wprk gedaan. In de loop van de achttiende eeuw trokken de Nederlandse, gewesten ten aanzien van de Barbarijnse zee rovers en dé roofstaten aan de Noordafrikaanse kust én lijn. Dal wil trouwens nog niet zeggen, dat men dooi- krachtdadig' optreden een gunstig--resultaat wist te bereiken. Men vol'gde nl. een andere methoae Door op gezette tijden aan de Noordafrikaanse machthebbers een overvloed aan geschenken (een scort steekpenningen) aan te bieden kocln men a.h.w. hun gunst. Véél gevan genen werden dan ook niet meer gemaakt. Zo 'kon het inderdaad ge beuren,'zoals de heer Heeroma te recht vaststelt, dat uen, Hollands gezin in Algiers in betrekkelijke veiligheid kon wonen. Er moest voor de verkregen gunsten evenwel zeer rijkelijk worden betaald. W. H.. K. Dwllaltijd het beslc Nndl'liel altijd bjj ons

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3