Van Agt: „wij niet"; Den Uyl: „geen bedrijfsongeval" De kabinetskrisis 3 APRIL C.D.A.: Verdere polarisatie voorkomen Koningin ontving de minister president Enge autoval Aardbeving in Turkije AGENDA PAARD Politieke partijen geven adviezen over kabinet tot verkiezingen P.v.d.A. bepleit demissionair kabinet en kamerontbinding Alle wee dat uit Den Haag tol ons komt, zal geen afbreuk meer kunnen doen aan liet feit, dat op 3 april a.s. de zomertijd wordt inge voerd. Heeft men 1 april niet aan gedurfd, in verband met het karak ter van deze zo snaaks beladen da tum? Dat zal wel niet meer duide lijk worden; 1 cf 3 april doet er ook niet toe, feit wordt straks wel dat het „buitcngebcuren" een grotere rol bij de mensen zal gaan spelen. Sport-beoel'ening en natuurgenot krijgen een grotere kans en vooral - zo is de algemene verwachting - zal zich dit tijdens de weekeinden laten gelden. Het wordt een soort uitbuiten van meer licht c.q. meer zen, als die al wil schijnen. Zijdelings kan - en voor het ge bied Schouwcn-Duiveland is dat te hopen - het invloed hebben op de alom begeerde maar nog lang niet succesvolle vakantiespreiding. „Lichtmatig" maakt liet straks niet v.eel meer uit, als met name het vóórseizoen wordt gekozen voor de vakantietyd. Daardoor zou de stilaan storend wordende opeenho ping van mensen in de traditionele vakantieweken wat kunnen worden afgezwakt. Het zou ook een goede zaak zjjn voor exploitanten in de horeca-sektor, pensionhouders c.d. die wat meer adem krijgen in de anders zo overdrukke tijd. Ons maatschappijtje intussen laat de zomertijd maar over zich heen gaan. Er zal echter ook in de prak tijk moeten werden ingespeeld op de zomertijdsituatic. Een relevant.c vraag is derhalve of de traditionele schoolvakanties mettertijd niet moe ten worden aangepast aan de mcer- lichl- en izon- zomerperioden, die wij straks voor het eerst - en later evenzeer - tegemoet gaan. Een zelf de vraag kan gesteld m.b.t. ander soortige greepsvakanties. Een revo lutionaire vraag is in dit verband, cf de wintertijd niet geschikter zou zÜn voor het deen van allerlei exa mens, in plaats van de zomer, die nn door de wijziging van de tijd - veel langer (en drukker) gaat wor den. Het blijven vragen, evenals bij voorbeeld de uiteindelijke ervarin gen in de veeteelt en die van het vrachtvervoer, dat in kontakt met het buitenland (Duitsland) de hier ingevoerde zomerjjd, niet als een gemak zal ervaren. In 1978 zal dat wat gemakkelijker worden, daar dan, ook de Bondsrepubliek de zo mertijd schijnt te gaan omhelzen. De grootste voordelen schijnen voor alsnog in de sfeer van de rekrealic te liggen. Bij de toenemende ont wikkeling hiervan uiteraard niet onbelangrijk. DEN HAAG. In tegenstelling tot eerdere besluiten heeft de justitie- commissie uit de Tweede Kamer be sloten de voor maandag 28 maart vastgestelde commissievergadering niet te laten doorgaan. In deze ver gadering zou de beleidsnota van staatssecretaris Zeevalking over het gevangeniswezen worden besproken. MAASTRICHT. Twee nog onbe kende jongelui hebben donderdag avond kort voor sluitingstijd een be jaarde winkelierster aan het Coer- verpiein in Maastricht overvallen en zijn er met de inhoud van de kassa vandoor gegaan. DEN HAAG, 24-3. Het menings verschil dat over de grondpolitiek in het kabinet was overgebleven, was eigenlijk geen krisis waard, aldus C. D.A.-lijsttrekker minister Van Agt, donderdag voor de K.R.O.-televisie. Het moest mogelijk zijn geweest de kloof te overbruggen, zo zei hij. UTRECHT. 24-3. Hot algemeen bestuur van het CDA wil dat ver dergaande polarisatie wordt voor- kernen en dat de kabinetscrisis zo wordt opgelost dat de hervormings voorstellen waarover geen conflict te vrezen vilt, kunnen worden af gehandeld. Het CDA-bestuur onder schrijft de mening van de drie christen-democratische lraktievoor- zitters, dat de thans verstoorde ver houdingen niet behoeven te leiden tot gebroken verhoudingen in de toe komst. Eén en ander staat in de ver klaring die het bestuur donderdag avond heei't uitgegeven na een ver gadering in Utrecht. I DEN HAAG, 24-3. Koningin Ju liana heeft donderdagavond op Pa leis Huis ten Bosch de demissio naire minister-president drs. J. M. den Uyl ontvangen. En met hem de uitgebrachte adviezen besproken, zo heeft het kabinet der koningin mee gedeeld. In verband met het deel nemen van de demissionaire minis ter-president aan de zitting van de Europese Raad te Rome. op 25 en 26 maart zal de koningin de heer Den Uyl op maandag 28 maart na de ministerraad opnieuw ontvangen. DUSSELDORF, 24-3. Twee onbe kenden; hebben tussen het West- ei ui tse Greffen en Sassenberg bijna eért automobilist vermoord met een levensgevaarlijke vafl: een 10 mili- meter dikke staalkabel dwars over een brug gespannen. Een nietsvermoedende 50-jarige automobilist reed in volile vaart op de staalkabel in die gelukkig af knapte. De wagen kwam even ver derop tot stilstand in een sloot. De twee. onbekenden1 stortten zich op hun slachtoffer en trachtten hem; te beroven. Ondanks zijn zware ver wondingen wist de automobilist het tweetal op de vlucht te jagen. Voor zij. dit deden, staken zij nog de au to in brand. In zijn eerste interview na het ont staan van de kabinetskrisis - Van'Agt heefl geweigerd de pers te woord te staan - hield de C.D.A.-lijsttrekker vol dat er nog één stap gedaan had moeten worden om een konflict te voorkomen en dat de progressieven die hadden moeten doen. Van Agt ontkende dan ook dat de christen democratische bewindslieden de kri sis veroorzaakt hebben. „We laden de schijn op ons de brekers te zijn, maar dat komt gewoon omdat We in de minderheid zijn", zo zei hij. Dit is de strekking van het advies dat de socialistische fraktievoorzit- ter in de tweede kamer, drs. Van Thijn donderdag aan koningin Ju liana uitbracht. De socialisten menen namelijk dat de demissionaire status de voorkeur verdient doordat de politieke verhou dingen thans dermate zijn verstoord dat van een normaal doorfunktione- ren geen sprake kan zijn. Het nu ontstane konflikt zal eerst aan het oordeel van de kiezers onderworpen dienen te worden. Het demissionaire karakter zal tot uitdrukking moeten komen door uitsluitend nie-kontro- versiële en spoedeisende zaken af te doen. Ontbinding Ontbinding van de kamer door een demissionair kabinet is, aldus het lloe het nu verder moet De VVD acht elke poging om het kabinet-Dén Uyl weer aan elkaar te lijmen af.Óók aanvaarding van het ontslag van. de zes CDA-bewhids- lieclen en de vorming van een kabi net van PvdA, PPR en D;66 -acht de kamerfraktie ongewenst. In zijn advies aan koningin Ju liana somt VVD-fraktievoorzitter Wiegel enkele mógelijkheden op. Het demissionaire kabinet zou kunnen worden belast met de af handeling van lopende zaken. Vraagstukken van. politiek géwicht vallen daar. niet onder, zoals bijv. belangrijke .'benoemingen. Óndanks zijn uiterst terughoudende opstel ling zal het kabinet wel de verant-. woordelijkheid moeten en kunnen nemen vcor ontbinding van de ka*- mer. waartegen vólgens de VVD'ers geen staatsrechtelijke bezwaren bestaan. De C.H.U. Hetadvies dal CH-fraklievoor- zitter Kruising-a aan de kóningin uitbracht kant er op neer de ont slagaanvrage vaiv de ministers als mede de teibesehikk.ingsteli.ihg -van de portefeuilles te weigeren dan wel in beraad te houden en het kabinet te vragen de komende tijd de lo pende zaken in behandeling te ne men. De CH-fraktie vindt een poging tot reconstructie of vorming van een zakenkabinet, mede gelet op 'de nog zeer korte parlementaire periode, geheel ongewenst. De fraktic .van D?66 meent dat on zeer korte lérmijn een nieuw kabi net rrtoet worden geformeerd, waar- In dezelfde uitzending wees pre mier Den Uyl, de P.v.d.A.-lijsttrek ker, de stelling van Van Agt van de' hand, da.l men de krisis wel zou kun nen omschrijven als een bedrijfson- geluk. liet ging volgens Den Uyl over een zaak die de socialisten en hem zelf in hot hart gebrand is. „Diege nen in hel kabinet die hebben vast gehouden aan de verandering in het wetsontwerp, konden weten dat dit de uitkomst zou zijn", aldus de pre mier. standpunt van de Partij van de Ar beid, gerechtvaardigd omdat het een ontbinding is met een zakelijk en niet-kontroversieel karakter. Er zou een ongewenste situatie kunnen op treden waarin een nieuw op te tre den kabinet ha de verkiezingen ver antwoording zou moeten, afleggen aan een „oude" kamer, onder andere met betrekking, totde kabinetsfor matie.- Drs.'Van Thijn was de. eerste van de Craktievoorzitlers uit dë tweede kamer die door koningin Juliana op het Huis ten Bosch te-Den Haag ont vangen werd. Het gesprek duurde een half uur. De koningin ontving donderdag morgen na drs. Van Thijn mr. An- driessen (K.V.P.), Wiegel (V.V.D.), mr. Aantjes (A.R.P.), mr. De Gaay Fort man (P.P.R.) en Bakker (C.P.N.). bij wordt uitgegaan van dez.lfde politieke en personele samenstelling als het kabinet Den Uyl. Tenslotte de mening van de PvdA. Van Thijn: geen rekon strak tie van het kabinet-Den ,Uyl. Eerst moeten de kiezers zich pp 25 mei uitspre ken. Kabinet demissionair maken en de Tweede Kamer ontbinden. Tot de verkiezingen ailéert spoedeisende en omstreden zaken behandelen. .ISTANBUL, 25-3. Vrijdagochtend vrceg heeft een krachtige aardbe ving het oosten van Turkije getrof- fon. De Turkse staatsradio heeft ge meld dat reeds twintig lijken zijn geborgen. De eerste schokken traden op in de steden Elazig en Palu en de om liggende plaatsen' an het centrale deel van oostelijk Turkije. 'Het getroffen gabled ligt 5,00 kan ten zuid-oosten van dé hoofdstad Ankara. Het officiële dodental van de aardbeving van dinsdag in Iran be draagt thans 130. In november werd Turkije ook reeds door een verwoestende nard- beving geteisterd. Deze eiste 3.290 mensenlevens. HAVANNA. De regeringen van Cuba en de Verenigde Staten zijn donderdag in New York onderhande lingen begonnen over territoriale wateren en visserij zones, zo wordt officieel in Havanna meegedeeld. ARTSENDIENST WEEKEINDE- Zaterdag 26 en zondag 27 maart Dokter A. W. van Geer, Zicrikzce lel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. Stengcr, Haamstede telefoon (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Ooslerland telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Buitendijk. Zuster C. P. v. d. Berg, Badhuis straat 3, Nieuwérkerk. Tele foon (01114) 1228, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Gaanderweg 1, Dreischor, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzec tel', (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 I uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie- rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 en van 18.00-*-18.30 uur. Vrijdag 2S maart Zierikzec Kantine school, ledenvergadering ver. Technische School, 20.00 uur. Aula RSG Manhuisstraat, filmvoor stelling Ziejook, (Tout va bien). Serooskerke Dorpshuis, 20.00 uur, alg. voorjaars- vergadering landelijke rijvereniging Westelijk Schouwen. Outverkerk Dorpshuis Culturele Vereniging, 20.30, uur, kabaret „Op Stoom". Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.00 uur, film avond C.J.V. „Durps'uus". Bingoavond muziekver eniging. 19.30 uur. Raad. Vergadering gemeenteraad. 19.3,0 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzec Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (De bedrieger bedrogen). Verenigingsgebouw, 20.00 uur, T.S.E.- Formation. Brouwershaven Muziektent, 12.00 uur, vertrek bus IJsvereniging naar kunstijsbaan in Den Haag. Middelharnis Grote Kerk, orgelconcert, 20.00 uur. Zondag 27 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (De bedrieger bedrogen). Burgh-Haamstede Jeugdsoos Big S, 20.00 uur, film „Yes in Concert". Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, klaverjas-avond. Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.00 uur. Technische school, 20.00 uur, ouder avond, (ih de kantine). Nicuwcrkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring raad Duivéiand. Dinsdag 29 maart Zierikzec „Marktzichl". Aquariumvereniging „Helodeo". 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk, lezing drs. J. Vuane over kernenergie, 20.00 uur. Rcnessc „;t Trefpunt". C.N.V.-besturenbond. 19.30 uur. Woensdag 30 maart Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, ver gadering C.P.B. Donderdag 31 maart Zierikzec Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Vrijdag 1 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur open snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland. Ouwerkerk Zaai Vijverberg. 20.30 uur, alg. le denvergadering S.V.O.W.K. Zaterdag 2 april Zierikzec Zeeuwsche Herberghe, 9.30 uur open jeugdschaaktoernooi; 14.00 uur si- mutaanscance tegen internat, groot meester J. H. Donner; 18.00-19.00 uur receptie l.g.v. 65-jarig bestaan Schaakver. Zierikzee. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werk cursus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uia bejaardenmiddag N.C.V.B. Zondag 10 april Kerkwervc Hervormde Kerk, Paaskoncert/zang- avond, 20.00 uur. Woensdag 13 april Goes Prins van Oranje, foyer, 19.30 uur, alg. vergadering zomeravondvoet- balverendgingen. Vrijdag 15 april Zierikzee Theo Thijssenschool, 17.00-22.00 uur, bazar. Kapelie „De Vrcone", 20.00 uur, Ledenver gadering „De Zeeuwse Molen". Zaterdag 16 april Zierikzee Sporthal Onderdak, 10.00-17.00 uur, sjoelkampioenschappen voor Zee land. Woensdag 20 april Nieuwerkcrk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond Tennisvereniging Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 a) Zeg niet geen interesse te hebben voor een paard, dat een kwart eeuw geleden in het Düivelandse opereer de, want dat paard is hel waard en het komt - na zoveel jaar - terug in de krant, allemaal naar aanleiding van een o'ok hier beschreven hond, die niet los 'kon komen van zijn jeugdtrauma's, net als sommige ■mensen trouwens. Enfin, dat paard dan had een dubbele funktie: trek beest voor een vrachtwagen (die wa ren er toen nog) en zoerkbeest op het land. Uit het gedragspatroon van dat paard, viel af te lezen: een dier ver geel niet; eenmaal een ervaring ge had laat die zich altijd gelden in vergelijkbare situaties. Een paard, een Duivelands paard, een tweeslachtig paard met een eigen karakteristiek, zo bleek in de praktijk. Op het land een rustig, ge makkelijk, lief en vlijtig dier, maar op de weg voor de wagen gespannen een zenuiopees. Het paard kostte - dal mag u ook nog weten - f 915. Voor die prijs koopt men niet louter gemak, want nu komt „de ervaring". Gespannen voor de vrachtwagen na derde tussen Zierikzee en Nieuwer- kerk een vrachtauto geladen met pakken stro, afgeschermd met een dekzeil voor de regen, maar dat zeil zat niet goed vast en dat was dus klapperen geblazen in de wind. Het paard, op slag overstuur, trok de wagen van de weg, maakte een kui tenflikker, nam de tramrails, sloeg bijna op hol, maar - hoe dat ooit heeft gekimd - man of) de bok, wa gen en paard - kwdrnen toch nog weer op de rijweg terecht. Nadien heette „de ervaring", een dekzeil of iets anders dat klapperde. Dat heeft het leven van het dier (en de baas) gestempeld. Als er flapper gevaar was, dan voortaan fluks aan de kant van de weg én maar lieve woordjes produceren en liet beest kalmeren. Hel paard is zeven jaar op de weg geweest, maar de dekzeil- schrik is er nooit uitgegaan en daar zijn in die periode heel wat staal tjes van, allemaal onder het motto: eenmaal geschrokken, altijd schrik ken .en de baas heeft het gevjeten. Een lief, mak dier; dat wel, maar één met een gebruiksaanwijzing, waard om er aanvullend nog eens over te schrijven. Een paard is een paard, is een paard, maar mens en paard is een hoofdstuk apart. Voor al een bodeknol en zijn Duivelands baasje aan de vooravond van de tijd, dal de paarden van de weg verdwe nen en de auto het allemaal over nam, SC II TERE IL AND MAN ADELAIDE. Australië. Adèle Koh, echtgënotë van Zuid-Australië's premier Don Dunslan begroet hier de Britse koningin Elizabeth, die een bezoek aan Australië brengt, Mevrouw Dunslan had voor de gelegenheid een japon met een supersplit aangetrokken, maar de vorstin lette daar kennelijk niet op. DEN HAAG, 24-3. Van de zyde der politieke partyen zyn adviezen ge- gèv.en met betrekking lot hetgeen te doen staat, n& d.c kabinetskrisis. Deze adviezen zyn kenbaar gemaakt aan koningin Juliana. A.R.P. zowel als K.V.P. hebben geadviseerd het ontslag van de zes G'.D.A.-ministers te wei geren, waarna een kabinet met een beperkte opdracht tot kamerontbinding zal inoetcn overgaan. DEN HAAG. De demissionaire minister-president J. den Uyl zocht - na de kabinetskrisis - even zoal ontspanning met een spelletje tafeltennis; tijdens het 15-jarig bestaan van het. Haagse perscentrum Nieuwspoort, DEN HAAG, 24-3. De P.v.d.A.-fraktie in de tweede kamer staat Op het standpunt dat tot de kamerverkiezingen van 25 mei aanstaande met kabinet demissionair moet funktioneren en tot kamerontbinding zal moeten besluiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2