ai; HET INBRAAK-MYSTERIE HET NABIJE OOSTEN Carter brengt op curieuze wijze beweging in vastgelopen gesprek Israël verwerpt plan-Brezjnev Heroïnevondst te Parijs 10) bas mar de jager Turkse studente gedood Belangrijk E.E.G.-besluit Zestig stuks vee verbrand Bijzondere tentoonstelling Haal nu de nieuwe aanbiedingskrant van de Slegte n ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderlaj 24 maart 1877 Hr, 2207Ö 7 BUK DOOR HIT WERËLB VENSTER De Amerikaanse president Jimmy Carter beweegt zich op het terrein van de buitenlandse politiek met een merkwaardig elan. Een hoofdpunt is na tuurlek de kwestie van het Nabije Oosten, waarvan het voornaamste pro bleem is dat de standpunten over en weer zo hopeloos vast zitten dat nie mand eigenlyk weet hoe men er beweging in krijgt. Carter heeft een paar dingen gedaan om de vastzittende affaire wat losser te krijgen, zij het op een enigszins eigenaardige manier. Die is ivel betiteld als de diploma tie van de berekende blunder. Zo sprak hij de delegaties van de VN- assemblee toe - een gelegenheid waar bij hij ook de hand schudde van de PLO-waarnemer - met vermelding van de idee dat na zoveel jaren de Palestijnen toch wel een „tehuis" mochten hebben. Vervolgens kwam er een beetje geredekavel of het woord „homeland" dat hij gebruikte iets meer is dan een „home" en of dit nu wel of niet te vergelijken was met het begrip tehuis waaruit de staat Israël uiteindelijk gesproten is. Men kan dus zeggen dat het vaag was, maar niet helemaal vrijblij vend. De VS annonceerden wel de gelijk dat hun er iets aan gelegen is de Palestijnen in de een of andere vorm een gebied te laten betrekken waarin ze zichzelf regeren, wat toch wel de minste interpretatie van thuis mag heten. Of dat nu als provincie van Jordanië is of als een door Jor danië en Israël gekontroleerd gebied of wat dan ook - dat is een bepaald niet makkelijke puzzel maar dan wel eentje die toch weer een stap ver der is dan de huidige. Het gesprek kan zich zo naar voren verplaatsen. De term is Carter niet in dank af- gegnomen in Israël en trouwens ook niet helemaal door de Palestijnen. Zoals de vreugde ook niet algemeen was toen Carter tevoren in gesprek ken met de Israëlische premier Ra bin wat goochelde met de termen le gale grenzen en verdedigbare gren zen. Dat is voor Israël de moeilijkste zaak - terugkeer naar de oude, wet telijke grenzen is tot daartoe als maar garanties bestaan dat het land niet via die grenzen makkelijk on der de voet gelopen kan worden. Er zijn al oplossingen voor bedacht met Israëlische troepen langs de Jordaan, terwijl de westelijke oever weer onder Jordaanse gezag komt en dergelijke meer. Teer hierbij is dat geen soevereine staat andermans legers binnen de grenzen wenst. Stammenbasis Waf Carter bereikt is dan wel geen oplossing maar hij heeft wel kans gezien netelige onderwerpen ter ta fel te brengen en ter diskussie te stellen zonder dat al van te voren de betrokken partijen begonnen te tie ren van „nooit" en onmogelijk Dat wil aliemaal niet. zeggen dat dingen die bespreekbaar gemaakt worden ook besproken zullen wor den. Het Palestijnse parlement in ballingschap - zoals men de PLO-as- semblee in Cairo mag betitelen - is wel teleurgesteld dat het van de grote Arabische broers niet meer steun krijgt en zelfs geprest wordt tot matiging, maar men is er nog niet zover dat open en officieel de staat Israël wordt erkend zoals bij voorbeeld Egypte dit in bedekte ter men al lang heeft gedaan. En zolang PLO officieel streeft naar „vervan ging" van de staat Israël door een staat Palestina kan men niet ver wachten dat Israël veel heil ziet in gesprekken, laat staan overeenkom sten met de Palestijnen, zeker niet als die een „eigen gebied" alleen be schouwen willen als een springplank naar het grote doel. Intussen gebeurt ter plekke ook het een en ander. Niet voor niets is op de PLO-konfe- rentie groot verdriet en grote woede geuit over de moord op de Libanese leider Joemblatt, de zeer linkse Dru- zenleider die de natuurlijke bondge noot iverd van de Palestijnen in Li banon. Hij was weliswaar politiek al uit geschakeld, tenminste voorlopig, maar hij was een voortdurende ma nende slem op de achtergrond die ijverde voor een open staat Libanon waarin de invloed van de bevolking op de regering direkt zou zijn en niet op een soort „stammenbasis" waartoe het eigenlijk is gekomen door de merkwaardige verdeling van machtsposities en aantallen stem men over de diverse bevQlkings- groepen. Een zo gemoderniseerd Li banon had voor de Palestijnen altijd nog een grote steun kunnen zijn die ze aan het door Syrië effektief tot rust en orde gedwongen land niet hebben zolang de Syriërs het oude systeem overeind houden (en dat lijken ze heilig van plan). Misschien dat het verminderen van hoopvolle vooruitzichten voor de Palestijnen ook nog een beetje helpt bij Carters streven om wat vooruitgang te bren gen in het vastgelopen gesprek over het Nabije Oosten. JERUSALEM, 23-3. Israël be schouwt het vredesplan voor het Midden-Oosten van de Russische partijleider Brezjnev als een wanho pige poging van Moskou om een „comeback" in het gebied te maken, zo zei de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Shlomo Avineri. Israël ziet wel enige nieuwe nuan ces in het voorstel van Brezjnev, maar echte nieuwe basiselementen kan Jersalem er niet in vinden. De Russische partijleider wil dat Israël zich terugtrekt uit de bezette gebieden en dat gedemilitariseerde zóne wordt ingesteld, die internatio naal gekontroleerd wórdt. PARIJS, 23-3. Douanebeambten hebben dinsdag op het Parijse vlieg veld Roissy 8 kilo heroïne in beslag genomen. Twee Maleisiërs, die van uit Bangkok via Parijs naar Milaan reisden, hadden de heroïne in kof fers met dubbele bodems gedaan. De waarde van de buit bedraagt meer dan een half miljoen gulden. De twee mannen zijn gearresteerd. Zingend zaagt de timmerman de planken die gebruikt worden voor de uitbreiding en verbouwing van bas+mar de jager. Een uitbreiding die ruimte schept, een verbouwing die de ruimte verandert. Fn daarom gaan al die goede woondingen nu de oude ruimte uit. Op Thonet-stoelen, Gelderlander-zitgroepen, Arspect-eetkamers geven we vanaf 29 maart heel hoge kortingen. Oa's beslist niet afgezaagd. kerkplein 57, kapelle ANKARA, 23-3. Een 17-jarige studente werd dinsdag doodgescho ten toen gewapende mannen het het vuur openden op een groep stu denten voor de middelbare school van de Turkse stad Corum. Een an dere student is zwaar gewond. De daders zijn ontkomen. Dit jaar zijn minstens 30 mensen, van wie de meesten studenten, het slachtoffer geworden van politieke terreur in Turkije. Een zonne-hotel SODOM, 23-3. In het Israë lische Sodom aan de Dode Zee staat het eerste hotel ter we reld dat zijn klimaat volledig regelt met behulp van zonne- energie. Chlomo Drori, de di- rekteur van het programma x>oor toeristische ontwikkeling bij de Dode Zee, voorspelt dat binnen enkele jaren alle ho tels in het gebied voorzien zul len zijn van zonne-installaties voor verwarming en koeling. Professor Binjamin Doron, die de technische supervisie over het projekt heeft, zei dinsdag bij de opening van het hotel te hopen dat binnen afzienbare tijd zonne-energie gebruikt kan worden voor de opwekking van elektriciteit en de distillatie van water. BANGKOK. Twee Zwitsers zijn in de Chiang Rai provincie in het noor den van Thailand vermoord. Dit heeft de Zwitserse ambassade in Bangkok bekend gemaakt. Zij zijn door onbekende mannen met messte ken en pistoolschoten om het leven gebracht. PARAMARIBO. De president van de republiek Suriname, dr. J. H. E. Ferrier en mevrouw E. Ferrier-Vas zullen op uitnodiging van koningin Juliana en prins Bernhard van 1 tot 4 juni een staatsbezoek brengen aan Nederland. Dit heeft de regeringspu- bliciteitsdienst (R.P.D.) in Paramari bo bekendgemaakt. BESANCON. De politie in het Franse Besancon heeft een hasjbende opgerold die in een jaar tijd drie ton hasjiesj vanuit Amsterdam met de Amsterdam-Milaan-express naar Frankrijk heeft gesmokkeld. Er zijn 51 aanhoudingen verricht. BRUSSEL. Bij de diensten van de Europese commissie, dat is het dage lijks bestuur van de E.G. te Brussel werken in totaal 461 Nederlandse ambtenaren. Dat blijkt uit een over zicht dat de commissie verstrekt heeft. WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft dinsdag aan het congres gevraagd om een aanzienlijke uit breiding van het zendvermogen van de radiostations „Stem van Ameri ka", „Vrij Europa" en „Radio Vrij heid", die momenteel de Sowjet-Unie en de Oosteuropese landen bestrij ken. ZEVENAAR, 23-3. Bij een brand in een veeschuur te Zevenaar zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ongeveer zestig stuks vee omgeko men. Ook is er een hoeveelheid hooi, veevoeder en gereedschap verloren gegaan. De schade loopt in de ton nen. De boer is verzekerd tegen brandschade. De oorzaak van de brand is nog niet achterhaald. Wat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 26 MAART NED. I: De klapper van de zater dagavond is uiteraard de recht streekse reportage van de interland voetbalwedstrijd tussen België en Nederland. Maar daarvoor moet men op de andere zender zijn, tenminste als KNVB en NOS met elkaar tot overeenstemming komen. Het eerste net zorgt voor de niet-voetballief- hebbers voor een aantrekkelijke speelfilm. Dat is de rolprent De charge van de lichte brigade uit de Errol Flynn-cyclus. De film belicht een negatief hoofdstuk uit de Britse krijgshistorie. Het is namelijk de nederlaag van Engelse soldaten in de Krim-oorlog van ongeveer 120 jaar geleden als gevolg van een mi litaire blunder. Lord Cadigans ca valerie werd daarbij afgeslacht door het moorddadige vuur van de Rus- Advertentie AMSTERDAM. De Amsterdamse moae-öntwerper Edgar Vos, presenteerde zijn ontwerpen voor voorjaar en zomer. Op de foto draagt Elke een japon van genopte zijnde met een handgeborduurd heupstuk in helle kleuren. BRUSSEL, 23-3. In Brussel is een belangrijk besluit genomen voor de financiële toekomst van de Europese gemeenschap. De ministers van financiën hebben namelijk de zogeheten „zesde btw-richtlijn" aanvaard, een sukses dat in december vorig jaar voorna melijk was voorbereid door de Ne derlandse minister van financiën, Duisenberg. Deze richtlijn vormt de grondslag voor de zogeheten „eigen middelen" van de EG, die per 1 ja nuari komend jaar zullen bestaan uit de opbrengst van invoerrechten, landbouwheffingen en maximaal 1 procent van de btw-opbrengst in de lidstaten. De gemeenschap zal daardoor vol komen onafhankelijk worden van nationale financiële bijdragen van de lidstaten. Was het besluit over de btw-richtlijn dinsdag niet gevallen, dan zou de invoering van het „eigen- middelen-systeem" niet mogelijk geweest zijn. STUTTGART, 23-3. De grootste kultuurgeschiedkundige tentoonstel ling van 1977 in de Duitse Bondsre publiek opent vrijdag in Stuttgart*- haar deuren onder de naam „Die Zeit der Staufer". Tot 5 juni worden in de hoofdstad van de deelstaat Baden-Wiirttem- berg in zestien zalen van het Alte Schloss en in enkele kleinere expo sitieruimten, ruim 1.000 kunstvoor werpen, waaronder stukken van on schatbare waarde uit de bloeitijd van de middeleeuwen, geëxposeerd. Zeventien landen, waaronder de Sowjet-Unie, Frankrijk en de Ver enigde Staten, besloten na onder handelingen die drie jaar in beslag namen stukken voor „Die Zeit der Staufer" af te staan. Flitsen uit het buitenland ST. ANTHONY (NOVA SCOTIA). Het Canadese ministerie van visse rij schat dat op de eerste dag van de „zeehondenjacht" door Canadezen 6.030 zeehondenbabies zijn doodge knuppeld en 5.900 door de Noren. Een totaal dus van 11.930. MANILLA. Zeker 30 passagiers zijn verdronken toen tijdens storm een veerboot op het Lanaomeer in het zuiden van de Filippijnen zonk. De gratis aanbiedingskrant van de Slegte bevat weer een overzicht van zo'n honderdtal sterk in prijs verlaagde boeken. En als boekenweekaardigheidje krijgt elke klant, die minstens voor 5,-besteedt, een verhaal van Paulus de Boskabouter (ter waarde van 3,95) cadeau. Zolang de voorraad strekt. 't Is dus altijd de moeite waard om /-wN even bij de Slegte langs te gaan. De Slegte is een goeie voor voordelige boeken Boekhandel J. de Slegte B.V., Goolsingel 83, Rotterdam. Tel.: 010 -13 sen. Het laatste uur zendtijd van de AVRO bestaat uit een reprotage van de hoogtepunten van De Nacht van het Hart, die vorig weekeinde in Rotterdam is gehouden. Een groot aantal artiesten trad belangeloos op ten bate van de Hartstichting. Het zijn o.a. Frida Boccara, Heddy Les ter, Teach Inn, Henk Elsink, Gerard Cox, Marco Bakker en de kabaret- groep Tekstpierement. Het middag programma wordt verzorgd door de KRO met o.a. het progamma Studio Vrij, waarin aandacht wordt besteed aan boekbinden en konijnen fokken. Ook vanmiddag het achtste deel van de serie De avonturen van Konny en zijn vrienden. NED. II: Als de voetballiefhebber verstoken blijft van een reportage van de interland België-Nederland, dan begint het NCRV-programma normaal met het kinderprogramma Bolke de Beer, gevolgd door de amu sementsshow Teds s.s.s.t.t.-show. De ze show staat weer bol van de spel letjes, liedjes en muziek. Op zijn eigen vlotte wijze praat Ted de Braak het programma aan elkaar. Uit de sportwereld zijn aanwezig de scheidsrechter Leo van der Kroft en de voetbaltrainer Barry Hughes. Voor aktualiteiten kan men vervol gens terecht bij de rubriek Hier en Nu. Zo er geen rechtstreekse repor tage komt van België-N ederland, dan brengt Hier en Nu met Studio Sport vanaf half elf in een elk ge val een samenvatting van deze voet bal match. Aan het eind van de NCRV-avond staat het programma Oktava Appèl. Dit is een impressie van het op 3 maart in Amsterdam gehouden concert ten bate van de Stichting Kinderboerderij Maartens- woude te Drachten. Aan dit concert werkte een groot aantal koren mee. De NOS neemt om elf uur de zen der over voor de reportage van de wereldkampioenschappen biljarten te Groenlo. ZATERDAG 26 MAART NED. I: 10.00 Telac; 15.30 Nieuws; 15.32 Studio vrij; 16.20 Klassewerk; 17.30 Konny en zijn vrienden; 17.55 Het lied van de week; 18.15 Téleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Tennis; 20.00 Errol Flynn cy clus; 21.35 Journaal; 21.50 Vandaag 21.55 Errol Flunn cyclus; 22.20 De nacht van .het. hart; 23.20 Journaal. NED. II: 17.30 Studio Sport; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Teds s.s.t.t.-show; 20.00 Journaal; 20.25 Teds s.s.t.t.-show; 21.50 Hier en Nu; 22.30 Studio Sport; 22.55 Ak- tava Appél; 23.05 Journaal; 23.10 W.K. biljarten te Groenlo. „Als i k het goed begrijp, hebben de mensen de staking verloren." „Inderdaad. Goed, het bedrijf breidde zich snel uit; er kwamen nieuwe machines, Van Vessinger zorgde voor halffabrikaten en ver dere grondstoffen, materialen, noem maar op, dus men had de wind vol ledig in de zeilen. En dat is natuur lijk helemaal geen kunst, als je vol doende geld achter de hand hebt." „En toen kwamen jullie vrij," vul de Boukje aan. „Ja, maar niet allemaal tegelijk. Was dat maar 't geval geweest, dan hadden we samen een vuist kunnen maken. Ik verdenk Van Vessinger ervan, dat hij met zijn relaties be reikte, dat men mij het langste vast hield en daarin is hij geslaagd, want recht, werkelijk recht was er die eerste paar jaren na de bevrijding niet en zeker niet voor de politieke délinquenten. Met hen kon men doen, wat men wilde. Bij ons in de barak zat een grote meubelhande laar met zijn compagnon. Had na tuurlijk ook voor de moffen gewerkt, maar hij had nog ergens geld. Kon geweldig overweg met de geestelijke verzorger van het kamp, die in de oorlog alles kwijt was geraakt, om dat hij moest onderduiken en de moffen bij hem alles weggehaald hebben. Beloofde die geestelijke ver zorger van alles, wat hij nodig zou hebben voor een huis behoorlijk te bemeubelen en wat was het resul taat? Zonder berechting van de ene dag op de andere vrij, zijn compag non inkluis. Dat is maar één geval. Maar als je niks had, lieten ze je rustig zitten tot ze eens zin hadden je te berechten. Nou ja die hele bijzondere rechtspraak was een pas kwil, laten we er maar over ophou den. Maar om op de kwestie zelf te rug te komen: mijn vader kwam het eerst vrij, misschien ook omdat hij al bijna zeventig was. In feite droeg hij geen enkele schuld. Toen de ka- pitulatie in 1940 een feit was, nam ik uit voorzorg zo ongeveer de algehele leiding in handen, omdat mijn vader een knauw had gekregen. De verlo ren oorlog was voor hem een gewel dige teleurstelling; hij had zijn hoop helemaal op ons leger gevestigd. Nu ja, op een enkele uitzondering na kwam er niets van terecht; de sol daten en zo wilden wel, maar de lei ding was gebrekkig. Ik was die da gen ook in dienst en heb zelf zo het een en ander meegemaakt. Dat alles kon mijn vader niet meer verwer ken. Voeg er nog bij, dat hij altijd al anti-Duits was, mag je rustig vast stellen, dat de arrestatie van vader na de bevrijding waanzin was. Hij had nooit iets met de Duitsers te maken gehad, maar ja, de fabriek stond nog altijd op zijn naam. Goed, vader ging na zijn invrijheidstelling meteen naar de fabriek. Wat daar precies besproken is, is ons, mijn broer en ik, nooit helemaal duidelijk geworden. Ik denk, dat vader niet meer helemaal honderd procent was, lichtelijk dement, anders zou hij de regeling, die Van Vessinger voorstel de en hij aksepteerde, nooit hebben aanvaard." „Wat hield die regeling in?" „Vader was intussen zeventig jaar. Van Vessinger kocht hem in, in een nieuw bejaardencentrum en betaal de alles tot zijn dood toe. Drie jaar later overleed hij al, dus veel heeft 't Van Vessinger niet gekos.t Zo on geveer deed Van Vessinger ook met Joop, mijn broer. Maar de poppen gingen aan het. dansen, toen ik vrij kwam. Weliswaar was mij als bijko mende straf opgelegd, dat ik gedu rende tien jaren geen leidende funk- tie meer mocht bekleden en ik ver denk er Van Vessinger van, dat hij dit heeft bekokstoofd. In die dagen zat de bijzondere rechtspleging vol korruptie. Maar dat alles nam niet door F. VAN FALCKENOORT weg, dat ik inieder geval mede eigenaar was van de rijwielfabriek Vezo. Ik stelde mijn eisen. Van Ves singer lachte me uit en zei, dat er dertigduizend gulden voor me klaar lagen. Die kon ik krijgen en dan op hoepelen. Om me nooit meer te ver tonen. Mijn woning op het terrein van de fabriek, werd nu bewoond door de bedrijfsleider en Van Ves singer had het klaargespeeld, dat 't in beslag was genomen na de be vrijding. Zogenaamd als vijandelijk vermogen, maar dat was natuurlijk flauwekul, want er heeft nooit een vijand, de Duitser dus, in gewoond. Enkel wij. Ik heb alles goed nage plozen, Boukjè, neem dat maar van mij aan. Ik heb zelfs een advokaat in de arm genomen, maar hoe ging dat in die eei-ste jaren na de bevrijding? Als oud-politiek delinquent was je al verdacht en moest je er niet op x-ekenen, dat men er erg gebrand op was je te helpen. Dus men adviseer de mij het hoofd in de schoot te leg gen. Er was een expertise-rapport over de fabriek en die taxeerde het bedrijf, zoals dat was op de vijfde mei 1945, ongeveer negentigduizend gulden waard. Een lachertje, want mijn woning alleen al was de helft waard. Fabriek en opstallen stonden in het jaar 1939 op de balans voor ruim driehonderdduizend gulden, nog gezwegen van de voorraden, machines en halffabrikaten. Dat was ook nog wel een dertigduizend, laag geschat. Maar het rappoi-t was gede poneerd bij de griffie; ik heb 't in gezien en er een afschrift van ge maakt. Ik heb laten onderzoeken of het echt was, maar het tegendeel was niet te bewijzen. Natuurlijk was die zogenaamde expertise per 5 mei 1945 een doorgestoken kaart, maar wat kon ik er tegen doen?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7