mol Leden van Buitenlandse Persvereniging komen opnieuw naar Ouwerkerk ÏSRvm AFDELING VAN DIABETES-VERENIGING HOORDEN VAN DIEET EN LEEFWIJZE Brokje historie herleeft STREEKNIEUWS Gezellige voorjaarsvergadering afdeling Noordgouwe e.o. Bond van Plattelandsvrouwen Plan voor drie-klassige openbare school te Zierikzee Menten trok hoger beroep in Demonstratieve bijeenkomst P.v.d.A. STREEKNIEUWS Vergadering te Zierikzee PoolalOOO perpak vanl.95 voor 1.3" L De toenmalige Zeeuwse kommissaris (wijlen) Jhr. mr. A. F. C. de Casembróót plantte in 1DG() de „Churchill-boom" te Ouwerkerk. ZIERIKZEE, 23-3. Na geruime lijd van voorbereiding is de afdeling voorlichting van de provincie Zeeland er in geslaagd, een tweedaagse trip Ie organiseren voor leden van de Buitenlandse Persvereniging in Neder land. De eerste dag - woensdag 30 maart - zal staan in het teken van Scliouwen-Duiveland. Dan wordt een bezoek gebracht aan Ouwerkerk. liet bezoek aan Ouwerkerk zal herinneringen wekken aan de afsluiting in maart 1960 van een aktic, opgezet door de Buitenlandse Persvereniging, tot hulp aan het door de stormramp van 1953, zo zwaar getroffen gebied. Honderd en veertig populieren werden toen geplant en Ouwerkerk kreeg zijn „Buitenlandse Perswcg". In die maart-maand van 1960 be- beleefde Ouwerkerk weer één van zijn hoogtijdagen, die zo talrijk wa ren na de ramp. Op die dag werd dooi de toenmalige kommissaris der ko ningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot het fraaie nieuwe dorpshuis geopend en op die datum - een uit gelezen voorjaarsdag - gingen dan de populieren de grond in langs de vfcg van motorgemaal naar de sluatcaissons. De eerste van die ge schonken bomen was van niemand rminder dan van Sir Winston Chur chill, toenmalig ere-lid van de Bui tenlandse Persvereniging. Het was juist deze „Churahdll-boom", die door de kommissaris werd geplant. Initiatief Herinnerd werd toen aan het ini tiatief van de Engelsman mr. H. G. Franks, genomen in 1953 om alle leden van de vereniging een bedrag te 'laten storten voor een boom- piantfonds voor met name het zwaar getroffen Ouwerkerk. Juist ook dooi de vele publikaties ever het ramp- gebeuren, die de leden van de vere niging naar hun respektievelijke kranten stuurden, kwam er een ge weldige hulpaktie op gang. Voor die enorme hulp waren daar en toen de ingebrachte bomen symbolisch. Programma Het zal de 30ste maart een bij zondere gebeurtenis zijn, dat op nieuw - zeventien jaar later - leden van de Buitenlandse Pers vereniging op de historische grond van Ouwerkerk, elkaar zullen ont moeten. Voorzien as in een bijeen komst in (het paviljoen „De Vier bannen" aan de Weg van de Bui tenlandse Pers. OOSTERLAND Het luiden van de kerkklokken Tegenwoordig hoort men de 'kerk klokken van beide kerken meest gelijktijdig luiden maar tot voor kort was het traditie dat het tege lijk luiden van de klokken alleen plaats vond bij bijzondere gelegen heden, zoals jaarwisseling of chris telijke feestdagen e.d. Het is nu ook zo dat de koster van de Herv. kerk de klokken kan inschakelen vanuit het kerkgebouw en dat is een hele verbetering. Jarenlang heeft men normaal alleen de lichtste klok ge luid in de week, die 235 kg weegt. De zwaarste komt aan 450 kg. Bei den zijn gegoten in het jaar 1424 door de klokkengieter Willem Bui tendijk. Het was in de bezettingstijd een gelukkige omstandigheid dat deze historische klokken juist de smeltkroes ontlopen zijn doordat het schip, waarin ze met vele soortgenoten Ingeladen waren om te worden vervoerd1, cp het IJsselmeer zonk. Ze waren op 31 maart 1943 uit de toren naar beneden gehaald, en stonden tot 29 april d.a.v. bene den in de toren toen ze werden weggehaald. Later na de bevrijding konden de klokken weer aan de rechtmatige eigenaars worden te ruggegeven. Mbuma-zending De opbrengst van de zendingsbus jes voor de Mbuma-zending heeft in de maand maart van dit jaar op gebracht de som van f 240,De in zameling geschiedde onder leiding van de heer D. I. van de Velde, door Joke en Annie Bakker, Marco Goud zwaard, Jeanet van der Hulle, Qu- rina en Rianne va der Maas, en Edie en Tineke Meerman. De milde ge vers en geefsters, die dit zendings werk telkens weer gedenken willen, en niet minder de leiding en*dekol- lektantjes, verdienen dankwoorden. Oud papier Op zaterdag 26 maart e.k. haalt het Mbuma-zendingscomité weer oud: papier op. Men gaat ongeveer negen uur van start met tractor en wagen, en de inwoners, die wat op te ruimen hebben1 worden verzocht, zo mogelijk het aan straat of trot toir gebundeld gereed te leggen. DREISCHOR, 23-3. De voorjaar vergadering van de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd ge houden in café De Drie Schapen in Dreischor. De presidente mevrouw v. d. Hcek-Moermond herdacht in haar openingswoord1 het overlijden van mevrouw Van der Bijl-Vos, die van af de oprichting van de afdeling lid is geweest; zij werd staande en in stilte door de vergadering her dacht. De pres. attendeerde verder op de kanttentoonstelling dn Beveren- Waas (België) en- op de excursie naar het „verdronken land van Saeftinge", voor beide kan men zich nog tot 1 april opgeven. De penningmeesteresse mevr. Van Leersum-v. d. Hoek las hierna het jaarverslag; de administratie was gecontroleerd door de dames Van Nieuwenhuijse en Vis en de zaken waren keurig in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. Natte-Van Popering herkozen. Dia-kwis Na de pauze vond een dia-kwis plaats, de van dichtbij gefotogra feerde onderwerpen waren dikwijls moeilijk herkenbaar. Vier dames hadden er 15 van de 18 goed, zodat om cle prijs geloot moest worden. De avond werd besloten met een gezellig spelletje bingo, voor leuke prijsjes. De Rode Kruls-avond zal gehouden worden op 20 april. Inleidingen worden gehouden door burgemeester J. D. de Kam en de heer M. K. Romeijn over „Schou- wcn-Duiveland tussen 1953 en 1977". Stellig zal worden stil gestaan bij de figuur van wijlen de heer J. Ro meijn, destijds burgemeester van'het rampdorp Ouwerkerk. Gedeputeer de A. L. van Geesbergen spreekt over: Rekreatie en toerisme in Zeeland, nu en in de toekomst". Overig Zeeland Na Ouwerkerk wordt Borsele be zichtigd en nadien vindt een ont vangst plaats ten stadhuize van Middelburg. In 'het provinciehuis spreekt gedeputeerde A. J. Kaland over: „Ekonomische feiten en pers- pektieven van Zeeland" (donderdag 31 maart). Op die dag cok wordt een bezoek aan Zeeuws Vlaanderen gebracht. Specerijen-avondje N.C.V.B. De Nederlandse Christen Vrou wenbond afdeling Bruinisse kwam weer bijeen in het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw, onder lei ding van mevr. v/d Spel-de Waal. De avond werd geopend met het zingen van psalm 130 vers 4, waarna dc presidente voorging in gebed. Vervolgens las zij een stukje uit Jo hannes 18 de verzen 1 tot 14 waar een meditatie op volgde met als op schrift „Gebonden houdefi". Daarna werden alle aanwezigen hartelijk welkom geheten ,in het bij zonder de heren Looze en Pheifer die deze avond verzorgden namens Ver stegen specerijen. De dames Van Kooten-Langerak en De Waal-de Waal namen afscheid als bestuurslid. Zij werden door de presidente harte lijk dank gezegd voor het vele werk dat ze voor de afdeling hebben ge daan. De twee aftredende bestuurs leden worden opgevolgd door de da mes De Groot-Fluit en Verton-v/d Weele, die als bestuursleden harte lijk werden begroet. De verkiezing van mevr. De Groot heeft tijdens een vorige vergadering plaats gevonden en mevr. Verton werd tijdens de pauze in deze vergadering gekozen. Na de pauze waren de heren Looze en Pheifer aan de beurt die ver schillende gerechten maakten onder andere ragout en een bruine bonen schotel. Ook hield de heer Looze een praat je over specerijen. De dames kregen nassi en een kotelet te proeven, uiteraard allemaal klaargemaakt met Verstegen kruiden. Dit alles viel bij zonder in de smaak bij de dames. Na afloop van hun intei'essant praatje en demonstratie werden de beide he ren hartelijk dank gezegd door de presidente, die deze avond daai-na sloot met dankgebed. (Voor de spe cerijen? Red.) Prikaktie zondagsschool De leei'lingen van klas vier van de zondagsschool hebben meegedaan aan een pi"ik-aktie van de N.Z.V. om verbetering te brengen in de levens omstandigheden van een aantal ne gerkinderen in de Keniase hoofdstad Naii-obi, de zogenaamde „Parking boys". Deze aktie die onder leiding was van de leiding uit deze klas, de heer W. Verwijs en Rianne Jumelet, bi*acht totaal f 318,71 op. Rheuma-kollekte De jaarlijkse Rheuma-kollekte wel ke afgelopen week te Bi-uinisse ge houden werd, bracht het mooie be drag op van f 1154,84. Alle gevei-s en kollektanten woi-den hartelijk be dankt voor dit mooie resultaat. Filmavond C.J.V. C.J.V. „Obadja" ox-ganiseert. v rij - dagavond 25 maait a.s. een film avond in het Nedei-lands Hervonnd vei-enigingsgebouw aan de Deesti-aat. De bekende ruim vier uur durende film „Tien Geboden" zal dan ge draaid worden. Enkele jongere gi"oe- pen zullen de vertoning van deze film bijwonen o.a. de C.J.V.-groep uit Renesse en een Christelijk Gere- foi-meerde groep uit Zierikzee. Aan gaande deze film is er zondagavond een bespi-eking te Zierikzee met het thema „Is deze film commei-cieel of evangelisch bedoeld". Vrijdag 22 april zal het de laatste C.J.V.-filmavond zijn van dit seizoen. Dan zal de bekende film „Muiterij op de Bountie" vertoond worden. Vogelvereniging „De Nachtegaal" In het Verenigingsgebouw hield de vogelvereniging „De Nachtegaal" haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer F. v. Ga len. In zijn openingswooi'd kon de heer Van Galen een gi'oot aantal leden begi'oeten. In. het bijzonder heette hij de vi-ouwelijke leden hax-telijk wel kom, die deze avond voor de eerste maal aanwezig waren. In het jaarvei-slag deelde de secre- taris mede dat de vereniging goed vooruit gaat. Het ledenbestand steeg met tien nieuwe leden tot 47. On danks de uigave voor nieuw mate- x-iaal kon de penningmeester een fi nancieel ovei-zicht met een batig sal do voorleggen. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing waren ZIERIKZEE, 24-3. De agenda voor de raadsvergadering van 28 maart a.s. werd aangevuld met het volgend voorstel van b. en w. aan de raad: Bouw van drie semi-permanente schoollokalen op een gedeelte van het parkeerterrein Mosselboomgaard. B. en w. achten deze voorziening noodzakelijk zolang in de binnen stad nog geen nieuwe basisschool is gebouwd. Men heeft hiei'bij het oog op een school van zogenaamde con- tainei'lokalen, die verplaatsbaar zijn, ook in gedeelten, zoals het negende lokaal aan ,.'t Kofschip". Met de bouw of huur van een school van drie units kan de overloop van leer lingen van ,,'t Kofschip" worden op gevangen. Het tiende lokaal, thans in de Nieuwe Bogerdsti'aat, komt dan te vervallen, het negende lokaal van 't Kofschip kan dienstbaar worden voor het kleuterondei'wijs, terwijl de klassen van 't Kofschip voor het overige ontlast worden. Na overleg met de stedebouwkundige stellen b. en w. de raad voor deze semi-per manente school te plaatsen op het nog niet als parkeerterrein in gebruik zijnde gedeelte van de Mosselboom- gaai-d. Een nauwkeurige berekening heel't aangetoond dat in geval van koop of huur de lasten nagenoeg gelijk zijn. Bij koop komt de gemeente voor een investering te staan van f 332.700. verf - behang en alles wat daarbij hoort nieuwe boogerdstraat 27 zierikzee telefoon (01110) 2210 de hei-en F. v. Galen, J. v. d. Ouden en D. v. Strien aftredend en her- kiesbaai-. De heren v. d. Ouden en v. Strien werden beiden herkozen. Voor de voorzittersfunktie had de heer I. den Boer zich als tegenkandidaat aangemeld. Met 16 stemmen wex'd de heer Den Boer als nieuwe vooxv.itter van de vereniging gekozen. De vereniging is van plan om streeks half juli de vogels kollektief te laten enten tegen een vei-goeding van f 0,50 per vogel. Tijdens de rondvraag kwamen nog diverse zaken aan de oi-de. Het be stuur van „De Nachtegaal" ziet er thans als volg uit: I. den Boer (voor zitter), J. v. d. Ouden (seci-etaris), P. de Groen (penningmeester), J. Hoog land (ringcomm.), D. v. Strien en L. Beider (bestuursleden). AMSTERDAM, 23-3. De van oor logsmisdaden verdachte Blaricum- mer Pieter Menten heeft zij11 bij het Gerechtshof in Amsterdam in gesteld hoger beroep tegen de ver lenging van zijn gevangenhouding (tot 6 april a.s.) alsmede tegen de afwijzing van zijn verzoek tot on middellijke invrijheidstelling tot de bijzondere strafkamer van de recht bank Amsterdam, ingetrokken. Menten had er zich in zijn ver- zoele tot invrijheidstelling op beroe pen dat hij sinds aprfi 1940 st aten- loos en daarom niet meer in Neder land berecht zou kunnen woi-den voor de oorlogsmisdrijven en mis drijven tegen de menselijkheid waarvan hij wordt verdacht. De bijzondere strafkamer over woog echter dat er vooralsnog van moet worden uitgegaan dat ten tijde van het begaande fei, waarvan Menten thans werdt verdacht, hij de Nederlandse nationaliteit nog niet had 'Verloren. DEN HAAG, 24-3. De PvdA belegt volgende week maandagavond een demonsti'atieve bijeenkomst te Rot terdam, waarop gespi'oken wordt door de lijsttrekker Den Uyl, frak- tievoorzitter Van Thijn en partij voorzitter mevrouw Van den Heu vel. Centraal op deze bijeenkomst zal staan de dinsdag uitgebi-oken kabinetskrisis. De bijeenkomst wordt gehouden in het Ahovkomplex te Rottei'dam. Hoorzitting recreatienota In de maand mei zullen, aldus deelt de Provinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland mee, drie hoor zittingen worden gehouden inzake de rekreatie-diskussie-nota. De volgende drie hooi'zittingen zullen plaatsvinden: op maandag 9 mei in hotel De Korenbeurs te Goes, op donderdag 12 mei in De Halle te Axel en op vrijdag 13 mei in de Con certzaal te Zierikzee. OOSTERLAND Daders vernielingen Zoals gemeld werden vox-ige week vei'nielingen aangericht bij bejaar denwoningen en bij de Chi\ Basis school. De politie heeft nmiddels kunnen vaststellen dat deze veriïië- lingen wei'den aangei-icht door zeer jeugdige daders. Allen werden dooi de politie gehoord. Auto met computer NEW YORK, 23-3. Bij de Ford Automobielfabrieken neemt men proeven met een revolutionaire achtcilindermo tor die, met het oog op benzi nebesparing, ook op zes, vier of zelfs twee cilinders draaien kan. De motor ivordt „ge stuurd" door een kleine com puter. Bij geringe belasting schakelt deze, al naar gelang de mogelijkheden, terug op het kleinere aantal werkzame ci linders waardoor in vergelij king met gangbare „achtpit- tersbelangrijk minder benzi ne loordt gebruikt. ZIERIKZEE, 22-3. Dinsdagavond werd in liet „Huis van Nassau" de jaarvergadering gehouden van de Dia betes-vereniging afdeling Scliouwen-Duiveland. De avond werd geopend door de vicc-voorzitter, de heer P. Flikweert. (De voorzitter, de heer C. M. Padmos, was wegens ziekte afwezig). De heer Flikweert deelde mede dat de geplande lezing over „Het diabeet zijn in deze tijd" door de heer drs. J. W. Overbosch niet kon doorgaan deze avond, daar de inleider verhinderd was. Tot zyn vreugde bleek mevrouw Moelker-v. d. Stolpe, diëtiste aan het Rode Kruis ziekenhuis, bereid een causerie teshouden over voedingsleer. Tot slot wenste de heer Flikweert de heer Padmos een spoedig herstel toe. De penningmeester de heer J. A. C. Smallegange gal' een toelichting op het financieel verslag over 1976, dat sloot met een batig saldo van f 214,13. In het jaarverslag van de sekreta- ris de heer P. A. van Bloois werd gememoreerd aan de D.V.N.-landdag op 6 november j.l. in Goes. Het doel van deze dag bleek grotendeels be reikt. Door middel van deze landdag werden diverse groepen (wijkverple ging, onderwijskrachten, politie, V.V.V.-mensen enz.) geïnformeerd hoe te handelen als zij met diabetes te maken krijgen. In het komende jaar wil de ver eniging enkele bezoeken aan bejaar denhuizen brengen en kontakten leg gen met Groene Kruisverenigingen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende en herkiesbare leden, J. A. C. Smallegange en P. A. van Bloois, per akklamatie herkozen. Volgend agendapunt was de be noeming van een afgevaardigde voor de algemene vergadering op 14 mei a.s. te Uti-echt. De leden machtigden het bestuur om onderling te beslis sen wie de afdeling op 14 mei in Utrecht zal vertegenwoordigen. In de pauze werd de gelegenheid geboden diverse D.V.N.-artikelen te kopen of te bestellen. De voMing In haar inleiding over de voedings leer en de voedingsstoffen gaf me vrouw Moelker een overzicht van de hoofdbestanddelen in ons voedsel: eiwitten, vetten, koolhydraten, vita minen, mineralen en watei\ Eiwit is een bouwstof die men elke dag no dig heeft. Vetten en koolhydraten zijn energiebronnen. Spreekster merkte op dat tegen woordig door bijna elke Nederlander te veel vet wordt gebruikt en wees in dit verband ook op de veelvuldig voorkomende hart- en vaatziekten. Verder zei mevrouw Moelker dat vi tamine B zeer belangrijk is voor kalk en botvorming. Tenslotte gaf zij ook een toelichting op de bekende „schijf van vijf", waarop de dagelijks beno digde hoeveelheden voedingsstoffen staan vermeld. Spreekster achtte het dieet van diabetes een gezonde eet- wijze, die eigenlijk iedereen zou moe ten volgen. Zij vond dan ook dat diabetes niet zo zeer gebonden zijn aan een sti-eng dieet maar aan een bepaalde leefwijze. Uit handen van de heer Flik\Veert ontving mevrouw Moelker een boekenbon voor haar interessante inleiding. Vooi-liclitiiig Tijdens de rondvraag kwam de vraag naar voren of het niet tot de taak van het bestuur behoorde bij nieuwe patiënten voorlichting te ge ven omti-ent de nieuwe noodzakelijk geworden leefwijze. In eerste instantie achtte men dit een taak van de internist, maar we gens de drukke werkzaamheden van de meeste geneeskundigen, meende men dal het bestuur van de D.V.N. in sommige gevallen de helpende hand moet bieden. iTTTfj WTH'f> IHi «HHSa zuivelservice jOmlm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4