Gaan demissionaire ministers door of alleen progressie ven? NA DE KRISIS Na de krisis De Russische protestbeweging De landbouw over de kabinetscrisis V.V.V. Burgh- Haamstede Tweede Kamer-frakties beraden zich over de kabinetscrisis Den Uyl wil opnieuw een kombi-kabinet Nederland loopt niet weg in Rome Steeds vaker doorrijden na ongelukken op de weg DE BEDRIEGER BEDROGEN Oegandese schoolkinderen vermoord Strijd tegen akute „hartdood" Vier doden bij kettingbotsing AGENDA Advertentie liet leven draait ook na een ka binetscrisis snel door en er is na het blote en treurige i'eit, al weer ander nieuws, want ook politiek gesproken, zal Nederland toch weel een toekomst moeten hebben. Zo heeft koningin Juliana al een aan vang gemaakt met de konsultaties en daaruit blijkt wat er met betrek king tot de/een regering in de inte rim-periode gaat gebeuren. Twee mogelijkheden zijn al geopperd; alle demissionaire ministers blijven aan en zetten het dagelijks werk voort of er komt een rampkabinet van louter progressieve ministers dat zich met deze zaak belast. Wellicht vandaag al komt er meer duidelijk heid op dit punt. Intussen is er - bij alle verschil - over de oorzaak van de kabinets- krisis, in de talrijke kommentaren, althans één punt van overeenstem ming, n.l. dat het kabinet zich in een te korte tyd heelt vertild aan de zware stukken, die als „maat schappij hervormend" werden aan gemerkt, Wie stenen gaat sjouwen, moet met de zware beginnen en als de krachten verminderen is het eerst tijd voor de lichte. Het kabi net heeft het juist andersom gedaan en dat is stellig een psychologische fout geweest. Overigens is ook gebleken dat „partijen van tegenstrijdige huize" niet zo simpel historisch gegroeide tegenstellingen kunnen overbrug gen. Ook dit „brugkabinet" kon dit uiteindelijk niet en als één der par lementariërs beweert, dat in wezen de kiem van de ontbinding al werd gelegd bij de formatie, dan heeft hij daarin schoon gelijk. Een nieuwe ervaring rijker, zal de weg van de samenwerking er in de toekomst niet gemakkelijker op worden. Toch zal het van die sa menwerking moeten komen, want geen enkele partij kan in dit land de absolute meerderheid behalen, zelfs niet als de jnei-verkiezingen een uitzonderlijk resultaat gaan op leveren. Politiek gesproken gaat Nederland na dit gebeuren, een roerige tijd te gemoet en de komende verkiezings strijd zou we! eens heel wat minder tam kunnen zyn, dan in het verle den het geval was. De hele gang van zaken heeft vrij sterk polariserend gewerkt' en dat is niet zo bevorder lijk voor pais en vree. Welk stunt werk verder een komende formatie zal vergen, is thans nog met geen mogelijkheid te zeggen, maar hel lijkt wel zeker dat hij dat in het verschiet liggende spel, de oren nog zullen tuiten. PARIJS. Dertig maart wordt voor de Fransen een uitermate moeilijke dag om door te komen. De Franse Horeca zal op die dag geen „petit noh-", „creme" of „demi" schenken, uit protest tegen prijsstoppen ten bate van de consument, hoewel de groothandelspï'ijs van koffie en bier alsmaar stijgt. NEW YORK, 23-3. De Ameri kaanse ambassadeur bij de V.N., Andrew Young, heeft als zijn me ning uitgesproken dat de protest beweging in de Sowjet-Unie groter zal worden naarmate de welvaart toeneemt en de Russen meer in aan raking komen met allerlei vormen van kunst en cultuur. Hij acht het niet uitgesloten, dat er binnen tien jaar al „een omvan- rijke- generatie ontevredenen" zal opstaan, zo meldt' 'het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek". Volgens Young is het in het be lang van de Sowj et-regering hel verzet niet te onderdrukken, want daardoor zou het alleen maar toe nemen en zou de toestand tenslotte rijp worden voor een omverwerping van het bewind. DEN HAAG, 23-3. „Dit land had beter verdiend", zo besloot premier Don Uyl in de nacht van dinsdag op woensdag zijn antwoord aan tie Kamer tijdens liet de bat over de regeringsverklaring. IIcl gaal er niet om mijn persoonlijke gegriefdheid of persoonlijke teleur stelling. Het gaat om een politieke zaak, aldus Den Uyl. „Ik meen dat dit kabinet in menig opzicht uitzonderlijk vruchtbaar heeft gewerkt", zo zei de premier. DEN IIAAG. 23-3. Ir. D. Lutcijn, voorzitter van het Koninklijk Neder lands Landhouwcomïté K.N.L.C. treurt niet te hard om de gang van zaken, te meer, maar hij zegt, omdat de beide wetsontwerpen inzake de grondpolitiek nu niet zullen worden verwezenlijkt zoals voorgesteld. Hij neemt aan dat velen in zijn organi satie zijn standpunt delen. Een schaduwzijde vindt hij wel dat er nu vele zaken blijven liggen, ook zaken die voor de landbouw van groot belang zijn, zoals bijvoorbeeld de pacht. De kwestie van de ver houding tussen landbouw en na tuurbescherming, zo voorziet hij, zal voordat er in de verschillende gebie den iets konkreets kan gebeuren wel weer een jaar vooruigesehoven wor den. De allerbelangrijkste zorg is voor Luteijn echter dat de kabinetskrisis juist valt in een periode waarin in Brussel 'besluiten moeten worden genomen over de nieuwe EEG-land- bouwprijzen en het evenwicht op de zuivelmarkt. Flitsen uit het huitenland BRAZZAVILLE. Kardinaal Emile Biayenda, aartsbisschop yan Kongo, is in de nacht van dinsdag op woens dag door drie personen ontvoerd en vervolgens vermoord. Dit is in een officiëel communiqué, dat woensdag is gepubliceerd. MONTEVIDEO. Ongeveer twintig officieren van het Uruguayaanse le ger, die een. snellere -ontwikkeling voorstonden naar herstel van de de mocratie in hun land. zijn gearres teerd. Dat hebben dissidenten in Montevideo woensdag bekendge maakt. Volgens een militaire woord voerder zjjn de arrestaties louter ge ruchten, de regering wil ze noch be vestigden noch ontkennen. RICHMOND, Virginia. De Ameri kaanse politie heeft dinsdag in Ha nover bij Richmond in Virginia, be slag gelegd op negen ton marihuana. De hoeveelheid bevond zich aan boord van een vliegtuig dat net was geland. De drie inzittenden zijn aan gehouden. NEW DELHI. De 81-jarig;e Mo- rardji Desai is premier van India ge worden. Hij is de vierde premier van het onafhankelijke India. (Vervolg van pag. 1) „Naar mijn diepste overtuiging hoeft het zich geenzins te schamen voor wat het gepresteerd heeft". Den Uyl zei lang genoeg in de poli tiek mee te lopen om zich over per soonlijke teleurstellingen heen te zetten. De minister-president zette uit een, dat er nu een ronde gaat volgen van konsulatie van de fraktievoor- zitters en de premier door de ko ningin. Daarna moet de beslissing vallen, of alle zestien ministers tot aan de verkiezingen als demissionair aan blijven, of dat de tien progressieve ministers de zaken zullen waarne men. Totdat die beslissing genomen is, is er tussen de christendemokrati- sche en de progressieve bewindslie den geen verschil in positie, aldus Den Uyl. Hij wilde geen definitief oordeel geven over de mogelijkheid van kamerontbinding, maar liet doorschemeren dat hij deze moge lijkheid voor de hand vond liggen. Aan VVD-leider Wiegel beloofde hij in het kabinet verlof te vragen de nota van wijzigingen, waarop het kabinet is gestruikeld, alsnog aan de Kamer ter inzage te geven. DEN HAAG, 23-3. De meeste fraktics in de Tweede Kamer heb ben zich woensdag, in vergaderin gen in het Tweede-Kamergebouw te Den Haag, beraden op de thans ont stane situatie wat betreft het kabi net. Het beraad was mede noodzake lijk omdat verwacht wordt dat ko ningin Juliana zoals gebruikelijk bij kabinetscrises de fraktievoorzitters consulteert. Met het oog op de mo gelijke consultaties zijn geen mede delingen gedaan over het bespro kene in de fra'ktievergaderingen. Ondertussen wordt de verdere gang van zaken druk besproken in de wandelgangen van het kamer gebouw. Koningin Juliana heeft namelijk .de ontslagaanvragen en de terbeschikkingstellingen van porte feuilles en funfcties in beraad geno men. De vraag rees hoe haar beslis sing zal luiden. Mogelijke antwoor den zijn: de koningin vraagt alle bewindslieden demissionair te blij ven tct aan de verkiezingen op woensdag 25 mei, de koningin aan vaardt het ontslag van de KVP- en ARP-.'bewindslieden en verzoekt de ministers en staatssecretarissen van PvdA, D'66 en PPR terug te komen op- de terbeschikkingstelling van hun portefeuilles en funkties,. In dit laatste geval zcu er tot aan de verkiezingen een rompkabinet op- treden. Na harde afspraken DEN HAAG. Dit is prins Pieter Christiaan, zoon van prinses Mar griet en Dir. P. van Vollenhoven. Het prinsje werd dinsdag 5 jaar. (Foto: Max Koot) Dit jaar zal weer een akkommoda- tiegids (een uitstekend boekwerkje) worden uitgegeven. In het najaar, eerder is om verschillende redenen niet mogelijk, zal voor de streek een wandelgids verschijnen. Evenementen programma Met een aantal verenigingen heeft hel bestuur een vergadering gehad om te komen tot een evenementen programma. Het programma zal in overleg met de VVV „Renesse Voor uit" worden opgesteld, waardoor voorkomen kan worden dat. verschil lende evenementen op dezelfde' dag samen vallen. De evenementen van Burgh-Haamstede en Renesse zullen in het gemeentevoorlichtingsbiad van juni worden gepubliceerd. Plet financieel jaarverslag over 1976, van de penningmeester de heer H. Landegent, werd onveran derd goedgekeurd, nadat namens de financiële kommissie de heer A. Gil- jamse de vergadering hiertoe had geadviseerd. Burgemeester H. P. Everwijn wees nog op het i'eit dat momenteel het seizoen al langer loopt dan 5 jaar geleden. Als gemeentebestuur kan men niet veel invloed uitoefenen op het uitbreiden van het seizoen. Ver heugd was hij over het tot standko- men van een fietspad in de boswach- terij. De heer N. Dalebout sprak woor den van clank voor de uitstekende samenwerking tussen de twee VVV's, waarna dr. Van Zuijlen met allen hel beste toe te wensen in het komende seizoen de vergadering sloot. OSS, 23-3. „Het is de moeite waard om opnieuw te proberen een kabinet met christen-democraten te vormen, maar dan moeten er wel spijkerhar de afspraken worden gemaakt met betrekking tot de verwerkelijking van die wetsontwerpen die dinsdag zijn geblokkeerd". Dit zei de demissionair minister president Den Uyl woensdagavond op BRUSSEL, 23-3. Nederland zal niet „weglopen" van de Europese topkonferentie die, vrijdag en za terdag, in Rome wordt gehouden. Dat wordt in Nederlandse diploma tieke kringen in Brussel als vast staan aangenomen. Het Nederlandse parlement heeft in een motie gesug gereerd dat de Nederlandse delegatie maar uit Rome moest vertrekken, als daar geen bevredigende oplossing gevonden zou worden voor een deel name van de Europese Gemeenschap aan de ekonomische wereldtopkonfe- rentie, begin mei in Londen. UTRECHT, 23-3. Volgens Veilig Verkeer Nederland geven steeds meer automobilisten er de voorkeur aan om door te rijden nadat zij een ongeval hebben veroorzaakt. Voor de politie - aldus V.V.N. - wordt het door- en wegrijden na een aanrijding een steeds grotere kwaal in het verkeer van alledag. In „Wegwijs", het maandblad van de vereniging, staan enkele cijfers. Zo blijkt dat jaarlijks in ons land rond de 12.000 gevallen van door- of wegrijden na een aanrijding ter kennis van de politie komen. De helft ervan wordt opgelost. Meestal - aldus V.V.N. - zijn het de mannelijke automobilisten die met de noorderzon vertrek ken. Maar het aandeel van de vrouwelijke bestuurders is stijgende. Los van de landelijke cijfers worden politiekorpsen soms inciden- f teel geconfronteerd met de pan uitrijzende stijgingen van het aan- t tal doorrijders na een botsing. In het jaarverslag van de Rotterdam se gemeenepolitie wordt bijvoorbeeld melding gemaakt van 84 pro cent meer van dit soort misdrijven: van 263 in 1975 tot 506 het vorig jaar. Volgens de Utrechtse officier van justitie, rar. G. W. von Meyen- feldt, lijkt het er op, dat sommige bestuurders hun medemensen in het verkeer minachten. „Ze hebben soms een cynische zelfover schatting", zo zegt hij in „Wegwijs". De stafdocent criminologie van de Nederlandse politie academie in Apeldoorn, drs. J. M. Th. E. Toebosch, wijst op het verband tus sen drankgebruik en het door- of wegrijden na een ongeval. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag 26 en zondag 27 maart: n en U bent de lachende derde Aanvang 20.00 uur Toegang alle leeftijden Serooskerke Dorpshuis, 20.00 uur. alg. voorjaars vergadering" landelijke rijverendging Westelijk Schouwen. Dorpshuis Culturele Vereniging, 20.30 uur, kabaret „Op Stoom". Herv. Ver.-gébouw. 19.00 uur, film avond C.J.V. „Durps'uus". Bingoavond muziekver eniging. 19.30 uur. Raad. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Zaterdag 26 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (De bedrieger bedrogen). Verenigingsgebouw, 20.00 uur, T.S.E.- Formation. Brouwershaven Muziektent, 12.00 uur. vertrek bus IJsvereniging naar kunstijsbaan in Den Haag. Zondag 27 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (De bedrieger bedrogen). Burgh-IIaamstede Jeugdsoos Big S. 20.00 uur, film „Yes in Concert Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebóuw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Restaurant „Onderdak". 20.00 uur, klaver j as-avond. Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring raad Duivelanel. Dinsdag 29 maart Zierikzee „Marktzicht". Aquariumvereniging „Helodeo". 20.00 uur. een N.K.V.-bijeenkomst in het Bra bantse Oss. Hij voegde daar aan toe dat minstens nog een kabinetspe riode nodig is om het vier jaar gele den opgestelde programma te reali seren. „De zogenaamde acht-acht-plus formule voor een eventueel nieuw kabinet is niet geboren uit hoog moed. Dat is wel gebleken. Het is een minimale bescherming om ervan te worden gevrijwaard om bij ver werkelijking van veranderingen in de maatschappij onderuit gehaald te worden", aldus Den Uyl. De demissionair minister-president, „wel geslagen, maar niet aangesla gen" vertelde woensdag erg veel sympathiebetuigingen te hebben ont vangen. „Dat komt niet omdat het kabinet alles perfect heeft gedaan. Er is wel eens misgekleund en er is onderling heel wat afgevochten maar dwars door alles heen is het kabinet herkend door de gewone mensen. We hebben ons de afgelopen jaren soli dair getoond met de mensen aan de onderkant van de samenleving. MOSKOU. Het kremlin heeft woensdag laten weten bereid te zijn serieuze besprekingen te voeren met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance over het beperken van de strategische bewa pening. Dit ondanks het standpunt van president Carter over de men senrechten in samenlevingen als de Sovjet-Unie. NAIROBI, 23-3. Vorige week heb ben militairen in het zuidwesten van Oeganda verscheidene christe lijke schoolkinderen vermoord, zo meldt (het Kemiase blad „The Stan dard", die 'het verhaal had gehoord van eeni Oegandese vluchteling. Het was gebeurd' uit wraak voor aanvallen van gedroste Oegandese soldaten op trouwe volgelingen van president Idi Amin. De doodgescho ten kinderen waren zoontjes van de serteurs. Hun aantal is niet meege deeld. DEN HAAG, 23-3. Vier minuten, dat is de tijd, die men heeft tussen het intreden van een hartstilstand en de er op volgende dood. Na vier minuten zijn de hersenen zo be schadigd door gebrek aan, door het bloed aangevoerde, zuurstof dat de patiënt onherroepelijk overlijdt. Met kunstmatige ademhaling en hartmasage kan die periode worden verlengd, tot een uur. Meestal ge noeg lijd om een1 patiënt een goede kans te geven dat bij nog jaren door kan- leven. Het verlengen van deze „akute hartdood" is bet t'hema van de Ne derlandse Hartstichting voor de Hart week van 28 maart tot 3 april. In deze week hoopt cle Hartstichting meer dan acht miljoen gulden te verzamelen voor de bestrijding van -de acute hartdood. BODEGRAVEN, 23-3. Op Rijksweg 12 - Utrecht-Den Haag - zijn woens dagmorgen als gevolg van een ket tingbotsing vier mensen om het le ven gekomen. Zij zaten in een per sonenauto die in brand vloos. Het on geluk gebeurde onder de gemeente Bodegraven. De slachtoffers zijn drie inwoners van Dussen, en één uit Gorkum. Volgens de rijkspolitie in Drieber gen is het ongeluk ontstaan, doordat een vrachtwagencombinatie met ce ment door de mist achterop een lang zaam rijdende file reed. Hierdoor vlogen de trekker en drie personen auto's in brand. Bij de botsing raak ten nog een aantal auto's betrokken en werden vijf mensen gewond. Donderdag 24 maart Zierikzee Huis van Nassau. Kring C.B.T.B. West-Nederland. 20.00 uur. Paterncsterstraat 1, fraktievergade- ring PvdA Zierikzee. 20.00 uur. Vrijdag 25 maart Zierikzee Kantine schopl. ledenvergadering ver. Technische School, 20.00 uur. Aula RSG Manhuisstraat, filmvoor stelling Ziejook, (Tout, va bién). Rekreatiezaal Ger. kerk, lezing drs. J. Vaane over kernenergie, 20.00 uur. ,,'t Trefpunt". C.N.V.-besturenbond. 19.30 uur. Woensdag 30 maart Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, ver gadering C.P.B. Donderdag 31 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Vrijdag 1 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur open snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duivelafvd. Zaal Vijverberg, 20.30 uur, alg. le denvergadering S.V.O.W.K. Zaterdag 2 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 9.30 uur open jeugdschaaktoernooi; 14.00 uur si- mutaanséance tegen internat, groot meester J..H. Donner; 18.00-19.00 uur receptie t.g.v. 65-jarig bestaan Schaakver. Zierikzee. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebóuw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur, bejaardenfriiddag N.C.V.B. Zondag 10 april Kerluverve Hervormde Kerk, Paaskoncert/zang- avond, 20.00 uur. Woensdag 13 april Goes Prins van Oranje, foyer, 19.30 uur, alg. vergadering f.omeravondvoet- ba 1 veremgi n gen Vrijdag 15 april Zierikzee Theo Thijssenschool, 17.00-22.00 uur, bazar. Zaterdag 16 april Zierikzee Sporthal Onderdak, 10.00-17.00 uur. sjoelkampioenschappen voor Zee land. Woensdag 20 april Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond Tennisvereniging Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2