Hm HET INBRAAK-MYSTERIE Drijven op een schuldenijsberg Oorvijg met tragische gevolgen Twee doden bij ongeluk Pony's vergiftigd bas mar de jager Boersma distantieert zich van Van Agt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dlnsds? t VAN HET VADERLANDSE ERF (i) Over de toekomst van onze economie wisselen optimistische en pessi mistische voorspellingen elkaar af. Meestal zijn de geruchten en prog noses voorlopig optimistisch van aard maar de feiten wijzen bijna alle maal in de richting van pessimisme. Wij noemen de voortdurende werk loosheid voor om en nabij 200.000 mensen. Wij kijken naar de onvol doende orders in de export-industrie. Wij kunnen in eigen land waar nemen hoe een tweetal internationaal georiënteerde giganten als Hoog ovens en Akzo blijven worstelen om uit de rode cijfers te komen. Wij zien hoe de regering telkens weer gedwongen wordt om honderden mil joenen guldens te steken in delen van het bedrijfsleven waarvan de structuur door de crisis ondermijnd is. Ook de toestand van 's lands financiën blijft zorgen baren. De regering moet in toenemende mate garant staan voor leningen die het bedrijfsleven sluit. Bij alle mee vallers bij het innen van premies en belastingen zal er in 1977 alleen al drie miljard nodig zijn voor mone taire financiering, een mooi woord voor het drukken van geld waar geen goederen tegenover slaan. Het ziet ernaar uit dat dit soort finan ciering van tekorten zeker tot 1980 door zal gaan. Wantrouwen neemt toe Het wantrouwen van het publiek tegen de ontwikkeling van de waar- da van onze gulden neemt toe. Het vertrouwen in het bedrijfsleven neemt af. Voor het laatste is geen betere graadmeter dan de beurs in /Amsterdam, die een zwak beeld blijft vertonen. Voor zover daar nog vertrouwen bestaat is dit grotendeels te danken aan het buitenland dat Nederlandse waardepapieren koopt, omdat de toestand in eigen land nog meer zorgen baart dan in Nederland. Wij hebben tenslotte nog onze in komsten uit het aardgas. Ook de kleine burger in Nederland laat zich met betrekking tot de toekomst niet meer om de tuin leiden. Het is duidelijk dat het grote pu bliek zich heeft afgewend van de belegging in aandelen, omdat in de waarde daarvan hoe langer hoe meer wordt teleurgesteld. Het enige waar- de-eiland waar men steeds massaler naar toe vlucht is dat in onroerend goed. Daaruit is de geweldige voor keur die men koestert voor het eigen huis alleen te verklaren. Alle nadere redeneringen die men daar over opzet zijn onbetrouwbaar. Het eigen huis wordt reeds lang niet meer geprefereerd omdat men daarin meer woongerief vindt want rijp en groen worden op de huizenmarkt weggekocht. Om het voordeel hoeft men ook geen eigen huis meer te ko pen want de koopprijzen zijn zo hoog dat men een toenemend deel van zijn inkomen moet offeren om in een eigen home te kunnen wonen. Be neden 100.000 zijn praktisch geen goede eigen woningen op eigen grond meer te koop. Zeker niet wan neer men daarin voldoende ruimte en een behoorlijk gerief hoopt te vinden. Het doorslaggevend motief is de zekerheid dat de gulden verder in waarde zal dalen en het ervarings feit dat de waarde van huizen en onroerend goed in het algemeen elk jaar stijgt, zelfs meer dan de bouw kosten. Aan het jaarverslag van een onzer grootste banken ontlenen wij het bericht dat de bouwkosten van woningen in 1976 met tien procent zijn gestegen, maar de prijzen van huizen stegen vorig jaar met onge veer 25 procent. Er bestaat derhalve een grote onevenwichtigheid tussen het aanbod van huizen en de vraag. Dit blijkt ook duidelijk uit de an nonces van makelaars, die steeds meer vragen en hoe langer hoe minder hebben aan te bieden. Elk redelijk uitziend pand gaat tegen BELGRADO. 21-3. De 36-jarige fabrieksarbeider Novo Ivanovic uit het dorp Vukasovac ten zuiden van Belgrado, gaf zijn vrouw tijdens een ruzie een oorvijg. De vrouw viel in onmacht. Ivanovic dacht dat zij dood was en een uur flater verhing hij zich zelf dn een ibos. Boer Velimdr Ivanovic was over de dood' van zijn zoon zo in de war, dat ihij zichzelf een dag later op de zelfde wijze van het leven 'beroofde. Het drama werd verteld in het dagblad Politika in Belgrado. BARNEVELD, 21-3. Op de E-8 ter hoogte van Stroe zijn zaterdag avond de 18-jarige motorrijder G. G. Mastenbroek uit Kootwijker broek en de 57-jarige mevrouw W. Cohen-Knoest ulit Epse (bij Deven ter) om (het fleven gekomen, nadat de motorrijder frontaal tegen de auto waarin mevrouw Cohen mee reed, was gereden. De motorrijder reed door onbe kende oorzaak in de verkeerde rij richting. De auto brandde uit en de bestuurder, de echtgenoot van mevrouw Cöhen werd zwaar ge wond, aldus de politie maandag ochtend. ongekende prijzen in andere handen over. Schuldenlast Het is duidelijk dat de financiering van dit verschijnsel een toenemende schuldenlast moet openbaren want de gemiddelde burger beschikt niet zomaar over de fantastische bedra gen, die op tafel moeten komen. Die worden goeddeels verkregen via hy potheken. Dit heeft er toe geleid dat de waarde van hypotheken in ons land in 1976 met liefst de helft is gestegen tot circa 15 miljard gulden. ARNHEM, 21-3. Een 20-jarige leerling-pikeur heeft bij de politie in Arnhem aangifte gedaan van ver giftiging van zijn drie pony's. De pony's zijn op advies van een die renarts overgebracht naar de dier geneeskundige faculteit in Utrecht, daar zijn er inmiddels twee overle den. aldus de politie maandag. De pikeur was niet verzekerd. De scha de bedraagt volgens zijn zeggen 17.000 gulden. Flitsen uit het buitenland LONDEN. De Britse conservatieve partij zou de algemene verkiezingen met een meerderheid van zeven pro cent winnen als ze nu werden gehou den, aldus een opiniepeiling van „Market and Opinion research Inter national". KAR ATS JI. Het Pakistaanse leger heet't in Karatsji vijf mensen dood geschoten, zo hebben, zegslieden van de oppositiepartijen meegedeeld. Za terdag was in Karatsji, de grootste stad van Pakistan, een uitgaansver bod afgekondigd nadat bij hevige rellen volgens onbevestigde berich ten 35 a 50 doden gevallen. BONN. West-Duitsland gaat dit jaar meer hulp geven aan vijf landen in zuidleijk Afrika, zo heeft de Westduitse minister van ontwikke lingssamenwerking, Marie Schlei, meegedeeld. FRANKFORT. De gemeenteraads verkiezingen in de Westduitse deel staat Hessen hebben een flinke winst opgeleverd voor de christen-demo- cx-atische unie (CDU). Volgens voor lopige uitslagen heeft de CDU onder meer in de stad Frankfort een abso lute meerderheid behaald. De sociaal democi-aten verloren in Hessen ge middeld tien procent van het stem menpercentage dat ze in 1972 be haalden. TEL AVIV, CAIRO. De uitlating van president Jimmy Cai'ter van de Verenigde Staten dat de Palestijnen recht hebben op een staat, heeft in Tel Aviv wrevel opgewekt en is in Cairo met bijval begroet. EMMERIK. Ook uil Duitsland zul len dit jaar de stoomlocomotieven van de rails verdwijnen. Er lopen er thans nog 41, die bijna uitsluitend voor het goedei*envervoer worden ge bruikt. PARIJS. De unie van links (socia listen, communisten en linksradica len) heeft bij de tweede ronde van de gemeenteraadsvei'kiezingen in Frankrijk gezorgd voor een aflossing van de wacht in tien steden met meer dan 30.000 inwoners. In deze steden behoorde de aftredende bur gemeester tot een van de partijen van de regeringscoalitie, terwijl zijn opvolger nu een linkse bestuurder zal worden. NIEUW DELHI. President B. D. Jatti van India heeft maandag de 21 maanden geleden afgekondigde noodtoestand opgeheven, zo is mee gedeeld door een functionaris van het ministerie van binnenlandse za ken. Eerder waren de bepalingen van de noodtoestand opgeschort terwille van de verkiezingen. LINCOLN, NEBRASKA. Het hoog gerechtshof van Nebraska heeft vrij dag data vastgesteld waarop het doodvonnis door middel van de elek trische stoel zal worden volti-okken aan di'iemoordenaai's. MÜNCHEN. Een onderofficier uit de D.D.R. is naar de bondsrepubliek uitgeweken. Naar de Beierse grens politie zaterdag bekendmaakte maakte de man van dienst aan de grens gebruik om bij hof de Beierse grens over te steken. Advertentie De troffel ligt luchtig in de hand van metselaar. Gereedschap dat gebruikt wordt bij uitbreiding en verbouwing. En omdat een metselaar ook wat ruimte nodig heeft, moet alles weg. Is er vanaf 29 maart bij bas mar de jager verbouwings uitverkoop. Alles moet weg, omdat alles anders wordt. Bedden, bureau's, fauteuils. Pastoe- kubussen, Artifort-stoelen, Interlübke kasten. Teveel om op te noemen. Op al die genoemde en ongenoemde woondingen geven we 30, 40 en 50% korting. Zo komt er in de prijzen ook wat ruimte. kerkplein 57 kapelle Wat biedt de BEELDBUIS DONDERDAG 24 MAART NED. I: In de vooravond kan de jeugd zich amuseren met een avon tuur van de spinazieheld Popeye. In de rubriek Landgenoten van Netty Rosenfeld ontmoet men vervolgens interessante dun wel zomaar aardige Nederlanders. Op het VPRO-menu staan ook twee afleveringen van de Amerikaanse komedie-serie Mary Hartman, Mary Hartman. Het huwe lijk van Mary en Tom wil nog steeds niet deugen. Manlief besluit tenslot te om professionele hulp in te roe pen, Het programma Machiavelli is gewijd aan het zgn. Euro-kommu- nisme. Hieronder moet men verstaan de Etiropese kommunistische partij en die tenopzichte van Moskou een eigen lijn volgen en die zeggen de parlementaire demokratie als rege ringsvorm te willen aksepteren. Na het journaal is het de beurt aan de EO Informatie en kommentaren op aktuele gebeurtenissen worden gege ven in de rubriek Nader Bekeken. Het programma Van U wil ik zingen, brengt de kijkers een selektie pas sie- en paasliederen, die vertolkt worden in de St. Joriskerk in Amersfoort. Na het laatste nieuws trakteer de AVRO de kijkers nog op een portie toptennis. Er komen beel den van de kwart-finales in het ABN-wereldtennistoernooi in Rot terdam. De middaguitzending van de EO wordt besleed aan een aflevering van De Waltons, waarin het huwe lijksgeluk van het jonge paar Olivia en Bob Hill op de proef wordt ge steld. NED. II: De KRO-avond begint met enig luchtig vermaak. Voor de jeugd een tekenfilm van Tom en Jerry en een nieuwe aflevering van de grappige Zweedse serie Dunder- klumpèn. Na achten brengt de KRO het tweede deel van de trilogie Ma rius van de Franse schrijver Pagnol. Het tweede deel vertelt de kijkers eerst, dat Marius naar zee vertrok ken is. Daarna ziet men hoe de oude welgestelde Panisse met sukses po gingen onderneemt om Fanny tot zijn vrouw te maken. Het feit dat Fanny zwanger is, stemt hem tot vreugde, want nu kan Panisse ein delijk vader worden. Na twee jaren DEN HAAG, 21-3. Binnen het CDA is dit weekeinde grote onenig heid ontstaan over de uitspraken van CDA-lijsttrekker en minister van justitie Van Agt, dat de progres sieven in het konflikt over de grond- politiek nu de eerste stap moeten doen en dat er anders een kabinets- krisis ontstaat. Minister Boersma distantieerde zich zondag van de uitspraken van Van Agt. „Je kunt niet via de televisie een kabinets- krisis aankondigen. Dan wordt niet meer namens mij gesproken", aldus Boersma. „Ik vertik het gewoon om op deze wijze monddood te worden gemaakt of via de t.v. te horen wan neer ik demissionair wordt", zo zei de AR-minister tegen „Dingen van de dag" van de VARA-radio. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft dit weekeinde geen licht kunnen brengen in de moord op de 46-jarige kantoorbediende H. Scholte uit Krommenie, die zwaar gewond door messteken werd aan getroffen voor het Centraal Station in de hoofdstad. Hij ovei'leed in het binnengasthuis. Zaterdag 26 maart, 22.20 uur, Nederland I: De nacht van het hart. Gepresenteert door Lous Haa9dijk. varen keert Marius terug en zijn liefde voor Fanny is alleen maar groter geworden. Om half elf volgt de uitzending van Brandpunt, waar in ditmaal minister-pre si dent Den Uyl de hoofdpersoon is. Joop den Uyl zal in de hem toegemeten tijd het Nederlandse volk duidelijk wil len maken waarom het er goed aan doet op de verkiezingen van 25 mei op zijn partij, de PvdA, te stemmen. Om het programma niet al te zwaar te maken, is de kabartière Adèle Bloemendaal ingehuurd om enige luchtige politieke liedjes te zingen. DONDERDAG 24 MAART NED. I: 10.45 en 14.25 Schooltele visie; 15.00 De Waltons; 18.15 Te- leac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Popeye; 19.10 Landge noten; 19.25 Mary Hartman; 19.50 Machiavelli; 21.05 Mary Hartman; 21.35 Journaal; 21.50 Nader Bekeken; 22.15 Van U wil ik zingen; 22.45 Journaal; 22.50 Tennis. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.20 Dunderklumpen; 19.35 Cijfers letters; 20.00 Journaal; 20.25 Fan ny; 22.25 Brandpunt; 23.30 Den Haag Vandaag; 23.45 Journaal. VRIJDAG 25 MAART NED. I: Muziek en zang voeren de boventoon in het door Pierre van Os- tade te presenteren programma Bij ons in OrvelteVoor het voetlicht treden o.a. Heddy Lester, Jules de Corte, Saskia en Serge, Joke Bruys, Bonny St. Clair, terwijl ook The Ki- lima Hawaiians en Eddy Christiani nog eens van stal zijn gehaald. Op het KRO-menu staat ook de zeer ivel te verteren speelfilm Mr. Belve dere rings the bell. De hoofdrol in dit ouwetje uit 1951 komt voor reke ning van de komiek Clifton Webb. Hij speelt de alleSkunner en betwe ter Lynn Belvedere, een auteur, die het land doorgaat met een serie le zingen over het onderwerp Hoe je jong meet zijn op je tachtigste. Het komt zelfs zover dat Belvedere zich als grijsaard laat opnemen in een bejaardentehuis, waar de zaak al- spoedig in het honderd dreigt te lo pen. Het journaal wordt gevolgd door hel sportprogramma Het spel en de knikkers. Vervolgens een nieuwe KRO-aanwinsl, hel pro gramma De Niemvsgier, dat wordt aangekondigd als een nieuwe vorm van televis'iekabaret. Plaats van handeling is de redaktieruimte van een krant. Tot de medewerkenden behoren Rijk de Gooyer, Gerard Cox, Marnix Kappers, Anne van Egmond en niet te vergeten de unie ke figuur Peter Knegjens. Hieraan neemt de IKON de zender over. VU een Canadese serie wordt de doku- mentaire Napraten met Jeanne D'Arc gebracht. NED. II: Voor de jeugd komt om zeven uur het kuiken Calimero de beeldbuis binnenwandelen. Het hit- minnende volk komt vervolgens aan zijn trekken dankzij het programma Disco Circus. Artiesten uit. binnen- en buitenland treden voor het voet licht. Na achten komt de TROS met een nieuwe aflevering van De Jor- daches. Rudy Jordaches krijgt na de dood van Sarah Hunt een mysterieus telefoontje De onbekende stem aan de telefoon belooft hem alle infor matie die nodig is om het Estep-im- perium te vernietigen. Falconetti heeft inmiddels een nieuw slacht offer op het oog. De TROS blijft in de sfeer van de misdaad met een af levering van Baretta. Een gepensio neerd politieman is van het dak ge vallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Er zijn aanwijzingen dat de man niet per ongeluk omlaag is gestort. In de rubriek Aktua T.V. is o.a. .het wekelijks gesprek met mi nister-president Den Uyl opgeno men. VRIJDAG 25 MAART NED. I: 9.30 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; IS. 55 Nieuws; 19.05 Bij ons in... Orvelte; 20.05 Meneer Belvedere: 21.35 Jour naal: 21.50 Hel spel en de knikkers; 22.20 De nieuwsgier; 22.50 Napraten met Jeanne D'Arc; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuios; 19.05 Calime ro; 19.17 Disco circus; 20.00 Jour naai; 20.25 De Jordaches: 21.15 Ba retta; 22.05 Aktua T.V.; 22.55 TROS Sport; 23.15 Journaal. „Vergeet niet, dat er een Verwal ter was, die ons op de vingers keek. Door de wilde staking, haalden we onze produktie niet, dus werd het donderen. De Duitsers stellen een onderzoek in en bemerken dan, dat er zeven man ontbreken. Komen na tuurlijk bij mij. Wat moet ik zeggen? Dat ze ziek zijn? Gaan ze kontrole- ren en ontdekken dan, dat de heren i*ustig thuis zitten te koffiedrinken bij moeder de vrouw. Of zitten te vissen. Dus speel ik open kaart. Praat maar niet over staken, maar zeg dat ze hun ontslag hebben geno men. Mag niet, zeggen de Duitsers: iedereen dient op zijn werk te blij ven; dat is een verordening van de Rijkskommissaris voor het bezette Nederlandse Gebied. Dat moet u we ten. Jawel, dat weet ik, maar het zijn geen kinderen, die je aan een touw tje vast kunt maken. U had ons moe ten waarshuwen. Zeg ik tegen de Verwal ter: bemoei jij je er maar mee, want jij bent ermee belast, niet ik. Je kunt van mij niet verwachten, dat ik mijn eigen landgenoten, men sen die jaar en dag bij ons gewerkt hebben, ga aanbrengen. Verraad zul len jullei ook wel niet zo aardig vin den. Of wel soms? Nou, daar kon den ze me geen ongelijk in geven. De Verwalter gaat neuzen in de perso- neelskarthoteek en haalt dan prompt het zevental er uit. Vergeet niet, Boukje, dat we in die eerste weken allemaal dachten: kwestie van en kele maanden, dan is de oorlog toch afgelopen; Amerika komt wel hel pen, dan zijn de moffen nergens meer. Maar dat bleek een misreke ning te zijn. De zeven mannen wor den thuis opgepikt en gaan naar Duitsland. Werken in de oorlogsin- dustrie. Zijn ze dan van de regen in de drop gekomen of niet? Ik zeg nog altijd, dat het stommelingen waren. Maar ik ga verder: als de oorlog over is, zijn er drie van de zeven mannen dood. Door bombai-dementen. De an dere vier zijn in de loop der maan den gevlucht en ondergedoken tot de bevrijding. Die komt en wat ge beurt er dan? Worden wij met z'n drieën opgepikt en in een kamp ge stopt: mijn vader, m'n broer en ik. En wie krijgt de leiding van de fa briek in handen? Juist, twee van de vier gedroste arbeiders. Gewone fiet senmakers die door heren van het Beheei-sinstituut belast worden met de leiding en de opbouw van ons be drijf. Nu ja, u begi'ijpt dat als je geen autorijden kunt, je in een sloot terecht komt, of tegen een boom. En als je niet de kapaciteiten bezit een rijwielfabriek te leiden in een tijd, dat je alles van de grond af aan moet opbouwen en op sjouw moet om aan grondstoffen te komen, red je het niet, Boukje. Intussen zaten wij als zogenaamde kollaborateui-s en verradei*s vast in het kamp. Ja, mij werd verraad in de schoenen ge schoven, want iedereen ging er van uit, dat ik zeven van mijn mensen aan de moffen had verraden. Nu ja, na enige tijd hoorden wij in het kamp van bewakers, dat het hele maal niet goed ging met de fabriek. Dat er al een paar mensen waren ontslagen, omdat er niet voldoende werk was. Op dat tijdstip komt ineens Van Vessinger als een duveltje uit een doosje op het toneel." „U kende hem natuurlijk." „Welnee, niemand had ooit van hem gehoord. Later, toen ik vrij was, heb ik naar hem laten onderzoeken. Het bleek, dat zijn vader in een dorp op een paar kilometer afstand van Maasbroek een fouragehandel had. Weet u, wat dat is? Hooi en stro en brandstoffen, lijnkoeken en zo ver kopen aan boeren. Het moet nogal een behoorlijke zaak geweest zijn. Na de dood van zijn vader verkocht Van Vessinger 't fouragebedrijf en door F. VAN FALCKENOORT .had zodoende geld. Hij kende de twee mannen, die zo'n beetje de lei ding hadden in onze fabriek en om dat het helemaal niet ging, was er voor Van Vessinger een mooie gele genheid zich met zijn geld er in te drukken. Dat deed hij, ongeveer een jaar na de bevrijding. Wij zaten toen alle drie nog vast." „U hebt het over „alle drie". Die dei'de man, uw broer dus vertel er eens wat van." „Mijn broer Joop? Hij is afgelopen winter gestorven. Maar laat ik eerst verder gaan. Van Vessinger, ik moet het toegeven, had de nodige kapaci teiten om het bedi'ijf weer helemaal overeind te zetten. Hij werkte er ook hard voor, dat geef ik eveneens toe. Maar hij is vreselijk eerzuchtig, voor honderd procent een Streber, als je begi'ijpt, wat ik hiermee be doel. Het kon niet anders, of hij kwam in konflikt met de twee man, 'die door het Beheersinstituut aange steld waren om de leiding op zich te nemen, weet u wel? Van Vessinger ging met die lui van het instituut praten en kreeg gedaan, dat hij ze de laan uit kon sturen. Dat liep na tuurlijk uit op een staking. Ik weet van de jongens, het andei-e personeel dus, dat hij na enkele dagen een de legatie van de stakers ontving en ze een ultimatum stelde: binnen drie dagen weer aan het werk, anders sluit ik de fabriek en laat hem er gens andei's in het land weer opbou wen. Dat kan ik, zei hij, want ik heb geld. Als jullie aan het werk gaan. hebben jullie blijvend een boterham, want ik zorg voor voldoende orders, maar die twee neem ik niet meer terug, zeg dat maar aan de mensen. Het lag voor de hand, dat ze door de knieën gingen. Er bleven er een paar weg, maar dat kon Van Vessinger niet schelen; hij kon personeel ge noeg krijgen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7