Ministerraadbesluit gevallen, Natuur- en Van Agt en Van der Stee tegen v°gelwacht Somberheid rond kabinet Politiek „in het water" Desai: India's nieuwe premier? S.G.P. in Sint Phiiipsland haalt streep door jachthavenplan WERKGROEP VOOR VREDE WESTHOEK SCHOUWEN ORGANISEERT INFORMATIE-AVOND KERNENERGIE Geboortegolf in dierenpark Vermiste jongen verdronken Politiebureau onder bewaking Vroeger dik, later dik AGENDA (Vervolg van pag. 1) DEIN HAAG, 22-.'}. Over tie grondpoliliek is maandag avond laat een besluit van tie ministerraad gevallen, waartegen de ministers Van Agt van justitie en Van der Stee van landbouw en visserij, als ondertekenaars van de wetsontwerpen aangaande de grondpolitiek. ernstige bezwaren hebben. DEN IIAAG, 21-3. Kort na half twaall' is maandagavond het beraad op het Catshuis over de grondpoli tiek geëindigd. Na afloop van het beraad deelde minister Westerterp mede nog even somber te zijn als aan het begin van dit overleg. De bewindslieden van de PPR, minister van CRM Van Doorn en minister Trip voor wetenschapsbeleid echter, verklaarden nog steeds een oplos sing te zien. Tegen middernacht werd een mededeling vap de woord voerder van de rijksvoorlichtings dienst verwacht. MAR DEL PLATA, Argentinië, 21- 3. Toen maandag op de watercon- ferentie van de V.N. in Mar Del Plata, Argentinië, een Israëlische afgevaardigde aanstaltea maakte het woord te voeren, verlieten, de Arabieren de zaal, gevolgd, door de vertegenwoordigers van de meeste hiel-geibonden. landen, van veel Af rikaanse en Mohammedaanse landen en van enkele Zuid-Amerikaanse staten. „Wij hebben devergadering ver laten als protest tegen de aanwezig heid van Israël, dat niet het recht heeft 'hier over water te praten ter wijl het het Palestijnse volk onder drukt", zei een Algernijse vertegen woordiger tegen een verslaggever. NEW DELHI, 21-3. Morarji Desai, vegetariër, geheelonthouder en als trouw volgeling van Mahatma Gan dhi een man die elke dag geduren de enkele uren zijn eigen katoen spint, is een van de serieuze kandi daten voor de opvolging van me vrouw Indira Gandhi als premier van India. Desai is 81 jaar maar ziet er jon ger uit. Hij loopt als een haas en hoog opgericht, zelfs na een detentie van 26 juni 1975 tot 18 januari van dit jaar, krachtens mevrouw Gan dhi's uitzonderingswet. De kale Desai, die eerder gerespec teerd wordt dan dat hij geliefd is, heeft uitgesproken meningen. Hij doet elke dag aan yoga en houdt het voor zijn ontbyt op koeiemelk en wrongel. Hy rookt niet en drinkt niet, eet noch vlees noch eieren, drinkt geen koffie of thee, noch ge bruikt suiker. Fruit en noten zijn meestal voldoende. Dit blijkt uit een even na midder nacht in de vroege dinsdagmorgen uitgegeven verklaring van de rijks voorlichtingsdienst. Beide bewinds- De raad van St-Philipsland. dat met enkele andere Zeeuwse en Bra bantse gemeenten het kanaalschap WASSENAAR21-3. In het die renpark Wassenaar zijn zondag .zes dierenbaby's gegboren. De zes baby's zijn: een kameel, een moufflon, een Sambdrhert, een manenschaap en twee gordel&taart hagedissen. Alle borelingen maken .het redelijk lot zeer goed. Alleen de geboorte van het' kameeljong had wat voelen in de aarde, liet beestje lacj bij de be valling verkeerd. Urenlang was al leen hei kopje le zien terwijl nor maal eerst de voorpoten moeten ko men. Uiteindelijk slaagde de ijlings gewaarschuwde dierenarts erin:het beesije naar builen le krijgen. Hon derden bezoekers van hel dierenpark die dez.e moeilijke geboorte met- spanning volgden beloonden de die renarts met een applaus. De werkgroep heeft zich een aan tal vragen gesteld zoals: waarom willen wij kernenergie onder de aan dacht brengen?; wat heeft dat met lieden beraden zich op de politieke implicaties van dit besluip aldus de R.V.D.-verklaring. Ook de overige christen-democratische ministers hebben, zo gaat de verklaring ver der, blijk gegeven op dit beraad prijs te stellen. Het kabinet kwarn heden (dinsdag) opnieuw bijeen om konclusies uit dit beraad te trekken. Het kabinet, aldus de verklaring, heeft besloten op 'beide de grondpo litiek betrekking hebbende wets ontwerpen. 'het ontwerp onteige ningswet en het ontwerp voorkeurs recht gemeenten, wijzigingsnota's in te dienen. vormt, was destijds bij de totstand koming ervan wel voor de plannen. Burgemeester G. van de Berg keur de maandagmiddag de houding van de meerdèrheidsfraktie af, omdat deze in strijd zou zijn met do wet, maar de SGP bleef op het eerder in genomen standpunt staan. Het dooi de fraktie ingediende voorstel om de Kroon te vragen of het kanaalschap wel voor St-Philipsland bindende besluiten kan nemen werd aange nomen evenals het voorstel om de partners van hel. kanaalschap te ver zoeken uittreding van St.-Philips- land nog dit jaar mogelijk te maken. Of er ooit nog een jachthaven komt in St.-Philipsland hangt nu af van de Kroon of een anders samengestel de raad na de verkiezingen. UTRECHT. Snip en Snap hebben met ruim 55 procent van de 22.000 inzendingen het blijheidsfestijn, ge wonnen, dat maandag in de Utrecht se Jaarbeurs is gehouden. Zij ont vingen daarvoor een bronzen blij heidsbrenger in de kategorie groe pen. Met. 27 procent waren de Mounties tweede. vrede te maken?; en wat heeft de kerk ermee te maken?; wat zyn de gevaren van kernenergie en wat zijn de argumenten ervóór? De werkgroep die zich in de afge lopen maanden met dit onderwerp heeft beziggehouden wil op deze avond uitvoeriger met de aanwezi gen hierop ingaan waarbij als des kundige drs. Vaane (kernfysicus) als gastspreker aanwezig zal zijn. Stellingen Een aantal stellingen zal hierbij aan de orde komen, zoals: 1. Het uitgangspunt van redene ringen die de noodzaak van kerncen trales aantonen is steeds: Onze eko- nomie moet blijven groeien; 2. In de berekeningen over toekomstig ener gieverbruik gaat men niet uit van de mogelijkheden tot bezuiniging en ef fectiever gebruik van bestaande energiebronnen, teneinde kerncen trales als onvermijdelijke oplossing voor te stellen; 3. Sommige onderde- len van het totale opwekkingsproces van kernenergie zijn betrekkelijk veilig, d.w.z. de kans op grote ram pen is in procenten uitgedrukt klein. Hierop wordt door voorstanders van kernenergie steeds op gewezen; 4. Maar ér zijn in het totale opwek kingsproces bepaalde schakels die grote gevaren kunnen opleveren. En kele daarvan zijn: 5. Sommige soor ten radio-aktief afval dat door kern centrales wordt geproduceerd, kun nen niet op een afdoend veilige ma nier worden opgeborgen (men wil er diepliggende zoutlagen voor gebrui ken, maar men heeft geen enkele ze kerheid dat het daar in de loop dei- eeuwen zal blijven liggen zonder b.v. in grondwater terecht te komen); 6. Enkele stoffen die bij kernenergie te pas komen, kunnen gebruikt worden als grondstof voor kernwapens (vooral plutonium). Daarom is het ri sico groot dat via installatie van kerncentrales sommige staten zich ook kernwapens wil aanschaffen. Daarnaast is het heel goed mogelijk dat b.v. terroristen door diefstal der gelijke grondstoffen te pakken krij gen. Deze mogelijkheid zal zeer strenge maatregelen van regeringen vragen; sommigen zién als enige mogelijke rekteur gemeentewerken en tevens lid van de Welstandskommissie de heer Z. Rozeboom, „dat men er wel aan leert wennen", werd zeer be- treuringswaardig genoemd. Men vroeg, zich af of de raadsleden wel voldoende aandacht hebben voor het behoud van de natuur en de schade, die bebouwingen kunnen veroorzaken. Het raadslid en tevens lid van 'de vereniging de heer J. v. d. Berge wees erop dat er vanuit de raad wel degelijk op wordt ge wezen. Als antwoord krijgt men dan „hel zal wel meevallen" en als men fat soenlijk iets vraagt wordt men met een kluitje in het riet gestuurd. In dit verband wees hij op hetgeeii ge beurt bij Burghstede. Ondanks alle toezeggingen zyn de „bolletjes" toch zo goed als verdwenen. Uit het gebeurde rond de Vroon- plas te Renesse kan duidelijk de kcnklusie worden getrokken dat 72 handtekeningen een duidelijker taal spreken dan die van één raadslid. De heer v. d. Berge wees verder op de bebouwing aan de bosrand te Wes- terischouwen, waar bebouwing werd toegestaan daar de gemeenteraad er niets vcor voelde om planschade te gaan betalen. „Toch hadden we dit moeten doen", was zijn lconklu- sie. Het zelfde speelt nu bij de To- renhoeve en de Schouwse Boer, waarvoor een bebouwingspercentage van 50 procent is. Niemand heeft hierbij in de gaten gehad dat het om. een gebied ging van anderhalve h.a. „Wie weet er", zo vroeg hij cfe vergadering, „dat straks het Ko ningspad weg is?" Niemand weet het, 'dus wordt er ook niet gerea geerd. „In de ijskast Bijzender moeilijk is het cok dat verschillende plannen "jarenlang in de ijskast blijven liggen, waarbij als er dan bezwaren worden gemaakt het antwoord is van het kollege „dat er bepaalde verwachtingen zijn gewekt" waarbij uitspraken als „verkregen recht" en „gedogen" aan de orde 'komen. Door en. aantal leden werd de vraag gesteld of het niet nuttig zou zijn dat in de kommissie vergade ringen van de gemeente waarin de ze zaken aan de orde komen open baar zouden worden gemaakt en dat een lid <van een natuiurbeseher- mingsinstantie deel zou uitmaken van de Welstandskommissie. regeringsvorm in de toekomst daar om een dictatuur; 7. Grote hoeveel heden opgewarmd koelwater versto ren het evenwicht in de natuur in rivieren en zeearmen; 8. De bewape ningswedloop, waarin kernwapens een essentiële rol spelen, zien wij als een steeds grotere en waanzinniger bedreiging van het leven op aarde; vooral ook omdat voortdurend meer landen eraan meedoen; 9. In deze tyd proberen mensen ons bang te maken: kernenergie of. werkloosheid. 10. Nederlandse politieke partijen die kernenergie principieel afwijzen zijn: P.P.R. en P.S.P. AMSTERDAM, 21-3. Uit het water van de Da Costakade in Amsterdam is maandagmiddag het stoffelijk overschot opgehaald van de 17-jarige scholier George Zeegers. De jongen, die leerling was van het Barlaeus- gymnasium in Amsterdam, werd sinds zaterdagnacht 26 februari ver mist. Hij verdween toen spoorloos na een schoolfeest in het Roothaanhuis aan de Rozengracht. Volgens de re- cerche is het slachtoffer door onbe kende oorzaak te water geraakt en verdronken. AMSTERDAM, 21-3. Sinds maan dagechtend is het Amsterdamse hoofdbureau van politie aan de Elandgracht onder speciale bewa king gesteld. Bij de twee ingangen zijn mare chaussees geposteerd, 'bewapend met pistool-mitrailleurs. Voorts zijn er met zandzakken borstweringen aan gelegd en is het gebouw langs het trottoir afgezet met hekken. Volgens een politiewoordvoerder gaat het om een voorzorgsmaatre gel in verband met de vijf Zuidmo- lukkers, die op het hoofdbureau in de cel zitten. Zij werden het afgelo pen weekeinde wegens een zaterdag in de hoofdstad gepleegde overval op de Surinaamse sociëteit Scsa in het Gelderse Vaassen aangehouden en naar Amsterdam overgebracht. DEN HAAG. De invoer van Ne derlandse varkens in andere EEG- landen zal in ieder geval deze week nog verboden blijven. Het perma nent veterinair comité van de EEG, dat maandag in Brussel vergaderde, heeft nog niet willen adviseren tot opheffing van het invoerverbod. UTRECHT, 21-3. Er zijn nogal wat aanwijzingen, dat de meeste kinde ren die op jonge leeftijd te dik zijn, ook later velzuchtige volwassenen zullen blijven. De Leidse hoogleraar in de kinder geneeskunde prof. dr. H. H. van Gel- deren zegt dit in een beschouwing in het blad „Huisarts en Wetenschap". Hij voegt hier echter aan toe, dat de meeste gegevens hierover afkomstig zijn van studies, waamit blijkt dat een groot deel van de te ziuare vol- wassenen als schoolkind al te zwaar was. Daarmee is dus nog niet gezegd, dal alle dikke kinderen zioare vol wassenen worden. Een te grote toeneming van ge wicht bij zuigelingen heeft volgens prof. Van Gelderen maar weinig voorspellende waarde voor het ge wicht dat ze als schoolkinderen of volwassenen zullen hebben. Onder zoekingen hebben uitgewezen, dat verreweg de meeste te dikke baby's en peuters als schoolkind weer op normaal gewicht komen. Maar vanaf de leeftijd van ongeveer vier jaar wordt overwicht steeds meer een aanwijzing, dat het kind ook in de rest van zijn leven te dik zal zijn. Dinsdag 22 maart Middelburg Concertzaal. Gewest Zeeland Pv.d 20.00 uur. Zierikzce Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering afdeling Schouwen-Duive- land Diabetes Vereniging Nederland. Kleuterschool „De Woelwaters", 18.30 -20.30 uur, kijk-avond. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant „Het Grote Zwijn". Vooi-jaarsvergadering V.V.V. „Burgh-Haamstede". 20.00 uur. Dreischor De Drie Schapen, 20.00 uur, Platte landsvrouwen afd. Noordgouwe e.o. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, modeshow af deling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 23 maart Zierikzee J. W. v d Doelschool, kijk/konlakl- avond, 19.00-22.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Vrou- wenkontakt P.v.d.A. Kerkwcrve 14.30 uur bejaardensoos in het Ver enigingsgebouw. Oosterland Kerkgebouw Ger. Gem. Rde G.B.S. 19.30 uur. Bruinisse ,,'t Centrum". Vergadering „Kwiek". 20.15 uur. Donderdag 24 maart Zierikzee Huis van Nassau. Kring C.B.T.B. West-Nederland. 20.00 uur. Paterncsterstraat 1, fraktievergade- ring PvdA Zierikzee. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 14.00 uur. Vrijdag 25 maart Zierikzee Kantine school, ledenvergadering ver. Technische School, 20.00 uur. Aula RSG Manhuisstraat, filmvoor stelling Ziejook, (Tout va bien). Serooskerke Dcrpshuïs, 20.00 uur, alg. voorjaars vergadering landelijke rij verent ging Westelijk Schouwen. Ouwerkerk Dorpshuis Culturele Vereniging, 20.30 uur, kabaret „Op Stoom". Bruinisse Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.00 uur, C.J.V.-filmavond. „Durps'uus". Bingoavond muziekver eniging. 19.30 uur. Raad. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Zaterdag 26 maart Brouwershaven Muziektent, 12.00 uur, vertrek bus IJsvereniging naar kunstijsbaan in Den Haag. Zondag 27 maart Burgh-Haamstede Jeugdsco-s Big S. 20.00 uur, film „Yes in Concert". Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hnnd- werkcu rsus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, klaverjas-avond. Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.00 uur. Dinsdag 29 maart Zierikzee „Marktzicht". Aquariumvereniging „Helodeo". 20.00 uur. Haamstede Rekrèaüiezaal Ger. kerk, lezing drs. J. Vaane over kernenergie, 20.00 uur. Renesse ,,'t Trefpunt". C.N.V.-besturenfcond. 19.30 uur. Vrijdag 1 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur open snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland. Ouwerkerk Zaal Vijverberg, 20.30 uur, alg. le denvergadering S.V.O.W.K. Zaterdag 2 april Zierikzee Zeeuw§che Herberghe, 9.30 uur open jeugdschaaktoernooi; 14.00 uur si- mutaanséance tegen internat, groot meester J. H. Donner; 18.00-19.00 uur receptie t.g.v. 65-jarig bestaan Schaakver. Zierikzee. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uui, bejaardenmiddag N.C.V.B. Zondag 10 april Kerkwerve Hervormde Kerk, Paaskoncert/zang- avond, 20.00 uur. Woensdag 13 april Goes Prins van Oranje, foyer, 19.30 uur, alg. vergadering zomeravondvoet balverenigingen. Vrijdag 15 april Zierikzee Theo Thijssenschool, 17.00-22.00 uur, bazar. Zaterdag 16 april Zierikzee Sporthal Onderdak, 10.00-17.00 uur, sjoelkampioenschappen voor Zee land. Woensdag 20 april Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond Tennisvereniging Duiveland. (OHIO) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Onbeschut Nu zou ik altijd in een „beschut huis" op de slaapkamer gaan zitten, dicht bij het raam met een boek en zo nu en dan eens opkijken naar de wolkenstoeten, die hier aan de pe ripheric van Poortambacht zo mooi voorbij komen drijven, of naar heel ver over het groen en de akkers heen naar het verkeer over de weg, dat (gehtkkig daar) geruisloos voor bijschuift. Voor lawaai is het fijn te ver weg. Enfin, dat wordt daar pure roman tiek voor de bewoners, die - als het een beetje klikken wil - overleg gaan plegen om wat uniformiteit in de tuinen te krijgen. Dat moet ik nog zien gebeuren, want de wens kan vader van de gedachte zijn en dit is een volkje van individualistische mensjes. Nauwelijks bekomen van de schrik, stelde het onbeschutte le ven al weer zijn wensen en op dus naar de Concertzaal, om de Vlaamse tonelisten te zien, die daar zich in het zweet werkten om inhoud te ge ven aan het kultureel verdrag tus sen Zeeland en België. Nou, het- was gepeperde stof, maar hel werd allemaal onder keu rige Vlaamse regie voor het voet licht gebracht, als of er geen Felix Timmermans is geweest, die de boe rendochter Schellebelle, in de oogst tijd zo warmbloedig in het stro deed belanden, in gezelschap van haar vriend, die de hele dag niet wist waarmee het drukste te hebben: met hei zwaaien van de sikkel of met het kijken naar Schellebelle. De verleidster in hel stuk zou on der Engelse regie, - op het kardina le moment - zeker uit haar kimono zijn gestapt, maar er was geen ci taat in\ de geleerde liefdesboeken voorhanden, om deze handeling hier mogelijk, of zelfs maar aannemelijk te maken. Er viel na afloop - „heel" Zeeland en „heel" Vlaanderen was er - dus een rustig stukje te schrij ven en eenmaal thuis leverde het gegeven zoveel praatslof op, dat hel angstig laat werd en er een zeer lichtzinnig vrijdaggevoel begon ie groeien, maar dat was een mooie vergissing, want de dinsdagmorgen wekker rinkelde luid en vroeg en dat deed wel even pijn. „Maar" - dacht ilc - „er is meer tussen hemel en aarde dan een ka binet dat op instorten staat en mor gen hangt de iveek alweer in ba lans". Met zo'n tijdmatige zoethou der laat een mens zich troosten en toen herinnerde ik mij - een beetje a la Toon Hermans - ook nog de bloemen; ze doen niets voor de kost en Salomo kon nog niet tippen aan hun schoonheid. Wat willen ivij dan.' SCHIEREILANDMAN AMSTERDAM. Enkele markante figuren in de grote demonstratieve optocht, die door Amsterdam trok. toen duizenden kunstevaars op deze wijze protes teerden tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regering. ST. PIIILIPSLAND, 21-3. Het kan nog jaren duren voordat de plannen van het kanaalschap „De Eendracht" tol aanleg van een jachthaven in St. Phiiipsland uitgevoerd kunnen worden. De S.G.P.-fraktie. die met vier man de meerderheid vormt in de raad van St. Phiiipsland haalde maandagmid dag een streep door het plan wegens de inbreuk op de zondagsrust die de pleziervaartuigen en opvarenden in de gemeente zouden kunnen veroor zaken. HAAMSTEDE, 21-3. De hervormd-gereformeerde Werkgroep voor Vrede, Westhoek Schouwen, zal maandag 28 maart a.s. in de rekreatiezaal van de ge reformeerde kerk te Haamstede een informatie-avond houden over het onderwerp „kernenergie".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2