Zierikzeese haven wordt „losgekoppeld" van jachthaven Fantastisch geslaagd concours koninklijke „Kunst en Eer" solisten harmonie Stichting openbare school in binnenstad VERZEKEREN VxJL NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEIJWS Jaarvergadering van 65-jarige varkenshoudersvereniging „De opgaande zon" Haamstede Avond vol muziek Woningen in „beschutte sfeer" Dido en Aeneas ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 maart 1977 Nr. 22068 3 ZIERIKZEE, 19-3. In de op maandagavond in de raad zaal van liet stadhuis te honden vergadering van de gemeenteraad van Zierikzee zal de raad ter vaststelling worden a a Zierikzee. Uit de toelichting van b. cn vv. op dit voorstel blijkt dat het de bedoe ling is de Zierikzeese haven, voor wat betreft het gedeelte jachthaven, los te koppelen van de rest van de haven. In de praktijk, aldus b. en \v\, wordt het namelijk steeds meer als lastig ondervonden dal de Zierik zeese haven een gemengde haven is: ecndeels handels-vissershaven, an derdeels jachthaven. Het toewijzen van (te weinig beschikbare) ligplaat sen geeft veel werk: het aanpassen van tarieven - vooral voor de jacht haven - vin:dt bijna altijd te laat plaats, cmdat eerst koninklijke goedkeuring' op de heffingsveroi de- ning nodig is. Het college vindt hel gewenst dat vcor de jachthaven in de. toekomst een aparte verordening wordt vastgesteld, waarin de tarie ven voor het gebruik van de jacht haven worden opgenomen. Thans stellen b. en w. de raad voor: de verordening op de heffing van de scheepvaartrechten zodanig te wijzi gen dat de jachthaven daarvan wórdt uitgesloten; vast te stellen een tarievenbeschik-king voor het ge bruik van de jachthaven; vast ïe stellen de .besluiten tot verplaatsing aan de beide watersportverenigingen K.R.Z.V. De Maas en W.S.V. Zierik zee. Verkoop en ruil B. en w. stellen de raad verder voor te besluiten tot verkoop van het pand Rode dorp 38 aan de he rein Bij de Vaale en Korstembroek vcor f 5.090,- onder de voorwaarde dat het pand binnen één jaar voor Advertentie Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel.Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de permanente bewoning geschiki wordt gemaakt en daadwerkelijk daarvocp moet worden gebruikt. Met de heer D. de Vries le Zierik zee zal een ruiling worden aange gaan van het pakhuis Molenstraat en het pakhuis Venkel 9. Het Mo lenstraatpakhuis zal. moeten wijken voer woningbouw: er kan echter werden geruild omdat het pandje Venkel 9 eigendom is van de ge meente. Om een achtererfonlslui- tlng te kunnen verkrijgen voor le bouwen woningwetwoningen aan de Schutlerhofstraat, dient een erf pacht van een perceel grond Gal van West N.W. te worden beëindigd. De raad wordt gevraagd te beslui ten dat een wijziging van de bestem mingsplannen Malta I en Malta II wordt voorbereid; idem tweede ge deeltelijke herziening bestemmings plan Pocrlambaeht II. Het college stelt de raad verder voor tot vaststelling over te gaan van de ontwerp gemeenschappelijke regeling intergemeentelijke sociale dienst. Verder wordt goedkeuring van de raad gevraagd: voor subsidietoezeg gingen rehabilitatie van panden Krepelstraat 21, Nieuwe Haven 61 en Nieuwe Haven 55. Vastgesteld dienen te worden de vergoedingen voor. het bijzonder kleuteronderwijs 1976, en idem voorschotten 1977. B. en w. stellen voor een aanvraag in te willigen voor aanschaffing en aanbrengen van buitenzonwering l.b.v. Ohr. kleuterschool „Rehoboiih". Openbare sehool in binnenstad Het college deelt de raad mee ver heugd te zijn „meer concrete voor stellen te kunnen deen over de stich ting van een openbare basisschool in het stadscentrum". Over de stich ting hiervan is in een vorige verga dering als sprake geweest. De noodzaak van de stichting van een zesklassige school in de binnen stad wordt door ,b. en w. met cijfers aangetoond en toegelicht. Al moet nog worden orföerzocht waar de school kan worden gesticht, vragen b. en w. de raad reeds nu te beslui ten tot de stichting van een zesklas sige school, op een nader aan te wij- P.J.Z.-Schouwen De P.J.Z. cp Schouwen-Duiveland organiseert voor de leden een dagje schaatsen cp „De Uithof" 'in Den Haag, met daarna een bezoek aan een avondvoorstelling in de Schouw burg te Rotterdam. Dit gaat gebeu ren cp 27 maart a-S- Óp 9 april a.s. vindt in sporthal Onderdak te Zierikzee een provin ciale volleybal van de P.J.Z. plaats, met als afsluiting een kabaretavond in het Herv. Ver.-gebouw in '1 Vrije, verzorgd door de greep „I-Cabaret Zonder Filter". Bestaansrecht bewezen HAAMSTEDE, 21-3. In het alge- lopen weekend hield de varkenshou dersvereniging „De opgaande zon" te Burgh-Haamstcde in het RTM- hotcl station te Haamtsede de jaar vergadering. In z-n openingswoord sprak de voorzitter ,de heer J. C. de Feitcr, een speciaal woord van wel kom tot de ere-voorzittcr, de heer 15. Groenleer. Tér nagedachtenis van het in het afgelopen jaar overleden lid de heer K. Bakker werden staande ogen blikken stilte in acht genomen. De voorzitter stekte vast sdat het: afge lopen, jaar voor de vereniging goed mag worden genoemd, daar er geen verlies van varkens viel te noteren. Momenteel telt de vereniging 32- leden, waarvoor de opgaande zon nog schijnt, aldus de heer de Feiler. Het financieel jaarverslag over 1976 van de sekretar is/penningmeester de heer W. J. v. d. Berge gaf een klein batig saldo te zien. Nadat na mens de financiële kommisie dooi de heer K. Mannie verslag was uit gebracht, waarbij hij adviseerde om tot goedkeuring van de rekeningen over te gaan, werd de penningmees ter onder dankzegging' voor zijn stipte beheer décharge verleend. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren W. J. v. d- Berge, G. J. de Glopper en A. Landman wer den alle herbenoemd. Als lid van de financiële kommisie. inplaats van het aftredende-lid de heer J. Bom, werd de heer N. Speelman benoemd. De zen plaats in de binnenstad. Op ba sk van dit raadsbesluit kan, na goedkeuring van g.s. en in overleg met de schoolraad en de ver. voor openbaar onderwijs, worden voort- gewerkt. Aan. het bestuur van de Nutskleuterschool heeft het college gevraagd een beslissing te nemen lot overdracht van de scheel aan de gemeente, als gevolg waarvan deze school een openbare kleuterschool zal worden. Aan de orde komt in dc a.s. raads vergadering ook de vastcciling ver goeding bijz. lager onderwijs en idem voorschot exploitatievergoe ding 1977. (Deze raadsvergadering vind plaats op maandag 28 april a.s.) In memoriam A. L. S. Lockefeer Na een ziekte van enkele maan den overleed te Hulst op 78-jarige leeftijd, de heer A. L. S. Lockefeer. van 1948 tot aan zijn verscheiden voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Visserijbelangen Zevibel. Van 1946 tol 1955 was de heer Locke feer lid van GS van Zeeland voor de K.V.P. Ook was hij tien jaar burge meester van Hulst. Zijn landelijke bekendheid kreeg hij echter door zijn onvermoeid stre ven tot behoud van de Zeeuwse vis serij, toegespitst op zijn hartstochte lijke aklie tegen de destijds voorge nomen totale afsluiting van de Oos- terschelde. Lof en eer, maar ook spot en hoon waren zijn deel, maar het is hier ze ker de plaats niet voor omzien in wrok, want de in visserskringen zo hoog geachte voorzitter, wilde daar zelf ook niet van weten. Alle strijd immers raakte ook bij hem in verge telheid, door liet behaalde sukses, de sluiting van de Schelde met een pijlerdam. Het heel't hem onuit spreekbaar gelukkig gemaakt, dit besluit nog te hebben mogen verne men. Zevibel verliest in zijn voorzit ter een unieke figuur, die ook pal heeft gestaan voor de visserijbelan gen van Schouwen-Duiveland, aan welk gebied hij mede zijn hart had verpand. In hem bruiste strijdvaar dig, bourgondisch bloed, dat van geen wijken wilde weten. Moge hij thans de rust vinden, waaraan het hem in zijn woelig leven zo vaak heeft ontbroken. ZIERIKZEE „De Paartjesmolen" Kennelijk van mening dat het toch storm zal lopen met de kaartverkoop voor de heclen (maandag)avond te geven voorstelling van „De Paartjes- molen" door het Antwerps Volksto neel in de Concertzaal te Zierikzee, hebben vele notoire bezoekers van toneelvoorstellingen zich nog" niet ge meld. Alleen al om het feit van dit bericht, is het duidelijk dal er aan de zaal nog kaarten verkrijgbaar zijn. Het zou een goed ding zijn. als onze zuiderburen voor een volle zaal zouden spelen. „Zo vader, zo zoon Op het in de Concert- en Gehoor zaal le Middelburg' gehouden con cours, georganiseerd door de Zeeuw se Bond en de K.N.F.. behaalde de heer E. A. de Looft', dirigent van „Kunst en Eer" in de Vaandelafde ling een eerste prijs op fluit met 51 punten. Zijn zoon. de heer A. E. de Looff. behaalde met 52 punten de eerste prijs op bariton, eveneens in de Vaandel-afdeling, „Zo vader, zo zoon", heet het „spelletje". (Vervolg van pag. 1) Lening De eigenaars komen in het bezit via een door het rijks verstrekte 30-jarige annuïteilslening, met een betaling per maand, die vergelijk baar is met de hoogte van huren van soortgelijke woningen, plus een extra van 1' 45.- voor het diensten pakket, waar echter belaslingfacili- leiten tegenover staan. Aanrijding wegens hevige regen Zaterdagmiddag ontstond een aan rijding tussen twee personenauto's op de kruising' Sanströmstraat-Blokweg. De wagen bestuurd door J. J. v. d. Z. te Nieuwerkerk kwam vanaf de Sandströmstraat en sloeg linksaf de Blokweg op. Wegens de hevige re genval zag v. d. Z. de auto van A. v. W. te Bolsward te laat. Er ontstond lichte materiële schade. Aanrijding Vrijdagmiddag ontstond een aan rijding tussen twee personenauto's op dé kruising Nieuwe Haven/Kapelle- slraat. Een auto bestuurd cloor M. L. B. uit Zierikzee kwam uit de Kapel- lestraat en verleende geen voorrang aan de over de Nieuwe Haven rij dende W. ,N. v. d. B. te Zierikzee. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Er ontstond lichte ma teriële schade. Ruit ingegooid In de nacht van zaterdag 19 op zon dag 20 maart werd met een kei een ruit ingegooid van het modehuis Holty op de Dam. De ruit had een afmeting van 2,40 x 1,90 m en was voorzien van een filmlaag ter voor koming van verkleuring van de kle ding. Het schadebedrag is nog niet bekend. Van de daders ontbreekt elk spoor. HAAMSTEDE Afdeling N.C.V.B. Onder leiding van mevr. S'ilvis vei gaderde de NCVB-afdeling. Na gezamenlijk zingen van lied .182, mediteerde de presidente over het thema: vergeving, n.a.v. een schrift gedeelte uit Joh. 18. Nadien werd een Mm vertoond over de konink- Wat betreft de. bewoners hoopte de voorzitter op een ook in de toe- Okcmst cp prettig kon takt met de vereniging. Hij dankte de aannemer voor de aangeboden verversingen en bracht een dronk uit op de zich steeds verbeterende volkshuisves ting te Zierikzee. ■Stem van <le gemeente Burgemeester Th. H. de Meesier vertolkte de gevoelens van de ge meente, die trots is op het nieuwe be grip: bouwen en wonen in de be schutte sfeer. Hij toonde zich onder de indruk van de korte tijd, waarin de plannen door „Beter Wonen" werden aangepakt en gerealiseerd en was enthousiast over de kwaliteit van de huizen en de royale ruimten, die er in gevonden worden. Alleen al het fraaie dak'geeft een symbolieke inhoud aan het begrip „beschut". Indeling cn uitwerking vergelijk- kend niet de vroegere zeer noodza kelijke - woningwetbouw, ziet men dat heel wat is veranderd. Er is thans dc nodige differentiatie geko men en aan die eerste huizen man keerde ook veel. Overigens bestaat er intern wel eens verschil van mening- over de aantallen te bouwen woningen, maar zeker thans niet meer over kwaliteit en variëteit. De kwaliteit wordt op gevoerd en 'het kwantum krijgt straks weer een extra impuls, als er gebouwd moet worden voor de wer kers aan de pijlerdam in de Ooster- schelde. l'oortamhacht De heer De Meester hoopte dat do „oude" en „nieuwe" bewoners van Poortambacht zich daar thuis zullen voelen en wees er op .Jioe 'geredolijk de niéuwe naam voor dit gebied in gang heeft gevonden. Hij was blij met ..„dc 44" en hoopte dat de kopers altijd zullen terug zien op deze heu gelijke dag van de slèuteluitrëiking. „Moge u het tot in lengte van dagen in een eigen te scheppen sl'eer (bu- renoverlcg bij tuinaanleg) hier uit houden aldus de burgemeester. lij-ke familie en na de pauze de l'ilm: „De gordel van smaragd", een re portage van het bezoek van konin gin cn prins aan Indonesië. Besloten werd met het Bondslied en dankge bed-. premie werd onveranderd vastge steld op f 2,50 per maand en de konlributie op f 2.-. Het biggegeld zal in onderling overleg met het bestuur worden vastgesteld. Uitge keerd zal er worden naar de hoogste markt van s Hertogenbosch. Het inenten zal door de vereniging wor den bekostigd. De vergoeding voor de sekretaris. penningmeester werd onveranderd vast gesteld. In vel band met zijn 75-jarige verjaardag op 20 december jl. mocht de heer W. J. v. d. Berge een geschenken bon in ontvangst nemen, waarvoor hij de leden, dank bracht. 65-jarig bestaan De voorzitter herinnerde er hier na aan dat het cp 9 maart jl. 65 jaar was geleden dat de vereniging werd opgericht met 68 leden. Doel van de vereniging bij de oprichting' was de aankoop van krachtvoer en hel verzekeren van de varkens. Reeds in het eerste jaar werd 61.000 kg krachtvoer omgezet cn groeide de vereniging tot 125 leden. In 1921 werd de aankoop van krachtvoer stop gezet en bleef de vereniging nog alleen fuwktioneren als verzekering. In de loop der jaren heeft „De op gaande zon" haar bestaansrecht ten volle bewezen ten gunste van baal loden. Ter gelegenheid van het 65- jarig bestaan kregen de leden een l'cesl pakket aangeboden. ZIERIKZEE, L}{-3. Op het vrijdagavond gehouden onderlinge solistencoucours van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee wist Hans Terpstra niet een fraaie vertolking van het stuk „Trois Pieces" van S. Lancen oj» klarinet het hoogste aantal piloten (64) in de afdeling jeugd in de wacht te slepen, wat hein een fraaie beker opleverde. Bij de senioren werd de hoogste score behaald door dc heer P. Duson klarinet, die in de afd. Uitmuntendheid de 4e fantasie van H Escudié beslag wist te leggen op 65 punten. Ook een puntental van 65 behaalden dirigent E. A. de Looff (fluit) die samen met zjjn zoon Aart (bariton) speelde „Sere nade" van Titl. Bij de aanvang van het concours verwelkomde de voorzitter drs. J. W. F. Louberl inzonderheid de heer J. H. Blom. dirigent van „Luctor et Emergo" te Renesse, die de jurering voor zijn rekening zou nemen. Ook was er. een speciaal welkomstwoord voor de vaste begeleidster van de K. en E. leden mevrouw I-I. de Regt-de Rijke. De uilsjagenluidclen: 3e afde ling René Plu, trom. 57 punten; Bas Terpstra. trompet 53 punten. 2e afdeling: Joost de Oude. cornet 51 punten; Marian Klink. Jaco Ko- hijnenburg. klarinet en Joke Ver- speek, fluit, 54 punten: Ad. Hagé- stein, cornet, 60 punten; Jaco Konij nenburg. klarinet. 56 puntenRené Boot, Co van Geesbergen; Karei dè Keyzer en Kees van Geesbergen, trom, .57 punten; Cees Hillebrand. trom '44,/-j punten: Joke Véfspeek. fluit 59 punten;Marga van Geesber gen en Marjan Klink, klarinet 51 punten; Marcia Eekman. alt-saxo foon, 49 punteri;' Margaret van Veld hoven, klarinet. '53 punten; Jaco en Kees Konijnenburg, klarinet, 56 pun ten: Hans Grootjans, Cor Struyk, Karei de Keyzer en Kees van Gees bergen 531/* punten: Jan Schot, cor net 54 punten. le afdeling: Jan Terpstra, trom pet'. 58 punten: Jacqueline Lokker en Marga van Geesbergen, klarinet 53 punten. Afdeling Uitmuntendheid: Kees Konijenburg, klarinet 56 punten; Kees v. d. Berge, klarinet 57 pun ten; Wim Schot,, altsaxofoon, 60 pun ten; Kpes v. d. Berg. Piet .Duson. klarinet en Jan Loubert, fagot 53 punten. „Ere-dirigeiite" De onderdelen werden op proies- Z1ERIKZEE. De eerste gelukkige beschutte woning-bezitter krijgt hier de sleutel uit handen van de „Beter Wonen"-voorzitter, de heer .1. Coumou. tijdens hel binnengebcii- ren in.de Mondragon-foyer. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Zierikzees Kamerkoor, Kamerorkest Intertexta en solisten Zeer velen hebben zaterdagavond ongetwijfeld met erg veel genoegen en waardering hel concert bijge woond van het Zierikzees Kamer koor, dat met 'het Kamerorkest Inter texta en solistische medewerking'van Marleen van der Wei-Brester, Ma rianne Schade en Theo van den Oe ver. onder leiding van diligente Riet van den Dungen. in de R.K. kerk' te Zierikzee een uitvoering gaf van de opera Dido en Aeneas van Henry Pureell, die omstreeks 1689 voor het eerst werd opgevoerd. Dit tragische liefdesverhaal uil de Griekse historie, de droevige ge schiedenis van het beroemde liefdes paar Dido en Aeneas uit de oudheid, door de komponist wat aangepast aan de mode -van de zeventiende eeuw en in feite nog altijd een echt menselijk drama, kreeg ondanks dc beschikbare- uiteraard simpele mid delen een expressieve en boeiende vertolking. Dé kostumes en de dan sen ontbraken, maar dankzij de en thousiaste inzet van koor. solisten en orkest werd de opvoering onder de beheerste leiding van Riet van den Dungen toch een verantwoord - ge heel, waarbij het zeker ook niet ont brak aan enige hoogtepunten. Het koor droeg hier veel aan bij. zoals bijv, tijdens de derde akte. als het branden van Carthago wórdt aange kondigd. Met. een strakke en vooral ritmisch goed verzorgde begeleiding'had het orkest een verantwoord aandeel in het. geheel; Marleen v. d. Wel-Bres- 'ter als Dido. Marianne Schade als Belinda en Theo v. d. Oever als Aerieas bewezen met hel koor en or kest dat de opera in deze vorm niet alleen „haalbaar" was. maar zelfs meer dan dat. Het Kamerkoor kan dan ook terugzien 'op een geslaagde uitvoering, waarvoor grote belang stelling bestond en ook veel jongeren waren gekomen. Bloemen' voor dili gente Riet v. d. Dungen en voor de drie solisten, en bovendien een rui in applaus "van hel publiek onderstreep ten het succes van deze opera-uit voering. J. sionele en humoristische wijze aan elkaar gepraat door de voorzitter, die na de prijsuitreiking dit con cours als zeer geslaagd bestempelde. Er was een hartelijk applaus voor haar, die deze avond de meeste noten de zaal heeft ingeslingerd, n.l. mevr. Do Regt-de Rijke. De voorzitter stel de voor haar voor de kundige bege leiding en opvang te benoemen tot „ere-dirigente" van „Kunst en Eer". Als dank werden haar bloemen, êen- geschenk onder couvert en di verse andere fraaie geschenken aan geboden. Voor hel jurylid de heer Blom die op kundige wijze in op bouwende zin en toch kritisch een flinke prestatie had geléverd 'waren er naasl.de dankwoorden vah .de heer Loubert een platenbon en een boeket bloemen. Dirigent De Looff kreeg voor zijn „bijstand" aan de solisten een fles geestrijk vocht en mevrouw Dé.Looff voor hel schöön- houcien van het lokaal een bopket bloemen. Dank werd ook gebracht aan de Oratoriumvereniging voor het mogen' gebruiken' van de piano.' Nadat Marga van Geesbergen met een klinkende zoen de wisselbeker had overhandigd aan Hans Terpstra, sprak het jurylid de heer Blom nog een tweetal felicitaties uit t.w. met het behoorlijk muzikale peil waarop deze optredens stonden en met de- voortreffelijke begeleiding door me vrouw De Regl. De heer Blom gaf de ensemblespe lers de raad het werk eens op te ne men en dan kritisch ai' le luisteren, opdat men de fouten e.d. kan korri- gcren. Met een algemeen dankwoord voor de belangstelling cn de perso nen die de zaal in orde hebben ge bracht sloot de heer Loubert dit ge slaagde concours.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3