Aanleg van een wandelpark in „De Weel" te Scharendijke Divekt leverb Met gratis ir: jubileum Alfasud ti. "schuifdak. Binnenvallers Zaïre rukken op Gemeenteraad Middenschouwen STREEKNIEUWS y De gevolgen van auto-ongevallen Nog uitstel gronddebat Winkelsluitingen in 1977 Gemeenteraad Middenschouwen VRAAG VERGEZELDE TOEKENNING VAN SUBSIDIE AAN V.V.V. SCHARENDIJKE ZIERIKZEE: FA. LEGEMAATE, Calandweg 51, Telefoon 01110-2686 Voorzitter „Renesse Vooruit" legt zijn funktie neer Wellicht keuzemogelijkheid voor opkomst militaire dienst Strijd in Afrika SCHARENDIJKE, 17-3. lu de gehouden vergadering van de raad van Middenschouwen, onder voorzitter schap van burgemeester E. Baerends, zijn nog talrijke belangrijke punten aan de orde gekomen, w.o. de aan leg van een wandelpark. Ten behoeve van het bestemmingsplan „Groene Wijk" te Kerkwerve wordt door de raad met algemene stemmen een herziene grondexploitatie rekening vastgesteld. Burgemeester en wethouders hebben de raad voorgesteld een krediet van f 33.000,beschikbaar te stellen voor de aanleg van een wandelpark In „De Weel" te Scharendijke. De voorzitter lichtte toe, dat de aanleg interes sant is zowel voor de inwoners als de rekreanten. De heer Van Burg stond wat kritisch tegenover de voorgenomen investering. Hij wees er op, dat de kapitaalsuitgaaf moet worden afge wogen tegen de kapitaalsuitgaven, die op de prioriteitenlijst zijn opge nomen. Spreker wenste hierop in de rondvraag terug te komen in ver band met de plannen tot uitbreiding van de openbare school te Ellemeei. Hij vond het triest, dat de verbouw van de school nog steeds niet in uit voering kon worden genomen. De heer L. den Boer verklaarde begrip te hebben voor de argumenten van de heer Van Burg, zodat deze voor Ellemeet aan de bel trekt. De voorzitter zei, dat hij de vraag van de heer Van Burg tijdens de rondvraag wenste af te wachten. Het voorstel tot aanleg van een wan delpark in „De Weel" is volgens spreker geen gxdl van de laatste tijd doch steunt op een reeds lang ge accepteerd programma. Andere paden Mevr. J. Kloet-Schellingerhout in formeerde of er nog andere paden zullen worden aangelegd dan het pad Elkerzeeseweg-Dijkstraat De bena ming wandelpark vond zij wel een wat grootse aanduiding. De voorzitter antwoordde, dat een wandelpad richting dijk voorlopig niet is opgenomen. Wanneer het langs de dijk liggend perceel aan het projekt kan worden toegevoegd, kan aanleg van een pad naar de dijk overwogen worden. De raad besloot tenslotte met alge mene stemmen het gevraagde kre diet beschikbaar te stellen. Zaal-podium Voorgesteld was voor de gymzaal- verenigingsruimte te Scharendijke een podium uit elementen aan te schaffen. Raming plm. 17.000. De voorzitter Jloühtte nog toe, dat wan neer het gebouw zo kuruktioneel mogelijk gebruikt moet worden er een podium móet kómen. De heer Den Boer 'kon met. de aanschaffing akkoord gaan. Wel zou hij het beter vinden, dat een podium over de volle breedte van de muur aange schaft zou warden. De heer Hart. vónd de prijs voor - het podium een fors bedrag. Een podium in de gym zaal achtte hij geen noodzaak. Straks zullen er waarschijnlijk nog kosten voor toneelverlichidng en 'gordijnen bijkomen. Hij had het vermoeden, dat de aanschaffing van een podium hét begin is van een kostbare zaak. Verder vroeg hij zich af waar het podium zou moeten worden opge borgen. De heer Van Burg was het eens met het betoog van de heer Hart. Hij vergeleek de aanschaffing van een podium met het topje van een ijsberg. Aanschaffing van een podium' zal volgens hem leiden tot een eskalatie van uitgaven. Wan neer nu „ja" gezegd wordt, kan straks 'moeilijk meer medewerking voor andere uitgaven geweigerd worden. Hij zóu gaarne zien, dat burgemeester en wethouders met een overzicht van de totale kosten ko men. Noodmiddel De voorzitter deelde naar aanlei ding van de opmerking van de heer Den Boer mede. dat het college een podium over de volle breedte van de zaal niet wenselijk vindt.Aan schaffing van een podium voor mul- ti-funktioneel gebruik van de gym zaal moet als een noodmiddel wor den gezien. Perfectie dient niet te worden nagestreefd. Het gaat er om een uitvoering van b.v. de zangver eniging of door leerlingen van de scholen mogelijk te maken. Het po dium kan ook voor andere doelein den worden gebruikt, b.v. als tribu ne of als dansvloer voor familie feestjes. Het gaat er om het gebruik van het gebouw effektiever te ma ken. Er wordt beslist niet gedacht aan een dure ton eel verl'iöhti ng en gordijnen. De opberging van de po- dieumelementen zal geen moeilijk heden opleveren. Hiervoor ds ruimte in dé bergplaats van de gymzaal .De heer Van Burg verklaarde, dat wan neer onder geen beding andere voor stellen zullen worden gedaan voor inrichting van het podium de voor gestelde aanschaffing wel redelijk is. Wel wees hy er op, dat de gemeen te nog andere verenigingsgebouwen heeft, waarvoor uitgaven misschien een hogere prioriteit verdienen. In dit verband wees hy op de situatie van het dorpshuis te Ellemeet. Hij was van mening dat zo spoedig mogelijk maatregelen genomen moe ten worden voor verbetering van gebouw en inrichting. Burgemeester en wethouders, moeten de urgentie van andere zaken goed afwegen. De voorzitter deelde mede, dat het bur gemeester en wethouders bekend is, dat het dorpshuis in Ellemeet aan een drastische aanpak toe is. Het wachten is op uitbreiding van de openbare school, zodat in het. ge bouw geen handenarbeid meer be hoeft te worden gegeven. Gelet pp de kosten van aanpasing van het dorpshuis is de vraag gerezen of niet gedacht moet worden, aan een andere oplossing. Er wordt, naar gestreefd om in ieder geval dit jaai de uitbreiding van de school te rea liseren. Het wachten is op het ge reed maken van 'het bestek door de Technische Dienst. Daarna komt af werking van 'het Dorpshuis aan de orde. Ncodherstel zal natuurlijk eer der worden uitgevoerd. De heer Van Burg sprak te verwachting uit, dat hard zal worden gewerkt aan de uitbreiding van de openbare school in Ellemeet omdat er anders niets gebeurt, noch aan dorpshuis noch aan de school. De voorzitter zegde toe dat naar spoedige uitvoering wordt, gestreefd. Het plan moet de Na zeven jaar Hij verwelkomde de aanwezigen in het bijzonder burgemeester H. P. Everwijn, de ereleden mevr. A. Borg- meijer-Mater en de heer D. v. d. Hoeve, de heer Holm van de streek V.V.V., de vertegenwoordigers van de zustervereniging Burgh-Haam- stede en de heren Van de Velde en Cabboort van de rijkspolitie. prodecure van de Lager- onderwijs wet nog doorlopen. Het gevraagde krediet voor hel podium werd door de raad met algemene stemmen be schikbaar gesteld. Sclirob-zuigmaehine De raad besloot, eveneens een kre diet van f 5.155,- te noteren voor een volautomatische schrob-zuigmachine vcor onderhoud van de vloer van de gymzaal. Het blijkt, dat het gebouw veel frequenter gebruikt wordt dan wei-d verwacht, zodat de vloer in tensiever onderhoud vergt. De exploitatievergoeding voor de chr. nat. kleuterschool te Scharen dijke over 1976 werd vastgesteld op 1" 12.298,75. De verordening op de heffing en invorderingen graf- en begraaf rech ten werd aangevuld met een tarief voor 'het gebruik van 'het mortua rium te Scharendijke. Voor het ge bruik hiervan zal een tarief van f 25,- per dag worden gerekend. In verband met het. indienst treden van een vakrrian/voorman en een con cierge van het ver. gebouw te Kerk werve werd besloten tot aanvulling van de le wijziging van de Bezoldi- gingsverordening gemeentepersoneel 1976. De Vereniging van Ned. Gemeen ten heel't onder enkele gemeenten in Nederland van 2000-3000 inwoners een enquête ingesteld naar de wen selijkheid van het aantal raadsleden. De raad sprak als zijn mening uit, da,t uitbreiding van 7 tot 11 raadsle den wenselijk is voor een betere re- prensentatie van de bevolking en voor een beter evenwicht in de ver houding tussen de wethouders en de overige raadsleden. In zijn openingswoord haalde" de voorzitter passages aan uit de woor den die hij zeven jaar geleden had gesproken bij zijn verkiezing tot voorzitter. De sekretaris deelde mee dat de badkrant dit jaar twaalf in plaats van tien maal zal uitkomen. Er zal namelijk ook een paas- en een pink sternummer worden uitgebracht. Op de advertentie voor een assis tent voor de informatrice waren ver schillende sollicitaties binnengeko men en men had de oudste sollicitan te, de 19-jarige mej. Marjan Vos uit Renesse, gekozen. DAVIS, Californië. Dit is clan de „vierkante lomaal" ontwikkeld op de universiteit van Calif ornië. Hij wijkt dusdanig van cle vorm van een tonde tomaat af, dat opslag en transport, alsmede cle mechanische sortering en verpakking een stuk g e makkelij k e r ivo rcle n. VOORBURG, 17-3. Daar er - voor zover bekend - nog nooit een onder zoek is ingesteld naar de blijvende gevolgen van auto-ongevallen is de Stichting Wetenschappely-k Onder zoek Verkeersveiligheid een derge lijk onderzoek begonnen, aldus heeft deze stichting woensdag meegedeeld. De S.W.O.V. wil nagaah of er ver band bestaat tussen bepaalde typen (langdurige) letsels en bepaalde ty pen ongevallen. Zo is het bekend dat sommige nek- en hersenletsels langzaam of niet ge nezen, maar het is niet bekend hoe vaak dat voorkomt. Ook weet men niet of deze letsels voornamelijk bij bepaalde botsingen opgelopen worden. De vraag of er maatregelen nodig en mogelijk zijn, en zo ja, welke maatregelen dat dan moeten zijn, hoopt de S.W.O.V. met dit onderzoek te kunnen beantwoor den. „Nu met Hope" Om het uniformfonds een beetje aan te vullen gaat de muziekvereni ging „Nu met Hope," vrijdagavond 25 maart een bingo-avond organiseren in het „Durps'Uus' 'aan de Greve- lingenstraat. Deze vereniging komt binnenkort weer voor grote uitgaven te staan omdat er uniformen moeten woéden aqqgeschaft voor nieuwe le den en voor het majorettekorps. Vele •mooie prijzen zullen er me.i het bin- .gospel.te winnen zijn. Om de avond nog een beetje gezelliger te maken zullen „The Medleys" zorgen- voor een beetje muzikale afwisselingmet daarbij gelegenheid voor een dansje. Toegang tol deze avond is gratis. KINSJASA, 17-3. De troepen die Zaïre zijn binnengevallen voormali ge Katangese gendarmes plus hun aanhang rukken volgens goedinge- lichte kringen in Kinsjasa verder op en bedreigen thans de mijnstad Kol- wezi in het zuidwesten van de pro vincie Sjaba, waar zich rond 4.000 Belgen, voor het merendeel techni ci, bevinden. Op rond 120 kilometer van Kolwe- zi is donderdag gevochten tussen de invasiemacht en Zaïrse troepen. Uit andere betrouwbare bron is verno men dat een nieuwe colonne uit Angola woensdag het zuiden van de Zaïrese provincie West-Kasai is binnengedrongen. Deze colonne zou TWEEDE KAMER DEN HAAG, 17-3. Met een zekere tegenzin heeft de Tweede Kamer don derdag het verzoek van de regering ingewilligd om het debat over de grondpolitiek nogmaals uit te stellen. Het verzoek daartoe werd gedaan door minister Van Agt van justitie, die in een bomvolle kamer de span ning ten top voerde door te verkla ren dat de regering weer niet in staat was te antwoorden nadat het debat al enkele keren was uitgesteld. Er wordt in het kabinet nog steeds yve- rig gestudeerd op de mogelijkheid de negatieve ontwikkelingsschade in de wet te regelen. DEN HAAG, 17-3. De kans is groot dat binnen niet te lange tyd de dienstplichtige jongeman zelf be paalt, op welke leeftijd hy aan zijn militaire dienst begint, zij het dat de keus beperkt zal blijven tot de 18-, 19- of 20-jarige leeftijd. Aldus kan 'geconcludeerd worxl'en na het Tweede Kamerdebat over het regeringsvoorstel inzake de dienst plichtige leeftijd. Aan. dat kamer debat lag ten. grondslag hetgeen eind januari, in eéh openbare ver gadering van de 'kamercommissie voor defensie met de bewindslie den van defensie bespreken is over liet algemene dienstplicht- en vrij- stellingsbeleid. Verlaging De regering stelde voor de leeftijd, waarop de jongeman in dienst moet, te verlagen van 20 tot 19 jaar. Ten optrekken naar Tsjikapa waar dia mantmijnen liggen. Volgens onbe vestigde berichten zou deze plaats al in handen, van de nieuwe inval lers zijn gevallen. DEN HAAG, 17-3. Het werkgevers- overleg detailhandel (grootwinkelbe drijf, midden- en kleinbedrijf, am bulante handel) heeft alle onderne mingen met betrekking tot de open stelling van winkels in 1977 onder staand advies gegeven. Op Koninginnedag, zaterdag 30 april, de winkels na 13.00 uur te slui ten; Voor de Sint Nicolaas- en kerst periode: gebruik' te maken van de mogelijkheid die de winkelsluitings wet biedt om de winkels tot 21 uur open te houden van 29 november tot en met 2 december en van 20 tot en met 23 december. Voorts te bevorde ren dat de winkels op de middagen in die tijdvakken van 29 november tot en met 2 december en van 20 tot en met 23 december waarop ze nor maal in het kader van de wekelijkse halvedagsluiting zouden zijn geslo ten, open te houden (hetgeen in het algemeen slechts met medewerking van de gemeenteraden kan worden verwerkelijkt). Het werkgeversoverleg detailhan del adviseert de ondernemingen ten slotte op daar waar de omstandig heden dat toelaten het sluitingstijd stip van de winkels op de zaterdagen 24 en 31 december zo mogelijk vast. te stellen op 16 uur, maar uiterlijk op 17 uur. tijde van de openbare commissiever gadering kwam het PvdA-kamerlid De Vries met 'het voorstel in de dienstplichtwet, de keuzemogelijk heid van 18, 19 of 20 jaar, zonder beperkingen, te bieden. Staatssecre taris Van Lent van defensie zei daarop, dat de defensiemogelijkheid zich in algemene zin kan vinden in die mogelijkheid, maar 'het beter te -vinden voorlopig de 'leeftijd van 19 jaar aan te houden. De huidige tekst van de dienstplichtwet laat namelijk toe, dat gevraaigd wordt om een jaar eerder of later te mogen opkamen en op dat verzoek kan dan gunstig of ongunstig beslist worden. „Laten we eerst afwachten hoe de Nederlandse jeugd in de praktijk op de bestaande keuzemogelijkheid zal reageren", zei de staatssecretaris in de openbare commissievergadering. Hij achtte het voorstel- De Vries niet noodzakelijk. Tot slot werd nog vastgesteld de 3e wijziging van de gemeentebegroting voor 1977. Vissers op zaadvangst Sinds de afsluiting van de Grevè- lingen is er afgelopen maandag en dinsdag voor de tweede keer op mos selzaad gevist op het Grevelingen- meer. Negen schepen voeren zater dag reeds door de sluis om gereed te liggen voor maandagmorgen. Maan dag schutte zeven en veertig mossel- kotters het Grevelingenmeer op en kwamen er twee en veetrig geladen weer af. Dinsdagmorgen voeren vijf en veertig mosselboten het Grevelin genmeer op en kwamen er negen en vijftig geladen weer af. Maandag was de vangst over het algemeen niet zo best wat mede aan de weersgesteldheid wordt geweten. Elk schip mocht achthonderd mossel- ton vangen hetgeen maandag door geen enkele gehaald is. De kleinere vaartuigen die maandag niet aan hun kwantum kwamen mochten dinsdag hun geluk nog eens beproe ven. Dinsdag waren over het alge meen de vangsten heel wat beter en de meesten behaalden de toegestane hoeveelheid. Het; zaad werd in de na bijheid van de Brouwersdam gevist. Dankbrief Een bedankbrief van mevr. Borg- meijer, die de vorige vergadering na 40 jaar afscheid nam als informatri ce, werd door de sekretaris voorge lezen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer Van dei- Vet, de sekretaris, de heer Joh. Janse gekozen tot voorzitter. De heer Van Broekhoven werd herkozen en de heer P. v. d. Reijnst, tot op heden adviserend bestuurslid werd tot be stuurslid gekozen. Na een kort over leg tussen de bestuursleden kon wor den meegedeeld dat men had beslo ten dat het' bestuurslid de heer E. Hop de nieuwe sekretaris wordt. Nadat de evenementen voor 1977 door de voorzitter van de evenemen tencommissie waren toegelicht werd de vergadering met de rondvraag be sloten. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad komt vrijdag avond 25 maart in openbare verga dering bijeen. SCHARENDIJKE, 18-3. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Middeiiscliouwcii, onder voor zitterschap van burgemeester E. Baerends, kwam een voorstel aan de orde tot verhoging van het subsidie aan de V.V.V. Scharendijke e.o. van f 275, tot 50 pro cent vim de kontributieopbrengst zijnde f 2000. De heer C. J. van Burg merkte op uit het verslag van de ledenvergadering van de V.V.V. vernomen te hebben, dat er verschillende wanbetalers zyn ten aanzien van de kontributie; verder zou de V.V.V. geen evenementen meer organiseren. Spreker wenste het verhoogde subsidie voorlopig slechts voor 1 jaar te verlenen. Waar gemaakt dient te worden dat de vereniging door de leden gesteund wordt., Advertentie Alfa Romeo Nederland bestaat 10 jaar. Ter gelegenheid daarvan een speciale Alfasud ti met als extra een Hollandia Skysight schuifdak ter waarde van f750,-voor de normale prijs af importeur Amsterdam W van f 15.190,-, incl. BTW. !|i De voorraad is beperkt. Voor 1977 wenste de heer Van Burg het hogere subsidie toe te ken nen om uit de schulden te komen. Voor volgend jaar dient toekenning af te hangen van de aktivit'eiten van de vereniging. De voorzitter ant woordde dat de aanvraag om herzie ning van het subsidie al enige tijd loopt. Een voorstel kon niet eerder aan de raad worden gedaan omdat geen juiste gegevens werden ontvan gen. Wethouder Hoogenboom bracht verslag uit over de door hem bijge woonde ledenvergadering van de V.V.V. Het blijkt dat er slechts enkele niet-betalende leden zijn. De voorzit ter deelde mede, dat b. en w. voor toekenning van het verhoogde sub sidie voor onbepaalde tijd zijn in plaats van voor 1 jaar. De hoogte van het subsidie, zijnde 50 procent van de kontributieopbrengst zal af hangen van een goede kontributie- invordering. Evenementen Op een vraag van de heer Van Burg of V.V.V. nog evenementen zal verzorgen, antwoordde de voorzitter, dat voor zover hem bekend, dit in derdaad zal geschieden. De heer Van Burg bleef bij zijn mening, dat toekenning van een ho gere subsidie alleen verantwoord is bij een goed funktioneren van de vereniging. De voorzitter wees er op, dat de verenigingen die subsidie ontvangen jaarlijks een begroting en rekening moeten overleggen. Bij de behande ling van de gemeentebegi-oting kan telkenmale beslist worden of toeken ning van subsidie verantwoord is. De raad besloot hierna tot verho ging van het subsidie tot f 2.000, RENESSE, 17-3. Donderdagavond werd in hotel het Wapen van Zeeland te Renesse de algemene voorjaarsvergadering gehouden van de plaatselijke V.V.V. Renesse Vooruit. De matig bezochte vergadering werd geopend door de aftredende voorzitter, de heer A. C. W. v. d. Vet, die zich niet meer her kiesbaar stelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4