Weer fikse mosselzaad vangst op Grevelingenmeer DE WOESTIJNEN Tot verbazing' van biologen De verkiezingen in India Hongeren tot de dood Vrouwen willen in kabinet Geen metses voor Russische Joden Europa moet bij de „top" Weinig heroïne meer in steden Vrouw neergestoken Landbouw- kommissie wil vijf procent CHARLES BRONSON PETER FINCH a I u? AGENDA De aarde mag geen woestijn wor den - dat is het thema van een gro te publiciteitscampagne die door het VN-bureau voor milieuzaken UNEP op touw is gezet. En die over de he le wereld gevoerd wordt, want de woestijn is niet alleen een probleem voor de landen waar die al bestaat. Tenslotte hebben bijvoorbeeld de VS nog een woestijnachtige erfenis uit het begin van deze eeuw toen door uitgebreide mechanisering van de landbouw de grond dermate werd mishandeld dat ze door de wind werd meegevoerd. Maar in het algemeen is de woestijn niet een dor gebied dat blijft waar het is - de woestijn wandelt en in Afrika merkt men dat maar al te goed. En welke omvang onwijs beleid en het wandc- leh van de woestijn samen in de af gelopen vijftigjaar gehad hebben blijkt pas goed uit de cijfers: twin tig miljoen vierkante kilometer grond is onbruikbaar geworden en - alle agrarische grond van de hele aarde op dit ogenblik is daarvan maar driekwart: vijftien miljoen vierkante kilometer. Er is temeer re den om te proberen de verdere ver woestijning van de wereld tegen te gaan en weer grónd terug te ver overen op de woestijn omdat het kli maat kan veranderen. Het gevolg daarvan kan zyn bijvoorbeeld de Noordamerikaanse graangebieden aanzienlijk minder gaan produceren. Of de Tegenval kan aanzienlijk min der worden op andere landbouwge bieden die daardoor ook minder zul len opbrengen en bovendien des te kwetsbaarder worden voor verwoes tijning. Op lange termijn is het daarom voor de hele wereld van belang dat alle middelen die beschikbaar zijn ook worden toegepast om te vechten tegen de woestijn. En het actueelst is het probleem natuurlijk in de ge bieden in de buurt van de Sahara. En de mens is niet machteloos. In Soedan is een nijver begin gemaakt met betrekkelijk simpele middelen: het in de grond zetten van gaas en paaltjes en het zorgvuldig kweken van bepaalde gewasen die tamelijk snel de bodem gaan vasthouden. In Libië is men actief om afvalproduk- ten van de olie-industrie - leerach tige asvalt - over de grote zandho pen aan te brengen zodat de mar- chccrdrift van de Sahara wordt in getoomd. Uiteraard is er het voor beeld Israël dat overigens geziep de politieke situatie in de Derde We reld althans niet al te openlijk be wonderd zal worden als een metho de om de woestijn te verslaan. Het grote probleem is natuurlijk dat de meeste van de landen die di rect door de woestijn worden be dreigd arm zijn en bovendien een bevolking hebben die erg Weinig be grip heeft voor dit soort zaken. Dat laatste is met onderwijs op te hef fen, maar daarvoor al ontbreekt het geldt alsmede het gekwalificeerd onderwijzend personeel. Het is daar om dat ook de rijke industrielanden betrokken worden bij de strijd te gen de woestijn. Daar is de kennis voorhanden of heeft men gelegen heid die snel op te doen. Bovendien is daar ook het geld dat nodig is voor effectieve woestijnbestryding. Waarbij ook nog een flink stuk ei gen belang meespreekt. De woestijn gebieden en de zeeën zijn samen de grote kraamkamers van het weer, van het klimaat, dat op het ogen blik wel erg gunstig is voor juist die industrielanden. Dit houdt ech ter tevens in dat deze landen mo gen vrezen er bij iedere verandering van klimaat niet op vooruit te gaan. UNEP stelt met hulp van vele andere organisaties een plan de campagne op om de woestijn te lijf te gaan. Met herbebossing, met het formidabel uitstrooien van zowel kunstmest als zaden om de planten groei de beste kans te geven bij ieder beetje regen, het in toom hou den van de veestapel die nogal wat schade aanricht als teveel dieren op een leven in een te klein gebied. Er is genoeg te bedenken om deze strijd tegen de woestijn te winnen. Voorwaarde is alleen dat zowel geld als wil aanwezig zijn om inder daad als Verenigde Naties het pro bleem over de hele wereld aan te pakken. Voor een effectieve bestrij ding zijn nog geen begrotingen ge maakt waaraan men nu enig hou vast kan hebben. Maar de benodig de gelden zouden bijvoorbeeld de kolossale defensicuitgaven van rijke en arme landen samen nauwelijks aantasten, zo lelatief weinig is maar nodig. Vandaar de publiciteit die de woestijn nu krijgt - als voorberei ding van eigenlijk een eerste vrede lievende oorlog onder auspiciën van de VN. A. J. DEN HAAG, 17-3. Op hel Greveliiigennieer is deze week de mossejzaadvisserij opengesteld. Er is evenals vorig jaar, toen voor het eerst in de Grevelingen op mosselzaad mocht worden gevist, een goede zaadval geweest, aldus het ministerie van landbouw. Enkele biologen waren er verbaasd over dat na de afsluiting door de Brouwersdam en daardoor het wegvallen van de getijden in dit binnen meer nog mosselzaad voorkomt. Elk schip mag maximaal 800 ton mosselzaad vissen. De meeste vis sers komen hier echter niet aan toe, want 'Van de 11.000 hectare opper vlakte mag slechts een klein deel worden 'bevist. Van de twee gulden die per ton moet worden betaald gaat één gulden naar de dienst der domeinen. De tweede gulden is voor de Deltafederatie, die het recht van visserij op de Grevelingen heeft. De vissers mogeri alleen cp mos selzaad vissen. De oesters die mee worden gevangen moeten tegen een vergoeding van f 2,50 worden inge leverd bij de Grevelingensluis. Ze worden weer in de Grevelingen te ruggezet om over enkele maanden hun funktie van moederoester te kunnen vervullen. Met de oester- broed probeert men de Zeeuwse oesterteelt, die in 1963 door de vorst werd vernietigd, weer lot leven te brengen. NEW DELHI, 17-3. De kieskom- missié in India heeft donderdag een gedeeltelijke herstemming gelast in acht van de driehonderd kiesdistrik- ten waar woensdag is gestemd. Deze stap volgt op berichten over ernstige ongeregeldheden, in hel bijzonder in de noordoostelijke staten Bihar en West-Bengalen. De kommissie heelt meegedeeld, dat een herstemming op 19 maart zal worden gehouden in 18 stembureaus waar stembriefjes met geweld weg gehaald werden of waar met stem briefjes is geknoeid. DUBLIN, 18-3. Gevangenen van het militante provisionele Ierse Re publikeinse leger die een hongersta king begonnen, hebben besloten deze tot de dood voort te zetten als „de onmenselijke omstandigheden" in de strenge gevangenis van Port- laoise niet verbeteren. Tot hen behoren de voormalige stafchef David O'Connell. Een woordvoerder van de Sinn Fein; de politieke tak van het verboden Ierse republikeinse leger, zei dat 20 van de 100 provisionelen in genoemde gevangenis beloofd hadden hun ak- tie tot het einde voort te zetten. DEN HAAG, 17-3. Bij het samen stellen van een volgend kabinet moet gestreefd worden naar een evenre dige verdeling van ministerszetels tussen bekwame mannen en vrou wen. Dit standpunt heeft de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen in genomen. Het is geformuleerd op verzoek van de Voorlopige Raad voor Cul tureel Werk. Deze raad is in samen werking met het ministerie van CRM opgericht vanuit het particulier ini tiatief. De raad verenigt de lande lijke koepelorganisaties voor het werk in de sociaal-culturele en edu catieve sfeer. De raad is tegenspeler van de centrale overheid in zaken die het algemeen beleid aangaan. MOSKOU, J7-3. De PTT en dc douane in de Sowjet-Unie hebben de invoer van brood- en deegprodukten in de Sowjet-Unie per pakketpost verboden. Een PTT-funktionaris heeft bevestigd, dat dit is geschied krachtens een op 22 februari uitge geven verordening van het ministerie van buitenlandse handel en het mi nisterie van verbindingen. De funktionaris zei, dat het verbod ook van toepassing is op matses of ongedesemd brood, het enige brood dat praktizerende Joden mogen eten tijdens het Joodse Paasfeest, dat een week duurt. AMSTERDAM. Vijftien vooraan staande Russische joden, onder wie de begin deze week gearresteerde Scharanskij. hebben begin déze maand telefonisch een verklaring naar het westen gezonden, die be stemd is voor koningin Juliana en de president van het Internationale Sjtern Tribunaal, dat volgende week in Amsterdam wordt gehouden. Het mosselzaad dat kleiner is dan vorig jaar. is bijzonder geschikt voor uitzaai. Dit zaad mag echter maar in bepaalde plekken van het Gre velingenmeer worden uitgezaaid, aldus het ministerie van landbouw. Advertentie BRUSSEL, 17-3. De Europese Commisie. het „dagclyks bestuur" van de Europese Gemeenschap, zal alles doen wat in haar vermogen ligt om deze commisie te laten deel nemen aan de economische topcon ferentie, die begin mei, in Londen gehouden wordt. Dat heeft de voorzitter van de Europese commissie, de Brit Roy Jenkins, donderdag in Brusel, in een gesprek met Nederlandse jour nalisten, bevestigd. Jenkins brengt volgende week, maandag en dinsdag een officieel bezoek aan Nederland. Tijdens dat bezoek zal hij, eerst met de Nederlandse premier drs. Joop den Uyl, en latejr met Den Uyl. an vele andere leden van het Neder- landse 'kabinet, uitvoerige gesprek ken hebben. EINDHOVEN, 17-3. In Eindhoven is momenteel nauwelijks nog heroïne te koop. Dit heeft een woordvoerder van de gemeentepolitie van Eindho ven donderdagmiddag gezegd. Een zelfde situatie zou zich volgens hem voordoen in andere grote steden in Nederland. De prijs van de heroïne is door deze ontwikkeling aanzienlijk gestegen. Er worden in Eindhoven al prijzen betaald van f 600 per halve gram. AMSTERDAM, 17-3. Weer is in Amsterdam op klaarlichte dag mid den op straat ogenschijnlijk zonder enige aanleiding^ iemand neergesto ken. Ditmaal was het een jonge vrouw. De 21-jarige L. I. Mahaden, die donderdagmiddag om kwart over vier in de Kalverstraat bij de Dam tegen een man aanliep. Deze trok meteen een dolkmes en stak haar daarmee onder in de rug. Zij moest in het Binnengasthuis ter verpleging worden opgenomen. BRUSSEL, 17-3. Dc landbouw- commissic ,van het Europees-parle ment is tot de conclusie gekomen dat de Europese boeren dit jaar voor hun produkten een gemiddelde prijsver hoging van 5 procent dienen te kry- gen. Die 5 procent worden genoemd in een advies dat de comissie in een recente bijeenkomst in Brussel voor het Europees parlement heeft opge steld. De Europese commissie („da gelijks bestuur" van de E.G.) heeft een gemiddelde prijsverhoging met 3 procent voorgesteld. Dc landbouw- commissic van het parlement vond dat echter, gezien de conjuncturele omstandigheden in dc landbouw, te weinig. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoond A.S. ZATERDAG 19 en ZONDAG 20 MAART Een film van IRVIN KERSHNER met HORST BUCHHQLZ MARTIN BALSAM JOHN SAX0N Aanvang 20.00 uur( Toegang 14 jaar DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. AMSTERDAM. Burgemeester Ivo Samkaldën van Amsterdam heeft op de Westermarkt een door beeldhou wer Mari Andriesen vervaardigd beeld aan Anne Frank onthuld. Hei beeld is een geschenk van de Stich ting De Muzen aan hel hoofdstede lijk gemeentebestuur. WASHINGTON. De Amerikaanse regering onderzoekt de mogelijkheid om het gebruik van marijuana en cocaïne uit de kriminele sfeer te ha len. zo heeft dr. Peter Bourne ver klaard die benoemd is lot hoofd van het bureau tot bestrijding van mis bruik van drugs. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zic- rikzec, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Havcnplein 3 en van' 18.00-18.30 uur. IvORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op grond van de groei van het bouwvergunningenvo lume in de burgerlijke en utiliteits bouw wordt verwacht, dat het pro- duktievolume in die sektor in 1977 aanzienlijk hoger zal uitvallen dan in het bouwprogramma 1977 werd vermeld. DEN HAAG. De prijs van gas voor industrieel gebruik is de laatste jaren in Nederland meer gestegen dan in andere landen van de Europe se Gemeenschap. Dit blijkt uit een overzicht dat de Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap, heeft verstrekt op verzoek van een Engels lid van het Europees parlement, de konservalief Tom Normanton. DEN HAAG. Woensdagochtend kort voor het vertrek van de Poolse premier Pjotr Jaroszewicz naar Warschau, op het ministerie van landbouw een 'interministerieel ak koord voor wetenschappelijke sa menwerking op landbouwgebied ge tekend. ARTSENDIENST WEEKEINDE- Zaterdag 19 en zondag 20 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter L. A. M. Brucl, Brouwers haven, lel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. II. Richard, Nieuwerkerk, lei. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytendijk en dokter Speelman. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, lei. (01113) 1418, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel. Haamslede, telef. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schouwen. Vrijdag 18 maart Zierikzee De Zeeuwse Herberghe, 13.30 uur, voorjaarsvergadering afdeling Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Repetitielokaal Kunst en Eer, 19.00 uur onderling solistenconcours Optreden popgroep Brogum, aan vang 20.30 uur. „Brogum". Popgroep. 20.30 uur. Burgh-IIaamstedc R.T.M. hotel station Haamstede, jaarvergadering varkenshouders vereniging „De opgaande zon", 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. R.K.-kerk Concert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Westenschouwen Hoofdingang Boswachterjj Wester- schouwen, 14.30 uur, vijfde panne- koekenloop (15 km); organisatie.s.v. Delta Sport. Haamstede „De Schutse", 14.00-17.00 uur, Arche ologische tentoonstelling. Scrooskerke Dorpshuis. Rode Kruis Afdeling Schouwen (Westhoek). Verkoop Wel fare artikelen en diverse attrakties. 14.00-17.00 uur. Stra-uitvoering, 19.30 uur. Zondag 20 maart Zierikzee „Brogum". „Ikkiekookfilmfestival". 19.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Gasthuiskerk, jeugddienst, 11.00 uur. Bruinisse Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.30 uur, C.J.V.-filmavond ,.Bru 500 jaar". Maandag 21 m&art Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Concertzaal. Volkstheater Antwer pen. 20.15 uur. Huis van Nassau. Afd. Philatelica. 20.00 uur. Vrijdag 25 maart Zierikzee Kantine school, ledenvergadering ver. Technische School, 20.00 uur. Dorpshuis Culturele Vereniging, 20.30 uur, kabaret „Op Stoom". Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.00 uur, C.J.V.-filmavond. ..Durps'uus". Bingoavond muziekver eniging. 19.30 uur. Raad. Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Zaterdag 26 maart Brouwershaven Muziektent, 12.OU uur, vertrek bus IJsvereniging naar kunstijsbaan in Den Haag. Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, klaverj a s-avond Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.00 uur. Dinsdag 29 maart Zierikzee „Marktzicht". Aquariumvereniging „Helodeo". 20.00 uur. Rekreatiezaal Ger. kerk, lezing drs. J. Vaane over kernenex-gie, 20.00 uur. Renesse ,.'t Trefpunt". C.N.V.-besturentond. 19.30 uur. Vrijdag 1 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur open snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland. Zaterdag 2 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 9.30 uur open jeugdschaaktoernooi; 14.00 uur si- mutaanséance tegen internat, groot meester J. H. Donner; 18.00-19.00 uur receptie t.g.v. 65-jarig bestaan Schaakver. Zierikzee. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uui, bejaardenmiddag N.C.V.B. Zondag 10 april Kerkwerve Hervormde Kerk, Paaskoncert/zang- avond, 20.00 uur. Woensdag 20 april Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond Tennisvereniging Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 HOND Dinsdag 22 maart Middelburg Concertzaal. Gewest Zeeland Pv.d.., 20.00 uur. Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering afdeling Schouwen-Duive land Diabetes Vereniging Nederland. Kleuterschool „De Woelwaters", 18.30 -20.30 uur, kijk-avond. Drcischor De Drie Schapen, 20.00 uur, Platte landsvrouwen afd. Noordgouwe e.o. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur. modeshow af deling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 23 maart Zierikzee J. W. v d Doelschool, kijk/kontakt- avond, 19.00-22.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Vrou- wenkontakt P.v.d.A. 14.30 uur bejaardensoos in het Ver enigingsgebouw. Donderdag 24 maart Zierikzee Huis van Nassau. Kring C.B.T.B. West-Nederland. 20.00 uur. Nu zijn ze ooit niet lief geweest voor die hond, toen een hondje, duir delijk een „kak in 't nistje", of te wel de jongste en kleinste uit het nest. Via allerlei bazen, waaronder één niet zo beste die het beest sloeg, is de hond in een Qsyl terecht geko men, totdat hij in een gezinnetje be landde en heel duidelijk van de hel in de hemel tuimelde, want „terecht komen", kun je dat niet meer noe men. Alles wat een hond maar lollig vindt, is aanwezig en het dier krijgt de aanhankelijkheid van de hele we reld. Er is een tuin om in té spelen, een mand om in te' slap én en het natje en droogje is er ook en boven dien veel liefde. Hij kent de woord jes van het „baasje en het vrouw tje". Hij legt trouwhartig de kop op hun knieën, hij heeft mooie droom- ogen, waarin je waterlanders ver- wadht, als hij zacht wordt toegespro ken. Als hij slaapt houdt hij één oog open, met de bedoeling wel te sla pen, maar er toch ook nog lekker bij te zijn. Bedelen aan tafel mag hij nietmaar hij doet het toch een beet je. Dan ivordt hij verrukkelijk zielig. Zijn staartstompje gaat als dwaas heen en weer. Grote gangmaker voor hem is de riem. Voordat die aan dé hals is vast gemaakt, begint het geweldige tumult: blaffen, springen, kronkelen, snuiven, enfin een scala van vreugdeuitingen, maar eenmaal op straat beginnen de grote angsten van vroeger weer terug te komen. Een mens is voor hem een poten tiële belager, die wellicht begint te slaan en wat men ook doet, smeekt, fluistert, streng wordt, de hond raakt die angst nooit meer kwijl. Alle traumatische ervaringen van toen komen weer boven en de hond begint hevig aan de riem te trekken, le beven, te blaffen en argelozen denken: daar komt een verscheurend- dier. Nou, dal is nu juist niet waar. Al lemaal angst in de tijd doorgegeven; angst die pas wegvalt als de deur weer gesloten is en hij, beschut le gen de boze wereld, met een diepe zVfCht zijn mand weer op zoekt en het liefste en rustigste dier van de hele wereld wordt. Dat dier lijkt een beetje op sommige mensen, ooit ook eens diep gekwetst en dan op zoek naar heul en hulp, bescherming, be grip, aanhankelijkheid, liefde, vriendschap, maar voor een mens is nog geen alles beschermende mand uitgevonden. Hij moet er uit en staat dan vaak heel eenzaam en onthand, in een uiteindelijk toch wat vijan dige wereld, denkend aan dc spreuk: „homo homini lupus"! SCHIEREILANDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2