Tweeduizend bomen en heesters geplant door schooljeugd van Oosterland en Sirjansland Ledenvergadering christelijke schoolvereniging 5a'M WSÊSÊKÊÊÊi Gent-Terneuzen Een wasbeurt STREEKNIEUWS Aktiviteit te „Bru" Nederland wil twaalfhonderd ha. boomgaard rooien Geslaagde boompiantaktie Duiveland Ledenvergadering schoolvereniging „Samuel" Ernstige bacteriologische vervuiling van het waterkanaal SLAGERIJ EN SUPERMARKT OP MODERNE LEEST GESCHOEID NIEUWERKERK, 15-3. In „Ons Dorpshuis" le Nieuwerkerk, werd dins dagavond de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de vereniging „School met de Bijbel", onder waarnemend voorzitterschap van de heer C. N. Syriër, bestuurslid. De voorzitter de heer S. van Klinken was wegens ziekte afwezig. Aanwezig waren de inspeetricc van het L.O. inspectie Goes, mevr. drs. W. P. Bouwman, als afgevaardigde van de „Regionale Boomfeest Com missie", burgemeester De Kam van Duiveland, wethouder Overbeeke, de technisch ambtenaar van gemeente werken, de heer D. Haak, die met voorman Buijsse van deze dienst, de leiding hadden by de aktie. Verder waren ter assistentie de gemeente werklieden aanwezig, die de nodige voorlichting gaven aan de kinderen. De beplanting had plaats in het bestemmingsplan Oosterland, langs GOES, 16-3. liet slootwater en het opgepompte grondwater in Zeeuws- Vlaanderen langs hel kanaal Gent- Terneuzen is zo sterk bacterieel ver ontreinigd en heeft zo'n hoog chlo- ridegchalte dat dit de aanvaardbare grens voor dieren en landbouwge wassen verre heeft overschreden. Flitsen uil hel buitenland ATHENE. Vijf jonge Britten zijn op het vliegveld van de Griekse hoofd stad Athene aangehouden onder ver denking van spionage. Zij zouden plannen en papieren bij zich hebben over luchthavens en militaire vlieg tuigen. Dit is uit 'betrouwbare bron nen dinsdag vernomen. NEW DELHI. Woensdag, de eer ste dag van dc parlementsverkiezin gen in India, zijn cr zes deden en 20 gewonden gevallen bij vcrkic- zingsrclleii, dc meeste in dc deel staat Bihar zo meldt het persbu- icau Samatsjar. De opkomst is groot: 65 tol 70 procent, tegen 55 procent in 1971. MOSKOU. Dc Russische autoritei ten hebben dinsdag een woordvoer der van Joodse activisten in de Sowjet-Unie, Analoly Sjtsjaransky. gearresteerd. WASHINGTON. Het buitenlandse beleid van de democratische presi dent Jimmy Carter is tot dusver een „ramp", zo heeft de leider van de republikeinse minderheid in bet huis van afgevaardigden, John Rhodes, verklaard. PONT A MOUSSON. Omdat de bank al dicht was borg de caféhou der in het Franse Pont. a Mousson zijn dagvangst van 20.U00 frank maar op in de wasmachine, zonder het legen zijn vrouw te zeggen. Ons stond hij zaterdag de halve dag achter de strijkplank om de bil jetten was le fatsoeneren. de Leuvenstraat en is bedoeld als windsingel. Er werden zo ongeveer 2000 bomen en heesters aan de aarde toevertrouwd in de vrij vochtige bo dem. Als leider van dc leerlingen waren aanwezig de schoolhoofden, de heren D. M-orks van de chr. ba sisschool, de heer P. T. Bolkenbaas, van de openbare basisschool, en de heer G. Oele van de openbare basis school te Sirjansland. Liefde voor de natuur Nadat men zich in optocht naar Het water is totaal ongeschikt als drinkwater voor vee. Dit staat in het zojuist uitgebrachte fluor-rapport van de gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland. Het grootste deel van deze vervuiling is, zo hebben oncler- zoekeingen aangetoond, afkomstig van buitenlandse lozingen op hel ka naal. Via het bluswater van de cokesfabriek in Sluiskil, die zijn wa ter uit het kanaal Gent-Terneuzen betrekt, komt dit sterk verontreinig de water in de vorm van neerslag ook in de omgeving terecht. Schade Deze neerslag heeft al aantoonbare schade aan landbouwgewassen en vee toegebracht. Op een bedrijf werd voor rundvee een schadebedrag van ruim 17.000 gulden vastgesteld. Vol gens dr. J. Tesink. directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in 'Zeeland, vormt deze situatie niet. al leen een bedreiging voor dë gezond heid van dier en plant, maar zal er ook een uitgebreid onderzoek moeten plaatsvinden naar de gevolgen die deze vervuiling voor de gezondheid van de mens lot gevolg heeft. BELFAST." Een soldaat van het Britse leger in Ulster is dinsdag in Londonderry gedood. Een politie man. raakte bij dezelfde aanslag ge wond. DEN HAAG, 16-3, Dc Tweede Ka mer moet, voordat zij aan het einde van de maand april begint aan het verkiczings campagne-reces een overvolle agenda afwerken. Omdat volgende maand, vanwege Pasen, twee eken vergadervrij zyn, res ten thans nog vijf en ene halve week voor openbare vergaderingen. Voor de paasvakantie moeten af gehandeld worden de grondpoliliek, de ondernemingsraden, de herzie ning van het provinciefonds, de mo ties over de kunstnota's en de ver lenging van de machtigingswet in schrijving studenten. Voorts moet er rekening gehouden worden met oen 't terrein, had begeven sprak de bur gemeester een welkomstwoord lot. de aanwezigen in 't. bijzonder tot de in- speclrice van het L.O., tot de school hoofden en de mensen van gemeen tewerken. Men heeft de jeugd inge schakeld", aldus de burgemeester, „om liefde bij te brengen voor alles wat leeft in de natuur en bloeit; niet in de laatste plaats leert men de kin deren de beplantingen te ontzien en zich verre te houden van vernielin gen, die helaas maar al te veel voor- komen. Aanvankelyk werkte ook de bur gemeester mee door een boom tc planten, en men zag zelfs de inspec- trice helpen bij het „richten" der bo men. Een 13-tal soorten bomen en hees ters werden geplant: n.l. Ulmua Holl. Groeneweld; Acer campastre; Alnus qlutinosa; Carpinus betules; Cornus saquinea; Eleagnus anqustifolia; Fa- gus sylvatica; Froxinas excelsior; Quersus robur; Rhamnus cathartica; Robina pseudoacasia; Saltix auritia en Ulmus campestris. Zoals gezegd dienen ze als windscherm voor de daar te bouwen woningen, en niet minder ter verfraaiing. Herinnering Na beëindiging van de plantaktie trokken de kinderen weer naar de scholen, waar de schoolhoofden een herinneringsvaantje in ontvangst mochten nemen, ter herinnering aan deze plantdag. De kinderen op hun beurt kregen allemaal een sinaasappel en een her inneringssticker aan deze zeer ge slaagde boomplantdag, in het kader van de Nationale Boomplant aktie. OUWERKERK De boomplantdag Aan de boomplantdag hebben te Ouwerkerk deelgenomen de leerlin gen van de hoogste afdelingen van de basisschool te Ouwerkerk en van de beide basisscholen te Nieuwer kerk. Te beginnen bij de burgemeester Romeijnstraat. werden langs de grens van het nieuwe u i b b reid i ng s - b o uw - terrein Den Domp-Geertuudstraat 60 „grauwe abeelen" geplant op af standen van 8 meter.. Hiertussen ko men exemplaren, in totaal 3500 stuks. Op dc ..Grote Markt" (hei. „Groen tje") sprak na afloop burgemeester J. D. de Kam van Duiveland een dankwoord. Hij prees de heer Haak, hoofd van de plantsoencnd'ien-.t. voor zijn inzet, dat, zóveel piantma- debal over de uitbreiding van de Ullra-Cen.trifugefabriek le Almelo. Na de paasvakantie moeten aan de orde komen de vermógensaanwascle- ling, de politieke pensioen, het te gengaan van het oneigenlijk gebruik van sociale verzekeringen en de in stelling van de visserijzóne. Wellicht dient de Tweede Kamer ook nog le behandelen de wet investeringsreke ning en de liquidatie van de vrijwil lige ouderdomsverzekering. „Deze. overvolle agenda maakt, dat de Tweede Kamer in de laatste week voor liet verkiezingskampagnereees- of op de maandag of op de vrijdag moet vergaderen", aldus kamervoor zitter Vondeling. teriaal voor de aktie .beschikbaar was. De kinderen ontvingen als be loning voor de arbeid een flinke sinaasappel. OOSTERLAND „Voorkerk" spoedig gereed De „Voorkerk", het Kerkelijk Cen trum van de Hervormde Gemeente alhier, voortgekomen uit de gedeel telijk gesloopte vorige „Conferentie kamer" aan het Torenplein, die dooi de fa. J. P. Boogert alhier werd ver bouwd, zal nu spoedig gereed zijn om in gebruik genomen te worden. Momenteel is men nog in de kerk gang bezig 'van waaruit toegang is geschapen naar de nieuwe zaal. De muur langs de konsistoriekamer is inmiddels verrezen en zodoende is hier een fraai hoekje ontstaan, dat t.z.t. door Gemeentewerken zal wor den beplant, en niet weinig zal bij dragen tot verfraaiing van het ge heel. Door Gemeentewerken is ook een flinke straat aangelegd vanaf het torenplein langs de toren, als toegang naar de zaal. waarvan de entree gecreëerd i.s tussen zaal en toren en niet meer, zoals voorheen, aan de voorzijde, Het ziet er naar uit dat zeer binnenkort het gebouw in gebruik zal kunnen worden geno men. bruinis.se Oud papier De leden van muziekvereniging „Nu met Hope" komen zaterdag 19 maart aanstaande weer oud papier ophalen. Een snelle afvoer wordt be vorderd door het papier gebundeld gereed te zetten langs de trottoirs. Het financieel jaarverslag werd toegelicht door penningmeester, de heer J. Francke. Vervolgens las dë sekretaris de heer C. v. d. Wekken Azn. het jaarverslag over 1976 voor. Het leerlingenaantal per 31-12-1976 bedroeg 90. In het verslag werd ook aandacht besteed aan de suksesvolle bazar. Na de verslagen van het bestuur kwamen die van beide werkgroepen aan de beurt. Uit het verhaal van de sekretaris van de werkgroep Bin- nenschoolse Aktiviteiten, de heer C. v. d. Wekken Izn. bleek dat heel wat werd gepresteerd. Penningmeesteresse mevrouw P. W. Berrevoets-Ringelberg gaf een overzicht van de financiën. Verslag werkgroep Vervolgens' las mevrouw G. Mol- Boot. het verslag van de werkgroep Buitenschoolse Aktiviteiten. Het fi nancieel verslag van deze werkgroep werd toegelicht door de heer J. Rentmeester. Volgens agendapunt was de be stuursverkiezing'. Voorzitter de heer B. A. Huigens en het bestuurslid H. Viergever waren aftredend en niet- herkiesbaar. Na diverse stemmingen werden de heren St. Bij de Vaate en BRUINISSE, 16-3. Na een reorga nisatie van het interieur ging woens dagavond de deur open van Van Es, kwaliteitsslagerij Bert Visch en su permarkt de „Brusc prysknijper". Onder de vele genodigden die het echtpaar Visch en Klcppe de hand drukten waren onder andere be stuursleden van de middenstands vereniging en V.V.V. Verder aanwezig waren afgevaar digden van de, Amro- en Rabo-ban- ken te Bruinisse, Warenwet en di- rektie Kok. Het interieur heeft een Aanwezig waren 55 leden. De heer C. N. Sijrier opende de vergadering met een welkomstwoord. Na dit woord van welkom werd samen Psalm 84 6 gezongen, waarna uit de Bijbel Johannes 8 1-20 werd gele zen, gevolgd door een, gebed. In zijn openingswoord deelde de waarnemend voorzitter mede, dat de vereniging op dit moment 147 leden telt en dat er reden tot grote tevre denheid kan zijn, daar ook de finan ciële zijde van de vereniging het af gelopen jaar positief was. Ombouw c.v. Aan de andere kant heeft de school ook zijn problemen. Na veel narigheid te hebben gehad met de c.v.-installatie' heeft men besloten deze om te, bouwen op aardgas, wat natuurlijk een aanzienlijk bedrag vraagt. De penningmeester de heer H. Kik las de financiële verslagen die geen aanleiding lot diskussie gaven. De kaskommissie bestaande uit dc lie ren P. Flikweert Johz'n. en P. A. van Bloois adviseerden tot, goedkeuring van de jaar'rekering. B. J. Boot tot nieuwe bestuursleden benoemd. Ook in het bestuur van de werkgroep Binrtenschoolse Aktivi teiten kwam verandering'. In plaats van mevrouw Berrevoets-Ringelberg en de heer J. Mol werden benoemd de heren J. Stouten en O. Bij de Vaate. Beroepskeuze Na het huishoudelijk gedeelte hield de heer W. M. Fasen, werk zaam bij het gewestelijk arbendsbu- reau te Zierikzee, een inleiding over „School en beroepskeuze". De heer Fasen stelde dat men vroeger niet veel te kiezen had, maai' dat men thans een keuze kan, maken uit 4000 beroepen. Verder gaf hij een over zicht van de mogelijkheden na de basisschool. Naar aanleiding van de ze causerie werden een aantal vra gen gesteld. Aan het eind van de vergadering sprak het bestuurslid de heer N. M. v. d. Have enkele woorden tot de scheidende bestuursleden. In het bijzonder dankte hij de heer Hui gens, die zich dertien jaar als voor zitter had ingezet. Het hoofd dei- school de heer C. J. van Sluys sprak het dankgebed uit, waarna de heer Huigens de vergadering sloot. hele verandering ondergaan. De ruimte waarin voorheen de slagerij gevestigd was. is nu de werkruimte geworden voor de slager. De ver koopruimte van de slagerij is nu naar voren doorgetrokken en gezien dë smaakvolle aankleding met kleur en lichtspeling is dit een ware blik vanger. Herindeling De ruimte van de levensmiddelen annex groente is niet verbouwd, maar heeft een heel andere indeling Inplaats van de heer P. Flikweert Johzn. van de kaskontrole kommis sie werd voor de komende jaren be noemd de heer C. Stoutjesdijk Mzn. Van het bestuur trad de penning meester de heer H. Kik af en stelde zich herkiesbaar, als tegenkandidaat werd de heer G. Mol voorgedragen. Met grote meerderheid van stemmen werd de heer Kik herkozen. Onderwijsproblemen Na de pauze kreeg het hoofd van de school de heer G. J. R. van Heu- kelom het woord. Deze besprak de interne problemen in en rondom bet onderwijs. Met name de verontrust- barende snelle veranderingen, die in het onderwijs en vooral het Christe lijk onderwijs in de toekomst plaats zullen vinden. Zo heeft minister Van Kemenade van Onderwijs en weten schappen voor ogen. dat de basis scholen een onderwijsinstelling voor de leeftijdsgroep van 8 t/m 12 jaar zullen worden, die maatschappij vormend is en voldoet aan de socia listische eisen. De heer Van Heu- kelorn waarschuwde dat de school vereniging hier waakzaam voor moest blijven, en dat het doel van de „School met de Bijbel" ten eerste is om God te dienen. Hierna besprak do. heer G. J..-: R. van Heukelom de aanschaf van nieuw meubilair en een geiser voor de school. Zelfs hoopte men op een kleine keuken, aldus de spreker. In de rondvraag werden vragen over de le vernieuwe c.v. gesteld, en over de grond rond het .schoolge bouw. DEN HAAG, 17-3. De Europese Commissie heeft lol nu toe uit Ne derland 578 aanvragen ontvangen om met een premie van de Europese Gemeenschappen 1.205,85 ha appel en pereboomgaarden te mogen rooien. Dit .heeft de Commissie, het „da gelijks bestuur'? van de gemeen schappen, meegedeeld in antwoord op yragen die het tweede-kamerlid Kees Laban (SOC) als lid van het Europese parlement had gesteld. Uit alle negen landen van de ge meenschap zijn 5.678 aanvragen ont vangen, clie betrekking hebben op 12.517 hektare. In Italië wil men 6334 ha rooien, in Frankrijk 3990 ha, in Duitsland 508 ha en in België 413 ha. Als er inderdaad wordt gerooid, zal het strukturele overschot van appelbomen, en in mindere mate van perebomen, verdwijnen, aldus de Commissie. De aanvragen hebben betrekking op ,4.035 ha perèboom- gaard en 8.428 ha appelboomgaard. gekregen. Ook het artikelenpakket is in de nieuwe supermarkt enigszins gewijzigd, daar het nu een discount- zaak geworden is. Vele artikelen die men er voorheen niet zag zijn er nu \yel en andere zijn verdwenen. Latei- op de avond maakten velen gebruik van de gelegenheid om de zaak te bezichtigen die door de zeer vele bloemstukken een fleurig aanzien gaf. Kijkje in het interieur van de super markt. (Foto: Zierikzeesche: Nieuwsbode) KERKWERVE, 15-3. Dinsdagavond werd in de zaal van de Chr. Ger. kerk de ledenvergadering van de schoolvereniging Samuël gehouden. De heer B. A. Huigens, voorzitter van het schoolbestuur, opende dc vergadering op gebruikelijke wijze. Hij loonde zich verheugd over de goede opkomst. OOSTERLANI16-3. Tijdens zonnig maar fris voor- jaarsweer vond dinsdag Ie Oosterland het boom|dan ten plaats door de sehooljeugd, n het kader van de Nationale Boomplantdag. Aan deze geslaagde aktie namen 92 leerlingen deel van de hoogste klassen van de basisscholen Oosterland en Sirjansland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4