I Kans dat het kabinet struikelt over deze netelige zaak Een Rekreatie- en Toerisme- kommissie werd ingesteld GRENZEN Nacht van de grondpolitiek" Visseizoen begint 28 mei Wraakoefening van Druzen na moord op Djoemblat Rein op aanleg van nieuwe wegen Bijscholing voor agrariërs Gemeenteraad Middenschouwen Consumentenorganisaties: „Prijzen van graan, zuivel en suiker niet verhogeir E.E.G.-landen sluiten grenzen voor Nederlands varkensvlees AGENDA Tarieven openbaar vervoer met vijf procent omboog Op een deze week gehouden poli tieke informatieve bijeenkomst voor Kamerleden, is vrijwel het hele sca la van Schouwen-Duivelandse pro blemen aan de orde gekomen. Niet het minst belangrijke hierbij was de rekreatieve ontwikkeling, naar aan leiding waarvan nog eens uitdruk kelijk werd onderstreept, dat ook deze - of liever vóóral deze - regio de grenzen van de groei heeft ont dekt. Hoogste wijsheid is (gelukkig) niet meer de groeifilosofie. maar de kunst van het afremmen, waarbij het gaat om een voor partyen aan vaardbaar kompromis tussen be hoefte en aanbod. En tweede hierop betrekking heb bende zaak is de alsmaar groeiende taak van kleine gemeenten, die met een pakket worden opgezadeld dal vele malen de behoefte voor de ei gen bevolking overtreft. Treffend voorbeeld in dit verband is het gro te rioleringsplan van Wcsterschou- wen, dat is afgestemd op 90.000 I.E. (inwoner equivalenten). Een daarme de weer samenhangende moeilijk heid »s de snelle afvloeiing van per soneel, omdat de salarisschalen van ambtenaren zy'n gerelateerd aan het (eigen) inwonertal. Dat soms het in wonertal als gevolg van het toeris me, geruime tijd heel veel keren wordt vermenigvuldigd, speelt ken- nelyk geen rol. Het gevolg is dat de doorstroming van ambtelijke men sen uit de regio, naar elders, maar al te vlot gaat. Intussen werd ook duidelijk dat de afremming van de groei niet van de ene op de andere dag zichtbaar wordt of kan worden, want er is heel veel in opzet en aanzet aan de gang en dat moet er - bij wyze van spreken - eerst uit. Daarna zal blij ken dat de remmende invloed van de overheid (infrakslruktuur, wo ningbouw, aanleg wegen c.d.) effek- tief wordt. Dat is trouwens de hoog ste tijd, want zonder afremmen wordt Schouwcn-Duiveland in de kortste keren plat gewalst door de moloch van een toeristenindustrie plus de dan noodzakelijke aanpas singen en verdwijnt het kind met hef. badwater in de Ooslerschelde. Het tweede traditionele beeld mag in dit verband trouwens ook ge bruikt; dan zou de kip met de gou den eieren zijn geslacht en wat moet men aan met een kale kip? r Invoering' zomertijd ROTTERDAM, 16-3. Op zondag 3 april om 00.00 uur zullen in verband met de in voering van de zomertijd alle openbare klokken in Rotter dam door hel Gemeente Ener gie Bedrijf (GEB) worden stil gezet. Elf mir later, wanneer het volgens de zomertijd twaalf uur in de middag is, zullen de klokken weer wor den gestart. Om deze operatie uit te voe ren heeft het GEB de afgelo pen weken 85 kolomklolcken en 32 torenklokken in de Maasstad voorzien van zoge naamde toonfrequent-ontvan- gers. Via deze ontvangers kun nen de klokken door een im puls in het elektriciteitsnet op kommando worden stilgezet en gestart. Het GEB heeft beslo ten tot het aanbrengen van deze TF-ontvangers, omdat bijstellen van de klokken met de hand vrijwel ondoenlijk is. LEEUWARDEN. 16-3. Het vissei zoen begint dit jaar zaterdag 28 mei. Dit „cadeautje" bracht dinsdagmid dag de heer A. J. van Hurck ad- junkt-direkteur van de visserijen mee voor de jubilerende Federatie Friesland van de Sportvissersvereni gingen. De federatie vierde haar zil veren jubileum in de Harmonie te Leeuwarden. De bijeenkomst droeg een bijzonder karakter omdat voor de 16.000 hectare Fries fedex-atiewa- ter het alleenx-echt voor de schubvis is gaan gelden. Met de Friese Bond van Bei-oepsvissei-s is overeengeko- men dat zij alleen op aal zullen vis sen. De beroepsvissers zullen worden uitgekocht. l>EM HAAG. Met sombere, door het urenlang verga deren getekende gezichten verlaten de ministers van het kabinet Den Uyl het Catshuis. Het loopt al tegen half zes in de nacht van woensdag op donderdag en de oplossing voor het wekenlang slepende conflict over de grondpolitiek is nog steeds niet gevonden. Een conflict waarin de partijen volgens de woordvoerder van de re gering uiterst dicht bij elkaar staan, maar het verlossende woord nog steeds niet is gesproken. Door een achteruitgang van het Catshuis vertrekken de minister's die het meest bij de problematiek be trokken zijn, zoals Van Agt van jus titie en Van der Stee van landbouw. Roerig Midden-Oosten IïEIItOET, 16-3. Kamal Djoem blat, Druzenleider en oprichter van de progressieve socialistische partij in Libanon, is vermoord. Joemblat werd in de burgeroorlog die Libanon 18 maanden teisterde, tot leider van een militaix-e macht van linkse en Druzen-strijders, die met steun van Palestijnse-comman do's en Libanese deserteurs een eind wilde maken aan het pi-esidentschap van de inmiddels afgetreden Soelei- man Franjieh en het sectarische po litieke systeem. Aanvallen Bewapende Druzen uit dorpen in de sti-eek van Sjoef ten zuidoosten van Beiroet waar woensdag de Druzen- politikus Kamal Djoemblat is ver moord, hebben- aangrenzende dorpen aangevallen om de moord te wreken, zo heeft een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie P. L.O., in Cairo bekendgemaakt. Machmoed Labbadi, die ook op treedt als zegsman van de Palestijnse nationale raad die momenteel in Cairo vergadert, zei tegen journalis ten: „De eerste reactie waarover wij gehoord hebben was dat inwoners van enkele Druzendorpen andere doi'pcn in de streek van Sjoef heb ben aangevallen". Labbadi verstrekte geen bijzonder heden, maar zei dat de inlichtingen aan P.L.O.-leider Yasser Arafat in Cairo waren doorgebeld. DEN HAAG, 16-3 De regering wil terughoudendheid betrachten by de aanleg van nieuwe wegen, men heeft daartoe het schema-" van 1966 voor het hoofdwegennet flink uitgedund. Het intercitynet van de Neder landse Spoorwegen moet de rugge- graad worden van het vervoer op lange afstand, snelbusdiensten gaan daarop een aanvulling geven. Bo vendien zal op allerlei manieren ge tracht worden de populariteit van de fiets en bromfiets nieuw leven in te blazen. Een en ander blijkt uit het dinsdag verschenen struktuurschema ver keer en vervoer van de minister-s Westerterp van verkeer en water staat en Gruijters van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Minister-president Den Uyl blijft waarschijnlijk op het Catshuis sla pen, al is de toegeineten tijd uiterst kort: om elf uur komt de ministers ploeg opnieuw bijeen, want de Twee de Kamer heeft geëist dat het debat over de grondpolitiek in elk geval donderdagmiddag zal worden voort gezet. Krisis-kaiis Minister Boersma van sociale za ken acht de kans op een kabinetscri sis nog onverminderd aanwezig. Dit was zijn conclusie bij zijn vertrek uit het Catshuis in Den Haag, waar het kabinet van woensdagavond negen uur tot donderdagochtend vijf uur probeex-de een oplossing te vinden voor het conflikt over de grondpoli tiek. Weliswaar deelde de woordvoerder van de regering na het urenlange nachtelijk beraad mee dat partijen elkaar zeer dicht warert genaderd en dat er een oplossing op tafel lag waarover het kabinet donderdagoch tend verder zou praten, maar C.D.A.- minister Boersma zei weinig reden tot optimisme te hebben. Het zoeken is nog steeds naar een oplossing waarmee we in redelijk heid naar de kamer kunnen gaan. „Wc blijven proberen er uit te ko men, maar de kans op een kabinets crisis is nog even groot als aan het begin van de kabinetsvergadering". DEN HAAG, 16-3. Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft besloten bijdragen te verlenen voor het geven en volgen van be paalde cursussen, die in de landbouw werkzame personen van tenminste 18 jaar oud de gelegenheid bicden hun opleiding in algemeen, in technisch of economisch opzicht aan te vullen. De bijdrage voor het geven van de cursussen bestaat uit: een vei-goeding van de kosten van de cursussen wat beti-eft organisatie en administratie; reis en verblijf van de leerkrachten; sommige leermiddelen; huur van cui-suslokalen; honorering van de leex-ki-achten. Het Rijk stelt beschikbaar: les- ruimten in land- en tuinbouwscholen en bepaalde duurzame leermiddelen. De bijdrage voor de deelnemers aan één van de cursussen, die volle dig is gevolgd, bestaat uit een ver goeding van het verschuldigde cur susgeld. SCHAREMD1JKE, 15-3. De gemeenteraad van Midden schouwen kwam dinsdagavond j.I. in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends. Tot leden van de kommissie van advies en bystand voor rekreatie en toerisme werden de volgende leden en plv. leden benoemd: uit de midden stand J. W. Kooman te Ellemeet; plv. A. M. van der Maas te Scharendijke; uit de toeristische sector mevr. E. van Oeveren-Sint te Scharendijke plv. N. P. M. den Broeder te Scharendijke; uit de gemeenteraad C. J. van Burg en L. C. Hart plv. leden mevr. J. Kloet-Schellingerhout en L. den Boer. Als voorzitter zal optreden de burgemeester en als sekretaris de gemcente- sekretaris q.q. De voorzitter zei, dat het de be doeling is de leden van de kommissie binnenkort in een vergadering bij een te roepen, omdat er een aantal zaken te behandelen is. Aan de oi'de kwam hierna het voorstel van burgemeester en wet houders tot het vaststellen van een gemeenschappelijke regeling voor het instellen van een Intergemeen- telijke Sociale Dienst Schouwen- Duiveland. De heer L. C. Hart deelde mede, DEN IIAAG, 11-3. De centrale or ganisatie van de consumentenbon den in de Europese gemeenschap vindt dat de prijzen van agrarische produkten, waarvan overschotten bestaan, in het geheel niet moeten worden verhoogd. Zij zegt dit in een commentaar op het vooistel de agrarische prijzen met gemiddeld drie procent te ver hogen, een prijsverhoging die de con sumentenbonden overigens "betrek kelijk bescheiden en een stap iu de goede richting van een beter even wicht lussen de belangen van de boeren en de verbruikers vinden. Er zijn overschotten in de Europe se gemeenschap van ongeveer 260,000 ton boter, 1,13 miljoen ton magere melkpoeder-, 1,5 miljoen ton granen en 1,8 miljoen ton suiker. De consu mentenbonden zeggen het absurd te vinden dat de prijzen van' deze pro dukten, .waarvan zulke grote over schotten bestaan, zouden worden verhoogd, terwijl kostbare wegen moeten worden gezocht om die over schotten van de hand te doen. dat instelling van een I.S.G.D. een goede zaak is in verband met de mo gelijkheid tot specialisatie. Enige onduidelijkheid bestond bij spreker over het aandeel, waarvoor de hui dige ambtenaar sociale zaken als zodanig werkzaam is en verder of deze funktionaris zal overgaan naar de dienst. Belangrijk is het volgens spreker, dat de sociale dienst op be vredigende wijze de belangen van de buitengemeenten zal behartigen. De heer L. den Boer zei het be langrijk te vinden, dat er in de bui tengemeenten spreekuur zal worden gehouden. De ambtenaren De heer C. J. van Burg vroeg zich eveneens af of de huidige ambtena ren sociale zaken zullen overgaan naar de I.S.G.D. of dat er nieuw per soneel aangetrokken zal worden. Met het oog op de kosten voor de ge meenten stelde spreker de vraag hoe de inpassing zal geschieden. De voorzitter antwoordde, dat in dex-daad bij instellen van een Inter gemeentelijke Sociale Dienst aan specialisatie kan worden gedacht. Wat de huidige ambtenaar sociale zaken betreft, kan worden gesteld, dat deze voor 9/io deel als zodanig werkzaam is. Of de huidige funktio naris overgaat naar de I.S.G.D. is nog niet met zekerheid te zeggen. De voorzitter stelde zich vooi\ dat voor de funktie van hoofd van dienst wel een nieuwe kracht zal worden aangetrokken. Verder zullen inwoners, die moei lijk naar het kantoor of de zitting van de I.S.G.D. kunnen komen door de ambtenaren van de buitendienst worden bezocht. Wethouder Hoogenboom bevestig de, dat voor de funktie van hoofd van dienst een nieuwe kracht zal worden aangetrokken. Er zal voorts een inpassingskommissie worden in gesteld. Het is de bedoeling, dat de I.S.G.D. per 1 januari 1978 zal star ten. De wachtgelden van de ambte naren sociale zaken, die niet zullen overgaan, zullen voor rekening van de I.S.G.D. komen. De raad besloot vervolgens zonder hoofdelijke stemming tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling tot instellening van de Intex-gemeen- telijke Sociale Dienst Schouwen - Duiveland. „Groene wijk" Ter uitvoering van het bestem mingsplan „Groene Wijk" te Kerk- werve besloot de raad tot aankoop van de heer J. de Jonge van een per ceel tuingrond, gx-ool 874 m2 tegen een px-ijs van f 10,per m-. Aan de heer De Jonge zal een perceel tuin grond van de gemeente worden over gedragen groot 180 m2 tegen een zelfde prijs per m2. De tuingrond van de heer De Jonge zal per 1 sep tember 1977 door de gemeente in ge bruik kunnen worden genomen. DEN HAAG, 16-3. Alle lidstaten van de Europese Gemeenschap heb ben hun grenzen gesloten voor le vende varkens en varkensvlees uit Nederland. Dit heeft het permanent veterinair comité in Brussel woens dagmiddag besloten. Het invoerver bod zal tot eind maart duren. De lidstaten zijn tot dit besluit ge komen in verband met de varkens pest die in sommige delen van ons land heerst. Aldus het ministerie van landbouw. Flitsen uit het buitenland UTRECHT. Staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid heeft be sloten de salarisverbetering voor wijkverpleegkundigen en wijkzie- kenverzorgsters met terugwerkende kracht in te voeren vanaf 1 januari van dit jaar. Hij heeft daarvoor een subsidie beschikbaar gesteld. ADDIS ABEBA. Bewapende „volks-milities" hebben de afgelopen week in het zuiden en zuidoosten van Ethiopië honderden „contra-re volutionairen „geliquideerd", zo heb ben de autoriteiten woensdag in Ad dis Abeba meegedeeld. Donderdag 17 maart Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur ver gadering Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Renesse Het Wapen van Zeeland, 20.00 uur, algemene ledenvergadering VW Re- nesse. Noordwellc Dorpshuis, 20.00 uur, plattelands vrouwen afd. Noox-dwolle e.o. Znonemaire Café „De Gruttepikkërs". Algemene ledenvergadering Oranjevereniging 20.00 uur. Zaal Vijverberg, 20.00 uur, algemene ledenvergadering SVOWK. Sirjansland Verenigingsgebouw, 19.45 uur. Re formatorisch Contact Orgaan Schou- weh-Duiveland, inleiding ds. Tukker Bruinissc Herv. Ver uur. Kleuterschool, i'ebouw. NCVB. 19.45 20.00 uur, algemene vergadering kleuterschool. Vrijdag 18 maart Zierikzee De, Zeeuwse Herberghe, "^fctöO uur, voorjaarsvergadering afdeling Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Repetitielokaal Kunst en Eer, 19.00 uur onderling solistenconcours Optreden popgroep Brogum, aan vang 20.30 uur. „Bxx>gum". Popgroep. 20.30 uur. Burgh-Haamstede R.T.M. hotel station Haamstede, jaarvergadering varkenshouders- vereniging „De opgaande zon", 19.30 uur. Haamstede Rekx-eatiezaal Ger. kerk. Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. R.K.-kex-k Concert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Westenschouwen Hoofdingang Boswachterij Wester- schouwen, 14.30 uur, vijfde panne- koekenloop (15 km); ox-ganisatie s.v. Delta Sport. Haamstede „De Schutse", 14.00-17.00 uui*, Arche ologische tentoonstelling. Scrooskcrke Dorpshuis. Rode Kruis Afdeling Schouwen (Westhoek). Verkoop Wel- fare artikelen en divex-se attrakties. 14.00-17.00 uur. Stra-uitvoering, 19.30 uur. Zondag 20 maart Zierikzee Filmfestival „Ikkiekook" aanvang 19.30 uur. Bi'ogum, DEN HAAG, 16-3. Minister Wes terterp van verkeer en waterstaat heeft op zijn persconferentie over het structuurschema verkeer en vervoer meegedeeld dat per 1 oktober de ta rieven van het openbaar vervoer „met niet meer dan gemiddeld 5 pro cent zullen worden verhoogd". Oorspi-onkelijk zat het er volgens de bewindsman in dal de prijzen voor kaartjes voor trein, tram en bus met rond 6 procent omhoog zouden moeten. Met deze verhoging van ge middeld 5 procent blijft de overheid onder de te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud voor dit jaax\ Een uitzondering wordt ge maakt voor de openbaar vei'voer-ta- x-ieven voor het gewest Amsterdam. In vei'bgnd met de indienststelling van de Metro in Amsterdam wordt daar hel gehele tarieven pakket her zien, zo is tijdens de persconferentie xneegedeeld. „Brogum". „Ikkiekookfilmfestival". 19.30 uux\ Concertzaal, 20.00- uur, filmvoorstel ling. Bruinissc Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.30 uur* C.J.V.-filmavond „Bru 500 jaar". Maandag 21 maart Zierikzee Rode Ki-uisgebouvv, 13.30 uux-, hand- werkcux-sus. Concex'tzaal. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uur. Concertzaal. Volkstheater Antwer pen. 20.00 uur. Huis van Nassau. Afd. Philatelica. 20.00 uur. Dinsdag 22 maart Middelburg Concertzaal. Gewest Zeeland Pv.d.., 20.00 uur. Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering afdeling Schouwen-Duive- land Diabetes Verenigixig Nederland. De Drie Schapen, 20.00 uur, Platte- landsvrouwen afd. Noordgouwe e.o. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uux-, modeshow af deling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 23 maart Zierikzee J. W. v d Doelschool, kijk/kontakt- avond, 19.00-22.00 uur. 14.30 uur bejaardensoos ixx het Ver enigingsgebouw. Donderdag 24 maart Zierikzee Huis van Nassau. Kring C.B.T.B. West-Nedexdand. 20.00 uur. Vrijdag 25 maart Zierikzee Kantine school, ledenvergadering ver. Technische School, 20.00 uur. Dorpshuis Culturele Vereniging, 20.30 uur, kabai-et „Op Stoom". Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.00 uur, C.J.V.-filmavond. Zaterdag 26 maart Brouwershaven Muziektent, 12.00 uur, vertrek bus IJsvereniging naar kunstijsbaan in Den Haag. Maandag 28 maart Zierikzee Rode Ki-uisgebouw, 13.30 uux-, hand- wérkcui'sus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, klaverj as-avond. Stadhuis. Vex-gadering gemeenteraad 20.00 uur. Dinsdag 29 maart Zierikzee „Marktzicht". Aquai'iumvereniging „Helodeo". 20.00 uux-. Rekreatiezaal Ger. kerk, lezing dx-s. J. Vaane over kernenergie, 20.00 uur. Renesse ,,'t Trefpunt''. 19.30 uur. C.N.V.-besturenbond. Vrijdag 1 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur open snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland. Zaterdag 2 april Zierikzee Zeeuwsche Her-berghe, 9.30 uur open jeugdsohaaktoex-nooi; 14.00 uur si~ mutaanséance tegen internat, groot meester J. H. Donner; 18.00-19.00 uur receptie t.g.v. 65-jarig bestaan Schaakver. Zierikzee. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcux'sus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Zondag 10 april Kerkwerve Hervormde Kerk, Paaskoncert/zang- avond, 20.00 uux-. Woensdag 20 april Nieuwerkerk Ons Doi*pshuis, 19.30 uux-, filmavond Tennisvereniging Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrj. na half zet Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2