EXTRA r o i snaa Een fleurig boeket van de jeugd voor ouderen bH GARAGE J. VAN DER WEKKEN n De Lente komt Sir- •erp: :ding nd bren- maarl voor door [ouwe, xedrijf iwers- erweg ■et ter /oor jsplan raad dings- dèze' een in dit uders. ,95 ,95 ,35 /erf, oort Havenmeester van Brouwershaven de heer J. de Vos. Havenmeester van Brouwershaven, de heer J. de Vos ziet sinds juni 1975 toe op het reilen en zeilen van de jachthaven en oude haven van „Brouw". Toezicht op beide havens, ligplaat sen toewijzen, innen van havengel den, onderhoudsvoorzieningen tref fen en de administratie van dit alles bijhouden horen tot de dagelijkse gang van zaken. Bij slecht weer moe ten de schepen onder kontrole wor den gehouden al roemt de heer De Vos z'n haven wat betreft de gunsti ge ligging onder vrijwel alle weers omstandigheden. Getuige de cijfers blijkt Brouwershaven een drukke passantenhaven waarvoor een groei ende belangstelling bestaat: in 1974, 3448 passanten - 6422 overnachtin gen; 1975,. 4513 passanten - 8099 overnachtingen; 1976, 5100 passanten - 9200 overnachtingen. Wat heeft '77 in petto? In ieder geval een druk seizoen met een piek in juli. Internationale wedstrijden op de Grevelingen, -een van de twee Olympische banen in West-Europa, de andere ligt bij Kiel. Naast de deelnemers aan de door de W.S.V. Brouwershaven, De Kaag en de Royal Yacht Club de Belgique georganiseerde wedstrijden zijn er de ontelbare pleziervaartuigen die de haven aandoen. Varensgasten die bij gebrek aan de wasserette de douche op slot doen om snel hun gezinswas je te kunnen doen, wel begrijpelijk maar niet de bedoeling want er staat intussen een rijtje zout. wattervolk te trappelen van ongeduld zich van het zout te ontdoen. Late binnenlopers waarvoor tussen steiger en wal nog een plekje moet worden gevonden, echtpaar met kinderen, onverant woord ze door te sturen, haven van Scharendijke ligt vol en Den Osse is verboden, aldus de havenmeester. Wat hém betreft mag het seizoen een aanvang nemen want zo in de winter dat's maar stilletjes, wat onder houdswerkzaamheden en de achter stallige administi-atie nalopen. De vroegere jachtschipper, zodoende goed bekend met de Zeeuwse wate ren dirigeert via de geluidsinstallatie liever jachtjes naar hun juiste lig plaats. Druk, dat wel, maar geduren de de topweken weet hij zich, geas sisteerd door zoon Gert, terwijl op de vrije woensdag waarnemend haven meester M. Matthijssen, de zaak in goede banen loodst. In april is het zover, dan beginnen de eerste wedstrijden, de laatste loopt half september. Er staat voor 21 en 22 mei een Trintella-reünie op het programma waarvan verwacht wordt dat zo'n 60 a 70 schepen zullen deelnemen, op 1, 2 en 3 juli lopen de nieuwe jachthaven en de Oude ha ven vol met 130 itcrt 150 platbodems, dit ter gelegenheid van de Platbo dem-reünie, een prachtig schouw spel. Havenmeester De Vos zal er zijn handen aan vol hebben deze zo mer. Alle 427 vaste ligplaatsen zijn bezet, in de oude haven ligt een aan tal scheepjes dekoratief te zijn, de overige 385 ligplaatsen zijn in de zo mer snel vol en dan biedt het nu zo rustige, prachtige uitzicht uit het ha venkantoor wel een apdere, voor een havenmeester opwindender, aanblik. Groepscommandant der Rijkspolitie van de groep Westerschouwen, adjudant, de heer J. Stroo. Groepscommandant der Rijkspoli tie van de groep Westerschouwen, adjudant, de heer J. Stroo op zijn hoofdkantoor te Haamstede. Zeven tien man sterk, inklusief administra teur en commandant, gaat de kern groep met versterking van buitenaf het enerverende seizoen tegemoet. Vier motorvoertuigen, de groeps- surveillance-wagen, een Landrover voor de terreindiensten strand en duin, 'n onopvallende wagen voor de twee rechercheurs en een kleine sur veillance-wagen voor alle doelein den vormen het. basis-wagenpark. Het onderling kontakt wordt in stand gehouden met behulp van mo bilofoon en portofoon. Tijdens eve nementen; strandfeest, een wieier- cours of motorcross, staat de uit acht man bestaande Reserve Rijks politie ter beschikking. De bereden politie, hoofdzakelijk dienst doende op het strand en in de duinen, staat ook dit jaar weer beschikbaar vanaf half juni, een opvallende extra ver- keerswagen zal zich bezig houden met de verkeersproblematiek. Er vallen wat maatregelen te treffen om 80.000 mensen in vakantiestem ming verdeeld over zo'n 63 beroeps campings en ongeveer 85 mini-cam pings, hotels en wat dies meer zij, te beschermen tegen anderen en zich zelf in allerlei opzicht. Adjudant, de heer Stroo ziet het allemaal optimistisch. Er worden zo veel mogelijk preventieve maatrege len getroffen en dan loopt de boel niet zo'n vaart. Op het gebied van de openbare orde dient men in elk ge val bijzonder attent te zijn. Vooral met het hoge percentage jongeren, 3000 a 4000 jongelui op vakantiepad, komen wel eens problemen voor. De discipline wil wel eens op de loop met de grote vakantie. Kruimeldief stallen, verkeersovertredingen, en het drugprobleem vormen de be langrijkste aanleiding tot het in aan raking komen met de politie van jongeren. Zoekgeraakte weglopers, een paar uur kwijt zijnde kleuters, de meeste zaken lopen gelukkig met een sisser af. Het drugprobleem lijkt iets toe te nemen maar het gaat tot dusver niet om grote hoeveelheden. De aandacht wordt in hoofdzaak ge- koncentreerd op de handelaren, bij gebruik kan het goede kontakt met het Bureau voor Alkolhol en Drugs een oplossing bieden, wat ook bij alkoholmisbruik het geval kan zijn. Er is sprake van een gunstige ver- keersonlwikkeling ondanks het feit dat de af- en toevoerwegen met een ware spits te kampen hebben. Veel materiële schade, in verhouding wei nig persoonlijke ongevallen. Wat be treft diefstal een hint van adjudant Stroo die het publiek ter harte kan nemen. „Nooit de kat op het spek binden!" Auto's indien mogelijk bij een straatlantaarn parkeren, kon- taktsleuteltje in ieder geval meene men, afsluiten en geen interessante objekten in de wagen achterlaten. Voor de bewoners van verlaten hui zen, 2e woningen in het bijzonder, zet de kleuren t.v. niet in de venster bank en hang de antieke klok niet voor Jan en alleman in het zicht. Uw raam moet geen etalage zijn en wanneer uw woning een bewoonde indruk maakt is dat in elk opzicht gunstig. Direkteur- adiminstrateur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland, de heer J. Landman. Direkteur-administrateur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duive- land, de heer J. Landman, koördi- neert het sinds 1974 volledig gecen traliseerde reinigingswezen .van het schiereiland. En of dat belangrijk is gedurende de zomermaanden. Uitbundig vakantie vierende meh- sen produceren doorgaans op even uitbundige wijze afval en dat moet érgens naar toe. Met man en macht wordt er dan gewerkt om de zaak toonbaar te houden en dat lukt aar dig, al is de medewerking van het publiek af en toe wel voorwaarde. Slecht verpakte privé-vuilnishoopjes langs de weg zijn in de eerste plaats geen gezicht en zijn gedurende het hoogseizoen helemaal uit den boze, aangezien ze te veel tijd vergen. La ten liggen is een oplossing die tot dusver niet werd toegepast. De wa gens van de reinigingsdienst hebben door het drukke verkeer op de weg vaak al genoeg ononthoud. Extra personeel wordt gedux-ende deze pe riode aangenomen om de vaak ver dubbelde vuilnishoeveelheid te ver werken. In 1976 ging het om 400 ku bieke meter normaal opgehaald huis vuil tegen 600 kubieke meter gedu- rende de zomermaanden. Op de centrale stortplaats aan de Hoosjesweg werd inklusief de parti- kuliere stortingen inderdaad twee maal de normale hoeveelheid vuilnis afgeleverd. Die stortplaats zal dan ook eerder vol zijn dan was gepland. De containers, geplaatst bij jachtha vens, duinovei'gangen, restaui'ants en campings moeten i-egelmatig, vaak dagelijks, worden geleegd. Het moge lijke en onmogelijke, door het pu bliek vaak verwacht, wordt ook ge daan en het streven is een optimale dienstvei'lening. Ophaal-, verwerkings- en admini stratieve dienst, in de winter voox*- zien van het normale pakket, draai en gedurende het zomerprogramma, tussen Pinksteren en de herfstva kantie, op volle toeren en kampen bovendien met de vakantiebehoefte onder het eigen personeel. Na het relaas betreffende de zomerwerk- zaamheden van de reinigingsdienst wil de heer Landman het niet nala ten een paar opmerkingen te maken over het sterk teruglopen van het verenigingsleven in de kleine woon kernen. Als geboren en getogen Kerkwervenaar, terug van wegge weest, gaat het dorpsgemeenschaps gevoel hem aan het hart. Zelf is hij intensief bezig geweest met diverse sportieve aktiviteiten, nog steeds commandant van de vrijwillige bi-andweer die in '71 provinciaal kampioen werd en in dat jaar bij de landelijke wedstrijden een goede vierde plaats bezette. Hij vindt dat er wat meer mensen belangstelling zouden mogen tonen voor het verenigingsleven en de inzet is ook niet meer wat het was. Jam mer, het gemeenschapgevoel kan een belangrijke charme zijn van het doi-psleven. Mini- campinghoudster op Schouwen- Duiveland mevrouw L. Vis. Een van de vele mini-campings op Schouwen-Duiveland, „Huize Pot ter" van mevrouw L. Vis. De op Noordgouwe gelegen boerderij staat op een gravure uit 1745 afgebeeld als een statig kasteeltje dat Maria de Pottere ooit als huwelijksge schenk kreeg. In haar testament gal' ze opdracht tot de bouw van de nog steeds bestaande Konyers-huisjes in de volksmond de koeierie-uusjes ge noemd, een veiTiaal apart. Mevrouw Vis kreeg na twee jaar de vergun ning voor de camping, die loopt van april tot oktober. Vier caravans en ene gx-ote tent vinden dan plaats in de boomgaard waar een dubbele windsingel werd aangeplant zodat het kampeertei'reintje vrijwel aan het oog onttrokken wordt. Een grote tolerantie ten opzichte van de gas ten en bovendien een behoorlijke dosis improvisatie-talent zijn vol gens mevrouw Vis voorwaarden waaraan moet worden voldaan wil de onderneming kans van slagen hebben. Het is haar gelukt een aan tal vaste vakantiegangers met de beste onderlinge verstandhouding bij elkaar te brengen en in de zomer maanden biedt ze daarnaast de mo gelijkheid tot logies met ontbijt, waarvan regelmatig gebruik wordt gemaakt. De door mevrouw Vis ge troffen sanitaire voorzieningen, vreemd genoeg geen voorschrift worden algemeen op prijs gesteld. Huize Potter weet het op tal van manieren de gasten plezierig en makkelijk te maken. Er heerst ge durende de zomermaanden een mi ni-dorpsmentaliteit onder de vakan- tiegangei's die zich uit in wederzijd se kopjes koffie en indien nodig hulp bij talloze klusjes. Het „me vrouw Vis" wei'd voor een aantal vaste gasten al gauw „tante Pop" en niemand kijkt vreemd op als een van de mannelijke kampeei'ders de maaimachine ter hand neemt om dat. het grasveldje een beurtnodig heeft. Bij uitstapjes naar Zierikzee woi'dt belangstellend geïnformeex-d naar het boodschappenlijstje en in een zo hulpvaardige en vriend schappelijke sfeer moet alles wel van een leien dakje gaan. Het wei tje met schapen, kalfjes en een geit je, koestert zich in een grote belang stelling en bovendien is er pluimvee; ganzen, pauwen, kalkoenen en kriel tjes, op de boerderij aanwezig. Het kroost amuseei't zich kostelijk met zandbak, schommel en wip. Op re genachtige dagen weet het de kast met spelletjes en boeken te vinden, terwijl 's avonds de volwassenen welkom zijn op de koffie en bij de t.v. Een prikbord geeft een beeld van de evenementen in de direkte omgeving. „Huize Potter is in de zo mer niet van mij", zegt mevrouw Vis, „maar het geeft voldoening iedereen te zien genieten en ze ge zond, tevreden en uitgerust weer naar huis te zien gaan". Een me ning die door de kampeerders ge deeld wordt gezien de enthousiaste dankbetuigingen in de gastenboek- jes. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT '1797-1889 Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1 Driekoningenlaan 1 - Zierikzee - Tel. (01110) 2212 Flakkee Schouwen-Duiveland. De Lente komten dat voert tot lichtvoetige gedachten. „Kom" hebben wij gedacht „laten we de jeugd eens voorzien van fleurige bloemen, om ouderen aan te bieden". Twee vliegen in één klap slaat men dan, de Lente manifesteert zich en tussen kinderen en volwassenen wordt een brug geslagen. De kinderen vonden het leuk en de met bloemen bedachten ook. Men ziet het aan de blijde gezichten. MAART 1977

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1