SE Modellen en kleurtjes voor het nieuwe modebeeld vragen aandacht J Gezonder leven... ONZE PUZZELRUBRIEK QE ■rff STRA-FEESTEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND VAN KELTISCHE OORSPRONG Vi, LINOgisfcine LINOgiskine De zomer komt naderbij De nieuwe puzzel luidt als volgt: Uiig. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE MAART 1977 9 Advertentie Heeft u het voorjaar al geroken, de eerste sneeuwklokjes houdt u al voor gezien? Of heeft u de grote schoonmaak in uw hoofd en bent u net bekomen van de uitverkoop? Let op, mét de ragebol en de sneeuw klokjes, komen ook de modediktato- ren in het geweer. De nieuwe voor- jaars- en zomerkollektie doet haar entree ook al bestaat er nog kans op weersvoorspellingen beneden nul. Een glimp van de zomermode 1977, waarvan ieder zich naar believen en eigen smaak iets aan kan trekken Lang niet alles is nieuw onder de zomerzon. Parijs heeft de laatste grote impuls wel gekregen op het moment dat Kenzo Takada de mode- bastille bestormde. Zijn invloed za gen we al in de winter- en zomer kollektie van het afgelopen jaar. Felle kleui'en, gedurfde maar draag baar vertaalde modellen, folkloris tisch en exotisch geïnspireerde fees telijkheid waar een deel van de toonaangevende ontwerpers zo van onder de indruk bleek dat er van de weeromstuit aan mee werd gedaan. We zijn er al een beetje op ingesteld en er blijven gelukkig minder voor uitstrevende en uitbundige moge lijkheden te over. „Kleur bekennen" Wel zullen we dit voorjaar niet al leen tijdens de verkiezingen kleur moeten bekennen. Harde en heldere ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Iedere maand verschijnt een Zierikzecsche Nieuwsbode - Extra op Gocree-Overflakkec en Schouwen-Duivcland, in een lotaaloplaag van ruim 22.900 exemplaren. De verschijningsdata zijn: 17 augustus 14 september 19 oktober november _^cember Voor ADVERTENTIÊS^kunt u kontakt opnemen met de lieer J. Loon, drukkerij Lakennian Ochtman B.V., Jannewekken 11, Zie- rikzee. Telefoon (01110) 2255; telefoon privé (01119) 660. Voor HEDAKTIEZAKEN: Rcdaktie Zierikzecsche Nieuwsbode, Janne wekken 11, Zicrikzcc. Telefoon (01110) 2255. Groot was weer de belangstelling voor de puzzel in de vorige Z. N.- Extra. Ook ditmaal was de opgave niet duidelijk veel moeilijker dan die van de wekelijkse opgave. Heel veel oplossingen waren dan ook kor- rekit en hieruit kwamen onderstaan de prijswinnaars te voorschijn. Eerste prijs (waardebon van 1' 50,-) De heer A. J. Nelis Washingtonstraat 11 OUDE TONGE Tweede prijs (waardebon van f 25,-) Marko van Sluis Esdoonistraat 14 NIEUWERKERK Derde prijs (waardebon van f 10,-) Mevrouw M. G- Th. Sluytcr- Schimmcl Plcvierstraat 3 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. kotter; 6. pre mie; 11. telex; 13. brein; 14. ik; 16. lade; 17. reuk; 18. vz.; 19. bal; 21. nergens; 23. moe; 24. unie; 26. Reest; 27. page; 28. sinds; 30. set; 31. ha rem; 32. stank; 34. morel; 35. moor; 36. rook; 37. kamer; 40. trits; 43. ba ker; 44. bef; 46. nerts; 48. ever; 49. metro; 51. terp; 52. ren; 53. jakhals; 55. kar; 56. al; 57. sage; 58. nier; 60. mi; 61. lover; 62. knier; 64. dollar; 65. Engels. VERTIKAAL: 1. kwibus; 2. T.T.; 3. tel; 4. elan; 5. reder; 6. prent; 7. reus; 8. eik; 9. m.n.; 10. eczeeiu; 12. xeres; 13. Brest; 15. Kanis; 18. vogel; 20. lint; 22. geel; 23. mare; 25. edam mer; 27. parkiet; 29. snoer; 31. Hoorn; 33. kor; 34. mot; 37. kavel; 38. Aken; 39. Seth; 41. trek; 42. stram; 43. beraad; 44. beker; 45. frank: 47. sprits; 49. mager; 50. oline; 53. Java: 54. sein; 57. sol; 59. Reg.; 61. 11.; 63. HORIZONTAAL: 1. rollende trap voor het vervoer van personen in b.v. warenhuizen; 6. vis; 12. in zee vooruitstekende hoge landpunt; 14. sprookjesfiguur; 15. 1000 meter (afk.); 17. drank; 20. op het ogenblik; 21. levensvocht in planten; 23. kost bare edelsteen; 24. glansloos; 25. plaats in de Betuwe; 27. hoge schoen; 28. korst op een wond; 29. niet bekoorlijk; 31. halsdoek; 32. in terest; 33. borsttuig v.e. trekdier; 35. zwemvogel; 36. aanspreektitel v.e. adelborst; 37. smalle verhoging aan een voorwerp; 39. plaats in Noord-Brabant; 41. bak met gaatjes waarin vis levend wordt bewaard: 43. buurt onder Apeldoorn; 45. huis dier; 47. voormalig land in Z.W.- Duitsland; 49. open ruimte tussen in gescheepte vaten; 50. stad in Afrika; 52. Noordatlantische Verdragsorga nisatie (afk.); 53. sterk ijzerhoudende grond; 54. schaakfiguur; 56. dwaas; 57. uiting van kou; 58. persoon die van de inkomsten van goederen leeft; 60. behorende tot de Kerk van Rome (afk.); 61. tweestemmig ge zang; 62. zetel v.h. reukzintuig; 64. keur op goud en zilver; 65. het weer instellen van wat opgeheven is. VERTICAAL: 1. staaf waaraan gymnastische oefeningen worden verricht; 2. schijngestalte van de maan (afk.); 3. arm v.e. boom; 4. advies; 5. maand v.h. jaar; 7. paarde- bit zonder stang; 8. verdikking van de opperhuid; 9. windvlaag; 10. den lezer heil (afk. Latijn); 11. lekker nij; 13. inrichting voor het bemalen v.e. pouder; 16. rivier in Duitsland; 18. plaats waar twee planken tegen elkaar komen; 19. kort muziekstuk; 20 harde vrucht; 22. voorwerp waar mee men schrijft; 24. dag van de week; 26. beminde van Zeus; 28. plaats waar draverijen worden ge houden; 30. werktuig tot 'verplaat sing van lasten; 32. onderdeel van de gamelan; 34. onbepaald voor naamwoord; 35. zinnebeeld van kracht en trots; 38. motorvoertuig; 40. roofdier; 42. vingergewricht; 44. levend wezen; 45. grens tussen land en zee; 46. telwoord; 48. wild zwijn; 50. familielid; 51. rivier'in Frankrijk; 54. insnijding, kerf; 55. stelsel van godsdienst; 58. sterk alcoholische drank; 59. rechercheur (Bargoens); 61. lidwoord; 63. sint (afk.). 21 25" 38HB39 43~ 44 133 41 kleuren zetten door, fleurige stre pen, met grote dessins en veel felle effen kombinaties. Turquoise en fuchsia doen het uitstekend. Wil. écru en zwart, geschikt voor elke leeftijd, vormen ook een belangrijke tendens. Bovendien wordt tussen zandkleur en bruin tot groen een heel gamma van modieuze kleuren geboden. Om iets te noemen, van beige via khaki tot okerkleur en van een zacht lindegroen tot het bekende legergroen in alle nuances. Daar naast krijgen heel voorzichtig de wat in de vergeethoek geraakte pastel tinten weer een kans waarbij vooral roze de aandacht trekt. Naast synthetische stoffen staat pure katoen deze zomer in het mid delpunt van de belangstelling. Lek- kerk koel en luchtig, makkelijk in het onderhoud. Dunne wollen stoffen en linnen zien we hier en daar toe gepast. Het blijkt echt katoen wat de klok slaat, veelal ook in een enigs zins geruwde kwaliteit. Nieuw zijn netachtige weefsels die we terugvin den in variaties op het onvolprezen T-shirt en als inzetsel bij sommige modellen. Voor feestelijke ontwer pen wordt veelvuldig gebruik ge maakt van crêpe, vooral Crêpe de Chine en lurex-materiaal. Het kom- bineren van dure en chique stoffen met bijvoorbeeld een simpel katoen tje wordt ruim gepropageerd. Bro- derei Anglaise bijvoorbeeld is uit de lappenmand gehaald en de hiervan vervaardigde romantische blouses kunnen zowel gekleed als in een meer alledaagse kombinatie worden gedragen. „We hebben de ruimte" Veel ruimte en bewegingsvrijheid, plooien en plooitjes, vormen nog steeds een belangrijk onderdeel van de nieuwe kollekties. Variaties op het ons al bekende kaftan- en djel- lubah-thema, waarbij het figuur van de draagster grotendeels het model bepaalt. Vooral bij de strand- en vrije tijdskleding in het algemeen komen we hiervan veel voorbeelden tegen. Vaak met een gemarkeerde taille, want die staat deze zomer weer volop in de belangstelling. Het wijde model vinden we ook in de blousevorm volop terug en aangezien de mini een come-back heeft ge maakt zien we veel blouses in mini- lengte die als zodanig ook dienst kunnen doen. Bovendien levert zo'n tuniek in kombinatie met een broek een uitstekend geheel op. De prak tische broek blijft talrijke mogelijk heden bieden. Broekrokken, veel shorts, bermudashorts, strak gesne den broeken en het model met aan de onderzijde bloezende pijpen dat van de winter werd geïntroduceerd, zijn up-to-date. De overall heeft zich in diverse uitvoeringen en lengtes weten te handhaven, door materiaalkeuze en details van spor tief tot speels en zelfs chique. Dc bandplooibroek met wijdgesneden bovenkant en plooitjes onder de taille lijkt furore te gaan maken te meer daar ze ondanks het wat man nelijk aanzien al te vrouwelijke contouren uitstekend camoufleert. „Keus te over" In het sportieve genre zien we een komplete opleving van de safari- en armylook, bijzonder draagbare mo dellen, ook voor grotere maten, in bovenbeschreven beige en groene tinten. Lichte kuit- of knielaarzen van leer met canvas vormen een mo dieuze kombinatie. Enkellaarsjes en halfhoge laarzen doen hun intree in het zomerbeeld, naast muiltjes en klompjes die wat spitser zijn dan we tot dusver gewend waren. Ze passen goed bij de folkloristisch aandoende strookrokken die deel uilmaken van de gipsy-look, wijd, vrolijk en bont met een sterk aksent op de taille. Blote schouders en stroken zien we veel bij romantische en elegante mo dellen. Bij de op de folklore geënte mode dragen we espadrilles die de ze zomer te kust en te keur in elk gewenst materiaal op de markt ko men. Bloezende japonnen, soms rok-blouse kombinaties die de in druk wekken een jurk te zien, doen het goed en flatteren iedere leeftijd. Rokken die zijn aangerimpeld aan een heupstuk zijn een nieuwtje. Over de roklengte hoeven we ons dit jaar niet ongerust te maken want die va rieert. de mini even buiten beschou wing gelaten, van even over de knie tot op de voet. Keus te over. Op de vijftiger jaren geïnspireerd zijn de sexy soepel vallende jurkjes met kanten inzetsels waarvan ook veel T-shirts zijn vooi'zien. In deze stijl zien we ook blousjes en truitjes met decolleté, 'boothals of strapless. Het been krijgt hierbij extra aandacht door splitten in de rok en hoogge hakte bandschoentjes. Veel accesoi- res in goud en zilver. Naast meer klassieke kombinaties is er ook nog een vleugje nostalgie te koop. Ro mantische bloemetjesdessins blijken het nog steeds te doen en worden ook gebruikt voor Ot-en Sien-kin- derkieertjes. Kleine dessins worden regelmatig gekombineerd en ver werkt tot romantische jurken. Nog een paar tips wat betreft de make-up voor zomer 1977. Over de hele linie zien we een voorkeur voor lichte heldere tinten. De foundation wordt zo natuurlijk mogelijk gehou den. De ogen worden veel sprekend gemaakt met een witte oogschaduw op de oogleden, in de arcadeboog wordt dan wat schaduw aangebracht in vaak ook weer beige naar bruin neigende tinten. In sommige geval len wordt het oog nog sterk bena drukt door een omlijning met een zachte stift afgeleid van de in India gebruikte kohl. De wenkbrauwvorm wordt zo natuurlijk mogelijk gehou den en niet aangezet. Voor de lippen zijn framboos- en bruinrode kleuren favoriet. Mening' van folklorist SCHOUWEN-DUIVELAND, maarl. Het jaarlijkse - al vele eeuwen oude - Strarijden op Sehou wen-Duive- land is weer begonnen in de verschillende plaatsen en opnieuw is de vraag relevant: waar komt dit rijden vandaan, wat is de historische achtergrond. Dc bekende folklorist en schcyver Luc de Motigny heeft zich eens dc vraag gesteld of het Stra-rjjden een rudiment is van Keltisch magie of een patroon, waarin Noorse en Ger maanse folklore verweven zijn. Bij benadering van de oplossing verdiept de schrijver zich in de oor spronkelijke bewoners van Zeeland (Schouwen-Duiveland) en wijst op de brandsporen gevonden in de bo dem van de oude burcht te Burgh en de vluchtbergen. De schrijver merkt in zijn geschriften op dat b.v. de Zeeuwse „Oude van de Zee" en het Schotse water-paard in feite el- kaars prototype zijn. Hij acht in Stra-rijden de Keltische afstam ming duidelijk merkbaar. Met de heer J. M. de Nooijer te Renesse ge looft de schrijver aan de mening dat Stra-rijden is afgeleid van strand- rijden. Verschillende argumenten De Keltische invloedssfeer ver klaart de schrijver ten eerste uit de handeling: „pootje baden van paar den in zee", dat op een sacramen- leel-riluele ritus berust. Voor dc theorie van Keltische afstamming spreekt ten tweede: dat in alle ma ritieme Keltische landen paarden en de zee onafscheidelijke gezellen zijn. Ten derde treft het aspekt van de voorouderverering. Bij de Stva wordt - na het zeebad - om de kerk gereden, soms driemaal soms (zoals te Renesse) een onbepaald aantal malen. Te Renesse draven de paar den niet om de kerk, maar om hel dorpsplein. Maar het plein immers i$ tevens kerkplein, waaromheen in dertijd ook het kerkhof lag. Te Haamstede hadden de ruiters de ge woonte over het kerkhof te rijden, maar dit werd in 1858 verboden. Ten vierde treedt dc Keltische overeenkomst duidelijk aan het licht door de magische handeling. Üc be nen der paarden, branderig gewor den door liet lange staan op stal in de winter, worden van deze kwade dampen gereinigd door zeewater. Verschil in tijdstippen Wel is er verschil in tijdstippen tussen Stra-ritten en de paardenren nen in de Keltische sprekende lan den. In laatstgenoemde landen vin den deze rennen plaats op St. Mi- chilesdag (29 september) en te on zent - gelijk bekend - tegen Pasen. De schrijver herinnert er verder aan dat te Renesse de paarden nog maar een enkele maal te water gaan, terwijl te Haamstede men reeds de ltccept Hieronder volgt hel recept voor de ouderwetse Schouwse Slra-Schroö- sels. Ingrediënlent: A. 250 gram bruine stroop traditionele maandag heeft verlaten en Stra viert op zaterdag. Een veeg teken is dat ruiters van elders moeten komen om Stra in het leven te houden. Het betekent een ernstige inbreuk op het oorspronke lijk sacrale principe. Heel oude Zeeuwen weten zich nog te herinne ren, dat 70 jaar geleden het bij en kele boeren de gewoonte was de na geboorte van een merrie, die een veulen geworpen had, in een boom te hangen ter afwering van kwade machten die moeder en kind konden deren. Toverij? Of resten van ver geten wijsheid met mystieke inslag? door meer lichaamsbeweging, minder roken, minder vet eten en aangepaste voeding, waarbij een gemakkelijk hulpmiddel is. is een natuurprodukt en bevat o.a. Lecithinc, gist, tarwekiemen en is rijk aan vitaminen en mineralen, bovendien bevat het Linolzuur. Dit laatste kan het doorstromen van het bloed bevorderen en het cholesterol verminderen, dat zich aan de vaatwanden heeft vastgezet. Een gezonde kombinatie van leefwijze en voeding Verkrijgbaar bij REFORM- EN DIEETHUIS JOPPE Posistraat 31 - Ziérikzee 250 gram bruine suiker 100 gram water Bij elkaar in een pannetje aan de kook brengen. B. 650 gram Zeeuwse bloem 12 gram kaneel 8 gram gemalen anijszaad DU alles door elkaar zeven. C. 7 gram natrium-bicarbonaat zuiveringszout 15 gram ammohium-bicarbonaat Na. afkoeling door het deeg mengen. De kokende stroop (A) door de ge zeefde bloemt kruiden Bvoegen en met een houten leqtel door elkaar mengen, tol een homogene taaie massa ontstaat. Na afkoeling het deeg vermengen met het^zuiverings- zout en het ammcmium-bicarbonaat (C). Goed door elkaar werken. Daar na het deeg dun uitrollen en uitleg gen op een beboterde bakplaat. De bovenkant van de deegplalc met melk strijken. Afbakken in hele oven van 230 graden Celsius. („Heel", op het huishoudoventjege durende 10-12 minuten. Na afkoe ling de van 8 x 20 cmDe koekplak na het, bakken afdekken met een vochtige doek, zodat het oppervlak niet teveel uitdroogt doch zacht blijft, wat ookhet snijden, b.v. de volgende dag, vergemakkelijkt. „Eet smakelijk"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 9