HET INBRAAK-MYSTERIE 7 Duitse grondwet niet bestand tegen kernenergie Jagers zeehonden verzetten zich tegen demonstranten Weer eentje in wieg van Bokassa Oud wrak Ontsnapte gevangene dood gevonden GOUDEN KOETS IN „AUTOTRON" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 inaart 1977 Nr. 220G5 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren De Duitse minister Maihofer treedt niet af als gevolg van> afluister-af- faire-Traube, een cler onsmakelijkste van de vele misslagen die de bonds regering de laatste tijd maakt. En die allemaal de eigenschap hebben dat er een beetje nonchalant wordt, om gesprongen met de grondwettelijke rechten van de Westduitse burger. En in die zin is het aanblijven van de minister eigenlijk nog erger dan het afluisteren zelf. Klaus Traube is een ingenieur die te maken heeft met de twee snelle kweekreactoren die in de Bondsre publiek staan: die van Kalkar (in aanbouw) en een kleine proefinstal latie. Hij kreeg de aandacht van de binnenlandse veiligheidsdienst omdat hij nogal bevriend was met een ad vocate Inge Komischer die wel eens optreedt voor lieden van uiterst. links die met de rechter te maken krijgen. Een van mevrouw Horni- schers vrienden was- ook een zeke re Klein - het drietal was eens sa men met vakantie in Joegoslainë - die veel later berucht werd als een der overvallers van hel OPEC-kan- Loor in Wenen. Bovendien was deze Traube ge scheiden en had een tweede huis er gens waar een heleboel matrassen zomaar op de grond lagen - een on geregeldheid die kennelijk ook al te denken gaf. En in een buitenhuisje in Italië had hij een kast die op slot was - met serviesgoed en dergelijke, zegt Traube en er is niets om aan te nemen dal dit niet zo was. Dui delijk is dat Traube zich anders kleedde en anders leefde dan de meeste Bonner ambtenaren. Of dal genoeg is om hem te verdenken dat hij terroristen hielp kernbommen te maken of hun plutonium wou ver schaffen waarmee ze chantage kon den bedrijven, is de kern van de zaak niet, al komt hel nogal vfeemd over: de man is geen kerngeleerde maar een ingenieur die allerlei werk coördineert enorganiseert en dus zeker niet over de kennis beschikt om zelfs zelf een kernbom te maken. Ook kon hij op geen enkele manier aan de benodigde spullen komen - alle veiligheidsmaatregelen troffen ook hem. Niettemin ging de veilig heidsdienst zijn telefoon afluisteren. Ook die in het huis van zijn vrouw en de afluisteraars vonden hel maar verdacht dat hij daarvan geen ge bruik maakte - Traube woonde daar niet meer. Uiteindelijk werd afluisterapparatuur in Traubes huis geplaatst, zonder dal dit overigens iels opleverde. Behalve dan dat Traube intussen door alle lawaai - van vuil blijft altijd iets hangen, zegt hij - ontslagen werd door zijn werk gever die kennelijk bang is zijn enige opdrachtgever, de overheid, niet ge noeg ter wille te zijn. Aftreden Waar het om gaat is dat volgens de Duitse grondwet het huis van de burger onschendbaar is en er is geen wet die daar enige uitzondering voor maakt, zelfs niet voor de veiligheids dienst die officieel een naam heeft die haar de taak geeft de grondwet te beschermen - Verfassungssschulz. Maar, zei minister Maihof er, ik heb toestemming verleend omdat de staalsgevaarlijkheid van Traube er dik in zat. Niet alleen dat die staals gevaarlijkheid van Traube op geen enkele manier aannemelijk is ge maakt, maar zelfs dan heeft zelfs een minister het recht niet de grondwet aan zijn laars te lappen. En wat he lemaal de deur dicht deed was dut de minister tfe bondsdag nog zal voor te liegen ook: hij had geen toe stemming verleend - alles was zijn gang gegaan voor hij er iets van ST ANTHONY, 14-3. Honderden zeehonden jagers hebben maandag verhinderd, dat demonstranten legen de j acht helicopters konden bereiken die zij wilden gebruiken om aan hun protesten kracht bij te zetten. De jagers stonden schouder aan schou der in St. Anthony op Newfound land rond de helicopters, die door de opposanten van voor het Interna tionale Fonds voor Dierenbescher ming (IAFW) zouden worden ge bruikt. De jaarlijkse jacht op jonge zee honden is deze week weer begonnen. Van verschillende kanten is gepro testeerd tegen deze aktivileit. BANGOEI, 14-3. Keizer Bokassa 1 van het centraal Afrikaans keizer rijk heeft maandag al zijn onderda nen een dag vrijaf gegeven, om de geboorte te vieren van zijn 30st.e kind. liet is een jonge prins gewor den, zo meldt radio-Bangui. CAA/IUJ DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE DEN IiAAG. In januari 1977 is bij de diverse groepen van spaarinstel- lingen per saldo 562 miljoen gulden meer ingelegd dan opgevraagd. Dit blijkt uit cijfers van liet centraal bu reau voor de statistiek. ROTTREDAM. In dc afgelopen dagen is dc groot-aandeelhouder van Van Nellc, Dc Amerikaanse Stan dard Brands, besprekingen begonnen met Van Nellc over een bod op de resterende Van Nelle-aandclcn. Bei de bedrijven delen mee dat deze be sprekingen zich in construkticve en positieve zin ontwikkelen. wist. De verantwoordelijke minister was volkomen fout op vele manieren en logische zou zijn geweest als hij door hel schandaal lot aftreden was gedwongen. Maar dat kun niet - de zwakke meerderheid van kanselier Schmidts coalitie mag niet in gevaar komen. Vervanging door een (liberale) par tijgenoot zou een redelijke oplossing zijn geweest, zou men zo zeggen, maar het gebeurde niet. En al is hel waar dat oppositieleider Kohl wel probeert de FDP los te weken van de socialisten, dat maakt nu allemaal weinig indruk omdat Kohl in eigen kring al genoeg trubbels heeft om aan een aanval op de regering niet toe te komen. Voor het politiek ge mak dus blijft hel kabinet kompleet a an met een geblameerde minister. En het akelige is dat de parlementa riërs dit kennelijk makkelijk slikken - de protesten komen van enige kranten, met name het iveekblad Der Spiegel dat het voornaamste werk deed waardoor minister Mai- hófers geklungel openbaar werd. Het is allemaal nogal triest voor de ingenieur Traube die nu -maar moet zien hoe hij op rijpere leeftijd, nog een baan vincll, beladen met de haat van ambtenaren waardoor de animo van werkgevers wel niet groot zal zijn als ze ooit eens met de overheid zaken hopen te doen - en wie doet dat niet. Maar wat vele Duitsers nog triester vinden is dat bij hen een voorspelling bewaarheid dreigt te worden, namelijk dat de kernenergie met dl zijn gevaren en angsten ook de burgerlijke vrijheden ernstig aan zal tasten. Want alleen het feit dat Traube in de verte maar iets te maken had met kerncentrales die misschien wel eens doelwit van terroristen zouden kunnen worden, bewoog hier de overheid tol schen ding van de grondwet. „Flitsen'' uil het buitenland gevonden MADRID-SAN SEBASTIAN. De al vijf dagen voortdurende onrustige situatie in Spaans Baskenland heeft zich zondag door de ntoord op een politieman gevaarlijk toegespitst. BRISBANE. Drie rovers hebben zondag twee bewakers in een kluis in Brisbane opgesloten en zijn met meer dan 250.000 dollar ontsnapt. MADRID. De Spaanse politie heeft zondagavond bekendgemaakt dat zij zes mensen heeft gearresteerd in verband met de moord op 24 januari op vijf kommunistische advocaten in Madrid. Het zijn vijf mannen en een vrouw. Twee van hen worden direkt verantwoordelijk geacht voor de aanval met automatische Wapens. LONDEN. De Oegandese regering heeft haar funktionarissen in het hele land opdracht gegeven Britse en Amerikaanse inwoners onder bewa- king te stellen, aldus heeft radio Oeganda zondag meegedeeld. HAMBURG. Geleerden die met het Westduitse Electronensynehro- tron Desy in Hamburg werken zijn erin geslaagd het bestaan van een „zware broer" van het elektron te bewijzen, zodat de theorie van de kleinste deeltjes Van de materie waarschijnlijk weer zal moeten wor den aangevuld. BRUSSEL. De Verenigde Staten zijn in alle stilte bezig aan de opvoe ring van hun tactische macht in de lucht in West-Europa, als tegen wicht. voor de steeds groter worden de militaire macht van de Sowjet- Unie. BONN. De Westduitse regering wil de huidige ernstige geschillen met het nieuwe Amerikaanse be wind door rechtstreekse gesprekken op hoog niveau oplossen. De minister van buitenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, vloog, voor de bui tenwacht kwam dit al een verras sing, zondag naar Washington. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DOETINCHEM. Er is nog geen be- slissing genomen over de uitwijzing van de in Doetinchem verblijvende Indonesische familie Thung-go Seng Gual. De datum van de uitwijzing was gesteld op vrijdag 11 maart. Ge wacht wordt nog op een reactie van de koningin, aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie. DEN HAAG. Hel is voor premier Den Uyl nog steeds een punt van heel grote zorg of het lukt in de wetsont werpen over de grondpolitiek zoda nige wijzigingen aan te brengen, dat zij in de Kamer worden aanvaard. De premier zei dit vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad. ROTTERDAM. Met de arrestatie van twee mannen meent de Rotter damse politie een eind te hebben gemaakt aan een serie berovingen met geweldpleging in de omgeving van hel Charloisse Hoofd (Rotter dam-Zuid). De arrestanten zijn de 18-jarige los-werkman C. N, V. en de 33-jarige isolatiebankwerker J. G. V. PENZANCE, 13-3. Vier duikers hebben zondag bekendgemaakt dal zij voor de kust- van Cornwall (Zuid west-Engeland) Ier hoogte van Li zard Point hel wrak hebben gevon den van minstens drie eeuwen oud. dat mogelijk een belangrijke schal beval. Zij hebben al ongeveer 700 zilver stukken, waarvan enkele gemerkt met „Sevilla 1593". en twee kanons opgehaald. Vermoedelijk is het een Spaans vaartuig. Het viertal heeft 'van het Britse ministerie van handel het alleen recht gekregen om het- schip te ber gen. DEN HAAG. 14-3. De 20-jarige ontsnapte gedetineerde Eddie D. uit Den Haag is zondagochtend dood' ge vonden in een hotel in WiLdervank. De politie sluit een acute hartdood niet uit. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Groningen om de juis te doodsoorzaak vast te stellen. Eddie D. nam op 18 februari de benen na een familiebezoek in Den Haag. Wal biedt de BEELDBUIS DONDERDAG 17 MAART NED. I: De eerste vijftig minuten op deze zender leveren dolle pret op. Daarvoor zorgt de VPRO met een film van het duo Laurel en Hardy. Omlijst met een tal kostelijke frag menten wordt een gefilmde biografie van dit duo vertoond.. Hierna wordt 'de dokumentaire De Algerijnse tij den uitgezonden, hierin vertelt de cineast Rudolf van den Berg wat. zich in Afrikaanse republiek. Alge rije heeft afgespeeld. Geloond wor den onder meer de levensomstandig heden van de Algerijnen anno 1977. Tot aan hel journaal schittert Mary Hartman op het scherm. Humor voor de liefhebbers. In hel huwelijk van Mary en Tom doen zich nog steeds wrijvingen voor. Niet minder verve lend. is de bijzondere verhouding die opa Larkin heeft opgebouwd. Daar na kan men bij de VPRO kijken,naar hel drieluik De daders. De daders is een drama dat zich afspeeld ver van de werkelijkheid. Twee mannen zijn belast met schuld en hun wereld wordt beheerst door de krachten van vroeger. Terug naar de middag, de EO brengt een kort programma, Van hart tot hart, waarin onder meer een impressie van een bekend, plaatsje in Nederland en een filmpje over de Delftse Bijbel. NED. II: De avond begint de KRO voor de jeugd met een tekenfilm Tom en Jerry en het derde deel van het Zweedse Dunderklumpen en kunnen de ouderen zich kennis op doen in het populair-welenschappe- lijke magazine, Daar vraag je me wat. Maar liefst twee uur neemt het eerste deel in beslag van de trilogie Marius, van de Franse schrijver Marcel Pagnol. De kijker krijgt een volksdrama voorgeschoteld, dal Zaterdag 19 maart, 21.50 uur, Nederland I: De show van Sonja en Louis. Louis van Dijk te gast bij Sonja Barend. Naast Louis zijn zoon Bart. rondom ✓de haven van Marseille is gesitueerd en dat boordevol emoties zit. Marius is de zoon van een bar- eigenaar. Deze jongen wordt ver liefd op het meisje Fanny. De trilo gie heeft alles om ook op de Neder landse televisie een groot sukses te worden. Hierna volgt de aklualitei- lenrubriek Brandpunt, waarna men nog kan kijken naar de rubriek Heel de mens. Hel laatste nieuws wordt voorafgegaan door de NOS-rubriek Den Haag Vandaag. DONDERDAG 17 MAART NED. 1: 10.45 en 14.25 Schooltele visie; 15.00 Van hart lot hart; IS. 15 Teleac; IS.45 De bereboot; 18.5 5. Nieuws; 19.05 Stan Laurel en Oliver Hardy: 19.55 De Algerijnse tijden; 20.45 Mary Hartman; 21.35 Journaal; 21.50 De daders; 23.05 Journaal. NED. II: IS.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.10 Dunderklumpen; 19.25 Daar vraag je me wal; 20.00 Journaal; 20.25 Marius; 22.30 Brandpunt; 23.00 Heel de mens: 23.35 Den Haag Van daag; 23.50 Journaal. VRIJDAG 18 MAART NED. I: In het NCRV-programma roept Barend Barendse de kijkers allereerst een Vriendelijk Welkom toe. In zijn muzikaal programma ontvangt hij een groot aantal arties ten. onder wie de accordeonist John ny Meyer, hel duo Barbara en Bas, de tenor Robert Bruins en de zan ger Oscar l-larris. Vervolgens staal de buis in hel leken van minivoet bal. Vanavond treden de teams van Hoofdstad Amsterdam en Old Stars Den Haag legen elkaar aan. Rond negen uur de eerste aflevering van de serie dokumentaires Land, of hope and glory. Een serie over rare maar ware zaken in Engeland, dal zo rijk is aan tradities en die liet Engelse volk ook voor geen geld wil prijsge ven. De eerste aflevering is gewijd aan heltot een rage uitgegroeide War Game. Dat. is hel spel met de tinnen soldaatjes, een serieuze, maar geldverslindende zaak waaraan door honderden mensen wordt deelgeno men. Na het journaal volgt het we kelijks interview met de minister president. In de rubriek Open Boek maakte Wim Hazeu een portret van de dichter en studentenpastor Huub Oosterhuis. Het IKON 'half uurtje is gewijd aan het eiland Cyprus. Een filmploeg maakte een dokumentaire over een grote groep vluchtelingen kinderen in het Griekse deel van Cyprus. NED. II: Volop amusement bij de TROS. In de vooravond kan men kijken naar De vrouw van zes mil-' joen. Jaime Sommers krijgt een dubbelgangster, die achter enkele topgeheimen moet zien te komen. Voor de echte Jaime betekent dit dal haar vakantierust wreed wordt ver stoord. Humor kan men na het jour naal verwachten met een show van. De Mounlies. Het duo ontvangt als gasten de zanger-danser Donald Jones de cabaretière Adèle Bloemen- daal en de TROS-omroepster Moni que van Erp. Vervolgens gaal hel er weer emotioneel naar toe in De Jordaches. Ramona Scotl heeft Wes ley verteld over haar verhouding met Billy Abbott en uiteraard is Wesley in alle staten. Zijn verdriet en woede worden echter verzacht, door de genegenheid die Diane Por ter hem verschaft. Maar daar is Ru dy Jordaches die roet in het eten moet gooien. Na de aktualiteitenru- briek Aktua TV nog een half uur Britse humor in de serie O moeder wal is het heel. Een van de zonen van de maharadja wordt met de dood. bedreigd. De mensen die hem moeten beschermen hebben het. tc druk met hun kabaretprogramma. VRIJDAG IS MAART NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot: 18.55 Nieuws; 19.05 Vriendelijk welkom bij Barend; 19.55 Minivoelbalshow21.05 Land hope and glory; 21.35 Journaal; 21.50 Praten met de minister-presi dent; 22.00 Open boek: 22.35 Muzika le meditatie; 22.50 Cyprus; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 De vrouw van zes miljoen; 20.00 Jour naal; 20.25 De Mounlies show; 21.20 De Jordaches; 22.10 Aktua tv; 23.00 O moeder wat is het heet; 23.30 Journaal. uil. Eindelijk klinkt de stem van de man: „Weet je werkelijk niet hoe hel zich heeft afgespeeld? Dal drama?" „Welnee, anders vraag ik het toch niet?" Ditmaal kijken twee grote blauwe ogen de man aan. En het ge zicht. weerspiegelt onschuld en ver bazing. Boukje denkt in deze ogen blikken: ik had eigenlijk toneel speelster moeten worden, het gaat. me goed af, deze komedie. Hij stelt een weervraag. „Wat heeft die Sander je er dan over ver teld?" „O, dat een man inbrak in je ga rage door een ruit uil te snijden en dat dit helemaal niet nodig was ge weest, omdat de garagedeur op een kier stond Haar stem klinkt zo neutraal als maar mogelijk is. En Boukje's hand beeft niet, als ze de bijna opgerookte sigaret in het as bakje uitdrukt en een slok neemt uit haar glas. „Wat z.eg je?" Zijn stem klinkt op eens heel anders. Boukje onderkent terstond de verandering in het klankvolume. Nu kijkt ze hem aan en ziet, dat zijn blik iels gevaarlijks heeft gekregen, dreigend als het ware. Intuïtief voelt ze nu, dat ze met deze man moet oppassen, dal hij tot het uiterste in staat geacht kan worden, als-ie in het nauw wordt gedreven. Maar met een zekere vol doening konstateerl ze dat van die garagedeur is ingeslagen. Het zal dus wel kloppen, anders had de man op gewone toon geantwoord: onzin, de garagedeur was natuurlijk herme tisch op slot. Of iels dergelijks. Ze herhaalt: „Nou, Sander vertelde, dat een man bij je in de garage inbrak door een ruit uit te snijden en dat door F. VAN FALCKENOORT 'I helemaal niet. nodig was; achteraf bleek de garagedeur op een kier te staan en „Hoe kom je aan die onzin?" valt hij haar op scherpe toon in de rede. Opnieuw grote verbazing bij Boukje. „Is dat dan niet zo? Je zei zelf, dat die inbreker er door een naar toeval om het leven kwam!" „Ik bedoel van die open garage deur Stond dat. in die krant?" „Ja, Sander las het voor." „Welke krant was dat dan?" „Ja, gut., dat weet ik niet meer. Zcif heb ik er geen naam op gezien. Ik neem aan, dat Sander hem ergens gevonden heeft. In een restaurant of zo. Is dal dan zo belangrijk?" „Belangrijk? Waarom zou het be langrijk zijn?" Boukje draait, zich nu helemaal naar de man toe. „Ik kan je echt niet volgen. Koen. Je zegt zelf, dal. het allemaal in de kranten heeft ge slaan en nu wil je weten in welke krant het stond, wat Sander me ver telde. Maakt dat dan wat uit?" „Het gaat om die garagedeur, die stond helemaal niet op een kier! Waarom zou die inbreker dan een ruit uitsnijden, als-ie' door een half geopende deuropening naar, binnen kan gaan?" „Ja. dat weet ik niet." Boukje haalt de schouders op. „Nou. dat zal wel niet. Het is trou wens alweer enkele dagen geleden." „Enig idee. waar hij die krant heeft bemachtigd?" „Gut. Koen, hoe kan ik !t weten? Wc waren aan het werk geweest en op de terugreis." (wordt vervolgd) DRUNEN. Vanaf 5 april tol en met 31 augustus is de Gouden Koets in Lips Autolron, hel automuseum, in Drunen, le zien. Zij maakt dan on derdeel uit van een tentoonstelling die gaal over Nederlands meest tol de verbeelding sprekend automerk „Spijker". Met deze expositie viert Lips Autotron haar eerste lustrum. De Gouden Koels is gebouwd dooi de Gebroeders Spijker in 1S98 in oji- d/racht van de stad Amsterdam. In 1899 werd de koels door de Amster damse bevolking geschonken aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina ter gelegenheid Van haar huwelijk. De komst van de Gouden Koels is mogelijk geworden, mede dankzij de spontane medewerking van hel bedrijfsleven. „Dal kan. Wat wiJ je weten? Soms over de spuiterij? Waar je enkel vanuit de verte achter glas mocht kijken? Toen Stollema je rondge- leidde?" Hij lacht. „Dan moet ik jc teleurstellen: dat is fabrieksgeheim." „Nee, dat is het niet. Maar vorige week, toen Sander en ik ergens aan hel werk waren geweest: en terug reden, zei hij ineens: Ik heb wat ge lezen over meneer Van Vessinger. In een oude krant, die ik toevallig ersgens zag liggen. Had u niet een poos geleden een inbraak?" Het. gezicht van de man betrekt. „Ja. Een tragisch geval. Nare samen loop van omstandigheden". „Hoezo? Ik kan me niet herinne ren er iets over gelezen t.e hebben," liegt Boukje met een staal gezicht: „ik was in die dagen buitenslands voor mijn werk." En dit is weer waarheid. „O, door een vervelend loeval kwam de inbreker om het leven." „Hoezo? Kreeg hij een ongeluk?" De man slaakt ongeduldig een zucht. „Wat gek... jij als journalis te... dat je er niets van weet? Het heeft, toch in alle kranten gestaan?" „Best mogelijk, Koen, maar er ge beurt zoveel in het leven dat is allemaal niet bij te houden. Overi gens. ik zei je al, dat ik buitens lands was. Met Sander." „O, juist. De man werd per onge luk doodgeschoten. Heel tragisch." „Tja, de politie is soms heel gauw klaar om in dergelijke gevallen te schieten." De man kijkt haar,enige tijd on derzoekend aan. Boukje voelt het, maar doet net of ze er geen erg in heeft. Ze rookt en tuurt voor zich

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7