Brandweer wordt uitgerust met een stil alarm („piepers") Vergadering CD.A.-werkverband Zeeland Bezoek C.D.A.- Kamerleden In te Haamstede kfi s SCHOLENBOUWPRAATJE OP OUDERAVOND OPENBARE BASISSCHOOL TE BRUINISSE juli weer grote rommelmarkt Gemeenteraad Bruinisse STREEKNIEUWS KREDIETEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Toenemend aantal leerlingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 maait 1977 Nr. 22065 3 BRUINISSE, 11-3. Hel vrijwillige brandweerkorps van Bruinisse zal worden uitgerust niet een stilalarm zogenaamde piepers. Dit werd vrijdagavond besloten tijdens de openbare raadsvergadering onder voorzit terschap van burgemeester T. C. Hekman. Voor de aanschaf c.q. huur van deze apparaten stelde de raad het gevraag de krediet van f 3.024,34 eenmalig en f 16.645,96 jaarlijkse huur beschikbaar. Voor de brandweer zullen vijftien piepers beschikbaar komen en daarnaast nog cén voor het Rode Kruis. De heer Bal (lijst v/d Velde) zei dat zijn fraktie zeer positief achter deze maatregel staat, maar had graag gezien dat de leden van het Rode Kruis ook over meer dan één pieper had kunnen beschikken. Hij zei dat het toch zeer belangrijk was dat ook deze mensen bij rampen en ongeluk ken snel ter plaatse zyn. De heer Bal kreeg van de heer v. d. Bos (S.G.P.) bijval en zei dat hij graag gezien had dat het Rode Kruis de beschikking had gekregen over drie piepers. Als het voor de veiligheid is moet men niet op een paar centen kijken was de mening van de heer v. d. Bos. De burgemeester zei dat het een proef is die ene pieper voor het Rode Kruis, wanneer blijkt dat één niet voldoet zal worden bekeken of er meer beschikbaar kunnen worden gesteld. De heer Meeuwsen (P.C.G.) vroeg of men nu van de gemeentelijke volkstoeloop afkomt met de aan schaf van dit „stil alarm". Volgens de voorzitter zal de sirene niet helemaal uitgeschakeld worden. Wethouder Jumelet was van ge dachte dat het by zich dragen van de piepers in het begin wel stipt ge daan zal worden, maar als het nieuwtje eraf is zullen zij deze wel thuis laten liggen. In de avonduren en 's nachts zal men werken met het stil alarm, maar overdag zal naar alle waar- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In Emmeloord zal de nieuwe vestigingsplaats met labo ratorium komen van de keurings diensten van landbouwgewassen van Noord-Holland en Noordoostpolder en Flevoland. Dit is besloten na een overeenkomst tot fusie van de twee keuringsdiensten. DEN HAAG. De ministerraad is voor heden (dinsdag)ochtend in extra vergadering bijeen geroepen om de beraadslagingen over de grondpoli- tiek voort te zetten. Daarbij gaat het dan over de vraag, op welke wijze de desbetreffende wetsontwerpen gewijzigd moeten worden om ze Voor een meerderheid in de tweede kamer aanvaardbaar te doen zijn. RENESSE. In de serie bedrijven, die momenteel in Renesse worden ge- of verbouwd is de voormalige kapsalon „Janny" het eerst gereedgekomen, zij hel echter niet zonder problemen want nog vorige week dreigde een deel van de nieuwe luifel te moeten worden afgebroken. Het betrof hier het gedeelte aan de Jan van Renesse- weg. Gelukkig werd een oplossing gevonden en mocht de luifel volgens tekening afgebouwd worden. Kapsa lon „Janny" nu ook qua oppervlakte uitgebreid, wordt nu Boetiek „Jan ny" hairstylingshop en zal donder dag 17 maart door mevrouw L. C. Everwijn-v. d. I^out officieel worden geopend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) schijnlijkheid toch ook de sirene blij ven gaan bij brandmeldingen e.d. Schaar Bij de aanschaf van deze appara tuur zal de nieuwe brandweerauto ook nog worden voorzien van een schaar waarmee met auto-ongeluk- ken de in elkaar zittende auto's uit- elkaar kunnen worden geknipt. „Het auto-ongeluk van vorige week heeft weer bewezen hoe nuttig zo n appa raat kan zijn," aldus de voorzitter. De raad was het geheel met de voorzitter eens en aarzelde dan ook niet een aanvullende krediet van ruim tweeduizend gulden op het be grotingsbedrag van f 4000,be schikbaar te stellen. Het bedrag dat (Vervolg van pag. 1) ziening toe. Een pleidooi hield de dijkgraaf voor het veiliger maken van de weg Zierikzee-Bruinisse en verder, gezien de recente ernstige ongelukken. Het rijk moet beveili gingen aanbrengen langs dat tracé. Waterzuivering Een andere taak van het schap is de waterzuivering; een moeilijke opgave gelet op het dun bevolkte gebied, dat tijdelijk (rekreatie) krachtig groeit. De installatie te Haamstede (4500 inwoners) is be rekend op 90.000 I.E.'s (inwoners equivalenten). De streek moet die noodzakelijk hogere kosten opvan gen en de lasten zijn hiér al de hoogste in Nederland. Na biologische zuivering zouden die oplopen tot het onaanvaardbare bedrag van f 38,- I.E. Tenslotte pleittede heer Geluk voor behoud van de zelfstandigheid van het Zeeuwse waterschapsbcstel. Het voldoet in Zeeland allemaal nog goed en „we willen wil in die situatie gelaten". Prioriteit intus sen moet altijd gegeven worden aan de strijd tegen de dreiging van de zee. Landbouwproblematiek De landbouwproblematiek werd toegelicht door de Kringvoorzitter van de Z.L.M., de heer L. J. van Gastel, die de lage Brusselse prijs voorstellen hekelde. Een kompromis zou minstens .7,4% moeten zijn. want de 3 procent is veel te wei nig. Nationaal zullen de vallende gaten ook opgevuld moeten worden, anders wordt 3/4 van de landbou wers noodlijdend in dit land, aldus de heer Van Gastel, die verder de voorgestelde pchtprijsverhoging veel te rigoureus vond Bij onteigening van de grond mag de verkoper zi. niet de dupe worden van de belan gen der gemeenschap. Te zware claim In dit ver goed i nigsverb and ge bruikte hij het. begrip „verkeers- waarde". Ook zijnerzijds een plei dooi voor zoet water. Zonder zoet water kan op den duur geen opti- voor deze reddingsschaar neergeteld moet worden is f 6160, Bruinisse gaat beschikken over een zeer moderne brandweerauto die voorzien is van apparatuur die niet alleen is voor bestrijding van bran den maar ingezet kan worden voor verschillende hulpverlening. Met de naamgeving in het rekrea- tiegebied waarop rekreatiewoningen worden gebouwd ging de raad ak koord. „De Kreek" Dit gebied krijgt de naam „De Kreek" en de onderaanduidingen „Hertengang" - „Fazantendreef", „Vijverlaan" en „Konijnenberg". De woningen worden per groep genum merd bijvoorbeeld: „De Kreek", Ko nijnenberg nr. 1. De heer Bal die zich geheel met de naamgeving kon verenigen, merkte op dat de werkelijke naamgeving van het desbetreffende land niet ge noemd wordt namelijk „Rietveld". Het nieuwe gemeentehuis van Bruinisse zal onderhands worden aanbesteed. Dit meerderheidsvoor- stel van b. w. werd met vijf tegen twee stemmen aangenomen door de raad. Tegen stemde de fraktie van de Prot. Christelijk groepering, de heren Meeuwsen en Jumelet. ma'le landbouw worden bedreven. De lasten voor de wegen vond de heer Van Gastel te hoog en hij vond het ook onjuist dat met name de landbouw opdraait voor de kosten van 'het rekreatieve vervoer. In het algemeen vond hij de rekreatiedruk wat uit de hand lopen, vooral dooi de explosieve concentraties. Het gaat allemaal te hard en de vraag is gewettigd of de claim op de land bouw niet te zwaar is. Grevelingen Belangen en problemen van de visserij werden - bij onstentenis van de voorzitter van de vissers- vereniging - bespraken door de heer B. D. Schot, die het durend belang van de mosselzaadvangst in de Gre velingen onderlijnde. Ook belang rijk is het meer voor het oester- broed, een uniek verschijnsel en nimmer verwacht en voorspeld door de biologen bij de toerynalige aanleg van de Brouwersdam. Hel is zaak dat de voordelen op de internationale konkurrentie be houden blijven en een stuk zeker heid voor de mossel en oesterkul- luur in takt blijft. M.b.t. de pijlei-dam pleitte de heer Schot voor de grootste opening, on danks de hogere kosten. Tenslotte waarschuwde hij ernstig tegen ver vuilende waterlozingen in het Oos- terscheldebekken. Burgemeester E. Baerends van Middenschouwen maakte een aantal saillande opmer kingen bij de ontwikkeling van de rekreatie in de regio. Hierop komen wij nog nader terug, evenals op de reakties van de heren parlements leden. Kandidaatstelling P.v.d.A. in Zeeland De Partij van de Arbeid is het afgelopen weekeinde gereed geko men met de kandidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezingen op 25 mei. Premier DenUyl is in het ge hele land voor de PvdA lijstaanvoer der en staat op alle lijsten derhalve op de eerste plaats, fie volgorde daarna is op de verschillende lijsten voor wat de verkiesbare plaatsen betreft verschillend. De volgorde is voor Zeeland, na premier Den Uyl, Roels en Pronk. ZIERIKZEE Kamerkoor zingt Purcell Op zaterdag 19 maart geeft - als eerder gemeld - het Zierikzces ka merkoor een uitvoering van de ope ra „Dido en Aeneas" van Henry Purcell in de R.K. kerk te Zierikzee. Henry Purcell komponeerde dit werk in opdracht van de direkteur van een meisjesschool in Engeland, naar het gegeven van het verhaal van Virgilius over het beroemdste liefdespaar uit de Griekse oudheid: Dido en Aeneas. De solopartijen worden vertolkt door de sopranen Marleen van der Wei-Brester als Dido, Marianne Schade als Belinda, de zuster van Dido en de bas Theo van den Oever als Aenaes. De andere solopartijen worden ook door deze solisten gezon gen. Het koor wordt begeleid door het- kamerorkest Intertexa uit Schie dam. De orkestpartijen werden be werkt door Riet van den Dungen en Bob van der Wel. Het geheel staat onder leiding van Riet van den Dun gen, de vaste diligente van het koor. Auto-expositie Autobedrijf Louis Goedbloed or ganiseert op zaterdag 19 maart a.s. een Citroen-autoshow in de Graan- beurs te Zierikzee. HAAMSTEDE Lezing over kernenergie Op dinsdag 29 maart a.s. zal dis. J. Vaane, gezondheidsfysicus, in de rekratiezaal van de Ger. kerk te Haamstede op uitnodiging van de Hervormde-Gereformeerde gespreks groep een lezing houden over kern energie. Drs. Vaane heeft o.m. zitting in de kommissie die de regering adviseert op het terrein van de kernenergie. RENESSE Aanhouding in zaak poging diefstal benzine Door de rijkspolitie is maandag de zaak tot klaarheid gebracht waarbij in de nacht van donderdag op vrij dag vorige week bij een poging tot diefstal van benzine te Renesse de heer J. Gloude achter op de koffer ruimte van de auto van de daders een spectaculaire rit over de Ramp- weg maakte. In verband hiermee werden maan dag aangehouden A. H. J. v. E., 19 jaar en mej. R. G. V., 21 jaar. De derde inzittende de 17-jarige J. P. was reeds voor een ander delict te Zierikzee in voorlopige bewaTing gesteld. Morgen (woensdag) zal de bestuur der A. H. J. v. E. worden voorgeleid voor de officier van justitie te Mid delburg. Het drietal verblijft op het woon wagenkamp te Renesse. SEROOSKERKE Stra-feest Het Strafeest te Serooskerke wordt gehouden op zaterdag 19 maart. In de avond vindt een uitvoering plaats, met bal na. KERKWERVE Paasconcert/zangavond Op 10 april, Eerste Paasdag, zal er in de Ned. Hervormde Kerk van Kerkwerve een Paaskoncert/'zang- avond worden gehouden. Medewer king zal weer worden verleend door het Chr. Ger. Jeugdkoor „Sjaloom" uit Zierikzee o.l'.v. Mar v. d. Veer. De medidatie zal worden verzorgd door De heer De Bruyn wees er op dat de leerlingen op school ook bezig zijn met de bouw van de nieuwe school: zy maken geheel naar eigen initiatief een maquette. Deze stond in de zaal opgesteld, zodat de ouders het idee van de kinderen konden be kijken. De heer Malensten toonde dia's van enige nieuwe scholen en gaf de aanwezigen een Indruk van hoe de nieuwe school te Bruinisse er uit zal gaan zien. Hij wees er op dat oude scholen belemmerd werken op het onderwijs. Nieuwe scholen zijn heel anders van opzet en aangepast aan de nieuwe leersystemen. Loka len kunnen bijv. door schuifwanden worden vergroot, of verkleind dooi- verrijdbare wandkasten. De dia's toonden ook aan dat tegenwoordig veel wordt gewerkt met technische apparatuur, waarvoor echter tin ou de gebouwen dikwijls de ruimte ont breekt. De heer Malenstein wees op de vrij unieke situatie voor Bruinisse omdat de twee scholen - christelijk en openbaar - in één gebouw gaan. Dit levert, voordelen op omdat be paalde ruimten gezamenlijk kunnen worden gebruikt. De spreker kreeg na zijn interessante toelichting een GOES, 10-3. Onder leiding van burgemeester E. Baerends, van Mid denschouwen vergadert'^! donderdg- namiddag in De Prins van Oranje te Goes een zestigtal gcmccntebsctuur- ders, verenigd in het Werkverband van C.D.A. provincie- en gemeente bestuurders in Zeeland. Deze vergadering had als thema de subsidiëring van de woningver betering met alles wat daarmee sa menhangt: „rehabilitatie, renovatie, stadsvernieuwing, vormgeving, ver betering en krottenplan." Voor de pauze was het de heer Duiker, die met de heer Fakkes van de afdeling Voorlichting van het Mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, die een uitge breide voorlichting ten beste gaven maar ook schriftelijk was al doku- HAAMSTEDE, 14-3. Evenals het vorige jaar ligt het voor dit jaar in het voornemen om te Haamstede in de maand juli weer een rommel markt te organiseren. Vorige jaar werd te Haamstede een sukscsvolle rommelmarkt gehouden, welke f 3500,. opbracht. Van dit bedrag ging f 1000,naar het rusthuis „Duinoord"; f 2000, naar de Hervormde kerk en f 500,- naar „Schouwenoord" te Zierikzee- ds. J. A. G. De]haas, Hervormd pred. van Middenschouwen. Verder wer ken aan deze dienst mee de heren P. G. Rotte, barokhobo, Jaap Moer land-kornet, Ton Tettero-pauk en Lex Zeedijk orgel. Het zal zeker de moeite waard zijn om deze avond te bezoeken. Voor aanvang zie agen da. De toegang ds vrij. DREISCHOR Plattelandsvrouwen komen bijeen De afdeling Noordgouwe e.o. komt bijeen op dinsdagavond 22 maart aanstaande dn café De Drie Schapen te Dreischor. Op de agenda staat o.a. jaarverslag van de penning meesteressen een bestuursverkie zing; aftredend en herkiesbaar is mevrouw Natte-Van Popering. Na de pauze wordt een dia-kwis gehouden en bingo gespeeld'. Medegedeeld wordt. dat. de kring avond te Nieuwerkerk niet door kan gaan. Het reisje is vastgesteld voor 24 mei; op 26 mei wordt een exkur- sie gehouden naar „het verdronken land van Saeftinge". NIEUWERKERK Modeshow voor Plattelandsvrouwen Op dinsdagavond 22 maart a.s. zul len de firma's Holty en Verton in het Dorpshuis te Nieuwerkerk een mode show verzorgen voor de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen; (zie voor aan vangstijd: de agenda). boekebon aangeboden, zijn echtge note werd verrast met bloemen. De verloting die tijdens de pauze gehouden werd en waarmee leuke prijzen te winnen waren bracht f 194,75 op, bestemd is voor de sdhooibibl iothe ek. Schooljaar Daarna was het de beurt aan het hoofd der school, de heer M. A. Wit- zenburg. die een overzicht gaf van het afgelopen schooljaar. Aan het eind van de cursus verlieten veer tien leerlingen de school, en er kwa men er dertig voor 'in de plaats. Het leerlingenaantal was hiermee geste gen tot ruim honder veertig wat wel enige ruimte problemen gaf. Er werd werd een vijfde leerkracht aange steld, mej. Anke Hoogstrate uit Zie rikzee. Na een periode doorgebracht te hebben in de kantine van het sportveld kon de vijde klas een de pendance betrekken aan de dr. De Kockstraat. Deze dependance is een uitkomst, maar het 'geeft echter nog problemen omdat de leerlingen vaak over en weer moeten lopen naar het schoolgebouw in de Marijkestraat. De heer Witzenburg zei dat dit mentatiemateriaal aan de deelnemers verstrekt. Een film en dia's toonden verschillende mogelijkheden en moeilijkheden. Na de lunchpauze uitte mr. J. N. Scholten voorzitter van de bijzonde re kommissie voor de wet op de stadsvernieuwing van de tweede ka mer kritiek en waardering op en voor het nieuwe wetsontwerp stads vernieuwing, waarop door de C.D.A. fraktie straks de wenselijkheid van een aantal veranderingen zal worden bepleit. Hij prees echter het werk van mi nister Gruijters en de staatssekre- tarissen Van Dam en Schaefer. Ook de grondpolitiek en de span ningen die het nieuwe wetsontwerp voor de grondpolitiek, oplevert wer den ten slotte nog even belicht. Voor dit jaar ligt het in de bedoe ling de baten te bestemmen voor het Kon. muziekgezelschap „Witte van Haemstede", de Oranjevereniging te Burgh-Haamstede en „Schouwen oord" te Zierikzee. Naast de in juli te houden rommel markt zal ook worden deelgenomen aan de Oranjemarkt op 30 april a.s. Schoonmaaktijd Nu de schoonmaaktijd weer is aan gebroken en er door vele mensen weer wat wordt opgeruimd bestaat de gelegenheid de overbodig gewor den artikelen in te leveren bij mevr. J. W. Dijkman-Hanse, Noordstraat 1mevr. Braam-Oole, Sluispad 38 en mevr. A. C. Dalebout-Overbekc, Christinastraat 7, allen te Haamste de. Wanneer men zich met een van deze dames in verbinding stelt kun nen de goederen ook worden afge haald. Advertentie wachte kans.Voor als u direkt over geld wilt beschikken. Een Persoonlijke Lening. Snel beseliik baa r en tegen aantrekkel ijkevoorwaarden. Praat er eens over bij de schooljaar zestien leerlingen dc school verlaten en er ongeveer vyf en twintig voor in de plaats terug komen. Hij zei dat in de toekomst een zesde leerkracht niet uitgeslo ten moet worden geacht, mede ge zien de dorpsuitbreiding „Rickus- weel". Ook dit jaar hebben weer moe ders van de leerlingen geholpen op school met handwerken, lezen enz. De moeders verlenen echter alleen maar assistentie, de verantwoorde lijkheid voor het geven van cijfers blijft bij de leerkracht. De openbare basisschool heeft ook meegedaan aan de kinderpostzegelaktie en heeft voor een bedrag van f 1502,- ver kocht. In december is het eerste nummer van de schoolkrant versche nen, voor een groot deel door de leerlingen samengesteld. Tolslot wees de heer Wttzenburg er nog op dat de ouders een niet te moeilijke school moeten kiezen voor hun kind dat de basisschool gaat verlaten. Vooral in het tweede jaar valt soms een „harde klap", dat zij het niet aan kunnen en terug moe ten naar een lagere beroepsschool. Schoolreisje Uit de ideeënbus die aan de in gang van de zaal werd geplaatst, kwam een suggestie naar voren aan gaande de schoolreisjes. Men vroeg of 'het mogelijk was een kind dat tij dens het schoolreisje zijn portemo- nee verliest van liet begeleidend schoolpersoneel geld in leen krijgt voor deze dag, dat later door de ou ders wordt terug gegeven. Het ge dupeerde kind hoeft dan niet bij leeftijdsgenootjes te vragen om geld. De voorzitter zei dat dit nader 'be keken zal worden in de oudercom- mlissle. BRUINISSE, 14-3. De ouderavond van de openb. ba sisschool vond vorige week onder grote belangstelling van de ouders plaats in liet „Durps'Uus". Oudercom- missievoorzitter de lieer A. de Bruyn vewelkomde in 't bijzonder wethouder M. v. d. Velde en de spreker van deze avond, de heer II. Malenstein, adviseur lan delijke stichting Scholcnhouwtcain.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3