De kompartimenteringsproble- matiek van de Oosterschelde Zeeuws Coördinatieorgaan Voorlopige balans beving in Roemenië Massa-arrestatie in Johannesburg Stakingen kosten 232.500 arbeidsdagen Industrieproduktie in januari gestegen Gekaapt Spaans vliegtuig in Sevilla Gekaapt vliegtuig geland in lunjn AGENDA GOES, 11-3. In ilt' vergadering van hel Coördinatieor gaan voor Natuur-, Landschaps en Milieubescherming in Goes gehouden, hield dhr. ir. J. C. Huis in 'l Veld, medewerker van de afdeling waterbouwkundige wer ken oost van Rijkswaterstaat een voordracht over het onderwerp: de compartimeiiteriiigsproblematiek van ile Oosterschelde. Uitvoerijï behandelde spreker daarbij de afsluiting van de Oosterschelde door middel van een peilerdam, die wat de getijbeweging betreft drie ver schillende uitkomsten kan hebben, c.q. de drie verschillende mogelijkheden met betrekking tot de doorlaat opening. In het oostelijk Oosterschèldebek- ken, zal de nu te volgen afsluitings methode toch leiden, tot het ontstaan van een wel afgesloten stuk (het Zoommeer) waarvan nu al vast staat dat het zoet zal worden. Uitvoerig stond spreker stil bij de consequenties van de keuze zoete of zoute Grevelingen. Kiest men b.v. voor een zoete Grevelingen, dan moet de nu aanwezige doorvaartsluis verdwijnen, c.q. worden afgestopt want deze sluis is niet uitgerust met de moderne apparatuur zoals ook de Kreekraksluizen die hebben. Perforaties in de Grevelingendam zullen nodig zijn, zowel bij het band haven van hel zoute als een zoete Grevelingen. Voor de overbrugging van de sluis- complexen denkt men aan één brug met diverse overspinningen. met één open klap, die dus omdat men onder de vaste gedeelten, dooi- moet kun nen tamelijk hoog in het landschap pelijke beeld zal komen te liggen. Maakt men de overspanningen lager, dan moet men echter de dienstge bouwen hoger gaan maken, om een goed overzicht over de sluizencom- plexen te hebben en de hoge gebou wen doen meer schade aan het land schapsbeeld, dan de ene brug. Zoutinlas Om de z.g. zoutlas. in het zoete water en de vermenging van zoet met zout water zo gering mogelijk te doen zijn, is een ingewikkelde af vloeiingsmethode nodig, waarvan spreker de werking duidelijk uiteen zette. De heer Huis in 't Veld meen de dat de Philipsdam, in maart 1985 klaar zou zijn, annex het sluizen- complex, terwijl de sluiting van de Oosterschelde (pijlerdam) in septem ber d.a.v. zou plaatsvinden. Waar om de velschillende tracé's c.q. aan- sluitpunten werden gekozen, werd duidelijk uiteengezet, met de voor- en nadelen. Voor de Philipsdam was aanleg op de Vlietplaten de beste keus, ter wijl de aan- en afvoer van mensen en materiaal via een te maken vaste verbinding van het werkeiland met St. Philipsland (overbrugging van DELFT, 14-3. Tot en met 24 april 1977 organiseert de Vereniging „Oran je Nassau Museum", in samenwer king met het stedelijk museum „Het Prinsenhof", te Dell't een tentoon stelling genaamd „Rondom een Al bum van Koningin Sophie", „Terug blik op het leven van Koningin So phie der Nederlanden (1818-1877)". Het in het Prinsenhof gevestigde Oranje Nassau Museum zal binnen kort worden overgebracht naar het Rijksmuseum Paleis Het Loo te Apeldoorn. Als afscheidsmanifestatie is een tentoonstelling opgebouwd rondom een al meer dan 50 jaar in het museum aanwezig album, waarin Koningin Sophie aquarellen, afbeel dingen van door haar bewoonde ver trekken in de paleizen en reig-sou- venirs had bewaard. Twee van deze het Slaak, voordeliger was, dan aan- en afvoer per boot naar en van Schouwen-Duiveland. Ook over de oesterdam en de daar in te maken sluizen gaf ir. Iluis in 't Veld bqzonderheden, voorzover thans al bekend. Omkading van het gebied voor Bergen op Zoom (het markie- zaat zal nodig blijken, terwijl door diverse instanties wordt aangedron gen op een grotere sluis in de oes terdam. dan men thans van plan is. Deze aandrang komt vooral uit West-Brabant, want Bergen op Zoom wil nog industrieterrein en bouwterrein voor 50.000 extra inwo ners waar dat straks mogelijk zal worden, als gevolg van de afsluiting die door aanleg van de oesterdam ontstaat. In de donderdagavond in Goes ge houden jaarvergadering van de deel nemersraad (algemeen bestuur) van de Stichting Zeeuws Coördinatie or gaan voor Natuur, Landschaps- en Milieubescherming werd de milieu- prijs 1976 toegekend aan het Comité S.O.S. Het bestuur van het Coördinatie orgaan, was met algemene stemmen tot het besluit gekomen, deze op 11 november 1976 ingestelde prijs voor de eerste keer toe te kennen aan de Stichting S.O.S. (Samenwerking Oosterschelde) waarin thans 26 or ganisaties gebundeld zijn, om daarin tot uitdrukking te brengen de waar dering die men heeft, voor alles wat door S.O.S. is gedaan tot behoud van de Oosterschelde als een zeearm, die in open verbinding blijft met de Noordzee. Meer speciaal werden genoemd, de rapporten „Oosterschelde, een open antwoord" en het Rapport over de dijkverhoging. De prijs werd uitgereikt door dr. S. Parma, sekretaris van het Coör dinatie orgaan, en in ontvangst ge nomen door de heer E. C. Boissevain, coördinator van S.O.S. Veel problemen In de daarbij wederzijds gehouden toespraken was men het er wel over eens dat, na de door velen niet meer interieurs zijn, ingericht met de oor spronkelijke meubels, kunstvoorwer pen. enz. op de tentoonstelling te be zichtigen. Foto: portret van Konin gin Sophie door C. Leybold (1839). Daarnaast is aandacht besteed aan het leven van Koningin Sophie, die, als dochter van Koning Wilhelm I van Wurtembrg en Catharina Pav- lovna, Grootvorstin van Rusland, in 1839 in haar geboortestad Stuttgart trouwde met haar neef. de latere Ko ning Willem III. Het feit dat hel dit jaar honderd jaar geleden is dat Sophie op 58-ja- rige leeftijd op het Huis ten Bosch overleed vormde mede een aanlei ding om haar en haar omgeving in een tentoonstelling centraal le stel len. Foto: Potret van Koningin So phie door C. Leybold H839). verwachte open houding van de Oos terschelde, niet het einde betekende, van het Comité S.O.S. (De problemen rijzen de pan uit: ir. S. Parma) en het begint nu pas echt goed (de heer Boissevain) want de bedreigde stukken natuurgebied, die nog aan het uitwerken van de huidige plannen ten offer zullen val len en of reeds gevallen zijn, waren voor beide heren en met hen voor de gehele vergadering, even zo veel sti mulansen, om zich in te zetten voor het doel van het Coördinatieorgaan en van S.O.S. En waar men dijkver hoging en verder niets, nog steeds de beste oplossing acht, iets waarvoor men opkomt in woord en geschrift, prefereerde men natuurlijk de pijler- dam met de grootst mogelijke ope ning als algehele open houding niet kon worden bereikt. Ir. G. D. Kloosterboer, (waterschap Schouwen, die wat Iaat met enkele andere Schouwse e.g. Zierikzeesche bestuurders arriveerde ging nog even in de clinch met het bestuur, toen het ging over de uitslag van de enquêtes die waren gehouden, over het al of niet open houden van de Oosterschelde (dus vóór de be slissing over de peilerdam). De heer Kloosterboer meende dat minder mensen, het standpunt van het Coördinatieorgaan, deelden, dan werd gesuggereerd. De vragen wa ren zo gesteld, dat mensen, die voor algehele afsluiting waren, toch als „open houder" werden genoteerd. Men kwam er niet helemaal uit, maar één en ander behoorde al bij de rondvraag, zodat de voorzitter ge rechtigd was de vergadering te slui ten, althans wat het huishoudelijk gedeelte betrof. Na de pauze hield de heer ir. J. C. Huis in 't Veld, medewerker van de afdeling Waterboukundige werken- oost van Rijkswaterstaat een cause rie over „De compartimenteringspro- blematiek van de Oosterschelde". BOEKAREST, 14-3. Het Roemeen se persbureau „Agerpres" heeft maandag de voorlopige balans opge maakt van de aardbeving die Roe menië op 4 maart trof. Zij koste aan 1.541 mensen het le ven, van wie er 1.391 omkwamen in Boekarest. Ei; waren 11.275 gewon den, van wie 7.576 in de hoofdstad. In ziekenhuizen verblijven nog 2.369 gewonden, van wie 1.500 in Boekarest. Zondag is in Roemenië normaal gewerkt in fabrieken en op boerde rijen om de aangerichte schade zo gauw mogelijk weg te werken. Hon derdduizend soldaten, studenten en scholieren hebben puin geruimd. JOHAANESBURG, 14-3. De Zuid- afrikaanse politie heeft het afgelo pen weekend bijna 900 Afrikanen gearresteerd in een hotelcomplex in Wclhuter bij Johannesburg, zo maandag bekendgemaakt. Aan de operatie is deelgenomen door 600 a 700 politie agenten. Na de aanhoudingen zijn 447 mensen in staa>t van beschuldiging gesteld we gens een reeks uiteenlopende delic ten, van illegaal wapenbezit tot on wettige aanwezigheid in het hotel. Ocok had le politie in hotelkamers drugs en drank gevonden, aldus de woordvoerder. DEN HAAG, 14-3. Woensdag 16 maart zullen een 110.000 kinderen uit de hoogste klassen van het basison derwijs de steden en dorpen in ons land van jong groen voorzien. Op deze 21e nationale boomfeestdag krij gen bijna 400.000 boompjes en strui ken een plaatsje in vooral gesaneerde en nieuwbouwwijken. Alle mogelijke boomsoorten worden hiervoor ge bruikt. Met uitzondering van de iep. Voor deze boom is staatsbosbeheer wat huiverig geworden, omdat die zo langzamerhand door de steeds toe nemende iepziekte ten dode is opge schreven. Staatsbosbeheer heeft in de graauwe abeel, de esdoorn, linde en populier echter goede vervangers gevonden. Ook zij zijn. evenals de iep die vooral in de kustprovincies te vinden is, tegen veel wind bestand. Dit jaar is het. aantal te planten jonge bomen en ander groen weer groter dan vorige jaren. Voor de circa 1000 hectare jonge aanplant, die door de droogte in 1976 is verlo ren gegaan, moet weer nieuw groen worden neergezet. Bovendien stijgt het aantal kinderen dat aan deze DEN HAAG, 14-3. Bij de recente stakingen in februari zqn in totaal 232.500 arbeidsdagen verloren ge gaan, waarvan ruim de helft (118.800) in Zuid-Holland. Dit heeft het Centraal Bureau voor Statistiek vastgesteld op grond van opgaven van de gewestelijke arbeidsbureaus. DEN HAAG, 14-9. De industriële produktie dn ons land, met inbe grip van, de produktie van de bouwnijverheid, is in januari j.l. ge stegen. Het hoeveelheidsindexcijfer, dat het C.B.S. samenstelt van de gemiddelde dagproduktie, gecorri geerd voor seizoenbeweging, be draagt voor januari 118 tegen 116 vcor december jl. en 113 voor jan uari 1976. De stijging tegenover de cember jl. bedraagt een kleine 2 procent, die tegenover een jaar ge leden ruim 4.5 procent. CASABLANCA, 15-3. Heden (dins- dag)morgen even na half zes is op liet vliegveld van het Zuidspaanse Sevilla de maandag gekaapte Boeing- 727 van de Spaanse maatschappij Iberia geland. De machine kwam uit Abidjan, de hoofdstad van de Westafrikaanse staat Ivoorkust. Daar had de kaper, de 37-jarige Italiaanse automonteur Luciano Porchari, zijn eisen ingewil ligd gekregen. Hij kreeg daar zijn driejarig dochtertje Margarita Bea trice mee die daar bij zijn voorma lige Afrikaanse vriendin verbleef, en een bedrag van (omgerekend) onge veer 350.000 gulden. LAATSTE NIEUWS m TURIJN, 15-3. Het gekaapte Spaanse lijnvliegtuig is dinsdagoch tend in Turijn geland. De Italiaanse kaper heeft met het toestel uit Ivoor kust zijn 3-jarig dochtertje ontvoerd, dat daar bij zijn gescheiden vrouw woonde. Na vier uur onderhandelen in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, heeft de overheid daar het meisje aan de vader gegeven plus een som geld ter waarde van 350.000 gulden. Dinsdag 15 maar! Zierikzee R.K.-centrum. 19.30 uur, afdeling Zierikzee UVV-contactavond. Haamstede Rekr. zaal Geref. Kerk, filmavond van de Nederlandse Christenvrou wenbond. 19.45 uur. Scharendijkc Gemeentehuis, gemeenteraad Mid- denschouwen, 19.30 uur. Kerkwervc Zaal Chr. Ger. Kerk, schoolver. „Sa- muël", 19.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Platte landsvrouwenbond. aktie meedoet, met het jaar, aldus de heer Jan Kuiper van het landelijk comité „Nationale Boomfeestdag". De nationale plantdag is de afslui ting van een voorbereiding die al weken tevoren begint. De scholen krijgen lesmateriaal toegestuurd, waardoor de kinderen meer begrip krijgen voor het belang van het groen - en de levende natuur in het algemeen - en het leefbaar houden van ons steeds verder verstedelijken de Nederland. Het is de bedoeling zo het bos in de klas te brengen, zegt de heer H. J. van Slooten van Staats bosbeheer. Iedere provincie heeft te vens regionale commissie, die de or ganisatoren van de boomfeestdag in de gemeenten helpt met bij voor beeld het zoeken naar of eventueel beschikbaar stellen van plantterrei- nen, het bestellen van het benodigde materiaal en het beschikbaar stellen van toezichthoudend personeel op het moment dat de wortels van het jonge groen de grond in gaan. De ge meenten waar de tbomen en struiken worden neergezet, kopen zelf het plaatmateriaal, dat per stuk op zo'n f 20 tot f 25 neerkomt. Nieuwerkcrk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur Leden vergadering Chr. School. Woensdag 16 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B., (opvoe ring kindermusical). Herv. Ver.-gebouw, N.C.V.B.-afde ling. 20.00 uur. Haamstede „De Schutse", 14.00-17.00 uur, Arche ologische tentoonstelling. Brouwershaven Bostonpleinkerk. 9.00-12.00, 14.00- 17.00 en 19.00-21.00 uur inzameling kleding. Kerkwervc Verenigingsgebouw, N.C.V.B.-afd,, 19.45 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw Soos-filmavond, 20.00 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur ver gadering Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Renesse Het Wapen van Zeeland, 20.00 uur, algemene ledenvergadering VVV Re- nesse. Noordwelle Dorpshuis, 20.00 uur, plattelands vrouwen afd. Noordwelle e.o. Znonemaire Café „De Gruttepikkers". Algemene ledenvergadering Oranjevereniging 20.00 uui\ Ouwerkerk Zaal Vijverberg, 20.00 uur, algemene ledenvergadering SVOWK. Sirjansland Verenigingsgebouw, 19.45 uur. Re formatorisch Contact Orgaan Schou wen-Duiveland, inleiding ds. Tukker Bruinisse Herv. Ver.-gebouw. NCVB. 19.45 uur. Kleuterschool, 20.00 uur, algemene vergadering kleuterschool. Vrijdag 18 maart Zierikzee De Zeeuwse Herberghe, 13.30 uur, voorjaarsvergadering afdeling Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Repetitielokaal Kunst en Eer. 19.00 uur onderling solistenconcours Optreden popgroep Brogum. aan vang 20.30 uur. Burgh-Haamstede R.T.M. hotel station Haamstede, jaarvergadering varkenshouders vereniging „De opgaande zon", 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee R.K.-kerk Concert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. YVestenschouwen Hoofdingang Boswachterij Wester- schouwen, 14.30 uur, vijfde panne- koekenloop (15 km); organisatie s.v. Delta Sport. Haamstede „De Schutse", 14.00-17.00 uur. Arche ologische tentoonstelling". Serooskerke Stra-uitvoering, 19.30 uur. Zondag 20 maart Zierikzee Filmfestival „Ikkiekook" Brogum, aanvang 19.30 uur. Bruinisse Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.30 uur, C.J.V.-filmavond „Bru 500 jaar". Maandag 21 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Concertzaal. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uur. Concertzaal. Volkstheater Antwer pen. 20.00 uur. Dinsdag 22 maart Middelburg Concertzaal. Gewest Zeeland Pv.d 20.00 'uur. Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering afdeling Schouwen-Duive land Diabetes Vereniging Nederland. Dreischor De Drie Schapen, 20.00 uur, Platte landsvrouwen afd. Noordgouwe e.o. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, modeshow af deling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 23 maart Zierikzee J. W. v d Doelschool, kijk/kontakt- avond, 19.00-22.00 uur. Vrijdag 25 maart Zierikzee Kantine school, ledenvergadering ver. Technische School, 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis Culturele Vereniging, 20.30 uur, kabaret „Op Stoom". Bruinisse Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.00 uur, C.J.V.-filmavond. Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw. 13.30 uur, hand- werkcursus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, klaverjas-avond. Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.00 uur. Dinsdag 29 maart Zierikzee „Marktzicht". Aquariumvereniging „Helodeo". 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk, lezing drs. J. Vaane over kernenergie, 20.00 uur. Renesse ,,'t Trefpunt". C.N.V.-besturenbond. 19.30 uur. Vrijdag 1 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur open snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland. Zaterdag 2 april Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 9.30 uur open jeugdschaaktoernooi; 14.00 uur zi- mutaanséance tegen internat, groot meester J. PI. Donner; 18.00-19.00 uur receptie t.g.v. 65-jarig bestaan Schaakver. Zierikzee. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw. 13.30 uur, hand- werkcursus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Zondag 10 april Kerkwervc Hervormde Kerk, Paaskoncert'zang avond, 20.00 uur. Woensdag 20 april Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond Tennisvereniging Duiveland. (OJilO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 V ergadermg( en) Op zo'n vergadering denk ik dan: „dat de mensen nu eens niet alle problemen laten rusten, naar buiten rennen, zich kletsnat laten regenen of zich uitkleden en hard door hal eerste groene lentegras gaan ren nen". Een stoute en onwerkelijke gedachte, maar tijdens vergaderin gen heeft men die wel nodig. Wie was ook weer de man, die nimmer vergaderingen bezocht? Ik weet het niet meer, maar hij bestond ooit en werd (toch) belangrijk. Een dagvergadering! Soms schijnt de zon driftig naar binnen en ver blindt de bestuursleden, die geschei den van het gewone volk zijn opge steld. Het duurt maar even; dan moet het gordijn dicht. De rook is al snijbaar, ondanks Meinsma, maar er zijn ook nikotine-geheelonthouders bij. Anderen belorken de pijp en een gesoigneerd heer neemt een sigaar tje. Het wordt snel broeierig in de zaal, tijdens een dagvergadering. Dan het snelle ivisselen van blikken en de dichtsbij zittende snelt naar de witte lavings-alarmbel. Hij drukt en een gedienstige komt aanrennen. De v^ergadering gaat gewoon door. Nooit eens stoppen of lekker relaxen en zorgvuldig overwegen wat het zal zijn. Enfin, het bekende scala. Hier en daar wat burgerlijke kopjes koffie, daar een Spa, ginds een bitter lemon en zelfs al zo vroeg op de dag - een biertje. Ook als de heerlijkheden ivorden binnen gebracht, gaan de diskussies door: verhalen, proble men, opmerkingen, interupties, be schouwingen. En de mooie zon staat maar goud te verstralen aan de vroege lentehemel en de lammetjes dartelen onmenselijk heerlijk in de wei en hier en daar komt vast een witte wolk aanzeilen, maar niemand die het ziet. We roeren in de koffie en drukken het schijfje citroen leeg in de tonic, we steken de vlam in de pijp of in de (vermaledijde) sigaret en dromen (heel) even weg, maar niet lang xoant dat „andere" is 's mensen be stemming niet meer. Hij ligt geke tend aan zijn plannen, ideeën, zijn schema's, schetsen, zijn prijzen, zijn verwachtingen voor straks en feite lijk maar eens per jaar wordt het onderbroken, als de vakantie komt. Ook maar heel even trouwens en dan is er zoveel te doen, le zien, te denken, te beleven dat er al een week om is voor je het beseft en kort nadien al, zitten we alweer te vergaderen. Al vergaderende krijgt de dichter het laatste xooord mei zijn: „er zijn veel eilanden, die zich om mijn af wezigheid bedroeven". Ze liggen daar maar als hoopvolle stipjes op de wereldkaart, maar misskien ko men we er'nooit. Toch zonde feite lijk! SCHIEREILANDMAN I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2