Aletta Mes wijdt de jeugd in in geheimen van de danskunst Zierikzee op balletles I1 -gr I Kop van Goeree krijgt zandaanvulling over 3 kilometer 'GS WILBRINK Zfé 00STERLAND I VASTGOED DELTA BV ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE MAART IMJ 11 de hepr E. K. Zandburg van rnotel-reslaurunt Konings Pleisterplaats. Bedrijfsleider, de heer E. K. Zand- burg runt samen met mevrouw N: van Ginneken motel-restaurant Ko nings Pleisterplaats, aan de weg Goedereede-Rotterdam, vlakbij Oud dorp. Een restaurant met een kapa- citeit van 130 lot 150 gasten terwijl het motel 32 tweepersoons kamers telt. Bij het gebouwenkomplex lijken zestig 2e woningen te horen, maar die zijn van een Vereniging van Huiseigenaren en grotendeels in partikulier bezit. Of het de grootte van het komplex, of de imposante naam is, durft Ouddorpenaar, de heer Zandburg, niet te zeggen, het blijkt in ieder geval een feit dat de plaatselijke bevolking nog drempel vrees heeft wat de pleisterplaats be treft. Een overbodige huiver daar liet normale prijzen en een gezellige akkommodatie betreft. Tien man personeel, drie kelners, bedrijfslei der en de twee koks die zich toeleg gen op een Frans georiënteerde keu ken, inbegrepen, trachten het de gasten naar de zin te maken. De fantastische zomer van het af gelopen seizoen leverde de nodige drukte op. Gedurende de winter maanden blijkt de belangstelling redelijk. Er worden nogal eens kon- gressen belegd in deze komfortabele entourage en die duren vaak een paar dagen, 's Zomers gebruiken reisgezelschappen met de bus onder weg regelmatig de koffietafel. Op topdagen, vooral als er ook nog een bruiloft, partij of vergadering op de agenda staat, wordt het een zaak van snel improviseren en moet hulp worden ingeroepen van ambulant personeel. Attraktief is de aanwezig heid van een zwembad en een kin derbadje, terwijl de kleintjes zich ook kunnen vermaken in de speel tuin. Naast de duinen en het strand in de direkte omgeving is een be zoekje aan het stadje Goedereede ook de moeite waard. Veel aanwezi ge gast en tonen belangstelling voor de Delta-Expo bij de Haringvliet- sluizen en de shows in het Dolfina rium te Scharendijke. „EPILOOG" Een soort „epiloog" aan het slot. Komen de ouderen over bij de jeugd; komt de jeugd over bij de ouderen? Best interessante vragen in deze snelle, jachtige tijd, die maar een kleine marge overlaat voor het „belangstelling hebben voor elkaar". Ongewild vloeit uit die jeugd-ouderen-konfrontatie toch nog eens overduidelijk de noodzaak voort, dat mensen - ongeacht leef tijdsgroepen - samen «nt elkaar door het leven gaan- Om een bij bels beeld te gebruiken: „de hand kan niet zeggen tegen de voet: ik heb u niet van node". We hebben elkaar allemaal nodig en dat is een uitdagende kreet dn een tijd van individualisme en materialisme. Alle mooie -plannen van welke aard ook - politiek of ekonomisch - zul len stuk dopen, als mensen elkaar n-iet weten tevinden. Ouderen zul len de jeugd- ook de wat oudere jeugd- moeten zien te -begrijpen en jeugd zal nimmer moeten denken: „we hebben de wijsheid van de ou deren niet meer nodig". Mensen hebben elkaar allemaal nodig. Het is gewoon zo en als het anders wordt verteld, is het (goed) fout! Balletlerares Aletta Mes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, maart. Lerares van de balletlecrlingetjes die dit voorjaarsnummer in de bloemetjes zetten is sinds een paar maanden Aletta Mes. In een gesprek gaf ze een beeld van de lessen «lie de 80 a 90 leerlingen in Zierikzee elke week een uur volgen. De lessen worden gegeven in bet balletzaaltje van de Muziekschool en in de aula van de Prof. Zeeman-Rijksscholengemeen schap. Dankzij de grote belangstelling is er eigenlijk sprake van ruimtegebrek in de Muziekschool. Voor liet voorgeschreven minimum-aantal leerlingen is het zaaltje al te klein. Tijdens de klassieke balletles wórdt ook aandacht besteed aan de moderne dans en daarnaast is er veel interesse voor het zgn. jazz-bal- let, waaraan zo'n veertig leerlingen deelnemen. De lessen zijn onderver deeld in vier maal 15 minuten en het programma voor de kleintjes omvat" dan oefeningen aande barre, oefe ningen in de zaal, vrij in een kring „spelend" mét een door de leer kracht aangegeven uitgangspunt, en pasjes voor- cn achteruit door de zaal waarbij het „in de achteruit" bij de jongste leerlingen de nodige motorische storingen oplevert. De meeste kinderen vinden balletles fijn, vooral als de juf meedoet. Wel wil Aletta waarschuwen voor elke dwang waar het kinderen betreft die geen direkte belangstelling hebben. De ervaring leert, dat dat meestal sorteert in het omgekeerde van het beoogde effekt, en zowel voor leer linge, als lerares, een wekelijks te- rugkernd probleem kan betekenen. Klein kinderen die plezier hebben in muziek en bewegen daarentegen, blijken bijzonder enthousiast. Ballet is een uitstekende remedie tegen eventuele O- en X-benen van het opgroeiend kroost en aangezien het wat starre karakter van het vroegere ballet plaats heeft moeten maken voor een veel natuurlijker inslag, komen, kreativiteiten expressie ruimschoots aan hun trekken. Bo vendien wordt het ritmisch gevoel gestimuleerd en leren de kinderen naar muziek te luisteren. Oudere leerlingen Bij de oudere leerlingen ligt de zaak even anders. Er bestaat doelge richte belangstelling en ballet kan als een hobby worden beschouwd. Een enkeling heeft zelfs een verder gaande belangstelling die leidt tot voortgezet ballet-onderwijs en ein- ditg op het toneel of weer in de les, maar dan als leerkracht. De ballet lessen in Zierikzee getuigen van een pittige en „all-round"-aanpak wat met een lerares als Aletta Mes geen wonder is. Op driejarige leeftijd kreeg ze haar eerste lessen van de tegenwoordige direktrice van de Ballet-Akademie in Rotterdam, Hen- nie van Maasdijk. Tóen ze tien jaar was ging ze naar Canada en zette de opleiding daar voort. Ze heeft nog steeds de Nederlands-Canadese na tionaliteit. Twaalf jaar oud werd ze professioneel en danste in „The King and I". Twee jaar later hield ze zich ook bezig met choreografie, ..Kiss me Kate" en het sprookje „Red Shoes". Ze nam les in „work shops" waar professionele dansers en danseressen uit de praktijk gedu rende een aantal weken lesgeven. In Montreal was ze lid van het Ca nadees Ballet, een privé compagnie gespecialiseerd in de moderne dans, la Maurice Béjard. Ze werkte een paar maanden mee aan de originele produktie van „Tommy" de sukses- volle pop-opera van de al even suk- sesvolle popgroep „The Who". Kapotte knie In New York kwam ze terecht bij Martha Graham, een van de meest toonaangevende figuren in de ballet wereld van deze eeuw. Ze had het te danken aan het feit dat een kollega met slecht geharste schoenen haar tijdens een voorstelling bij een „lift", het optillen van de ballerina, in de orkestbak liet vallen. Een ka potte knie was het resultaat. De natuurlijke visie van Martha Gra ham op het hedendaagse ballet maakte op Aletta bijzonder veel in druk en bleek in praktijk gebracht bovendien een uitstekende therapie voor de verongelukte knie. Aletta's verdere ontwikkeling zou sterk on der invloed staan van de methodiek van Martha Graham, een aardse, di rekte stijl, dramatisch van „binnen uit", in tegenstelling tot de verfijn de, vaak zoet-romantische academi sche dansstijl. „Van ballet krijg je dikke dijen, van Martha Graham niet" grapt Aletta tijdens haar ver haal. In Toronto maakte ze deel uit. van het Toronto-Dance-Theatre dat Graham's stijl navolgt. Ze gaf er re gelmatig les, o.a. aan de universiteit en aan moeilijke kinderen met leer moeilijkheden en nog moeilij kei- maatschappelijke achtergronden. Een behoorlijk karwei waardoor ze zelfs een tand moest missen. Na vestiging in Nederland werkt ze nu binnen het wat rustiger kader van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Haar werk- Van 18 april-1 augustus De hoeveelheid zand die wordt op gespoten 1,2 miljoen m3 - komt vrij uit de te baggeren geul van de nieuwe uitwateringssluis in de Brou- wersdam. Het zand wordt van deze plaats rechtstreeks per pijpleiding naar het strandgedeelte van Goeree getransporteerd. Afsluiting Vanaf medio april tol 1 augustus terrein omvat Oostburg, Oost-Sou burg, Middelburg en Zierikzee. De grote wens is en blijft een eigen ge subsidieerde groep in Canada. Zo lang het nog niet zover is geeft ze hier haar lessen op het wat onzui ver geluid van een tape-recorder, noodgedwongen, want er wordt geen pianist beschikbaar gesteld. De leer lingen kampen ook met spiegelglad de vloeren in de lesruimten zodat af en toe minder ballel-achtige kaprio len moeten worden gemaakt om op de been te blijven. Bij het jazz-bal- let wordt gebruik gemaakt van po pulaire muziek, terwijl in het klas sieke genre aan Bach de voorkeur wordt gegeven. De moderne dans blijkt een soort tussenvorm van klassiek en yoga. Ademhalingsoefe ningen zijn in elk opzicht belang rijk. Verschillende oefeningen kon- centreren. „Inspanning is ontspan ning," is het devies. Een uitvoering ligt nog niet in het verschiet maar een openbare les móet er na^r Alet ta's zeggen wel een keer komen. Het Zeeuws dans-animo blijkt groot en lijkt, gezien het bestaan van wacht lijsten, zelfs vatbaar voor lesuitbrei- ding. zal steeds een deel van het driekilo meter lange strandgedeelte voor be zoekers gesloten zijn. Op Goeree .werden in het verleden al vaker zul ke zogenaamde kustsuppleties uitge voerd, waarbij een keer ook de dui nen worden betrokken. De laatste kustsupplelie op Goe ree vond eind 1973/begin 1974 plaats en bedroeg ongeveer 3,6 miljoen ms. SCHOOL Na hel „ophokken" in de vroegere Ot en Sien-scliool altijd het tumul- leus geweld der sjjelen-, waarvan de beoefenaars - dit vooropgesteld - zich nooit en te nimmer iels van het weer aantrokken. De voorstellingen- werden nooit afgelast „in verband met weersomstandigheden". Bij hel intelligente spel „bok bok" speelde de pet - elk jeugdig hoofd ging er schuil onder - een belangrijke rol. Het „bok bok" kende springers en staanders, de bokken, die met tussen ruimten van een tol anderhalve me ter de rest van de school over zich heen voelde dreunen. Die springende „rest" had de pet losjes op het hoofd en springend over de laatste bok ging het er om de ene pet netjes op de andere reeds op de grond liggende te mikken. Een kunst van de boven ste plank. Het niet minder intelligen te tikje-spelen, had als Wild West- variant het „vasthoudertje", hetgeen betekende dat de tikker werd ge assisteerd door een jongendie de le den der vrijlopende schare mocht aangrijpen en vasthouden, totdat de tikker kwam opdagen. Deze variatie ging soms zo ver, da-L de aangegre- pene met een touw voeten en handen werd gebonden. Aangezien verschil lende groepen tikje speelden gebeur de het wel dat vijf a zes slachtoffers gebonden op het schoolplein lagen, éénmaal zelfs toen de bel ging. Deze situatie beviel weer niet aan dege nen die met onze schoolse opvoeding waren belast. Daar de bel onverbid delijk was zalen sommigen - tot gro te vreugde van de vrijen - nog half geboeid in de bank. Ook met het knikkeren konden we alle kanten uit; „in de pot", in een kuiltje en hel bollekettenwaren geliefkoos de vormen van dit spel, dat zich doorgaans in grote poelen en plasSen voltrok, want men scheen te wachten op het natte getij, voor en aleer de sfeer goed was voor dit droge spel. Zeer diep ingrijpend was het jargon, dat bij het knikkerspel werd ge bruikt. Wie „onnus" (oneerlijk) deed, werd uitgeschakeld. Ook kende men nog het vakbegrip „stutteren", het geen het terugkelsen van de knikker tegen een hard voorwerp of muur betekende. Paard werd gespeeld met leidsels, die zelf op een klosje wer den gevlochten. Wie „rijk" was kocht zich een ijzeren hoepel, maar de me nigte deed het met fietswielen, soms voorzien van een in de naaf beves tigd handvat, maar een los stokje was ook al goed. Werd het lekker bloedheet in de zomer, dan op naar de boeren om „hooi te dommelen een stikkensbenauwd spel in de schuur, dat hooggenoteerde pret op leverde. Voeg daarbij het „donder koppen" zoeken in weidepulten en het polsstok springen over brede slo ten, dan heeft men ongeveer een idee van de spelen, die men genoot na het intellectuele brood, dat op school werd uitgedeeld, zij het wal taai en oudbakken! SCHIEREILANDMAN Dit is de Z.N.-EXTRA, die - dat is pure logika - doet vragen naai de regelmatige uitgave van de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vier maal per week brengt die krant minutieus het nieuws van stad en streek, plus alle relevante publikaties, advertenties, ingezonden mededelingen en talrijke vaste rubrieken. De Z.N. onmisbaar voor ieder, die echt een beetje bewust wil mee draaien in stad en regio. Wie zich thans opgeeft als abonnee ontvangt de krant 14 DAGEN GRATIS. Ondergetekende: x. geeft zich op als abonnee van de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (14 dagen gratis). De betaling zal bij voorkeur geschiedeiX^per kwartaal 22,50)/ per jaar 86,—) 4 Automatische giro-afschrijving wordt welAüet 4 op prijs gesteld. Bon te verzenden - zonder postzegel - aan Administratie Z.N., ant woordnummer 12 - Zierikzee. U bent welkom in de lezerskring Handtekening Doorhalen wat_niet verlangd wordt. GOEDEREEDE, maart. - In de periode van 18 april tot 1 augustus zal het strand op de kop van Goeree over een afstand van ongeveer drie kilometer met zand worden aangevuld. LUXE KLOKRADIO Zeer voordelig nu 99,* GRUnDIG tafelradio van 305,— voor 179,- SCANNERS Voor ontvangst van politie, scheepvaart, enz. Vraag vrij blijvend inlichtingen. Alle kristallen in voorraad. FERGUSON KLEUREN-TV 51 cm in-line beeldbuis 7 voorkeurtoetsen 1 jaar volledige garantie van 1998,- voor 1498," STEREO CASSETTE DECK 2 VU meters, schuifrege- laars, ruisonderdrukker, geschikt voor chroom banden. nu slechts 279,- TE KOOI» AANGEBODEN Winkelpand met ruime woning Begane grond: Winkelruimte en garage, 350 m-. Verdieping: Woning bestaande uit kamer, keuken, ruime badkamer, 5 slaapkamers, kantoor en balcon. Geheel CV op gas. Voor inlichtingen en afspraken G. MOE DELTASTRAAT 25 - NIEUWERKERK TELEFOON (01114) 1874 b.g.g. (01858) 6403

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 22