met neus Duivelandse Parlementariërs op de Schouwen problemen Aanzienlijke positieversterking door kontakten met andere instellingen Bezoek C.D.A.-Kamerdelegatie Verbod bouw kerncentrale bij Wyhl Standbeeld voor Anne Frank Heeft U nog een goed BANKSTEL maar- bent tl er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN SMMen bepaal meteen uw nieuwe keus. Belangengemeenschap Westenschouwen REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50. per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Piepersvoor Bruse brandweer ZIERIKZEE, 14-3. Iiil'ornialie uil tic eerste hand inza ke de Schouwen-Duivelandse problematiek kreeg maandagmiddag een viertal leden van de Eerste- en Tweede Kamer, tijdens een bijeenkomst in bet Huis van Nassau, belegd door bel C.D.A. Een viertal sprekers behandelde de verschillende maatschappelijke facet ten in de regio. Van de parlementaire delegatie maakten deel uit, de heren: drs. J. de Koning (A.R.P.) drs. T. Tolman (C.ii.U.), dr. A. Veerman (A.R.P.) en mr. M. v. d. Broek (K.V.P.). De vergadering stond o.l.v. de heer W. den Boer, wethouder voor de P.C.-fraktie in de Zierikzeesc raad. De dij'kgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, de lieer A. Geluk deed een stapje terug in de tijd en legde uit dat het „Schouwen in nevelen gehuld", zowel als de tijd van het „vergeten eiland"' lang achter de rug liggen. Hij wees op de overigens nog altijd durende en noodzakelijke funkties van het waterschap, dat in die verre tijden ontstond. Wat de strijd tegen het buitenwater betreft, is er alles aangelegen de periode 1978-1985 (tot aan de voltooiing van de pijlerdam) zo veilig mogelijk te krijgen. Knelpunten Daartoe worden de partiële dijk verhogingen uitgevoerd, waarbij het gaat om een totaal van 140 km, waarvan thans 40 km. gereed zijn. Dit jaar komen daar 15 km bij, zo dat men dit jaar op plm. 55 km komt. Dat 'is dus nog lang niet alles. Bij het proces van de realisering doen zich knelpunten voor door moeilijkheden rond de grondaanko pen. Door de in de loop van de tijd ge stegen prijzen, voelen eerder verko pers van grond zich thans genomen. Een tweede knelpunt wordt ge vormd1 door de belangen van de landbouw en de natuur- en milieu bescherming. Het is niet eenvoudig de voorgelegen slikken, de inlagen en landbouwgrond te kiezen voor de dijkverzwaringen. Ook gebouwen (Bruinisse) zullen nog moeten wor den afgebroken. Het snelle tempo van- het begin is er thans wat uit: begrijpelijk trouwens, daar de eer ste verbeteringen over eigen grond van het waterschap „Hepen". Het zal een hele inspanning vergen op tijd rond te zijn en sommige water schappen in Zeeland., halen de li miet van 1980 niet. Nu Immers wordt men gekonfronteerd met al lerlei partukuliere belangen en dat werkt vertragend', aldus de dijk graaf. Waterbeheersing Wat de waterbeheersing betreft, kampt 'het waterschap met de stij gende energieprijzen. Een andere zaak is het zout/zoet van de Greve- lingen. Er is - met name in de land bouw - een toenemende vraag naar zoet water. Bij een landbouwbedrijf behoort feitelijk als vast gegeven een beregeningsinstallatie. Gezocht dient te worden naar een synthese. Het Zoommeer wordt zoet in 1985. Het waterschap onderhoudt 370 km wegen en de Zeeuwse water STUTTGART. 14-3. Een rechtbank in het Westduitsc Freiburg heeft maandag besloten dat een plan voor de bouw van een kerncentrale in Wyhl niet uitgevoerd mag worden omdat er niet voldoende voorzorgs maatregelen waren voorzien ingeval van een ongeluk. Volgens de rechter waren in het bijzonder geen veiligheidsmaatrege len in het plan opgenomen voor het geval dat het drukvat van de reac tor zou barsten. Wanneer een van de verdeelkamers kapot zou gaan was naar de mening van de rechter een „nationale ramp" niet uitgesloten. AMSTERDAM, 14-3. Burgemeester Samkalden van Amsetrdam heeft maandagmiddag op de hoofdstede lijke Westermarkt een door de beeld houwer Mari Andriessen vervaardigd beeld van Anne Frank onthuld. De plechtigheid werd onder andere bij gewoond door Anne's vader, Otlo Frank. De oprichting van het monument is een initiatief van een Amster damse uitgever, die voor dit doel een fonds oprichtte waarin auteurs, uitgevers, boekverkopers en vele andere representanten van het Ne derlandse boekenvak giften hebben gestort. Het beeld werd aangeboden aan de stad Amsterdam, die het een zinvolle plaats gaf in het hart van de stad: aan de voet van de Wester toren. waarop Anne Frank uitkeek vanuit haar kamertje in het achter huis. Advertentie Kom naar de nieuwste wollen karpetten kijken. NIEUW: 5,10, 25 jaar garantie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 maart 1977 133ste jaargang Nr. 22065 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797- 1889) schappen in het algemeen 4000 km. De wegen krijgen een steeds ster ker wordende rekreaticve druk te verwerken. Met het overnemen van de finan ciële verantwoordelijkheid gaat het niet zo vlug. Er wordt geen „ja" en geen „nee" gezegd op die vraag. De Wet Uitkering Wegen is aan her- (vervolg op pagina 3) ZIERIKZEE. Vier leden van de Eer ste en Tweede Kamer van het C.D.A.t.w. de heren drs. J. de Ko ning, drs. T. Tolman, dr. A. Veer man en mr. M. v. d. Broek, brach ten een oriënterend bezoek aan Schou w en-Duiveland (Zierikzee, Bruinisse). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) lleakties Een duidelijk bewijs dat er geen loze kreten worden geuit is wel ge legen in het feit dat uit alle wind streken van de gemeente Wester- schouwen reakties vallen waar te nemen. (Vervolg op pag. 5) Verwachting tot woensdagavond: Iets hogere temperaturen Vannacht opklaringen en minimum temperaturen omstreeks 5 graden; morgen overdag geleidelijk meer be wolking en plaatselijk regen, het eerst in hel westen van het land; maximumtemperaturen van 12 gra den aan de kust tot 16 graden in het zuidoosten; matige aan de kust tot. krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Voor donderdag Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. De temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 mrt. Zon op 6.53. onder 18.48 Maan op 5.01, onder 15.15 17 mrt. Zon op 6.51, onder 18.50 Maan op 5.30, onder 16.26 Nieuwe maan: 19 maart (18.44) Begin van de lente: 20 maart (18.44) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 mrt. 0.28 13.08 6.29 19.02 17 mrt, 1.36 14.11 7.30 19.51 Springtij22 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-3. Hel K.N.M.I. deelt mee: in de nacht van maandag op dinsdag veroorzaakte een storing in de hogere luchtlagen in ons land enkele hagel en onweersbuien. Daarbij werden neerslaghoeveelhe den tot 8 millimeter afgetapt. Na het wegtrekken van deze storing naar Duitsland kwam het weer bij ons onder invloed van een krach tige rug van hoge luchtdruk. Met flinke opklaringen zorgde deze voor een flinke weersverbetering. Een oceaan front dat vanmorgen ten westen van Ierland lag trekt slechts langzaam in oostelijke 'richting en zal het weer in onze omgeving naar verwacht wordt, niet voor het eind van de dag beïnvloeden. Woensdag zal dit front in de buurt van ons land 'liggen, zodat het wisselvallig weer zal zijn met iets hogere mid dagtempera turen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De ouderdom maakt nog meer 4 rimpels in hel hart, dan op hel 4 gelaat. j 4 Montaigne Advertentie U bent vanharte welkom. ZIERIKZEE. Om stad en regio zou den heel wat zoekplaatjes te maken zijn, zoals deze, waarop misschien weinige een brokje St. Domusstraat te Zierikzee zullen herkennen. Toch is de foto daar gemaakt. Best inte ressant om zelf uit te zoeken, waar precies! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Richtlijnen zyn er niet waarbij hel ook nog ontbreekt aan tegenspel tiaar b. en w. zich op het standpunt stellen niet ter zake kundig te zijn. De heer Beijer herinnerde hierbij aan een uitspraak van burgemeester H. P. Everwijn in een der laatste raadsvergaderingen, „wat de- een mooi vindt, is in de ogen van een an der lelijk. Men laat meer dan men doet. Vanuit de raad spreekt dan ook een toon van machteloosheid. Volgens de heer Beijer moet in de ze kommissie het element „deskun dig" in ruime mate aanwezig zijn, waarbij hij o.m. dacht aan een be stuurslid van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. BERGH, 12-3. Zaterdagavond hield de vereniging be langengemeenschap Westenschouwen in de rekreatie- zaal van de camping „Duinrand" te Burgli de tweede vergadering. De voorzitter de heer 14. H. Kervers kon de vergadering mededelen dat van de 45 permanente bewoners en de 100 eigenaars van tweede woningen in het gebied van de vereniging er nu 72 iid zijn. Na de officiële oprichting van de vereniging in de vorige vergadering is kontakt gelegd met o.m. de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive land en heeft men zich ook als deelnemer aangemeld bij liet Zeeuws Coör dinatieorgaan voor natuur, landschaps- en milieubescherming. Het doel van de vereniging „spreekbuis zijn voor de leefgemeenschap Westenschouwen" werd nog eens in korte trekken uiteengezet. Het streven is hierbij gericht op behoud, herstel en verbetering van het landschap, handhaving en ver sterking van het woonklimaat en be houd en verbetering van het rekrea- tieldimaat. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het kollege van b. en w. van Westerschouwen waarin dui delijk werd uitgesproken dat nog nimmer is overwogen of het voor nemen heeft gehad om vergunning te verlenen voor het stichten van een camping in het agrarisch gebied van de Burgh- en Westlandpolder. Een garantie wat eventuele latere besluurskolleges hierover zouden kunnen beslissen kon niet worden gegeven. Welsliinclskomniissie Ten aanzien van de Welstands kommissie, welke de laatste tijd in een brede kring aan kritiek wordt blootgesteld, heeft de sekretaris van de belangengemeenschap de heer A. J. de Beijer een gesprek gehad met de direkteur gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht de heer Z. Roseboom. Uit dit gesprek is geble ken dat bedoelde kommissie is sa mengesteld uit een drietal personen, t.w. de heer Z. Rozeboom, ir. 't Hooft te Goes van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft B.V. en ir. Bot te Middelburg, sledebouwkundige. De heer Beijer vond het bedroe vend dat deze kommissie maar uil drie personen was samengesteld. De heer Rozeboom vertolkt in deze kommissie de stem van burgemees ter, terwijl de beide andere heren geen binding hebben met Schouwen- Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1