C.J.V. „Samen Verder" kreeg dertig mille voor slaaphutten-projekt Fantastisch jaarfeest Streekfederatie Schouwen-Duiveland P.v.d.A. VERZEKEREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS z.v.u. Amsterdams Philharmonisch Orkest GESLAAGDE UITVOERING MET TONEEL NED. HERVORMD KERKKOOR RENESSE Middag voor alleenstaanden en minder-validen Renesse ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 14 maart 1977 Nr. 22064 3 ZIERIKZEE, 11-3. Vrijdagavond werd in het Her vormd Verenigingsgebouw het 87e senioren jaarfeest van de C.J.V. „Samen verder" gehouden. De heer P. Roelse kon in zijn openingswoord een geheel volle zaal welkom heten. Spreker blikte even kort terug op het afgelopen jaar en noemde in dit verband de uitwisselingen met het jongerenkamp in Liibecke (Wcstfalen), het zomerkamp van de junioren en het schipkamp van de senioren. Ook dit jaar is men van plan weer een schipkamp te organiseren maar men heeft nog niet de beschikking over een boot. De heer Roelse deelde mede dat de inhoud van het. junioren-jaar feest in november nogal wat kritiek had opgeleverd. Eerlijkheidshalve vertelde hij dat er in die tijd nogal wat wrijving was tussen de diverse groepen en dat men ihet af en toe niet met elkaar eens was. Besloten werd toen een viertal praatavonden te organiseren om elkaar eens te vragen wat er aan de hand was. Daar men ook de stem van de ou ders zeer belangrijk achtte, werd in februari een ouderavond belegd om te weten te komen wat de ouders van de C.J.V. verwachten. Op deze ouderavond, waarvoor helaas maar weinig belangstelling bestond, werd besloten een werk groep op le richten om verdere plan nen op te stellen. In deze werkgroep hebben zitting drie leden van hel hoofdbestuur, drie leden van de junioren en drie ouders. De heer Roelse zei verder dat het vaak moeilijk is een vaste basis te krijgen door de snelle wisseling bij de juniorenleiding. De samenzang die hierop volgde werd op het orgel begeleid door de jeugdige Betty Dool. De inleiding, verzorgd dooi- leden van de senioren- groep droeg als thema: „Het evan gelie als kompas". werd omgezet in een van 1' 30.000,- gift. Een mededeling waarvan het be stuur even stil was geweest en die het publiek een enthousiast applaus ontlokte. Tot slot wees de heer Schot er nog op dat het zo belangrijk en tevens 'gezellig is dat al het werk bij de C.J.V. door eigen mensen wordt gedaan. Het volgende programma-onder deel stond aangekondigd als gymna stiek. In pyama's, die niet direkt van een recente modetrend getuigden, werden de spieren losgemaakt. Een grappig effekt was bereikt met mas kers achter op hel hoofd. Zeer veel plezier beleefde het publiek ook aan de Play Back Show. naar aanleiding waarvan een kwis werd gehouden. Hoofdmoot van liet programma was de opvoering van de klucht „Rare Kostgangers" onder regie van de heer A. v. Oosterom. Een bijzonder fijn toneelstuk, dat door de akteurs en afctrices puntgaaf op de planken werd gezet. De goede tekstbeheer- sing en een flinke dosis akteertalenl maakten het tot een plezierig' geheel. Hier en daar had 'iets minder snel gesproken mogen worden, maar mis schien speelde de plankenkoorts ook een beetje mee. Het stuk vertelt over het gezin Van der Wal, dat uit de stad naar het platteland is getrokken. Het ge zin geeft onderdak aan twee kost gangers: de recht-voor-zijn~raap- zijnde Joost Zwierbol en de zeer ge distingeerde Harry Vermeer. De komst van deze kostgangers en het feit dat voordurend' drie aantrekke-' lijke dochters door 'het. huis darte len, brengt nogal het één en ander te weeg. Zonder de anderen te kort te doen, kan gezegd worden dat het fantasierijke spel van M. Vermeu len als buurvrouw en van W. Helle brand als Joost Zwierbol wel bijzon der -tot het succes bijdroegen. Tot slot wei-den dankwoorden ge sproken door de heer Schot tot de toneelspelers en tot alle anderen, die aan deze avond hadden meegewerkt. Het dankgebed werd verzorgd door jeugd ouderling P. de Rijke. Al met al kunnen de C.J.V.-ers terug zien op een zeer geslaagd, jaarfeest. Vergadering te „Seroos" Kami» Renesse C.J.V.-voorz&tter de heer B. D. Schot kwam vervolgens ten tonele met enkele mededelingen betreffen de het C.J.V.-kamp te Renesse. Daar staan thans weer grote zaken te ge beuren. Ten eerste vroeg de heer Schot een aantal vrijwilligers om de drainagebuizen op het kamp de grond in te krijgen en ten tweede deelde hij mede dat men ook van plan is riolering aan te leggen. Dit stelde de vereniging echter voor nogal hoge kosten en besloten werd kontakt op te nemen met de Stich ting Kinderzegels om ovèr een even tuele lening' te praten. Vorig jaar had men voor de bouw van de slaaphutten op het C.J.V.- kamp een lening van f 30.000,- af kunnen sluiten bij deze stichting. Nu werd echter medegedeeld dat een verdere lening niet mogelijk was maar dat de lening van vorig jaar Advertentie Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de Initiatief Rode Kruis RENESSE, 12-3. Op dinsdagmid dag 22 maart a.s. organiseert de af deling Schouwen (Westhoek) van hel Nederlandse Rode Kruis een ont- spanningsmiddag voor alleenstaan den en mindervalidcn, in het Dorps huis te Renesse. Juist een dergelijke categorie van personen dreigt door het gemis aan sociaal contact te vereenzamen en de afdeling hoopt door het organise ren van een dergelijke middag eni gerlei vorm van sociaal contact lot SEROOSKERKE, 11-3. De Streek federatie Schouwen-Duiveland van de PvdA begint °1> dreef te komen. Op de vrijdagavond gehoudèn ledén- vergadèring in Serooskcrke, onder voorzitterschap" van de heer H. As- ma, werd het Concept huishoudelijk reglement besproken. Besloten werd het concept tot de volgende verga dering aan té houden voor beraad in de afdelingen. Samenstelling Catskomité De samenstelling van het Catskomité ter voorbereiding van de herdenking van de geboortedag van de dichter- staatsman Jacob Cats, vierhonderd jaar geleden te Brouwershaven, is als volgt: mr. J. J. P. M. Asselbergs, verte genwoordiger van het kabinet der Commissaris der Koningin in Zee land; J. L. Braber; M. P. de Bruin, hoofd documentatie centrum Zee land; mr. W. D. de Bruine, directeur Prov. Bibliotheek; mevrouw M. E. Jansen-Glas; H. J. Kompen, secreta ris der algemene conferentie der Ne derlandse Letteren; R. L. Koops; dr. P. Scherft, rijksarchivaris; dr. D. van der Wel, voorz. Zeeuws-Genootschap; voorzitter Catscomité: mr. A. Gast, Brouwershaven; secretaris: P. J. A. Korstanje, Brouwershaven. Voor het te vormen Ere-komité zijn aangezocht: de bewoner van het Catshuis te 's-Gravenhage, (de mi nister-president); de Commissaris der Koningin in Zeeland; de burge meester van Brouwershaven; prof. dr. G. Stuiveling, voorz. der algeme ne conferentie der Ncd. Letteren; prof. dr. J. Aerts, idem der Belgische afdeling; dr. P. J. Meertens. Regionale uitwerkingen nota bewoningspatroon Ged. Staten van Zeeland delen mee dat de outwerp-rcgionale uit werkingen van do nota Bewonings patroon thans zover gereed zijn, dat deze in procedure zijn gebracht. De ontwerpen zijn behandeld in de Prov. Planologische Commissie en de Commissie van Advies en Bij stand voor de Streekplannen. Het college merkt op dat de uit werkingen per regio zijn opgesteld rekening houdend met de specifieke situatie per regio. De regio's zijn dus stand te brengen. Op de middag zelf zal door de toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse een toneelstuk worden opgevoerd, terwijl er voor de bezoekers een ruime gelegenheid zal zijn elkaar van gedachten te wisselen. De middag is georganiseerd v'oor de daarvoor dn aanmerking komen de personen uit de afdeling, dus uil de kernen Burgh-Haamstede, Re nesse. Scharenclijke, Noordwelie, Se- rooskorke (S) en F,1 Inmeet. Onder de goede beantwoorders van de vragen werd een taart verloot. De verloting, die in de pauze werd gehouden, leverde het mooie bedrag- van f 858,- op. Klucht Voorts wei~d gepraat over het programma voor de komende maan den, waaronder de 1-mei viering. Omdat op 1 mei in de Rotterdamse AHOY-haMen vanaf 's middags vier uur een landelijke viering wordt ge houden, werd 'besloten om op Schou wen-Duiveland in de plaats van een viering van de dag van de arbeid een verkiezingsbijeenkomst te orga niseren. De komende Tweede Ka mer verkiezingen speelden toch al een grote rol op deze vergadering, want de Streekfederatie wil de ko mende verkiezingscampagne op Schouwen-Duiveland gaan coördi neren en stimuleren. Instelling werkgroep In da rondvraag kwamen nog ver schil einde punten naar voren. Zo zal er voor een volgende vergadering gepolst worden of er voldoende be langstelling bestaat voor het opzet ten van een werkgroep bedrijfsde- mocratisering en democratisering van het overheidsapparaat. Besloten werd de volgende vergadering te houden in Brumisse, omdat de PvdA afdeling aldaar van kleine omvang is en men tevens haar leden wil gaan aktiveren. Op deze volgende vergadering op dinsdag 5 april in Bruinisse, zal behalve de genoemde punten, ook de verkiezingscampagne voor de Tweede Kamer verkiezingen worden toesproken. onderling niet vergelijkbaar. Aan de gemeenten hebben G.S. meegedeeld het op prijs te stellen indien er bij de reacties wordt ufdgegaan van een beoordeling van de gemeenten in re latie tot de situatie binnen de regio. Tot 15 juni a.s. worden de gemeenten in de gelegenheid gesteld op of aan merkingen aan G.S. kenbaar te ma ken. De ingekomen realities worden in handen gesteld van de Prov. Plan Commissie en de Commissie van Advies en Bijstand voor de Streek plannen. Het college -verwacht dat in oktober of november van dit jam de uitwerkingen ter vaststelling aan provinciale staten te kunnen aan bieden. ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Ned. ^ond van Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Necl. Bond: van Plattelandsvrouwen houdt de voorjaarsvergadering op vrijdag middag 18 maant (zie ook de agen da), in De Zeeuwse Herberghe. De agenda vermeldt, onder andere jaar verslagen secretaresse en penning7 meesteresse, bestuursverkiezing (af tredend! en herkiesbaar is mevr. T. Wiebols-Holleman), bespreking zo- merprogramma en mededelingen van de reiscommissie. Na afloop van de vergadering houdt mevr. Vleu gels Schutler-Spit een lezing' over drugs. Woningen in „beschutte sfeer" Dc eerste woningen, gebouwd in de z.g.n. „beschutte sfeer", zullen op vrjjdag 18 maart met enige plechtig heid in gebruik worden genomen. De woningbouwvereniging „Beter Wo nen" is dc eerste vereniging in dit land die dc mogelijkheid van bouwen in „beschutte sfeer" heeft aangepakt en aan dc overdracht en sleutéhjit- reiking zal dan ook passend aandacht worden besteed. Het betreft hier 41 woningen, gebouwd door B.V. Aan nemingsbedrijf Den Hartog te 's Gra vendeel. (Adv.) Op dc verschijningsdata reserveren wij heel wat ko lommen voor nacht en och- tendcopy. Onlangs dacht iemand dat we zoel eens „oud nieuws" verkochten. Daar hebben wc toen onbedaarlijk om gelachen, want als iets om 11.00 nar gebeurt, kan het 's middags nog in de krant staan. Dat is net zo ving als de radio, zeg maar. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE wil er bo ven op blijven zitten. Voor de eigen satisjaktie O.K., maar vooral voor u als abon nee. Wie zich nu aanmeldt mag veertien dagen gratis meefietsen. Best lollig in deze dure tijden! Inbraak in Grote Kerk In de nacht van donderdag op vrijdag weid ingebroken in de Grote Kerk aan het Kerkplein. De daders verschaften zich toegang door een deur ,te forceren. Door het om draaien van de hoofdschakelaar wer den enkele elektrische apparaten onder stroom gezet. Van het fraaie, 140 jaar oude kerkorgel werden en kele registers opengezet. Voor zover bekend werd niets ontvreemd. Afdeling N.C.V.B. Op woensdag 16 maart houdt de N.C.V.B.-adeling een bijeenkomst in het hervormd vereniginsgebouw. Mevr. R. Lokker-Meijering brengt een met dia's en muziek ge-allu- streerd verhaal over „Paasviering in de Grand Canyon". Lammetjes terecht In verband met een diefstal van drie lammetjes van v. d- W. aan de Van Veenlaan werden de 17-jarige J. E. P., zonder vaste woon- of ver blijfplaats en de 38-jarige J. L. F. d. V. op het woonwagenkamp te Renes se aangehouden. P. werd in het po litiebureau te Zierikzee en d. V. werd in het bureau te Haamstede inge sloten. De lammetjes werden onge deerd bij de eigenaar teruggebracht. De dieren werden door de moeder schaap meteen geaksepteerd. Vernielingen In de nacht van vrijdag 11 op za terdag 12 maart werd een groot aantal vernielingen aangericht aan auto's geparkeerd staande in de Mulockstraat, Brauwstraat, Cau- straat en Jannewekken. Tot nu toe kwamen 12 meldingen over bescha digde auto's binnen. Ieder die in lichtingen kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de rijkspolitie te Zierikzee. Duur net vernield Dinsdag werd een splinternieuw net ter waarde van f 756,- over de zandbak van kleuterschool „De Speeldoos" aangebracht. De ouders van de kleuters hadden hier reeds lang op aangedrongen, wegens de vele loslopende honden en katten, die de zandbak 'bevuilen. Woensdag bleek van dit fraaie net echter al niet veel meer over te zijn. Enkele jongens van vier jaar en ouder had den er flink op staan springen en er zelfs met een zakmesje in gesneden. De politie werd ingeschakeld en de ouders van de betreffende jongens zal schadevergoeding worden ge vraagd. Men zal proberen het net nog te repareren. Leidsters en ouder - kommissie vragen de medewerking van alle ouders en kleuters het in de toekomst heel te houden. Kung Fu in Slingerbos ,s Nachts worden af en toe grote gillen in het Slingerbos gehoord van iemand die „Kung Fu" beoefent. De man doet dit om zijn agressie af te reageren. De betrokken persoon is aangesproken door de politie en heeft toegezegd zich voortaan naai de verte aan de Havendijk te ver plaatsen. Omwonenden behoeven bij het horen van dergelijk gillen niet angstig te worden. Auto beschadigd In de nacht van vrijdag 11 op za terdag 12 maart werden vernielin gen aangericht aan een in de Post- s traaf, geparkeerd staande Simca 1100 van v. L. Er werd een sier- strip losgetrokken en een deuk inde auto geslagen. Van de daders ont breekt elk spoor. HAAMSTEDE Natuur- en Vogelwacht Op vrijdag 18 maart vindt in de rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede, de jaarverga dering plaats van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland. Op de agenda staan o.a. jaarreke ning 1976 en begroting 1977, verslag sekretaris over 1976, bestuursverkie zing en uitreiking diploma's aan twee natuurgidsen. Na de pauze zal de heer F. Jan sen een lezing met dia's houden over „Bedreigde landschappen op Schou wen-Duiveland". Ook niet-leden zijn bij deze lezing welkom. OUWERKERK BMW gestolen en teruggevonden In de nacht van donderdag 10 op vrijdag 11 maant werd een gloed nieuwe BMW-personenauto gestolen uit een garage aan de Ring van fir ma R. te Ouwerkerk. De auto had slechts 80 km (gelopen. De daders verschaften zich toegang door een deur van de garage open te breken. De wagen stond zonder benzine en zonder rotor in dé garage. Blijkbaar waren de daders hierop bedacht ge weest. In Oudenbosch werd de auto later teruggevonden. Enige aarzeling is vergefelijk met betrekking tot de hoogtepunten van het concert, vrijdagavond - voor een niet geheel vol huis - gebracht door het Amsterdams Philharmonisch Or kest. Te kiezen valt namelijk tussen Rachmaninof of Dvorak, beiden - op basis van een gave professionaliteit - fraai- en gedecideerd verklankt, met wat Rachmaninof betreft in diens Rapsodie op een Paganini-thema, voor piano en orkest (Op. 43) de pré van een excellerend talent, de Amerikaanse soliste Ruth Laredo. Zowel in het een als het ander (Symfonie nr. 8 in G groot van Dvo rak) wist dirigent Anton Kersjes zijn ensemble naar een prachtig klinken de eenheid te voeren, bekwaam in de samenstellende delen, met als voor beeld de strijkers, die sublieme staaltjes van perfekte violistiek ten beste gaven. De reminiscenties met de grote „tovenaar" Paganini, als essentie van Rachmaninov's werk, gaf de soliste de kans haar grote virtuositeit tc tonen, in een spel dat vooral in de forti overtuigde door een meeslepend toucher. Als een lichte overfrap- pe dreigde, was er verder het orkest dat het totaal fraai in balans hield; ook een verdienste uiteraard van de dirigent wiens intenties worden uit gedrukt in een onderstrepende fy sieke plastiek, die geheel eigensoor tig is en treffend scherp overkomt op de musici. Nog eens hier de strijkers ge noemd, b.v. in het adagio uit Dvo raks Symfonie. Wat een serene en verstilde klankschoonheid! De - als gezegd - helaas niet ge heel volle zaal had alle begrip voor „de situatie". Opvallend was de in tense stilte, vlak voor de inzetten van het orkest. Er waren duidelijk heel veel echte liefhebbers aanwezig. Geheel andei-s van aard was de inspeler, waarvoor Kersjes had ge kozen de Sinfonietta für Orchester Op. 23 van Alexander von Zemlins- ky (1872-1942), een Oostenrijker uil de aparte Weense klankschool van A. Schönberg. Von Zemlinsky was dirigent-komponist in Praag, Wenen en Berlijn, maar vertrok in 1934 al naar de V.S. Hij stierf in 1942 te New York. Hij schreef o.m. opera's en kamermuziek. Zijn Sinfonietta is een pompeus brok „funklionele" muziek, dat wel enige gewenning vergt. Intussen bij elkaar een geslaagde, gevarieerde muziekavond, behorend tot de beste zaal-tradities van de Z.V.U. Er waren bloemen voor dc soliste en een heel warm gemeend applaus van het publiek voor de executanten. Bd.V Het programma begon om half acht met Into my heart van H. D. Clarke, waarna de avond officieel geopend werd door dc voorzitster, mevr. J. Moerland-Visser. Z\) kon ongeveer 200 belangstellenden verwelkomen. Een bijzonder woord van welkom had zij voor de oud-dirigente me vrouw Delhaas, die de leiding van het koor moest neerleggen omdat het haar te druk werd. Zij mocht, een bloemetje in ontvangst nemen, even als de nieuwe dirigente, mevrouw J. Lemsom-Daane. Verder werden kerkeraadsledcn, vertegenwoordigers van b. en w. en ds. L. de Wit in het bijzonder ver welkomd. Na een samenzang zong het koor „De vreemdeling van Galilea" van Mi's. C. H. Morris. Afwisselend met samenzang bracht het koor verder o.a. nog ten gehore „Lied van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde" van Wim ter Burg en „Onze Vader van Loek v. d. Leeden. In de pauze werd een zeer geslaag de verloting met veel prijzen gehou den. Opvoering blijspel Na de pauze speelden enkele le den van het koor onder regie van de heer G. van Splunter het blijspel in drie bedrijven „Hooghe'd, uw ka meel staat voor" van Max Andrea. Het was de vreemde, maar verma kelijke geschiedenis van een jonge vrouw die aan haar korre.spontic- vriend, een olieprins, een foto van haar vriendin stuurde omdat zij van zichzelf geen geschikte had. De zeer verliefde prins vraagt haar ten hu welijk, omdat hij dolverliefd is ge worden op de foto. Reden te over voor dolle situaties, te meer daar de veiligheidsdienst zich in de zaak mengt. Alle verwikkelingen met aan het slot een happy-end gaven het publiek heel wat te lachen. De vice-voorzitter, de heer J. D. Priemis dankte aan het eind van het spel de spelers en speelsters. De laatst genoemden kregen een bloe metje en de heren ontvingen een ka- dobon. Ook ds. L. dc Wit sprak nog enkele woorden van dank. Hy voegde daar aan toe dat het stuk a.s. woensdag middag oro half drie zal worden her haald voor dc bejaarden van de Westhoek. RENESSE, 12-3. Zaterdag 12 maart gaf het Neder lands Hervormd Kerkkoor van Renesse o.l.v. mevr. J. Lemsom-Daane een uitvoering in liet dorpshuis van Renesse. Na de pauze werd door enkele leden van het koor een blijspel opgevoerd. Scène uil toneelspel l.Uvogheid, uw kameel staal voor". (Foto: Zietikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3