Naam „Brouwershaven" komt het eerst voor in akte van 1318 Dit jaar „500 jaar Stad' Diepvries in opmars Wie betaalt pensioen bij 64 jaar? Herdruk eerste Bosatlas Textiel gestolen voor waarde van 55.000 gulden Bejaarden zagen „hun„ Renesse - vakanliekanip-ïilm Noodkreet van Tsjechische aktrice HYPOTHEKEN Overal in Zeeland... KRUISVERENIGING IS ER OM MENSEN TE HELPEN BROUWERSHAVEN, 10-3. Brouwershaven is gesticht aan een kreek die uitmondde in de Grevelingen. De naam Brouwershaven komt voor het eerst voor in een akte van 1318. Verondersteld wordt dat het toenma lige dorp zijn naam heeft gekregen als gevolg van het feit dat de haven werd gebruikt als in- en doorvoer haven door Hollandse bierbrouwers, vooral uil Delft. I-Iet standbeeld van Jacob Cats, opgericht in 1829, was het eerste standbeeld dat in de negentiende éeuw in de Noordelijke Nederlanden werd geplaatst. Het Óeeld werd vervaardigd door Pórmentief uit Gent. Dc geschiedenis van Brouwershaven kwam deze weck in de belangstel ling te slaan tydens de in het stadhuis gehouden persconferentie die werd gegeven in verband met dc herdenking van de dichtcr-staatsman Jacob Cats, die op 10 november a.s. vier honderd jaar geleden te Brouwershaven werd geboren. Dit jaar wordt zoals bekend ook herdacht „Brouwershaven 500 jaar Stad". Dat was aanleiding voor het comitélid mevrouw M. E. Jansen- Glas een schets te geven van de ge schiedenis van Brouwershaven, waar zich al spoedig ook haringvissers vestigden. In 1344 kreeg het dorp een privilege voor een vrije haringmarkt. Er was toen al een eenvoudige kerk gebouwd; niet zoals de huizen 'aan een dijk langs de kreek, maar onderaan de dijk, op grondgebied van het dorp Duivendijke. Het ge meentehuis werd gebouwd tegen de dijk, naast de sluis die men eertijds in de kreek aanlegde ter afvoering van hel polderwater. Brouwershaven kreeg stadsrech ten in dc jaren zeventig van de vijf tiende eeuw. Het officiële charter is nooit gevonden, maar in een brief van 1177 wordt gesproken van dc stad Brouwershaven. De zestiende eeuw bracht veel welvaart, welke tot uiting kwam o.a. 'in de vergroting van de kerk, die in verschillende fasen werd ver richt. Een belangrijke bron van in komsten voor de kerk was de belas ting op haring en bier. Plet jaar 1545 was een rampjaar voor Brouwershaven: een grote brand verwoestte 300 huizen en de haringvangsten waren slecht. Bij de aanval van de Spanjaarden in 1575 werd de stad snel veroverd en weer grotendeels door brand verwoest. Bij de opbouw werd toestemming verkregen wallen te leggen en poor ten te bouwen. In 1599 bouwde men een nieuw gedeelte aan het stadhuis en in 1648 een waaggebouw met daarbij een Kraan voor het lossen en laden der goederen, voornamelijk haring- en meekrapvaten. De ha ringvangst was nog steeds erg be langrijk; het gildewezen bloeide. - Door de tegenwerking van Zierik- zee heeft Brouwershaven echter nooit stemrecht gekregen in dc Sta ten van Zeeland, zodat het altijd een zg. „smalslad" is gebleven. Een nieuwe ramp vond plaats in 1682: zeven polders liepen onder, de bruggen Waren vernield en de grach ten verzand. tisch werd gemaakt. In de negen tiende eeuw telde Brouwershaven nog drie meestoven. De watersnoodramp van 1953 richtte grote schade aan; de kerk had van eb en vloed te lijden, tot dat het gat bij de Schelphoek in sep tember was gedicht. In 1957 kwam de keersluis gereed, die gesloten kon worden bij opkomende hoge storm vloeden. De bouw van de Bromversdam bracht weer een grote verandering voor het stadje, na 1970. De garna lenvisserij verdween. Er werden een kleine camping en een grote jacht haven aangelegd. Weer heerst er veel bedrijvigheid in Brouwershaven, maar nu alleen in dc zomermaanden. UTRECHT, 10-3. In Nederland is in 1975 voor rond een miljard gulden aan diepgevroren voedingsmiddelen gekocht: 15.000 ton groenten, vis, vis- produktcn en snacks, 70 miljoen liter ys en 30 miljoen kilo kip. Diepvries maakt b\j de gemiddelde levensmid- delenzaak bijna drie procent van de totale omzet uit. Deze gegevens meldt Food Maga zine, het vakblad van de beroepsor ganisatie van levensmiddelen-detail listen. Van de Nederlandse gezinnen heeft 96 procent een koelkast en 36 procent een diepvriezer. Vorig jaar werd er voor zes procent van de huishoudin gen een diepvrieskist gekocht en in 1977 zullen er naar wordt verwacht 265.000 worden aangeschaft. UTRECHT, 10-3. De Federatie Ne derlandse Vakbeweging is nieuwsgie rig naar de manier waarop minister Boersma (sociale zaken) een verla ging van de pensioengerechtigde leeftijd naar vierenzestig jaar denkt t.e kunnen bekostigen. Aangezien het kabinet er van uitgaat, dat het beslag van de collectieve lasten op ons ge zamenlijk verdiende nationale inko men met niet meer dan één procent mag toenemen, wordt de vraag ak- tueel welke andere collectieve voor zieningen moeten sneuvelen om de verlaging van de aow-leeftijd moge lijk te maken. De FNV schrijft één en ander in haar „Vakbondskrant" van déze week. Minister Boersma heeft on langs opgemerkt, dat hij er naar streeft om binnen twee tot. drie jaar dc ingangsdatum van de aow op Vierenzestig jaar te brengen. De ex tra lasten daarvan raamt hij op netto achthonderd miljoen tot één miljard gulden. GRONINGEN. 10-3. Omdat het honderd jaar geleden is dat de eer ste Bos-allas verscheen gaat Uitge verij Wolters-Noordhoff BV in Gro ningen de eerste druk van deze at las, de „schoolatlas der geheele aar de" opnieuw uitgeven. De Bos-atlas is genoemd naar zijn samensteller, de aardrijkskundeleraar R. P. Bos aan de Rijks-HBS in Groningen, die zelf 15 drukken bewerkte van zijn atlas. Die is nu in de 48-ste versie te koop. ROTTERDAM. 10-3. Uit een kle dingwinkel aan de Zenostraat in Rot terdam hebben dieven in de nacht van woensdag op donderdag voor 55.000 gulden lingerie, bad- en nacht kleding gestolen. De politie vermoedt dat de dieven binnenkwamen door een vuilcontainer onder een van de winkelramen te rijden en een raam in te slaan. Van de daders ontbreekt elk spoor. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Een juwelier aan de Noordmolenstraat in Rotterdam leed een strop van f 2.700, door aan een buitenlander een heren- en een dameshorloge te verkopen. Hij liét ze betalen met 44.000 Griekse drach men. Bij de bank bleek later dat de drachmen al in 1939 in Griekenland uit de roulatie waren genomen. DEN HAAG. De Brabantse milieu federatie en de stichting Natuur en milieu hebben donderdag aan de Raad van State in Den Haag ge vraagd voortzetting van de bouw van een elektriciteitscentrale in Geertruidenberg te verbieden. ARNHEM. Een 28-jarige boekhou der uit Arnhem die vorige week werd aangehouden op verdenking van verduistering van ca. honderd duizend gulden bij zijn werkgever, heeft inmiddels bekend voor ruim vijf ton te 'hebben gefrauleerd. Initiatief C..J.V. ZIEIIIKZEE, 10-3. Donderdag be leefden plm. 160 bejaarden uit Zie- rikzee een vervolg op de vorig jaar op 11 september gehouden bejaar dendag in bet C.J.V.-kamp te Renes. Enkele slecht ter been zijnde be jaarden werden door behulpzame C.J.V.-ers afgehaald en weer thuis gebracht. De feestavond in het Her vormd Verenigingsgebouw werd be gonnen met samenzang, gebed en een openingstoespraak door voorzit ter B. D. Schot. De heer Schot ging in op diverse aspekten van het C.J.V.-werk in 'Zierikzee, zoals hel klubwerk en het zomerwerk (zomer- kamp/schipkamp). Voorts memo reerde hij de uitwisselingskontakten met de CVJM in Lübecke, waar een 20-tal jongeren uit Zierikzee de week vóór Pasen te gast zal zijn. EINDHOVEN. Donderdag zijn vanuit Eindhoven twee vrachtauto's voor zandvervoer en twee trekkers met oplegger geladen met tien gene ratoren en kompressoren vertrokken naar het rampgebied in Oost-Tur- kije, dat vorig jaar november door een aardbeving werd getroffen. SCHIPHOL. Binnenkort kunnen de bezoekers van de Aviodome op Schiphol, waar de permanente ten toonstelling over de ontwikkeling van de lucht- en ruimtevaart is ge vestigd, een nieuwe aanwinst in het museum bewonderen. Woensdag ar riveerde namelijk bij het museum het prototype van de Fokker S-12, de PH-NDC. Dit vliegtuig, dat in 1949 werd gebouwd, is het enige toestel van dit type dat Fokker in Nederland heeft ontwikkeld. ROTTERDAM. Ook een tweede vergadering van leden van de indu striebonden, donderdagmorgen in Rotterdam, heeft uitgewezen dat het georganiseerde personeel dat werkt bij de Shell raffinaderij en bij Shell Chemie hel c.a.o.-aanbod van het bedrijf afwijst. Ten aanzien van de akliviteïten met de bejaarden deelde de heer Schot nog mede, dat deze mede mo gelijk gemaakt waren door finan ciële medewerking van enkele mid denstanders en de Diakonie van de Hervormde Gemeente Zierikzee. Onder de titel „Het. Evangelie als ons kompas" legde een groepje jon geren o.l.v. Arjo van Loo het aksent op het (interkerkelijke) karakter van het C.J.V. en de betekenis van de Bijbel daarin. Film De heer D. Dool vertoonde een door hemzelf vervaardigde geluids film over hel bezoek van bejaarden aan het C.J.V.-kamp te Renesse. Ook diverse andere akliviteïten van het C.J.V. 'kregen in deze film aandacht. Speciale nadruk kreeg de naam van de vereniging „Samen Verder", her kenbaar aan de plaats, die én be jaarden én jongeren temidden van elkaar innemen. De perfekt gemon teerde film, kompleet met tekst en muziek, oogstte een groot sukses en een hartelijk applaus. De heer Dóol mocht aan het einde van de avond een mooi boeket anjers in ontvangst nemen. Belangrijke hoofdmoot van deze winteravond was het toneelstuk in drie bedrijven, getiteld „Rare kost gangers". Tijdens het heden (vrijdag) avond te houden senioren-jaarfeest van de C.J.V. zal dit stuk nogmaals worden opgevoerd. Tijdens de pauze, waarin koffie of thee werd aangeboden, bracht de verloting het mooie be drag van f 457,op. De jonge orga- nisle Bettie Dool verhoogde de ge zellige stemming tijdens de decor wisseling met fraai orgelspel van oude bekende liedjes. DEN HAAG. De Tsjechische aktri ce Vlasta Chramostova heeft via het Theatre Freedom Committe (T.F.C.) haar kollcga's opgeroepen hun stem te verheffen opdat de vier mensen, die na het openbaar maken van Charta '77 gevangen zijn genomen, worden vrijgelaten of het recht krij gen op een onderzoek in vrijheid. Het F.T.C. heeft dit donderdag in Den Haag bekend gemaakt, waar de oproep van de actrice alsmede die van de chansonnière Marta Kubisó- va openbaar werden gemaakt. Het T.F.C. heeft een onderzoek in gesteld naar de situatie waarin een aantal theatermensen in Tsjecho- Slowaldje zich bevindt. Het comité is tot de slotsom gekomen, dat Vlasta Chramostova en Marta Kubisov'a en tal van andere kunstenaars al jaren lang op dood spoor zijn gezet. Zeven jaar De beide vrouwen zijn al zeven jaar onwettig tol stilzwijgen ge doemd. Zij hebben ervaren steeds minder burgerrechten te kunnen verwezenlijken terwijl de mensen- rechten niet worden gerespecteerd. Het T.F.C. is opgericht door de Centra van Nederland en België van het Internationaal Theaterinstituut (I.T.I.), de tak van de Unesco voor het theatergebeuren waarin zeventig landen zijn vertegenwoordigd. De centra kregen hiervoor de instem ming en medewerking van Amnesty International- en de Liga voor ver dediging van de rechten van de mens. Denkt u aan pon eitfen huis? (ield beliuelT dan iS'pn sliTiikelliIof ir zijn. Kon hypotheek van do Spaarbank maakt't n mogelijk. Kr is óók -\oor ijron hypotheek, aangepast aan uw inkomsten. Laat u uitgebreid advisc^n door do NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Oplichter De ook voor Brouwershaven wei nig enerverende achttiende eeuw werd in 1763 onderbroken door de komst van dokter Johan Cato Ka merling, een rijk en bekwaam ge neesheer, die ieders sympathie won en de dochter van de burgemeester trouwde. Hij bleek echter een oplich ter te zijn met valse papieren en werd in 1765 gegeseld en gebrand merkt. Het stadje verkeerde in het begin van de negentiende eeuw in een ver vallen toestand. De nog overgeble ven drie poorteu werden; voor af braak verkocht om mei het geld het stadhuis te kunnen restaureren. Een nieuwe opbloei volgde om streeks 1820, toen grote schepen Rot terdam niet meer konden bereiken omdat het Goereese Gat verzandde. De schepen voeren naar de rede van Brouwershaven, waar ze gedeeltelijk werden' gelost in lichters, waarna deze de lading naar Rotterdam ver voerden. Dit gaf veel bedrijvigheid; douane beambten en loodsen vestigden zich in het stadje. In 1826 werd er een reddingboot gestationeerd en in 1830 werd het zeegat van tonnen voorzien In 1339 ankerden 14 Oost-Indiëvaar- ders op dc rede. Een ondernemende Rotterdammer begon in 18-14 met de bouw van een hotel „Calsburg". Het gebouw bleek echter door de groot se opzet niet rendabel, en werd in 1347 weer gesloopt. Strandingen De drukke scheepvaart gaf aanlei ding tot veel strandingen. De ondiep liggende scheepjes van de Brouwers- havense vissers bewezen goede diensten bij het lossen van de ladin gen van de gestrande schepen. Na het graven van de Nieuwe Wa terweg in 1872 ging dc welvaart weer snel achteruit. De vissers gingen zich weer toeleggen op de visvangst. Er werd veel rog gevangen cn voor gc- zoutc garnalen bleek in Engeland een goede afzet te bestaan. Voor het scheppen van meer werk gelegenheid werd opgericht „De Brouwersëhe Inmakerij", waar vis, mosselen en gepelde garnalen wer den ingeblikt. Het pellen van garna len als huisarbeid bleef ook na het verdwijrien van ',,De Brouwersche" nog lang een bron van bijverdienste voor veel gezinnen. Ook de-versche ping van suikerbieten gaf in het na jaar aan veel mensen werk. De sui kerbietenteelt was in de plaats ge komen van meekrapleelt, die ver dween toen de rode kleurstof synthe- ZIERIKZEE, maart. He eerste kruisverenigingen wer den meer dan honderd jaar geleden opgerielit en in Zeeland is het kruiswerk ook alweer een mensenleven oud. Het overgrote deel van de bevolking is lid van de kruisvereniging, maar toch weten velen niet precies wat de vereniging allemaal kan doen. De consultatiebureaus voor zuige lingen en kleuters kent iedereen en dat de wijkverpleegster thuisliggen - de zieken verpleegt en verzorgd is ook algemeen bekend. Maar verder? In Zeeland bestonden vroeger drie kruisverenigingen: het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje- Groene Kruis. Sinds enkele jaren is er maar één kruisvereniging. Het oude systeem van „elk dorp zijn eigen kruisvereniging" is eveneens verlaten. Men vindt dat de gezond heidszorg beter uitgevoerd kan wor den, wanneer de werkeenheden wat groter zijn. Daarom is Zeeland nu verdeeld in tien „basiseenheden": re gionale kruisverenigingen. Vóór de geboorte Dc zorg van de kruisvereniging be gint al vóór een mens geboren is: dan krijgt de a.s. moeder adviezen van wijkverpleegster en de leidster- docente van het kraamcentrum. Ze kan deelnemen aan zwangerschaps- gymnasliek; tijdens de geboorte as sisteert de kraamverzorgster, huis arts of vroedvrouw. De kraamver zorgster blijft ca. 10 dagen in het ge zin om moeder en kind te verzorgen en de huishouding draaiende te hou den. Al kort na de geboorte wordt dc moeder met haar kindje uitgenodigd om te komen naar het zuigelingen consultatiebureau. Het kind wordt regelmatig onderzocht, de moeder krijgt allerlei nuttige adviezen. Is de babv na een jaar kleuter geworden. dan is er het „kleuterbureau", waar het accent van de adviezen meer ligt op opvoeden. Er worden ook moeder cursussen voor jonge moeders (en ook vaders) georganiseerd. Voorlichting Opgroeiende mensen zijn door gaans gezond. De kruisvereniging probeert te helpen dat ze liefst ook gezond blijven: door adviezen van de wijkverpleegster, het organiseren van gèzondheidsmarklen, voorlich ting over gezonde voeding door de diëtiste. De dienst van de kruisver eniging heet: „Gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding". Dc wijkverpleegster komt zonodig thuis verplegen: injecties geven, ver binden. Ze begeleidt ook de huisge noten inzake de verzorging van de patiënt. Zijn er verpleegartikelen nodig om dc thuisblijvende zieke goed te ver plegen, dan wordt het uitleenmaga zijn van de kruisvereniging inge schakeld. Leden kunnen gratis ge bruik maken van veie tientallen soorten verpleegartikelen. De wijk verpleegster zorgt ook voor de na zorg van een uil het ziekenhuis ont slagen patiënt. De diëtiste van de kruisvereniging is er om het dieet toe te lichten, wanneer iemand dieet moet houden. Voor bestrijding van bepaalde ziek ten hebben de kruisverenigingen speciale diensten: reumatiek, tuber culose, kanker, geslachtsziekten. Ge specialiseerde districlsverpleegsters helpen en adviseren de wijkver pleegsters voor jeugdgezondheids zorg, revalidatie. He oudere nicus Dc kruisvereniging is ook erg be langrijk voor oudere mensen, oudere mensen hebben vaker hulp nodig dan jonge. De kruisvereniging orga niseert cursussen „beter bewegen" en help de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te blijven in eigen huis. Het kruiswerk is geboren uit het streven samen dingen te doen voor onze gezondheid die de enkeling niet kan. De kruisvereniging is een orga nisatie waarbij 82 procent van de Nederlandse bevolking vrijwillig is aangesloten, waar meer dan 10.000 mensen werken in ruim 65 beroepen. De kruisvereniging is verreweg ook de goedkoopste vorm van gezond heidszorg in ons land. Want voor enkele tientjes per jaar is een heel gezin lid van de kruisvereniging en heeft dan recht op alle diensten j$HI De diëtiste geeji aan een echtpaar voorlichting over een gezond afslank-dieet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5