Ledenvergadering P.v.d.A. besprak plannen restauratie kademuren te Zierikzee GRONDPERIKELEN De heer L. Jonker wordt raadslid Nog levend uit bevingspuin Zeeuws Coördinatie orgaan Instemming maar ook twijfels over grondpolitiek in Kamer Gijzelaars in Washington vrij Vervoersverbod voor biggen AGENDA De grondperikelen zoals deze thans spelen in het' Rarlement en - meer nog deze week - in het kabinet, aan gevuld met l'raktieleiders en deskuii- digen uit de grote partijen, is veel meer dan een ver van de werkelijk heid arstaand politiek verhaal, maar heel harde praktijk, ook voor de re gio's. Dicht bij honk blijvend is er vooral na oorlog en ramp met grond in de regio Schouwen-Duiveland heel wat aan de hand geweest en dat gaat nog altijd maar door. Een voorbeeld is de noodzakelijke grond verwerving voor de elkaar opvol gende dijkversterkingen. Grond kan wel privé-bczit zijn. maar het is toch anders dan een huis of vergelijkbaar onroerend goed. De gemeenschap heeft vaak grond nodig en daar de oppervlakte van het vaderlandse territoir be perkt is, blijkt voorspelbaar dat er rond grond heel wat spanningen knunen optreden. Grond kan zelfs zo blijkt - inzet worden van diverge rende politieke inzichten en opvat tingen en daarom gaat het thans in Den Haag zo moeizaam en zelfs, naar men beweert, tot aan de grens van een kabinetscrisis. Het geheel zit klem op de vergoe dingen die de eigenaren van grond dienen te krijgen bij verkoop aan de overheid. Daartoe heeft het C.D.A. met name hel aceent gelegd op ver goeding van de z.g.n. NOS (weer een woord meer in het politieke jargon): negatieve ontwlkkelingsschade. Die vergoeding houdt in dat mensen, die benadeeld zijn doordat zij jarenlang met onteigening zijn bedreigd en hun bezit daardoor wat .verwaar loosd hebben, een extra vergoeding krijgen, omdat de grond op het mo ment van de onteigening minder waard is. Die NOS speelt tussen de polen van gebruikswaarde en ver koopwaarde en uitgerekend met grend is een affaire aangesneden, die technisch-juridisch moeilijk ligt-, maar ook politiek zeer gevoelig Wie of wat is het uitgangspunt; de bezit ter van grond of de gemeenschap, die de grond behoeft voor allerlei doeleinden. Hoe zit het met de pro- tektie van die grondbezitter en hoe gemakkelijk/moeilijk moet het de overheid worden gemaakt om grond voor algemene- doeleinden te ver werven. Het kan niet anders, dan dat op dit vlak vol voetangels en klemmen de onderlinge tegenstellingen in het kabinet weer eens duidelijk aan het licht treden. In wezen wordt er over dergelijke principiële zaken niet ge lijk gedacht en er is dus het hante ren van een ingewikkeld stuurme chanisme nodig, om tot een min of meer aapvaardbaar kompromis te komen. Of dat lukt zal donderdag a.s. blijken. ZIERIKZEE, 11-3. Op verzoek van de fraktieletleij in (le gemeenteraad heeft de ledenvergadering van de PvdA-afdeling Zierikzee tijdens een vergadering in het Huis van Nassau uitgebreid gepraat over de plannen die er zijn voor de restauratie van de kademuren aan de Nieuwe Haven en de uitbreiding van de jachthaven met een gedeelte van de Nieuwe Haven. Omdat vooral met eerstgenoemde restauratie vele miljoenen gemoeid zijh, wilden de fraktieleden welen wat de leden hiervan vinden. Na uitvoerige discussie nam de fraktie het standpunt in, dat een uitbreiding voor de watersport alleen aanvaard baar is wanneer het niet teveel gaat kosten. Er kwamen ook een aantal alter natieve ideeën naar voren, die de fraktie zal gaan bekijken. Wat de restauratie van de kademuren be treft, was met name fraktievoorzitter J. Groen van mening, dat de gemeen te Zierikzee een urgentielijst zou moeten hebben waarop dergelijke projekten in volgorde van belang rijkheid worden geplaatst en waar voor dan tijdig geld kan worden ge reserveerd. BOEKAREST, 10-3. In de nacht van woensdag op donderdag is in Boekarest een 22-jarige vrouw uit het puin van de aardbeving levend geborgen. Zij hóeft er 127 uur onder gelegen. Enkele, uren eerder werd een pro fessor gered die 112 uur de druk van de muren die op hem gevallen waren had weerstaan. (Vervolg van pag; 1) .De Stichting continueerde het lidmaatschap van de. natuurweten schappelijke advies commissie inzake de partiële dijkverhoging ingesteld door het „Bureau Dijkversterkingen Oosterschelde". Het overleg wordt door hun als positief en nuttig erva ren. Wel betreurt de Stichting het, dat de milieu- en natuurbescher mingsorganisaties niet in de besluit vormende fase, i.e. in de Stuurgroep mee kunnen spreken. In het overleg werden diskussies gevoerd over alle aan de orde zijnde trace's, die voor verhoging in aanmerking komen. Voor het kwetsbare tracé „Westen- schouwse Inlaag-Schelphoek" werd een aanvaardbare oplossing bereikt. Door het vastgestelde tracé bij de inlaag van het Goese Sas zal een deel van het gebied verloren gaan, hetgeen door de Stichting wordt be treurd. DEN HAAG, 10-3. Met gemengde gevoelens hebben christen-democra ten en socialisten zich donderdag ochtend over het resultaat gebogen van het overleg inzake de grondpo litiek, dat woensdagavond in het Catshuis werd gevoerd. In de P.v.d.A.-fraktie kon men over het algemeen instemmen met de ontstane situatie, waarin de regering naar een mogelijkheid gaat zoeken om de negatieve ontwikkelingsscha- de een plaats in het wetsontwerp te geven, met daaraan gekoppeld het uit de wet verwijderen van een aan tal correcties, die in het ontwerp waren opgenomen om onrechtvaar digheden te voorkomen. Maar de socialisten betwijfelen ten zeerste of de ambtenaren die de zer dagen de taak hebben de verlan gens van P.v.d.A. en C.D.A. in een passend jasje aan te kleden daarin op zo korte termijn nog zullen sla gen. Want premier Den Uyl beloofde de kamer donderdagmiddag nog dat de regering volgende week donder dag aan de beantwoording van de kamer zal kunnen beginnen. Tegenover de uitkomst van het Catshuis-beraad namen de C.D.A.- frakties een „vrij neutrale" houding aan. Men wacht af wat er uit de koker van de regering komt. Una niem stelde men zich op het stand punt dat de negatieve ontwikkelings- schade in elk geval in de Wet gere geld zal moeten worden. De leden namen hierna afscheid van raadslid H. Koopman, die naar Dreischor is verhuisd. Zijn plaats in de raad zal worden ingenomen door de heer L. Jonker, die op zijn beurt uit het bestuur zal treden. Deze va cature zal tijdens de volgende verga dering aan de orde komen. Bij de rondvraag kwam onder meer het voorstel naar voreft om te bekij ken ol' de openbare gebouwen toe gankelijk gemaakt kunnen worden voor invaliden. L A A T S T E N IE U W S Serooskerke Dorpshuis. Streekfederatie Pv.d.A. 20.00 uur. Nieuwer kerk Dorpshuis. Feestavond S.K.N.W.K, 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Bruinisse. Zaterdag 12 maart Zierikzee Rekr. zaal Deltadienst, 14.00 uur, alg. vergadering A.N.I.B. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (Max Havelaar). Iïurgh Recreatiezaal camping Duinrand, Dinsdag 22 maart Verkiezingen Tijdens de vergadering donderdag avond werd een campagnecommissie gevormd voor de verkiezingen onder voorzitterschap van de heer R.Sayers De heer J. Groen gaf een verslag van zijn deelname aan het verkiezings congres, waarna de afdeling besloot om de 1-mei viering, dit jaar weer aan de streekfederalie over te laten die vanavond - vrijdag - over dit 'punt.zal vergaderen in het Dorpshuis in Serooskerke. Die viering zal 's middags moeten plaats vinden omdat in Rotterdam in de Ahoy-hal een landelijke 1-mei viering is georga niseerd. DEN HAAG. Minister Van dei- Stoel van buitenlandse zaken kan minister Jose Ramos-Horta van de demokratische Republiek Oost-Ti- mor niet in persoon ontvangen. Maar het is voor de Oosttimorees wel mo gelijk op het departement van bui tenlandse zaken aan het plein in Den Haag met een medewerker van de bewindsman te praten. DEN HAAG, 10-3. Minister mr. A. van der Stee, landbouw en visserij, heeft voor de periode 11 t/m 25 maart 1977 het vervoer van biggen, varkens met een gewicht tot en met 35 kg in het. gehele land verboden. Dit ver bod is ingesteld omdat is gebleken dat de verspreiding van varkenspest thans onder meer plaatsvindt door het vervoer van biggen van fok- naar mesterij bedrijven. Zonodig zal het verbod verlengd worden. SER.OOSKERKE. Na afloop van de algemene ledenvergadering van de Ver .Veilig Verkeer afdeling Schou wen, reikte burgemeester E. Bae- rehds de diploma's uit aan de ge slaagden van de verkeerscursus. Op de foto: (een vriendelijker handeling als de plaat zou doen vermoeden) Burgemeester Baerends speldt de oudste deelneemster, mevrouw J. Vos uil Haamstede, het verkeersinsigne op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 19.30 uur, Ver. Belangenscha tenschouwen. Wes- YVASHINGTON, 11-3. De ge Wapen den, die sinds woensdag 134 gijze laars vasthielden in drie gebouwen in Washington, zijn thans in arrest. De gijzelaars zijn vrijgelaten, zo heeft burgemeester Walter Washing ton heden vrijdagochtend bekendge maakt. Volgens burgemeester Washington is aan het eind van de gijzeling nie mand gewond. Wel zijn de gijzelaars naar een ziekenhuis gebracht. De Hanafi-Mohammedanen had den er uiteindelijk in toegestemd, zich zonder verzet te laten arreste ren. „Het is een mooie dag'', aldus de burgemeester van Washington Le gen journalisten. Tijdens de gijze ling, die veertig uur geduurd heeft, is en man doodgeschoten en zijn acht mensen gewond. Na de vrijlating begonnen de kerkklokken te luiden en toeterden automobilisten. ARTSENDIENST WEEKEINDE- Zaterdag 12 en zondag 13 maart Dokter Lodiers, Noordgouwe. tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter .1. L. Flacli, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Brüel en dokter Stenger. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter F. Buytendijk, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Weelstraat 16, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duivêland. Zuster v. d. Have, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heef-t dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18. is op zater- dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 en van 18.00-18.30 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Orkest 0.1.v. Anten Kersjes, soliste Rutli 1.a;orlo. piano, (ZVU). Herv. Ver.-gebouw. Jaarfeest V. (S). 20.00 uur. „Marktzicht". Dia-avond V. V ,0:r; Genoegen''. 20.00 uur. ..Huis van Nassau", film en - spreksavond P.J.Z.. 20.00 uur. Hotel van Oppen. Jaarvergadering K. H. „Kunst en Eer". 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum. 20.30 uuj- optre den ..Es lest Kous Bousen". Burgh Café-bar „De Westhoek". 19.30 uur. Voorjaarsvergadering H.S.V. „De Krabbe". Dorpshuis. 19.30 uur. uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. Scharendijke Herv. Ver.-gebouw, 14.00-17.00 uur, Welfare-tentoonstelling afd. Schou- .wen (Westhoek) Rode Kruis. Nieuwerkerk Dorpsplein. Ogentestauto. 9-16 uur. Zondag 13 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (Max Havelaar). Maandag 14 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Bruinisse Kerkgebouw Ger. Gem. in Nederland Concertzaal. Gewest Zeeland Pv.d 20.00 uur. Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering afdeling Schouwen-Duive land Diabetes Vereniging Nederland. Vrijdag 25 maart Zierikzee Kantine school, ledenvergadering ver. Technische School, 20.00 uur. Dorpshuis Culturele Vereniging, 20.30 uur, kabaret „Op Stoom". Bruinisse Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.00 uur, C.J.V.-filmavond. Zondag 27 maart Bruinisse Nederlands Hervormd verenigings gebouw, 19.30 uur, C.J.V.-filmavond „Bru 500 jaar". Tijdrede S.G.P., 19.30 uur Dinsdag 15 maart Zierikzee R.K.-centrum, 19.30 uur, afdeling Zierikzee UVV-cont acta vond. Haamstede Rekr. zaal Geref. Kerk. filmavond van de Nederlandse Christenvrou wenbond. 19.45 uur. Scharendijke Gemeentehuis, gemeenteraad Mid- denschouwen. 19.30 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Ger. Kerk, schoolver. „Sa muel", 19.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Platte landsvrouwenbond. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur Leden vergadering Chr. School. Woensdag 16 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B.,- (opvoe ring kindermusical). Haamstede „De Schutse" 14.00-17.00 uur, Ar cheologische tentoonstelling. Brouwershaven Bostonpleinkerk, 9.00-12.00, 14.00- 17.00 en 19.00-21.00 uur inzameling kleding. Kerkwerve Verenigingsgebouw, N.C.V.B.-afd.. 19.45 uur. Donderdag 17 maart Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur ver gadering Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Renesse Het Wapen van Zeeland, 20.00 uur, algemene ledenvergadering VVV Re nesse. Ncordwelle Dorpshuis, 20.00 uur, plattelands vrouwen afd. Noordwelle e.o. Znonemaire Café „De Gruttepikkers". Algemene ledenvergadering Oranjevereniging 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw, 19.45 uur. Re formatorisch Contact Orgaan Schou wen-Duiveland, inleiding ds. Tukker Kleuterschool, 20.00 uur. algemene vergadering kleuterschool. Vrijdag 18 maart Zierikzee Repetitielokaal Nieuwe Boogerd- straat. Onderling soïi sten concours K. H. „Kunst en Eer". 20.00 uur. Optreden popgroep Brogum. aan vang 20.30 uur. Haamstede •Zaal Ger. Kerk. Natuur- en Vogel wacht. 19.45, uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee fl.K.-kerk Concert Zierikzecs Ka merkoor. :-M).3Ö uur. Zondag 20 maart Zierikzee Filmfestival ..fkkicko'ok" Brogum mivarig hl 3!) um. Maandag 7.1 rnaart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, han'd- wo'rkcursus. Concertzaal. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uur. Concertzaal. Volkstheater Antwer pen. 20.00 uur. Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Restaurant „Onderdak". 20.00 uur, klaver j as-avond Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.00 uur. Dinsdag 29 maart Renesse ,,'t Trefpunt". C.N.V.-besturenbond. 19.30 uur. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw. 13.30 uur, hand- werkcursus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. (01110) 2255 ZIERSKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 OOMPJE We hadden „dus" een echte, oude (lieve) 19e eeuwse oom, die ooit Zee land vaarwel had gezegd, maar wel Zeeuw in hart en nieren bleef tot aan zijn late dood. Alles aan oom was broos en brekelijk en in zijn wat wankele konstitutie luiisden ook slappe spieren, die hij niettemin moeiteloos beheerste, om met een ontwapenende grimas zich uit aller lei netelige situaties te redden. Op het verkeer in het Utrechtse had hij het niet zo begrepen. Eens kwam een reuze-bus met een zwaai de straal in rijden, juist toen oom de straat overstak. Noch hij, noch de bus stopten en het werd derhalve een ren voor het leven. Eenmaal aan de overkant, stak iedereen jui chend de armen in de lucht, want oom leefde nog. Zijn onvervalst kommentaar: „zö'n ouwe Zeeuwse boer riee ze zö ma nie onderste- bove". Trouw bleef hij altijd aan de pruimtabak. Op dit terrein had hij een eigen gewoonte ontwikkeld, nl. om de uitgekauwde pruim moeite loos (voor later) in één van zijn jas zakken te laten glijden. Hoe kan hel zo, maar zijn schattige vrouw ivas het absolute toppunt van netheid en poetserigheid. Mitsdien borstelde ze 's maandags de pakken en haalde de inhoud van de zakken leegZo ont moette ze herhaaldelijk de pruim van haar echtvriend en dan ivas het huis te klein. Rijp geworden door ervaring, viel oom stil bi? het lange en toornige sermoen van zijn vrouw. Hij nam er nog maar eens een pruimpje op, nu al in de, zekerheid dai hij het straks toch weer in zijn zak zou opbergen. Spreek mij niet van hygiëne, plant oom is er oud bij gewordeh; troür wens ook doör zijn onveranderlijk goed humeur, zijn altijd vrolijke in vallen cn zijn kinderlijke tevreden heid, i vaarop feitelijk a lies afketste wat onvriendelijk zou willen zijn. Veel later werd hij bijna doorzich- tig van aanzien, van porcelain leek 'rei wel eh dan zat hij met een kra kend wit overhemd - dal moes/ iedere dag van zijn i-roniv - aaiihét raam, wijs en stil Ui',sierend haar onze verhalen. Hij maakte vingers op de sióélie.u- vingen, pruimde, manie as en als .ij'u vrouw weer eens een belerende rchoonheiclskiirsus weggaf, stónd hij 6p, pakte dé punt vu,i haat schort d'ie hij snel gvèr haar hoofd trok. ..Keetje kwïet", (kwijt), lachie hij dan en daar kon ze nooit tegen op. Zo iets oniwupenends en grappig menselijks. Zoals hij leefde is Hij ge storven. Stil, dankbaar en tevreden, simpel bijna, met èen soort van zelfsprekendheid, zoals zijn, ioch lang niet gemakkelijk leven wtis ge weest. „Ons oompje hij was recht vaardigheid; hij hield zijn beide handen naar de hemel uitgebreid!" SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2