Brusselse landbouw-prijsvoor- stellen „onwezenlijk laag" HET INBRAAK-MYSTERIE SRV Drink of SRVCol Hoofdbestuur Z.L.M. Zeeuwse Milieuprijs aan SOS Belgische regering blijft Anti-rookaktie in Engeland Geheimzinnige U-boot wordt gelicht E.E.G.-leiders niet naar „top" Ex-patiënt schiet verpleger neer Het gronddebat Hoessein en Arafat weer vriendjes ZlURIKZEESCllU NIEUWSBODE Uimdcrdac 1" maart 1977 Nr. 220G2 7 GOES. 8-3. „De prijsvoorstellen van gemiddeld 3 van de Europese Commissie zijn onvoorstelbaar en onwezenlijk laag. Ze staan dan ook in geen enkele verhouding lol de kostenstijging van gemiddeld 10 Dit zei de voorzitter de lieer A. G. Doeleman in zijn openingswoord van de te Goes gehouden hoofd bestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.). De Nederlandse landbouw komt daardoor wel in een bijzonder ongunstige situatie. De heer Doeleman was van mening dat nationaal vastgehouden moet worden aan de berekende 10 "/i. prijsverhoging: lukt het in Brussel niet, dan zal het via nationale maatregelen op tafel moeten komen. Een van de mogelijkheden daarbij is een aanpassing van de b.t.w. De kommissie Grondgebruik van het Landbouwschap heeft inmiddels een eensluidend standpunt geformu leerd over de voorstellen tot verho ging van de pachtprijzen. De fines ses daarvan zijn nog niet geheel be kend. Het Z.L.M.-hoofdbestuur heeft reeds eerder uitgesproken een pach- prijsverhoging van gemiddeld 30"» voor het Z.L.M.-werkgebied genoeg te vinden. VLISSINGEN, 9-3. De Stichting Zeeuws Coördinatie-orgaan voor na tuur-, landschaps- en milieubescher ming heeft de rhilieuprijs 1976 van dit Coördinatie-orgaan toegekend aan het comité SOS. Deze samen werkende milieu-aktiegroepen heb ben zich de afgelopen jaren ingezet voor het behoud van een open Oos- terschelde. Een strijd d'ie bekroond werd met de regeringsbeslissing dal de Ocsterschelde niet met een pot dichte, maar met een open pijlerdam zal worden afgesloten. De milieuprijs, die bestaat uit een legpenning van verzilverd brons, met bijhorende oorkonde, zal don derdag 10 maart in Goes worden uit gereikt. Dwergnijlpaard J t geboren t J ROTTERDAM, 9-3. Voor. de f eerste maal in de geschiedenis f van diergaarde Blijdorp in j Rotterdam is daar een dwerg- f nijlpaard geboren. Het dier f weegt zeven kilogram en is f kind. van een uit de dierentuin f van Zurich afkomstig dwerg- J nijlpaardenpaar. De Blijdorp- f f deskundigen hebben het ge- f slacht van het kind nog niet f f kunnen vaststellen. f Het dwergnijlpaardje werd f niet in het water (zoals bij f f gewone" nijlpaarden gebrui- p f kelijk) geboren maar op het f land. Een dwergnijlpaard f wordt ongeveer anderhalve f meter lang en bijna een meter f hoog. f CAIRO, 9-3. Koning Hoessein van van Jordanië heeft Jasser Arafat, de leider van de organisatie voor de bevrijding van Palestina, uitgeno digd voor een bezoek aan Jordanië, zo meldt het Egyptische persbureau. Na de belofte van de Arabische olielanden bijna 1,5 miljard dollar aan economische hulp aan Afrika te verlenen, wordt het begin 'van een en Jasser Arafat als het belangrijk- De Z.L.M.-voorzitter vertelde ver der dat een onlangs gehouden ge sprek tussen de landbouw en de Brabantse Milieufederatie bijzonder prettig is verlopen. „Dat vraagt om voortzetting en dat hebben we dan ook afgesproken", aldus de heer Doeleman. Nu de loonstrijd vrijwel gestreden lijkt te zijn konstateerde de voor zitter dat deze in feite alleen ver liezers heeft opgeleverd. De heer Doeleman sprak de hoop uit dat de normale verhoudingen weer spoedig hersteld zullen zijn. Distel verordening Rondom de distelverordening zijn er in Zeeland nogal wat misverstan den ontstaan, niet in het minst door dat er plotseling stukken in om loop zijn gekomen waarvan men meende dat die van het konsulent- schap afkostig waren. Hij benadruk te dat „wij als landbouw tevreden zijn met de bestaande distelverorde ning die het mogelijk maakt de schadelijke akkerdistel adequaat te bestrijden,,. Iso-nierose Naar aanleiding van het akker overzicht van de heer Doeleman werd er uitvoerig van gedachten ge wisseld over de zgn. iso-merose een zoetmiddel dat gewonnen wordt uit zetmeel en een rechtstreekse con current is voor de bietsuiker. Het Z.L.M.-hoofdbestuur was van me ning dat een dergelijke nieuwe ont wikkeling niet kan worden tegen gegaan maar „dat zal dan wel onder BRUSSEL, 9-3. De Belgische eer ste minister, Leo Tindemans, heeft tot grote verbazing van iedereen in België, woensdagochtend verklaard dat het Belgische parlement is ont bonden, maar dat zijn regering voor lopig aanblijft. De premier kondigde verkiezingen aan voor 17 april. Hel normale radio-programma in Bel gië werd onderbroken voor een extra-nieuwsuitzending waarin het besluit van de premier bekend ge maakt werd. ste resultaat van de besprekingen van dinsdag in Cairo beschouwd. Volgens een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO is er tussen de beide mannen waarschijnlijk nog niet gesproken over een terugkeer van Palestijnse commando's naar Jordanië. De betrekkingen tussen Jordanië en de PLO zijn al zeven jaar gespan nen sinds de troepen van de koning in 1970 en 1971 de Palestijnse guer rillastrijders uit Jordanië verdreven. volkomen gelijke konkurrentie-om- standigheden moeten gebeuren". Daar is nu nog geen sprake van. Te leurgesteld was het hoofdbestuur over het feit dat de importheffing op konsumptieaai'dappelen opnieuw verder is opgeschort. De aardappel prijzen dalen de laatste tijd sterk terwijl er in Nederland nog behoor lijk grote hoeveelheden aardappels aanwezig zijn. LONDEN, 9-3. De Britse regering is met een nieuw offensief tegen het roken begonnen. Op de verpakkin gen van sigaretten komt te staan, dat roken de gezondheid ernstig in gevaar brengt. Het woord ernstig is toegevoegd. Reclame voor sigaretten met een hoog teergehalte wordt onmiddellijk gestaakt. Voor sigaretten met een middelhoog gehalte aan teer wordt reclame eind volgend jaar verboden. KOPENHAGEN, 9-3. De Duitse onderzeeboot U 534, die in de laatste dagen van de Tweede wereldoorlog in het Kattegat door Britse bommen werpers tot zinken werd gebracht, zal binnen enkele dagen door kik vorsmannen worden gelicht. Dit is dinsdag meegedeeld door het Deen se ministerie van defensie. Met het lichten van de U 534 hoopt men tevens de sluier van geheim zinnigheid op te lichten die jaren rond het schip heeft gehangen. Vol gons geruchten zou de lading heb ben bestaan uit edelstenen en nikkel en zouden zich aan boord van de onderzeeboot 38 hoge nazi-officieren hebben bevonden die naar Zuid- Amerika hadden willen vluchten. BRUSSEL, 9-3. Dc Europese Ge meenschap zal opnieuw niet verte genwoordigd zijn op de komende economische topconferentie van de „groten" in de wereld, en dat zeer tegen de zin in van de „kleine" EG- landen. Op de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de EG, in Brussel, heeft uien geen overeen stemming over een EG-deelname kunnen verkrijgen. De Britse eerste minister, Callag- han, heeft de regeringen van de Ver enigde Staten, Canada, Japan. Duits land, Frankrijk en Italië, uitgeno digd voor economisch topberaad in Londen op 7 en 8 mei. De Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap zal daar niet vertegenwoordigd zijn. EINDHOVEN, 9-3. De 29-jarige R. B., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, heeft in de Rijks Psy chiatrische Inrichting in Eindhoven een 25-jarige verpleger neergescho ten. Het slachtoffer werd in de lin kerschouder getroffen en is opgeno men in een ziekenhuis. De verdach te kon door een andere verpleger worden overmeesterd en ontwapend. Hij zou volgens de politie tot zijn daad zijn gekomen omdat hij van mening was dat hij door de verple ger tijdens een recente opname in de RPI slecht zou zijn behandeld. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 9-3. Evenals dinsdag heeft de regering de Tweede Kamer woensdagochtend laten weten niet in staat te zijn in de kamer te ver schijnen voor de afhandeling van het debat over de grondpolitiek. Nadat de betrokken bewindslieden en premier Den Uyl in de nacht van dinsdag op woensdag er niet in slaagden een oplossing te vinden voor het geschil tusen PvdA en CDA kwam een deel van het kabinet woensdagochtend opnieuw bijeen. Rond het middaguur duurde dit be raad nog' voort waardoor het onmo gelijk werd de voorbereiding van het antwoord aan de kamer van de ministers Van Agl, justitie, Gruij- ters, volkshuisvesting en van dei- Stee, landbouw, af te ronden. GENEVE. De Amerikaanse afge vaardigde Brady Tyson heeft bij de VN-commissie voor de mensenrech ten in Geneve een resolutie aange kondigd waarin van de Chileense re gering wordt gevraagd een eind te maken aan „geheime arrestaties en daaropvolgende verdwijningen van personen". Wal biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 11 MAART NED: I: De hoofdmoot van het A.V.R.O.-menn bestaat ook nu weer uit het gezellige familieprogramma Een van de acht.. De laatste tijd wordt, echter wel de schijn gewekt dat Mies Bouwman en haar mede werkers er steeds minder in slagen nieuwe spelletjes en opdrachten voor deze show te bedenken. Een van de acht wordt voorafgegaan door het amusante spelletje Wie van de drie? Voor het journaal heeft Jaap van Meekren het wekelijkse gesprek mei minister-president Den Ugl. Aan sluitend op het journaal geeft mr. G. B. J. Hiltermann onder het motto Vandaag zijn kommentaar op aktue- le gebeurtenissen. Na A.V.R.O.'s Sportpanorama een aflevering van de satirische serie Mash. Met Frank Burns wordt weer eens flink de spot gedreven. Hij maakt het er dan ook zelf naar. Franks vriendinnetje Hol Lips is namelijk een paar dagen af wezig en dat heeft lot gevolg dat Frank helemaal zichzelf niet meer is. Om elf uur neemt het IKON de zen der over voor het laatste deel van Als de nood aan de man komt, de serie over hel werk van de telefo nische hulpdiensten voor mensen in nood. NED. II: De TROS gaat van start met een brok kleutervertier: 'n ver haal van het ondeugende kuiken Ca- limero. Hits, troetel- en alarmschij ven komen in de volgende drie kwartier aan bod in het muziekpro gramma Disco Circus. Na achten gaat de TROS verder met De Jor- daches. Wesley maakt zich druk over de relatie tussen Billy, Abbott en Ramona. De familie van Rudy Jordache dreigt in elkaar te storten. Na deze ellende zorgt de cabaretier Henk Elsink voor enig- vrolijk ver maak. Drie kwartier is hij op zijn best in het tweede deel van zijn theatershow Totenmetnu. Om tien uur begint de uitzending van de ak- tualiteitenrubriek Aktua TV. TROS- sport brengt tenslotte een portret van de autocoureur Bob Hayle, de eerste Nederlander sinds jaren die deelneemt aan races om het wereld kampioenschap in de formule 1-cate- gorie. VRIJDAG 11 MAART NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws: 19.05 Wie van de drie: 19.35 Een van de acht; 21.30 Gesprek met de minister-president; 21.35 Jour naal; 21.50 Vandaag: 21.55 Sportpa norama; 22.35 Mash; 23.00 Als de nood aan de man komt; 23.30 Jour naal; 23.35 Paardesport. 40 Een kwartier later zijn Sander en Boukje al op de terugweg naar Hee renveen. Ieder is met zijn eigen ge dachten bezig. Sander zit achter het stuur: op de betrekkelijk smalle weg" via Lonneker naar Oldenzaal is het erg druk en daarom heeft hij alle aandacht voor hel verkeer nodig. Pas als hij dit stadje achter zich heeft en in de richting Tubbergen rijdt, is het wat rustiger, al is de weg bochtig. Boukje herhaalt wat dc man zei, toen hij zidh versprak. „Het staat dus wel vast, dat mijn vader er niet heeft ingebroken, iets wat mij al onwaarschijnlijk voor kwam. De garagedeur stond dus op een kier. Kun jij je nog de tijd her inneren, dal mijn vader werd neer geschoten, Sander?" Zc kijkt de man achter het stuur aan. ..Had die re chercheur het niet over een uur of één in de nacht?" „Zoiets meen ik, ja." „Wie heeft dan op die tijd zijn ga ragedeur nog openstaan? En nog wel op een kier? Als dat inderdaad zo was, en ik twijfel ditmaal niet aan de woorden van die meneer Veer man, vraag je toch om moeilijkhe den! Neem eens een ogeblik aan, dat vader er heenging om te proberen iets te bemachtigen. Ik kom nu niet meer los van de gedachte, dat Veer man mee in het komplot zat. Waar om is hij anders zo verschrikkelijk bang. En voor wie? Voor Van Ves- singer? Is die man inderdaad ge vaarlijk? Hij ziet er helemaal niet naar uit. Maar goed, om terug te ko men op die garagedeur, die dus los stond, op een kier. Waarom? Waar om was hij niet op slot? Die direk- teur heeft bij de politie verklaard, dat hij al in bed lag. Is hij vergeten die deur af te sluiten ofstond hij NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Cali- mero: 19.18 Disco-circus; 20.00 Jour naal; 20.25 De Jordaches; 21.15 Tot enmetnu; 22.00 Aktua TV; 22.50 Sport; 23.10 Journaal. ZATERDAG 12 MAART NED. I: Om zeven uur gaal het doek op voor de Willem Ruys Show, het spel waarin enige echtparen de kans krijgen waardevolle voorwer pen in de wacht te slepen. Na dit eigen werk komt de KRO met de Amerikaanse speelfilm Jesse James en Cole Younger. De vijf jaar oude film waarin Cliff Robertson en Ro bert Duval de hoofdrollen spelen, is het verhaal over twee prairieridders als anti-helden. Jesse James en Cole Younger zijn historische namen uit de tweede helft van de vorige eeuw. Zij hebben op deze periode een stem pel gedrukt als genadeloos bendelei ders die roofden, plunderden en moordden. Na deze boeiende rolprent begint de ontmoeting tussen Aad van den Heuvel en de cabaretier Herman van Veen. Het thema van hun gesprek is de angst. De KRO verlaat de buis met de rubriek In- gesprek met de bisschop, waarin dit maal bisschop Ernst, van Breda aan. hel woord komt. De TROS tekent voor het middagprogramma. Martin Brozius leidt de kinderspelshow Ren opzettelijk op een kier? Dan ga ik uit van de mijns inziens logische veronderstelling, dal Van Vessinger mijn vader verwachtte. Of er althans van op de hoogte was, dat hij zou komen. Wat is er toen gebeurd? De lezing van Van Vessinger klopt dus niet, want Veerman verklaarde, clat mijn vader niet ingebroken had." „En die uitgesneden ruit dan? Het feit, dat je vader die glassnijder in zijn zak had? En dat bloed aan zijn vinger?" „Ja, dat is waar. Het is gekonsta- teerd, die uitgesneden ruit. Ook al zo'n probleem op zichzelf, want va der was helemaal niet handig in zulke dingen. Gewoon een stuntel in huis-, tuin- en keukenwerk. Nog af gezien van het feit, dat hij er ook een gloeiende hekel aan had. Neem eens aan, dal vader in eerste instan tie niet door had, dat de garagedeur op een kier stond en toen aan hel glassnijden is gegaan Sander grinnikte. „Ja, en dat me neer Van Vessinger toen even naar hem toe kwam en zeibeste meneer Doorveld, de garagedeur staat op een kier, waarom komt u daardoor niet naar binnen? Nee, Bouk, dat belief ik niet te geloven, want het een is met het ander te kombineren. Van Vessinger zegt je vader sneedt een ruit uit; Veerman zegt: flauwe kul, de garagedeur stond op een kier.Dan zeg ik op mijn beurt: ik geloof eerder die Veerman, want hij versprak zich kennelijk. Hij schrok er zelf van. nietwaar?" Boukje knikt. „Ja, dat is zo. Maar waarom is die man zo verschrikke lijk bang? Ik zou dat wel eens willen weten, want dan is-ie allicht een keer bedreigd geworden." Sander keek de vrouw even van je rol, die als gasten de groep BZN, een volksdansgroep en de wielrenner Renê Pijnen in huis heeft. In deel vijf van de Prins en de arme jongen wordt een gesprek waarin wordt besloten om Edward te doden, afge- luisterd. Na een aflevering van Die wonderlijke dieren wordt het pro gramma besloten met een aflevering van de Penalty-bokaal. Doelman Eddy Pieters Graafland wordt onder vuur genomen door vier jeugdige strafschopspecialisten. NED. II: Voor Pommetje Horlepiep zijn de eerste zestig minuten op deze zender gereserveerd. Na het journaal gaat de NCRV verder met hel spel- programma Ja, natuurlijk. Dankzij de vragen van Kick Stokhuyzen komt de kijker heel veel aan-de weet imn bloemen, planten, vogels, vissen, landschappen en dieren. Deel negen van de Engelse serie Sam heeft als titel Vlucht uit de werkelijkheid. Na een nieuwe ruzie met zijn schoon dochter Ethel heeft opa Jack Barra- clough het huis verlaten. Hij is spoorloos verdwenen. Sam zit opge scheept met een grote stapel proble men. Chris en Deb verdenken Tom ervan regelmatig drugs te gebruiken. Voor aktualiteiten is men aangewe zen op de rubriek Hier en Nu, aan sluitend komen de sportminnenden aan hun trekken bij de uitzending van Hier en Nu en Sudio Sport. ZATERDAG 12 MAART NED. I: 10.00 Teleac: 15.30 Nieuws; 15.32 Scapa; 15.45 Ren je rot; 16.15 De prins en de arme jongen; 16.45 Die wonderlijke dieren; 17.10 Penalty bokaal 17.25 Lied van de week; 17.30 Zwemmen: 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot: 18.55 Nieuws; 19.05 De Willem. Ruys Show; 20.30 Jesse Ja mes en Cole Younger; 21.35 Jour naal; 21.50 Jesse James en Cole Younger; 22.20 Aad van den Heu vel; 23.20 In gesprek met de bis schop; 23.45 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Marok kanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Pommetje Horlepiep; 20.00 Journaal; 20.25 Ja, natuurlijk; 21.30 Sam; 22.20 Hier en nu; 23.00 Studio sport; 23.25 Hij en ik; 23.35 Journaal; 23.40 Paardesport. door F. VAN FALCKENOORT terzijde aan. „Herinner jij je nog. dat hij zei: ik ben niet van plan mijn nek nog eens in de lus te steken. Wacht eens, Bouker is ineens iels, wat me te denken geeft, want hoe weet Veerman zo goed, dat de garagedeur bij Van Vessinger op een kier stond? Dan moet hij er bij ge weest zijn. Best mogelijk, dat ze sa men, laten wc zeggen illegale wijze een bezoek wilden brengen aan de woning van Van Vessinger. De fa brikant heeft aan de politie ver klaard, dat hij gerucht hoorde en daarom naar beneden ging. Volgens zijn zeggen betrapte hij je vader, toen hij in de garage het licht aan stak. Op het moment, dat je vader met het mes uitschoot en Van Ves singer hem neerknalde, kan Veer man van de gelegenheid gebruik ge maakt hebben ongezien te verdwij nen." „Waarom ongezien?" Boukje schudt haar hoofd. „Als Veerman zegt, dat hij niet van plan is z'n nek nóg eens in de lus te steken, kun je er mijns inziens uit opmaken, dat Van Vessinger hem echt wel gezien zal hebben. Best mogelijk, dat hij Veerman daarna bijvoorbeeld via de telefoon de pin op de neus heeft ge zet met de bedreiging: je houd je mond over het hoe en waarom, wat Doorman betreft, anders hang je mee." De man denkt pnige ogenblikken na, voor hij zijn mening hierover geeft. „Niet onmogelijk, maar het zijn en blijven allemaal gissingen, Bouk. Tot nog toe kunnen we ge voegelijk één ding als vaststaand aannemen: de garagedeur was in de bewuste nacht niet gesloten, maar stond op een kier". (wordt vervolgd) AMSTERDAM. De Engelse zangeres Vera Lynn werd, tijdens een bijeen komst in het Amsterdamse Hiltonhotelbenoemd lot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De songs van Vera Lynn tijdens de donkere oorlogsjaren zijn voor een generatie onvergetelijk. Hier worden haar de versierselen bij- dc onderscheiding omgehangen door staatssekretaris Wim Polak (l.) van bui tenlandse zaken. Rechts dc Brit P. R. Sainsbury, voorzitter van de Royal Airforce Association. Advertentie Meevaller vandeSRV en nog thuis gebracht ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7