Kollege zegt nota toe inzake bouw rond .Torenhoeve' en jSchouwse Boer' Talrijke Schouwen-Duiveland aktiviteiten in 1976 doe ei wat aan Gemeenteraad Westerschouwen STREEKNIEUWS Ledenvergadering afdeling Schouwen-Duiveland A.N.I.B. „Mensen zonder werk" Klacht tegen „spotprent" Dood gevangenen in Zuid-Afrika Tienertoerkaart in Paasvakantie Buit bij overval „Aquadelta"-woningengebied wordt „De Kreek" Zeeuws Coördinatieorgaan WESTERSCHOUWEN, 8-3. ïn de deze week gehouden raadsvergadering van de gemeente Westet'sehoüwen zegde liet kollege de raad toe om te köihéii niet een nota over de houw rond de Torenhoeve en de eventue le bouw rond ,,I)e Sehouwse Boer" te Haamstede. Dit naar aanleiding van een aantal briefschrijvers die hierover hun ver ontrusting uitspreken. Aan alle manegehouders in de gemeente is een schrij ven gericht waarin nog eens duidelijk is gewezen op de voor hen geldende regels in I■■.el openbaar verkeer. Naar aanleiding hiervan merkte de heer L. Tieleinan op. dal hier geen aandacht aan wordt geschonken, zo als hij zelf zondag j.l. op de Kloosterweg heeft kunnen konstatcren. Wethouder L. C. Hoogerhuis deel de deze mening niet daar hel vol gens hem zeker f 30.000,tot f 40.000,gaat kosten. Naar aanleiding van een vraag van de heer L. Tieleman deelde burge meester H. F. Everwijn de raad mee, dat binnenkort een diskussienota zal 'verschijnen over het openbaar ma ken van een aantal kommissieverga- deringéri. Hierbij werd er nog eens op gewezen dat niet iedere kommis sievergadering openbaar kan worden gemaakt. ZIERIKZEE Frans restaurant Het bekende, café „De Bierhal" in het Korte Groendal, voorheen eigen dom van de heer L. 't Mannetje, is per 1 maart overgegaan in handen van de heer W. Hamel. De heer Hamel en zijn echtgenote zullen begin mei hier een exklusief Frans restaurant openen onder de naam „L'écu de France". De ver bouwing van het pand is thans in volle gang. OOSTERLAND De Ds. J. Bogerman-bassischool Wegens toeneming van het aantal leerlingen is de vorig jaar gereed gekomen ds. J. Bogerman-basis- school aan uitbreiding toe. Hiertoe zijn de nodige stappen ondernemen. Zolang de uitbreiding op zich laat •wachten, kunnen de leerlingen mo gelijk gebruik maken van de voor malige Chr. Kleuterschool „Radda Barnen" aan de St. Joostdijk. Hier in is thans nog de peuterklas geves tigd. maar die krijgt straks een ruimte toegewezen in het vergrote Dorpshuis. Het (houten) schoolge bouw komt dus vrij als mogelijke dependance van bovengenoemde school. BRUINISSE In memoriam C. Kik Op 77-jarige leeftijd overleed te Bruinisse de heer C. Kik Lzn. De heer Kik nam destijds de kruide nierszaak, annex groentewinkel over van zijn vader, maar in de dertiger jaren waren er weinig perspektie- ven. Hij ging derhalve over tot in tensieve glastuinbouw en in samen werking met zijn zoons, ontstond een uiterst modern warenhuiskomplex voor de teelt in verwarmde kassen. De kruideniers-groentezaak bestaat intussen nog altijd. Na 75 jaar wordt deze thans geleid door de derde ge neratie in de familie, mevrouw Kik- van Buuren. De heer Kik vond naast zijn pro fessionele bezigheden, nog tijd zich aan de gemeenschap te wijden. Ge durende een tweetal perioden was hij diaken in de Gereformeerde Ge meente van 1958 tot 1970 lid van de gemeenteraad voor de S.G.P. In de periode 1960-1961 vervulde hij een jaar het wethoudersschap. Onder grote belangstelling vond inmiddels de ter aardebestelling plaats, geleid door ds. A. van den Berg. Tijdrede S.G.P. Op maandag 14 maart a.s. houdt ds. A. van Wijnmalen te Maartens dijk, een tijdrede voor de S.G.P. in het kerkgebouw van de Ger. Gem. in Nederland. Voor tijd: zie agenda. De heer J. v. d. Berge sprak zyn bevreemding uit over hel feit dat te Renesse bouwgrond aan een adspi- rant-koper is geweigerd, een zaak die reeds eerder in een raadsverga dering de aandacht vroeg. Wethouder M. J. Steur vestigde er hierbij de aandacht op, dat dit nog de enige grond is welke de gemeente heeft. Men wil deze alleen verkopen als blijkt dat hieraan bij de adspi- rantkopcr werkelijk behoefte be staat. De heer Tieleman vond dit motief niet -terzake doende, temeer daar deze zaak nu al langer dan 3 jaar loopt. Met de heer Hendrikse was hi.t van mening dat dit op diskrimi- natie lijkt. Alleen als door het kol- lege duidelijke -bezwaren worden aangevoerd kan men zich met de gang van zaken verenigen, maar ten aanzien hiervan heeft men geen dui delijk antwoord gekregen. Besloten werd dat deze zaak nog eens door de kommissie R.O. en grond- en pachtzaken zal worden bekeken. Aansluiting riolering Door de raad werd goedkeuring verleend aan een krediet van f 120.000— voor het aansluiten van het Oudesluisje en de Oude Haven weg te Burghsluis op de riolering. De heer S. Roos vroeg naar de mo gelijkheid om ook de Nieuwe Ha venweg op de riolering aan te slui ten. Burgemeester Everwijn deelde hierover mee, dat de kapaciteit van de riolering dit wel toelaat, maar dat de kosten hiervoor momenteel nog te hoog zijn. Aan de stichting Dorpshuis Renes se werd een renteloze lening ver schaft van f 6500,voor de aan schaf van een nieuwe verwarmings ketel. De weegbrug op de haven van Burghsluis zal verplaatst worden naar het terrein van\de fcebcco Zuid West aan de Meeldijk. De heer J. v. d. Berge vroeg nog eens aandacht voor een tijdelijke oplossing op de kruising Noord- straat-Kloosterweg-Hogezoom door het aanleggen van een uitrijstrook door gemeentewerken. De heer Tieleman voerde aan dat zoals de gang van zaken nu is, dit hem helemaal niet bevredigde. Al in verschillende raadsvergaderingen is dit zeer gevaarlijke kruispunt ter sprake gebracht, maar er gebeurt niets. Het kwam hem vreemd over dat men er twee jaar over moet doen om dit te bekijken. Zoals hij het zag is het zeker geen kostbare zaak om dit ter hand te nemen. RECHTSZAKEN De grote Zeeuwse hasj-smokkel MIDDELBURG, 10-3. De recht bank te Middelburg zal 18 maart de grote Zeeuwse hasj-smokkel van 28 januari behandelen. Toen wist de rijkspolitie in Zeeland in samenwer king met de landelijke narcotica brigade op een boerderij in Heine- kenszand in de zak van Zuid-Beve land de hand te leggen op een par tij hasj van 4.300 kilo met een han delswaarde van ruim twaalf miljoen gulden. Het was de grootste hasj- vangst ooit in Nederland gedaan. De drie hoofdverdachten in deze zaak zijn J. M. P. F. uit Pluist, A. P. uit Terneuzen en B. C. B. uit Heine- kenszand. Gevarieerd programma ZIERIKZEE, 9-3. De jaarlijkse ledenvergadering van de A.N.I.B. Schou- wen-Duivcland zal plaats vihden in Zierikzce. Namens het bestuur, de heer J. A. Noordhoek en mevr. Beye-v. d. Zande is iedereen, op deze jaarlijkse bijeenkomst, van harte welkom. GRONINGEN. 10-3. Hel Groningse projekl „Mensen zonder werlc" tail samen met hel gemeentebestuur van Groningen de grenzen vaststellen tussen werk dat binnen de normale arbeidsmarkt valt en werkzaamhe den die daarbuiten vallen, bijvoor beeld doordat daar geen geld voor is. Er is niets tegen dal gemeenten dit laatste toestaanzo bleek uit een ge sprak met het ministerie van sociale zaken, aldus de projektgroep. Het projekl „Mensen zonder iverk" wil werklozen zelf inschakelen by de oplossing van hun eigen problemen, zodat ze zelf ook kunnen bepalen hoe ze ondanks hun werkloosheid nog zinvol bezig kunnen zijn. De projekt groep streeft een experiment na, waarbij strukturele werklozen van 45 jaar en ouder het recht op uitke ring behouden bij het verrichten van (in principe) alle aktiviteiten. AMSTERDAM, 9-3. Mr. Pieter W. Smits uit Bilthoven, lid van de ge reformeerde kerk en pater Jan Koopman s.s.s. uil Nijmegen beho rend tot het rooms katholieke kerk genootschap in Nederland, hebben blijkens de uitgebrachte schriftelijke klacht op grond van hun godsdien stige overtuiging „en als tegenstan ders van de legalisering van de abor tus provocatus" het gerechtshof te Amsterdam verzocht bevel tot ver volging te geven van de tekenaar „Yrrah" wegens een door klagers als godslasterlijk beschouwde spot prent in „Vrij Nederland" van 29 mei 1976. De gemaakte spotprent stelde het interieur voor van een kloosterka pel waarin rechts op de voorgrond een non schrijdt „die meer dan dui delijk hoogzwanger is", aldus kla gers, „en waarin links op de voor grond een groot kruisbeeld staat met een crucifix zodanig uitgebeeld dat niet eens meer gesuggereerd wordt hoe de kloosterzuster tot haar hui dige staat van verwachting is geko men". DEN HAAG, 9-3. De werkgroep „Kairos", die het christelijk instituut voor zuidelijk Afrika van ds. Beyers Naudé ondersteunt, heeft in een brief aan minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) gevraagd de no dige stappen te ondernemen om de regering Vorster te doordringen „van de afschuw die hij het Nederlandse publiek leeft over de dood van zo veel gevangenen in Zuid-Afrika. UTRECHT. Jongeren kunnen dit jaar voor het eerst ook in de paasvakantie met een tienertoer kaart onbeperkt treinreizen door Ne derland maken. De kaart kost 25,hij is te koop van 2 tot enmet. 9 april en hij is vier dagen geldig. Sinds 1969 kunnen jongeren lot en met negentien jaar in de zomerva kantie al acht dagen op de „tiener- toer". Vorig jaar herfst ivas dal voor het eerst (en voor f 29,ook builen de zomermaanden mogelijk. De spoorwegen willen nu bekijken, aan welke tijd de jongeren de voorkeur geven voor het maken van uitstap jes, het voor- of het najaar. EINDHOVEN, 9-3. Donderdagmor gen heeft een ongeveer 20-jarige jongeman ruim 1,7.000 gulden buit gemaakt bij een overval op een post agentschap aan het Nedertandplein in Eindhoven. De overvaller had een doek voor zijn gezicht en droeg een helm. Hij bedreigde de 46-jarige lo- kettiste mevrouw A. van Kuyk met een vuistvuurwapen. Na de overval verdween hij op een bromfiets. Het postagentschap was ondergebracht in een drogisterij. Eén van de agendapunten van de ledenvergadering, zal zijn, de. over dracht van het penningmeesterschap aan de heer J. A. Noordhoek. Na deze vergadering vinden nog tal van aktiviteiten plaats, zoals een loterij, een bingospelletje onder leiding van de voorzitter en een vrijwilligster mevrouw Heygen. Ook zal er een tentoonstelling gehouden worden, van zelfgemaakte werkstukken, van de leden, die beoordeeld zullen wor den door een jury bestaande uit de heren B. Boot, P. C. Noordhoek en N. ten Wolde. Deze dag zal omstreeks 18.00 uur met een verrassing worden afgesloten. Vierkante tomaten NEW YORK, 9-3. De Ameri kaanse kwekers hebben hun zin. De vierkante tomaal is uitgevonden. Op de universi teit van Davis in Californië is ■men erin geslaagd een eind te maken aan de klacht van kwe kers dat ronde tomaten me chanisch zo moeilijk zijn te sorteren en te verpakken. Door een speciale Icweekme- thode zullen de Amerikaanse tomaten voorlaan vierkant kunnen zijn, zo meldde de Nero York Times. Het produkt heeft de weinig poëtische naam UC- 82 gekregen. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 9-3. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van aanslaande vrijdagavond zal een voorstel worden gedaan het gebied waar de rekreatie- woningen gebouwd worden in liet rekreatiegebied „Aquadelta" de naam te geven van „De Kreek". gedetailleerd plan is zullen hierover nadere voorstellen worden gedaan, aldus het kollege van b. en w. Ver dei- zal voorgesteld worden aan de heer Dekker dr. de Kockstraat 3 een per ceel grond aan de Meekrabstraat te verkopen voor de bouw van een bungalow. De prijs is vastgesteld op twee en vijftig duizend guldén ex clusief b.t.w. Binnen het gebied „De Kreek" zul len dan nog onderaanduidingen ko men zoals „Hertengang", „Fazanten- dreef", „Vijverlaan" en „Konijnen berg". In het gebied zal per onder deel een naam wórden vastgesteld waarvan „De Kreek" de eerste is. Zodra er voor de andere delen een 380 ontwikkelingsprojekten VASTE NAKT IE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr.162101.864 Parkeerverbod Wanneer dé raad akkoord gaat zal er een parkeerverbod komen in een gedeelte van de Weststraat ter hoog te van de garage van „IJzelenbergs transportbedrijf". Deze firma wordt regelmatig ingeschakeld bij de be strijding van gladde wegen en wor den de chauffeurs 's nachts gekon- fronteerd met voor hun garage ge parkeerd staande motorvoertuigen. De bewoners van de straat zijn wel met de gang van zaken op de hoogte, maar toch vinden b. en w. het wen selijk dat ook voertuigen van niet inwoners op dit straatvak door mid del van een parkeerverbod worden gèweerd. Flitsen uit het buitenland CHALAMPE. Het drinkwater van de ongeveer 1000 inwoners tellende gemeente Chalampe in de Franse El- zas is door onbekende oorzaak on genietbaar geworden. MADRID. De Spaanse koning Juan Carlos en zijn gemalin vertrek ken op 19 maart voor een officieel staatsbezoek naar Cairo. Na het be zoek aan Egypte reist het Spaanse koningspaar naar Jordanië. ZIERIKZEE. Gisteren meerde het patiëntenschip Prinses Christina" in de Nieuwe Haven af. Aan boord bevonden zich 130 patiënten van het Provinciale Ziekenhuis te Santpoort. Het zich zeer vroeg presenterende lenteiveer maakte hel de gasten mo gelijk met hun begeleiders een tocht je door de stad te maken. Het schip heeft de reis inmiddels weer voort gezet. (foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse radio heeft gemeld dat uit Ruacana, 5 km van de grens met Angola in Namibië, dit weekeinde een blanke man met vier kinderen naar Angola is ontvoerd. CAREY. Het Amerikaanse plaats je Carey in de staat Ohio is opge schrikt door de ontploffing van tus sen de 20.000 en 30.000 kilo dynamiet. Hoewel honderden ruiten versplin terden en tientallen, gezinnen dak loos werden, raakte voor zover be kend niemand gewond. WASHINGTON. President Carter heeft op zijn derde perskonferentie te verstaan gegeven, dat Amerika de Sowjet-Unie, in het kader van de onderhandelingen over ontwapening, „volledige demilitarisatie van de In dische Oceaan" heeft voorgesteld. Een laseroperatiemes SEATTLE. Wetenschap pers van de universiteit van Washington hebben een me thode ontwikkeld om ten eer ste het opereren te versnellen en ten tweede het bloeden lot een minimum te beperken. Dit geschiedt door middel van een operatiemes, ivaardoor een laserstraal geschoten wordt, die aan de snijkant hel mes verlaat. De laserstraal is in staat het bloed bijna onmiddellijk te la ten stollen. Het mes vjordt op het ogen blik nog slecht op dieren be proefd en de resultaten wor den hoopgevend genoemd. GOES, 9-3. In het jaarverslag van de Stichting Zeeuws Coördinatieor gaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming, worden ook de aktiviteiten in hel jaar 1976 ge noemd', die betrekking hadden op Schouwen-Duiveland. Samen met enkele qndere organisaties voor na tuurbehoud, werd kommentaar ge geven op de nieuwe Inrichtings- schets voor het Grevelingenbekken. Brouwershaven Gedeputeerde Staten verwierpen het beroep van de „Stichting" tegen het plan „Zomerdorp Den Osse". Zij meenden zich niet bij deze uitspraak le mogen neerleggen en tekenden be roep aan bij de Kroon. Naar het in zicht van de Stichting is het Streek plan, waarin een visie op bepaalde aspekten van de rèkreatieve ontwik keling van Schouwen-Duiveland zijn weergegeven, door veranderde in zichten en recente ontwikkelingen achterhaald. Er is dringend behoefte aan een bijgesteld plan en een aan zet daartoe is te vinden in de „Nieuwe Inrichtingsschets voor het Grevelingenbekken". De in deze schets voorgestelde rekreatieve ver- blijfsakkomodatie aan de zuidoever van de Grevelingen is door de plan nen bij Bruinisse al volledig opge soupeerd. Er is dus een duidelijke strijdig heid van ontwikkelingsplannen op nationaal niveau met die op regio naal niveau» De stichting verzocht de Kroon de wenselijkheid van het plan te bezien in relatie tot de overige plannen voor zomerwoningen op Schouwen-Duiveland. De stichting gaf kommentaar in 't kader van vooroverleg op het ont werpplan „Dreischor-kom". Tegen het definitieve plan is verder geen bezwaar gemaakt. Bruinisse Ten aanzien van de voorgenomen bouw van een landbouwloods aan de Molenweg deelde de stichting B. en V/. mede zich te kunnen verenigen met de mening van de Welstands kommissie, die noch vorm noch situ ering een bijdrage tot verl'raaing van het landschap achtte. Middenschouwen Al in 1975 werd door het coördina tieorgaan bezwaar gemaakt tegen het ontwerpplan „Jachthaven-Scha- rendijke". Inmiddels heeft de raad het plan goedgekeurd, waarbij aan één van de ijezwaren gedeeltelijk werd tegemoet: gekomen door wijzi ging van de voorschriften en de plankaart. De Slichting zag geen aanleiding beroep bij GS aan te te kenen. Zij stelde de gemeenteraad voor enige wijzigingen aan te brengen in het ontwerpplan „Buitengebied".^ Zo was het naar de mening van de Stichting gewenst, dat op enkele agrarische gebieden een bestemming werd gelegd, met als beperkend voorschrift een vergunning voor wij zigingen in waterstand en voor ni- veauveranderïng of scheuren van) grasland. I Bovendien werd ten aanzien van enkele andere gebieden een gewij zigde bestemming voorgesteld. Bij de vaststelling van het plan kwam de raad gedeeltelijk aan de wensen tegemoet. Daar echter op enkele es sentiële punten de bezwaren niet werden opgeheven, tekende de Stich ting beroep aan bij GS Westerschouwen Naar aanleiding van het Kroon- beroep ten opzichte van het bestem mingsplan „Renesse" ontstond over leg met B. en W. Dit beroep richtte zich slechts op een klein deel van het plangebied, i.e. de Vroonpias, maar vanwege het beroep kon ook de rest van het plan niet in uitvoe ring worden genomen. B. en W. zeg den de Stichting toe vóór 28 mei een ontwerp-herziening ten aanzien van het Vroonplas-gedeelte ter visie te leggen onder voorwaarde, dat het be roep zou worden ingetrokken. De Stichting is op dit voorstel ingegaan, daar vanwege deze procedure de mo gelijkheid blijft tegen de plannen ten aanzien van de Vroonplas bezwaar aan te tekenen. De herziening werd niet voor 28 mei, maar op 30 novem ber ter visie gelegd. De Stichting maakte tegen dit plan bezwaren met dezelfde argumenten als waarmee destijds tegen het gehele plan „Re-, nesse" werd geageerd. Samen met de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland werd kommentaar gegeven op het struk- tuurplan. Daarbij werden vooral kri tische kanttekeningen geplaatst bij de voorgestelde rekreatieve ontwik keling, zowel ten aanzien van het ruimtebeslag als de konsekwenties jt voor de infrastruktüur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4