HAVELAAR Leider van overvallen eist komst van Mohammed Ali ONWEZENLIJK" Gijzelingen in Washington Uren praten met minister-president Canada moet bidden om regen Gesprek Carter-Rabin Stapje dichter bij oplossing van grondvraagstuk Gedood met gestolen auto Man doodgestoken Vrouw gedood door een vallend schuifraam Cats-herdenking .PETER FABER FONS RADEMAKERS Bedrijf in Sint Annaland moet sluiten AGENDA 2 Advertentie 11 Zoals te verwachten viel, is het Landbouwschap ontdaan over het voorstel van de Europese Kommissie de E.E.G.-landbouwprijzen met ge middeld slechts drie procent te ver hogen. De verontrusting hierover is uiteraard al doorgespoeld naar de gewesten. Voor wat betreft Zeeland werd Ln Z.L.M.-kringen, met. be trekking tot dit voorstel het woord „onwezenlijk'' gebruikt en dat is een zeer juiste typering. Percentages van acht a tien zou den kunnen, zorgen voor een adequa te opvang van alle financiële zor gen en de ook in de landbouwsektor spelende kosten, en prijsverhogin gen. Maar minder dan de helft van deze percentages is een akelige klucht, als de werkelijkheid niet be lette dit woord, te gebruiken. Het kwalijke voorstel moet - wat Ne derland betreft - vooral ook mede worden gezien tegen de achtergrond van een moeilijk (droog) landbouw jaar, dat duizenden landbouwers dwong van sociale voorzieningen ge bruik te maken. De vraag is thans of er niet een pakket maatregelen moet komen, zowel fiakaal als sociaal, om het be dreigde deel van de vaderlandse landbouw durend te begeleiden. Feit is intussen dat het. komplexe vraag stuk van de inkomstenverbetering van de boer, nu meer dan ooit - met name in 'het Landbouwschap - on derwerp van diskussie is geworden. De zorgen strekken zich ook uit naar de zuivelsektor, waar een ver hoging van 7.4 procent begeerd wordt, maar die kans is niet groot. Misschien dat een percentage van 5 het maximaal haalbaar is. Over het algemeen wordt niet verwacht dat sterk protesteren tegen de (land bouw) drie procent veel zal uitma ken. Van de E.E.G. zijn geen gun stige uitschieters meer te verwach- ten, want andere landen (w.o. Enge land) eisen 'hun tol en meer dan voorheen, zullen derhalve maatre gelen op het eigen nationale vlak moeten worden overwogen. Bij veel wat stuk gaat in deze tijd, kan een steeds afbrokkelend landbouwbe- stand, beslist niet getolereerd, want dat toch zal het gevolg zijn van niet of niet voldoende kompenserende prijzen. De marginale bedrijven zul len het in steeds groter getalen la ten afweten en dat zou een weinig hoopvol perspektief zijn. HILVERSUM, 9-3. De VARA-ra- dio zal in' het programma Z. I. een tweemaal twee uren durend inter view met minister-president Den Uyl rechtstreeks uitzenden. Het eerste deel is zaterdag aanstaande te horen, het tweede op zaterdag 19 maart. De minister-president wordt ondervraagd in zijn woning in Bui- tenveldert. Vrienden en familiele den zullen "via bandopnamen bijdla- gen leveren. In de eerste uitzending gaat het om de persoon van drs. Den Uyl, in de tweede om zijn maat schappelijke idealen in de werke lijkheid van 1977. Titel van het to tale interview is „Wie is er bang voor Joop den Uyl". AMSTERDAM. Voor cle aanvang van het optreden van de Amerikaan se zanger Frank Sinatra in het Am- sterdmse ConcertgéboxLW, werd deze in zijn kleedkamer bezocht door mr. Pieter van Vollenhoven, hier (foto) met de zanger in gesprek. WASHINGTON, 10-3. De man die zich de leider noemt van een kleine groep gewapende moslims die tiental len mensen in gijzeling genomen hebben, heeft geëist dat wereldkampioen boksen-zwaargewiclit Moham med Ali hij hem gebracht wordt. De leider, Mamaas Abdocl Khaalis, liecft ook meegedeeld dat hy enkele gegijzelden zal onthoofden als deze en andere eisen niet worden ingewilligd. Khaalis, hoofd van de kleine Hanafisekte der Mohammedanen, zei dat Ali en de leider van de sekte der zwarte moslims, Wallace Mohammed, voor hem geleid moeten worden om verontschuldigingen aan tc bieden voor de dood van zeven ïlanafi-moslims in Washington in 1973. Khaalis had reeds eerder geëist dat vijf zwarte moslims die voor de moorden veroordeeld werden, aan hem zouden worden overgedragen. Woensdagavond laat heeft Khaalis telefonisch tegen een politiefunctio naris gezegd dat zijn groep verant woordelijk is voor drie overvallen in Washington, waarbij minstens één persoon is doodgeschoten en ruim honderd in gijzeling zijn genomen. De overvallen zijn uitgevoerd door niet meer dan zeven of acht gewa pende mannen. Het gebeurde met tussenpozen van ongeveer twee uur OTTAWA. 10-3. De Canadese mi nister van landbouw, Eugene Whe- lan, heeft het parlement verzocht te bidden om regen voor de provincies in het westen, waar de graanoost ernstig gevaar loopt te mislukken door de ernstigste droogte sinds bij na honderd jaar. WASHINGTON, 9-3. De Ameri kaanse president Carter sloot een tweedaags onderhoud met de Israë lische premier Rabin af met de in druk dat de tijd rijp is voor een groot vredesinitiatief in het Midden-Oos ten. Carter vertelde verslaggevers dat hij zeer tevreden was over de gesprekken met Rabin. Op de vraag ol" de kans op een overeenkomst in het Midden-Oosten iets dichterbij was gekomen, zei hij: ..een dag dich terbij". omtrent het middaguur op woensdag Amerikaanse tijd. De overvallen gebouwen, het hoofdkantoor van de Joodse organi satie B'Nai B'rith, een moskee en het stadhuiscomplex van Washington, liggen alle binnen een straal van 5 kilometer van het Witte Huis. Khaalis sprak woensdagavond met het hoofd van de politie van het dis trict of Columbia, Maurice Culllnane. Scherpschutters Hij droeg hem op de scherpschut ters van de politie weg te nemen die zich in het gebied rondom het B'Nai B'Rith-gebouw hadden opge steld. Zo niet, dan zou hij enkele gegijzelden in dat gebouw onthoof den. Het gesprekje werd op band op genomen en teruggespeeld voor plaatselijke radio en televisiezenders. De politie vermoedt dat zich in het B'Nai B'Rith-gebouw vier of vijf ge wapende mannen bevinden. In de moskee zou maar één overvaller zijn en in het stadhuis een of twee. Duur kaasje MARSEILLE. 9-3. De poli tie van Marseille heeft dins dag een eigenaar van een su permarkt voor ondervraging aangehouden omdat hij een- klant die kaas had gestolen een schuldbekentenis voor een bedrag van 2.000 franc (circa duizend gulden) had laten te kenen. De winkelprijs van het kaasje bedroeg tien franc, (vijf gulden). Om. deze „boete" le kunnen betalen hacl de klant enkele kostbaarheden moeten verkopen. LONDEN. In Warwickshire, in Midden-Engeland, z'n steenkoollagen aangetroffen die worden geschat- op meer dan tweehonderdmiljoen ton, zo is door de nationale steenkoolraa-d bekendgemaakt. DEN HAAG, 9-3. De partijen in het geschil rond de grondpolitiek lijken elkaar woensdagavond een stapje genaderd te zijn. Het kabi net Den Uyl gaat zich beraden over de vraag of de negatieve ontwikke- lingsschade in de wet kan worden opgenomen. Dit is de uitkomst van het beraad dat premier Den Uyl en minister van Agt woensdagavond voerden met de fractievoorzitters van de partijen die aan het kabinet deelnemen en met een aantal specialisten inzake de grondpolitiek. Na afloop van dit- beraad, tegen 1.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag was afgelopen, zei KVP-voorzitter Andriessen, die op trad als voorzitter voor de CDA- frakties, dat het geschil nog aller minst is opgelost. De gesprekspart ners hebben de problemen rustig op een rij gezet, en daarbij is gebleken dat er grote verschillen bestaan tus sen progressieven en christendemo craten. Volgens Andriessen zal het debat in de kamer óv.er de grondpolitiek ook donderdag (vandaag) niet wor den voortgezet. In minstens twee bezette gebou wen is een aantal gegijzelden gebon den en moet op de vloer blijven lig gen. MOOK, 9-3. De 14-jarige Johanna Giësbers uit het Limburgse Mook is bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen. Het meisje stond bij een wachthuis je op de bus te wachten. Dit huisje werd geramd door een automobiles: die aan het inhalen was. De onge deerd gebleven automobilist pro beerde van de plaats van het onge luk weg te komen door het naast de weg gelegen kanaal naar Mook over te zwemmen. Hij kon later op de dag door de politie worden aange houden. Het 'bleek een 18-jarige in woner van Zwolle te zijn die dc auto de vorige nacht in zijn woon plaats had gestolen. ASSEN, 9-3. De 37-jarige radio- en televisiehandelaar Jan Meilies uit Smilde is in een flat aan de No- bellaan 'in Assen met een ongeveer 15 cm lang. dolkmes in de hartstreek gestoken. Hij overleed onmiddellijk. Een tweede man, de 27-jarige G. R. uit Zevenhuizen liep bij deze vecht partij steken in een pols en in de buik cp. Hij werd overgebracht, naar 'het Wilhelmina ziekenhuis in Assen, waar operatief ingrijpen no dig bleek. De dader, de 35-jarige J. van der D. en bewoner van de flat, is daar gearresteerd en opgesloten. AMSTERDAM, 9-3. Een vallend schuifraam in haar woning heeft het leven gekost aan de 57-jarige me vrouw Hendrika Kops in Amster dam. Voorbijgangers in de Comme- linstraat in Amsterdam-oost zagen het hoofd van de vrouw uit het raam hangen. De politie constateerde haar dood en concludeerde dat het raam plotseling naar beneden ge schoven moet zijn, terwijl de vrouw naar buiten keek. (Vervolg van pag. 1) heer De Bruin leidt het geen twij fel dat Cats moet worden herdacht, gezien zijn aandeel in de geschiede nis van onze beschaving van de 17e eeuw. Zeker dient ook geattendeerd te worden op die kanten van zyn leven die thans pas enige aandacht gaan krijgen: de embleemboeken, zijn Zeeuwse afkomst, zijn capaciteiten als ontginner. „Wellicht moet ook een herziening van het oordeel over zyn staatsmanschap daarin een plaats krijgen". Tentoonstelling De herdenkingstentoonstelling die van 2 juli tot 30 juli a.s. zal worden gehouden in het nieuwe gemeen schapscentrum zal aandacht schen ken aan de verwaarloosde aspecten van het leven van Cats. Er zal daar voor rijkelijk worden geput uit de belangrijke collectie - Museum Cat alan urn - van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden, en aanwezig in de Universiteitsbi bliotheek aldaar. Na Brouwershaven zal de tentoonstelling te zien zijn in Middelburg en mogelijk ook in Den Haag. (Op het programma van de her denkingsdienst op 10 november - a! eerder in dit/'blad gepubliceerd - ke rnen wij t.z.t. nog nader terug). 500 jaar stad Gelijktijdig met de Catstentoon- stelling zal in juli in hetzelfde ge bouw te Brouwershaven een expo sitie „Brouwershaven 500 jaar stad" werden gehouden. Mevrouw Jansen- Gias gaf tijdens de persconferentie een overzicht van de geschiedenis van de stad, waarop wij t.z.t. nog nader terugkomen. Vóór de tentoon stelling rond het stedelijk eeuwfeest wordt gedacht aan tal van boeiende zaken uit de afgelopen 500 jaar, zo als oude tekeningen, platen en kaar ten, oude akten, afbeeldingen bouw en restauratie van kerk en stadhuis, gegevens over 'het Sint Anna Hospi taal. Weeshuis en Oude Mannenhuis, het schilderij vtfp. de potvis, hel gll- dewezen, het Poort ersboek (1650- 1809), stukken betreffende openbare werken (1613-1809), geneesheer-op lichter dokter Kamerling, meekrap- tèelt, scheepvaart, reddingwezen, ho tel' „Catsburg", scholen, gasfabriek, visserij en inmakérij. watersnood 1953. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.S. ZATERDAG EN ZONDAGAVOND (Extra lange voorstelling) De eerste avondvullende Nederlandse speelfilm, opgenomen in Indonesië naar de klassieke roman van Multatuli. MIJLTATÜLI'S MAX productie en regie Boek met Singapore Airlines één reis naar Indonesië", inclusief bezoek aan de fiirnsetis) waar Max Haveiaar is opgenomen. Toegang 14 jaar. Aanvang 20.00 uur. MILAAN. Woensdagzijn bij een bankberoving in. Milaan die leidde tot een vuurgevecht tussen de daders en politie.' een 19-jarige agent en een vrouw doodgeschoten. GOES, 9-3. De direktie van San- bella Foundations in Goes heeft voor de achttien werknemers van haar vestiging in St. Anntiland een ont slagaanvrage ingediend. Volgens di recteur J. Hoikenboer ligt het in de bedoeling de vestiging in St. Anna land op te heffen. Vorig jaar werd de vestiging in Vlissingen al opgeheven. Sanbella Foundations heeft zijn per soneelsbestand in enkele jaren tijds terug moeten brengen van ruim drie honderd tot ongeveer vijftig man. Vorig jaar vielen in dit bedrijf de grootste klappen na een ver doorge voerde reorganisatie. Wij kunnen de concurrentie met de lage-lonen-lan- den niet meer aan, zegt de heer Hoi kenboer. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. Scharendijke Herv. Ver.-gebouw, 14.00-17.00 uur, Welfare-tentoonstelling afd. Schou wen. (Westhoek) Rode Kruis. Nieuwerkerk Dorpsplein, Ogentestauto. 9-16 uur. Zondag 13 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (Max Haveiaar). Maandag 14 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Bruinisse Kerkgebouw Ger. Gem. in Nederland Tijdrede S.G.P.. 19.30 uur Dinsdag 15 maart Haamstede Rekr. zaal Geref. Kérk, filmavond van de Nederlandse Christenvrou wenbond. 19.45 uur. Scharendijke Gemeentehuis, gemeenteraad Mid- denschouwen, 19.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Platte landsvrouwenbond. Woensdag 16 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B.. (opvoe ring kindermusical). Brouwershaven Boslonpleinkerk, 9.00-12.00, 14.00- 17.00 en 19.00-21.00 uur inzameling kledjng. Donderdag 17 maart Renesse Het Wapen van Zeeland, 20.00 uur, algemene ledenvergadering VVV Re- nesse. Znonemaire Café „De Gruttepikkers". Algemene ledenvergadering Oranjevereniging 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw, 19.45 uur. Re formatorisch Contact Orgaan Schou- wen-Duiveland, inleiding ds. Tukker Vrijdag 18 maart Zierikzee Repetitielokaal Nieuwe Boogerd- straat. Onderling" solistenconcours K. H. „Kunst en Eer". 20.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk, Natuur- en Vogel- waeht, 19.45 uur. TOKIO. Bij de stad Goemma, 200 km ten n.o. van Tokio, is een trein ontspoort doordat er een groot rots blok op de rails lag. Tweehonderd reizigers liepen verwondingen op. Donderdag 10 maart Goes „De prins van Oranje". Zeeuws Coördinatieorgaan. 19.30 uur. Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denavond C.J.V. 19.30 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", ouderavond openbare basisschool, 20.00 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes, soliste Ruth Laredo, piano, (ZVU). Herv. Ver.-gebouw. Jaarfeest C.J.V. (S). 20.00 uur. „Marktzicht". Dia-avond V. V. „Ons Genoegen". 20.00 uur. „Huis van Nassau", film en ge sp reksayond P.J.Z., 20.00 uur. Hotel van Oppen. Jaarvergadering K. H. „Kunst en Eer". 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum, 20.30 uur optre den „Es lest Kous Bousen". Burgli Café-bar „De Westhoek". 19.30 uur. Voorjaarsvergadering I-I.S.V. „De Krabbe". Serooskerke Dorpshuis. S treekfederatie Pv.d.A. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Feestavond S.K.N.W.K, 20.00 uur. Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Bruinisse. Zaterdag 12 maart Zierikzee Rekr. zaal Deltadienst, 14.00 uur, alg. vergadering A.N.I.B. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (Max Haveiaar). Burgh Recreatiezaal camping Duinrand. 19.30 uur, Ver. Belangenschap Wes- tenschouwën. Zaterdag 19 maart Zierikzee R.K.-kerk Concert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Concertzaal. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uur. Dinsdag 22 maart Middelburg Concertzaal. Gewest Zeeland Pv.d 20.00 uur. Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering afdeling Schouwen-Duive- land Diabetes Vereniging Nederland. Vrijdag 25 maart Ouwerkerk Dorpshuis Culturele Vereniging, 20.30 uur, kabaret „Op Stoom". Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, klaverj as-avond. Dinsdag 29 maart Renesse ,,'t Trefpunt". C.N.V.-besturenbond. 19.30 uur. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Woensdag 6 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur. bejaardenmiddag N.C.V.B. Woensdag 20 april Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, filmavond Tennisvereniging Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2