Belangen vereniging Bru Oost" laat van zich horen wico Herwaardering voor de in vorige eeuw verguisde volksdichter Jacob Cats Verder werk en inzet Drama rond Oostduits gezin Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Deze zomer herdenkings tentoonstelling te Brouwershaven Landbouwschap adviseert over pacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 maart 1977 133stc jaargang Nr. 22062 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKFIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Nota over hotels-verbouw in Westhoek BROUWERSHAVEN, 8-3. Volksdichter, boer en ont- giimer, staatsman en advocaat Jacob Cats werd vooral in de vorige eeuw verguisd om zijn karakter, 0111 het bederven van onze smaak", 0111 zijn geldzucht, kort om als „bederver van onze volksziel". „Hel waren vooral Potgieter eiiBuskeii Huel die geen goede woor den voor hem over hadden. Tegenwoordig is men echter aan een herwaardering toe van de dit jaar vierhonderd jaar geleden te Brouwershaven geboren „Vader Cats", die overigens voor menigeen niet verder leeft dan in het rijm: „Kindcrs zyn hin- of beter: toelichtende rijmen bij fraaie prenten), die uitleg geven van veel dat op .de 17e eeuwse sohilde- rijen voorkomt. Op 10 november 1577 werd Jacob Cats geboren als zoon van Adriaan Cats en Leenken Breijde. Van zijn elfde tot veertiende jaar woonde hij te Zierikzee en bezocht aldaar de Latijnse school. In 1591/1592 vertrok hij naar Leiden; hij stond ingeschre ven in de literaire faculteit, maar studeerde later rechten. Hij vol tooide zijn studie in Orleans (1598) en begon zijn juridische loopbaan in Den Haag. In Engeland, waar hij verbleef in Cambridge en Oxford om te herstellen van „derdedaagse koortsen", kwam hij in aanraking ders, zei vader Cats, (en) hij vergat dat hy zelf een kind geweest wasmet de Puriteinen en met het piëtis- Tot in de vorige eeuw werd Cats druk gelezen. In menig huis waren naast de Bybcl de werken van Cats te vinden. Maar Iluizinga zegt van de dichter: „men heeft ons gewend over Cats met zekere verlegenheid als verontschuldigend te spreken." Hoe het ook mag zijn met de we zenlijke intenties van de in het ver leden wel als een „godvrezende mo neymaker", een „leuteraar", en een „Zeeuwse poldergast" getypeerde volksdichter: de oude „smalstad" Brouwershaven maakt zich. zoals eerder reeds gemeld, op om de vier honderdste geboortedag van zijn be roemd geworden zoon op passende en stijlvolle wijze te herdenken. De ze herdenking die op 10 november a.s. zal plaats vinden in de Sint Ni- colaaskerk te Brouwershaven tij dens een bijzondere samenkomst, heeft ook aanleiding gegeven tot. de boven aangehaalde uitspraken over de dichter. De aangehaalde woorden van waardering en kritiek konden name lijk worden genoteerd tijdens een woensdagmorgen 'in 'het stadhuis van Brouwershaven gehouden perscon ferentie, die werd gegeven door het Catscomité, waarvoor als woord- vcerdster en woordvoerder resp. op traden mevr. M. E. Jansen-Glas, en de heer M. P. de Bruin, hoofd van het Dokumentatie Centrum Zeeuws Deltagebied. Praatje bij plaatjes Wet betreft de al genoem de herwaardering van Cats hcr- ZIERIKZEE. Saman's vis- en paling- handel in de Visstraat te Zierikzee heeft voor een primeurtje gezorgd op het gebied van het vinden van een „blikvanger" in de etalage voor deze „hartige" branche. Deze vishan del kocht namelijk een baby-dolfijn van twaalf kilo, die in de handel te recht kwam via de vismijn te Co- lij nsplaat. Het dolfijntje prijkt nu voor het raam van de winkel en trekt ongetwijfeld de aandacht van de konsument naar de eetbare vis soorten innerde de heer De Bruin o.a. aan Meerlens: hij was het die op het on billijke in het oordeel van Busken Huet heeft gewezen. Meertens: „Het is niet zo. zoals Huet beweert, dat Cats het Neder landse karakter heeft omgevormd. Nee, hij is een produkt van zijn lijd: in zijn werken weerspiegelt wat in het volk leefde; daarom werd hij zo veel gelezen, ook in de zuidelijke Nederlanden". Aan de herwaardering van de dichter heeft volgens de heer De Bruin veel bijgedragen de vorig jaar in het Rijksmuseum gehouden ten toonstelling „Tot lering en vermaak". Daarin werd nl. duidelijk gemaakt dat in de werken van Cats veel sym boliek voorkomt, vooral is dat het geval in de zg. emblemata- of em bleemboeken (praatjes bij plaatjes, me. Het piëtisme bleef hem zijn he le leven boeien: vroomheid die in het leven Van alle dag beleeft moet worden. Landbouw en tuinen In 1603 vestigde Cats zich als ad vocaat te Middelburg; hij kreeg daar een drukke praktijk, die echter ach teruitging door het zg. Twaalfjarig Bestand. In die tijd ging hij met zijn broer „boeren" in Groede, waar de Catshoeve werd gebouwd. In dit verband merkte dé heer De Bruin op. dat Cats als boer en be dijker, als man die zich voor land bouw en tuinen intersseert - aan - leg van Sorghvlict - tol nu toe on voldoende is belicht. In 1621 aanvaardde hij het pen sionarisschap van Middelburg, dat hij voor hetzelfde ambt verwisselde hïT623 te Dordrecht, tot 1636. De rest van zijn leven bleef aan politiek ge-/ wijd: hij werd wrnd. raadpensiona ris van Holland in 1629 en raadpen sionaris van 1636 tot 1651. Hij over leed op 12 september 1660 op Sorgh- vliet bij 's-Gravenhage. Volgens de (Vervolg pag. 2) BRULN1SSE, 8-3. De „Belangenvereniging Bru Oost" hield de tweede bijeenkomst in bet Nederlands Her vormd verenigingsgebouw. De belangstelling voor deze vergadering was helaas maar matig. De gemeente werd vertegenwoordigd door wethouder M. v. d. Velde en raadslid A. Bal. Aan het begin van de vergadering hield de heer G. van Wccle een inlei ding waarin hij een uiteenzetting gaf over het doel van de vereniging en opsomde welke zaken de aandacht krijgen. Onder andere sprak hij over de renovatie van de Pr. Irencstraat, Pr. Bcatrixstraat en Pr. Wilhclminalaan. De heer Van Weele hoopte dat er nog suggesties uit de vergadering naar voren zullen komen. Verder ontvouwde de heer Van Weele een alternatief plan voor de dijk langs Steinslraat. Hij pleitte voor een op lossing met een verlaging van deze dijk in plaats van verhoging naar deltahoogte. Hij zocht een oplossing met opgespoten buitendijksland en nog een keersluis. Hierdoor ontstaat een industrieterrein waarop de drie buitendijkse bedrijven zich kunnen vestigen en verder ontplooien. Dit plan heeft de heer Van Weele in te kening gebracht en lag tijdens de vergadering ter inzage. Aan het eind van deze inleiding pleitte de heer Van Weele voor nog meer leden. Een aantal van zeventig is eigenlijk nog te weinig, gezien er immers ongeveer twee honderd vijf tig woningen staan in deze wyk. De heer Bal vroeg de voorzitter hoe de vereniging over renovatie c.q. afbraak van de woningen in de Wilhelminalaan denkt. Hij vroeg zich af of het allemaal niet zal uitdraai en op een huurverhoging die deze. bewoners niet.meer kunnen betalen. De voorzitter vond dat er weinig konkreets bekend is. maar hij wees er op dat juist deze bewoners niet in moeten gaan op voorstellen van „Beter Wonen" zonder hierover de belangenvereniging in te kennen en te raadplegen. LUBECK, 9-3. Twee leden van een Oostduits gezin op de vlucht naar het westen, zijn veilig aangekomen, maar drie anderen hebben het avon tuur waarschijnlijk met de dood moeten bekopen. De Westduitse kustwacht deelde mee dat een 40-jarige vader en 36- jarige moeder met hun dochters van 14 en 12 en zoon van 15 dinsdag in twee opblaasbare roeiboten via de Oostzee de DDR ontvluchtten. De boot met de man en meisjes sloeg in hevige wind om en aangenomen moet worden dat zij verdronken. De boot met de moeder en zoon werd door een veerboot opgemerkt en zij werden meegenomen naar Lübeck. Zij zijn doorgereisd naar de ouders van de vrouw in de West duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein. Het gezin woonde in de Oostduitse provincie Mecklenburg, die aan Sleeswijk-Holstein grenst. Voorzitter Tijdens deze vergadering wordt een voorzitter gekozen uit het voor lopige bestuur. De heer G. van Weele kreeg de meeste stemmen en nam deze funktie aan voor een jaar. De leden van het voorlopige bestuur, worden op aandrang van de heer M. v. d. Velde bij akklamatie defintief benoemd. De funkties zullen de le den van het bestuur onderling ver delen en worden schriftelijk aan de leden meegedeeld. Aan het eind van de vergadering deed wethouder v. d. Velde enige belangrijke mededelin gen. De technische dienst van de ge meente heeft een rapport over de Advertentie Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 staat van de woningen in de Bcatrix straat. Irenestraat en Wilhelminalaan gemaakt. Eindkonklusie luidt: deze woningen zijn ronduit slecht. Dit rapport wordt op de gemeen teraadsvergadering ter sprake ge-- bracht, waarna kontakt met woning bouwvereniging „Beter Wonen" volgt. De heer v. d. Velde zal de be langenvereniging op de hoogte hou-; den over het verloop van deze rap portage. Verder deelde de heer v. d. Velde mee dat de dijkverhoging op 1 april zal worden aanbesteed. De plannen voor de dijk langs de haven zullen te laat zijn, want alles is be- stekklaar, aldus de heer v. d. Velde. Voor de heer Van Weele was dit teleurstellend. Onder dankzegging werd de ver gadering gesloten door de voorzitter. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Sommigen houden zich voor 4 een origineel mens, maar het f zijn slechts zonderlingen. t 4 RIJSWIJK (ZH), 9-3. Het land bouwschap vindt dat de maximale pachtnorm voor bouw- en grasland op de beste zeeklei en voor de beste fruitteeltgrond niet f 500,. per hec tare moet zijn, zoals minister A. v. d. Stee van Landbouw en visserij had voorgesteld, maar f 460,-. De speciale toeslagen voor kavclgroottc die de minister nog boven de norm bedragen wil zetten (tussen f 30,- en f 180.- pep hectare voor zeeklei en fruitteeltgrond. tussen f 20,. en f 120,- voor andere grond) wyst het schap van dc hand. Daarentegen wil het iets hogere toeslagen en aftrek ken voor externe produktic-omstan- di.ghedcn toepassen dan de minister heeft voorgesteld. Voor zeeklei en voor fruitteeltgrond zou dan f 170.- per hectare kunnen zijn in plaats van f 150,-. Welk bedrag men wij voor bouw- en grasland op andere grond (rivierklei, zand- en dalgrond, veen. waarvoor 's ministers voor stellen tussen f 110,. en f 140,- lig gen) zullen de deskundigen van het landbouwschap nog eens bekijken. Dit alles komt te staan in bet door minister Van der Stee gevraagde advies over het ontwerp-pachtnor- menbesluit, waarover het bestuur van het landbouwschap Jict woens dag eens werd. Meer wind Vannacht veel bewolking en tijdelijk regen; overdag zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui; krach tige tot harde wind, eerst zuidelijk later ruimend naar zuidwest; mini mumtemperaturen ongeveer 6 gra den, maxima morgen rond de 10 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tol 7. Min .-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 mrt. Zon op 7.04, onder 18.37 Maan op 0.55, onder 9.56 Laatste kwartier: 12 maart (12.35) Begin van de lente: 20 maart (18.44) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 11 mrt. 7.00 19.23 0.07 12.35 Doodtij: 14 maart. HET WEEEOVERZICHT DE BILT, 10-3. Het KNMI deelt mede: Na de passage van een regen loos front in de loop van donderdag ochtend. volgde een rug van hoge luchtdruk, waarin flinke opklarin gen voorkwamen, zodat de zon in grote delen van het land volop kon schijnen. Het hogedrukgebied wordt alweer aangetast door een diepe oceaandepres§ie ten westen van Ier land. Het frontensysteem van dit lage drukgebied zal. wanneer het ons land passeert af en toe regen bren gen. Doordat de wind meer weste lijk wordt, zal er oceaanlucht wor den aangevoerd, waarin de middag- temperaturen tot minder hoge waar den zullen kunnen stijgen dan de afgelopen dagen het geval was. Ook zal er meer bewolking zijn. Verwachting lot vrijdagavond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1