„HET GILDE" TE OOSTERLAND VIERDE HET VIJF EN TACHTIG JARIG BESTAAN Regeringssteun voor vangst van horsmakreel Polilievoorlichting voor watersportvereniging „Aquadelta VOORZITTER BELICHT TOTAALPAKKET VAN PROBLEMEN IN MOSSELWERELD De oudste vereniging STREEKNIEUWS „Algemeen Vissersbelang" OOSTERLAND, 5-3. In cafetaria „Neffen «I Eule" vond de feestelijke jaarvergadering plaats van de vereniging „Oosterlands Mussengilde", dat „geen vo geltjes meer doodt", maar nog wel een oude traditie in stand houdt, nti al 85 jaar lang, vandaar liet feestelijk karakter van de vergadering, onder voorzitterschap van de heer J. A. Beije. iVIcl die 85 jaar is „Het Gilde" de oudste nog bestaande vereniging van Oosterland, ooit geslicht om de mussenstand in de gemeente te decimeren, later geëvolueerd tot een gezelligheidsvereniging, met enkele traditionele elementen in het programma. De sekretaris/penningmeester deed verslag van de kasmiddelen. Er bleek nog een klein saldo aanwezig. In ver band met vertrek trad de heer M. Dooge af als bestuurslid. In de vaka- ture werd voorzien door verkiezing van de heer J. Bolle. De heer J. van der Haven (27 jaar lid) gaf een resumé van de gebeur tenissen in het Gilde. De. archievalia gingen teloor bij de ramp, maar door overlevering is toch nog wel het een en ander bekend. 1892 niusseiijaar In 1892 was er een overvloed aan mussen en andere schadelijk gevo gelte. In het dorpshuis (J. Beije, kas telein) stond de wieg van het Gilde en initiatiefnemer was de heer J. Flohil, landbouwer op de hoeve ..Weltevreden" in de buurt van „De Blauwe Keet". In het eerste bestuur hadden verder zitting Kees Vijver s-berg en de herbergier J. Beije. Ta rief voor de mussen: een cent per exemplaar voor de eerste 5.000 exemplaren; voor 7.000 exemplaren l'/i- cent en voor 8.000 stuks: 2 cent per stuk. Voor meer nog daarboven: drie cent. Ingeleverd wérd bij de „knijper", die f 25,p.j. verdiende Voor 25 jaar. BRUINISSE. Mei de aanleg van de trottoirs voor de woningen in de Kerkstraat is een begin gemaakt. Aan een lang gekoesterde wens, ook in de gemeenteraad geuit, wordt daarmede tegemoet gekomen. Waar vooral in d,eze natte periode de mod derpoelen een steeds terugkerende ergernis ivaren, een grote verbete ring. SCHARENDIJKE. De enige mooie wandelweg alhier, ivelke door zijn bebossing onder langs de duinen steeds een zekere bekoring geeft aan de wandelaars, nl. de Scharendijkse- weg, heeft thans door het wrede kapmes van een naburige landbou wer een kaal aanzien gekregen. Alle beschermingsmaatregelen zoals plan- tenv er ordening der Provincie moch ten niet voorkomen. Een en ander is wel treurig te noemen, nu juist de plaatselijke VVV als ook het gemeentebestuur er op uit zijn de bestaande beplanting te beschermen en tevens plannen beramen om door aanvullende beplanting op geschikte plaatsen de gemeente een aantrekke lijk aanzien te geven. SIRJANSLAND. Donderdagmor gen werd op een landbouwbedrijf al hier de dorsmachine voor gebruik in gereedheid gebracht. De zware trac tor reed daar plotseling achteruit en kwam in een vrij diepe sloot terecht. Het kostte heel wal moeite het zwa re vehikel weer op het droge te krij gen, wat tenslotte met behulp van een tractor gelukte. BRUINISSE. De datum, waarop de bouw van de Ned. Herv. kerk al hier werd aanbesteed was 2S janua ri 1951. In aannemerskringen be stond voor dit werk nogal belang stelling. Z1ERIKZEE. Donderdag zijn al hier aan het P.T.T. kantoor een drietal automaten bevestigd, voor het verkrijgen van postzegels in de waarden 2 en 10 cent en briefkaar ten. De ingebruikstelling van de automaten betekent weer een be langrijke service van de P.T.T. die steeds meer de vooroorlogse toestand nadert. BRUINISSE. Een auto met zee bliek bestemd voor de vismeelfabrie- ken, verloor bij het afrijden van de veerboot „Grevelingen" op de pon ton te Anna Jacobapolder zijn la ding. Ongeveer 5 ton vis kwam daar door gedeeltelijk op de veerboot te recht. Het opruimen van deze massa vis, vergde nogal ival tijd en hel verkeer over het veer was dan ook meer dan een uür gestremd. Een boerenknecht verdiende in die f 6,per week, maar zag hij kans 200 mussen - na zijn werk - van een dak te halen dan sleepte hij een loon van twee dagen in de wacht. Jubilarissen Thijs Weststrate was 45 jaar gilde- broeder, en Dolf Roks en Hendrik Capelle 30 jaar. Henk Stouten viert met zijn 25 jaar ook een jubileum. Een felicitatie waard. Er waren vroe ger jaren dat er zo'ri 10 a 15.000 mus sen werden ingeleverd. Op de verga deringen, die jarenlang in het café ..De Blauwe Keet" werden gehouden, kwam zoiets te berde, en hij die de meeste ingeleverde mussen op zijn naam had werd tot „Koning" uitge roepen, en ontving als beloning f 5, De daaropvolgende met het. hoogste aantal werd de „Deken" genoemd, en dan was er nog een z.g. „Derde Man", de laatste ontvingen resp. f 2,50 en f 1,50. Traditie was vervol gens dat men op de grote vergade ring (er was eerst enige dagen vroe ger een soort voorvergadering waar men meer het zakelijke besproken werd) een fijne maaltijd liet berei den die bij het aanbreken van de kleine uurtjes genuttigd werd onder gezellige kout. Bekende voorzitter Een bekende voorzitter was des tijds de heer Kees Stouten Hz. Hij heeft jarenlang de voorzitterhamer gehanteerd en hij liep over van hu mor. Hij was slager geweest en het is bekend dat een zgn. „slagersjar gon" bestaat .Hieruit putte Kees tal loze moppen en anekdoten. Hij wist de goede stemming er wel in te hou den. Verder was er Eduard de Vin ook een bekend lid en wijlen de heer J. A. Beije, de vader van de huidige voorzitter. Die eerste kommissaris was, en de nog levende Bestman Tak, jarenlang boerenknecht bij de heer Beije, was tweede kommissaris. Met grote belangstelling luisterden de aanwezige leden naar de memoires van de heer Van der Have, en wil ze graag gestencild hebben doorspekt als ze zijn met humortische voorval len uit het bestaan van „Het Gilde". De voorzitter dankte de heer Van dei- Have voor deze uitéénzetting en zo werd het langzamerhand tijd voor de maaltijd. De maaltijd op voortref felijke wijze samengesteld door de fam. Dorst werd onder gezellige kout met de nodige kwinkslagen genut- ZIERIKZEE Wijnavond afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam onlangs in vergadering bijeen in res taurant Mondragon. Deze avond stond in het teken van de wijn en werd verzorgd door de heer J. v. d. Valk jr.. vinoloog, die een praatje hield over wijnen en hun oorsprong. In dit verband vertelde hij over de moeilijkheden die er zijn bij het telen van de druiven en de bestrij ding daarvan. Aan de orde kwam ook het mengen van diverse soorten wijn. Na het praatje van de heer v. d. Valk werd een witte wijn gepresen teerd, een gemengde Franse Edel- zwicker. Hierbij werd stokbrood ge serveerd. Het tweede gedeelte van de lezing, na de pauze, werd afgesloten met het schenken van een rode wijn: La Chasse du Pape, een originele Rhöne -wijn. Aan het slot van deze geani meerde bijeenkomst konden vragen worden gesteld. Van deze gelegen heid werd druk gebruik gemaakt. ZIERIKZEE-BRUINISSE, 7-3. Teneinde de aanvoer van horsma kreel op de Nederlandse markt te stimuleren is door de Nederlandse Regering c.q. direktic Visserijen van het Departement van Landbouw en Visserij een bedrag van f 300.000,- beschikbaar gesteld, voor uitvoering van het z.g. horsmakreel projekt. Voop uitvoering van dit projekt zul len maximaal 10 diepvriestrawlers worden ingezet. Een schipper diie deelneemt aan dit projekt verplicht zich een ver slag te maken van zijn visserij, wat hij heeft 'beproefd', de gebieden aan te geven, waar hij en met welke net ten hij heeft gevist, alsmede de om standigheden waaronder de visserij werd uitgeoefend en de resultaten die daarbij behaald. De vangst zal diepgevroren worden aangevoerd. Verder moeten worden ingeleverd het Soheepsdagiboek van de betrok ken reis, of fotokopiën daarvan. Per reis, per deelnemend vaartuig zal maximaal f 4500,- vergoeding voor bovengenoemde werkzaamhe den worden uitbetaald. tigd en het was ongeveer drie uur dat de voorzitter de feestelijke bij eenkomst van het. Gilde sloot, waar bij hij de familie Dorst dankte voor de keurige verzorging. Na afloop bedankte de presidente mevrouw L. Berman, de heer v. d. Valk voor de leerzame en gezellige avond, onder aanbieding van een boekebon. BROUWERSHAVEN De gemeenschapsruimten Op de jongste vergadering, onder voorzitterschap van loko-burgcmees- ter Ph. J. van Ast is de raad z.h.s. akkoord gegaan met de veelbespro ken kredietverlening voor de inrich ting van de gemeenschapsruimte te Brouwershaven (f 44.000), voor Zon- nemaire (f 34.000) en voor Drcischor (f 46.G00). OUWERKERK Viering Koninginnnedag In samenwerking met de sportver eniging SVOWK, het muziekgezel schap „Nieuw Leven", de culturele vereniging en de kleuter- en basis school heeft dc Oranjevereniging te Ouwerkerk het plan opgevat, de verjaardag van H. M. de Koningin niet ongemerkt voorbij te laten gaan. In grote lijnen is een aantrekkelijk middag- en avondprogramma opge steld, waarbij optocht, kinder- en volksspelen het. middagprogramma zullen vullen. Des avonds zullen de aktiviteiten zich vóór en dn hel Dorpshuis afspelen. Op 5 april a.s. te 7.30 uur zal in café-Vijverberg tijdens de algemene jaarvergadering e.e.a. nader worden, toegelicht. Begin april zullen per huis-aan- huiscirkul'aire alle inwoners opge wekt wo-rden, deel te nemen aan de diverse aktiviteiten. NIEUWERKERK Leesbibliotheek Alleen dezeweek 'is de algemene leesbibliotheek niet geopend op vrij dag, maar op zaterdag (12 maart). De bibliotheek is gevestigd in „Reho- both". Feestavond S.K.N.W.K. S.K.N.W.K. organiseert vrijdag 11 maart in het dorpshuis een feest avond. De bijeenkomst is toeganke lijk voor leden en donateurs. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Schooljeugd naar Oosterland? Het stichten van een tweede chr. school, uitgaande van de Ger. Ge meenten in Nederland, zal waar schijnlijk geen doorgang vinden. Het ziet er thans naar uit dat met in gang van het nieuwe leerjaar, een aantal leerlingen de school te Oos terland gaat bezoeken. Dit gebeurt thans al, maar naar het zich laat aanzien zal dit aantal nog belanrijk .worden uitgebreid. De kans ontstaat dat de ene school overvoerd wordt met leerlingen, terwijl een andere 'misschien in de problemen kan ko men. Onderzoek Het onderzoek naar baarmoeder halskanker zal alhier plaats vinden op donderdag «28 april a.s. Ouderavond openbare basisschool De openbare basisschool houdt donderdag 10 maart de jaarlijkse ou deravond in het „Durps'Uus". Het thema van deze avond is het nieuwe scholencomplex waarover de heer H. Malenstein adviseur van het. scho lenbouwteam Midden Holland een lezing zal houden. Tijdens deze le zing zullen dia's van nieuwe school gebouwen geprojekteerd worden. Tij dens deze bijeenkomst kunnen sug gesties en vragen aangaande het schoolgebeuren naar voren gebracht worden op enquête formulieren die bij de ingang van de zaal wordeji uitgereikt. Verder staat op de agen da verkiezing leden oudercommissie. Aftredend en herkiesbaar zijn de he- ren E. Plug en M. C. Lems. Gelijktijdige opening twee zaken Op donderdag 17 maart zullen in het pand Niéuwstraat 6 te Bruiriisse gelijktijdig twee nieuwe gemoderni seerde zaken voor het publiek wor den opengesteld, namelijk het le- vensmiddelenbedrijf „Bruse Prijs- knijper" van de heer J. W. Kleppe en de „Es Kwaliteifsslag'erij" van de heer B. Visch. De opening" van de nieuwe zaken voor genodigden vindt plaats op woensdagavond 16 maart. DEN HAAG. Staatssekretaris Hendriks (volksgezondheid) betwij felt „in hoge mate" dat het verle nen van drank- en horecavergun- ningen aan sex-klubs in overeen stemming is met letter en geest van de drank- en horecawet. ZIERIKZEE. Dit babyhaasje werd gevonden in de Schouwse polder. Het kwam terecht in een brood trommel, maakte de reis naar Zie- rikzee en kwam in handen van Hans Jonker in de Vlakestraat, die het beestje een geweldige verzorging geeft. De eerste voeding werd toe gediend met een druppelaar, maar dat gaat nu al wat zelfstandiger. Sa men met de huiscavia leidt het haas je een rustig leventje in diens kooi. Straks wordt hij weer losgelaten in de polder, maar hij komt - de erva ring leert het - terug naar zijn ver zorger. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND LEUSDEN. Er gaat geenNeder landse delegatie naar de conferen tie van de Gereformeerde oecume nische synode over de rassenproblé- matiek in Zuidelijk Afrika. De con ferentie, die van 25 tot en met 28 april in Pochefstroom zou worden gehouden, is overigens uitgesteld. DEN HAAG. Minister Boersma (sociale zaken) heeft een regeling getroffen voor experimentele werk- gelegenheidsprojekten voor vrou wen bij overheidsorganen en andere instellingen. Voor deze regeling is 10 miljoen gulden uitgetrokken, al dus het ministerie van sociale zaken. DEN HAAG. Volgens minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) is de systematische schending van mensenrechten in Oeganda, waarop de berichten wijden, een zaak van zeer ernstige zorg. VLISSINGEN. Het plan om de 'Groningse kustvaarder Riet (1.219 ton) dinsdagochtend vroeg vlot te krijgen is ten dele gelukt. De bergers hebben echter slechts een kilometer kunnen varen. Daarna moesten zij het schip op 1 kilometer ten noord westen van Kaapduin, tussen Vlis- singen en Zoutelande op het strand zetten. BREUKELEN. De voorzitter van D!66. mr. J. F. Glastra van Loon heeft maandagavond VVD-tijsttrek- ker H. Wiegel uitgedaagd een debat aan te gaan met de lijsttrekker van D'66, dr. J. Terlouw. „Wiegel wei gert tot dusverre de konfrontatie", aldus Glastra van Loon tijdens een debatavond met de liberaal mr. W. J. Geertsema in Nijenróde te Breu- kelen. BRUINISSE, 7-3. Dc watersport vereniging „Aquadelta" gaat na een geslaagde nieuwjaarsreceptie een tweede evenement organiseren in hel nieuwe jaar. Zaterdagavond 12 maart zal er in de kantine van caravanpark „Onze Hoeve" de postkommandanl van de rijkspolitie te water enige voorlichting geven over het werk van dc watcrpolitic. N;i' dil praatje zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen die door de postkommandant beantwoord zullen worden. Daarna zal de beken de Belgische zeezeiler de heer Staf Versluis films en. dia's vertonen en 'vertellen over zijn ervaringen op zee, welke talloos zijn onder andere over de „Single-handed-Whitebread- race 1976" van Engeland naar Ame rika. Dit onderwerp zal vooral voor zeevarenden zeer interessant zijn. Deze avond is ook voor niet leden toegankelijk. Om de kosten van deze avond enigszins te dekken zal een entree gevraagd worden van vier gulden voor volwassenen en twee gulden voor kinderen. t R uil-rommelmarkt Zondag zal er ook in „Onze Hoeve" een ruil-rommelmarkt worden ge houden voor leden van de vereniging. Alle leden kunnen op deze markt hun overtollige boot-materialen ruilen of verkopen. Voor zover bekend is het houden van een dergelijke ruil-rom melmarkt in Nederland uniek. Bij onze zuiderburen zijn deze al enige malen georganiseerd, met zeer veel succes. DEN HAAG. De ANWB is in overleg met Rijkswaterstaat begon nen met het aanbrengen van ver wijzingsbordjes naar de praatpalen langs de autosnelwegen. DEN HAAG. Het voor 1977 gel dende plafond vooj- toelaatbaar ge achte verhogingen van tarieven van de overheid is met ingang van 1 april 1977 verlaagd tot vijf procent. Dit heeft het ministerie van binnen landse zaken dc provinciale- en ge meentebesturen in een brief doen weten, Wanneer dit aanslaat zal men deze •elk jaar herhalen. De rommelmarkt begint 's morgens om tien uur. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kamerik, Zegveld en Molenaarsgraaf: H. Roseboom, kand., Barneveld; te Zeist (Patijnwijk)G. van den End, Papendrecht; te Lisse (toez.): J. L. R'avesloot, Oostermeer en Eestrum; te Herwijnen (toez.): B. Gijsbertsen, kand., Lunteren; dooi de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (do cent Theologie Seminarium te Drie bergen): A. D. H. Roscam Abbing, Bilthoven. Aangenomen naar Voorburg (toez.): B. Prakke. maatschappelijk werk adviseur bij de Stichting K.S.A., Rotterdam, 'wonende te Strijen; het beroep door de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk tot zendingspredikant, (docent opleiding voor predikanten Toraja Kerk Ranlepao, Indonesië): B. Plai- sir. kand., Utrecht; naar Hoógeveen (toez.): G. Wursten, Veenendaal; naar DedemsVaart: P. C. Vijfhuizen, Oosterend (Fld.). Bedankt voor Ingen: dr. E. W- Tuinslra, 11. zendingspredikant (do cent Theologische Hogeschool Am- bon) wonende te Oegstgeest. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wijnjewoude en te Urk: J. Wieringa, 't Zand (Gr.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Capelle a/d IJssel: H. J. Begemann, Assen-Noord. Bedankt voor Dronten: W. Scherff, Marum-Kornhorn; voor Enschede- Noord: J. Slotman, Dalfsen. Gereformeerde' Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Noord; P.. Blok. Dirksland: te Den Haag-C: J. M. Kleppe. Woerden. Bedankt voor Apeldoorn: A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland. BRUINISSE, 8-3. Alles op en rond (Ie mosselarij werd - als bij herhaling gemeld - Ie berde gebracht door de voorzitter van de Vereniging „Algemeen Vissersbe lang-' te Bruinisse, de beer W. A. ökkerse. Hieronder volgt liet slot van bet desbetreffend verslag. Men bleek ook erg bang voor de konkurrentie van Duitsland, dat evenals Nederland een uitgestrekt Waddengebied, als Noordzeekust heeft. Men wilde graag weten of dc mosselkutuur op het Duitse wad, door de overheid ge subsidieerd werd. Zekerheid kon men hieromtrent niet geven, maar vermoedens heeft men wel. Van de huidige produktie op hel Duitse wad was drs. Drink- waard beslist niet ondersteboven, maar als men zich toelegt op kunst matige kwaliteitsverbetering, is de mogelij kheid hoogstwaarschij nlij k aanwezig' dat Duitsland uit gaat brei den met zijn schelpdierenproduktie. Subsidies De heren Boelmans Kranenburg en De Jonge wezen op de subsidie- en Investeringsmiddelen, die door de E.E.G. in Brussel in enkele fondsen ter beschikking staan. Deze staan beschikbaar voor de ondernemende mosselkweker, die perspektieven ziet in een bepaalde methode van ver werking of voor degenen die mark ten willen gaan verkennen, of zij die iets anders ondernemen, waarvan de gehele bedrijfstak profijt van zou kunnen trekken. De heer W. van den Berg (Bru 40) uitte kritiek op het gegoochel met cijfers wat de mosselparasiet betreft. Deze cijfers worden eenzijdig toege past tot schade van bepaalde kwe kers. zo meende hij, maar enkele forumleden zeiden, dat hier geen enkele sprake van was. Mosselzaad Als men in Zeeland van het mos selzaad van de Grevelingen op een bepaalde dag een hoeveelheid van 800 tonnen mag vissen, dan zou de heer S. de Koning ook de mogelijk heid geopend willen zien. dal ande ren de gelegenheid kregen dezelfde hoeveelheid op de Waddenzee op hun percelen uit te zaaien, maar deze suggestie van de heer De Koning werd niet bijster gewaardeerd. De gebr. Kik waren niet tevreden over bepaalde handelswijzen van de overheid. Zij meenden dat er partij dig wordt opgetreden en dat er in- p laats van opbouw afbraak plaats vindt. Als er in de toekomst een kerncen trale verrijst bij de SI. Philipsdam, dan hoeven de mosselen niet meer gekookt te worden. Het koelwater van die centrale is zo heet, dat jé ze gekookt uit het water kunt lialen", aldus de heer Kik. Grootte vistuig Over de maximum grootte van het vistuig werden vragen gesteld, deze max. grootte mag na 1 juni niet gro ter zijn dan 1.70 m. Inperking van de eidereenden, was een wens die niet in vervulling zal gaan, want het betreft een bescherm de vogel. Ook de Franse mosselcultuur vormde een onderwerp van bespre king, alsrflede de dijkverzwaring te Yerseke, die de loodsen en schoon- makerijen van de handel bedreigt. Verschillende andere vragen wer den nog min of meer 'afdoende be antwoord en de voorzitter kan spre ken van een geanimeerde bespre king.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4