Partij van de Arbeid doet C.D.A. kompromisvoorstel WERKLOOSHEID De grondpolitiek De Boekenweek Drugs in treinen Hoedendans Polen en Nederland Steun- gironummer Roemenië Jongens vinden wapenarsenaal Eerste koekoek AGENDA Vroonpias i ,..f. i Vergadering „Luctor et Emergo" blijit Vroonpias KOMPLETE „MUZIEK" VAN RENESSE GAAT OP DE FOTO Jonge boeren tegen pachtverhoging DEIN HAAG, 7-2. De PvdA-fraktie heeft het CDA een compromisvoorstel inzake de grondpolitiek gedaan. Er wordt heel wat afgepraat c.q. geschreven over de werkloosheid en met het oog op de komende verkie zingen zal dit in de lockomst nog wel in sterkere mate het geval zijn. Geen politieke party immers kan het zich veroorloven aan dit belangrijke vraagstuk achteloos voorbij te gaan. Intc.gendeel, met de groei c.q. de da ling van de werkloosheid wordt in het algemeen ..het succes" afgeme ten. Zoveel staat intussen vast dat er rond de werkloosheid ook de nodige fabelvcrming is ontstaan. Wat inci denteel wel eens gebeurt, wordt te snel en té vaak als kriterium voor de totaal-situatie aangemerkt. Zo is het in het algemeen niet waar, dat - vooral wat jongere - werklozen niet in de weer zouden zijn, om werk te krygen, ander werk dan wel té verstaan dan hetgeen zij voorheen verrichtten. De oudere werknemer heeft het moeilijker, omdat de -ha zen" vaak denken, dat zij in een vrij sterk opgeveerd werktempo niet meer mee kunnen. Zij vergeten dan de enorme routine en ervaring van die oudere iwerknemers, waarover jongere mensen doorgaans niet of neg niet kunnen beschikken, garant staan voor een waardevolle bijdrage in het arbeidsproces. Temeer daar de overheid er op uit is het begrip „passende arbeid" sterker uit te breiden, valt aan te nemen dat de doorstroming naar an dere beroepen van werklozen zal toe nemen, waardoor het effekt gunstig wordt beïnvloed. De publieke opinie dat werkloos identiek zou zJijn met „niet-werkwillig" kan uitgroeien lol een kwaadaardige misvatting, die moeilijk uit de wereld is te helpen. Een recente onderzoek in het Bra bantse heeft de onhoudbaarheid van deze opvatting in het algemeen, aangetoond. Door de lange duur van de werk loosheid voor velen, groeit er in tussen ook een soort afstandelijkheid ten aanzien van het probleem. Als men als enkeling, temidden van lou ter werkenden, werkloos wordt, is dat heel wat anders, dan dat men zich in gezelschap weet va" vele duizenden lotgenoten. Juist die wat afnemende emotionaliteit rond het probleem, maakt de kans groter dat men wat nuchterder de aanpak be gint om weer aan de slag te komen. Er steekt op en rond de werkloosheid ook een heelstuk psychologie en men krijgt daar nu wat meer zicht op, nu helaas 'de arbeidsmarkt 'nog altijd uiterst moeilijk ligt. AMSTERDAM, 7-3. „Boek en tele visie" is het thema van de komende, 42ste, Boekenweek van 24 maart tot 3 april. In het boekenweekgeschenk „Even geduld a.u.b." schrijven 34 Nederlandse auteurs en televisie critici over het begrip televisie. Het boekenweekthema is gekozen naar aanleiding van het kortgeleden ge vierde 25-jarige jubileum van de Ne derlandse televisie. Het bestuur van de collectieve propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) maakte dit maandagmorgen in Amsterdam bekend. Sociale Dienst Door de raad werd eveneens beslo ten medewerking te verlenen aan het instellen van een intergemeentelijke sociale dienst. Reden hiertoe zijn o.m. de eisen die men van rijkswege in toenemen de mate gaat stellen aan specialisatie in het steeds ingewikkelder wordend stelsel van sociale wetten en de toe name van het aantal cliënten, waar door aan een breder opzet van een uitvoerend apparaat'steeds meer be hoefte gaat bestaan. Door de raadsvoorzitter werd ge steld, dat voorwat Westerschouwen betreft de dienst die door twee amb tenaren wordt uitgevoerd, uitstekend funktioneert. Daar dc gegeven materie bijzonder ingewikkeld is, zou men wel in moeilijkheden kunnen komen als de betrokken ambtenaar, die de leiding van deze dienst heeft, zou vertrek ken. De heer J. Lustig zag een verbete ring bij het in het leven roepen van een intergemeentelijke dienst. De heer L. Tieleman zei dat zijn fraktie in het geheel niet stond te juichen; daar het goed loopt te Wes terschouwen en een plaatselijke dienst beter werd gevonden dan een regionale. Hoe grootschaliger, hoe duurder, vond hij. In een kleine gemeenschap is ook het kontakt tussen de aanvrager en de ambtenaar beter waar tegenover de raadsvoorzitter stelde dat dat ook wel eeps-drempel verhogend kan zijn Wethouder L. C. HoogerhuIS pleitte voor een intergemeentelijke dienst daar het steeds moeilijker wordt met aanvragen en bezwaarschriften. In het overleg tussen de drie betrokken bewindslieden, de l'rak- tievoorzitters van de PvdA en KVP en enkele specialisten uit de Tweede Kamer stelden de socialistische ka merleden voor de zogenaamde nega tieve cntwikkelingschade niet in de wetsvoorstellen inzake de grondpo litiek op te nemen, maar hierover in ten motie een afspraak vast te leg gen. PARIJS, 7-3. De Franse politie heeft in het afgelopen weekeinde een grootscheepse jacht op drugs gehou den in - ti-einen die uit Nederland en met name uit Amsterdam kwamen. Volgens de Franse douane is een niet onaanzienlijke partij roesgif van al lerlei aard in beslag genomen. Daar bij was 150 gram heroïne en verder opium en hasj. Van de drie- tot vierduizend rei zigers die de politie fouilleerde wer den er vier aangehouden. LONDEN, 7-3. De Britse politici zijh nog steeds van mening dal het opzetten van een hoge zijden hoed de enige verstandige manier is om in het parlement de aandacht te trek ken. Het probleem was, dat er maar één hoge hoed was - een opvouwbare die bewaard wordt in een doos onder een zetel. En er zijn 635 parlementa riërs. Derhalve, na een debat van uren en een daaropvolgend rapport van 20 bladzijden, heeft een comité dat alle politieke partijen omvatte, het ei van Columbus gevonden: er moeten twee hoeden zijn. Er is bepaald sprake van een revo lutionaire ontwikkeling, want bijna twee eeuioen lang hebben de Britse politici het gedaan met één hoed, die ■wordt opgezet wanneer een kamerlid tijdens een stemming een procedure kwestie aan de orde ivil stellen en daarvoor aandacht op zich wil vesti gen. Dit t/ing 'alléinaal góéd zolang alle parlementsleden hoeddragend naar het Lagerhuis kioamen. Maar de laatste tijd ontstond wrevel als een politicus, na te hebben gezegd wat hij te berde had ivillen brengen, wei gerde van de hoge hoed afstand te doen. WARSCHAU, 8-3. De Poolse pre mier Pjotr Jaroszewicz, hoopt dat als gevolg van zijn bezoek aan Ne derland de rijen huisvrouwen voor de slagerswinkels in de grote ste den iets korter worden. Een over- simplificatie, maar in Warschau laat men er geen twijfel over bestaan dat het voornaamste doel van het be zoek versterking van de economische samenwerking is, vooral op het ter rein van de landbouw. De heer Kouman deelde mee, dat cle oude uniformjasjes naar het Le ger des Heils zijn gegaan en dat het dc bedoeling, is, in mei dit jaap een nieuwe foto van het gehele korps te laten maken. Hij feliciteerde alle leden met de prachtige uitvoering en dankte me vrouw De Feiter voor de verzorging van cle koffie op de repetitieavonden op vrijdag en de heer Herman Wan del voor het ophalen van oud papier. Hij bood hem een presentje aan, als blijk van. waardering. Tot slot déelde' de voorzitter mee dat op 31 maart weer een onderling solistenconcours gehouden zal wor den, waaraan door veel leden zal worden deelgenomen. Het jaarver slag werd voorgelezen door de sekre- taris, de heer J. de Feiter. Het financieel verslag werd uitge bracht door de penningmeester de heer S. L. de Feiter. Hij deelde mede dal ondanks de grote uitgaven van het afgelopen jaar ten gevolge, van de aanschaf van nieuwe uniformjas sen er nog een redelijk goéd saldo aanwezig is. De kaskommissie verklaarde bij Tijdens dit overleg, maandagmid dag gevoerd op het departement van justitie, verzette de socialistische de legatie zich tegen, het voorstel van de CDA-fraktie cm in de grondpoli tiek niet uitte gaan van de ge bruikswaarde, zoals hel wetsvoor stel aangeeft, maar van de zoge noemde verkeerswaarde. Maar om het CDA tegemoet te komen zou het CDA met een motie inzake de nega tieve o n t wikke W ng s s eh a d e kunnen komen, die dan in een aparte wet geregeld zou kunnen worden. Daar door zou bij onteigening van onroe rend goed niet alleen de gebruiks waarde. maar ook dé negatieve ont- wikkeliingsschade kunnen worden vergoed. Dit'is de inkomens- of ver mogensschade die een eigenaar op loopt als enige tijd bekend is dat zijn onroerend goed wordt ontei- Monniksgier in Zeeland J HOEK, 7-3. Maandagmiddag is op een bouwland onder i Hoek (Gem. Temeuzen) een 1Monniksgier waargenomen. J 1Voor ons land is dit een zeer zeldzame dwaalgast. De enige j keer dat ér in Nederland een 1Monniksgier werd gezien ivas in 1948. Deze grootste in Euro- pa voorkomende gier is een f meter hoog en heeft een vleu- gelwijdte van 2,50 meier. Hij f leeft, voor wal Europa betreft in Spanje en in het zuid-oos- f ten van de Balkan. Men houdt, f rekening met de mogelijkheid dat de vogel uit een dierentuin f is ontsnapt. Het motief van. de minister, dat de pachten de afgelopen jaren aanzien lijk zijn achtergebleven bij de be drijfsopbrengsten in land- en tuin bouw, wijzen ze van de hand. Re kent men de waardestijging van de grond mee, dan is naar hun mening de vergoeding Voor de verpachter bepaald niet achtergebleven bij de bedrijfsopbrengsten, eerder het te genovergestelde. De jongerenorganisaties hebben hun mening kenbaar gemaakt in een brief aan het Landbouwschap. Het bestuur van het Schap zal - in zijn vergadering van woensdag een ad vies over de voorgestelde pachtnor men opstellen: Minister Van dei- Stee heeft daarom gevraagd. Cyfers Minister Van der Stee heeft in de toelichting bij zijn voorstel gezegd, monde van de heer A. de Vos dat alles in orde was bevonden en hij adviseerde de aanwezigen het finan cieel verslag goed te keuren. Ook de jaarlijkse verhoging van de vergoe ding van de dirigent werd met alge mene stemmen goedgekeurd. Van de kascommissie was de heer W. Veerhoek aftredend; in zijn' plaats werd de heer H. Wandel benoemd. Bes tuu rs verkiezing Na een pauze waarin van een drankje en een rokertje werd geno ten kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heren J. A. Kouman en E. M. Rijstenbil. De voorzitter werd met algemene stemmen herkozen. Voor de andere bestuursfunctie werd de heer C. A- Zevenbergen als tegenkandidaat van de heer Rijstenbil voorgedragen. Na telling van de stemmen bleek dat de heer Zevenbergen tot bestuurslid was gekozen. Daarna ging men oyer tol het be noemen van nieuwe leden. Het wa ren mevr. De Fëiter-Eerland, mej. A. Lemsorn, J. v. d. Cingel, A. van Koo gend. Hij investeert dan met meer en pleegt geen onderhoud, waardoor het onroerend goed minder waarde krijgt. DEN HAAG, 7-3. Het Roemeense Rode Kruis heeft het internationale Rode Kruis té Genève laten wéten hulp van zusterverenigingen op hoge prijs te stellen. Terwijl het afgelopen weekeinde voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving uit eigen noodvoorraden werd geput, is een onderzoek ingesteld naar de aan tallen slachtoffers - gewonden zowel als daklozen - waarna is vastgesteld aan welke hulpgoederen in de naaste toekomst grote behoefte zal bestaan. Via het internationale Rode Kruis is thans gevraagd om veldhospitalen, medisch instrumentarium, bepaalde medicamenten, tenten en voedsel, vooral melkpoeder. Het Nederlandse Rode Kruis, dat zaterdag reeds 50.000 gulden voor deze hulpverlening ter beschikking stelde, hoopt in ruime mate aan deze noden té kunnen voldoen. Daarom is maandagmiddag ook besloten ram pengiro 777 open te'stellen voor gif ten van de Nederlandse bevolking. Intussett wordt reeds gewerkt aan een medicamentenzending van het Nederlandse Rode Kruis naar Boeka rest. clat tussen 1967/1968 en 1974/1975 de gemiddelde feitelijk betaalde pacht prijzen voor boerderijen met slechts 60 procent omhoog zijn gegaan, ter wijl de opbrengsten per eenheid in de landbouw ingezette produktiefak- toren (grond, kapitaal, arbeid) met 110 procent stegen. De landbouw jon geren halen cijfers van het Land- bouw-Economisch Instituut aan, volgens welke de feitelijke koopprij zen 'van verpachte boerderijen zijn gestegen van f 7.130 per hektare in 1967/1968 tot f 12.290 in 1974/1975 en naar schatting f 18.000 in 1975/1976. Ook als men een korrektie voor in flatie aanbrengt was de koopprijs per hektare in 1974/1975 nog onge veer f 4000 hoger dan in 1967/1968. Grote moeilijkheden verwachten de jongerenorganisaties, wanneer jonge agrariërs in familieverband een bedrijf overnemen. ten, D. Meijer, J. Priemis en A. v. d. Roest. Als afwisseling toonde de heer J. H. Blom hierna een serie dia's die in de loop van de jaren van het korps zijn gemaakt. Terug bij de zaken van alle dag drong de voorzitter er nog eens op aan, dat men de kleding, die te klein is gewerden, eerst laat reinigen, voordat men die afgeeft bij de heer M. de Hamer, die deze opslaat en bewaart. De rondvraag Bij de rondvraag merkte de direk- teur, de heer J. H. Blom, op dat men dit jaar waarschijnlijk niet zal deel nemen aan een concertconcours. Dit in verband met het feit dat er nog heel wat ingestüdeerd moet worden voor het vrij drukke zomerprogram- ma. Op het programma staan o.a. de volgende punten. Er zal meege werkt worden aan een Renesseavond in de Hervormde Kerk; er wordt ko- raalmuziek gebracht, en hoogstwaar schijnlijk zal in samenwerking met een tweede korps weer een lopende taptoe gehouden worden. Misschien zal het mogelijk zijn om samen met de drumband deel te ne men aan een marsconcours. De in- strukteur van de drumband de heer A. J. Padmos waarschuwde ervoor dat men een marsconcoux-s niet moet onderschatten .Er izal ook veel voor geoefend moeten worden, vooral bok op exex;cex-en. Het korps kreeg nog twee marsen aangeboden. Een van de onderdirek- teur de heer L. de Feiter en één van de dertigjai-ige jubilaris van het korps de heer L. de Feiter. Advertentie ARNHEM, 7-3. De Arnhemse po litie heeft de hand gelegd op een gi-ote 'hoeveelheid wapens en muni tie ter waarde van vele duizenden guldens. De wapens zaten vei-borgen in een leeg olievat, dat was begra ven langs de Rijn bij Arnhem. De eigenaar van het schiettuig is nog onbekend, maar de politie hoopt hem in de loop van het onderzoek aan de hand van wapennummers aan te 'kunnen houden. De wapens zijn voor verder onderzoek cvergebi'acht naar hel gerechtelijk laboratorium, zo heeft de politie dinsdag meege deeld. De bergplaats van de wapens is entdekt doop twee 13-jarige jongens die 'in de uiterwaarden pieren aan het zoeken- waren. DEN HAAG, 7-3. Maandagmiddag is op Walcheren dc eerste koekoek gehoerd. Mevrouw A. Zonneville hoorde bij Zoutelande de voerjaars- bcde enkele malen roepen. Op twee dagen na een record. Dc vroegste waarneming van deze eeuw werd volgens de Afifauna (uit gave Brill Leiden) gedaan op 5 maart 1961. Gewoonlijk worden de eerste koekoeken eind maart in ons land gesignaleerd, na hun overwinte ring in Afrika. Dinsdag 8 maart Zierikzec Theo ThijssenschooJ,. kijkavond Noordgouwe (Brouwershaven) Hotel Van der Weijde. Midden standsvereniging. 20.00 uur. Bruinisse ,,'t Dux-ps'uus", herhalingskursus E. H.B.O., 19.30 uui'. „In 't Opper". Herv. Vrouwenver eniging, 19.30 uur. Woensdag 9 maart Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Afd. Va- i-a; Donderdag 10 maart Goes „De pnins van Oranje". Zeeuws Coördinatieox-gaan. 19.30 uur. Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denavond C.J.V. 19.30 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", ouderavond openbare basisschool, 20.00 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. An-ton Kex-sjes. soliste Ruth Laredo, piano, (ZVU). Herv. Ver.-gebouw. Jaarfeest C.J.V. (S>. 20.00 uur. „Marktzichl". Dia-avond V. V. „Ons Genoegen". 20.00 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek". 19.30 uur. Vooi-jaax\svex-gadering H.S.V. „De Krabbe". Serooskerke Dorpshuis. S treekfederatie Pv.d.A, 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Feestavond S.K.N.W.K, 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Bruinisse. Zaterdag 12 maait Bux-gh Recreatiezaal camping Duinrand, 1.9.30 uux-, Ver. Belangenschap Wes- tenschouwen. Rcnesse Dox-pshuis, 10.30 uur, uitvoering Ned. Hervormd Kerkkoor. Scharendyke Herv. Vex-.-gebouw, 14.00-17.00 uux-, Welfare-tentoonstelling afd. Schou wen (Westhoek) Rode Kruis. Maandag 14 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- wex-kcursus. Dinsdag 15 maart Scharendyke Gemeentehuis, gemeenteraad Mid- denschouwen, 19.30 uur. Woensdag 16 maart Brouwei'shaven Bostonplein kerk, 9.00-12.00, 14.00- 17.00 en 19.00-21.00 uur inzameling kleding. Vrijdag 18 maart Haamstede Zaal Ger. Kerk, Natuur- en Vogel wacht, 19.45 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee R.K.-kex-k Concert Ziex-ikzees Ka- merkoox-. 20.30 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Rode Kx-uisgebouw, 13.30 uur, hand- werk'cursus. Concex-tzaal. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uux*. Dinsdag 22 maart Middelburg Concertzaal. Gewest Zeeland Pv.d 20.00 uur. Zierikzee I-luis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering afdeling Schouwen-Duive- land Diabetes Vereniging Nederland. Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uux-, hand- wex-kcui-sus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, klavex'j as-avond. Dinsdag 29 maart Renesse ,,'t Trefpunt". C.xN.V.-besturenbond. 19.30 uux*. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kx-uisgebouw, 13.30 uur, hand- wex'kcursus. Woensdag 20 april Nieuwerkerk Ons Dox-pshuis, 19.30 uux-, filmavoxid Tennisvereniging Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 BEZOEK(JE De situatie is gekompliceerd, vandaar een zo simpel mogelijke 'Uiteenzetting vooraf. De (jonge) echtelieden wonen in het verre Dui- velandse erg eenzaam. Misschien wel té eenzaam, ivant besloten werd tot verhuizing en in verband daarmede stond 'in huis feitelijk al alles op zijn kop: kisten, opgerolde kleden, weggenomen gordijnen, enfin toe standen, die iedereen wel kent van zien of horen zeggen. Mevrouw wacht al lang (te lang) feitelijk op een 'heel belangrijk tele foontje van haar echtvriend in ver band met de verhuizing. Ze heeft nog letterlijk van alles te doen, is haastig in de weer, wil alles tegelijk aanpakken en komt tot de konklusie dat ze net nog even douchen, kan. Om de telefoon goed te kunnen ho ren laat ze de deur van de budcel open. Een voordeurbel is er niet, zo dat bezoekers aan de achterdeur ko men. Nog niet verteld is de presen tie van een fikse bouvier, die vrouw tje, huis en haard beschermt en weergaloos tekeer gaal als vreemden het huis naderen. Dit wordt dan nu de geschiedenis van hel samentreffen. Mevrouw slaat net onder de brede sproeier, als de hond als waanzinnige begint te blaffen. Op dat moment roept een manspersoon het vertrouwde „volk" en stapt binnen. Ook op dat ■moment begint de telefoon hevig te ratelen. Mevrouw rent druipend en wel met een snel omgeslagen hand doekje naar de telefoon, probeert de hond te kalmeren en neemt de telefoon aan, terwijl de binnenge treden man met achterwaartse be wegingen zich schielijk naar de deur begeeft. „Ik kom zo", riep mevrouw nog en toen alles weer wat geordend ■was, deelde de man mee de predi kant te zijn en den huisbezoekje te willen afleggen. De herder en leraar kwam dus tamelijk ongelegen, maar zijn missie had loch al wal zin ver loren, ivant mevrouw - nu wat stotterend na alle emoties - „domi nee, we gaan hier loch weg; we gaan verhuizen". De predikant moet al wel gedacht hebben: „hier is iets aan de hand". Hij wenste mevrouw het allerbeste en toen hij wegpeddelde over de eenzame weg, terug naar de pastorie, dacht hij na over de grillige kanten van zijn professie en over ongedach te konfrontaties, die een argeloos huisbezoekje („mevrouw, ik kom maar eens even langs") met zich kan meebrengen. Daarin steken soms meer lessen - als men het zo noemen wil - dan in tien boeken dogmatiek, die zo onaangedaan in de boekenkast op de studeerkamer staan. SCHJEREILANDMAN RENESSE, 4-3. Vrijdagavond hield het fanfarekorps „Luctor et Emergo" te Renesse zijn ledenvergadering in het hotel „Het Wapen van Zeeland" aldaar. Om acht uur werd de vergadering, die uitstekend bezocht werd, geopend door dc voorzitter, dc heer J. A. Kouman. Hy verwelkomde alle aanwezigen cn sprak zyn vreugde uil over de grote belangstelling. DEN HAAG, 8-3. De drie centrale landbouwjongerenorganisaties hebben zich gekeerd tegen het voorstel van minister mr. A. van dér Stee tot dras tische verhoging van de pachtnormen voor landbouwgronden. Die verhoging zo menen ze, zal het dc jonge agrariërs in toenemende mate onmogelijk ma ken een agrarisch bedryf te beginnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2