Deskundigen houden met meer dan vierduizend doden rekening °p verga(iering van „d.e.s." De beving in Roemenië Agrarische zaken AGENDA In Bulgarije ook doden bij aardbeving VERZEKEREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Regeerakkoord P.v.tl.A.-P.P.R. Avond over alkoholisme Talrijke vragen na lezing van deskundigen Ton Pryce verongelukt Norm overheidstarieven Reukloos toilet „uitgevonden" „Not amused" Vergadering van gemeenteraad Duiveland Vergadering van gemeenteraad Bruinisse BOEKAREST, 7-3. Medische kringen in de Roemeense hoofdstad Boekarest houden rekening met de moge lijkheid dat er vrijdag hij de aardbeving meer dan 1000 slachtoffers zijn gevallen. Het aantal daklozen in de zwaarst getroffen gebieden kan mogelijk hoven de 80.000 komen te De stroomvoorziening is wankel, omdat enkele belangrijke Trafo-sta tions zijn uitgevallen. De trolleybus sen blijven op stal om zoveel moge lijk elektriciteit te sparen. Men ver wacht echter dat de stroomvoorzie ning maandag weer nagenoeg nor maal zal zijn. Nog steeds worden er in Boekai-est doden geborgen, maar ook mensen gered die de ramp op miraculeuze wijze hebben overleefd. liggen. De Roemeense overheid blijft uiterst voorzichtig in haar opgaven. De jongste officiële berichten spre ken over 580 doden, voor het meren deel in Boekarest, en 3214 gewonden - van wie de helft er ernstig aan toe is. Medewerkers van de 40 hoofdste delijke ziekenhuizen zijn echter veel minder terughoudend. De laagste SOFJA, 6-3. In de Bulgaarse stad Svitsjtov zijn by de aardbeving van vrijdag zeker 26 doden gevallen. De Bulgaarse radio meldde zon dagavond dat Svitsjov een van de zwaarst getroffen steden in Bulgarije was. Er waren 31 gewonden geteld. Een flatgebouw van acht verdiepin gen was volledig ingestort evenals een kantoorgebouw van twintig eta ges. Ook aan andere gebouwen was zware schade toegebracht. Een ongeluk is niet altijd te voorkomen De financiële gevolgen ervan wel.Voorkom dat u in moeilijklieden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de schatting die daar wordt gehoord is 2000 doden, voor minstens de helft in Boekarest. Minister van buitenlandse zaken Manea Macovescu heeft de Ameri kaanse ambassadeur inmiddels for meel om medicijnen en medische hulpgoederen verzocht. Een deel daarvan zal waarschijnlijk vanuit Italië worden aangevoerd. Ambassa deur Barnes bood zaterdag hulp ter waarde van 25.000 dollar aan. Tal van andere landen - Frank rijk, West-Duitsland, Israël - deden eveneens aanbiedingen. Verwacht wordt dat Roemenië een deel van die hulp zal aksepteren nu enigszins duidelijk wordt hoe groot de ravage Hoogbou w In Boekarest zijn 2900 wooneenhe den - merendeels hoogbouw ver woest. Volgens Westerse waarnemers zijn echter nog minstens 20.000 wo ningen dermate zwaar beschadigd dat zij voorgoed onbewoonbaar zijn. Op basis van vier mensen per huis zouden daardoor alleen al in Boe karest 80.000 daklozen zijn. Elders in het land zal de situatie op de aard bevingslij n" niet veel beter zijn, me nen waarnemers. Voorlopig moet nog met indrukken worden gewerkt, want de berichten uit de rest van Roemenië zijn schaars. In Boekarest worden de daklozen zoveel mogelijk ingekwartierd in (ontruimde) studentenhuizen, scho len en nog niet afgebouwde flats. In het zwaar geteisterde oude cen trum worden alle panden momenteel onderzocht op bewoonbaarheid. Dat is een tijdrovend proces, want de strukturele schade is vaak niet met het blote oog te zien. De drinkwatersituatie is ongun stiger dan aanvankelijk gemeld. De autoriteiten hebben het parool uit gegeven dat het water pas mag wor den gedronken als het tien minuten is gekookt. Vanuit Transylvanië, he- lemaal in het noordwesten des lands, werd gebotteld mineraalwater aan gevoerd alsmede 400 ton brood. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENIAINP DEN HAAG. Voor zover na te gaan heeft de aanbeving in Roemcri- nië geen slachtoffers gemaalct onder de Nederlanders in Boekarest, aldus heeft het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag meegedeeld. HAARLEM. De wereldbond van bijbelgenootschappen heeft in het af gelopen jaar 335 miljoen bijbels ver spreid. Dit is een record aantal. Het zijn ruim 35 miljoen meer dan in 1975 In dit aantal zijn zowel volledige bij bels in 262 talen als kleinere bijbel uitgaven in ruim 1600 talen bij el kaar geteld. EIJSDEN. Twee gemaskerde man nen van wie er één met een. pistool was gewapend hebben maandag morgen rond acht uur een overval gepleegd op een van de twee grens wisselkantoren aan de E-9 (autoweg Maastricht-Luik) nabij d'e Neder landse grens Eijsden. DEN HAAG. Het Nederlandse Ro de Kruis heeft zaterdagmorgen 50.000 gulden ter beschikking gesteld voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Boekarest. Óp dit moment zijn er nog geen aanvra gen om hulp uit het rampgebied ont vangen. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft dit weekeinde drie jongemannen, in leeftijd variërend van 17 tot 20 jaar, aangehouden wegens bedreiging en beroving. Zij hadden op een parkeerterrein aan het Weena met behulp van een alarmpistool een 27-jarige man ge dwongen zijn geld te overhandigen. De buit bestond uit zestig cent. DE HAAG. Op het ministerie van economische zaken worden nogal wat aanwijzingen uit het bedrijfsle ven ontvangen, die doen vermoeden, dat de investeringsactiviteit opleeft. Dit is een van de redenen, waarom minister Lubbers de indruk heeft, zcals hij onlangs heeft gezegd, dal de investeringen van het bedrijfsle ven in ons land bezig zyn toe te ne men. AMSTERDAM. P.v.d.A. en P.P.R. hebben zaterdag hun regeerakkoord voor de komende kabinetsperiode gesloten. Maar bij de radikalcn is dat niet van harte gegaan. De partijraden van beide partijen, die in afzonderlijke vergaderingen bijeen waren in het RAI-congrescen- trum te Amsterdam, oordeelden er verschillend over. ZIERIKZEE, 3-3. Vorige week werd in de voormalige kleuterschool ach ter de Corneliasticliting een voorlichtingsavond gehouden over alkoholisme. Zcals gemeld werd een inleiding gehouden door drs. A. J. v. d. Hoorn en door de heer H. Korstanje. Naar aanleiding van deze beide lezingen werden een aantal vragen gesteld. Op de vraag of alkohol zo slecht voor het menselijk lichaam is dat hel eigenlijk helemaal niet gebruikt moet worden, antwoordde de heer Van den Hoorn dat de grenzen van alkoholgebruik nogal individueel lig gen. Als men regelmatig drinkt geeft dat ook een zekere weerstand tegen de gevolgen. De grenzen Men moet voor zichzelf dé grenzen bepalen. Af en toe een glas wijn bij de maaltijd achtte de spreker niet verkeerd. De heer Korstanje was van mening dat de huidige welvaart, waarin men tot prestaties wordt gedwongen, het gebruik van alkohol in de hand werkt. Het wordt de mensen ook gemak kelijk gemaakt om te drinken, het is vrij goedkoop en er is een zeer groot aanbod. De heer Van den Hoorn wees te vens op de zeer nadelige gevolgen, die men kan ondervinden bij het ge bruik van alkohol in kombinatie met geneesmiddelen. Spreker zette verder uiteen de gang van zaken bij het inplanten van een pil in hel lichaam legen alkoholgebrurk. Ais een dergelijke pil in het lichaam is aangebracht ontstaat een zwaar ziek tegevoel bij het gebruik van drank. Deze pil is ongeveer een half jaar werkzaam. Nadeel van een derge lijke ingreep is o.a. dat de zucht naar alkohol hierdoor niet verdwijnt. Verslaving De heer Korstanje wees erop dat men een verslaafde beter niet als een gespleten persoonlijkheid kan zien: de mens als hij nuchter is en de mens als hij onder invloed ver keert. Verstandiger is de verslaving te erkennen. „Zo gauw een verslaafde zelf zijn probleem inziet, is men met cle hulp verlening als half op weg", aldus de spreker. De heer Korstanje vertelde dat het Zeeuws Consultatie bureau voor alkoholisme en drugs indertijd, werd opgericht om tot een speciali satie in de hulpverlening te komen. Bij de hulpverlening worden zoveel mogelijk de bestaande instanties in geschakeld. Tot slot sprak de heer W. Barczuk een dankwoord tot de beide heren en bood hen een boekenbon aan. De heer Barczuk was van mening dat gezien de enorme ontwikkeling in de gezondheidszorg behoefte be slaat aan deze informatie-avonden. Men is dan ook van plan in de toe komst meer van dergelijke avonden te organiseren. KYALAMI, 6-3. Tijdens de grote prijs van Zuid-Afrika op het Kya- lami-circuit zijn twee doden geval len, de coureur Tom Pryce uit Wa les en een nog niet geindentificeerde mechanicien. De 27-jariige Pryce raakte in een bocht met zijn Shadow van de baan nadat hij de overste kende mechanicien had aangereden, die op weg was om de met pech kampende Renzo Zorzi van het Shadow team te helpen. DEN HAAG, 5-3. Voor de rest van dit jaar zullen cle verhogingen van de overheidstarieven aan een norm van vijf procent zijn gebonden. Mi nister-president Den Uyl noemde dit een bijdrage van de regering aan het streven de totale prijsstijgingen dit jaar beneden de zes procent te hou den. Volgens de premier vormt ook het nu uitgezette arbeidsvoorwaardenbe leid een gunstig uitgangspunt voor dit streven. Hij noemde de uitkom sten van het overleg „niet ongun stig" ARNHEM, 5-3. Aan de pogingen onze toiletten te vervolmaken schijnt nog steeds geen einde te zijn geko men. We vinden ze over de hele we reld in alle uitvoeringen, soorten en maten, variërend van houten plank jes boven een gat in de grond tot rustiek marmeren ruimten waarin een zachtroze toilet is geplaatst. Wat hetzelfde blijft in al deze uil voeringen zijn de vrijkomende kwa lijk riekende dampen. Aan deze stankterreurkun een einde komen, zo meent de uitvin der van het reukloze toilet. De oplos sing, bedacht door de 56-jarige Arn hemse vertegenwoordiger Jan Over- meir, is zeer voor de 'hand liggen. Hij konstrueerde een toiletbril met af- zuiger, die naar zijn zeggen zeer ef ficiënt alle ongewenste geurtjes zon der pardon opzuigt en afvoert. De bril kan worden aangesloten op een bestaand ventilatiesysteem, maar er kan ook een ventilator, kompleet met elektromotor worden inge bouwd, met een filter op de afzuig- leiding. (Slot) OOSTERLAND, 5-3. Zoals gemeld kwam de Landbouwverenigïng „D.E.S." vorige week in algemene le denvergadering bijeen in cafetaria „Neffcn d'Eule" te Oosterland. (Zie ook de krant van vrijdag jl.). Voorzitter H. J. v. d. Zande deelde mee dat de vereniging juist op deze vergadering (2 maart) 80 jaar be stond; de voorzitter heeft van die periode 40 jaar achter de bestuurs tafel gezeten, waarvan een kwart eeuw als voorzitter. In het voorjaar van 1937 werd de heer Van de Zande gekozen als be stuurslid; enige jaren dus na de kri- sis, een tijd van topoogsten en „geen prijzen" als gevolg van een grote wanverhouding opbrengst en kosten. Akkerbouw, veehouderij en tuin bouw kregen het Zwaar te verduren. Dalende prijzen en te zware lasten betekenden het einde voor veie boe ren. Oorzaken onder andere: ver minderde wereldkonsumptie als ge volg industriële crisis en het streven naar zelfvoorziening in omringende landen. Toen het in 1937 wat beter ging kwamen de voortekenen van de tweede wereldoorlog. Volgens de voorzitter kwam veel overeen met de huidige tijd. „Gelukkig kunnen we niet van een AUCKLANDNieuw-Zee land, 3-3. Tijdens veiligheids controle' in een restaurant in Auckland, in Nieuw-Zeeland heeft een jonge Nieuwzeeland- se politieagente de handtas doorzocht van koningin Eliza-, beth van Groot-Brittannië. De agente frommelde tussen de spullen in de tas die zij staande op de grond gevonden had, toen haar soeverein bin nenkwam. De agente putte zich uit in verontschuldigingen, maar de koningin was volgens welinge lichte kringen „not amused". (Ze vond het niet leuk). Het incident had plaats op een ontvangst ter ere van Eli zabeth' en haar man Prins Philip die vorige week in Auckland werd gegeven, krisis spreken en ik vraag me af of we dit aan de E.E.G. kunnen toe schrijven", aldus de voorzitter. Uit eenvallen van de E.E.G. zou cale- strofaal kunnen zijn". De voorzitter vroeg zich af of de vele kritiek op de E.E.G. wel altijd gepast is. In de agrarische bedrijfsvoering is veel veranderd; veel kleine bedrij ven zijn verdwenen. Aanpassing van de organisaties aan de eigen tijd blijft nodig. Het oude spreekwoord, „wanneer het getij verloopt moet men de bakens verzetten", blijft ur gent voor bedrijf en organisatie. De heer Van de Zande zei dank baar te zijn voor het feit dat hij zijn werk gedurende veertig jaar voor de vereniging in gezondheid heeft mo gen verrichten, in het belang van de plaatselijke agrarische gemeen schap. Uit het financieel verslag van secretaris-penningmeester, de. heer A. Bal bleek dat de inkomsten over 1976 waren f 1.193,08 en de uitgdven f 1. 181,25; een batig saldo dus van f 11,83. Onder dankzegging aan de heer Bal werd na advies van de kommissie van toezicht de rekening vastgesteld. Verkiezing Bij de bestuursverkiezing werd cle aftredende heer Nikerk herkozen. In de plaats van de aftredende voorzit ter de heer H. J. v. d. Zande, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen zijn zoon de heer H. B. v. d. Zande, hetgeen betekent dat thans de derde generatie familie Van de Zande werd gekozen in het bestuur van landbouw vereniging D.E.S. De heer P. van Westen werd be noemd in de kommissie van toezicht, in plaats van de heer L. van Dijke Azn. Tot slot van deze vergadering ver toonde de heer Roelsc een fraaie se rie dia's over zijn reis naar Honga rije; waarbij hij een lezing hield waarin vooral de Hongaarse fruit teelt werd belicht. SALISBURY. Het wetsvoorstel van premier Ian Smith van Rhodesië dat het areaal van blanken sterk beperkt is op het nippertje aangenomen. Het had d.e steun van tweederde van de 66 leden van het parlement nodig, het werd aangenomen met 44 voor en 12 tegen. Tijdens de rondvraag op de jong ste vergadering van de gemeente raad, informeerde de heer M. Stou ten (S.G.P.) wie de schade moet be talen die op oudejaarsavond en -nacht door de baldadige jeugd in grote schaal te Oosterland o.m. is aangericht. De raadsvoorzitter deelde mee dat dit uiteraard de gemeente moet doen. „Wisten we maar wie de dader of daders zijn dan kon men die het laten betalen". De heer Meerman (SGP) had bij geruchte vernomen dat het ministe rie het plan heeft elke gemeente met een woonwagenkamp op te schepen, en hij informeerde of dit waar is. De voorzitter zegt hiervan nog niets te kunnen meedelen, maar zo als het er nu voorstaat zou er een kamp in Bruinisse komen en één te Zierikzee. De heer Van 't Hoff (PvdA) wees op de gladheidbestrijding in Vissers- weg, en informeerde verder of dat nachtwerk, waarvan geschreven wordt in de brief van Gemeentewer ken, nl. dat de gemeente-opzichters om half vijf in de morgen zich gaan vergewissen of strooien al dan niet noodzakelijk is, ook waargemaakt wordt. „Natuurlijk", zegt de voorzitter, „anders zou het er toch niet in staan". De heer Hillebrand (PvdA) vroeg of de werkgelegenheid in de regio al besproken is in de vergadering van B. W. en S. De heer Op 'l Hof (CDA) vroeg, naar vorderingen betreffende grond aankopen te Oosterland en te Nieu- werkerk en of er al iets bekend is betreffende het bestemmingsplan Sirjansland. Tenslotte, informeerde de heer Van der Maas naar cle vorderingen be treffende de aanleg van de baan voor de tennisvereniging. Hierna sluiting van deze raads vergadering" cloor cle voorzitter. Tydens de rondvraag in de jong ste vergadering van de gemeenteraad zijn nog verschillende zaken aan de orde gekomen. Zo wees de heer Bal er op dat ga rage Brokx in de uitoefening van zijn werkzaamheden belemmerd wordt door geparkeerde auto's voor de uitritten van zijn garage. Het zal bekeken worden aldus de burgemeester hoe een oplossing ge vonden kan worden door een gedeel telijk parkeerverbod zodat deze fir ma voor bedrijfsuitoefening de in gang vrij heeft. Verder wees de heer Bal er op dat een straatlantaarn daar op het plein tje al weken niet brandt. De heer Bal had vernomen dat cle water sportvereniging „Bru" die de meer- gelegenheicl voor jachten in de voor malige werkhuven van de gemeente huurt dit seizoen een bedrag van dertigduizend gulclen in de haven investeert, waarvoor de gemeente gevraagd is garant te staan. Dit bedrag dat voor het allergroot ste deel besteed wordt voor de aan kopen van materialen gaat geheel naar buiten de gemeente. De Bruse middenstand wordt niet eens cle kans geboden hiervoor offerte te geven en zoals de heer Bal zei de materialen te leveren wanneer de prijzen gun stig staan tegenover leveranciers van elders. Deze kwestie is ook al ter sprake geweest tydens de jongste vergade ring van ac bechijfscommissie zo zei de voorzitter en zal ook op de eerst volgende b. w. vergadering ter la- fel komen. De heer Bal zou ook graag zien dat er enige voorzieningen getroffen worden in de brandpaden in plan west omdat men daar kampt met wateroverlast e.d. Vernielingen De heer v/d Bos (S.G.P.) merkte op dat er zaterdagavond vandalen boompjes hadden uitgetrokken bij de muziektent. De burgemeester be treurde het dat er zo weinig eerbied voor de beplanting was en wees er nogmaals op dat de gemeente bij wijze van proef de beplanting in het oude gedeelte van de gemeente wat had opgeknapt. Om de beplanting in stand te houden zal de burgerij er zich voor in moeten zetten, want be planting en groen staat of vallen met c!c medewerking van de burgerij. De heer Verspoor wees er op dat de werkzaamheden aan de Phïlips- dam reeds begonnen zijn en vroeg of het niet de laak was van b. w. daar eens een kijkje te gaan nemen. Mogelijk dat de vele werkzaamhe den die daar uitgevoerd moeten worden ook een kans kan bieden aan de Bruse bedrijven. De burgemeester zei dat b. w. wachten op een uit nodiging van Rijkswaterstaat. Het schoolplein bij de Christelijke basis school is keurig opgeknapt zo zei de heer Verspoor, maar hij vond het een rare zaak dat er twee rijen tegels bij de ingang niet gelegd zijn. Verder vond de heer Verspoor (Alg. belang) het wel gewenst dat b. w. eens in overweging nemen om een rijwiel- slandaard te plaatsen bij de gymna stiekzaal want de fietsen liggen maar in cle bosjes. Maandag 7 maart Zierikzee Theo Thijssenschool, kijkavond Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Huis van Nassau. Ledenvergadering Fok- en Kontrolevereniging S.-D. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Belangen- ver. „Bru-Oost". 20.00 uur. Dinsdag 8 maart Zierikzee Theo Thijssenschool, kijkavond Noordgouwe (Brouwershaven) Hotel Van der Weijde. Midden standsvereniging. 20.00. uur. "t Durps'uus", herhalingskursus E. H.B.O., 19.30 uur. „In 't Opper". Herv. Vrouwenver eniging, 19.30 uur. Donderdag 10 maart Goes „De prins van Oranje". Zeeuws Coördinatieorgaan. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denavond C.J.V. 19.30 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, concert Am sterdams Phdlharmonisch Orkest o.l.v. Anten Kersjes, soliste Ruth Laredo, piano, (ZVU). Herv. Ver.-gebouw. Jaarfeest C.J.V. (S). 20.00 uur. „Marktzicht". Dia-avond V. V. „Ons Genoegen". 20.00 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek". 19.30 uur. Voorjaarsvergadering H.S.V. „De Krabbe". Serooskerke Dorpshuis. Str eekleder atie Pv.d.A. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering raad Bruinisse. Zaterdag 12 maart Burgh Recreatiezaal camping Duinrand, 19.30 uur, Ver. Belangenschap Wes- tenschouwen. Scharendijke Herv. Ver.-gebouw, 14.00-17.00 uur, Welfare-tentoonstelling afd. Schou wen (Westhoek) Rode Kruis. Maandag 14 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur. hand- werkeürsus. Dinsdag 15 maart Scharendijke Raadhuis, vergadering gemeenteraad, 10.30 uur. Woensdag 16 maart Brouwershaven Boslonpleinkerk, 9.00-12.00, i4.00- 17.00 en 19.00-21.00 uur inzameling kleding. Vrijdag 18 maart Haamstede Zaal Ger. Kerk, Natuur- en Vogel wacht, 19.45 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee R.K.-kerk Concert Zierikzees Ka- prie).(koor. 20.30 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Concertzaal. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uur. Maandag 23 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Restaurant „Onderdak", 20.00 uur, 'klavèrj as-avond. Dinsdag 29 maart Rencssc t Trefpunt". C.N.V.-besturenbond. 19.30 uur. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 (01110) 2416;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2