VOORZITTER BELICHT TOTAALPAKKET VAN PROBLEMEN IN MOSSELWERELD Heel weinig belangstelling voor ledenvergadering Amsterdams Philharmonisch Orkest concerteert te Zierikzee op vrijdag 11 maart VOORZITTER BEZAG DE LANDELIJKE SITUATIE DOOR „POLITIEKE BRIL" Europese koe gaf meer ondanks de droogte „Algemeen Vissersbelang" STREEKNIEUWS Vos in binnenstad gevangen Om kleinschalige ondernemingen Vergadering- „C et C" (i) BRUINISSE, 26-2. „De zware storm begin januari 1976, richtte veel schade aan op de mosselpercelen. Vele mosselen werden vernield, die in het seizoen 1976/1977 oj) de markt hadden moeten konten, met het bekende gevolg van hoge prijzen bij de opening van bet seizoen". Aan bel woord, de heer W. Okkcrse, voorzitter van „Algemeen Vissersbelang" op de jong ste vergadering. De ontdekking, dat in liet Grevelingenmeer, een schelpenfauna (mosselen, mosselzaad, oesters, enz.), bestond die zich na de afsluiting bijzonder gunstig ontwikkeld heeft, is niet alleen opzienbarende ontdekking voor vakmensen geweest, maar ook voor biologen en anderen die zich met de schelpendie- rencultuur bezig houden. Dat uit die ryke Grevelingen, voor iedere kweker 1500 tonnen mosselzaad beschikbaar werd gesteld, was een loffelijke over- heidsbeslissing. V.V.V. Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 2-3. Voor de vergadering van de V.V.V. te Brouwers haven, die in het hotel Graaf Floris V plaatsvond bestond een zeer matige belangstelling. Van de 98 leden waren er slechts vijf naar deze bijeenkomst gekomen. Hoe rijk de fauna van Grevelingen wel is, werd geïllustreerd door het feit, dat iedere kweker op een 200 ha groot gebied voldoende kon vissen, terwijl het gehele Grevelingengebied waar kultures mogelijk zijn, 1100 ha omvat. IJsgang en storm waren oorzaak, dat het gehele Waddenzee-gebied op nieuw moest worden bebakend. LAND- EN TUINBOUW „19 nu" In het maart nummer van ,,19 NU"' de fraai verzorgde uitgave van- de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouvv, verscheen van de hand van A: C. W. v. d. Vet een door fo tograaf W'im Riemens geilhistfeerd artikel over de heer A. J. G. Doele- man, akkerbouwer te Nieuwer kerk, die sinds 1 januari jl. fungeert als voorzitter van de Z.L.M. In dit vraaggesprek vertelt de nieuwe voorzitter onder de titel „Het komt op de mens aan, de man op het be- di'ijf", het een en ander over zijn er varingen, inzichten en plannen. ZIERIKZEE, 2-3. Het traditionele concert door het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest te Zierikzee zal plaatsvinden 11 maart aanstaande in de Concertzaal. Het orkest zal weer onder leiding staan van Anton Kersjes; als soliste treedt op de Amerikaanse pianiste Ruth Laredo. Wat oorspronkelijk be scheiden als „Kunstmaanorkesl" begc-n en dankzij o.a. meer clan 100 t.v.-uitzendingen al snel in heel Ne derland bekend werd, is in de loop van de jaren stormachtig uitgegroeid tot wat het nu is: het uit 100 musici bestaande Amsterdams Philharmo- nisch Orkest. Een ensemble, dat door z'n enthousiast en op hoog niveau musiceren, van de grond af aan een breed en groeiend publiek heeft op gebouwd en in binnen- en 'buiten land' een vooraanstaande plaats in het muziekleven inneemt. Als gast- De resultaten van de mosselzaad visserij waren ondanks tegengestel de verwachtingen toch bevredigend. Daartoe werkte ook mee dat de z.g. Oostlijn werd verzet. De mosselzaadvisserij daar viel te gen, namelijk de visserij in het om streden Eemsgebied. Deze was lo nend maar er was verschil van me ning over het verloop van de grens in dat gebied. Hoge prijzen in juli 1976, waren schrijnend, voor Bruinisse, wat be treft de percelen in Zeeland die stief moederlijk bedeeld zijn. Toch waren het juist deze Zeeuw se percelen waaruit de handel kon worden bevoorraad. De stormschade in Zeeland was veel minder groot clan die in het Waddengebied. Warm weer Het warme weer stagneerde de aanvoer uit de Waddenzee en zo ziet men het beeld van een nog niet af gelopen seizoen, n.l. een groep kwe kers, die veel heeft verdiend, vervol gens een groep die niet kon leveren toen de prijzen hoog waren en ten slotte degenen die zich moesten, ber helpen met jongere mosselen met zachte schelpen, gegroeid' uit vlug opgeschoten mosselzaad, waarvoor de kwaliteitseisen werden verruimd dirigent stond Anton Kersjes op een reeks beroemde Europese concert podia en hij maakte tournees naar de USSR en tweemaal naar Italië. Rutli Laredo De int het Amerikaanse Detroit ge boren en getogen Ruth Laredo heeft met haar grammofoonplaten van de koplete sonates van preludes van S krib in en met haar opnamen van werken van Ravel, verschillende p'latenprijzen 'gewonnen. In de V.S. trad ze solistisch op met wereldbe roemde orkesten. Het programma van het APHO voor vrijdag 11 maart ziet er als volgt uit: 1. Sinfondetta für Orches- ter opus 23, Alexander von Zemlins- ky; 2. Rapsodie op een thema van. Paganini voor piano en orkest, opus 43, Serge Rachmaninow: 3. Symfo nie nr. 8 in G gr. t. opus 88, Anlo- nin Dvorak. en het z.g. „stukstal" op 220 werd gesteld. De machinale bewerking om de mosselen af te leveren zoals de cliënt ze laatste jaren graag heeft, mosse len die zijn schoongemaakt gesor teerd in klein- c.q. groter verpak king beschadigt vele schelpen en dien ten gevolge treedt er een kwaliteits verslechtering op. Import Een ander gevolg was de import van mosselen uit de landen Duits land, Denemarken, Ierland, die niet van al te beste kwaliteit waren. Hierdoor ontstond het volgende beeld: hoogwaardige kwaliteitsmos selen werden vermengd met minder waax-dige of gekwetste mosselen, waardoor de cliënt een niet al te beste kwaliteit ontving, waarvoor hij een dubbele prijs moest betalen. Dit is één van de theorieën, die wordt aangewezen als oorzaak van de achteruitgang van de export van mosselen naar Frankrijk. Hierdoor ontstond dus minder vraag en zulks leidde ertoe, dat naast sterk getroste partijen ook vele an- dex-e partijen in het mosselfonds te recht kwamen. De afzet naar het buitenland, voor al de desastreuze teruggang van de export' naar Frankrijk baart zorgen. Kwaliteitsproclukt Een goed kwaliteitspx-odukt zal op de markt gebracht moeten wox-den. Er zullen dus methodes moeten wor den gezocht waardoor de kwaliteits- achtex-uitgang door de machinale be werking zoveel mogelijk voorkomen wordt. Vervolgens om de mosselen zandvrij te leveren. Omdat te ver krijgen zullen misschien kunstmatige watex-bassins moeten worden aange legd. Dit alles kan misschien woi'den verwezenlijkt nu er- meer zekerheid bestaat over de manier waarop de Oostex-schelde zal wox'den afgesloten, want kwaliteit blijft de beste rekla- me voor een goed verkoopbaar pro- dukt. Nieuwe wegen voor de afzet moe ten worden gezocht, misschien ook andere afzetgebieden in binnen- en buitenland. Om de afzet in het bui tenland te vergx-oten kan ta.v. op voe dingsbeurzen een panklaar diepge vroren - of op andere wijze gekon- serveerd - produtk worden aange boden. In Nederland Ook in Nederland waar men in sommige stx-eken, alleen een potje gezuurde mosselen kent, zullen voor het levende produkt ook afzetmoge lijkheden zijn. Dit zal een giote aanpassing ver gen, maar allereerst zal Bx-uinisse die positie moeten worden hei-geven, die men in Zeeland had toegekend voor de afsluiting van de Gi-evelingen. Velen op Bruinisse verkozen een compensatie in geld omdat men toen meende, dat de Oostei-schelde zou woi-den afgesloten. Zij beëindigden hun bedrijf of zij schakelden over, maar allen meenden, dat de Wadden zee straks alleen zou ovex-blijven als mosselproducerend gebied, zodat zij die een bepei-kt aantal jaren in Zee land nog hun pei-celen konden be houden, deze ook zouden verliezen als de Oosterschelde afgesloten zou worden, omdat daar dan de mossel cultuur onmogelijk zou worden. BRUINISSE Feestavond „De Nachtegaal" De jaarlijkse feestavond van de vogelvereniging „De Nachtegaal" wordt aanstaande vrijdagavond ge houden in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. Deze feestavond is ter afsluiting van het tentoonstellingsseizoen. Deze avond zal door enkele, dames van de leden worden verzorgd. De gewonnen prijzen zullen tijdens deze bijeenkomst worden uitgex-eikt. Een kwis met bingospel zullen op deze avond niet ontbreken. Vex-der kun nen de leden met echtgenote of ver loofde genieten van muziek en een dans, die door één der leden wordt verzorgd. Café „'t Centrum" De vox-ige eigenax-esse van café restaurant „Storm" en restaurant „Grèvélingen" op de Grevelingen- dam, fam. Van Hooff is na een kox-te periode van Bruinisse weg geweest te zijn weer terug gekomen naar Bruinisse en hebben hun intrek ge nomen in café ,,'t Centrum" aan de Korte Ring. Dat café is tot voor kort eigendom geweest van de fam. 1-Ioek die afgelopen zaterdagavond een af- scheidsavondje heeft gehouden voor klanten en bekenden. Oud papier Zaterdag 5 maart a.s. wordt weer oud papier opgehaald ten bate van de Mbuma-zending. Er wox-dt. op ge attendeerd dat het papier om 8.30 uur 's mox-gens gereed moet staan, wil het opgehaald wox-den. Bundeling van het. papier wordt eveneens op hoge prijs gesteld. Verkiezing wethouder M.a.s. koos de gemeenteraad, de heer M. v. d. Velde als wethouder-, als opvolger van de heer W. van Gilst. Het is een zeer betreuringswaar- dig feit, aldus de voorzitter de heer L. A. M. Bruel, die dit in zijn ope ningswoord aanhaalde. Bericht van vex-hindering was binnengekomen van de heren P. de Moor en J. Holm. De heer Bruel schetste 1976 als een zeer x-ustig jaar, waarmee de vereniging toch zeer tevreden kan zijn. Wat 1977 betreft, is de toekomst nog zeer vaag. Hiex-bij doelde de voorzitter op de a.s. viex-ing van het 500-jarige bestaan van Brouwex-sha- ven Stad. „Als V.V.V. staan we voor een probleem, daar we nog geen plannen kunnen maken, omdat er omti-ent deze viering nog niets kon- DEN HAAG, 2-3. De heffing, wel ke betaald moet worden door dege nen, die grondwater aan de bodem ontrekken, mag geen nieixwe belas ting worden. Dit heeft minister Wes terterp van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer gezegd tijdens de voortzetting van het een week geleden begonnen debat over de nieuwe grondwaterwet. DEN HAAG, 3-3. De Haagse poli tie heeft dondex-dagmox-gen in sa menwerking met dierenambulance uit Nootdorp op 'de Prinsegracht in Den Haag een zilvervos gevangen. De vos - waarvan de herkomst niet bekend is - was door een 82-jax-ige bewoner van de Prinsegx-acht gesig- ïxaleerd. De gewaax-schuwde politie dacht eex-st dat de man een grapje maakte. Maar toen zij „gewapend" niet éen touw en een deken toch maar even op het dak gingen kijken, bleek het tegendeel. De vos liet zich echter niet van gen en spi-ong van het twee etages hoge pand op een n'abij gelegen schoolplein, schoot vervolgens de school in en daarna de toiletten. Een wakkere agent sloot toen x-azendsnel de deur. Het laatst lijkt niet zo waax-schijn- lijk, er is een gi'oot aanbod uit. het buitenland en nauwelijks enige ex port. In sommige streken zitten nog veel aax-dappels onverkocht in opslag. „Nederland beleefde een stakings golf, werknemers wilden de geste gen kosten van het levensonderhoud gekompenseerd krijgen in hun loon. Maar zelfs niet alleen dat, ook nog een reële loonsverbetering, voor ve len een onbegrijpelijke zaak dat ze zo gemakkelijk hun zin kregen", zei de voorzitter. Ook hoeren „Boeren hebben net zo goed recht op kompensatie in de gestegen kos ten of beter gezegd in hun ver ge daald inkomen. Daar is nog niets van gehobx-d, want ook in Brussel ligt dat voor 1977 allemaal niet zo gemakkelijk. De ekonomisch slechtste landen van de gemeenschap, zoals Engeland, zullen het meest van de landbouw- kommissaris uit de E.E.G.-pot krij- gen. Volgende maand zal hier meer over bekend zijn. In Nedex-land zal uiteindelijk de veehouderij er op achteruitgaan en de modale akkex-bouwer zal niet veel boven de nullijn uitkomen om in vakbondstex-men te spreken. Over gebrek aan informatie van die kant op radio en t.v. heeft men in de laatste tijd niet te klagen ge had". De heer De Vrieze zei de leden dal zij goed zullen moeten begrijpen dat de Nedex-landse ondernemers in de toekomst steeds dieper gebukt zullen gaan onder een enorme druk van links, die zoals de tx-end nu doox-- zet moeilijk méér zal zijn te keren daar ook via het onderwijs en de nieuwsmedia de jongeren met sukses kreets bekend is en dien ten gevolge er met de ox-ganisatie hiervan ge wacht zal moeten worden. Er is ech ter onder de bevolking voor dit eve nement ook weinig animo." Medewerking zal in het komende jaar door onze V.V.V. vex-leend wor den aan de Prov. V.V.V., die een tweetal fietsroutes heeft uitgezet, welke door het Brouwse grondge bied lopen. De V.V.V.-taak Verder ging de heer Bi-uel in op de taak van een V.V.V. met zijn eigen belangen, doeleinden en ach tergronden. De voox-zitter benadruk te dat, de Brouwse V.V.V. moet funktioneren als een service-insti- tuut. Medegedeeld.' werd, dat momenteel door mevrouw Van Snippenburg- Bakker en de heer M. Hanse een kursus' gevolgd wordt in Middelburg, die tot doel heeft in de toekomst in- strukties te kunnen geven aan het V.V.V. personeel. Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat ieder lid voor 1977 een V.V.V.-stii.cker zal ontvangen. RIJSWIJK, 2-3. De melkproduktie per koe in de E.E.G. is vorig jaar, on danks de droogte, aanzienlijk meer gestegen dan in 1975. De totale E.E. G.-melkproduktie was dan ook 1,5 procent groter dan in 1975. Dit blijkt uit een overzicht van de Eux-opese zuivelsituatie, opgesteld door het secx-etariaat van het pro- duktschap voor zuivel. In de be- stuursvex-gadering van dit schap werd het besproken. Kaassector Volgens het ovei'zicht is in de ge meenschap de consumptie van drink- worden geïndoctrineerd met linkse ideeën. Dit zal het oridernemerschap ver- der minimaliseren en tenslotte elini- neren volgens de mening van de vex-eniging. Of zal er op korte ter mijn misschien in mei een kentering komen in deze beweging". Oosterschelde Gemeld werd dat in de Ooster schelde vermoedelijk het middelste van cle drie bestudeerde doorlaatope- ningen in de dam door de regering gekozen zal worden, te weten 14.000 vierkante meter. Deze opening kost tooh maar 100 miljoen meer dan de kleinst bestudeerde opening van 11500 m-. Er zullen weer groeperingen zijn, o.a. van visserij en milieu, mensen, die zullen proberen de grootste ope ning te verkrijgen, n.l. die van 20000 m'-'. Dit voorjaar zal over een en ander beslist worden. Dat de Grevelingen zout zal blij ven wordt nu meer en meer duide lijk. Men heeft tenslotte de sluis in de Brouwersdam van 40 miljoen gulden niet voor niets gebouwd. De landbouw behoeft 's zomers voor de toekomst van die kant niet meer op zoet water te rekenen. De individuele boer komt moeilijk te zitten, dalende rendement van de bedrijven als gevolg van te dure grond om uit te breiden waar bin nenkort ook hier nog hoge pachten bij komen alsmede hoge machine-, kunstmest- en pootgoedkosten. Op nationaal niveau veel politiek geleuter en niet zulke optimistische geluiden van de agx-arische kant. Het is evenwel zo dat door alle tij den heen, goede of slechte, de boer toch doox-gaat met zijn werk. UTRECHT, 3-3. De nieuwe direc teur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. C. J. de Vriesse, heeft er donderdag voor gepleit, kleine ondernemingen die best op eigen be nen kunnen staan niet toe te voe ge aan grotere concerns of ze - als dat al gebeurd is - weer van die concerns los te maken. Op een pex-skonfex-entie in Utx-echt ter gelegenheid' van de komende voorjaarsbeurs zei hij, dat sommige ondernemingen in moeilijkheden zijn gekomen doox-dat zij hun oitx- vang op een verkeerde manier heb ben bereikt. Grootschaligheid is noodzakelijk, als bijvooi-beeld de produktie-een- heid te groot is, of als een wereld markt moet worden bediend, er ho ge researchkosten zijn of als wereld wijde problemen moeten worden op- geiost. In dit verband noemde mr. De Vx-iese de automobiel-, vliegtuig en olie-industrie. Maar volgens hem lijkt de gi-ootschaligheid mode te zijn geworden, meer een doel óp zichzelf dat tegelijk de ambities van ondernemers bevx-edigde. UTRECHT. Een half jaar naarstig speurwerk heeft een rechercheteam nodig gehad om een zeer geraffi- neei-d opererende bende antiekdie- ven op te rollen die in ongeveer één jaar tijd voor enkele miljoenen aan antieke schilderijen, klokken etcete ra achterover heeft gedrukt. melk en consumptiemelkpx-odukten de laatste jax-en vrij stabiel geble ven. De kaasmarkt lijkt het verza digingspunt te hebben bereikt. De kaasproduktie steeg minder stei-k dan in vorige jax-en. Er wordt verder gerekend op een vex-minderde afzet van boter in de gemeenschap, zodat aan het eind van het jaar de voox-- raden aanmerkelijk groter zullen zijn dan aan het begin. Het produktschapsbestuur achtte de voorstellen van de Europese com missie inzake de melkprijs voor 1977/ '78 onvoldoende om de kostenstij ging voor de veehouder te dekken. Na dé openingsrede van de voor zitter werd besloten aan het land bouwmuseum te Dreischor een sub sidie van f 25,toe te kennen. Het bestuui'svoorstel om aan de basis scholen een tweemaandelijkse voox-- lichtingskrant te verstrekken werd nog in bex-aad gehouden. Politieke vergadering Een van de aanwezige leden stel de hiex-over de vraag of dit geen krant is waaraan linkse x-edakteuren zijn verbonden daar de scholen hier van al genoeg krijgen. Een der leden intrumpeerde hierbij met de vraag of merx nu eigenlijk op een politieke vex-gadering was. Door de penningmeester de heer J. Lekkerkerk werd vex-slag uitge bracht over het boekjaar 1976 dat eexi klein nadelig saldo gaf te zien. Namens de financiële kommissie werd vex-slaguitgebracht door de heer Jac. Steur die vex-klaarde alles in ox-de te hebben bevonden, waarna de penningmeester déchai-ge werd verleend. In plaats van de heer Jac. Steur werd de heer J. v. d. Weel tot lid van de financiële kommissie be noemd. De periodiek aftredende be stuursleden de heren J. J. Dalebout, J. C. de Feiter en Th. Beije werden h ex-benoemd. Hierna kwam het bestuursvoox-stel in behandeling om tot ontbinding van de coöperatieve landbouwver- eniging over te gaan. De reden hiervoor waren dat ex- ieder jaar een boekhoudkundige kon- trole moet zijn (kosten f 60,voor de vennootschapsbelasting, welke men niet moet betalen. Met het wijzigen van het Burgerlijk Wetboek ingaande in 1979 wordt ge kozen voor bepei'kte i-echtsbevoegd- heid. Daar er van de in totaal 72 leden geen twee-derde op de vergadering aanwezig waren werd de vergade ring gesloten. Na hex-opening vond de stemming plaats waarbij alle le den voor het bestuursvoorstel wa ren. De naam van de vereniging zal nu zijn: Landbouwvereniging „Concor dia et Confidentie". Door de voox-zitter werden hierna een serie fraaie kleuren-dia's ver toond van zijn onlangs gemaakte reis rond de wereld. De i-eis ging vanaf Kopenhogen naar India, Nepal, Australië, Nieuw Zeeland, Hawaï, Amerika en terug via Kopenhagen. In Nieuw Zeeland had de heer De Vi-ieze nog een ontmoeting met de familie Vane-Jonker die in 1952 naar dat land emigreerde en waarvan ook dia's werden vex-toond. Aan het slot bracht de heer A. Hoek (vice-voorzitter) de heer De Vrieze dank voor het vertonen van deze fraaie dia-serie, die enige uren in beslag nam. De beroemde Amerikaanse via-niste Ruth Laredo. HAAMSTEDE, 25-2. In de afgelopen week hield de coijp. landbouw vereniging „Concordia et Confidentie" in hotel „Bom" te Haamstede haar jaarvergadering. De voorzitter de heer W. P. de Vrieze sprak in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom tot de ere-voorzitter de heer M. O. Hanse sr. en het lid van verdienste de heer P. C. Hanse. De voorzitter vestigde er de aandacht op dat er weer veel onzekerheden voor de deur staan. Zullen er nog de hoognodige nachtvorsten komen of gaan wij zo het voorjaar in, zo vroeg hij zich af. Na een erg natte en zachte winter kunnen zware nachtvorsten nog veel van de nu slechte grondstruktuur goedmaken, de vruchtbaarheid vergroten en een bijdrage leveren aan het vergemakkelijken van het zaaibed. Hier en daar heeft de wintertarwe nogal van wateroverlast te lüden. Wat zal de konsumptie-aardappelprijs gaan doen. Verder dalen of zich later nog her stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4