r Er komt een bergplaats op het t!urs(*™'^lcr Pr}rt het soede industrieterrein te Ouwerkerk in werk W. van Gilst PROBLEMATIEK VAN HET ALKOHOLISME DESKUNDIG DOORGELICHT Vonnis Lndwina Janssen: zes jaar 20.000 MIJLEN ONDERZEE Gemeenteraad Duiveland „Benelux, ons eigen buitenlandje" Staking- door meeuwen bombardement Informatie-avond „Cornelia" AGENDA Afscheid wethouder DUIVELAND, 2-3. De raad der gemeente Duiveland, hesloot op de jongste vergadering, onder voorzitter schap van bugenieester J. D. de Kam, op huil industrie terrein aan de Haneweg te Ouwerkerk, een gemeente lijke bergplaats te bouwen. Ter vergadering waren - wegens ziekte - afwezig mevr. A. P. van der Zande- Vleugels Schutter en wethouder A. L. Bakker. Aan het begin van de vergadering volgde de beantwoording van enkele op een vorige vergadering gestelde vragen. Zo had de heer Meerman (SGP) gevraagd of het niet wense lijk zou zijn een beter en doelmatiger gladheidsbestrijding in te stellen door aanschaffing van een andere installatie. Door de dienst gemeentewerken werd echter dit nog niet nodig ge vonden en onverantwoord daar zo'n grote investering in te steken. De heer Meerman vindt dat een betere gladheidbestrijding geen overbodige luxe is en bestrijdt ver schillende facetten, die door gemeen te werken zijn te berde gebracht. Desalniettemin Nblijft de oude toe stand gehandhaafd. Gevraagd naar de bestemming van de grond achter het nieuwe Dorps huis in Oosterland werd de heer Meerman geantwoord dat dit speel plaats wordt voor de peuters, en wat nog over is wordt door de ge meente beplant. Verder deelde de voorzitter mee dat wethouder Bak ker weer thuis is gekomen uit het ziekenhuis te Zierikzee. Hij wenste hem een spoedig algeheel herstel toe. Bij de ingekomen stukken waren verschillende goedkeuringen door Ged. Staten van Zeeland betreffen de raadsbesluiten van de vorige ver gadering. Voor de gemeente zullen de jaarsalarissen van de wethouders f 11.604,bedragen. Hiertegen be staan geen bezwaren. Via de Stich ting Bemiddelend Orgaan Rohyp is een verzoek om garantie van rente en aflossing voor een lening inge diend voor woningbouw in de Dok ter Schutterstraat te Oosterland. Dit wordt verleend. Parkeerprobleem Op het vrij smalle gedeelte van de Wethouder van Klinkenstraat te Nieuwerkerk tussen de Burgemees^. ter van Eetenstraat en de Dolfijn- straat, worden veelal voertuigen ge parkeerd aan één zijde. Dat parke ren gebeurt meestal aan de kant van het zwembad. Omdat daar te genover een uitbaning is gelegen on dervindt men ernstige hinder bij het in- en uitrijden van deze uit baning, indien er voertuigen staan geparkeerd voor het zwembad. Daarom is het gewenst dat het par keren wordt verboden aan de west kant van het gedeelte van de Wet houder van Klinkenstraat tussen, de Dolfijnstraat en de Burgemeester van Eetenstraat. Door een gele streep zal dit. worden aangegeven. Verder werd besloten te vekopen DEN HAAG, 2-3. Onder de titel „Benelux, ons eigen buitenlandje" gaan de nationale toeristenbureaus- van België, Luxemburg en Neder land een aktie beginnen om de be woners van de Benelux attent te maken op de toeristische mogelijk heden van de partnerlanden. Daarbij zal de nadruk vallen op de mogelijkheden 'in de drie landen om in. het voor- of naseizoen een korte vakantie, een daguitstapje of een weekeinde bij de Beneluxbuurrnan door te brengen. Angst van een kind DÜSSELDORP, 2-3. Twee dagen en nachten heeft een achtjarig meisje uit. Henri- chenburg bij Castrop-Rau.vel in Noordrijn-Westfalen in de dichte kroon, van een boom doorgebracht voordat het woensdag tot op heb bot ver kild toevallig ontdekt werd. Het kind was maandag van huis weggelopen en blijkbaar uit angst voor straf in de b.oom geklommen. Volgens de politie, die koortsachtig gezocht had en misdaad niet uitgesloten acht te, dankt de kleine haar leven waarschijnlijk aan een her dershond. Hel dier bleef maar bij de boom en vestigde daar door de aandacht van zijn vrouwtje.op het kind, dal nu met hoge koorts in een zieken huis ligt. DEN HAAG. Minister Van Doorn heeft schrijver Simon Car miggeit de PC hoofdprijs voor 1974 „toegekend De prijs - 8000 gulden - zal hem op een nog nader vast te stellen datum worden uitgereikt. voor de prijs van f 39,05 per ca, ex- klusief b.t.w. een tweetal percelen bouwgrond aan Den Domp te Ouwerkerk aan de heren J. C. M. van Os te Bergschenhoek en J. P. Albers te Rotterdam, bieden groot ongeveer 300 ca, voor de prijs inklu- siei' b.t.w. van totaal f 13.823,70. Bei den personen zullen hierop een wo ning bouwen binnen twee jaar. Boomgaard Op een vraag van de heer Hille- brand deelde de voorzitter mee dat de grond nu op vier percelen na. daar ter plaatse verkocht is. De' heer Hillebrand (PvdA) viel dit tegen, want hij dacht dat daar nog veel bouwgrond lag volgens het bestem mingsplan. Door de verkoop van het pand Ring 6 te Ouwerkerk is voor de Dienst Gemeentewerken een bergplaats verloren gegaan, en oor spronkelijk lag hel in de bedoeling op het industrieterrein aan de Hane weg in Ouwerkerk een nieuwe berg plaats te bouwen, waarvan de kos ten geraamd werden op totaal f 25.000,Het. verkochte pand bracht op f 12.500,dus ontoerei kend voor het nieuwe vervangende gebouw. Reden waarom getracht is een andere oplossing te vinden. Na de watersnoodramp is te Ouwerkerk een wijkgebouw, annex badgebouw van de grond gekomen, waarvan het laatste werd geëxploi teerd door de gemeente en het eigen lijke wijkgebouw door de afdeling van het Groene Kruis. Grond en ge bouw staan op naam van het Groe ne Kruis. Het badshuis is al enige jaren geleden gesloten, en een ge deelte van het wijkgebouw hoeft niet meer door het Groene Kruis ge bruikt te worden. Inwendige verbouwing Door een eenvoudige inwendige verbouwing kunnen deze twee ge deelten worden omgebouwd tot bergplaats voor de gemeente, waar van de kosten ongeveer f 11.000, inklusief b.t.w. kunnen bedragen. Het Groene Kruis wil het gebouw aan de gemeente overdragen in eigendom, inklusief de bijbehorende grond, groot 140 ca, alles gelegen aan de Zweedse straat te Ouwer kerk. De beide wijkgebouwen te Ooster land en te Nieuwerkerk staan ka dastraal op naam van de gemeente, hoewel de gemeente destijds toch alleen de 'beschikking had over de badhuizen. De laatsten zijn inmid dels opgeheven en deze ruimten aan de wijkgebouwen toegevoegd, in Nieuwerkerk als garage en te Oos terland als magazijn. Daar de gemeente geen enkel be lang heeft bij het bezit van wijkge bouwen wil men dit nu recht trek ken en met de Vereniging „Het Groene Kruis" Schouwen-Duiveland een ruil toepassen, nl, de wijkgebou wen te Oosterland en Nieuwerkerk tegen een gedeelte van het Ouwer- kerkse wijkgebouw. waarmee het Groene Kruis zich akkoord heeft verklaard. Met het bovenstaande kon de raad zich verenigen. Verder wordt door de raad een krediet van 11.000,beschikbaar gesteld voor de verbouw van de bergplaats te Ouwerkerk. Met ingang van 1 april 1977 zal er een algemene huurverhoging plaats vinden op grond van de Huurwet van 7 procent. De huren van niet- woningwetwoningen kunnen in ver band met de huurliberalisatie niet automatisch en éénzijdig worden verhoogd en er is overeenstemming vereist tussen huurder en verhuur der. Het is daarom billijk dat niet- vvoningwetwoningen worden ver hoogd met genoemd percentage. PORTO TORRES, Sardinië, 2-3. Dertig Italianen die werkzaam zijn in groeven op Sardinië zijn woens dag in staking gegaan, omdat ze er genoeg van hebben door meeuwen gebombardeerd te worden. Volgens de mannen pikken de honderden meeuwen plastic vziilnis- zakken van een naburige vuilnisbelt en laten ze van grote hoogte vallen oni ze te doen bersten en de inhoud naar buiten te Uilen komen. Het systeem- voldoet de meeuwen uitstekend, maar de stakers eisen van de gemeente Porto Torres dat zij de belt naar elders verlegt. Na de dinsdagavond gehouden raadsvergadering nam de raad afscheid van de heer W'. van Gilsl die onlangs als S.G.P. wethouder is afgetreden. In zijn afscheidswoord zei de burgemeester, alle omstandigheden die tot het vertrek van de heer Van Gilst aanleiding hebben gegeven ten spijt, en in acht nemend het dringende verzoek van de heer Van Gilst niet te veel afscheidswoorden aan hem te wijden is het kollege van mening toch nog even in het kort bij dit vertrek le willen stilstaan. Naar de mening van het kollege geeft zijn. staat van dienst voor de gemeente Bruinisse daartoe wel enige aanleiding. In onderstaande kommissies heeft de heer Van Gilst zitting; gehad vanaf 1953 tot op he den; c.a. funktiesbekleed - Kommis sie openbare werken, kommissie voor bezwaarschriften A.B.W.; Alge- meenbestuur van het weikvoorzie- ningssehap Schouwen-Duiveland Algemeen bestuur van de stichting Protestantse, bejaardenzorg Duive land Aandeelhoudersvergadering n.v. Bruigverbinding Haringvliet; Gemeenschappelijke regeling tech nische dienst kring Bruiinisse/Mid- denschouwen; Kommissie voor de wet werkloosheidsvoorziening; Kom missie Rijksgroepsregeling werklo ze werknemers; Vrijwillige red dingsbrigade Bruinisse. In 1948 me dewerker bij de heroprichting van de Christelijke lanclarbeidersorgani- satie. In 1948 méde oprichter van de Christelijke bouwvakarbeiders bond te Bruinisse. In 1951 mede oprichter van de besturenbond Bruiniisse waarvan vele jaren voorzitter ge weest. Vanaf 1948 tot heden mede oprichter van een plaatselijke kom missie van het T.B.C. fonds „Draagt elkanders lasten". In 1958 oprichter van een afdeling Bruinisse van de Chr. bond van overheidspersoneel. Voorts is de heer Van Gilst een groot aantal jaren bestuurslid en voorzit ter geweest van de plaatselijke Groene kruisvereniging en wethou der sinds 1956. Deze lijst spreekt voor zichzelf en behoeft geen kom- mentaar. Lange periode „Drie en twintig jaren raadslid maatschap waarvan twintig jaar wethouder is in de politieke arena een lange periode". Hij vervolgde „zelf heb ik daarvan nu 14 maanden de heer Van Gilst als raadslid en wethouder meegemaakt en heb ik u ervaren als iemand die bepaald van zijn hart geen moordkuil maakt en do Cr uw wijze van uitdrukken een zekere bekendheid hebt verworven en menigmaal bij andere de haren wel eens overeind deed zetten. Dit is geen verwijf het behoorde, bij uw karakter en persoón. Ndclt was u iets te veel als hét belang van Brei dit vroeg, waarvoor u terécht en té' onrecht veel kritiek heeft moeten oogsten. ZIERIKZEE. 1-3. Dinsdagavond jl. werd in de voor malige kleuterschool achter de Corneliastichting een informatieavond gehouden over alkoholisme. De organisator, de heer \YBarezuk kon in zijn openings woord een groot aantal belangstellenden begroeten. Als eerste sprak drs. A. J. v. d. Hoorn over de medische gevolgen van al- koholmisbruik. Spreker vond dat allen een taak hebben in de oplossing van het aktuele probleem alkoholisme. De gevolgen van drankmisbruik nemen duidelijk toe. Reeds in oude tijden was alcohol bekend, het werd beschouwd als eeri predufct dat spontaan in de na tuur ontstond - door gisting van sui kers - en waaraan men bepaalde gunstige invloeden toekende (verho ging van het prestatievermogen en opwekking van de eetlust). Geleide lijk aan is men het neveneffekt van de beneveling belangrijker gaan vin- eten darf de drank op zich en men is cte alcohol eruitgaan lichten en gaan koncentre ren. „Thans koopt men vaak alleen maar industrie-alcohol met een smaakje en gaat het niet meer om een edele pittige drank, maar om van de büwerking te profiteren", aldus de heer Van den Hoorn. Alcohol heeft een remmende wer king, in de eerste plaats is het een rem op je eigen remming, zedat men wat overmoedig wordt. Weldra gaan echter ook de andere remmingen overheersen, zodat men niet meer de geplande bewegingen kan uitvoe ren en niét meer goed kan praten. Als men door zou drinken zou men tenslotte in een toestand van bewus teloosheid geraken. Gevaar voor lever Spreker legde uit dat de alcohol die in 'het lichaam is opgenomen het ook weer moet verlaten. Twee pro cent wordt uitgeademd, maar het grootste gedeelte wordt verbrand in de lever, die daar een beetje onder lijdt. Al bij een vrij geringe hoeveel heid alcohol kan een lichte bescha diging van het leverweefsel ontstaan. De lever kan zich weer spoedig her stellen als men niet blijft doordrin- Het gevaar is echter dat men naar alcohol dreigt terug te verlangen. De uitwerking op het lichaam wordt veel uitgebreider als de lever elke. dag een grote dosis alcohol te ver werken krijgt. Dit orgaan kan het tenslotte niet meer aan en er onstaat een chroni sche levenbeschadiging. Andere schadelijke gevolgen van alcohol misbruik noemde de heer Van clen Hoorn beschadiging van de alvlees klier. van het zenuwstelsel en van de hartspier. Alcchcl heeft een gun- tige uitwerking op de verwijding van de bloedvaten, hoewel men een grote dosis moet gebruiken om een goed effekt te bereiken. Spreker ncemde dan ook de opmerking: „Ik di ink een borreltje voor de bloedva ten", een smoesje. Bij een verslaaf de treden ook psychische verande ringen op. Men zou al van een lich te verslaving kunnen spreken als gezegd wordt dat men niet kan eten zonder eerst twee borreltjes te drin ken.^ Ontwennings verschijnselen Typische onwenningsverschijnse- len als men ploseling ophoudt met drinken zijn beven en hallucineren (b.v. het zien van kleine diertjes). Zeer ernstig is de toestand als men dusdanig geestelijk is aangetast dat normaal menselijk kontakt niet meer mogelijk is. De heer Van den Hoorn was van mening dat de alcohol rela tief gezien te goedkoop is. Verder had hij ook kritiek op de Sterrekla- me. waarin drank als zeer onschul dig, maar met geweldige effekten wordt aangeprezen. Spreker besloot zijn causerie met de wens dat men, met behoud van het genot, zal trach- V eranderingen In de 23 jaren van uw raadslid maatschap heeft u heel wat veran deringen en veel in de gemeente tot stand zien komen. Persoonlijk weet ik van u dat. bet vervullen van de wethoudersfunktie u de laatste tijd niet gemakkelijk viel. Uw staat van dienst overziende meen ik te mogen stellen dat het gcede daarin overheerst en u daar op in tevredenheid kunt terugzien. Namens het kollege en de raad bood de burgemeester de heer Van Gilst de bekende pentekening van Bruinisse aan. Ook andere sprekers voerden bij gelegenheid van dit af scheid het woord. We komen er nog nader op terug. LAATSTE NIEUWS TEL AVIV, 3-3. De rechtbank in Tel Aviv heeft donderdag de 24- jarige Ludwina Janssen uit Breda veroordeeld tot zes jaar gevangenis^ straf. De rechtbank achtte haar schuldig aan het verzamelen van in lichtingen met het doel de staat Is raël in gevaar te brengen en hulp te verlenen aan een illegale organi satie. Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling (20.000 mijlen onder zee). Het Wapen van Zeeland, 20.00 uur, jaarvergadering Luctor et Emergo. Brouwershaven Stadhuis Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Noordgouwe Ver.-gebouw. Wereldgebedsdag. 20.00 uur. Scharendijke Hotel „Het Witte Hert", 20.00 uur, ldaverjasavond. Bruinisse Ger. Kerk, Wereldgebedsdag, 20.00 uur. Herv. Ver.-gebouw. Feestavond Vo gelver. 20.00 uur. Zaterdag 5 maart Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging, (Der Zigeuner baron). Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Sneldamtoernooi 9.45 uur (v.m.). Coricertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (20.000 mijlen onder zee). Dreischor 20.00 uur, dansavond „Band Zonder Naam", m.m.v. „De Medleys". Maandag 7 maart Zierikzee Theo Thijssenschool, kijkavond Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus.' Huis van Nassau. Ledenvergadering Fok- en Kontrolevereniging S.-D. 19.30 uur. ten het misbruik van alcohol tegen te gaan. „Sociale problematiek" De heer H. Korstanje, maatschap- pel ijkwerker aan het Zeeuws consul tatiebureau voor alcoholisme en drugs te Middelburg, sprak vervol gens over: „De sociale problematiek rond alcoholmisbruik". Spreker stel de dat alcohol in onze kuituur vaak meer schade aanricht dan alle an dere drugs. Toch wordt de drank door een andere bril bekeken omdat het sociaal geaksepteerd en gewaar deerd wordt. Pogingen cm alcohol uit te bannen (b.v. de drooglegging van Amerika) hebben in het verle den geen succes gehad. Ook het ex tra duur maken van drank zag de heer Korstanje niet als oplossing. Met wat cijfermateriaal toonde spreker aan dat het alcoholgebruik in de laatste dertig jaar enorm is toegenomen. „Dat wil niet zeggen dat we allemaal misbruikers gewor den zijn, maar de norm voor het so ciale gebruik is veel ruimer gewor den", aldus de heer Korsanje. Op merkelijk is dat het drankgebruik vooral is toegenomen bij vrouwen en jongeren. Men begint thans op veel jeugdiger leeftijd met drinken. Andere benadering Vroeger kende men een nogal mo raliserende benadering van het al coholisme. Zo werden de verslaaf den vaak slappelingen genoemd. La ter ontstond een benadering vanuit het ziektebegrip, die een weten schappelijk aanpak mogelijk maak te. De heer Korstanje noemde dit een belangrijke ontwikkeling, omdat het alcoholisme nu wordt gezien als een symptoom van achterliggende pro blemen. Een gevolg van die stelling was dat men niet alleen naar de drinker maar ook naar de mensen om hem heen ging kijken. De gezinnen van verslaafden werden niet langer als slachtoffers maar als mogelijke voe dingsbodems van de problemen ge zien. De heep Korstanje beslcot met de stelling dat het bij alcoholisme vaak gaat om een kombinatie van de persoonlijkheid van de gebruiker en van sociale faktoren. Naar aanleiding van deze beide le zingen ontstond een levendige dis- kussie waarop wii in een volgend nummer nog nader zullen terugko men. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE ZATERDAG 5 en ZONDAG 6 MAART 1977 Walt Disney presenteert KIRK DOUGLAS JAMES MASON PAULLUKAS PETER LORRE ,n 20.000 LEAGUES UNDERTHESEA naar het bekende boek van Jules Verne. TECHNICOLOR CINEMASCOPE Uitgebracht door CFM filmverhuur Toegang 14 jaar Aanvang 20.00 uur. Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 8 maart Zierikzee Theo Thijssenschool, kijkavond Noordgouwe (Brouwershaven) Hotel Van der Weijde. Midden- standsvereniging. 20.00 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus", herhalingskursus E. H.B.O., 19.30 uur. Donderdag 10 maart Goes „De prins van Oranje". Zeeuws Coördinatieörgaan. 19.30 uur. Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denavond C.J.V. 19.30 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur; concert Am sterdams Phiilharmonisch Orkest O.I.V. Anten. Kersjes, soliste Rüth Laredo, piano, (ZVU). Herv. Ver.-gebouw. Jaarfeest C.J.V. (S).20.00 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek". 19;30 uur. Voorjaarsvergadering H.S.V. „De Krabbe". Serooskerlte Dorpshuis. Streekfederatie Pv.d.A. 20.00 uur. Zaterdag 11 maart Scharendijke Herv. Ver.-gebouw, 14.00-17.00' uur, Welfare-tentoonstelling afd'. Schou wen (Westhoek) Rode Kruis. Maandag 14 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Dinsdag 15 maart Scharendijke Raadhuis, vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Vrijdag 18 maart Haamstede Zaal Ger. Kerk, Natuur- en Vogel wacht, 19.45 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee R.K.-kerk Concert Zierikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Concertzaal.. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uur. Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Donderdag 3 maart Oosterland Cafetaria „Neffen d'Euie", 19.00 uur „Breng eens een zonnetje", (voor de bejaarden). Bruinisse Afd. Philatelica. 19.00 (jun.) en 20.00 uur. Vrijdag 4 maart Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Ouderavond J. L. de Jongeschool en „De Maltarak kers''. 19.30 uur. Lutherse kerk, wereldgebedsdag, 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zei (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging; (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2