Zaterdag 16 april open kampioenschappen GROOT SJOEL-TOERNOOI BIJ HERDENKING VIJFJARIG BESTAAN SPORTCENTRUMONDERDAK' Oosterland krijgt flink Dorpshuis aan Sint Joostdijk STREEKNIEUWS Duitse F104 neergestort in de Noordzee De verpleegprijzen in ziekenhuizen Goede vordering werkzaamheden afvalwaterleidingen Duiveland Jaarvergadering Zangvereniging „Nu met Hope" Burgh SALARIS REKENING Zeeuwse kerncentrale werkt weer Commentator zei „D.V." Minister Lubbers verwacht weer forse prijsstijgingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 februari 1977 e Nr. 22055 3 ZIERIKZEE, 24-2. Vrijdag 15 april a.s. zal het 5 jaar geleden zijn dal de toenmalige staatssecretaris Vonhof het sportcentrum „Onderdak" officieel opende. Ter herdenking van dit feil zal op zaterdag 16 april a.s. een groot sjoeltoernooi worden georganiseerd om hel open kampioenschap van Scliouwen-Duiveland. Als op deze foto zal hel straks toegaan op het grote sjoeltoernooi in „Onder dak" bij gelegenheid van hel vijfjarig bestaan van het sportcentrum. Dit deelde de voorzitter van liet sportcentrum wethouder W. den Boer in een donderdagmiddag in het restaurant van het sportcentrum ge houden persconferentie mee. Bewust is voor dit evenement gekozen daar een ieder (van 6 lot 80 .jaar) hier aan kan deelnemen. Hoewel in ons land in de afgelopen jaren een toenemende belangstelling voor het sjoelen als sport valt te konstateren - er werden reeds toer nooien om het kampioenschap van Nederland georganiseerd - betekent het toernooi voor Zeeland een pri meur. Van het bestuur kreeg men het (Adv.) In een „nutsbell" laat zich - wie heeft er veel tijd tegen woordig? - de televisieru briek van de ZIERIKZEE SCHE NIEUWSBODE, ge makkelijk lezen. De vraag: „wal is er vanavondlaat zich met die rubriek snel be antwoorden. Even kijken in .uw. eigen krant. Als bij al weer de deur uit is voor buurman, hebt u niets aan al die informatie. Zo is dat ook! plan om iets in deze geest ter gele genheid van het 5-jarig bestaan te organiseren, toen bleek dat in Zie- rikzee de hei*en J. Lindhout en F. Bergsma ook met iets dergelijks be zig waren. Met deze heren is toen kontakt op genomen en de krachten, zijn gebun deld. In de kommissie die het toer nooi gaat organiseren hebben nu zit ting de heren J. Lindhout, F. Berg sma, G. J. Dijkstra, L. Hart. A. P. den Reijer, G. Wagtendonk, J. Kloet en J. P. v. Heze. Verwacht wordt dat zo'n 800 per sonen aan het toernooi, dat te 10.00 uur aanvangt, zullen deelnemen. 45 sjoelbakken In de sporthal zullen hiervoor 45 sjoelbakken worden opgesteld, ter wijl er 60 kontroleurs nodig.zullen zijn om alles'in goede banen te lei den. Medewerking hiervoor is dooi de komissie o.a. gevraagd aan de jeugdsociëteit Brogum. Er zal gespeeld worden in de leef tijdsgroepen van 6 tot 11 jaar; 12 tot 16 jaar en ouderen. Het inschrijfgeld voor deelname is vastgesteld op f 2.bij de voorver koop, terwijl dit op de dag zelf f 2,50 zal bedragen. Als voorverkoop adressen heeft men momenteel sport centrum Onderdak, het Leger des Iieils en Verhage's speelgoedhuis. Ook buiten Zierikzee zullen er adres sen zijn, waar men de kaarten kan krijgen welke nog nader worden ge publiceerd. Voor het toernooi zal een Streefdatum oplevering half mei OOSTERLAND, 24-2. Bij het be treden van het in aanbouw zijnde ..Dorpshuis" aan de Sint Joostdijk al hier, het voormalige Ned. Herv. Ver enigingsgebouw, komt men onder de indruk van de ruimte, die hier ge creëerd wordt. Door aanbouwing van een flinke ruimte, een zaal met toebehoren van ongeveer 300 m2 met plat dak, waar in ook nog een zaal voo.r de peuter klas kan gemaakt worden van onge veer 80 m2, wordt hier een prach tige gelegenheid geschapen voor het verenigingsleven in het dorp. De peuterspeelzaal kan door een schuif wand: worden gemaakt, en verder komt er in de zaal een podium van uitneembare blokken, dat in feite overal kan worden neergezet waar het nodig is. Speelplaats Aan de noordzijde van deze nieu we aanbouw komen bergmimten voor de verschillende verenigingen en een keukenruimte. Bovendien blijft aa.n de voorzijde het bestaan de zaaltje nog intact, zij dan ook ge heel gerenoveerd, groot ongeveer 122 m2 voor vergaderingen van kleine re omvang. Op de plaats waar voor heen de keuken was komen nu toil- letten voor dames en heren en de garderobe. Bulten het gebouw is een berg plaats gebouwd, inclusief wasgele genheid, voor de peuters en verdér is luier de speelplaats voor deze klein tjes buiten, terwijl de gemeente ver der, een beplanting aanbrengt op de plaats waar momenteel nog volks tuintjes zijn. Het stucadoorwerk is al een heel eind op stap en momenteel zijn, de timmerlieden bezig het plafond in de grote zaal te maken, dat van geschei den schroten wordt vervaardigd. Dit is in de kleinere voorzaal al gebeurd. Als streefdatum voor oplevering wordt genoemd omstreeks half mei a.s. Er moet echter nog heel wat ge beuren eer het zover is. Het geheel is een creatie van het architecten bureau Chr. Schonis uit Sas van Gent Hoofdaannemer is bet Bouw en Aannemingsbedrijf fa. Capelle- S touten, in samen werking met tim merbedrijf L. M. Meerman, en nog'- enige onderaannemers. Oosterland krijgt een mooi Dorps huis waarvan bet verenigingsleven kan profiteren. aantal fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Als speciale attraktie zal op deze dag ook een uurwedstryd worden georganiseerd waarbij het er om gaat wie het hoogste aantal punten scoort. Oprichting sjoelcluk Op deze dag zullen door de heren Lindhout en Bergsma initiatieven worden genomen om te komen tot het oprichten van een sjoelklub, een mooie gelegenheid nu het spoelen als sport wordt gepresenteerd. Terugblik De voorzitter gaf bij deze gelegen heid ook nog eens een terugblik op het tot standkomen van het sport centrum en hét gebruik hiervan in de afgelopen 5 jaar. Dank zij de zeer grote inbreng van de bevolking van Schouwen-Duiveland, die met 1100 inschrijvingen f 400.000 op tafel bracht en nog f 60.000 verkregen uil andere aktivileiten, kon het cen trum worden gerealiseerd. Door de raad van Zierikzee werd f 500.000,- beschikbaar gesteld uit de gasreserve vaim het provinciale bestuur kreeg men de volle medewerking en de maximale subsidie van f 200.000.-, terwijl door CRM alle gangbare sub sidies werden verstrekt. Voor het eerst werd er in dat jaar aan de bouw van 6 zwembaden subsidies verstrekt waarbij Zierikzee bij de zes gelukkigen was diie dit ten deel vielen. Als men dc vraagt stelt of het sportcentrum aan de gestelde ver wachting heeft beantwoord en men ziet dan de cyfers van het afgelopen jaar dan kan dit niet anders dan be vestigend worden beantwoord. In totaal werden er toen 127547 zwemmers- en 93300 sportbeoefe naars dm: de sporthal getelt. Met de bezoekers mee kan gesteld worden dat de sporthal doop rond de 250.000 mensen iin 1976 is bezocht. Ondanks deze bijzonder goede bezetting geeft de exploitatie (zwembad) nog wel wat zorgen. Ieder jaar moet daar worden bü- gepast, van welk bedrag de gemeen te Zierikzee het grootste gedeelte voor zijn rekening neemt, terwijl door de gemeenten Middenschou- wen, Weslerschouwen en Brouwers haven f 3,50 per inwoner wordt bij gepast en door de gemeente Brui- nisse f 2.65 en de gemeente Duivc- land f 2,25. Bach-concert te Oude-Tonge Zaterdag 26 februari a.s. geeft de bekende organist Kees van Eersel een concert op het prachtige Frobe- niusorgel van de Ned. Herv. Kerk te Oude-Tonge. Behalve het orgel be speelt Kees van Eersel die avond ook een 2-manualig klavecimbel. Op bei de instrumenten worden Bach-wer- ken vertolkt. Het klavecimbel Hoewel een klavecimbel in het al gemeen gebruikt wordt als begelei dingsinstrument, wordt het deze avond alleen solistisch gebruikt. Het betreft namelijk een nieuw gebouwd instrument met twee klavieren en verscheidene registers zodat het hiervoor geschikt is. Een aardig ge geven is het feit, dat dit klavecimbel gebouwd is door een oud-inwoner van Ooltgensplaat n.l. Kees Bom. Het programma Zoals vermeld bestaat het pro gramma uit louter Bach composities, t.w. op orgel de toccata, adagio en fuga in C en het koraalvoorspel „Dies sind die heil'gen zehn, vervol gens op klavecimbel de toccata in d moll en de eerste partita. Expositie in Zeeuws kunstenaarscentrum Van 5 tot en met 31 maart a.s. wordt in het Zeeuws Kunstenaars centrum aan de Lange Noordstraat te Middelburg een expositie gehou den van werken van Guus de Ruiter. Zaterdagmiddag 5 maart wordt dt»> tentoonstelling geopend door drs. A. J. H. Mutsaers. ZIERIKZEE Kontaktbijeenkomst Vrouwenverenigingen Op woensdag 2 maart gaat de Her vormde Vrouwengroep „Wees een zegen" op bezoek bij de Gerefor meerde Vrouwenvereniging „De lampen brandende". Deze kontakt bijeenkomst vindt plaats in de zaal aan de St. Domusstraat. HAAMSTEDE Jaarvergadering Natuur- en Vogelwacht Op 18 maart a.s. wordt in de re- kreatiezaal van de Ger. Kerk te Haamstede, de jaarvergadering ge houden van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Verder vindt bestuurs verkiezing plaats. Aftredend zijn mevr. Van Dalsen en de heren F. Beekman, p. M. van Dalsen, W. .Tan- se en F. Schoonakker. Allen zijn her kiesbaar, met uitzondering van mevr. Van Dalsen. Aan twee nieuwe na- tuurgidsen zullen diploma's worden uitgereikt. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De raad van Duiveland komt op dinsdagavond 1 maart a.s. in een openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De agenda bestaat uit 16 punten, na de opening komt een aanvraag om garantie ten behoeve van een geldlening voor woningbouw aan de Dokter Schutterstraat te Oosterland door de heer L. Verkaik te Monster. Verder behandeling van verkeers maatregelen aan de Wethouder van Klinkenstraal te Nieuwerkerk. Ver koop grond te Ouwerkerk aan J. C. M. van Os, en J. P. Albers, en ver volgens een ruilingstransaktie met de Groene Kruisafdeling. Vervol gens vaststelling huurverhoging van de gemeenlewoningen en hel aan gaan van een gemeenschappelijke regeling Intergemeentelijke Sociale Dienst. Verder vaststelling voor schot vakonderwijs en definitieve vaststelling vijfjaarlijkse afreke ning openbaar kleuteronderwijs: 1966-1970. Vervolgens beschikbaar stelling krediet wijziging verlichting gemeentehuis en een krediet voor waterzuivering van het gemeente lijk zwembad. Tenslotte volgt de derde wijziging van de gemeentebe groting 1977. OOSTERLAND Vergadering Landbouwvereniging Woensdagavond 2 maart a.s. houdt de landbouwvereniging „Door Een dracht Sterk" alhier ha^r algemene ledenvergadering in cafetaria „Nef- fen d'Eule". Na de opening komen notulen en ingekomen stukken en mededelingen, gevolgd door rekening en verantwoording over het boek jaar 1976, waarna bestuursverkiezin gen. Aftredend zijn de heer Jac. Ni- kerk (herkiesbaar) en de voorzitter, de heer H. J. van de Zande (niet her kiesbaar). In de Commissie van Toe zicht is aftredend de heer Leendert van Dijke Az, die niet herkiesbaar is. Verder zal de heer W. Roelse uil Koudekérke een lezing houden over zijn reis door Hongarije met verto ning van lichtbeelden. Bejaarden naar Ouwerkerk Op woensdagmiddag 2 maart a.s. heeft de bejaardensociëteit van Oos terland een uitnodiging ontvangen voor een gekombineerde samen komst te Ouwerkerk van alle be jaarden uit de regio. Het belooft weer een. gezellige middag te wor den. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Meisjesclub „De Kwakers" De meisjesklub voor 8 t m 11 ja rige beeft een erg leuke naam ge kregen namelijk „De Kwakers". Deze klub .die vijf weken geleden van start is gegaan is reeds zo groot gegroeid dat er problemen zijn gere zen wat de lokaliteit betreft. De eer ste vijf weken hebben ze de bene denruimte van 'het „Durps'uus" mo gen gebruiken met de bedoeling daarna naar het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw te gaan. Deze noodoplossing was nodig omdat de eerste vijf wéken nadat 'de club is opgericht bet verenigingsgebouw bezet was wegens een verkeerscur- sus. Nu de club zo groot geworden is kan deze niet in de bestuurska mer wanneer op donderdagavond dc grote zaal bezet is. Na overleg is men tot de oplossing gekomen de bij eenkomst van de meisjesklub te ver zetten van donderdagavond naar zaterdagmorgen. De eerste bijeen komst op zaterdagmorgen is 5 maart van half elf tot -twaalf uur. Voor de ouders die vonden dat bet donder dag 's avonds te laat werd voor hun dochter is 'het nu geen belemmering mee,r hen te laten gaan. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer O. Schraver is te Utrecht met lof ge slaagd voor het examen autorijin- slrukteur - methodische rijinstruktie. TERSCHELLING, 24-2. Een F 104 van de Duitse luchtmacht uil Buchel is donderdagmiddag bij Terschelling in de Noordzee gestort. Het toestel nam deel aan schietoefeningen.. Tij dens de eerste schietoefening stortte het toestel in zee. Het stoffelijk over schot van de piloot die zich aan boord bevond is inmiddels door een politieboot aan land gebracht. Vol gens de rijkspolitie bevonden zich geen- andere mensen aan boord. UTRECHT, 24-2. Als de jongste prognoses van bel centraal orgaan ziekenhuistarieven uitkomen, zullen de verpleegprijzen in de algemene ziekenhuizen dit jaar met minder dan negen procent stijgen. Dat is een opvallend verschil met voor gaande jaren, toen de tai-ieven jaar lijks gemiddeld met rond de twintig procent omhoog gingen. De direc teur van het COZ, drs. D. J. Wagner, tekende hierdesgëvraagd wel bij aan, dat het COZ zich bij zijn bere keningen heeft gebaseerd op de eind vorig jaar door het Centraal Plan bureau voo.r 1977 verwachte stijging van de loonkosten- met ongeveer zes en van de prijzen, met 5,3 procent. DUIVELAND, 24-2. Dc werkzaam heden aan de afvalwaterleidingen welke te Oosterland en te Nieuwer kerk plaats vinden door het aanne mersbedrijf fa. Bellemakers B.V. te Almkerk, onder regie van het raad gevend ingenieursbureau Wittcvcen en Bos te Deventer, in opdracht van het Waterschap „Schouwen-Duive land", beginnen nu flink op te schie ten. De beide ondergrondse gemalen, zowel te Nieuwerkerk als Oosterland zijn gereed gekomen, en het ligt in de bedoeling om maandag 28 februari a.s. te beginnen de pompinstallatie erin te monteren. De ondergrondse leidingen liggen er allemaal in op nog een kleine 50 meter na bij de gemalen voor aansluiting. De 'vol gende week gaat men dan ook be ginnen de boel op te ruimen bij dc ingang van het Laurensweegje, zo dat er dan weer verkeer mogelijk wordt in deze weg, die nu tol de boerderij van de heer Van den Hoek, op „De Wereld", gesloten is. Wan neer alles naar wens verloopt zal de zaak waarschijnlijk in de derde week van maart in gebruik genomen kun nen worden. In het begin had men wel enige strubbelingen door de ex treem hoge waterstanden in de grond, voornamelijk bij het graaf werk van de gemaalputlen. doch over het algemeen zijn de werk zaamheden vrij goed kunnen verlo pen, ook al doordat vorst van enige betekenis achterwege bleef. Eén en ander zal een flinke verbetering be tekenen in de regio wat de milieu hygiëne betreft. Oudgedienden namen afscheid BURGII, 23-2. Door de zangvereniging „Nu met IIopc" te Burgh werd in café-bar „Dc Westhoek" de jaarvergadering gehouden met daaraan ver bonden een feestavond. De voorzitter de heer A. Ilogcnstcin sprak in zijn openingswoord een spe ciaal woord van welkom tot de dirigent van het koor de heer M. Hogenstcin en dc pianiste mevr. E. Vos-Simons. twee krachten die veel voor dc ver eniging betekenen. Na de opening gaf de heer A. Ho- genstein, ook fungerende als pen ningmeester, het financieel jaarover zicht, dat een klein nadelig slot te zien gaf. Namens de financiële kom missie werd verslag uitgebracht door mevrouw K. Tuinman-v. d. Bos, die haar waardering uitsprak over het financiële beheer, waarna zij adviseerde tot goedkeuring van de rekening over te gaan. Bij de bestuursverkiezing stelden de heer A. Iiogenstein, 55 jaar lid. en mevrouw J. v. d. Weel-Schoonaard, 40 jaar lid, zich niet meer herkies baar. In hun plaats werden benoemd de heer T. Fait en mevrouw M. Ge- leijnse. Nieuw bestuur Het. nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter de heer T. Fait, vice-voorzitter de heer Chr. Kouwen, sekretaresse mevrouw J. Hogenstein-Braam, penningmees- teresse mevrouw J. Felius en lid mevrouw M. Geleijnse. De beide scheidende bestuursleden, die beide lange tijd een bestuursfunktie heb ben vervuld, zegden aan het nieuwe bestuur hun volle medewerking toe als dit nodig zou moeten zijn. De vice-voorzitter de heer Chr. Kou- wen bracht beiden dank voor het vele werk dat zij gedurende een groot aantal jaren voor de vereni ging hebben verzet. Als blijk van waardering bood hij beiden een aan denken aan. Ledenaktie De leden-aktie waar men momen- Adverlentie Uw uitgaven zwart up wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur. gas, licht, abonnementen. Natuurlijk automatisch! En elke maand een vast bedrag naar uw spaarrekening. Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE teel mee bezig is heeft tot nu toe vijf nieuwe dames-leden opgeleverd. Daar het overgrote deel van het koor uit dames bestaat zou nodig het herenbestand moeten worden aange vuld voor het verkrijgen van een beter evenwicht. Hierna vond het feestelijke gedeelte plaats, waarbij bingo en een aantal andere spelletjes werd gespeeld, met een hapje en een drankje. BORSSELE, 24-2. In dc loop van deze week is de kerncentrale Bors- sele van de NV PZEM weer voleldig in bedrijf gesteld. Op 9 januari werd de centrale stilgelegd voor de jaarlijkse splijt stofwisseling. In de afgelopen ander halve maand zijn alle belangrijke onderdelen van de centrale nageke ken. Daarbij waren veel specialisten uit binnen- e «buitenland betrokken. De kerncentrale 'heel't vorig jaar een bedrijfstijd van 83 procent ge haald. Volgens de directie van de PZEM is dit een zeer hoog percen tage voor een kerncentrale. Ook de afvoer van de afgewerkte splijtstof heeft geen enkel probleem opgele verd, aldus een mededeling van de Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij. HILVERSUM, 24-2. Commentator Joop van Zijl heeft donderdagavond aan hel einde van het NOS-journaal van 20.00 uur de aankondiging van- de late journaals laten vergezeld gaan r>an de woorden Deo Volente". Drs. L. P. Dorenbos, voorzitter van de E.O., zei hierover: „Ik vind hel op z'n zachtst gezegd opmerkelijk. Indien hij dit heeft gemeend, is er niets op tegen, maar dal betwijfel ik". De E.O. zal zich hierover niet tot de N.O.S. wenden. De N.C.R.V. zal dat ivel doen. N.C.R.V.-secretaris J. Kieft. zei: „Het kwam bij mij over als een beslist ongepaste aardigheid- Ik ben van plan hiernaar bij de N.O.S. te informeren". Een xooord- voerder van de N.O.S. deelde mee, dat de N.O.S. voorlopig geen com mentaar heeft. UTRECHT. Tegen het eind van dit jaar hoopt NS een miljoenenorder te kunnen plaatsen voor in totaal 150 reizigersrijtuigen. De rijtuigen zullen een deel van het huidige ruim 280 eenheden tellend geü-okken reizi- gersmaterieel vervangen. In komende maanden DEN HAAG, 24-2. Minister Lub bers van economische zaken ver wacht over de periode medio januari tot medio april een prijsstijging van ruim 2,5 procent of bijna één procent per maand. Dit valt af te leiden uit hetgeen de minister zegt in een brief aan de organisaties, die betrokken zijn bij het prijsoverlcg. Hij schrijft, dat de prijsontwikke ling van de afgelopen twee maanden wel op een verder terugdringen van de prijsstijgingen van de afgelopen jaren duidt, maar toch een gefiat teerd beeld geeft. Het beeld wordt geflatteerd onder meer door de voortgaande prijsdaling van de groep aardappelen, groenten en fruit, die daarvoor een periode van zeer forse stijgingen had doorgemaakt, en door het uitstel van prijsverhogingen in verband met onbekendheid met de uiteindelijke loonsomstijgingen. De prijsstijging is wel zwakker gewor den en neemt weliswaar af. maar gaat nog door. Voor de periode ok tober 1976 tot april 1977 lijkt het de minister nu verantwoord, schrijft hij, om afgezien van onvoorziene ont wikkelingen uit te gaan van een stij ging, die niet hoger behoeft te zijn dan 2,5 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3