,Z0RG EN SAMENWERKING' KONSEKWENTIE CONCEPT-WETSONTWERP BASISONDERWIJS Tegenstrijdige belangen Parlementaire Rijnconferentie Theems buiten oevers Blauwe Belgische spoorwegstaking algemeen Paarden aten giftige takken LAATSTE NIEUWS Principe-akkoord over Haven-C.A.O. Midden en kleinbedrijf vrijgekomen AGENDA asbeststof Problematiek kleine Zeeuwse scholen ZIERIKZEE, 26-2. Op een thema-avond onderwijs in kleine kernen", die werd georganiseerd door de PvdA-afdeling BorseLe in „De Stenge" te Heinkens- zand. werd door inr. J. I'. Boersnia, lid van Ged. Staten een inleiding gehouden waarin hij de konsekwenties heliehtte van hel eoneept-ontwerp van wet op het ba sisonderwijs, waarbij hij uitging van de huidige situatie van het kleuter- en lager onderwijs in Zeeland. Volledige pais en vree zou te mooi •zijn na het destijds diep ingrypend besluit de Oosterschelde af te slui ten met een pylerdam. Die echte vrede is dan ook uitgebleven, omdat de belangengroepen duidelijk tegen strijdige verlangens hebben. Een waterschap bijvoorbeeld - beducht voor onveiligheid en ook voor de toekomst met zorg vervuld over de toestand van de Scheldedijken, ziet liever de doorstroomopeningen in de pylerdam niet al te groot. De visserij daarentegen is er al les aan gelegen die openingen juist zo groot mogelijk te houden. Iloe meer water door de monding van de rivierarm „naar binnen" stroomt, hoe liever, want dan kan het zeewa ter zo gunstig en zover mogelijk van dienst zijn voor de schelpdier kul - tuur. Die tegenstelling ligt dus zwaar op tafel en van de bewindslieden (verkeer en waterstaat en financiën) zal een soort Salomonsoordeel no dig z\jn. Pikante vragen in het ka- dcp van deze tegengestelde verlan gens werden gesteld door een twee tal Kamerleden (men zie de „ope ner" in het nummer van heden (vrij dag). Daarin wordt vragenderwijs gesuggereerd, dat niet de middenop lossing (kleinere) doorlaatopening de veiligste is, maar de maximaal gro- te(re) opening, een feitelijk nieuw gezichtspunt. Het zal uiterst interes sant zijn de visie van de bewinds man tc vernemen, nog los van de be slissing, die hij binnen niet al te lan ge tijd ter zake zal moeten nemen. Hoe vloeibaar ook, zo'n waterplas, maar ook het Grevelingenmeer is „heet hangijzer". De landbouw wil een zoet meer (evenals een zoet Zoommeer), maar de visserij is in opmars met liet aantonen van het belang van een zoute Grevelingen. Voor de oeslerkultuur (ook een vrij recent gegeven) kan de Grevelingen een bijdrage leveren en het vinden van goed mosselzaad in dit meer, is tot een jaarlijkse zaak geworden. Ook op dit punt vallen de standpun ten niet in een handomdraai te ver enigen. Er zal nog heel wat geduld voor belanghebbenden en wijsheid van degenen die beslissen gevraagd worden, voordat ook al deze proble men in het Deltagebied zyn glad ge streken. Op dit punt komt de mate rie op middellange termijn zeker nog frekwont in de publiciteit. Carter wil snellezen t WASHINGTON, 24-2. Presi- J dent Carter van de V.S. volgt J thans een kursus in snel lezen. Hij wil zijn huidige tempo van 700 a 800 .ivoorden per minuut i verbeteren. J i Carter zei woensdag, dat hij nog tijd heeft om enkele boe- ken per week te lezen. Wat voor boeken dal zijn. vertelde i Carter er niet bij. J i DEN HAAG. 24-2. Parlementsle den uit Nederland, Duitsland, Frank rijk, Luxemburg en Zwitserland en vertegenwoordigers van enkele Eu ropese organisaties hebben donder dag In Den Haag enkele voorstellen gedaan, ter bestrijding van de ver ontreiniging van de Rijn. De Neder landse delegatie, die onder meer pleitte voor een directe aanpak van de vervuilers en een perlementaire controle op de lozingen, kregen veel steun van. hun buitenlandse colle ga's. Een voorstel van de initiatief nemer van ide interparlementaire conferentie, de 'heer J. Terlouw (D' 66), ondervond weinig genade bij de deelnemers. Het betrof de instel ling" van een internationaal agent schap voor het beheer van hel stroomgebied van de Rijn. In de plattelandsgebieden speelt in het bijzonder het vraagstuk van de kleine scholen. Daarbij gaat het in hoofdzaak om twee punten: de ko mende integratie van het kleuter- en lager onderwijs, en de stichting- en instandhoudingsnormen. Mr. Boersma wees er op dat het bepaald een misverstand zou zijn te menen dat de problemen die zich m.b.t. deze twee punten ten aanzien van de kleine scholen voordoen een gevolg zouden zijn of worden van een eventuele invoering van het con cept-wetsontwerp. Dal is n.l. geens zins het geval. De diskussie is al van eerdere datum dan de publikatie van het concept-wetsontwerp. Maar een verschuiving in de aspeklen van de diskussie is wel te constateren. Tot voor enige jaren waren de discussies immers voornamelijk van onderwijs kundige aard. De kleine scholen werden immers in hun voortbestaan (nog) niet of zelden direkt bedreigd. Maar daarin is verandering geko men: het voortbestaan van vele klei ne scholen is thans wèl onmiddellijk in gevaar. Die dreiging mag echter niet op rekening van het concept-wetsont werp worden geschreven. Wel kan volgens mr. Boersma de vraag ge steld worden of in dat ontwerp vol doende rekening, is gehouden met de problematiek van dé kleine scholen ten platteiande. I-Iet vraagstuk van de kleine scho len is niet meer van louter onder wijskundige aard, maar is geworden tot een sociaal-cultu'reêl, Infrastruc tureel vraagstuk. Het raakt de gehele gemeenschap en de gehele maat schappelijke ontwikkeling. Het gaat mede om de leefbaarheid van de ker nen op het platteland. Het kleine- scholen-vraagstuk is daarmee van beleidsmatig-politieke aard. De dorpsbewoners hechten zeer grote waarde aan de aanwezigheid van een basisschool. Daling geboortecijfers Naar aanleiding van de in het con cept-wetonl werp geschetste plan ningsprocedure wees mr. Boersma op het feit dat het geboortecijfer sedert de vijftiger jaren enorm gedaald is. In de komende jaren wordt een da ling van het aantal leerlingen ver wacht met niet minder dan een kwart. Bij kleuterscholen is het ef- fekt: van daling van het aantal ge boorten duidelijk merkbaar. In Zee land zijn vele kleine scholen, méér dan in 't algemeen in Nederland. De vraag is „welke konsekwentie heel't het concept-wetsontwerp m.b.t. deze problematiek, de dreiging van het verdwijnen van vele kleine scholen?" Mr. Boersma meende dat het con cept-wetsontwerp in dit verband te leurstelt: het bevat weliswaar een soort planningsprocedure. maar daarnaast ook weer vaste normen LONDEN, 25-2. Voor het grootste deel van de vallei van de Theems van Lechlade tot Windsor bij Londen is de noodtoestand afgekondigd in verband met de hoge stand van het water van de rivier. In Oxfordshire is een aantal wegen onder water komen te staan en is landbouwgrond ondergelopen. Het water is gezwollen als gevolg van zware regenval in de afgelopen 24 uur. voor de stichting en instandhouding van scholen. Hij vergeleek in dil verband de toekomstige en de huidige stichtings normen. Hieruit kan worden gecon cludeerd dat het concept-wetsont werp het voortbestaan van een aan tal kleine scholen nog meer in ge vaar brengt dan de thans geldende normen. Mr. Boersma meende dat dit een voor wat betreft de konse kwenties voor vele scholen op het Zeeuwse platteland, belangrijke con statering is. Integratie Er is echter méér, want het ont werp brengt ook de integratie kleu ter en lager onderwijs dichterbij. Die integratie zal in tal van Zeeuwse ge meenten velerlei problemen opleve ren. Zeker in kernen waar kleuter onderwijs cn lager onderwijs elk van verschillende richting aanwezig zijn. De vraag welke zich onafwendbaar opdringt is: „Welke richting zal straks de nieuwe basisschool moe ten krijgen?" LEIDERDORP, 24-2. Bij de ver werking van asbestcement platen in de zagerij van de Leiderdorpse han del- en inbouwmaterialen Kruyt b.v. is blauw asbeststof vrijgekomen. Dat heeft het onderzoek van de in spectie van de volksgezondheid uit gewezen. Minister Vorrink van volksgezond heid en milieuhygiëne deelt, in ant woord op -vragen van het kamerlid C. van. Kuyen, mee dat d'e lozingen BRUSSEL, 25-3. De spoorwegsta king die donderdagavond om 22.00 uur in België begonnen is, blijkt al gemeen te zijn. 54.000 wei\knemei*s van de Nationale Maatschappij van de Belgische Spoorwegen hebben het werk neergelegd tot vrijdagavond 22.00 uur. Zoals bekend is deze sta king een onderdeel van een serie stakingsacties van het gemeenschap pelijk vakbondsfront in België, ge richt tegen het economisch en soci aal beleid van de regering. Alle stations in België zijn geslo ten. De treinen stopten bij het eerste het beste station dat ze omstreeks het. begin van het stakingsuur nog konden bereiken. BRUSSEL, 24-2. Een Belgische paardenhandelaar uit Eeklo heeft in de afgelopen weken acht paarden verloren die door vergiftiging om het leven gekomen zijn. Dat is een strop van ongeveer 20.000 gulden. Een on derzoek heeft uitgewezen dat de paarden omkwamen als gevolg van het eten van takken van een giftige taxushaag, de Taxus Baccata. ROTTERDAM, 25-2. De vice-voor- «itter van de vervoersbond N.V.V.- N.K.V. ,Siem Barendregt, heeft vrij dagochtend kort na zeven uur ver klaard dat de bonden mei de werk gevers een principe-akkoord hebben bereikt over de haven-c.a.o. Partijen hebben zich nu gebogen over een ge zamenlijk uit te geven communiqué. „Het is inderdaad een uitputtings slag geweest. We zijn tevreden over het resultaat, vooral omdat het erop lijkt, dat de stakingen kunnen wor den beëindigd", aldus mr. Pieters, voorzitter van de Scheepvaartvereni ging-Zuid die voorts verklaarde met de 2,5 procent prijscompensatie en de 1,8 procent initieel binnen de be schikbare ruimte van de havenwerk gevers te zijn gebleven. Mr. Boersma rondde zijn betoog af met de vraag „hoe klein mag de kleine school zijn", zijn inziens is dit de kernvraag. Hij achtte het wense lijk dat er aparte normen voor woon kernen op het platteland komen. Verder pleitte mr. Roersma er voor het begrip school in de wet zodanig te formuleren, dat kleine éénheden voor één school geleld zouden kun nen worden. Voornaamste konsekwentie van het concept-wetsontwerp voor het Zeeuwse onderwijs is volgens mr. Boersma: zorg en samenwerking. Hij hoopte op wat meer begrip bij de „voorschriftenvervaardigers" in de randstad. DEN HAAG. 24-2.. Om een verde re achteruitgang van bet aantal kleine en middelgrote ondernemin gen te voorkomen is het nodig dal deze bedrijven en bedrijfjes hun verkoopl'ormule afstemmen op het gewijzigde consumentengedrag. Ook aanvullingscursussen en individuele voorlichting door bijvoorbeeld een bedryfsconsulent kunnen deze on dernemers - winkels, schildersbe drijven etc. - helpen een aangepaste bedryfspolitick te gaan voeren. Wanneer daarnaast het publiek weer behoefte gaat krijgen aan een „fijn maziger" net van vakhandelaren dat zou aan de vermindering van het aantal vakhandelaren een einde kunnen komen. van asbesthoudende stof enige we ken lang hebben plaatsgevonden en dat. het derhalve niet, zoals eerder do or het bedrijf zelf was meege deeld, om een incidentele lozing gaat. Zoals gemeld werd de zagerij Van Kruyt OP 26 november van 'het vo rig jaar gesleten na klachten van buurtbewoners en de vereniging „Voorkomen is beter'' dat door het bedrijf stcf, waarin zich asbest be vond. werd geloosd. Oorzaak daar van bleek een defect 'in de afzuig installatie te zijn. De directie van het bedrijf deelde vrij kort na de sluiting mee dat tn. de asbestcement- plaat, die in de zagerij worden be werkt. alleen het mindergevaarlijke witte abest zou voorkomen. Achter af heeft men aan de inspecteur van de volksgezondheid meegedeeld dal men niet wist dat in deze platen ook blauw asbest verwerkt was. Asbest is. zoals in 1966 al bekend is ge worden, k ankervcrwekk en d ARTSENDIENST WEEKEINDE. Zaterdag 26 en zondag 27 februari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitehd voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter F. Buytendijk, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel'. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Du'iveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur Wegens verbouwing tijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 en van 18.00-18.30 uur. Vrijdag 25 februari Zierikzee Chr. Ger. Kerk. Spreekbeurt ds. R. Wurmband. 20.00 uur. J. W. v. d. Doelschool, Ouderavond. 19.30 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur. leden vergadering „Zang en Kleur". Brogum, 20.30 uur, „Vol Schouwse Hoop". Haamstede Hotel Bom. 19.00 uur, algemene le- denvergadering afdeling Burgh- Haamstede Z.L.M. Serooskerke Dorpshuis. Algemene vergadering af deling Noordwelle Z.L.M. 19.30 uur. Scharendyke Sporthal. 20.15 uur, Bingo-avond Z.S.C. Brouwershaven Jeugdgebouw. Uitvoering Smalstads Gemengd Koor. 19.30 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Oosterland Ds. J. Bogermanschool, 19.30 uur, le denvergadering/ouderavond Chr. Schoolvereniging. Bruinisse ,.'t Dur-ps'uus". Uitvoering „Nu met Hope". 19.30 uur. Zaterdag 26 februari Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging (Der Zigeuner- baron). Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film The Hin denburg. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, tweede uitvoe ring „Luctor et Emergo". Noordwelle Stra-feest. Begin: 14.30 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Sirjansland Verenigingsgebouw, 14.00 uur ver koop „Welfare"-werk t.b.v. het Rode Kruis. Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, Silly Thing (hard-rock); Disko '70 en film Uriah Heep Li ve. Zondag 27 februari Zierikzee Brogum, 19.30 uur, filmfestival. Concertzaal, 20.00 uur, film The Hin denburg. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Bruinisse Heiw. Ver.-gebouw. C.J.V.-ftlmavond 19.30 uur. Maandag 28 februari Zierikzee Concordia. Algemene vergadering V.V.V. 20.00 uur. Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Ouwerkerk Dorpshuis. Naaikursus, 19.30 uur. Dinsdag 1 maart Zierikzee Corneliastichting (voormalige kleu terschool), informatieavond alkoho- lisme, 20.00 uur. Haamstede Hotel Bom, vergadering Ver. Tuin- bouwondenvijs Schouwen-Duive- land, 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsverga dering Duiveland. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, gemeente raad. Woensdag 2 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Zaal St. Domusstraat, kontaktbijeen komst vrouwenverenigingen, 20.00 uur. Haamstede Kombi-school, ouderavond „Onder de wieken", 19.45 uur. Oosterland Bejaardenbezoek Ouwerkerk. Ver trek Ibus. 14.15 uur. „Nefferi d'Eule", 19.30 uur, vergade ring Z.L.M. Donderdag 3 maart Bruinisse Afd. Philatelica, 19.00 (jun.) en 20.00 uur. Vrijdag 4 maart Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Ouderavond. J- L. de Jonigeschoól en „De Maltarak kers". 19.30 uur- Lutherse kerk, wereldgebedsdag, 20.00 uur. Scharendyke Hotel „Het Witte Hert", 20.00 uur, klaverjasavond. Zaterdag 5 maart Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging, (Der Zigeuner- baron). Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Sneldamtoernooi 9.45 uur (v.m.). Maandag 7 maart Zierikzee Theo Th ij ssen school,, kijkavond Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Dinsdag 8 maart Zierikzee Theo Thijssenschool, kijkavond Noordgouwe (Brouwershaven) Hotel Van der Weijde. Midden standsvereniging. 20.00 uur. Donderdag 10 maart Goes „De prins van Oranje". Zeeuws Cpördinatieorgaan. 19.30. uur. Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denavond C.J.V. 19.30 uur. Vrijdag 11 maart Zierikzee Concertzaal, Amsterdams Philharmo" nisch Orkest, 20.00 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek". 19.30 uur. Voorjaarsvergadering H.S.V. ..De Krabbe". Maandag 14 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw. 13.30 uur, hand- werkcursus. Vrijdag 18 maart Haamstede Zaal Ger. Kerk, Natuur- en Vogel wacht, 19.45 uur. Zaterdag 19 maart Zierikzee R.K.-kerk Concert Zieriikzees Ka merkoor. 20.30 uur. Maandag 21 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Concertzaal. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uur. Maandag 28 maart Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcursus. Maandag 4 april Zierikzee Rode Kruisgebouw, 13.30 uur, hand- werkcurstis. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 ZAND Hij stond op een enorme berg zand, dat gebruikt ivordt bij de stadhuisrestauratie en omdat de zon even scheen en een vogel schel zat te fluiten in de bomen aan het Bed- deweeg, had ik opeens hevige aan drang iets tegen hem te zeggen. Zon der eigenwijs te ivillen zijn, moesten de mensen dat meer doen en dan - als 't even kan - niet altijd over het weer. Enfin het werd, „U mag weer maar fijn in het zand spelen!" Nou, daar kedc die man toch van op. Hij beende omlaag en had onmiddellijk een kant-en-klaar zandverhaal. Dat zand was bedoeld voor de on dergrond van de bestrating rond de nieuwe stadhuis-aanivinst en - zo vernam ik - dan geeft het niet of het zand zout is. En zout was het, want het kwam uit de Oosterschelde. Met selen kan men niet met zulk zand, want dat zout (wie zou het na 1953 hier niet weten?) ivreekt zich. Toch ivordt er wel zout gemetseld, nl. te Yerseke, waar de oesterloodsen vlak langs het water zijn opgetrokken uit stenen, voor de specie waarvan zout zand wordt gebruikt. Normaliter ivordt echter met rivierzand gemet seld en dat is alweer een stuk moei lijker te krijgen, want er wordt .ivat zand gebruikt in dit land en heus niet alleen voor de kattebak. In landen als Frankrijk en Bel gië mengt men - weer zo'n prachtig nieuwtje - bij het stukadoren var kenshaar door de specie. Worden de plafonds dan borstelig? Nee, want in de loop van de tijd slijten de uitste kende haartjes er af; ze verteren en met het haar is bereikt dat de ge stukadoorde laag er goed op blijft zitten. Het is feitelijk net zo merk waardig als de middeleeuwse tarwe korrels, die nog te zien zijn in de voegen va'n de St. Lievens Monster- toren. Heel dit verhaal heeft een minuut geduurd. Het is dus altijd de moeite ward zandscheppende mannen aan te spreken. Hoor je nog eens wat'. Dan blijkt bij alle muizenissen, het leven toch durend interessant te zijn. Ieder mens heeft zijn verhaal, zijn kennis, zijn opinie, zijn ervaring en het is de moeite waard ernaar te luisteren. Als we alles welen, nu ja weten, alles hebben gelezen, nu ja alles, alles hebben gelezen, nu ja nu ja alles, zijn we wellicht aan het eind van ons leven, met als slol- konklusie we weten nog maar heel weinig, want 'het leven is zo alles omvattend, zo ingewikkeld, zo veel zijdig dat een hart en verstand er maar een ietsje pietsje van kunnen meepikken. Zo is dat ook! SCHIERE1LANDMAN DEN HAAG. Kamerlid Jan Terlouw en mevrouw Nell Guijjaar-Haas, leden van de Nederlandse delegatie voor de Rijnkonferentie, die donderdagmorgen begon in het gebouiv van de Eerste Kamer in Den Haag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2