■ui. Roels en Van Kuyen willen informatie over doorstroomopening pijlerdam Natuur- en Vogelwacht wil bewaking van broedkolonies Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon Vragen over Oosterschelde Zorg 0111 rust Koningin en prins naar Oostenrijk Heelt U nog eenx goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN ramömen bepaal meteen uw nieuwe keus. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 februari 1977 133ste jaargang Nr. 22055 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797- 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Oosterland krijg! royaal Dorpshuis /55 Oosterland - Telefoon (01114) 1495 W Dealer van: r Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Range/Rover. Inbouwstation Landi den Hartog gasinstallaties alleen voor eigen merken. DEN HAAG, 21-2. Mei betrekking lol de hoedanigheid van de pijlerdam door de Oosterschelde in hel alge meen en de doorstroomopening in liet bijzonder, heb ben de Tweede Kamerleden Roels (P.v.d.A.) en Van Kuyen (P.P.R.) zich met een grool aantal vragen gewend lol de ministers van Verkeer en Waterslaal en van Financiën. 1. Is het waar dat dc minister van Verkeer en Waterstaat, conform zijn toezegging aan dc Kamer tijdens het Oosterscheldedcbat in juni 1976, een Interdepartementale Werkgroep Stormvloedkering Oosterschelde in het le ven heeft geroepen, samengesteld uit vertegenwoordigers van de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Financiën, Landbouw en Visserij, Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en een adviseur van de minister voor het Wetenschapsbeleid? Advertentie ZONNEMAIRE. Weliswaar de klompjes niet, maar wel de schoen tjesgingen donderdagavond van „klik, klik, klak" tijdens het optre den van de volksdansgroep op een bijeenkomst van de afdeling Brou wershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, in het vereni gingsgebouw aan de I. M. van der Bijlstraat. (Foto: Zierikzeésche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Advertentie ZIERIKZEE. Iti hel kader van de donderdag gehouden ouderavond van de .7. W. v. d. Doelschool aan de Raamstraat, werd met groot succes de kindermusical: „De wonderlijke machine van Prof. Kna.p" uitge voerd. De foto toont; de tableau de la troupe. Leerkrachten en leerlin gen geschaard rond de machine in een vrolijk gekleurde sfeer. De ou deravond werd geopend door de voorzitter van hel schoolbestuur, de heer C. A. van Oord en gesloten dooi de schoolleider de heer A. van Oos- terom. Tussentijds zong hel school- koor en werd gevolksdanst. Heden (vrijdag)-avond, wordt het geheel nog eens op de planken gebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Grootste opening 7. Is het verder waar dat voor alle in de vorige vraag genoemde aspek- ten geldt dat de grootste door stroomopening (variant 3,10 m, door stroomprofiel 20.000 m'-) de kleinste risiko's met zich medebrengt en dat de middelste opening (variant 2.70 m, profiel 14.000 m-) een middenpo sitie inneemt, met dien verstande dat 8. Onderschrijven de bewindslie den nog steeds de stelling dat een van de belangrijkste doelstellingen die aan de beslissing lot de bouw van de stormvloedkering-pijlerdam Oosterschelde ten grondslag heeft gelegen was en is het zoveel moge lijk integraal behouden van het hui dige karakter van de Oosterschelde? 9. Is het waar dat bij variant 2,30 m (profiel 11.500 m-) nog volgens het concept-advies d.d. 27-1-1977. onze kerheid beslaat ten aanzien van het behoud van dit karakter, vooral om dat ten aanzien van de beheersing van het zoutgehalLe na de rege ringsbeslissing van juni 1976 vragen naar voren zijn gekomen, waardoor de onzekerheden voor het behoud van het natuurlijke milieu en de schelpdiercultures groter zijn ge worden? 10. Is het waar dat de extra kos ten van variant 2,70 m nog niet de helft bedragen van die van variant 3,10 m, maar dat wat de voordelen betreft de variant 2,70 m dichter ligt bij die van variant 3,10 m dan die van variant 2,30 m? 11. Is het verder waar dat de in vraag 1 bedoelde Interdepartmentale Werkgroep, uitgezonderd de verte genwoordiger van het departement van financiën, meent dat de variant 2,70 m (profiel 14.000 m-) een rede lijk evenwicht vertoont tusse,n de extrakosten en de te behalen voor delen? 12. Is het ook waar dat de verte genwoordigers van de ministeries van financiën en verkeer en water staat, ondanks de konklusies van op een na alle leden van de Interdepar tementale Werkgroep, menen dat het niet verantwoord lijkt extra-midde len uit te trekken voor een vergro ting van het doorstroomprofiel? 13. Zijn de ministers van mening dat indien zij gehandeld hadden overeenkomstig het bepaalde in het onlangs door de Kamer aanvaarde wetsontwerp Openbaarheid van Be stuur en de in deze nota vermelde feitelijke gegevens, beleidsprognoses en beleidsalternatieven openbaar hadden gemaakt althans toch in ie der geval de nota ter beschikking hadden gesteld van de leden van de '■Vaste commissie voor verkeer en waterstaat, het stellen en beant woorden van de vragen 1 tot en met 12 niet nodig ware geweest? 14. Wanneer kan een regeringsbe slissing t.a.v. het doorstroomprofiel in de pijlerdam-Oosterschelde wor den tegemoet gezien? DEN HAAG, 25-2. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn vrij dagmorgen van de vliegbasis Soes- terbèrg vertrokken voor hun jaar lijkse wintersportvakantie in Lech in Oostenrijk. Zij worden midden maart in Ne derland terug verwacht. Een en an der deelt de rijksvoorlichtingsdienst vrijdag mee. Maar zie, gelijk het meestal f doel; 't komt anders uil dan men vermoedt. Wilhelm Busch (1 Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking In het algemeen veel bewolking en geen regen van betekenis; plaatselijk mist; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; minimum temperaturen ongeveer 3 graden, maxima morgen omstreeks 6 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 febr. Zon op 7.33, onder 18.14 Maan op 11.06, onder 2.14 27 febr. Zon op 7.31, onder 18.15 Maan op 11.51, onder 3.07 28 febr. Zon op 7.29, onder 18.17 Maan op 12.43, onder 3.55 Eerste kwartier: 26 febr. (3.50) Volle maan: 5 maart (18.13) HOOG- EN LA AG WATER Hoogwater Laagwater 26 febr. 8.08 20.46 1.54 14.23 27 febr. 9.09 21.55 2.55 15.28 28 febr. 10.33 23.24 4.13 16.49 Doodtij: 28 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-2. Het K.N.M.I. deelt mee: een regengabied, dat vanuit bel zuiden, ons land toereikte trekt thans naar het noordoosten weg. Inmiddels wijziigt. het stromingspatroon boven onze omgeving zódanig, dat de wand naar het noorden gaat draaien. Hier door kan koelere lucht naaa- onze omgeving doordringen. Het gevolg hiervan is. dat de temperaturen enigszins omlaag zullen gaan. Overi gens blijft er veel bewolking en kan zich hier en daar mist vormen, ter wijl de regenkansen 'kleiner worden. U bent van harte welkom. 2. Is het waar dat een concept nota d.d.13-1-1977 inmiddels door deze werkgroep is goedgekeurd en gezonden aan de minister van ver keer en waterstaat en is het voorts waar dat deze nota inmiddels ter ad vies is doorgezonden aan de Raad voor de Waterstaat? 3. Is het waar dat deze nota eigen lijk beschouwd kan worden als te bevatten één groot pleidooi voor de grote doorstroomopening van 20000 getijbehoud van 90 pro cent (3,10 m) garandeert. 4. Is het waar dat deze nota kon- kludeert dat het voor aspekten van veiligheid en technisch kennen en kunnen weinig verschil maakt wel ke van de drie bestudeerde door- stroomopeningsgroolten (20.000 m-, 14.000 m- en 11.500 m-) men kies)? 5. Is het voorts waar dat: a. de grondmechanische eigenschappen Ier plaatse van de kering m.b.t. de bo- dembeschermnig onafhankelijk zijn van het doorstroomprofiel?; b. de di mensionering van de pijlers en put ten eveneens onafhankelijk is van het doorstroomprofiel?; c. de grootte van 'het doorstroomprofiel op de funderingskonstruktie nauwelijks in vloed heeft? 6. Is het tevens waar dat voor alle andere aspekten, zoals waterhuis houding, gevolgen voor de visserij en schelpdierkultures, zoutgehalte, voedselrijkdom, milieu en landschap duidelijk blijkt dat de kleinste ope ning (variant 2,30 m, profiel 11.500 m-) grote risiko's met zich mee brengt? SCIIOU WEN-DE IV ELAND, 21-2. Bij liet bestuur van de Naluur- en Vogelwacht bestaat grote zorg om de rust in de broedkolonies. Met de broedtijd weer in zicht heeft men een oproep gericht aan de leden voor hel bewaken en veilig stellen van deze gebieden. Het bestuur stelt dat door vele oorzaken er van de grote broedkolonies maar weinig meer is overgebleven. Vanzelf moeten een aantal oorzaken worden aanvaard die het gevolg zijn van de gewijzigde lozing van het Waterschap. Op dc Hompelvoet, één van de drooggevallen zandplaten in de Gre- velingen, broedden in 1976: 2100 paar grote sterns, 70 paar dwergsterns, 200 paar visdiefjes en verder Noorse sterns, strandplevieren, bontbekple- vieren, kluten, scholeksters en nog zo'n 4000 paar kokmeeuwen. Al sinds jaren bewaakt John. Beyersbergen in de broedtijd deze geweldig rijke vogelkolonie. Helaas heeft deze kolonie steeds meer te lij den van het toenemende aantal re- kreanten, dat er de rust komt ver storen. Het Waterschap Schouwen heeft toegezegd verbeteringen te zullen uitvoeren, zodat de hillen weer beter geïsoleerd zullen worden, waar men bij de vereniging zeer mee is inge nomen. v Verstorm»; Zelf wil men iels doen legen de toenemende verstoring van de fust. Speciaal wordt daarbij gedacht aan de bewaking op de zondagmor gens, vooral in het begin van de broedtijd. Gedacht wordt bijvoor beeld aan twee ploegjes van twee personen die gedurende enige uren tegen verstoring kunnen waken. Grote Stern Vooral de zeldzaam geworden Grote Stern zou hierdoor enstiger bedreigd worden. De Natuur en vo gelwacht doet ook hiervoor een be roep op haar leden om gedurende 19 weekends, van 14 mei t/m 17 juli, zich voor bewaking van dit gebied beschikbaar te stellen. BRUSSEL. Grote delen van Belgic zijn vrijdag lamgelegd door stakings- akties die de Belgische vakbonden (voor 24 uur) hebben uitgeroepen voor dc provincies West-Vlaandercn en Henegouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1