HET INBRAAK-MYSTERIE ISRV) SRVjus d'orange 2 flessen voor 1.69 Veranderende mentaliteit in Oost-Europa De verhoging van de „milieubelasting" Minister Lubbers: Groei kollektieve sektor wordt minder dan één proeent Dc olieprijzen Incident gesloten Antiek in computer Pakje schudde Oude boeken gooi je niet zomaar weg, Belgisch water in Zeeuwse spaarbekkens ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DondfrüaR 24 februari 1877 }>"r. 22054 7 BLIK DOOR HET WERELD Wat nu in de Sovjet-Unie gebeurt kan makkelijk leiden tot een verkil ling in de betrekkingen tussen Rus land en Amerika. Partijleider Brezjnev zal bijvoorbeeld niet op getogen zijn over de vriendelijke, maar vooral duidelijke brief die pre sident Carter schreef aan de Sovjet burger Andei Sacharov. Daarin werd zonder meer gezegd dat de Amerikaanse president zijn best zou doen om te helpen waar de mensen rechten werden geschonden. Dat was in antwoord op een brief van Sa charov waarin deze attent maakte op allerlei zaken die niet in overeen stemming zijn met het akkoord van Helsinki. Dit is een soort briefwisse ling waarop het Kremlin allerminst gesteld is en men zal het Carter kwalijk nemen dal hij zich eigenlijk bemoeit met een binnenlandse aan gelegenheid". Sacharov had Carter een brief laten toekomen met het verzoek zich te houden aan zijn ver kiezingsbelofte op te komen voor de mensenrechten. Het antwoord van Carter maakt duidelijk dat dit in derdaad. gebeurt, voor zover moge lijk. Op het vermaan dat de bemoei enis met de zogenaamde Russische dissidenten wel eens moeilijkheden kon veroorzaken bij de SALT- en andere gesprekken over verminde ring van bewapeningantwoordde Carter dat hij tussen dit soort zaken geen verband zag. Hij kon rustig nieuwe SALT-akkoorden afsluiten zonder daarvoor zijn kritiek op an dere zaken te hoeven inslikken. Dat is enigszins anders dan zijn voor ganger Ford reageerde, die een ont moeting met de Rusland uitgetrciter- de schrijver Solstenitsyn maar'niet door liet gaan om de Sovjet-Unie niet te ergeren tijdens €ALT-ge- sprekken. Carter zal o.m. Wladimir Boekovski wel ontvangen, eveneens een Rus die zijn vaderland moest verlaten omdat het leven hem daar onmogelijk werd gemaakt vanwege zijn kritiek op het regime. Dit zijn slechts een paar namen die de laatste tijd in de berichtge ving zijn opgedoken met die bij voorbeeld van de schrijver Gins- burg, die wegens „vermogensdelic ten" werd opgepakt - hij beheerde een foifds om de familie van gearres teerde dissidenten te helpen. Een andere" gearresteerde is de kernfy sicus Joeri Orlow, de leider van de „Helsinki-groep" in Moskou, die overigens niet sinds gisteren lastig is voor het bewind. Toen Chroest- sjev indertijd in een officiële rede be gon te spreken over alle fouten die begaan waren tijdens het bewind van Stalin, was het Orlow die nuchter vroeg of het wel mogelijk was dat Stalin alleen verantwoordelijk was geweest voor alle verminkingen van het recht. Een pijnlijke vraag voor onder vele anderen Chroesisjev zelf die immers onder Stalin ook allerlei funkties had bekleed. Veel kon Or low toen niet uitrichten - hij werd. snel doodgezwegen. Geen grof geweld meer Dat nu is thans niet meer voldoen de. Het kenmerkende van de kritiek op het regime is nu dat mensen als Sacharov en de vele Helsinki-groe- pen die intussen alom in de Sovjet- Unie zijn opgericht, zich zonder schroom richten tot buitenlanders, in het bijzónder tot degenen die inder tijd in Helsinki hun handtekening hebben gezet onder de dokumenten. Hel heeft er alle schijn van dat de Russische Overheid er nu toe övcr- gaat radikaal dergelijke dissidenléh- uitingen de kop in te drukken. De Pravda is de kritiek hebbende intel lectuelen al te lijf gegaan met ver wijten dat ze samenwerken met bui tenlandse anti-Sovjel-centra, een vergrijp tegen de veiligheid van de slaat volgens het Russische ivetboek van strafrecht. In de toon van de hoofdartikelen klinkt ook veel door van wat eertijds onder Slalin het begin van geweldige processen aan kondigde: een oproep tot verhoogde politieke waakzaamheid om de staat le beschermen. Het opmerkelijke hiervan is dat op deze manier via de Pravda vele Russen toch voorgelicht worden over de soort kritiek die mensen als Sacharov hebben. Een bijverschijnsel dat. eigenlijk die dis sidenten in d e kaart speelt, want hun eigen mogelijkheden om de mus sa's der Russische bevolking te be reiken zijn niet al te groot. Vermoedelijk verrekenen de vete ranen aan de top zich in de tijd. In de jaren van Stalin was het wellicht mogelijk om met grof geweld de kri- tici zo bang te maken dat ze wel in hun schulp kropen. Dat is veranderd. De verbanning naar strafkampen, de opsluiting in psychiatrische inrich tingen en tal van andere kwellingen en vernederingen hebben tot dusver weinig resultaat gehad om de int e l- lektuelen hun protest te laten ver geten. En zomin als het in Oost- Europa nog mogelijk is om voedsel prijzen zonder meer te verhogen - Polen kreeg daardoor een halve re volutie doordat de mensen het niet namen - zo is het ook bij niet-mate- riële zaken. Wat niet wil zeggen dal het regime enig gevaar loopt omver gewoi^pen te worden, maar wel dal de mentaliteit geheel anders is ge worden al erkent het regime dit nog niet als het probeert met de oude middelen er een eind aan te maken. Maar zoals in het nieuwe vijfjaren plan extra ruimte is gegeven aan een verhoging van de produktie van gebruiksgoederen voor hel huishou den, zo zal men in Rusland en ver der Oost-Europa van overheidswege er ook rekening mee moeten gaan houden dat de bevolking in zaken als vrijheid van meningsuiting niet alles meer zonder meer neemt omdat ze niet anders durft. DEN IIAAG, 23-2. De gemeenten en andere lagere overheden zijn dit jaar flink hun boekje te buiten ge gaan met hel verhogen van de zoge naamde „milieubelasting". Deze verontreinigingsheffing op pervlaktewater, die diént voor het schoonmaken en schoonhouden van meren, béken en sloten, is dit jaar in de meeste gebieden aanzienlijk ver hoogd. De lastenverzwaring, die hier van het gevolg is voor de gezinnen, bedraagt gemiddeld twintig procent. Dat is heel wat meer dan de zeven procent, waarmee de tarieven van de lagere overheden dit jaar van de re gering mogen worden verhoogd. H.et konsumenten kontakt, consu mentenorganisatie van de vakcentra les, de V.A.R.A., de gezinsraad en de vereniging van huisvrouwen, klaagt hierover in zijn maandblad „Koop kracht." AMSTERDAM, 23-2. Het Macro- economisch beleidspakket, dat de regering in 1976 heeft ontworpen om de werkgelegenheidssituatie in de jaren 1980 structureel te verbeteren, zal tot resultaat hebben, dat dc col lectieve sector (dc feitelijke druk van sociale premies en belastingen) met veel minder dan écn procent per jaar zal gaan stijgen. Dit 'heeft de minister van econo mische zaken. Lubbers op een sym posium van de Vrije Universiteit over het werkgelegenheidsbeledi gezegd. Dit pakket omvat het zogenaamde één procentbeleid en daarnaast 3,5 miljard per jaar extra voor het be vorderen van de bedrijfsinvesterin gen en een t.o.t 1,5 miljard gulden op lopende loonkostensubsidie om de inflatie te bestrijden. Positieve invloed Het pakket van investeringspre- mies en loonkostensubsidies heeft een duidelijk positieve invloed op de economische groei en op dit punt heerst er enige verwarring over de betekenis van het één procentbeleid. In feite blijkt immers, dat door die wat grotere groeimogelijkheid dc feitelijke belasting- en premiedruk met veel minder dan één procent per jaar stijgt. Dc stjjging zal niet meer dan ruim ccn half procent per jaar behoeven te bedragen, afhankelijk van het tempo, waarin men het totale finan cieringstekort (dus inclusief het ad ditionele beleidspakket) omlaag wil brengen. De ruimte voor verbete ring van het vry beschikbare inko men van de werknemers valt mee, zo merkte minister Lubbers verder op. Dat komt door de sterke positie van dc gulden. Prettig geprijsd en aan huis bezorgd ABOE DHABI. 23-2. „We betreu ren het dat onze kollega's in de Opec hun standpunt ten opzichte van de olieprijzen niet hebben gewijzigd maar wij zijn van onze kant zeker niet van plan de prijs van onze olie te verhogen". Sjeik Achmed Zaki Jamani, minis ter van olie van Saoedi-Arabië, zei dit bij zijn aankomst in Aboe Dhabi (een van de Arabische olieëmiraten aan de Perzische Golf) voor overleg over de olieprijzen. DEN HAAG. 23-1. Het incident rond Tweede-Kamervoorzitter Von deling - welk incident ontstond naar aanleiding van zijn opmerkingen over president Zijlstra van de Ne- derlandsche Bank en het kandidaat minister-presidentschap - is dins dagavond afgesloten. Deze afsluiting vond plaats tijdens een gesprek tus sen dr. Vondeling en de voorzitters van de frakties van het CDA, de VVD, de SGP. het GPV en de BP. ROTTERDAM, 23-2. Twee Rotter dammers, de heren C. Hoogcndijk en E. Schneyderberg, hebben een com puter-informatiecentrum voor dc an tiekhandel opgericht. Het informatiecentrum biedt alle Nederlandse antiquairs de mogelijk heid gegevens over ieder stukje an tiek met een minimale handelswaar de van f 400,00 in het geheugen van een computer op te bergen. Komt er gens een Nederlandse cliënt bij een antiquair om bijvoorbeeld een oud- Hollandse broodkast te kopen, dan hoeft de antiquair alleen naar het in formatiecentrum te bellen om te ver nemen welke collega een dergelijk stuk in huis heeft en wat de handels- prijs ervan is. De twee initiatiefnemers rekenen op grote belangstelling van de Ne derlandse antiekhandel. Het Neder lands computercentrum voor de an tiekhandel wordt op 15 maart aan staande operationeel. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's GRAVELAND. De Stichting Na- tuur en milieu heeft bezwaren tegen de hoge uitstoot van zwaveldioxyde en stikstofoxyden die te verwachten is als Akzo-Hengelo wordt uitgebreid met een nieuwe keteleenheid en overschakelt van gas op olie. DEN HAAG. De V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer vindt dat premier Den Uyl ervoor moet zorgen, dat La dy Churchill, de echtgenote van wij len sir Winston Churchill, een ere geld krijgt uit de Nederlandse schat kist. Dit blijkt uit schriftelijke vra^ gen die fraktievoorzitter Wiegél stel de. DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag heeft de 27-jarige J. M. van E. uit Alkemade vrijgesproken van de haar ten laste gelegde uitlokking tot moord. De vrouw zou hebben ge tracht de man met wie zij samen woonde en van wie zij twee kinderen had Legen betaling om het leven te laten brengen. DEN HAAG. Een afvaardiging van het personeel -van het Nijmeegs be drijf Haukes B.V. heeft in Den Haag aan de vaste Tweede-Kamercommis sie voor economische zaken mede werking gevraagd bedrijfssluiting te voorkomen. EINDHOVEN. In Eindhoven is een 73-jarige man in zijn woning over vallen en beroofd van 475 gulden. De man is hartpatiënt en heeft zich on der doktersbehandeling moeten stal len. DEN HAAG. Hel bedrag van f 400 miljoen, dat minister Boersma van sociale zaken ter beschikking stelt voor aanvullende werkgelegenheid in de bouw, is verdeeld over die pro vincies, die eind december 1976 ray ons hadden met een totaal werkloos heidscijfer van 8 procent of meer. DEN HELDER. In Den Helder is bij de boer J. J. Tesselaar varkens pest geconstateerd. Enkele varkens waren pas aangekocht door de boer in Zuid-Holland. Vrijdag heeft de inspectie de dieren gekeurd nadat de boer het vermoeden had dat het niet goed zat. TIEL. Het chemische bedrijf Ver- dugt in Tiel is.door de kantonrechter in die plaats veroordeeld tot een boete van 1.000 gulden wegens over treding van de hinderwet. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie voor drie overtredingen van de hinderwet de maximale straf van drie maal 3.000 gulden. GWELO, Rhodesie, 23-2. Toen Sam- so-n Hove het onverwachte pakje heen en weer schudde, „schudde het terug" en maakte hij zich zorgen. Samson Hove is afdelingssekreta- ri's in Bisschop Abel Moezorewa's zwarte verenigde Afrikaanse natio nale raad. Zich herinnerend dal een Zambiaanse politikus onlangs ook een pakje had gekregen dat in zijn gezicht ontplofte, stopte Hove het zjjne hoog in een boom en riep de politie. Die konkludeerde dat er geen bom in het- pakje kon zitten en maakte het opën., Er steeg een zeer geagi teerde pofadder uit op. „De adder was buitengewoon op gewonden", vertelde een politie woordvoerder over de korte, stevige en zeer giftige slang. Wij vermoeden, dat hel pakje is ■verstuurd wit Boelawajó en was be doeld als politieke boodschap van de ene politikus aan de andere. Wij zet ten ons onderzoek voort". Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 25 FEBRUARI NED. I: De KRO-avond begint met een vrolijke tekenfilm van Tom en Jerry, waarna naar het plaatsje Leusden wordt overgeschakeld voor het amusementsprogramma. Bij ons inIn het ontspanningscentrum De Hakhorst treden op Conny Vinkt De Bumpers. Ab Hofstee. The Three Jackels, Mike Vincent, Passé Paroul, Herman en Angie en de groep Luci fer. Vervolgens draait de 28 jaar oude speelfilm Meneer Belvédère: hoe ouder hoe jonger. De vrouwe lijke hoofdrol naast Clifton Webb wordt gespeeld door Shirley Temple. Webb zelf speelt een onvoorstelbare droogkomiek die een. prijs van 10.000 dollar heeft gewonnen, maar dit be drag alleen kan incasseren als hij in bezit van een universitaire graad is gekomen. Derhalve gaat hij opnieuw in de schoolbanken zitten. Het geld voor de studie verdient hij met gla zenwassen, in welke hoedanigheid hij ook regelmatig op bezoek 'komt in het huis van de meisjesstudenten. Hel journaal wordt gevolgd door hel wekelijks interview met sde minis ter-president. Verschillende facetten van de sport worden belicht in het programma Het spel en de knikkers. Missie éénrichtingsverkeer? is de ti tel van de daarna volgende doku- menlaire die de vruchtbare wissel werking tussen twee 9 wereldgods diensten, het. Hindoeïsme en hel Christendom onder de loep neemt. Bij de IKON begint om elf uur de nieuwe serie Als de nood aan de man komt. Deze produktie van ejgen bodem beschrijft het werk van de telefonische hulpdiensten. NED. II: Bij de TROS kan men de vrijdagavond op ontspannen wijze doorkomen. Als de jeugd heeft kun nen genieten van een nieuw avon tuur van het kuiken Calimero, gaal het doek op voor de tiende editie van Disco Circus, gepresenteerd door Joop Thönhauser. Het muzikaal ru moer van Disco Circus wordt ge volgd door het journaal. Vervolgens is de buis een half uur voor de zan geres Ria Valk. Ria, een Harlekijn is de titel van haar show, waarin zij zich laat zien in nummers als Leo, Mijn showorkest, Jans Pommerans, Heel gewoon een vrouw en Lailu. Ales. Een aflevering van de Ameri kaanse serie De Jordaclies slaat ook op het TROS-menu. Aflevering 20 laat zien, dat Rudy Jordadhe ver woede pogingen doel om achter hel mysterie van de multi-miljonair Charles Esteps te komen. Sarah is de enige die zijn vragen zou kunnen be antwoorden, maar zij wordt be schermd door Estep en voelt er der halve weinig voor haar geheim prijs le geven. Aklualiteiten worden van af kwart voor tien opgedist door de U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over (lieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk"öok)' i Misschien krijgt u er nog meergeld v-' dan u denkt. Dc Slegte is ccn goeie vooi Boekhandel J. de Slegte B.V., CooIsingel83, Rotterdam Tel.: 010-13 83 05 mannen van Aktua TV.(Hel sportge beuren rondt de TROS-avond af. In een tijdsbestek van 20 minuten wordt een reportage getoond van de mikrokorfbalwedstrijd in de hoofd klasse B tussen Allen Weerbaar uit Amsterdam en Ons Eibernest uit Den Haag. VRIJDAG 25 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.15 Bij ons in Leusden; 20.10 Meneer Belvedere; 21.35 Journaal; 21.50 In terview met de minister-president; 22.00 Het spel en de knikkers; 22.30 Missie, éénrichtingsverkeer22.55 Alg. loterij Nederland; 23.00 Als de nood aan de man komt; 23.30 Jour naal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Calime ro: 19.20 Disco circus; 20.00 Jour naal; 20.25 Ria... een harlekijn; 20.55 De Jordaches; 21.45 Aktua TV; 22.35 TROS Sport; 22.55 Journaal. ZATERDAG 26 FEBRUARI NED. I: De film van ome Willem opent het middagprogramma van de VARA. Na de clowneske show met o.a. Edwin Rutten Jennifer Willems en Pieke Dassen brengt klusjesman Cees Snoey enige wetenswaardige tips in O gaat dal zo. De informatie gaat over de openhaard, hei verwis selen van een wiel en het planten van een boom. Jeanne van Munster brengt in het programma Familie portret. het gezin Rigters onder de aandacht. De zaterdagavondkijkkost van de AVRO begint met een afleve ring van de satirische Amerikaanse serie MASH. Rader beleeft de vreemdste dingen. Zo ziet hij o.m. Frank Burns in een wal ongewone GOES, 22-2. Op 16 maart zal dc watermaatschappij Zeeland officieel het innamewerk „Isabella Rigool" op het pompstation Braakman te Phi lippine (Zeeuws-Vlaanderen) in wer king stellen. Dank zy deze installatie kan op pervlaktewater uit België in vier Zccuwsvlaamsc spaarbekkens wor den opgeslagen. De plannen tot de aanleg van dit inlaatstation zijn al 25 jaar oud. De spaarbekkens hebben een capaciteit van 6,5 miljoen kubieke meter wa ter. De totale oppervlakte, van de bekkens is 68 ha. De bouw van het innamestation heeft rond vijf miljoen gulden gekost. De Braakmanbekkens zijn aangelegd op de voormalige schorren van de in 1952 afgesloten Braakman. Om waterver lies uit de bekkens te voorkomen is de bodem afgedekt met plastic. Voor alle ze kerheid is de aanlegdieple boven het zoute grondwaterpeil gehouden. De bescherming en afdichting van de dijken is gewaarborgd door een twaalf centimeter dikke asfalt-be- tonlaag, een onderlaag van vijf cen timeter open asfalt-beton, een kleef- laag van zure emulsie en een boven laag van dicht asfalt-beton van cir ca zeven centimeter. Het water uit de spaarbekkens wordt in zes trappen gezuiverd. houding bij de toilettafel van zijn vriendin Hot lips. Marline Bijl, Kees Brusse, Lous Haasdijk en Albert. Mol zorgen vervolgens voor enig ver maak met het spelletje Wie van de drie? Klokslag acht gaat het doek op voor de 35 jaar oude speelfilm Gentleman Jinu De hoofdrol wordt gespeeld door Errol Flynn. De film vertelt op een aantrekkelijke wijze hoe Jim Corbett van een jonge bankklerk door een samenloop van omstandigheden een gevierd bokser wordt. De AVRO zet na hel journaal het programma voort mel Sporlpu- norama. Een kleine drie kwartier aktuele sportinfor malie wordt opge diend door Wim Jessen, Frits Suèr en Jack van de Voorn. Met een mu zikaal programma verlaat, de AVRO de buis. Exklusief voor deze omroep trad enige lijd geleden de Ameri kaanse zangeres Nathalie Cole op in de Agnietenhof in Tiel. Van haar show wordt een groot gedeelte uit gezonden. NED. II: De rij programma's vuil de NCRV wordt geopend met een af levering van de kinderserie Bolke de Beer. Met een onderbreking voor het journaal is vervolgens de buis voor Teds s.s.st.t.-show. Ruim an derhalf uur vermaak, met Ted de Braak en diens spelshow voor on ge huwden. De kandidaten moeten hun kwaliteiten tonen op het gebied van behendigheid, improvisatie, kennis en begrip. De show wordt muzikaal opgeluisterd door Ronnie Tober, hét- Russisch Oekraïens zang- en dans ensemble en de groep Dream Ex press. Vervolgens aandacht voor de serie Sam. De mijnwerkerszoon Sam Wilson blijft nietzonder emoties als hij tijdens een etentje zich plotseling realiseert dat hij met zijn eigen va der in zijn eigen huis dineert. Plot seling bemerkt, hij dal de belang rijke zakenrelatie Harry Carter zijn eigen vader Harry Wilson is. Na het wel en wee van Sum brengt de NCRV aklualiteiten in de rubriek Hier en Nu. Aansluitend wordt aan dacht geschonken aan hel sportge beuren van dit iveekeinde. in sa menwerking met Studio Sport. Dc laatste minuten op deze zender zijn voör Gerard van den Berg in de ru briek Hij en ik, een kort gesprek over geloof en leven. ZATERDAG 26 FEBRUARI NED. I: 10.30 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De film van ome Willem; 16.05 O, gaal dal zo; 16.45 Familieportret: 17.40 Het lied van de week; 18.15 Teleac: 18.45 De bereboot: 18.55 Nieuws; 19.05 MASII; 19.30 Wie van de drie; 20.00 Errol Flyn cyclus; 21.35 Journaal: 21.50 Sport panorama; 22.30 Nathalie; 23.05 Journaal. NED. II: 17.30 W.K. hardrijden; 18.45 Informatie Turken; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Teds s.s.t.t.-show; 20.00 Journaal; 20.25 Teds s.s.t.t.-show; 21.30 Sam; 22.20 Hier en nu; 23.00 Studio Sport; 23.25 Hij en ik; 23.35 Journaal. Van Vessinger zelf staat voor haar, een beminnelijke glimlach over zijn gezicht. „Welkom, juffrouw Bos, komt u nader. Razend nieuwsgierig naar de resultaten van uw speur tocht door mijn fabriek en de foto's van uw kollega." Hij drukt haar de hand en hangt het korte jasje van haar aan de kapstok, als ze het heeft uitgetrokken.'Dan volgt ze hem naar een grote kamer, waar hij een breed gebaar maakt. „Gaat u zitten, waar het u lijkt. Ik moet u mijn vrouw excuseren zij heeft maandags haar bridge-avondje. Er is evenwel koffie, dus we redden ons wel, ver onderstel ik. Als urne even wilt ex- cuseren?" Boukje ziet hem gaan en kijkt dan het grote vertrek rond. Wat er aan meubelen staat', is duur, taxeert ze met kennersoog. Alles getuigt even wel van een goede smaak en ze neemt aan dat ook mevrouw Van Vessinger bij de inrichting hiervan haar steentje zal hebben bijgedra gen. Tenminste voor wat de keus be treft. In een hoek staat een bar met enkele krukken ervoor. Bij het raam een leestafel. Aan de wand hangen verschillende schilderijen en hoewel ze er betrekkelijk weinig verstand van heeft, neemt ze aan. dat ze teza men wel een zekere waarde zullen vertegenwoordigen. Als de man bin nenkomt en haar blikken op de wan den gericht ziet, zegt hij' verklarend: „Dat is mijn enige hobby: schilderij en. Als ik eens een paar centen kan missen, koop ik er een. Vindt u ze mooi?" Boukje komt overeind en loopt naar een groot bosgezicht. De man gaat bij haar staan en wijst naar de signering. „Het is een Vennik" Ik heb er boven nog een van hem. De man is nog niet zo bekend, maar be looft veel voor de toekomst. Op onze manier steunen we beginnende kun stenaars op deze wijze, nietwaar?" „Heel lofwaardig," meent Boukje op droge toon te moeten antwoor den, waarna ze gaat zitten en knikt voor het kopje, dat hij voor haar neerzet. „Mijn vrouw heeft haar eigen liefhebberijen," vervolgt de man; „ze zit in een paar verenigin gen waar ze nogal tamelijk wat mee om handen heeft. Zodoende is ze 's avonds wel eens vaker weg." Is dit een doorzichtig verpakte hint? Het lijkt er wel op, maar Boukje drinkt zwijgend de koffie. Op'zijn vraag, of ze goed is, zegt de bezoekster, dat ze niet zo'n koffie- drinkster is en daarom moeilijk een goed oordeel kan geven. Daarna aksepteert ze de sigaret, die hij haar geeft. Als de man zijn aansteker aanknipt, houdt ze even zijn pols .vast, vriendelijk toeknikkend. „Dank u." Pas daarna overhandigt ze hem een stapeltje foto's plus haar verslag. De man knikt en begint alles door te nemen. Intussen rookt Boukje en kijkt naar hem. Zijn haar begint aan de slapen enigszins te grijzen. Hij is bijna volmaakt gekleed. Kennelijk maatwerk, dat lichtgrijze kostuum. Overhemd en das zijn bijpassend. Zelfs zijn schoenen harmoniëren met de rest. Ze schat hem tussen de vijf tig en vijf en vijftig, een gevaarlijke leeftijd voor vrouwen. Of hij kinde ren heeft, weet ze niet. Wat weet ze eigenlijk wel van hem? Daarom ook heeft ze dit bedacht om zodoende met hem in kontakt te kunnen ko men. Waarschijnlijk zal ze hem nog een beetje moeten aanmoedigen, voor hij wat over zichzelf gaat ver tellen. Tot nog toe is het drama, waarvan haar vader het slachtoffer werd, angstvallig vermeden door beide partijen in de gesprekken. Maar het zal .heus wel een keer op de proppen komen, vertrouwt ze. Vroeger of later. Ik heb er de tijd voor genomen. Vader is weliswaar dood, maar dat neemt niet weg, dat ik toch wel wat meer wil welen over wat er in werkelijkheid is voorge- door F. VAN FALCKENOORT vallen. Al is het altijd nog mogelijk, dat Van Vessinger de waarheid heeft gezegd. Tot nu toe heeft hij helemaal geen onbetrouwbare indruk op me gemaakt, beslist niet. Al is bescha ving een vernisje, dat dik of heel dun kan zijn. Dit moet ik nog zien uit te vinden. Het duurt geruime lijd. Ze neemt hem intussen telkens weer op. Zijn gezicht is niet onsympathiek; hij heeft zelfs een vriendelijke oogop slag. In zijn jonge jaren zal hij on getwijfeld een knappe vent geweest zijn. Ze ziet nergens foto's staan. Geen idee, hoe zijn vrouw er uitziet. Wel toevallig, dat hij juist deze avond heeft uitgekozen: de bridge avond van zijn vrouw. Weet zij, dat hij op dit ogenblik bezoek heeft van een jonge journaliste? Weet ze ook, dat er een reportage van de fabriek is gemaakt? Hoe is hun huwelijk? Allemaal vragen, waarop ze wel licht een antwoord zal krijgen, als ze hem hierna nog eens zal kunnen ontmoeten. De man heeft het verslag, dat ze van haar tocht door de fabriek heeft gemaakt, gelezen en knikt enkele malen. Nog altijd spreekt hij niet, maar bekijkt nog eens de foto's. Ze ziet dat hij de kiek van zichzelf in zijn kantoor nog eens in de hand neemt. Pas daarna kijkt hij op en lacht tegen zijn bezoekster. „Voor zover ik het als leek kan beoorde len: fantastisch werk. juffrouw Bos. U doet zoiets niet voor 't eerst, dat bemerk ik wel. Is het zo persklaar? Ik bedoel: bestaat de kans, dat er nog in geschrapt zal worden? En welke foto's wilt u er tussen plaat sen?" De man heeft op de grote bank plaatsgenomen. Boukje komt over eind en gaat ongegeneerd naast hem zitten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7