HERVORMD/GEREFORMEERDE ZENDINGSAVOND TE NIEUWERKERK In Spanje woedt veldslag Zweden in de olie Geen stop zeehondenjacht met letters Overeenstemming over nieuwe Bouw-C.A.O. 1977 NOORDWELLE WACHT WEER OUDERWETS STRA-FEEST STREEKNIEUWS Borstbeeld Mary Dresselhuys Nederland in internationale Pop-kwis Dode herrees en stierf Burgemeester houdt spreekuur voor kinderen EEN DRUKKERIJ GING HEEN Op zaterdag 26 februari Thema: Suriname NIEUWER KERK, 22-2. In een helaas matig bezette zaal van „Rehoboth" te Nieuwerkerk, werd dinsdag een zendingsavond gehouden georganiseerd door de hervormde en gereformeerde kerkeraden. Dc Ned. Ilerv.-predikant ds. W. Kolkert opende deze zendingsavond, na een woord van welkom, met schriftlezing en gebed. Daarna kreeg de spreker het woord, de heer J. M. Schot uit Middelburg die sprak over zijn recente bezoek aan Suriname. Hij ging breedvoerig in op het zendingswerk onder de bosne gers. De bosneger wordt nl. door vele goden beheerst. De zendelingen en evangelisten hebben vaak veel moei te om aan de mensen de evangeli sche boodschap te brengen, omdat de bewoners doorlopend onder de druk van „andere goden", leven. Dat is van kinds-af ingeprent. Men is daar ook doodsbang voor de boze geesten. Toch. is er gelukkig een ver langen naar vrijheid en blijdschap. MIDDENSCHOUYVEN Burgerl.stand over dec./januari Geboren 14. Smits. Hubrecht C., z. v. M. Smits en C. E. Stoutjesdijk (Scha- rendijke; 21. Paulus, Keimpe, z.v. P. Paulus en L. Verhagen (Scharendij- ke); 31 jan. den Boer, Leendert M., z. v. C. B. den Boer en .T. M. van den Hoek (Kerkwérve). BRUINISSE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De Nederlandse Christen Vrou wenbond afdeling Bruinisse hield in het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw de maandelijkse verga dering, welke onder leiding was van de presidente mevr. v. d. Spek-de Waal. De avond werd geopend met het zingen van psalm 73 de verzen 9 en 10 uit de nieuwe berijming met aansluitend gebed. De Schriftlezing was uit Lukas 10 vers 39 tot 42 waarop een medidatie volgde. Hierna sprak de presidente een hartelijk woord van welkom tot de leden en bezoekers van deze avond. Voor het geven van voor lichting en een demonstratie namens het. prcduktschap voor pluimvee en eieren waren aanwezig d,e dames mevr. Boersma en mevr. Fenijn en de heer Verhoeve. Naar aanleiding van de bestuursverkiezing, tijdens de vergadering van de vorige maand deelde de presidente mee dat mevr. De Groot-Fluyt haar benoeming aangenomen heeft. De tweede kan didate mevr. Biemond-Ganzeman Ach ter b 1 i j vers Gelijk bekend zijn de laatste jaren duizenden Surinamers naar Neder land vertrokken. Maar er zijn ook vele achterblijvers. „Deze mensen hebben onze hulp dringend nodig. Financieel, maar bovenal moreel". De boodschap van tijd en eeuwig heid hebben ze ook daar nodig. La ten wij als Zeeuwen die het eerst in Suriname kwamen, in 1667 al, hen ginds de helpende hand reiken in woord en daad. Mevrouw Schot lichtte een en an der met dia's toe. Getoond werd het mooie landschap, de bevolking, de kinderen, de zendelingen; in het al gemeen de toestanden daar. De bosland negerkinderen kennen uiter aard geen luxe. maar het „Laat de kinderen geldt ook voor hen. Ten bate van de zending werden in de pauze gebruiksvoorwerpen en wandteksten te koop aangeboden. Aktic De heer Schot deed verder mede delingen over een grote fictie, geor ganiseerd door de Zendingskommis sie Middelburg-Karmel, gericht op een juiste hulpverlening aan Surina- heeft voor haar benoeming bedankt. De presidente maakte er de dames op attent dat het 4 maart wereld - vrouwengebedsdag zal zijn. Kip en eieren He.t was nu ide beurt aan: de dames Boersma en Fenijn die de dames verschillende gerechten van kip en eieren voorschotelden en daarvan tevens enkele recepten van gaf om het zelf ook te maken. Na de pauze vertoonde de heer Verhoeve de film „Van graan tot grill'' waarop de da mes konden zien hoe kippen en eie ren tot de meest smakelijke gerech ten werden verwerkt. Na afloop dankte de presidente de medewer kers van deze avond voor het geen zij hadden vertoond en gebracht, een onderwerp dat zeer bij de dames aansloeg. Tot slot werd gezongen gezang 280 ,,'k Wil U, o God mijn dank betalen" wat tevens het dank gebed was. me. Vooral hulp aan kinderen is dringend nodig. Schoolschriften, pennen, boeken en allerlei andere sohoolbehoeften zijn hard nodig. Kandidaat P. Moet dankte het echt paar Schot voor het gebodene en eindigde met dankgebed, waarna werd gezongen: „Dankt, dankt nu allen God". SEROOSKERKE. Hier is hij dan, de flamingo, een uiterst moeilijk te fo tograferen vogel, die al enige tijd in de wateren hij de Schelphoek ver toeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse komt aanstaande dinsdagavond 1 maart in openbare vergadering bij een in het gemeentehuis onder lei ding van burgemeester T. C. Hek man. De volgende agendapunten zullen aan de orde worden gesteld: Het afleggen van de in artikel 45 van de gemeentewet voorgeschreven eden of beloften door het nieuwe raadslid G. E. Houtekamer; Notulen van de vergadering van 28 januari en 18 februari; Ingekomen stukken en gemeenschappelijke regelingen; Voorziening in de vakature van wet houder, ontstaan door het bedanken van het lid W. van Gilst; Het ver vullen van opengevallen plaatsen in kommissies e.d. in verband met het bedanken van de heer W. van Gilst: Krediet voor het aanschaffen van leermiddelen en meubilair ten be hoeven van het openbaar basison derwijs; Verder voorkomende zaken en rondvraag. Filmavond C.J.V. De leden van C.J.V. „Obadja" or ganiseren zondagavond 27 februari een Leger des Heils filmavond in het Nederlands Hervormd verenigings gebouw aan de Deestraat. Deze avond zal majoor Van Poorten uit Amsterdam aanwezig zijn die een tweetal films zal draaien over het Leger des Heils werk. Aan sluitend hierop zal er gelegenheid zijn voor diskussie naar aanleiding van de films. Een C.J.V. groep uit Nieuwerkerk zal deze avond te gast zijn, tin Bru. Deze avond is niet alleen voor jongeren maar ook ouderen die zich hiervoor interesseren zijn van harte welkom. De toegang voor deze bijeenkomst is gratis en iedereen is van harte welkom. „Bru pop" in ,,'t Durps'uus" „Bru pop'' organiseert aanstaande zaterdag 26 februari haar eerste fes tival met. onder andere de groep die vorig jaar wegens ziekte niet op kon treden Silly Thing" uit Kwade- damme. Een van de beste Zeeuwse rijdende discotheken „Disco 70" zal ook op deze avond aanwezig zijn. De in 1973 in Japan opgenomen film „Uriah Heep Live" is in 't. pro gramma opgenomen. Deze avond zal gehouden worden in het „Durps'uus" in de Grevelingenstraat en de voor verkoop van de toegangskaarten is op de bekende adressen. De gi'ote „Bru Pep" zal gehouden worden za terdag 27 augustus in manege „De Korenzolder'' ie Bruinisse. „Nette" automobilist In de Beatrixstraat had een auto mobilist uit Goes de pech met zijn personenauto met aanangwagentje achteruit tegen een lichtmast te rij den. De lichtmast werd daarbij niet beschadigd maar wel viel het kapje naar beneden in stukken. De auto mobilist was zeer beleefd en bracht het kapotte kapje op het politiebu reau waar niemand aanwezig was waarop hij zijn naam en adres op een papiertje achterliet in de brievenbus van hel bureau. Zonnewijzer ontvreemd Uit de tuin van de woning van de heer Krepel aan de Dorpsweg is vo rige week een zonnewijzer ont vreemd .De rijkspolitie stelt een na der onderzoek in naar de daders waarvan op dit ogenblik nog elk spoor ontbreekt. Oliebollen De leden van jongensklub „Da niël" en meisjesklub Rhodé" ko men aanstaande zaterdagmorgen huis-aan-huis oliebollen verkopen. De opbrengst van deze aktie is be stemd voor de geestelijk gehandi capten op Schouwen-Duiveland. De meisjes en jongens die zich inspan- STOCKHOLM, 23-2. Qndanks de verschrikkelijk hoge prijzen voor al- kohol, hebben de Zweden vorig jaar 63,Ct miljoen liter van dit vergift ge nuttigd ivat een toeneming van 25 procent betekent in vergelijking met 1'.975. Een regeringswoordvoerder zei woensdag dat het kabinet op korte termijn, opnieuw een verhoging van de alkoholprijzen zal voorstellen, dit maal met 18 procent. De verhoging zou op 1 mei van kracht moeten worden. Zij is bedoeld om de schat kist te spekken en mogelijk de kon- sumptie van alkohol te verminderen. Door de verhoging zou de prijs van bijvoorbeeld een fles Whiskey 82 kronen (49,2d gulden) worden. Omgerekend was de alkoholkon- sumptie in Zweden vorig jaar 9,77 liter per hoofd van de bevolking van 15 jaar en ouder. TIEL, 23-2. De gemeentelijke cul turele raad van Tiel heeft de oud stadgenote Mary Dresselhuis, die in Tiel opgroeide woensdagmiddag ter gelegenheid van haar zeventigste verjaardag op bijzondere wijze ge huldigd. In tegenwoordigheid van haar naaste familie, vele Tielse vrienden en artiesten onthulde zij in de bal van het cultureel streekcen- trum Agnietenhof een fraai bronzen borstbeeld, dat zuster Jesualda Kwanten uit Tilburg op kunstzinnige wijze van haar vervaardigde. HILVERSUM, 23-2. Nederland is een van de acht Westeuropese landen die meedoen aan de eerste interna tionale popkwis, die onder auspiciën van de Europese ltadio-Unie op za terdag 7 mei in Oslo wordt gehou den. Het ligt in de bedoeling, bij wel slagen dit evenement in de toekomst tweemaal per jaar te organiseren. In oktober aanstaande zou dan Zweden het gastland zijn. Elk land zal twee deelnemers naar Oslo zenden en daarvoor nationale voorronden or ganiseren. De NOS houdt de Neder landse voorronde op zaterdag 27 maart in Hilversum. Behandeld wordt de popmuziek van 1955 tot heden. Van de wedstrijd in Oslo zal de NOS-radio opnamen uitzenden. ST. JOHNS, NEWFOUDLAND, 23- 2. De regering van Newfoundland blijft doof voor protesten uit het bui tenland tegen de jacht op zeehonden, die op 15 maart weer zal beginnen. Premier Frank Moorres van New foundland weigert een Zwitserse miljonair te ontvangen, die de zee hondenjagers vervangende werkge legenheid wil bieden. Zwitser Weber wil 400.000 dollar beschikbaar stellen voor de omscho ling van zeehonden jagers, om zo het leven van 170.000 baby-zeehondjes te redden. Maar de regering van Newfoundland heeft geen belang stelling. BOGOTA, 23-2. In het dorpje Aca cias, in het westen van Columbia, is woensdag een „dode" ontwaakt, maar binnen enkele momenten toch nog door de dood achterhaald. Artsen hadden hel overlijden vast gesteld van Hilarion Barrera en woensdag werd de man, een welge stelde ingezetene, onder grote be langstelling begraven. De aanwezi gen rezen de haren te berge toen uit de lijkkist een luid gebonk kwam en even later de deksel eraf vlóóg. De „overledene" rees overeind, keek hevig ontsteld in hel rond en sloeg op de vlucht. De emotie was hem kennelijk teveel geweest, want zijn vhicht duurde slechts enkele meters. Toen achterhaalde de dood hem en ditmaal was het menens, zo verze kerden de artsen KORTE BERICHTEN UIT HEI BINNENLAND DEN HAAG. Parlementsleden uit DuiIsland, Frankrijk, Luxemburg en Zwitserland zijn donderdagmorgen in Den Haag met hun Nederlandse collega's begonnen aan een twee daagse conferentie over de vervui ling van de Rijn. nen voor hun medemens hopen dat zij zaterdagmorgen niet teleurgesteld worden maar dat hun oliebollen goede aftrek hebben. Afdeling „Philatelica" De postzegelvereniging Philatelica afdeling Bruinisse houdt donderdag avond 3 maart aanstaande weer een ruilavond in het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. Deze avond zal er ook weer een handelaar aanwezig zijn. Het eerste gedeelte van 19.00 tot 20.00 uur is weer voor de juniorleden, daarna voor de senioren. MADRID, 23-2. In Spanje woedt een ware veldslag met letters. Bijna 300 politieke partijen en vakbonds organisaties jongleren met de 29 let ters van het Spaanse alfabet. Twee maanden na het referendum en korte tijd voor de parlementsver kiezingen - een exacte datum is nog niet bekendgemaakt - is er een groot gedrang voor de deur van het mi nisterie van binnenlandse zaken, dat zich moet uitspreken over de officiële erkenning van de diverse partijen DEN HAAG, 23-2. Werkgevers en werknemers in de bouw hebben woensdagavond in Den Ilaag over eenstemming bereikt over een nieu we CAO voor 1977. UTRECHT. Binnen vijf jaar moe ten vijf verschillende vormen van hulpverlening samengaan of op z'n minst samenwerken in regionale in stituten voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (R.I.A.G.G.'s). Dit is woensdagmiddag te Utrecht besloten in de ledenvergadering van de Ne derlandse vereniging voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (N.V.A. G.G.). ROTTERDAM, 23-2. Burgemeester André van der Louw van Rotterdam houdt op dinsdag 1 maart a.s. op het stadhiiis 'spreekuur voor kinderen, die hem graag persoonlijk willen spréken over Rotterdamse zaken die hun na aan het hart liggen. Mei dit kinderspreekuur geeft de burgemeester de start aan een lange reeks van spreekuren door weihou ders, direkteuren en hoofden van gemeentelijke diensten in het huiv en informatiecentrum. NOORDWELLE, 23-2. Zaterdag 26 februari gaat Noordwelle - na een onderbreking van enkele jaren - weer het strao-feest vieren. Het pro gramma voor die dag treft men on derstaand aan: 13.00 uur: Verzamelen van de paar den in de ring, keuren van de ver sierde paarden. 13.15 uur: Vetrek van de stöo-rijders naar Renesse; voor de kinderen ringsteken in de ring van het dorp. 14.30 uur: Terugkeer van de paar den in het drop, begeleid door het of hun dossier moet voorleggen aan het hooggerechtshof. Tol dusver zijn 25 partijen gelega liseerd, achttien daarvan konden al campagne voor het referendum voe ren. Vorige week werden nog zeven partijen officieel erkend, waaronder de twee voornaamste socialistische: de socialistische arbeiderspartij (P.S. O.E.) van Felipe Gonzalez en de so cialistische volkspartij van Enrique Tierno Galvan. Drieëndertig andere partijen hebben hun statuten inge diend om erkenning te krijgen en men verwacht dat volgende week nog meer aanvragen zullen komen. De voornaamste punten van, over eenstemming zijn: per 1 januari jl. wordt een: prijscompensatie gegeven van 2,5 procent, daarboven 1 procent initiële (werkelijke) loonsverhoging, alsmede een; neutrale verwerking van de dertig gulden loonsverhoging per maand, die destijds door de re gering voor iedereen werd toege staan. Per 1 juld 1977 komt. er. een prijs compensatie en een half procent ini tiële loonsverhoging. Per 31 december 1977 wordt een prijscompensatie toegekend op grond van; wat genoemd wordt het Haag se protocol van 13 februari (de over éénkomst tussen alle werkgever- en werknemersorganisaties). Bovendien wordt de vakantietoe slag verhoogd (van 155 naar 162 uur) hetgeen neerkomt op een verhoging van de toeslag van 7,5 naar 8 pro cent. Werknemers boven de 55 jaar krijgen bovendien twee extra dagen vakantie, die boven de 60 jaar vijf dagen meer. Ook is overeengekomen, dat de hoofdaannemer voor een correcte naleving van de CAO door eeri on der-aannemer verantwoordelijk zal zijn. GRONINGEN. Voor de zesde maal is in korte tijd brand ontstaan in. de Groninger binnenstad. Dónder- dagochtend brandde een pand aan de kleine Haddingestraat nagenoeg uit. Voor zover kon worden nage gaan, was er tijdens het uitbreken van de brand niemand in het pand aanwezig. Koninklijke Muziekgezelschap „Witte van Haemstede". De ruiters worden verwelkomd namens de dorpsgemeenschap en namens het college van b. en w. van Wester- schouwen. 15.00 uur: Ringsteken te paard. Na afloop vindt de prijsuitreiking plaats in één van de bedrijfsgebou wen van de fa. v. d. Hulle, waar de feestelijkheden onedr muzikale bege leiding worden voortgezet. Het in de regio alom bekende strao feest te Noordwelle is georganiseerd door de dorpsgemeenschap in sa menwerking met het si ra-comité. Ik heb het nog gekend uit vroeger dagen, Het kleine drukker jtje in de Korte Ring Van van der Wal; hij deed vast goede zaken Want na een poos trok hij een nieuwe woning in. Het was een groot gebouw dat hij liet zetten f Een ruime drukkerij en winkel hoorde er bij En van der Waleen heel gewiekste kerel i Was met die nieuwe aanwinst vast en zeker blij. f Hij drukte boeken, kranten en geschriften f En was als drukker door hel hele land bekend 4 En héél wat Br use jongens die het vak ook wilden leren f Begonnen er hun loopbaan, en zijn eveneens erkend En het embleem „De Palmboomdat hij voerde J Spreidde al ras een kroon van bladeren uit Want van der Wal was altijd heel druk bezig Gaf in zijn leven heel zvat drukwerk uit. Hij had in dienst; mensen uit verre landen En Duitsers, Zwitsers, en meer andere had hij in de leer Doch jammer aan dit werkzaam leven kwam te vroeg een einde Hij stierf nog jong, had geen opvolger meer. Lc Due een vorige knecht was voor zichzelf begonnen, Toen nam van 't Leven voor zijn vrouw de zaken waar Maar de evacuatie kwam, en alles moest vertrekken f Toch; in Groningen fikste van t Leven het voor elkaar. f Hij kwam naar Bru, en weer bloeide „De Palmboom" Al ging het eerst niet altijd voor de wind f Er braken betere dagen aan; de zaak ging groeien Van 't Leven kreeg een drukkerij zo men er weinig vindt. We zijn nu dertig jaren verder, en van 't Leven gaat nu stoppen Maar een der zoons gaat met de zaken door In Zierikzee, een andere zoon in Zutphen Kozen zo ongeveer hetzelfde vak, en volgden vaders spoor. Er waren ook nog anderen die het elders zochten j Zij trokken weg, lot boven de rivier J f Het was Le Due inmiddels overleden a J En Th. de Waal ging niet zo ver van hier. i De Waal, alom bekend om 't geen hij steeds presteerde f Een zeer geziene man in het Flakkeese land Zij hebben allen, en met. hen nog heel veel anderen Plet vak bij Van der Waal geleerd als drukker van de krant. Nu is Bruinisse een groot dorp, en in opkomst Maar fiiet in het bezit meer van een flinke drukkerij Toch gaan de zaken ongestoord weer verder En ratelen de machines vrij en blij. We wensen al die stoere werkers nog veel goede jaren Gezondheid en geluk, en nog veel levensmoed Maar boven al de hulp en Izracht van boven Als men daar in geloven mag, wordt alles eenmaal goed. W. S. Plaatje van het feest te Noordwelle in het voorjaar van 1974.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4