L. J. van Gastel opvolger van A. J. G. Doeleman als kringvoorzitter Z.L.M. HET LIED VAN DE STRANDING OP SCHOUWENS BANK „Nederlandse landbouw in ongunstige positie" PEUTERS EN KLEUTERS IN BAD STREEKNIEUWS BUITENLANDS GELD MAAR TWEE' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vr'Jd«* 1| februari 1877 Nr. 22051 3 mogelijk buitendijks moet gebeuren. „Het is onaanvaardbaar dat schaarse landbouwgrond verloren gaat". De ZLM-voorzitter maakte vervol gens enige opmerkingen betreffende de beleidsvisie land- en tuinbouw van het Landbouwschap; hij was van mening dat in deze nota te veel de nadruk wordt gelegd op de bedrijfs- oppervlakte en te weinig op de kwa liteit van de ondernemer. Wanneer te veel over bedrijfsoppervlakte in ha's wordt gesproken bestaat het ge vaar aansluiting in de middensektor te missen. Meer aandacht moet wor den besteed aan de jonge inventieve ondernemer, ook van de kleinere be drijven. Niet uitgaande van bedrijfs oppervlakte maar van de zgn. stan- daardbedrijfs-eenheden moeten meer gelijkwaardige kansen mogelijk zijn, met name ook wat betreft de normen van de grondbank. Nodig is verder de totstandkoming van een verant woorde beëindigingsregeling, even tueel gekoppeld aan een beëindi gingsregeling op termijn. Gelet op de hoge bijdrage van de landbouw aan het nat. inkomen dient de overheid een positief beleid te vormen en niet te veel een con sumentenbeleid, aldus de heer Doe- leman. Hij vroeg zich af wat voor garantie er is dat de nieuw te bou wen glucosefabriek Cargill geen iso- glucosestroop gaat produceren. Loonfroiit De landbouw heeft eensgezind ge reageerd toen de vakbonden pro beerden het loonfront via de zuivel te doorbreken. De scheidende Kring voorzitter tekende hierbij aan dat er geen rekening mee werd gehouden dat het hier gaat om kleine onderne mers die werden getroffen, die als gezinsbedrijven - een enkele als werkgever - het hoofd boven water trachten te houden. Hij betreurde het dat de verhoudingen binnen de P.B.O.'s op deze manier geschaad worden. Dc landbouw is verontrust over de eisen van het F.N.V.: over de reorga nisatie van de produktschappen en medezeggenschap by het investe ringsbeleid van de ondernemingen. Na zijn kritische beschouwing wat betreft de soc-economische situatie merkte de heer Doeleman op dat ook bedrijfstechnisch er voor moet wor den gezorgd dat de bedrijfsvoering optimaal is; vooral de produktie- faktor heeft alle aandacht nodig. Hij herinnerde in dit verband aan de mededeling in Takvisie Akkerbouw, dat de produktiviteitsstijging in het zuidwesten de laatste vijf jaar ach terblijft bij het landelijk gemiddelde. Humusgehalte en kalktoestand dient optimaal te zijn, maar ook met meng- woelen zijn op verschillende plaatsen mogelijkheden. De scheidende Kring- voorzitter betreurde de matige be langstelling voor de onlangs gehou den studiedag over grondverbetering en waterbeheersing. Hij wees erop dat er voor grote delen van Zeeland onvoldoende middelen zijn om te ko men tot een goede waterbeheersing. Proeven hebben uitgewezen dat infil tratie met zout water om de slootwa terstand op peil te houden gevaar op' kan leveren. Zoet water Het kunnen beschikken over zoet water voor Schouwen-Duiveland is belangrijk, daar de teelt van grove groenten en bollen een belangrijke rol kan gaan spelen of al speelt. „In de diskussie over het. al dan niet zoet houden van de Grevelingen zullen we een duidelijk standpunt innemen" aldus de ZLM-voorzitter. „Wij willen er geen misverstand over laten bestaan dat de landbouw niet méér nadelige gevolgen van de beslissing over de Oosterschelde wil ondervinden. We vragen ons ook af of het verantwoord is mogelijkheden om de drinkwatervoorziening in de toekomst veilig te stellen, onbenut te laten", aldus besloot de heer Doele man zijn openingswoord. De leden van de Ki'ing werden hierna over de waterhuishouding in Zuidwest Nederland geinformeerd door ir. A. C. de Gaay, hoofd afd. milieuonderzoek en inrichtingszakén Deltadienst. (Zie hiervoor elders in dit nummer). In deze vergadering werden enige huishoudelijke zaken vlot. afgewerkt. De verslagen van de notulenkommis- sie en de financiële kommissie resp. uitgebracht door de heren Gaanderse en L. J. Klompe, gaven aanleiding tot goedkeuring van notulen en reke- Mededeling Z.L.M. inzake overplaatsing Chr. Huishoudschool In de donderdagmiddag gehouden algemene ledenvergadering van de Z.L.M. heeft de heer A. J. G. Doele man, de scheidende voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland, me degedeeld dat de Z.L.M. uit de pers heeft moeten vernemen dat de Chr. Huishoudschool te Bruinisse wordt overgeplaatst naar Zierikzee en on dergebracht bij de Chr. MAVO. In datzelfde bericht werd gesuggereerd dat de Z.L.M. daarbij betrokken is geweest. Dit is echter onjuist: de Z.L.M. is daarbij in het geheel niet betrokken en was daarvan ook niet op de hoogte. „Wij betreuren dat zeer", aldus de heer'Doeleman. „De belangen van het onderwijs en de leerlingen zijn daarbij niet gebaat. De officiële bevestiging ontvingen we pas enkele maanden later", aldus de heer Doeleman. Weekend-kursus Jeugdleiding Op vrijdag en zaterdag 18-19 maart wordt in het Oecumenisch Vor mingscentrum „Hedenesse" te Cad- zand een weëkendkursus voor jeugd leiding gehouden. Het betreft een werkbijeenkomst voor vrijwilligers in het jeugd- en klubwerk in de leeftijdscategorie,6-12 en 13-15 jaar. Waterinfiltratie Schouwen-Duiveland De begeleidingskommissie, welke voorzien is in dé vergunning Grond waterwet Waterleidingbedrijven voor de onttrekking Schouwen-Dui veland, zal medio februari het be drijf bezoeken. De kommissie heeft tot taak de minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne te advi- se'renj waarna de minister richtlijnen kan geven voor de opzet en uitvoe ring van de infiltratiewerken. In de kommissie zijn v ertegenwoordigd: de kommissie Grondwaterwet Wa terleidingbedrijven, het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening, de hoofdingenieur-direkteur voor de Landinrichting in de provincie Zee land en de provincie Zeeland zelf met twee personen. ning.en verantwoording 1976. De heer G. de Reus te Nieuwerkerk werd in de notulencommissie benoemd i.p.v. de heer W. A. Kuijper; de heer C. van Schelven volgt de heer Klompe' op als lid van de financiële kommis sie. Besloten werd de kringcontribu tie, voor het eerst na zeer lange tijd, te verhogen, en wel van f 0,30 tot f 0,60 per ha. Hieronder volgt de tekst: Ik heb dén ganschen nacht mijn zinnen laten dwalen, (bis) al in een hollen boom, met vrengd en zonder schroom. Des morgens aan den dag zag ik een schip laveeren, (bis) zoo sierlijk gebomod, geheel van ebbenhout! De vlag was rood satijn, sneeuwwit waren de zeilen, (bis) Twee ankertjes ten toon, als goud en zilver, schoon! De stuurman van dat schip deed anders niets dan peilen, (bis) Hij was met zorg belaan dat zijn schip zou vergaan. En de kapitein van het schip deed anders niets dan schreien, (bis) Was ook met vrees belaan dat zijn schip zou vergaan. NIEUWERKERK. Nog een plaatje van de dolfijne pret in „Dol-Fijn" te Nieuwerkerk, ivaar peuters en kleu ters zich vermaken in bad, zorgvul dig begeleid door respelctievelijke ma's, die ook een watergraantje meepikken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Adv.) We noemen maar wat: De Interkerkelijke Stichting werd een federatie; op het stedelijk industrieterrein ko men uitbreidingen; Rotter damse drugdealers kijken be langstellend naar Schouwen- Duiveland, en Br u-Oost krijgt een Belangenvereni ging. Zonder krant wist U nergens van. De ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE is alert om het allemaal door te geven. Moet U toch echt iets mee doeri, want niemand kan volhouden dat het hem of haar geen fluit interes seert. Bel even voor een abonnement! Bestuurskursus te Aardenburg AARDENBURG, 17-2. Dezer da gen werd op het van Eeghenhuis in Aardenburg een kursus voor be stuursleden gehouden. Hiervoor be stond zoveel belangsteling dat be sloten werd een tweede bijeenkomst uit te schrijven en wel op vrijdag avond 25 en zaterdag 26 maart a.s. De kursus is gericht op bestuursle den-vrijwilligers van vrouwenorga nisaties, plaatselijke muziekvereni gingen, oudercie's, wijkverenigingen, etc. Ervaring is niet noodzakelijk. Nadere inlichtingen bij vormings centrum van Eeghenhuis, (01177) 1259/1293 of bij de commissie volks- hogeschoolwerk in Zeeland: (01104) 493. ZIERIKZEE Kursus „Kreatief Spel" De Stichting Jeugd SchouWen- Duiveland begint op woensdag 23 fe bruari a.s. een kursus „Kreatief Spel", vooral bedoeld voor degenen, die bij jeugd- en jongerenwerk zijn betrokken. De kursus wordt gehou den in de zaal van de Ger. Kerk aan de St. Domusstraat. Kontaktadres: Gabri de Groot, jeugdwerkleider. Stichting Jeugd Schouwen-Duive land, Maarstraat 12, Zierikzee. Tel. 3566. Nu ligt dit werelds schip verslonden door rfe golven, (bis) En daar is op Schouwens bank nooit schooner schip gestrand! Het werd ook gezongen in 1888 door de familie Van der Klooster uit Burgsluis, toen deze in volledig vis serstenue in twee versierde sloepen deelnamen aan de optocht te Haam stede, ter gelegenheid van het 40- jarig koningschap van Willem III. De Van der Kloosters verwierven een onvergetelijke naam door de ve le reddingen van schipbreukelingen van schepen die op de banken voor Schouwens kust gestrand waren. Zou de herkomst van het lied nog zijn te vinden? Zijn er wellicht (heel) oude of vroegere Burghsluïzenaren die er iets van weten? Werd het mis schien ook in andere vissers- of ha venplaatsen gezongen? Haamstede J. P. C. BOOT Enkele weken geleden werd tijdens een lezing voor „Stad en Lande" de legende van de Westenschouwse zeemeermin weer eens uit het stof gehaald. Minder bekend is misschien een lied, dat voor en na de eeuwwisseling, vooral in de buurt van Burghsluis, op bruiloften en ook wel onder het werk. werd gezongen. ZIERIKZEE. Gehoord i?i Zierikzeese boekhandel: „me neer heeft U een radiobode?" (een tv-gids is nog altijd een „radiobode"). Mijnheer: „zeker mevrouw"Mevrouw: „O, geeft u er maar twee, voor volgende week ook één, want de bodedrukkerij staakt heb ik gehoord". Doek. Enfin de drukkerij drukt alweer. NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE In Rome en Parijs, maar ook in Tokio en New Virk overal kunt u terecht met uw reischeques.Beschikt li liever over kontant buitenlands geld? Ook dat is mogelijk. Haal uwreischequesen eurocheques. uw reisverzekering en al uw vreemde valuta bij de ZIERIKZEE, 17-2. In de donderdagmiddag gehouden druk bezochte algemene ledenvergadering van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. werd als opvolger van de aftredende Kringvoorzitter de heer A. J. G. Doeleman te Nieuwerkerk als nieuwe voorzit ter van de Kring gekozen de heer L. J. van Gastel te Schuddebeurs. De verkiezing van een voorzitter was noodzakelijk in verband met het aftreden van de heer Doeleman, die - zoals gemeld - onlangs werd benoemd tot algemeen voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. By de verkiezing werden op de heer Van Gastel 51 stemmen uitgebracht, dc heer W. A. Kuijper te Ou werker k verkreeg 43 stemmen. De heer Van Gastel zei de benoe ming als Kringvoorzitter te willen aanvaarden en hij sprak een dank woord voor het door de leden in hem gestelde vertrouwen. De nieuwe voorzitter sprak de wens uit, met de hulp van de leden te kunnen doen wat nodig is voor dc landbouwstand van Schouwen-Duiveland. Mevrouw Van Gastel-van Schelven kreeg een fraai boeket aangeboden. De scheidende voorzitter, de heer Doeleman, kon in zijn openingswoord een groot aantal Z.L.M.'ers begroeten. In 't bijzonder verwelkomde hij enige dames: de agrarische commissie van de Plattelandsvrouwen Bond; verder bestuursleden van de C.B.T.B.. ere voorzitter de heer A. M. Geluk, erelid de heer F. C. Hanse, de heer J. H. Zwart, assistent RLVD, en leden van verdienste. In zijn openingsrede constateerde de heer Doeleman dat de landbouw in de zeventiger jaren in een situatie gekenmerkt door overproduktie van landbouwprodukten in bepaalde we relddelen is terechtgekomen. Over produktie van landbouwprodukten die op onvoldoende wijze kunnen worden afgezet naar gebieden waar honger heerst. Gebleken is echter ook dat in zeer korte tijd een tekortsitua tie kan ontstaan: de landbouw blijft afhankelijk van klimatologische om standigheden die plotseling het beeld kunnen veranderen. Dit heeft de Advertentie landbouw de laatste jaren o.a. erva ren met tarwe eri suiker. Zorgen Het gemeenschappelijk landbouw beleid in de EEG blykt niet bij mach te deze problemen op te vangen. „Veeleer ervaren wij dat er paniek maatregelen worden genomen om eventuele overschot- of tekortsitua ties weg te werken. Het gemeen schappelijk beleid heeft veel aan kracht verloren: de nationale rege ringen gaan steeds meer een eigen beleid voeren", aldus de heer Doele man. Deze ontwikkeling geeft de land bouw grote zorgen: de Nederlandse landbouw is erg afhankelijk van de export, die zich speciaal richt op de landen van de EEG. De positie van de landbouw wordt verder nadelig beïnvloed door de sterke inflatie in Nederland. De scheidende voorzitter constateerde een daling van hel na tionale inkomen, stijgende werkloos heid, terughoudendheid van buiten landse ondernemers bij hun investe ringen. „Dit ongunstige onderne mersklimaat laai ook de landbouw niet ongemoeid". De veehouderij heeft zeer hoge in vesteringen moeten doen, maar ook in de akkerbouw worden hoge ver vangingsinvesteringen noodzakelijk om de opgelopen achterstand in te halen. De tuinbouw zit met hoge kosten door overschakeling op aard gas; de fruitteelt moet hoge investe ringen doen om de fruitopstanden te moderniseren. In dit verband noemde de heer Doeleman het belastingsysteem fu nest voor de onderneming. „Herin vesteringen zijn onvoldoende aftrek baar voor de inkomenbelasting, de f 1.600 zelfstandigenaftrek is een druppel op de gloeiende plaat, het systeem van inkomstenbelasting laat onvoldoende ruimte". liét afgelopen jaar voor velen erg slecht is uitgekomen. Ondernemersklimaat De landbouw vraagt zich af hoe de minister van landbouw zich zal opstellen bij de komende onderhan delingen. „De minister zal zich er van bewust moeten zijn dat de Ne derlandse landbouw de concurren tiestrijd in de EEG dreigt te gaan verliezen". De heer Doeleman was van mening dat wanneer de over heid machteloos slaat of niet bereid is de inflatie te beperken, de land bouw daarvan niet de dupe mag worden. „Wij verkeren niet in de po sitie via stakingen eisen te kunnen afdwingen". Daarom eiste de schei dende Kringvoorzitter van de land bouwminister dat hij zich inzet het ondernemersklimaat van de land bouw te verbeteren. „Verbetering op verschillende ma nieren maar dan niet met voorstellen van pachtnormen waarvan wij ons haast niet kunnen voorstellen dat zij door het ministerie van landbouw zijn opgesteld. „Het lijkt er meer op dat dit is gebeurd door de collega van financiën". De Z.L.M.-voorzitter was het er overigens mee eens dat een redelijke pachtverhoging van 30 noodzake lijk is. De huidige voorstellen kun nen echter de pachtprijs tot meer dan 100 °/o doen verhogen. De heer Doeleman betreurde het dat door de onzekerheid rond de drie groene nota's de onrust toeneemt en de standpunten verharden tussen landbouw en natuurbehoud. Dit heeft o.a. stagnerende ruilverkavelingen tot gevolg. Een stagnerende ontwik keling is ook voor het natuurbehoud ongunstig. Onbegrijpelijk vond spre ker dat de beheersovereenkomsten waarmee in Zuid-Beveland tot over eenstemming is gekomen, in de kast blijven liggen. De voorstellen, die voorzien in voorkeursrecht van ge meenten bij grondaankoop houden het gevaar in dat bedrijven jaren lang in hun ontwikkeling bevroren worden. „Een dergelijk, voorkeurs recht is voor de landbouw alleen te aanvaarden wanneer dit gekoppeld wordt aan de koopplicht van de ge meenten op aanzegging van de be trokken beheerder", aldus de schei dende Kringvoorzitter, die verdere overheidsbemoeiing bij grondgebruik zoals voorkeursrecht via aankoop door de S.B.L. ongewenst achtte. Hij signaleerde verder het gevaar van de sterke grondprijsstijgingen binnen de landbouw: prijzen die een „eigen le ven" kunnen gaan leiden. Bij ont eigening blijkt het moeilijk de ver goedingen snel genoeg aan de prijs stijging aan te passen. „Zij die ver leden jaar grond voor de dijksver- hoging hebben afgestaan, moeten dit nu ervaren". Gepleit wordt voor een redelijke aanpassing, aangepast aan de huidige uitkoopregeling. Met verontrustig heeft de land bouw kennis genomen van problemen rond verwerving van gronden, waar bij het erom gaat deze buitendijks- dan wel binnendijks te doen plaats vinden. De heer Doeleman was van mening dat, wanneer dit technisch mogelijk is, de dijksverhoging zoveel Deze twee snaken hebben zich goed ingedekt tegen het karnaval. Ver momd en zoel zijn ze toch even be duusd van het feestgebeuren. De kinderoptocht straks is hel hele maal! „Onvoldoende mogelijkheden dus om eigen middelen vrij te maken om deze investeringen voldoende te kunnen opvangen", aldus de Z.L.M.- voorzitter, die verder wees op de on gunstige positie van Nederlandse landbouw door de sterke inflatie in het land - bij de prijsonderhandelin- gen in Brussel. Na enige kritische kanttekeningen inzake de prijsvoorstellen, wees de scheidende Kringvoorzitter op het voornemen de verhoging van de melkprijs van 3 pas 1 september te doen ingaan, terwijl er toch op nieuw gesproken wordt over een heffing per 1 april van 2% Dit betekent dus dat tot 1 september er een prijsverlaging optreedt, en op die datum pas een Vfe verhoging. „Voor de veehouderij is het onvoor stelbaar op welke wijze het hoofd boven water te houden wanneer deze voorstellen worden aangenomen", al dus de heer Doeleman, die overigens ook wat de akkerbouw betreft maan de niet te optimistisch te zijn. De ak kerbouw gaat een bijzonder duur jaar tegemoet: hoge pootgoedprijzen, hoge investeringen; voor de fruit teelt ligt de zaak weinig beter omdat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3