Kabinet wil f 8 miljard steken in ekonomie tot 1980 Oostkust V.S. nu weer heet Prov. Raad voor het milieu ONDERSCHEIDINGEN EN DIPLOMA'S OP GEZELLIGE BRANDWEERAVOND Bussen plat te Utrecht Gigantische operatie Prehistorisch dier in Indonesië Kruiswerk wil deel van premiemeevallers De staking bij „De Schelde" Harm Dost vrij AGENDA DEN HAAG, 17-2. In de jaren 1977 tot en met 1980 wil de regering ongeveer aeht miljard gulden extra uitgeven om de investeringen te bevorderen en daar door Werkgelegenheid te behouden en te scheppen. Dit staat in de memorie van toelichting op het donderdag ingediende ont werp van wet investeringsrekening. De investeringsrekening, aangekondigd in de nota inzake de selectieve gröei van minister Lubbers van economische zaken als onderdeel van het beleid ter bestrijding van de werkloosheid. DJAKARTA, 17-2. In /iet centrum van het Indonesische eiland Celebes is een préhislorisch dier opgedoken, zo meldt hel Indonesische persbu reau Antara/ woensdag. Een ]M van het plaatselijk parle- mèrd^'zegt het monster te hebben ge zien. Het zou een lengte hebben van ongeveer negen meter. Hel hoofd loont overeenkomst met de kop van een koe. In het begin van deze maand werd een soortgelijk monster gesignaleerd op Java. Volgens Nederlandse plan- tagebezitters op Java gaat het óm een prehistorisch dier. UTRECHT, 17-2. „Het hele kruis werk kan als het ware gefinancierd worden uit de marges van de pre mie-opbrengsten'. De Nationale Kruisvereniging stelt dit in een verklaring naar aanleiding van de jongste berichten over mee vallers in de sfeer van de sociale vërzekering. Ze herinnert eraan, dat de Kruis verenigingen al jaren streven naar een „broodnodige" verbetering van hun financiële basis en wel door finaciering via de sociale verzekering (AWBZ). In landelijke advies- en be- ieidscolleges bestaat al lang grote eenstemmigheid over de noodzaak, het kruiswerk via een volksverzeke ring te financieren, aldus de Natio nale Vereniging. LOS ANGELES, 17-2. De Verenig de Staten, altijd al een land van zwart-wit situaties, heeft op dit mo ment een klimatologische tegenstel ling. Terwijl de bevolking in het noord westen niet weet hoe zich warm te houden, wetèn de mensen aan de oostkust niet wat ze nu weer moe ten verzinnen om een beetje verkoe ling te vinden. De hittegolf die dit gebied momen teel treft is de ergste in 81 jaar. Normaal om deze tijd zijn gematigde temperaturen maar moeder natuur laat zonder veel moeite de tempera tuur nu oplopen tot 32 graden celcius of nog hoger. Bij duizenden tegelijk arriveren de laatste dagen toeristen uit het hele land om de koude in ei gen omgeving te ontlopen. ROTTERDAM. Ontzagwekkend was de menigte, die te Rotterdam deel nam aan de demonstratie om zich solidair te tonen mei de stakers in Nederland. Op de foto de duizend koppige menigte op de Coolsingel. Het is een nieuw instrument, dat behalve voor het stimuleren ook voor het beïnvloeden van de be drijfsinvesteringen moet dienen. De bestaande investeringsprikkels (in vesteringsaftrek en, vervroegde af schrijving) worden afgeschaft. De hierdoor vrijkomende middelen van ongeveer vijf miljard gulden in de jaren 1977 tot en met 1980 gaan eveneens over de investeringsreke ning lopen, waardoor het totale be drag voor de bevordering van de investeringen via het nieuwe instru ment op ongeveer 13 miljard gulden komt. Groei Met de extra acht miljard gulden denkt de regering te bereiken, dat de economische groei jaarlijks vier procent zal worden of een half pro cent meer dan zonder deze maat regel het geval zou zijn. Aan ar beidsplaatsen levert dit bedrag werkgelegenheid voor 110.000 perso nen op, wat neerkomt op een ver mindering van het werklozenaantal met 60.000. brandweerzaken steeds had samen gewerkt. Hij wenste het korps veel goeds toe en hoopte dat de samen werking tussen zijn opvolger en het korps even prettig zal zijn. De brandweerkommandant, de heer C. Deurloo, dankte op zijn beurt de scheidende wethouder voor de ma nier waarop hij altijd achter het brandweerkorps heeft gestaan. „U heeft als wethouder van brandweer zaken de brandweer steeds een warm hart toegedragen, zo zei de heer Deurloo legen de heer Van Gilsl. Na een zeer gezellige en sfeervolle avond hadden de heer en mevr. Lit- tooy voor een heerlijk koud buffet gezorgd dat niet alleen de maag koesterde, maar ook een lust was voor het oog. Na nog wat gezellig bij elkaar geweest te zijn werd de avond besloten met de populaire polonaise waarna iedereen huiswaarts ging in de overtuiging dat deze avond zeer geslaagd is geweest dankzij de uiter ste inspanning van de organisator de heer Jumelet. Het was- een echte ouderwetse gezellige brandweer avond, zoals die er al in geen jaren geweest is. Z1ERIKZEE, 18-2. De provinciale raad voor het milieu in Zeeland zal voor het eerst bijeenkomen op vrij dagmiddag 25 februari a.s. in de Statenzaal te Middelburg. De raad zal officieel worden geïn stalleerd door de Commissaris dei- Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Voorzitter van de raad is J. van den Bos, lid van ged. staten, vice-voor- zitter: mr. J. F. G. Schlingemann, lid van ged. staten. In de raad zijn Een officieel gedeelte had men dit jaar achterwege gelaten, dus werd direkt begonnen met het feestpro gramma, dat voor het grootste ge deelte was samengesteld door het oud-brandweerlid de heer St. J. P. Jumelet. Door aan de avond een wat ge zelliger tintje te geven, was er een muzikale begeleiding door het duo „The Lejos". In het programma was een gedeelte ingelast om twee leden van het korps te onderscheiden. De twee die een onderscheiding opgespeld kregen door burgemeester T. C. Hekman, waren de heren L. Kik en M. Jumelet, die beiden twaalf en een half'jaar lid zijn van het vrij- VLISSINGEN, 17-2. De stakings- aktie bij de Koninklijke Maatschap pij De Schelde in Vlissing'en is vol gens de bonden NVV/NKV aangeslo ten bij het FNV een groot succes ge worden. Donderdagavond waren ex- bij het akliecenlrum in de Vlissingse sporthal 1600 stakers geregistreerd. De direktie van De Schelde had even eei-der opgegeven dat er ruim 1500 werknemers niet op hun wei-k ver schenen wal-en, zodat de pi-oduktie in de fabrieken stil was gelegd. Daar naast toonde ook vijftien pi-ocent van het kantoorpersoneel zich soli dair met de stakers. Diploma's vertegenwoordigd: het Zeeuws Coör dinatieorgaan natuur-, landschaps- en milieubeschei-ming; Zeeuwse Wa- Lei-schapsbond; Landbouwschap (de heer W. Goeman); afdeling Zeeland Ned. Vei-, van Gemeenten (de heer T. C. Hekman); het F.N.V.; Prov. Raad Volksgezondheid: C-N.V.; Kamer van Koophandel; Zevibel, (de heer B. W. Schot); Gezondheidsdienst voor die ren; Zeeuwse Vrouwenraad en Zeeuwse Recreatieraad. BRUINISSE, 17-2. Het korps van de vrijwillige brand weer van Brninisse hield dinsdag samen met eehfgeno- te's, verloofdes en oud-brandweerlieden met hun dames de jaarlijkse gezellige avond in hel „Durps- LAATSTE NIEUWS Concertzaal, 20.00 uur, ontspannings avond m.m.v. „Kunst en Eer", (toe gankelijk voor iedereen). Haamstede Recreatiezaal Geref. Kerk, 19.30 uur, oprichtingsvergadering C.D.A. Brouwershaven Jeugdgebouw. Afd. Plattelandsvrou wenbond, 20.00 uur. Noordgouwc Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur, Verga- dei-ing „De Schouwse Ruiters". Bruinïsse 19.00 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 19 februari Goes Slot Ostende, 14.30 uur, toogdag Zeeuwse CPJ, 19.30 uur-, aanvang avondprogramma. Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorslel- ling. Burgli-Haamstede „Het wilde Zwijn", 12.30 uur Sti-a- rijden. Haamstede Beati-ixschool 14.Ü0-J.7.00 uur, Wel fare-verkoping. Big S. Carnavalsviering. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, eerste uitvoe ring „Luctor et Èmergo". willige brandweerkorps. De burge- meester feliciteerde de beide jubila rissen en hun echtgenote's met het bereiken van deze periode. Een tweede gebeurtenis deze avond was het diploma-uitreiken aan een drietal leden die geslaagd waren voor het examen brandwacht tweede klas. Dit waren de heren J. Steketee, J. Mol en B. van Gilst, die het diploma uit handen van de burgemeester ontvingen met daarbij een felicitatie en de hoop dat zij nog verder zullen leren. Burgemeester Hekman zei dat hij met twee leden van het brandweerkoi-ps naar de vordei-ingen van de nieuwe brand weerauto was wezen kijken op de fabriek in Hypolitishoef. „De auto zag er keurig uit", zo zei de burgemeester en is al ver gevor derd. Zaterdag 12 maart zal de com mandant hem af gaan halen zodat liet einde iri zicht is van het wachten op de nieuwe brandweerwagen. De officiële ovei-dracht zal nog enkele weken aan lopen omdat het korps eerst wat met de nieuwe auto zal moeten lessen. Daar zit n.l. ap paratuur op waar men geen weet van heeft hoe er mee om te gaan. Afscheid wethouder De heer W. van Gilst, die voor de laatste maal als wethouder op deze gezellige avond aanwezig was, dank te het korps voor de prettige wijze waarop hij als wethouder van Noordgouwc Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zaterdag 26 februari Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging (Der Zigeuner baron). UTRECHT, 18-2. De staking van de buschauffeurs leverde vrijdag het vertrouwde beeld op van veel wandelaars en fietsers. Een geluk voor deze mensen was dat tegen half acht, bij de aanvang van de spits, de enorme regenbuien ophielden. Op vallend was dat veel mannen op da mesfietsen of vouwfietsen zaten. Navraag bij de politie leei-de dat door de stakingen geen opstoppingen wai'en ontstaan. Door de gladheid zijn er wel hier en daar aanrijdingen maar die hebben geen „verkeers- pi-oppen" veroorzaakt, aldus een po litieman. ARNHEM, 18-2. De Ai-nhemse ex- Release-medewerker Harm Dost zal vandaag, vrijda'g, over de grens wor- den gezet en naar Arnhem ï-eizen. Op vei-zoek van Harm Dost zelf wordt zijn reisschema niet bekend gemaakt, aldus een wooi-dvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken. TANEGASJIMA. Japan gaat za terdag zijn dei-de kunstmaan lance ren, van het eiland Tanegasjima, 1.200 km ten zuidoosten van Tokio. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 19 en zondag 20 februari Dokter Lodicrs, Noordgouwc, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vissei'. Spreekuur uitsluitend voor di-ingen.de gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. L. FJ,ach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De *eekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J- H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytendijk en dokter Speelman. Zuster C. P. v. d. Berg, Badhuis straat 3, Nieuwerkerk. Tele foon (01114) 1228, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 APOTHEEK Apotheek C. C'. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Wegens verbouwing lijdelijk verhuisd naar Havenplein 3 Vrijdag 18 februari Middelburg Stichting Zeeland, 13.30-15.00 uur, besloten, 15.00-i7.00 uur openbare bestuursvergadering. Zierikzee „De Poorter"'. Vogelwacht. „Rrekre- atie en Natuurbescherming". 19.45 Concordia. Ledenvergadering P.J.Z.- ;i Meting. 20.00 uiu Huis van Nassau, 20.30 uur, jaar ver gadering Delta Sport (afd. atletiek). (Bij cafetaria Neffen 'd Eule), 10.00- 16.00 uur, „ogentest" Veilig Verkeer" Zondag 20 februari Zierikzee foyer Concertzaal, 12.00 uur, koffie concert gdtaantrio Dick Visser (ZVU). Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Haamstede „Big S". Filmavond. Renesse Sportveld, 14.00 uur, S.V. Renesse Puzzelrit. Maandag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau. Afd. „Pliilatelica". 20.00 uur. Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uur. Brouwershaven Hotel Jacob Cats, 19.30 uur vergade ring Z.L.M.-afdeling. Kerkwerve Sportveldkantine. Ledenvergadering W.I.K. 20.00 uur. Dinsdag 22 februari Zierikzee Hotel van Oppen. Vei-. Stad en Lan de. Lezing. 20.00 Uur-, Scharendijke De Putmeet, 20.00 uur, afd. Kerkwer- ve-Scharendijke, Z.L.M. Nieuwerkerk Rehoboth, zendingsavond Herv./ Geref. kerk 19.30 uur. Dorpshuis, 19.30 uur zuivedavond afd. Duiveland Plattelandsvrouwen Bond. Woensdag 23 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Zaal Geref. kerk St. Domusstraat, 20.00-22.00 uur, eerste avond kursus „kreatief spel''. Jeugdgebouw Visstraat, C.J.V.-ge- spreksavond. 20.00 uur. Maarstraat 12. Kursus „Kreatief spel". 20.00 uur. Burgh-Haamstcdc Hotel Bom, 20.00 uur, vergadering Oranjevereniging. Renesse „Rietnisse". Afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond. 19.30 uur.. Donderdag 24 februari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, ou deravond, 19.30 uur. Herv. Ver.-gebouw. Afd. C.P.B., 19.30 uur. Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, afdeling Schouwen (Westhoek) Rode Kruis, ledenvergadering. Brouwershaven Graaf Floris V. A.R. kiesvereniging, 19.30 uur. Zen nom aire Verenigingsgebouw. Afd. Noord- gouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, „Nut en Genoegen". Noordgouwc Hotel v. d. Weijde. Sproeivereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk De Meebaal, 19.30 uur. afdeling Nieuwerkerk Z.L.M., (reisindrukken O.-Duitsland). Vrijdag 25 februari Zierikzee Chr. Ger. Kerk. Spreekbeurt ds. R. Wurmband. 20.00 uur. J. W. v. d. Doelschool, Ouderavond. 19.30 uur. Haamstede Hotel Bom. 19.00 uur, algemene le denvergadering afdeling B-urgh- H aam stede Z.L.M. Bi o uw orslia v en Jeugdgebouw. Uitvoering Smalstads Gemengd Koor. 19.30 uur. Dorpshuis, 19.30 uur, tweede uitvoe ring „Luctor et Emergo". Noordwelle Stra-feest. Begin: 14.30 uur. Noordgouwc Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zondag 27 februari Noordgouwc Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Maandag 28 februari Zierikzee Concordia. Algemene vergadering V.V.V. 20.00 uur. Ouwcrkerk Dorpshuis. Naaikursus, 19.30 uur. Woensdag 2 maart Oosterland „Neffen d'Eule", 19.30 uur, vergade ring Z.L.M. Vrijdag 4 maart Scharendykc Hotel „Het Witte Hert", 20.00 uur, kla ver jasa vond. Zaterdag 5 maart Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging, (Der Zigeuner baron). Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Sneldamtoernooi 9.45 uur (v.m.). Donderdag 10 maart Goes „De prins van Oranje". Zeeuws Coördinaticorgaan. 19.30 uur. Maandag 21 maart Concertzaal. Volkstoneel Antwerpen. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 VREEMD Hel is niet provocerend bedoeld, tegen de achtergrond van onze sta kingsperikelen, maar ik heb een hele week gedacht aan die op de „buis" uitgestraalde man in Cairo, die ook aan de kost moet komen en vrouw en (3) kindertjes in leven houden en wonen en eten en slapen. Nou, dal is armoede van de bovenste plank. De man is een soort wever, die zijn werk op straat doet. Hij heeft wat draad om handen en enkele klossen en het is verbluffend hoe handig hij daarmee is. Hij moet hel wel tien uur per dag volhouden en zes dagen per week: zo gaat dat maand in maand uit en dan komt hij bij moeders met f 30. Omgerekend in Nederlands geld dus drie tientjes. „Bij moeders" betekent een soort vervallen hut in de buurt van een antliek kerkhof. De hut heeft één kamer en daarin speelt het le ven zich af. Er is afscheiding met een gordijn voor de kinderen en een hoekplaatsje voor pa en ma om te pitten. Een wrakke tafel en enkele stoe len vormen hel meubilair en dan is er de kookhoek. Een nog wrakker en kleinere laf el mei - hou je vast. - eev primustoestel. Aan het voedsel, de allernoodzakelijkste kleding en de potloden, en pennen voor de kinde ren die naar school gaan, wordt alle geld besteed, en alles wat het leven iets lolliger zou kunnen maken, is er niet bij. Pa loopt naar zijn werk of kleeft aan een krakerige bus, die tweemaal zoveel mensen vervoert, als er zitplaatsen zijn en dan begint hij met zijn klossen. Lieve mensen, wat, zijn die daar arm en hel zijn nog hiel de armsten, want ze hebben nog wat voedsel: brood, rapen en uien. Als moeder - knap van gezicht nog - voor de lens. komt, kijkt, zij vriendelijk in het gla zen tele-oog. Ze is niet eens boos op de wereld, op de rijken, op ons, maar zegt wel, dal het allemaal foeimoei- lijk is, om vooral de kindertjes door dat armoededal heen te loodsen. Pa - afgemat na een zware werk dag - slaat er gelooid en gerimpeld bij en knikt: „ja, het is moeilijk". Cairo dat is een paar uur vliegen van hier. Er wonen ook rijke men sen. Die kwamen ook voor de kame ra. „Gek", zeiden ze „die armen zijn er altijd geweest; ze zijn er aan ge wend". Wat zit de wereld toch ellen dig in elkaar en wat is het vreemd verdeeld, allemaal. Misschien kunnen wc er iwg wat meer-aan gaan dnc-.i. als ons brave volk strak;, de stakin gen achter de rug heeft.. Wie weel! SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2