HET INBRAAK-MYSTERIE blik door het wereld Helsinki gaf onverwachte stimulans tot zelfstandig denken in Oost-Europa Het dure rijden in België venster Anti-semitismc in Sowjet-Unie Chauffeur rijdt twee Belgen dood Dr. L. J. M. Beel herdacht Tragische bruiloft Menten-debat in Tweede Kamer VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Serooskerke-Noordwelle Ingebruikneming innamestation Isabellarigool Zeeuws-Vlaanderen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 februari 1977 Nr. 22Ü50 7 Terwijl in Rusland opeens met harde hand wordt opgetreden tegen dissidenten, zijn enige partijsecreta rissen - dit toil zeggen assistenten van partijleider Brezjnev - naar Praag en Warschau gereisd. Dat was, volgens de officiële bulletins, voor het onderling contact tussen de broederlijk samenhangende partijen. Maar stellig is de keus van de reis doelen der secretarissen van het centrale partijcomité niet los te zien van het feit dat juist in Polen en Tsjechoslowakije de andersdenken- den, de dissidenten, het heftigst van zich laten spreken. Gezien de eigen praktijk in Moskou mag men er ze ker van zijn dal het Kremlin de broederpartijen met klem aanraadt niet te zachtzinnig op te treden le gen die dissidenten. Het pijnlijke zit er in dat binnen kort in Belgrado vergaderd moet worden over wal er nu allemaal te recht is gekomen van de accoorden van Helsinki, waarnaar met name de Poolse en Tsjechische dissidenten verwijzen - een dokument waaron der de handtekeningen staan van de Russische en de Tsjechische en Pool se regeringsleiders. Daarin wordt behalve veel anders ook gerept over het recht op vrije meningsuiting en het is dit punt waarvan de minnen van Charta 77 in Tsjechoslowakije ijverig gebruik maken. In Rusland ligt de zaak relatief eenvoudiger. Daar is bijvoorbeeld gebruik ge maakt van verordeningen over de deviezenbundel om een onwelgeval lige figuur weg te werken die geld verdeelde om de gezinnen van opge sloten dissidenten te helpen. Een economisch delict dus. Maar dat is in hel Tsjechische geval nauwelijks hanteerbaar. In Charta 77 wordt naar Helsinki verwezen wat hel punt vrijheid van meningsuiting be treft en verder naar zwart op wit in de grondwet afgedrukte artikelen die elke Tsjech een reeks vrijheden toezeggen, waarvan hij in de prak tijk maar beter geen gebruik kan proberen te maken. Als Belgrado niet te gebeuren stond zouden de Tsjechische heersers waarschijnlijk wel korte metten maken met de on dertekenaars, maar daar zien ze nu een beetje tegen op om op die con ferentie niet al te zeer voor schut te slaan. En dus wordt gewerkt met hel onttrekken van rijbewijzen en hel afsluiten van de telefoon om de on dertekenaars te beletten al te véél contact met elkaar te onderhouden. Vervelend, is natuurlijk wél dat in Praag - en in Moskou - dissidenten elke kans aangrijpen om contact op te nemen met Westerse persmensen, wat weer iets is waaraan -men wei nig kan doen zonder resoluut legen Helsinki te zondigen. Woordengegoochel De elementen over de uilwisseling van gedachten over de grenzen en Over vrijheid van meningsuiting zijn in de stukken van Helsinki ge komen doordat de westelijke landen erop stonden. Toen de Russen en liuii gevolg ja zeiden werd in het Westen wel gezegd dat dit voor hen toch goedkoop was om een erken ning van de grenzen en een feitelijke erkenning van de aparte invloedsfe ren erdoor te krijgen. Nu echter BRUSSEL, 16-2. Touring-Wegen- hulp, ccn van de grootste Belgische automobilistenverenigingen, heeft heftig geprotesteerd tegen het al weer duurder worden van het auto rijden in België. In het paket maatregelen, waartoe de regering in Brussel, tijdens een „conclaaf" dat het gehele weekeinde duurde, besloot zitten verscheiden de maatregelen die de automobilist treffen. De prijs van een Liter- benzine wordt binnenkort met ongeveer 7 cent verhoogd. De Belgische schat kist rekent erop dat haar dit in een jaar 200 miljoen gulden extra ople vert. Verder gaat de belasting" op verzekeringscontracten omhoog en autobanden zullen in het vervolg be last worden met 25 pet btw -in plaats van 18 pet. blijkt dat deze artikelen van Hel sinki wel degelijk hel andersdeuken in de landen van Oost-Europa heb ben gestimuleerd. Niet dat men zich moet voorstellen dat Russen, Tsje chen, Polen enz. straks in Belgrado verlegen erbij zullen staan met schaamrood op de kaken. Ze kunnen natuurlijk de zaak terugdraaien tot. een interne kritiek op de toepassing van de grondwet, een alleszins bin nenlandse aangelegenheid waarmee buite?ilanders zich niet te bemoeien hebben. Die mogen rustig vertrou wen dat de diskussie wel zal leiden tot overeenstemming waarbij de meerderheid aangeeft wat de juiste interpretatie is. Woordengegoochel, daarin hoeft men de Russen geen les meer te ge ven. Blijft het feit dat kennelijk met een stimulans door Helsinki in hel denken van de Oost-Europeanen een verandering is gekomen, waar door het niet langer vanzelfspre kend is dat men zijn mond houd en niets doet als men het niet eens is met de partijlijn. Zo'ti stimulans tol redelijk denken waaruit toch al eens een Praagse lente ooit is geboren, al was die maar kortstondig, kan nog tot van alles leiden. De Westerse „concessie" waarmee ooit Helsinki ontevreden is gekritiseerd, kan toch best de moeite waard zijn geweest. MOSKOU, 16-2. Met nieuwe arti kelen en lezersbij dragen zet een aan tal Sowj et-blad en zijn „anti-zionis tische" campagne voort. Het gaat om pleidooien voor een film, „Sja cheraars in zielen", die kortgeleden door de televisie is vertoond, en die een kritische complicatie heet te zijn van beelden over ondermijnende aktivileiten - zowel binnen als bui ten de Sowjet-Unie. Joodse kringen in de Sowjet-Unie hebben er regelrecht anti-semitische tendensen 'in herkend. Zij hebben begin deze maand gewaarschuwd voor dc mogelijkheid dat de film „pragroms" zou kunnen uitlokken. BRUSSEL, 16-2. Een Nederlandse vrachtwagenchauffeur (wiens naam niet 'is vrijgegeven) heeft een onge val veroorzaakt waarbij twee Belgen het leven hebben verloren. De man heeft op de E-3, nabij Oelegem (in de richting Turnhout) een op de vluchtstrook staande personenauto van achteren aangereden. De be stuurder van die personenauto, een 24-jarige jongeman uit Herentals kwam daarbij om het leven. Een an dere inzittende kwam ook om het leven. DEN HAAG, 16-2. Tweede Kamer en regering hebben aan het begin van de Tweede-Kamervergadering, het overlijden van dr. L. J. M. Beel, minister van staat, hei-dacht. Na mens de Tweede Kamer sprak de voorzitter, 'dc. A. Vondeling en na mens de regering voerde de minis ter-president, drs. J. M. Den Uyl het woord. De kamerleden namen staan de enkele minuten stilte In acht. Flitsen uit het buitenland METULLAH. Bewoners van Noord- Israëlische dorpen hebben bericht, dat dinsdag in Zuid-Libanon ge vechten zijn uitgebroken, even over de Israëlische grens. GENEVE. Afgevaardigden uit. 106 landen zijn het na een conferentie van vijf weken, eens geworden over de technische voorwaarden voor rechtstreekse ontvangst van televi sie- en radio-uitzendingen via kunstmanen. PRETORIA. Sybrand van Nickerk, hoofd van het regionale bestuur van Transvaal, heeft meegedeeld dat hij de rooms-katholieke scholen het recht zal ontnemen als onderwijsin stellingen te fungeren als zij zwarte leerlingen blijven toelaten. KOPENHAGEN. De regerende Deense sociaal-democratische partij heeft bij de algemene verkiezingen in het land een onverwacht grote overwinning behaalt, die haar 12 nieuwe zetels in het parlement op levert. KEULEN. De circa honderd uit Nederland afkomstige zigeuners die op het ogenblik in Keulen (W.-Dld.) verblijven, komen 2 maart naar Ne derland. Zij mogen zich de eerste twee jaar niet meer in West-Duits- land vertonen. Dit heeft de admini stratieve rechtbank in Keulen in een besloten zitting vastgesteld. WARSCHAU. De Nederlandse de legatie die in de Sowjet-Unie en Po len een onderzoek instelt naar het oorlogsverleden van Pietev Menton,, heeft in Warschau een tweede Poolse getuige gehoord. Karolina Tuzimek, die verklaarde dat zij Menton al lang voor. de tweede wereldoorlog kende. AUBENAS. In Labegude-Dc-Vals in de Ardeche op 130 kilometer ten zuidwesten van Lyon heerst sinds eind januari een besmettelijke lever ziekte. Tot nu toe zijn zestig gevallen geconstateerd, vooral onder kinderen en jonge volwassenen. WASHINGTON. President Carter heeft twee zwarten en twee vrouwen aangesteld in het ministerie van jus titie, als rechtstreekse plaatsvervan gers van minister van justitie Griffin Bell. RANGOON. In een officieel Bir- maans communiqué wordt gezegd, dat Birmaanse troepen, met steun van vliegtuigen in het oosten van Birma, bij de Chinese grens. 120 communistische guerrillastrijders hebben gedood. CAIRO, 16-2. In een dorp in Nc- der-Egypte zijn bij een huwelijks plechtigheid 19 mensen omgekomen en 50 ernstig gewond doordat het ge bouw instortte waar bruidspaar, gasten en orkest feest vierden. DEN HAAG, 16-2. De Tweede Ka mer houdt op woensdag 23 februari het tweede Menten-debat. Hiertoe is dinsdagmiddag besloten. Dat debat gaat met name over de gang van za ken. bij justitie en politie in de we ken en op de dagen voorafgaande aan de mislukte aanhouding van de Blartcummer Menten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Terwijl aan de ene kant de werkloosheid in januari is gedaald, zoals de vorige week is be kendgemaakt, is aan de andere kant de vraag naar personeel afgenomen, zo blijkt uit het. maandelijkse over zicht van hel ministerie van sociale zaken. AMSTERDAM. Premier Den Uyl heeft de nieuwe centrale bibliotheek aan de Prinsengracht in Amsterdam geopend. In een korte toespraak er kende hij, dat in Nederland „nog te veel witte plekken zijn" op het ge bied van bibliotheken. UTRECHT. De verbondsraad van het. C.N.V. heeft maandagmiddag besloten het concept-protocol van de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties te aanvaarden als basis voor heropening van het c.a.o.- overleg. DEN HAAG. De bestrijding van de acute hartdood" staat dit voorjaar centraal als thema van de Neder landse hartstichting voor de Neder landse hartweek van 28 maart tot en met 3 april. RUCPHEN. Twee personen zijn dinsdagmiddag omgekomen, toen hun auto op een met knipperlichten beveiligde overweg in Rucphen (N. Br.) tegen een trein botste. Een der de inzittende van de auto raakte le vensgevaarlijk gewond. Voor zijn le ven wordt nog gevreesd. De slacht offers zijn de 24-jarige M. J. A. Stroop uit Sprundel (gem. Rucphen) en de 23-jarige M. G. J. de Hoon uit Rucphen. DEN HAAG. In vergelijking met de meeste andere industriële landen drijft Nederland betrekkelijk weinig handel met de ontwikkelingslanden, aldus een beschouwing van het C. .B.S. over dit onderwerp. DEN HAAG. De cassatiebehande- ling door de hoge raad van de zaak tegen de tot levenslange gevangenis straf veroordeelde 58-jarige fa brieksarbeider en ex-S.S.'er L. J. L. uit Horn (L.) zal op dinsdagmiddag 26 april beginnen. Dan houden de twee raadslieden hun pleidooien. DEN HAAG. Premier Mario Soa- res van Portugal die op het ogen blik een rondreis maakt langs vier Europese hoofdsteden komt op 9 en 10 maart naar Nederland. Dit heeft een wooi'dvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag bekendgemaakt. UTRECHT. Allerhande praktijk vragen over seksuele opvoeding (en voorlichting) komen aan de orde in het nieuwe GG-pamflet „Seksuele opvoeding". Het is de veertiende brochure in de serie, die wordt uit gegeven door de Protestantse Stich ting voor Verantwoorde Gezinsvor ming in Den Haag. HILVERSUM. Dindsdag 1 maart a.s. wordt dc indeling van dc radio zenders gewijzigd om de ontvangst van het programma Hilversum 2 in het noorden, oosten en zuiden van het land te verbeteren. Tot deze wij zigingen heeft de minister van CRM besloten na overleg met dc PTT en dc NOS. 28 Ze heeft er eigenlijk nooit een aannemelijke verklaring voor kun nen geven. Samen met haar stiefvader - moe der is de stad in om enkele bood schappen te doen en Boukje be grijpt: ze wil ook nu niets meer te maken hebben met alles, wat eens Doorveld was - bekijken ze, het ge schrevene. Er komt een paar maal de naam Veerman Op voor. Maar die naam zegt haar niets. Er is een soort kaartje getekend: rondjes, die ver bonden zijn met streepjes en bij elk rondje een letter: bovenaan een E, onderaan een M. Dit laatste zou kunnen duiden op Maasbroek, maar die E? Hoeveel plaatsnamen heb je in Nederland met een E? Ede, Em- men, Emmeloord, Enschede, Ermelo, Eibergen, Egmond aan Zee noem maar op. Toch maar afzonderlijk leggen; het kan van waarde zijn. Net zoals die naam Veerman. Van een ten dele doorgehaalde zin kunnen ze de passage „recht op een derde vanEn dan weer door elkaar gekrabbel, waaruit geen zinnig woord is te distilleren. Er komt een vergrootglas bij, maar ook dat helpt niet. Er is een ander vel, waarop veel gecijfer. Er is zelfs een optel som. maar als Boukje het narekent, ontdekt ze een fout. Nee, rekenen was ook al geen sterke kant van haar vader. Had hij er eigenlijk wel een? Ze komen er niet uit. Dan diept Boukje het vele malen gevouwen en groezelige stukje papier uit de por temonnee, waarop twee telefoon nummers staan 324475 en 16833. Maar geen kengetal. Boukje denkt na: het ene komt dus uit een plaats met zes cijfers en die zijn er niet eens zo gek veel in het land, voorna melijk grote steden; het andere is vijfcijferig en dal kan op vele tien tallen plaatsen slaan. Misschien APIA, West-Samoa. De Engelse ko ningin Elisabeth maakt, ter gelegen heid van haar zilveren kroningsju bileum, een rondreis langs de Britse Kroonkoloniën. Hier plant zij een boom op één van de Sumoa-eilanden. UTRECHT. Het ministerie van volksgezondheid zal, naar wordt ver wacht, binnen enkele maanden nieuwe middelen tegen hoofdluis vrijgegeven voor de verkoop. Het gaat om haarwater en shampoo met malathion als actieve stof. Met name in Engeland zijn met dit insecticide zeer positieve ervaringen opgedaan. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG IS FEBRUARI NED. I: Vriendelijk welkom bij Barend heet. de leuze waarmee de NCRV vanavond om zeven uur haar publiek begroet. Barend Barendse wordt bijgestaan door Wim Koop man, Wilma Driesseri, dc Como Brothers, Conny Vink, Sandra, Ron- GOES, 16-2. Op woensdag 16 maart zal het innamestation Isabellarigool, waarmee poldcrwater uit de Bel gische Isabella- en Zwarte Sluispol- ders wordt gepompt naar dc Braafe- manbekkens in Nederland, officieel in werking worden gesteld. Met de voltooiing van dit pomp station is een plan verwezenlijkt al dus de NV Walermaatschappij Zuid- West-Nederland (WMZ). dat toen het 25 jaar geleden rijpte; als ambitieus en voor Zeeuwsch-Vlaanderen mis schien te hoog" gegrepen werd geken schetst. Toch blijkt nu dat de toen malige prognoses van het water verbruik, waar het gehele, plan op heeft die vijfcijferige betrekking op Maasbroek? Even het kengetal op zoeken en dan uit proberen. Ze gaat naar de telefoon in de gelagkamer, groei de mensen, die er zitten en trekt zich dan terug in het hoekje, waar de telefoon staat en gaat draai en. Het duurt enige tijd; de hoorn wordt niet opgenomen. De bel gaat vijf, zes keer over. Net wil de jonge vrouw de hoorn op de haak leggen, tot ze hoort, dat de mikrofoon aan de andere kant van de lijn wordt op genomen. Een vriendelijke vrouwen stem meldt: „Vezo Rijwielfabriek. Goeden middag." Even is Boukje perplex. „Met wie?" vraagt ze ten overvloede, want ze kan het nauwelijks geloven. „Vezo Rijwielfabriek in Maasbroek," wordt voor de tweede keer gezegd. Boukje loost een zucht. „O, neem me dan niet kwalijk, heb ik waarschijn lijk een verkeerd nummer gedraaid." „Hindert niet. hoor! Gebeurt mij ook wel eens, dag!" Boukje hangt nadenkend de tele foonhoorn weer op. In het café ko men enkele mensen binnen. Er is een kelner, maar haar vader is nu druk aan het tappen, met een hand op stekend de binnenkomende mensen begroetend. Boukje gaat terug naar de woonkamer. Daar zit Sander in eens, rustig te roken. „Hallo," be groet de vrouw; „ik dacht, dat. je doorgegaan was naar Sneek?" ..Straks." zegt hij. „Ben een beetje nieuwsgierig. Ben je uit de spullen van je vader nog wat wijzer gewor den?" Ze tipt even met haar lip op het puntje van zijn neus, haar hand over zijn haar strijkend. Hij is ten slotte een goeie vriend van haar. Dan gaat ze zitten en knikt, aksepteert de sigaret, die haar geeft en als ze rookt, antwoordt ze: „Dat zou ik denken. Je raadt het nooit: 16833 is nie Tober en Herbert Jocks. Een sportief tintje krijgen de volgende zeventig minuten. Dan staat de buis in het teken van de Minivoetbal- show. In de tiende wedstrijd van dit seizoen moet het team van Oost- Nederland het opnemen legen hel Militaire Minivoetbalteam. Vervol gens gaal de laatste aflevering eruit van de Franse serie Vluchtroute. De aflevering speelt in 1944 in Norman- dië. Een jonge vrouw krijgt, de op dracht een koffer met twintig mil joen francs naar Parijs te brengen. Zonder al te veel moeite bereikt ze de Franse hoofdstad, maar daar ligt de Gestapo op de loer. Het journaal wordt gevolgd door een kwartiertje muziek en zang van het duo Elly Nieman en Rikkert Zuidervelü. Dichtend getuigen is de titel van het daarna uit te zenden portret van de dichteres Nel Benschop. Het laatste onderdeel van het NCRV-menu is een muzikaal een-tweetje vaii de hoboïst Han de Vries en de organist Albert de Klerk in twee komposities van Telemann en Ba bell. NED. II: Bionic Woman Jaime Sommers dartelt in de vooravond over het beeldscherm. Jaime krijgt met hekserij te doen. Dolle pret na het NOS-journaal, wanneer de Mounties hun opwachting maken. Het komische duo Piet Hambergen en René van Vooren wordt ter zijde gestaan door de muzikale lieden Ben Cramer, Anita Meyer, Bruni Heinke en Frank en Mirella. Hel vrijdag avondvertier gaat verder met een aflevering van De Jordaches. Welke schokende voorvallen doen zich dit maal voor? Daar is het feit, dat Wes ley verzeild raakt in gevaarlijke si tuaties en voor zijn leven moet vechten. Als gevolg van Rudy's ak- tiviteiten komt ook Charles Esteps er niet al te best voor te staan. Voorts is daar Billy Abbot die een zaam verder werkt aan een carrière in de platenwereld. De rubriek Ak- tua TV bevat o.m. het wekelijkse gespetc met minister-president Den Uyl. Het laatste half uur van de TROS-zendtijd wcrrdt besleed aan een aflevering van de komedieserie O moeder wat is het heel. Rangi Ram en zijn makkers beleven „de nacht des doods". VRIJDAG 18 FEBRUARI NED. 1: 10.45 SchooltelevisieIS.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws19.05 Vriendelijk welkom bij Barend: 19.55 De minivoetbalshow; 21.05 Vluchtroute; 21.35 Journaal; 21.50 Elly en Rikkert; 22.05 Dichtend getuigen; 22.25 Han de Vries en Al ben de Klerk; 22.45 Ambon door de eeuwen; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.5 5 Nieuws; 19.05 De vrouw van zes miljoen; 20.00 Jour naal; 20.25 De Mounties show; 21.20 De Jordaches;22.10 Akt.ua TV; 23.00 O moeder, wat is hel heel; 23.30 Journaal. was gebaseerd, bepaald niet te hoog waren. In 1847 bedroeg het waterverbruik in Zeeuwséh-Vlaanderen rond 1,64 miljoen m3, waarvan 7,8°/o door de industrie werd afgenomen. In 1950 was het. verbruik reeds opgelopen lot iets meer dan 2 miljoen m3, waarvan 11.2° o voor de industrie. „Toen was het duidelijk dat de le- veringskapaoite't van de toenmalige waterleidingmij ,,Z.-Vlaanderen" met de beschikbare middelen wel dra niet meer aan de stijgende be hoefte zou kunnen voldoen", aldus W.M.Z., in een brochure uitgegeven bij gelegenheid van de opening van het nieuwe innamestation. door F. VAN FALCKENOORT hel nummer van de Vezo Rijwielfa briek in Maasbroek. Dus vader ken de het bedrijf. Wat zeg je daarvan? Op de een of andere manier kende vader het bedrijf, dat staat bij mij nu vast. Een en ander versterkt me in mijn mening, dat er iets niet klopt met die inbraak. Morgen ga ik die direkteur eens opzoeken en bedien me veiligheidshalve van een schuil naam." 6 Direkteur Van Vessinger is een beetje verbaasd, als hij van de re ceptioniste verneemt, dat er een ze kere juffrouw Bos van het plaatse lijk dagblad er is. Ze wil graag de direkteur spreken. Hij weifelt even, alvorens antwoord te geven, want het wooi'd „krant" doet hem de wenkbrauwen fronsen. „Ik ken geen juffrouw Bos en heb geen tijd voor interviews," antwoordt hij op korte toon. Tei-ugdenkend aan de nai-ig- heid met die inbi-eker. Het is nu zo langzamei-hand een beetje vergeten; zelf is hij er ook overheen en is dus niet van plan het nog eens te laten oprakelen. „Zeg maar: geen belang stelling, Riek. Trouwens, ik heb ook geen tijd." „Jawel meneei", ik zal het zeggen." Maar drie minuten later is het weer Riek Gruiben, de receptioniste. „Juffrouw Bos wil graag een repor tage maken van de fabriek voor een plaatselijke krant. Het ligt in de be doeling, dat een aantal grote indu strieën in de stad en omgeving op de duur beschreven worden. Omdat zo iets in het belang is van de stad. Dat zegt juffrouw Bos." Dit verandert de zaak enigszins. Vezo Rijwielfabriek heeft al eens eerder in de kranten gestaan, twee keer, telkens in negatieve zin." (wordt vervolgd) Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als r Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J| i, v. Loon, Jannewskken 11, Zierikzee. Telef, (01110) 2255, na kantoortijd (0111?) 660.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7