QK wico Krat Pils Appelsap l Er komt een stuurgroep Bestemming Oosterschelde" Woning en woonomgeving belangrijkste motieven bij vestiging Schouwen-Duiveland gy DE ZIERIKZEESCHE COURANT j de Melki)V Frambozenvla halve liter van 99 Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen De premies ziekenfonds UW speciaalzaak Tunnelbrug Schelde: zeven jaar Mooie en rustige omgeving Den Haag: duurste stad ter wereld 12 halve liters! nu H fles 0,68 liter nu hartstikke goedkoop ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 februari 1977 133ste jaargang: Nr. 22050 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,—. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: De pijlerclcim in de O os ter schelde ZIERIKZEE, 16-2. De Prov. Planolo gisclic Dienst voor Zeeland heelt een onderzoek ingesteld naar de migra tie naar Schouwen-Duiveland, en van dit onderzoek verslag uitgebracht in een rapport. Aanleiding tot het onderzoek was een aantal afwijkingen die er in het recente verleden zijn opgetreden ten aanzien van in het streekplan Schouwcn-Duivcland genoemde ver onderstellingen betreffende omvang en spreiding van de migratiestroom naar dit gebied. Het onderzoek heeft plaatsgevonden onder alle gezins hoofden en alleenstaanden ouder dan 16 jaar die zich van 1970 t/m 1974 op Schouwcn-Duiveland hebben geves tigd. Uit de samenvatting en konklusies van het gedetailleerde rapport blijkt dat als algemene kenmerken van de ..nieuwkomers" kunnen worden ge noemd dat deze uit Zuid-Holland ko men, in leeftijd variërend van 20-40 jaar, gehuwd zijn en een klein gezin hebben, werkzaam zijn in een lagere of middelbare funktie, in een flat of etagewoning hebben gewoond, én dat hun inkomen ligt tussen f 15.000, en f 25.000. Gebleken is dat de belangrijkste redenen om te vertrekken zijn: de woning en de woonomgeving en iels Advertentie voor Gel Jig l/m zaterdag 19 februari mindere mate het werk. De motie ven in het.persoonlijk vlak zijn min der belangrijk. De hoge skore van de vertrekredenen om „werk" is voor de verklaring van de migratie naar Schouwen-Duiveland minder be langrijk, omdat het aantal arbeids plaatsen op Schouwen-Duiveland nauwelijks is toegenomen. Vertrekredenen Voor de uit Zuid-Holland afkom stige nieuwe ingezetenen waren woning en woonomgeving aanmer- kelijk belangrijker vertrekredenen dan voor de van elders al'komstigen. Ten aanzien van de faktoren in de sfeer van het werk geldt het omge keerde. De achtergebleven woning- produktie in Zuid-Holland, en met name in het Rijnmondgebied heeft invloed gehad op het. vertrek uit dit gebied. Dit blijkt uit het zeer be langrijk vinden van de vestigingsre den: ..Ik kon in mijn vorige woon plaats geen woning krijgen". Als belangrijkste motieven voor vestiging op Schouwen-Duiveland zijn genoemd de woning en woonom geving, daarna werkfaktoren en ver volgens persoonlijke omstandighe den. Deze laatste zin, evenals bij de vertrekmoticvcn, minder belangrijk en betreffen voornamelijk het feit dat man of vrouw reeds o(p Schou wen-Duiveland woonde. Van de tot de kategorie woning en omgeving behorende vestigingsmo tieven zijn vooral genoemd de mooie en rustige omgeving, bekendheid met het gebied en de mogelijkheid tegen redelijke kosten een ééngezinswo ning te kunnen krijgen. Wanneer de motieven met betrekking tot de wo ning en woonomgeving worden be zien naar. herkomstgebied, dan blijkt dat deze motieven, zowel afzonder lijk als groep, bij de uit Zuid-Hol land al'komstigen relatief een be langrijke rol hebben gespeeld. Ver gelijking van de vestiging- en ver- trekmotieven leert dal onder de ver- trekmotieven werkfaktoren relatief belangrijk zijn, en onder de vesti gingsmotieven met de woning en woonomgeving samenhangende fak toren. Als motieven voor verhuizen bin nen Schouwen-Duiveland zijn dooi de betrokkenen in volgorde van be langrijkheid genoemd: bezwaren te gen de woningen, werkfaktoren, hu welijk en gereedkomen van de wo ning. Van degenen die weer van Schouwen-Duiveland zijn vertrok ken zijn de meesten vertrokken om redenen van werk (37 procent). Be zwaren tegen de woning en de woonomgeving zijn door deze remi granten betrekkelijk weinig ge noemd, (15 procent). Andere conclusies. Schouwcn-Dui vcland blijkt aantrekkelijk woonge bied te zijn voor gepensioneerden; bij het vestigingspatroon hebben al le kernen een bepaalde aantrek kingskracht. maar het zwaartepunt ligt op Zierikzee. Advertentie Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 GENEVE. De ontwapeningsconfe rentie in Geneve, waar 30 landen uit oost en west al vijftien jaar trachten tot overeenstemming te komen, is dinsdagmiddag hervat met het voor lezen van een boodschap van de secretaris-generaal van de V.N.. Kurt Waldhcim. UTRECHT, 16-2. De nieuwe mee vallers in de premie-opbrengsten maken het mogelijk om de premies voor dc ziekenfondsverzekering en de AWBZ in 1978 iets minder te la ten stijgen dan de ziekenfondsraad in zijn (in augustus 1976 uitgebrach te) premie-adviezen had aangege ven. Zo zou dc AWBZ-premie niet omhoog hoeven van 2,3 naar 3,23 procent, maar naar ongeveer drie procent. De premie voor dc ver plichte ziekenfondsverzekering waarvan dc raad eerst aannam dal die van 8,2 op 9,4 procent zou moe ten komen - kan, volgens dc laats,te gegevens, in 1978 wordcu beperkt tot ongeveer 9 procent. WKLTKVRIMII Telefoon (01110) 2805 voor kleuren-t.v. KORTE ST. JANSTRAAT ZIERIKZEE 99 DEN HAAG, 16-2. De bouw van de „tunnelbrug" over de Westerschelde gaat zeven jaar duren. De eerste door minister Westerlerp vastgestelde termijn was vijf jaar maar om financiële redenen is nu door de minister in plan en tenslotte het maken van een beheersplan, d.w.z. hoe en door wie de Oosterschelde met alles wat daar mee samenhangt beheerd gaat wor den. ZIERIKZEE. Ter restauratie wordt druk gemorreld aan de ponton aan het Luitje te Zierikzee. De ponion had zijn 'hoofdfunktie toen de pro vinciale boot, destijds hier nog af meerde, maar nog altijd is die plaats schouwtoneel van aller plechtighe den, w.o. het afvieren van b.v. nieu we burgemeesters en Sint Nicolazen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uil 10 pagina's f f Het is schoner zich tienmaal f r te laten bedriegen, dan één- t maal het geloof in de mens- f f heid te verliezen. f f Zchokke Verwachting fot vrijdagavond: Onstandvastig Vannacht en morgenochtend regen, morgen overdag enkele opklaringen en plaatselijk een bui; matige tot krachtige, aan de kust harde wind uit zuid tot zuidwest; minimumtem peraturen ongeveer 4 graden, maxi ma rond 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 lot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr.. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 febr. Zon op 7.50, onder 17.59 Maan op 7.27, onder 18.40 Nieuwe maan 18 febr. (4.37) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 febr. 3.33 15.59 9.09 21.19 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-2. Hel KNMI deelt mede: Woensdag trok een zwak front met enige regen over ons land. De regenhoeveelheden liepen uiteen van 3 mm in het oosten tot minder van 0,10 mm in het westen van het land. Achter het front k\yamen in een groot deel van het land opkla ringen voor, waarbij op enkele plaat sen de temperatuur tot even bene den het vriespunt daalde. Van be lang voor het weer bij ons wordt een zich uitdiepende depressie juist ten westen van Ierland. Deze depressie koerst in de richting van Schotland. Door deze ontwikkeling worden de luchtdrukverschillen boven onze om geving groter en zal de wind gaan toenemen uit zuidoost tot zuid. Fronten van de depressie zullen morgen ons land passeren, zodat op perioden met regen gerekend mag worden. Na het. voorbijtrekken er van stroomt vrij zachte oceaanlucht over onze omgeving uit overleg met gedeputeerde staten van Zeeland gekozen voor een bouwtijd van zeven jaar. vitnoiaa'l 'bestuur van Zeeland. In de stuurgroep zuiden naast het rijk en de provincie ook de betrokken ge meente zitting nemen. De stuurgroep krijgt een drievoudige taak: het be studeren van ontwikkelingsmogelijk heden van de Oosterschelde als de te bouwen dammen er zijn en alterna tieven. daarop, Iheit naar aanleiding daarvan kiezen van een inrichtings- NEW YORK, 16-2. Den Haag is 's werelds duurste stad voor buitenlan ders, zo blijkt uit een overzicht dat de Verenigde Naties voor februari hebben opgesteld. Met als uitgangspunt New 'York dat op 100 wordt gesteld, hebben de cijferaars van de V.N. uitgemaakt dat de kosten van levensonderhoud voor een V.N.-funktionaris in Den Haag 133 punten bedragen tegen 58 in Mexico, de goedkoopste stad ter wereld. Advertentie 575 Het onttrekken van ongeveer een miljard gulden - de bouwprijs van de oeververbinding - in vijf jaar aan de kapitaalmarkt zou een te grefte belasting voor de Nederlandse eco nomie vormen, zo heeft het ministe rie van financiën laten weten. Wanneer nog dit jaar begonnen wordt met de aanleg van de -tunnel brug tussen Kruiningen (Zuid-Beve- land) en Perkpolder (Zeeuws-Vlaan- deren) kan het bouwwerk in 1983 klaar zijn, zo heeft de minister van verkeer en watertsaat na het ge sprek met gedeputeerde staten van Zeeland meegedeeld. Waarschijnlijk binnen enkele maanden. Eeerder 'heeft de minister gezegd ervan overtuigd te zijn dat nog dit jaar een beslissing genomen gaat worden over het tijdstip waar op met de aanleg begonnen kan wor den. De OoslerscheJde Drs. Westerterp zei verder dat hij zo snel mogelijk de gewijzigde ter mijnplanning aan dc ministerraad zal voorleggen. ZIERIKZEE. De bouwschutting staat er nog voor, maar dat zal niet lang meer duren. De fraaie restauratie van het Amro-pand aan het Havenpark betekent, een belangrijke aanwinst voor de gevoelige gevelrij in dit stadsdeel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tijdens het gesprek tussen minis ter Westerterp en GS van Zeeland is ook de inrichting van de Ooster schelde aan de orde geweest. Afge sproken is dat er een stuurgroep „Bestemming Oosterschelde" komt, onder voorzitterschap van het pro-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1