Mr W. P. Martens over vroegere en buitenplaatsen Konil er ook een jachthaven in Oude Tonge DE NIEUWE RENAULT-14 FLINKE VERSCHIJNING IN MIDDENKLASSE ONZE PUZZELRUBRIEK DE NIEUWE PUZZEL: Vereniging „Stad en Lande" ZfERfKZFFSeïV: NIEUWSBODE FEBRUARI 1977 3 Dil Is de Z.N.-EXTRA, die - dal is pure logika - doet vragen naai de regelmatige uitgave van de ZIERfKZEESCHE NIEUWSBODE. Vier maal per week brengt die krant minutieus het nieuws van stad en streek, plus alle relevante publikatles. advertenties, ingezonden mededelingen en talrijke vaste rubrieken. i Ondergetekende geeft zich op als abonnee (14 dagen gratis). De betaling zal bij per jaar 86. Automatische Handtekening Doorhalen wat: niet verlangd wordt. iVf f DD E LH A ft NIX Kamernuiziekvereni>>"in>>' „Drieklank" Dinsdagavond jl. werd te Middel- harnis opgericht - nadat reeds enke le oefen- en repetitieavonden ge houden waren - de kamermuziek vereniging „Drieklank" te Middel- harnis. Tot de voorlopige bezetting van het orkest konden een twintig- lal amateur-musici worden toegela ten, die niet. alleen uit Goeree-Over- flakkee en de Hoekse Waard, maar ook (een vijftal) van Schouwen-Dui- veland afkomstig zijn. Dit verklaart dan ook de naam „Drieklank": mu ziek gemaakt door mensen van drie regio's. Naast eerste,violen, tweede en alt violen. cel li en contrabas, omvat de bezetting een zevental blazers, t.w. 3 fluittisteh, 2 hoboïsten (hobo en barok-hobo) en 2 klarinetlisten. Begonnen is met instuderen van barok-werkjes van Telemann. een concert voor twee hobo's en strijk orkest van Antonie Vivaldi en een werkje van Joh. Chr. Bach. De lei ding is in handen van mevrouw Van Dijk-Kruis te Middelharnis. Voor liefhebbers-strijkers is er nog wel een plaatsje beschikbaar! Wie zich thans opgeeft GRATIS. f f HAGEN De Z.N. onmisbaar draaien in stad en NIEUWSBODE kwartaal 22,50)/ bp prijs gesteld. Z.N., anl- Weststraat 35 - Molenweg 4 Telefoon (01878) 1612 en 2120 OUDDORP (Z.H.) Dit zal wellicht niet gemakkelijk gaan. want dat zou het aantal jacht haven aan de Grevelingen weer met één vermeerderen en de Inrichtings- schets Grevelingen geeft voor de kust van Flakkee toch meer gedacht aan natuurgebied, dan aan rekreafie. Deze rekreatie is meer aan de Schouwen-Duivelandse kust ge dacht. Toch heeft de genoemde projekt- ontwikkelingsmij een bouwterrein op de gorzen van Oude Tonge aan gekocht in de nabijheid van het al bestaande zwembad en de sportvel den. Van het 7 ha grote bouwterrein zal 3 ha worden bebost. Naast de drie typen te bouwen 147 rekreatie-bungalows komt er ter plaatse, een supermarkt, een gebouw voor algemene doeleinden. Verder denkt men aan een speeltuin, een speelweide en een speelvijver. Het bungalowpark is ontworpen door het architectenbureau Zee- lanberg te Oud dorp. Rijden in de regio ZIERIKZEE, februari. „Oorspronkelijk is «ie tuin ean sta«lsversehijnsel, want «ie hoeren waren al buiten en hadden er dus minder behoefte aan, De steden - vooral in de middeleeuwen - liaddeli de huizen dieht open ge pakt bij elkaar en ruimte was er dus weinig. De tuiifeii komen dan dicht flati de stadsrand of vlak er buiten". Een «opmerking, van riir. ty. K Martens.in het kader vanzijnoaiisc- rië: „Tussen landschap door de éëti- wén heeixien de buitenplaatsen yah. Séhuddèbeïirs'-'.' De allereerste tuinen 7vindt mep., bij fóurëfxifen 'of kloösterS, D.e ab'éjj van. Middelburgis'er voorbeeld van; het wds.. feitelijk ,,ë'en stadje in één stad". Vaste vocrziehihgën waren eeh, kloostergang',een bron (l.ater - welput)',- een plein -met 'fontein/ een moé^ én' kruidentuin (klbósters). Het. wpórd - tuin kóïréleërt mét „towri" (stad). id'ieïijt- ónderscheiden., van-, het parkV.Öat dé landsheer voor/zich zélfaanlegde,samen mét: /bossen •Parken, war^ji',«soms ommuurd (1 ra'nkrijk, Italië). Tenonzent was dé al'üGhéiding met -sloten. of - ook weer met-heggen. Eerste park: New Forst park,- aangelegd'-door-Willem-de - Veroveraar (1066).. Bij een- Neder lands park behoorden: eeiï eenden kooi, eeh reigerij; een fazanterie en ook. pauwen, die destijds werden gëgetén é'n later "vei/drongen dooi* kalk-oëhen.. Dé fazant kwam uit, het Nabije Oöstén, evenals het damhert. Schuddeburs ooit schouwtoneel van veel, buitenplaatsen. Nu zijn er nog restanten, w.o. het bekende „Mou Plaisir", hier op een historisch plaatje vart vóór 1920. delëeuwen. Een hofje ie Zierikzee is nbg hét St. Jacobshofje (Vismarkt), zël-dzaam gaaf nog en waard om veel aandachtté krijgen en te wórden gékonséfvëerd. In liet buitenland (Italië) ontstond de gewoonte buitenhuizen te bou wen; het bleek eén (noodzakelijke) vlucht hit 'de stad. i.v.in. pestepide mieën. In de 15e eeuw begon men geld in. grond' te beleggen en de trek naar buiten begon hier in de 17e eeuw. De rijkeren huurden zich enkele kamers bij de pachters van gronden. Keiiaissaiice-tulrieii OUDE TONGE, fcbiuari. De ont wikkelingsmaatschappij Rijnbouw te Heemstede, heeft zich rechten en ei gendommen verworven aan het ha venkanaal van Oude Tonge, wellicht met de gedachte dat daar nog eens een jachthaven zal kunnen worden geprojekteerd. Advertentie ZIERIKZEE. 12-2. Als er bij een moderne auto al span ning is tussen funktionaliteit en esteliselie vormge ving, dan is bij de nieuwe Renault 14 alleen sprake van een kleine accentverlegging; de R 14 is een auto met de kwaliteiten van „de 16" en dat geldt wat het inte rieur betreft, vool'al ruimtelijk. Er is iets aan de vorm gesleuteld, maar de herkenbaarheid van de auto op zich heeft er niet onder geleden. R-14, een merkwaardige verschijning in de middenklasse. Een „raodtest" leert onmiddellijk enkele opvallende dingen aan deze auto, waarmee van andere wagens geen kwaad woord is gezegd, nl. de snelle acceleratie en de grote wend baarheid. De top lii't op 140 km/uur en dat is meer dan genoeg, want men mag het - gelijk bekend - niet rijden in Nederland. Er zit in een nieuwe eigentijdse wagen - en met name in de R-14 een scala van kleine en grote(re) veilig heden ingebouwd, met als voor naamste eigenschap de „kooi", die een zo groot mogelijk bescherming geeft aan de passagiers. In de passagierskabine zijn verder aanvullende veiligheden aange bouwd. die het resultaat van een botsing, in ieder geval aanmerkelijk kunnen verkleinen. Wegligjjinp; Deze nieuwe aanwinst in de Re- nault-stal heeft een le prijzen weg- ligging. Tijdens een felle rit op Schouwen-Duiveland - oök over ge accidenteerd terrein - bleek dat dui delijk. Door de voorwielaandrijving „kleeft" de wagen heel sterk aan de weg. Navenant is de beremming, die zeker een ruim voldoende cijfer krijgt. Nog enkele opmerkingen: de. stoei van de bestuurder kon wat royaler zijn, maar een hoofdsteun kan veel goed maken. De voorstoe- len trouwens zijn royaal verschuif baar. Een pré is ook het vrije uit zicht door het stuur op het eenvou dig gehouden dashboard, dat een paneel verklikkerlampjes heeft, die overdag wel iets scherper zouden mog en opl ichten Zo'n detailopmerking echter mag geen naam hebben, want er is heel veel op en rond deze auto: alle kom fort binnen, maar bescheiden bui tenmaten zodat het parkeren simpe ler wordt en binnen o.m. kunstleren beklëding en zonwerend glas. Alge mene indruk op de „grote weg"; een snel renpaard, met altijd genoeg „overpower" voor welke situatie ook. De R-14 hier voor de Noordhavenpoort(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (De oorspronkelijke be.tekënis was de omheining- rond een afgezonderd stuk grond; later gold tuin voor dié grond zélf.De afscheiding was meestal, met rozén .'etïmeidoorns doorn heggen), Hofjes Karaktënsiièk vóór. Nederland - 'dat dóórgaans ëtëcht in .platte Vlak ken/ -warén-' de/dofjes' van de Mid- De puzzelaars lieten weer heel wal van zich hóren deze maand. Wé mochten dan ook een fikse stroom inzendingen ontvangen. Uit de goe de oplossingen werden de prijswin naars geloot. Tweede prijs (waardebon van f 25, De heer L. Groenendijk Koninginnetaan 23 SOMMELSDÏ.TK Eerste prijs (Waardebon van f 50;Derde prijs (waardebon van f 10,- Mevröuw C: Zoiiüervan-Siein Oesterstraat 22 BRUINISSE Mevrouw D. Bom St. Domusstraat 89 ZIERIKZEE De Renaissance-tüinen kenden smalle laantjes; in de 17-eeuw vindt men grote geschoren heggen. In Ne derland wérd alles vlak gehouden;, het werden formele tuinen met „vormbóompjës" (naar vorm geknip te'boompjes); Frankrijk koes voor ','éen tuin- aangepast .aan hét land- schap, (Versailles), „tuinen die tot aan dehoraion leken - te reiken''. Verdér grasparterres en gróte fon teinen. Het laatste feitelijk onlogisch én alléén passend in de aan verras- sihgsëlerhenten rijke vroegere Ita liaanse tuinen. Oprij I aiiuii De Fraftse aanleg werd model voor Nederland. In de 16e eeuw ko men er lanen in de bossen; latei- bleven de statige oprijlanen er van over. Aanlégplaatsen voor buiten- hüizen in Nederland: de Vecht streek en de binnenduinen. waar de arme grond toch niet. veel ekono- misch nut had. Selniddebéurs is ook zo'n voor beeld; gelegen ttiét ver van Zierik zee Op een zaftdfhg. Geliefd in die tijdwaren toen al grote, gekleurde bloemen w.o. de Keizerskroon, o.m. afgebeeld op het behang van de Re gentenkamer in het Burgerweeshuis. Jacob Cats begon op een oude duin boerderij, dai later „Sorgvliet" werd, met alles er bij en er op: park, beek. moes-.en kruidentuin, boomgaard en bos. Slotbos Een fraai voorbeeld van een slot bos is op Schouwen-Duiveland het terrein bij slot „Haamstede", met geoihetrisehe aanleg. Wal over is van Schuddebeurs is een restant. Er zijn wel 17 a 18 buitens geweest. Het gaafste is „HeesleiTusl". In de 18e eeuw komt de roman tische bomen, een treiirgrafje en - vroegere vormen - een Chinese tuin, weer een landschappelijke aanpas sing, een parkzöne en allerlei exo tische bomen, een fruergrafje en - wat bleef - het rustieke bruggetje en de tuinkabouter. De behoefte aan landschappelijkheid in de tuinen duidt e>- op dat het echte natuurlijke landschap aan het achteruit gaan was. „Heeslerlusl" Typisch voor „Heesterlusf'gras veld. vijver, vis, bospark. ijskelder- tje, moestuin, boomgaard - en thee tuin. Typischwaren ooit tuinkoepels voor de kleine burgerij die later hun funktie verloren toen de trek naar buiten begon en de feitelijke roof bouw op het landschap, al gebeuren er ook wei goede dingen, zoals de beplanting bij de kreken van Ou- werkerk. HORIZONTAAL: 1. vaartuig; G. bijprijs in ëen loterij11. modern kommunikatiemiddel; 13. Verstand (figuurlijk); 14. persoonlijk voor naamwoord: 16. schuifbak; 17. het vermogen om geuren gewaar te wor den; 18. voorzetsel (afk.); 19. dans partij; 21. op geen enkele plaats; 23. afgemat; 24. vereniging, verbond; 26. riviertje op dè grens van Overijssel en Drente; 27. edellcnaap, hofjonker; 28. bijwoord; 30. onderdeel v. e. ten- nispartij; 31. vrouwenverblijf in oosterse landen; 32. kwalijk rieken de lucht; 34. grote; zure, donkerrode kers; 35. zwart;paard; 36. beeld van vluchtigheid; 37. woonvertrek; 40. driétal; 43. vrouwelijk beroep; 44. etiket aan de halsv.e. medicijni'lesj.e; 46.' kleine viso'tter; 48.. Wild zwijn; 49. ondergrondse spoorweg; 5,1.wijk plaats voor overstroming in., önbé- dijkt land in Friesiahd; 52. lodpjilaats voor kippfen; .53. roöfü.iër; 55. voer tuig;- 56.onbepaald hoofdtelwoord; 57. volksoverlevering; 58. klierachtig orgaan; 60. muzieknoot; 61. geblader te, groen; 62: 'scharnier; 64. vreemde munt; .6" VERTIKAAL: 1. zot, dwaas; 2. be llend sportevenement (afk.); 3. korte tijdsduur; 4. bezieldheid, vuur; 5. ui truster en exploitant van schepen; 6. gedrukte en gewoonlijk gekleurde pladt; 7. sprookjesfiguur; 8. boom; 9. met name (afk.); 10. huiduitslag; 12. wijnsoort; 13. stad in Frankrijk; 15. vissërsmandje; 18. gevleugeld dier; 20.. smal, handvormig wéefsel; 22. kleur; 23. tijding; 25. kaassoort: 27. kleine vogel met lange staart; 29. koörd dat iets bijeenhoudt; 31. plaats in N.-Holland; 33. sleepnet voor de vangst van oesters;34. insekt; 37. elk der gedeelten waarin een partij goederen voor de verkoop is ge splitst; 38. stad in Duitsland; 39. bij belse persoonsnaam; 41. eetlust; 42. stijf, onbuigzaam; 43. overleg; 44. deel v.e. trompet; 45. vreemde munt; 47., gebak in repen waarvan het deeg in heet vet op de bakplaat wordt ge spoten; 49. niet vet (b.v. van vlees); 50. vloeibaar vet; 53. deel van Indo nesië; 54. teken, signaal; 57. muziek noot; 59. regiment (afk.); 61. laatst leden (afk.); 63. muziëkhoot. Nikkormat FT2 De NIKKORMAT FT2 ca mera is de amateur-spie gelreflexcamera bij uitne mendheid. Hij biedt u de ongekende kwaliteit en duurzaamheid die gewoon is aan de Nikon-camera's, maar met die eenvoud van constructie welke de Nik kormat FTn zo populair heeft gemaakt bij zowel vakman als amateur. Advertentie Systematisch geplaatste insteilingscontrole om snel ,eh gemakkelijk te kunnen fotograferen, een aange-. bouwde flitsschoen voor- eenvoudige flitsfotografie en de bestaande mogelijk heden van het NIKON-sy-, isteem verhogen de moge lijkheden van de Nikkor mat FT2. Ook de Nikkor- fnat FT2 is voorzien van het bekende 60/40% meet systeem. De sluitertijden die in de zoeker worden afgelezen, zijn gedeeltelijk traploos instelbaar. Verti caal lopende Copal sluiter waardoor een flitssynchro- nisatie van 1/125 sec. kan wofderi bëreikt. Nikkormat Ft2 body zwart met f2-50 mm van 1315, nu 845,— VJ- Movector 2000 Voor S-8 100W/12 V halo- geen-koudlicht-spiegel- lamp. Lichtsterk vario-ob- jektief 1,3/16.5 tót 30 mm. Snelheden: 18 en 24 beel den per seconde. Voor- en achteruitprojektie 120 m. spoel. Automatische film- inleg. Sterke koeling. Movector 2000 van 622,— nu 395,-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3