Geen trams en bussen in Rotterdam en Amsterdam STAKINGEN Stakingen nemen toe Arnhem zonder kranten Van het stakingsfront DERDE GESPREK OVER PHJLIPS-C.A.O. MISLUKT De eerste stakingsdag Vervoer hervat ADVIES OP NOTA REGIONALE UITWERKING BEWONINGSPATROON AGENDA Bonden in beroep tegen „zuivel-vonnis" Speleologen gered Elektricien geëlektrocuteerd VERLANGEN Zy het dan in een wat aparter gestempelde tak van dienst, zyn - om een voorbeeld te noemen - tram- en busbestuurders in de steden, min of meer ambtenaren in de zin dei- wet en vallen feitelijk onder een sta kingsverbod. Wie vervoer weigert aan allerlei mensen, bevindt zich in een andere situatie dan een stakende werknemer in een bedrijf, dat' ge deeltelijk of geheel „plat" gaat, om een bepaald doel af te dwingen. Wij blijven verschillen zien in deze ka- tcgorieën en het feit dat in steden als Rotterdam en Amsterdam het openbaar vervoer staakt, is graad meter voor de verharding, die thans is ingetreden. Aan kool- en geitsparende kom- mentaren in deze tijd echter geen gebrek. lïnerzyds wordt het sta kingsrecht van de werknemers aan alle kanten nadrukkelijk onder streept. anderzijds wordt acceptabel gemaakt dal vele - niet alle - werk gevers onbekwaam zijn om in te stemmen met de verlangde automa tische pryskompensatie, één 'van meer wensen trouwens van de vak beweging. Aan te nemen valt dat met name kleinere en zwakkere bedrijven de last van de staking zullen gevoelen, want de groten en sterken vinden op den duur weer wel een mogelijk heid om de verliezen te kompense- ren. De kracht van het kollektief in tussen bly'kt groot te zijn. Vooral als een onderdeel van een bedrijf wordt stil gelegd, moeten andere takken wel volgen, omdat in de praktijk sprake is van een produklieketen, die niet onderbroken mag worden. Meer dan een opvallende zaak was uiteraard de door de rechter bevolen afkoelingsperiode in de zuivel. De problemen in die sektor zijn daar mee niet opgelost, maar als kemp hanen even gescheiden worden is dat op zich een goede zaak. De macht van hel recht en degene die recht spreekt is er weer eens indrukwek kend door bewezen, al zullen de vakbonden er aanleiding in zien zo snel mogelijk te komen lot een wet op het stakingsrecht. Slotopmerking zij dat met stakin gen als de onderhavige ook bepaalde doelen voorbij geschoten kunnen worden. Het is niet bij voorbaat vast staand dat het doel de (stakings)- middelen heiligt. Er is echter zo'n verharding van standpunten ingetre den dat werkgevers en werknemers mogelijk tot de konklusie komen, dat ook in Nederland Engelse toestanden kunnen ontstaan; een kollektieve verarming en dynamiet onder ver worvenheden. waarvoor alle jaren na de oorlog enorm hard is geknokt. Of die wederzijdse halstarrigheden dat offer waard zijn, is een vraag waarover liefst maar niet al te lang moet worden nagedacht. ARNHEM. 8-2. Ongeveer 75 gra fici van de Uitgeversmaatschappij Arnhem BV (UMA) zijn dinsdag morgen niet aan het werk gegaan. Dat betekent onder meer dat de re gionale dagbladen Arnhemse Cou rant, Nijmeegs Dagblad, Edense Courant en (ïraafschapbode, die de UMO uitgeeft, niet zullen verschij nen. Arnhem en wijde omgeving blij ven dan verstoken van regionale nieuwsvoorziening want ook de nieuwe krant, uitgave van de Gel derlanderpers uit Nijmegen, vér-, schijnt niet. Dames- en heren paraplu's in alle bekende n.erken UTRECHT. 8-2. De stakingsakties in ons land zijn dinsdag uitgebreid. Maandag lieten tegen de achtdui zend werknemers weten dat het hun ernst is niet de vakhondsstrijd voor ondermeer het behoud van de automatische prijscompensatie. De vakbonden hebben het aantal „speerpunten" in het bedrijfsleven uitge breid. Onder de nieuwkomers zijn vijf bedrijven in de grafische sector. ROTTERDAM. In Rotterdam reden tot negen uur geen bussen, geen trams en geen metro. De drie tramremises, de twee autobusgarages en de „stalling" van de metro werden geblokkeerd. Sinds het einde van de nachtvergadering van het R.E.T.-personeel, waarop lot een werkonderbreking werd besloten, stonden de vervoersmensen voor de poorten van de remises. Er werd gediscussieerd, zo heeft een woordvoerder van de Rotterdamse Tram (R.Ë'.T.) meegedeeld. Ossewaarde van het gemeentelijk vervoersbedrijf", want bij de haltes staan bijna geen mensen te wach ten". In de buitenwijken van de hoofdstad deed zich het verschijnsel voor. dat passerende automobilisten de bij de tramhaltes wachtenden passagiers een lift naar de stad ga ven. Normaal maken in de ochtend spits bijna 160.000 passagiers ge bruik van het Amsterdamse open baar vervoer. Die 160.000 konden nu voor hel grootste gedeelte thuisblij ven en wachten tot half tien. De trams en bussen gaan dan weer rij den. Bij de remises postten stakende bestuurders: geen tram en geen bus kwam de straat op. CAXnU!* DAM LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE AMSTERDAM. Volgens de Ver- voersfederatie NVV/NKV zijn er tot nu toe twee vrachtschepen uitgewe ken naar andere Europese havens. Het zou gaan om de „Astronomer", die verwacht werd bij het Container- Terminal Amsterdam, en het m.s. „Hermes" van de KNSM met bestem ming Amsterdam. LEEUWARDEN. De 95 personeels leden, de voltallige produküe-afde- ling van de Noordelijke Bouw Ele mentenindustrie (N.B.I.j in het Frie se Kootstertille zijn maandagmorgen in staking.gegaan. UTRECHT. De Vereniging van Ho ger Personeel bij Unilever in Neder land VHUP heeft maandag in een verklaring afkeuring uitgesproken over de losgebarsten stakingsakties. Volgens het bestuur van de vereni ging bestaat er een onevenredig ver schil tussen doel en gevolgen van de akties. UTRECHT. Niet alleen de ge meentelijke vervoersbedrijven in Amsterdam en Rotterdam maar ook die in de zeven andere gemeenten met eigen vervoerbedrijven houden de komende dagen rekening met akties van buschauffeurs en solida- riteitsakties van hun kollega's in het streekvervoer. ROTTERDAM. De stakingsaktie van de vervoersbonden kost Quick Dispatch in Rotterdam circa 150.000 gulden per etmaal, zo vertelde een direktielid van het bedrijf. Quick Dispatch zal niet afzonderlijk met vakbonden gaan onderhandelen over een nieuwe c.a.o. „Alle contacten lo pen via de Scheepvaartvereniging Zuid," aldus het direktielid. OSS. Ongeveer driekwart van het personeel van Thomassen en Drijver in Oss staakt. Dit cijfer is afkomstig van een woordvoerder van de Indu striebond NVV. Volgens precieze cij fers van de bedrijfsleiding zijn in to taal 134 mensen maandag op het werk verschenen. 168 werknemers van ochtend- en dagploeg bleken te staken. UTRECHT. De bouw- en houtbon den zijn zeer boos over wat zij „een misleidende en huichelachtige poli tiek" van de werkgevers in de bouw noemen. Hun woede is opgewekt door een pamflet waarin de werkge versorganisaties reageren op de eisen van de vakbonden. UTRECHT. Volgens een woord voerder van de Industriebonden NVV en NKV die ter plekke aanwezig is, ligt de gehele schijven-afdeling van Texasinstruments in Almelo stil. De afdeling, waar normaal weliswaar slechts 60 mensen werken, is een vi taal onderdeel van het bedrijf. De bonden verwachten dan ook, dat binnen een of twee dagen in het ge hele bedrijf niet meer gewerkt kan worden. GOES. Dinsdagmorgen om zeven uur is in Goes het personeel van de houtindustrie één van de twee afde lingen van de houtimport en hout industrie van Van Riessen BV in Goes in staking gegaan. Het betreft hier 25 van de 122 man. Op de im portafdeling wordt volgens de direk- tie normaal gewerkt. EINDHOVEN, 8-2. Van de kant van de direktie Sociale Zaken van Philips is in de nacht van maandag op dinsdag om twee uur. na een derde gesprek tussen de direktie en de vakbonden, meegedeeld dat ook dit derde gesprek over een nieuwe c.a.o. voor circa 65.000 werknemers bij Philips in Nederland na urenlange onderhandelingen geen resultaat heeft opgeleverd. Normaal is dat de eerste trams en bussen om ongeveer kwart voor zes op gang komen. Op dat tijdstip ko men ook de eerste reizigers met de trein aan. In de hal werden treinreizigers opgewacht door jongemannen, die studenten zouden zijn. Zij deelden pamfletten uit. Volgens de RET- woordvoerder vatten de reizigers de mededeling dat er werd gestaakt, nuchter en kalm op. De meesten lie pen het station uit in de richting van hun dagelijkse arbeid of zoch ten een café op om een kop koffie te halen. In Amsterdam AMSTERDAM. „Blij dat ik rij", zeiden dinsdagochtend, duizenden automobilisten in Amsterdam en omgeving die in tegenstelling tol ve le anderen hun werk konden berei ken. „R.adio en tv hebben goed werk gedaan", aldus direkteur ir. J. M. AMSTERDAM, 7-2. „We zijn te vreden over de eex-ste stakingsdag. Onze verwachtingen over de sta kingsbereidheid van de leden is uit gekomen". Aan het woord „opperstaker" Her man Bode van de Federatie Neder landse Vakbeweging die samen met zijn collega Frans Drabbe de dage lijkse leiding heeft over het FNV- coördinatiecentrum, knooppunt van de „speerpuntakties". De balans opmakend van een dag staken, constateert hij dat het sta kingsparool over het algemeen is op gevolgd. De voor staking „uitverko ren" bedrijven gingen plat. De pro- duktie werd lam gelegd. LAATSTE NIEUWS AMSTERDAM, 8-2. Klokslag half tien kwam vanmorgen - zoals van tevoren aangekondigd - een einde aan de staking van het gemeentelijk vervoersbedrijf iri Amsterdam. Uit alle remises vertrokken op dat tijd stip rijen trams en bussen. ZIERIKZEE. 8-2. De huidige bevolkingsgroei van Schouwen-Duiveland vertoont tendenzen die niet in overeenstemming zijn met de funktie als open gebied, zoals de middendelta vervult in het kader van bet pro vinciale- en rijksbeleid. De onderneming nam zelf vorige week het initiatief om het overleg weer op gang te brengen, aangezien haar inziens het overleg over alle voorstellen zeker nog niet als be ëindigd beschouwd kon worden. De onderneming stelt zich bovendien op het standpunt dat geschillen aan de onderhandelingstafel moeten worden opgelost, 'aldus Philips. De onderne ming deelt in een verklaring mee het in ernstige mate te betreuren dat het ook nu niet mogelijk bleek om met de vakorganisaties tot een akkoord te komen. Altlus wordt gezegd in het ont- werp-advies van de Prov. Plan. Commissie, dat is opgemaakt ten be hoeve van de behandeling van de ontwerpen voor de regionale uitwer kingen nota Bewoningspatroon. In het advies wordt het volgende geconcludeerd: „Gezien de belang rijke funktie van dit open gebied, en gezien de wens van handhaving van het bestaande woonklimaat op Schouwen-Duiveland is de Advies commissie van oordeel, dat het pro vinciale planologische beleid in deze regio gericht dient te zijn op beëin diging van het vestigingsoverschot". Concentratie Zierikzee Ten behoeve van de werkzaam heden welke in het kader van de uitvoering van de Oosterschelde- werken de komende jaren zullen plaatsvinden zal een aantal arbeids krachten dienen te worden gehuis vest op Schouwen-Duiveland. De adviescommissie is van oordeel dat deze migranten gezien in het licht van de nota Bewoningspatroon, een woonplaats dienen te vinden in Zie rikzee. Werkgelegenheid De lokale werkgelegenheid dreigt de laatste jaren op Schouwen-Dui veland in gevaar te komen". Dit laatste als gevolg van vooral de con centratiegedachte waarbij ter bevor dering van de efficiency van de be drijfsvoering bedrijven worden ge concentreerd. Dit geldt zowel de in dustriële 'bedrijvigheid als ook de sector van de verzorgende aktivitei- ten. Een aantal bedrijven en instel lingen/diensten is recentelijk uit Schouwen-Duiveland verdwenen of dreigt naar elders te worden over geplaatst". De adviescommissie is van oor deel dat, wil men structurele werk loosheid en/of pendel op grote schaal voorkomen, primair gestreefd dient te worden naar uitbreiding van de werkgelegenheid ter plaatste. BELEM. Omdat de 2640 kilometer lange rivier de Tocanlins in het Braziliaanse Amazonegebied buiten haar oevers is getreden, zyn vijftien duizend mensen dakloos geworden. Volgens de autoriteiten is Maraba in het zuidwesten van de staat Para. de stad waar de toestand het ergst Dinsdag 8 februari Haamstede Geref. kerk. 14.00 uur, jaarvergade ring Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.30 uur. Bejaardensoos in het Ver enigingsgebouw. (en elke dinsdag). Gymnastiekzaal. Kursus „beter bewegen door oude ren", 16.30 uur. UTRECHT, 7-2. De Voedingsbon den FNV en de Industriebond NKV gaan in beroep tegen het stakings verbod voor twintig dagen in de zui velindustrie dat prof. mr. V. J. A. van Dijk. de president van de recht bank in Utrecht, hun in zijn vonnis van afgelopen vrijdag heeft opge legd. De president deed toen uit spraak in een kort geding dat de door stakingen bedreigde zuivelbedrijven legen de bonden hadden aangespan nen. Hij legde een afkoelingsperiode op. De Voedingsbond CNV beraadt zich nog over l;.et instellen van beroep. STUTTGART, 7-2. De vier West- duitse speleologen, die sedert zater dag in een overstroomde grot bij Goeppingen in Baden-Württemberg waren ingesloten, zijn maandagoch tend gered. Bij een verrassend snel verlopende reddingsaktie waaraan elf duikers deelnamen, konden de vier onderzoekers van 16 tot 28 jaar in twee uur uit de grot „Mordloch" in veiligheid worden gebracht. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis. De vier waren zaterdag het onder aardse labyrint binnengedrongen en daar door het regen- en smeltwater verrast. ROTTERDAM, 7-2. De 21-jarige elektricien H. W. van Rijn uit Bleis wij k is maandagmiddag in een wo ning in Rotterdam door elektrocutie om het leven gekomen. De man was aan het werk 'in een kruipkelder en lichtte zich bij met een looplamp. Deze was echter niet voorzien van randaarde en vermoedelijk daardoor kwam hij onder stroom te staan. Po gingen van de politie en de brand weer om de levensgeest van de elek- triciën weer op te wekken, waren tevergeefs. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Hotel Vijverberg. P.v.d.A., 20.00 uur. „De Pleisterplaats", brugvereniging. Afd. Duiveland, 19.30 uur, Weeg- Dorpshuis, 20.00 uur, vergadering Landbouwvereniging. Woensdag 9 februari Zierikzee I-Ierv. Ver.-gebouw. Bejaardenmid dag N.C.V.B., 14.30 uur. Mavoschool Malta. Bloedplasma- avond, 19.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Vergadering Verenigings raad, 19.30 uur. Donderdag 10 februari Zierikzee Zeeuwse Herberghe. 19.30 uur, open bare bestuursvergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. v. Bedrijfsvoorlichting. Hotel Van Oppen, Stad en Lande. Streekgeschiedenis. 20.00 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, jaarver gadering H.S.V. „Oostersehclde". Haamstede Jeugdsoos „Big S". Klaverjasavond voor donateurs. Ouwerkerk Auberge „La Butte". Programma Rotterdamse Smalfilm Liga. 20.15 uur. ..j Dorpshuis, 20.00 uur, voorlichtings avond Cult. Ver. alcohol en drugs. Zaterdag 12 februari Haamstede Camping Duinrand. Dansavond („Vol Schouwse Hoop"). Ellemeet ,,'t Durpsuus" 20.00 uur. Feestavond V.O.O., Zaterdag 19 februari Renesse Dorpshuis, uitvoering „Luctor et Emergo", 19.30 uur. Donderdag 24 februari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, ou deravond. 1.9.30 uur. Beatrixschool, 19.30 uur, afdeling Schouwen (Westhoek) Rode Kruis, ledenvergadering. „De Drie Schapen". 20.00 uur, „Nut en Genoegen". Vrijdag 25 februari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, ou deravond, 19.30 uur. Chr. ger. kerk. Spreker: Ds. Wurm- brand. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zaterdag 26 februari Goes Prins van Oranje. 19.30 uur, Goese Opei-ette Vereniging (Der Zigeuner baron). Noordgouwe Hotel v. d. Weijde; finale bandstoten groot Zondag 27 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zaterdag 5 maart Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging, (Der Zigeuner baron). Openbare basisschool. Kindermiddag 13.30 uur. Bruinissc Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, kin dermiddag C.J.V. Herv. Verenigingsgebouw. C.J.V.- avond voor ouderen. 20.00 uur. Zondag 13 februari Renesse Sportveld, 14.00 uur, S.V. Renesse Puzzelrit. Maandag 14 februari Zierikzee Huis van. Nassau, 19.30 uur, start A.B. O.-kursus. Huis van Nassau, 19.30 uur, Leden vergadering Zwèmvèfeniging „On derdak". Verenigingsgebouw. 19.30 uur SGP- Middenschcuwen,tijdrede, ds. W. L. Tukker, Sdrjansland Dinsdag 15 februari Zierikzee R.K.-Centrum, Móssëlstfaa't, 19.30 uur, U.V.V.-contactavond. 20.00 uur, zangavond van de E.O. in de Chr. Ger. kerk, waar zeven koren aan meedoen. Plaats? Algemene vergadering land- bouwvereniging. Tijd? Woensdag 16 februari Nieuwerkerk Bedrijf A. J. Romeijn, Middenweg 11, demonstratie reinigen van drain- reeksen (13.30 uur). Donderdag 17 februari Zierikzee Huis van Nassau'. Ledenvergadering Z.L.M.-kring, 13.30 uur. Mondragon, 20.00 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. Vrijdag 18 februari Zierikzee Concertzaal. Concert K.H. „Kunst en Eer". 20.00 uur. Recreatiezaal geref kerk. Oprich tingsvergadering C.D.A., 19.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Afd. Plattelandsvrou wenbond, 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur, Verga dering „De Schouwse Ruiters". (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Het nieuwtje van vanmorgen is dat het in Amerika een beetje be gint te dooien en dat wórdt hoog tijd, want alles en iedereen is daar ongeveer bevroren. Ergens is eèn ijsprop losgeschoten en weerkundi gen menen hierin het begin te zien van betere tijden. Men is echter doodsbang voor overstromingen, die zich ginds bij dooiiveer heel vaak voordoen. Met name de Grote Me ren kunnen biiiien de oevers treden en dat is verre van prettig. Vrienden in Illinois oleken des tijds, tijdens gesprekken, nog altijd vol te zitten van winterverhalen uil vroeger jaren. Amerika heeft een hard vasteland klimaat en èr ont staan daar soms - vooral sneeuw- ioestanden, waarvan wij in dit kik kerland geen notie hebben. Pa is op weg naar huis en ivordt op een ki lometer afstand overvallen door een sneeuivstorm. Heel kort nadien al- moet hij de auto stil zetten en dan is het zaak snel naar buiten te komèn en ergen onderdak te vinden. Lukt dat niet, dah moet hij in de auto blijven, overnachten, want er moe ten zoveel automobilisten worden uilgegraven en eer hij eens aan de beurt is. Dat is gevaarlijk door de indringende koude. Lukt dat wel dan snel het vrouwtje gebeld en die ziet dan het mannetje niet één, twee, drie thuis. Het gebeurt toel dat de ingeseneuwde man (of vrouw) en de bewoners van het huis naar elkaar toe een looppad graven en elkaar dan ongeveer halverwege ontmoeten en achter de borstwering (de kop petjes steken er nog net boven uit) elkaar in dé armen vallen. Overigens heeft de Amerikaanse - wat eenzamer wonende huisvroutv wel voor zo'n veertien dagen voed sel in huis 's winters, want als het ijs en de sneeuw komen wordt de supermarkt ivel mooi onbereikbaar. Bij alle verhalen ginds zal dan mi ■wel' het overtreffend relaas komen van de winter 1976/1977, die zo koud was dat de kachel 's avonds al op het nachtpitje moest en velen heb ben de wel logische kónkiusie ge trokken, dat het maar het beste was naar bed te gaan. Prompt zijn demografen op komen draven, die een geboortegolf voor spellen, evenals in de periode - en kele jaren geleden - waarin hel licht te New York, uit viel. De ge volgen waren toen ook heel wat kleine New Yorkertjes. Zo blijkt al les samen te hangen in het leven en worden mensen beïnvloed door machten en krachten, die ze maar ten dele in de hand hebben. Daar vriest hét,, ginds doöjt liet en hier staan men-Sen in de regen of. de zon op de bus te wachten, die niet komt, omdat er wordt gestaakt. Soms is mijn verlangen kompleet naar een bananeneiland in de Zuidzee, om daar zonder kleren langs de bran ding te lopen, uit te kijken naar de oneindig verre horizon en zonder verdere informatie over mens én wereld na te denken over het be staan. 't Zou niet kunnen, maar fan tastisch zou het zijn! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2