wico Vergadering te Nieuwerkerk distrikt IV van het Waterschap Schouwen-Duiveland Tijdens bijeenkomst brak spanning rond de zuivel U&j DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen GELD NODIG Biologische zuivering voldoet uitstekend Vergadering „Snijmaiskern" WAT UQT Dl „FAMILIE-AVOND" IN ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 februari 1977 133ste jaargang Nr. 22044 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: Aftreden wethouder Bruinisse Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 's Morgens gebeld 's Avonds geld id Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113)-1619 Toen bijna tien jaar geleden het waterschap in zijn huidige vorm ontstond bedroegen de lasten onge- veer f 50,-, de pachtwaarde f 150,-, f 170,- per h.a. en er bestaat een vuistregel dat de waterschapslasten 1/3 van de Pachtwaarde mogen zijn. Daaraan voldeed men dus, de water schapslasten gingen omhoog (nu f 108,- per ha) er 'is nu ook speling overhouden, voor verdere verhogin- gen( als zijn die niet gewenst) als de nieuwe pachtwaarde is yastgesteld. De prijzen die voor de grond wor den 'betaald, zijn een factor in het berekenen van die nieuwe pacht waarde en zowel grondprijzen en pachtprijzen zijn in beweging. Spreker toonde enige beducht heid, voor het in de knel komen van de waterschapsheffingen, nu de On- ZIERIKZEE, 4-2. De aankondiging dat tijdens de voor lichtingsavond van de Snijmaiskern Scliouwen-Duive- land enige mededelingen zouden worden gedaan om trent de op handen zijnde stakingen in de zuivelindu strie was ongetwijfeld oorzaak van het feil dat deze vergadering vrijdagavond jl. in het „Huis van Nassau" door een zeer groot aantal belangstellenden werd bezocht. De spanning was dan ook op dat moment nog geheel aanwezig want het speelde allemaal vóór de bekendmaking van de uitspraak van mr. V. J. A. van Dijk, president van de Utrechtse rechtbank in het kort geding dat de werkgevers in de zuivelindustrie tegen de vakbonden hadden aangespannen. NIEUWERKERK, 5-2. Onder voorzitterschap van ge zworene J. J. van de Zande, werd vrijdagmorgen 4 februari de distriktsvergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland (distrikt IV) gehouden in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Voor deze (laatste) verga dering bestond een goede belangstelling. De heer Van der Zande wees na zijn welkomstwoord op de twee gro te werken, die in 1976 zijn uitge voerd, de versterking en verhoging van de dijk Viane-Breede Zandweg en de zuiveringsinrichting aaii de Mastgat. Op het nieuwe dijklichaam komt het gras al te voorschijn, de biolo gische zuivehing aan de Verloren Kostweg, blijkt althans tijdens en na het proefdraaien, uitstekend te voldoen en 'kan waarschijnlijk nog deze\<maand' worden opgeleverd. En kele toevoerleidingen zijn nog in aanleg, de aanleg kon gereed wor den dank zij een D.A.C.W. subsidie. Nu de subsidiekraan is dichtge draaid zullen Ouwerkerk en Sirjans- land nog even moeten wachten, eer aansluiting mogelyk is, maar er wordt wel alles aan gedaan, om we gen te vinden, dat het uitstel niet al te lang zal behoeven te zijn. De droge zomer was aanleiding tot wegverzakkingen c.q. scheuring van het wegdek, op die plaatsen, waar de veenlaag minder dan 1.50 beneden dat wegdek lag. De veen- Advertentie laag droogde, als gevolg van de zo merse hitte uit en aan het wegdek kwam dan reparatie. Waterschapskringen Dijkgraaf A. M. Geluk behandel de in een causerie verschillende punten van algemene aard, die ook in Distrikt I op tafel werden ge bracht, met name de waterschaps kringen, die zullen moeten worden gevormd, als de provincies nieuwe stijl (24) tot wet zouden worden. Aan het vormen van nieuwe water- sohapseenlheden valt dan niet te ont komen Maar Zeeland zal bij het vor men van waterschapsgigamten, sa men met een deel van Zuid-Holland of met Noord-Brabant, daarin be stuurlijk maar een bescheiden plaats in nemen. Het onderzoek naar de sterkte en de samenstelling" van de zeewering in de kom van Bruinisse is in handen van het instituut van de Grondmechanica. Na gereed ho ming van het rapport, zal uit een aantal plannen het beste worden ge kozen, om ook hier de optimale vei ligheid te bereiken, een en ander na overleg met gemeentebestuur en an dere instanties. De lasten (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Achterhaald BILT Verwachting tot dinsdagavond: Onbestendig Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar in de loop van de dag meer opklaringen; krachtige, aan de kust stormachtige wind. aanvanke lijk zuidwestelijk, later ruimend naar west tot noordwest en geleide lijk afnemend; minimurptemperatu- ren omstreeks 5 graden, maxima cir ca 7 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 febr. Zon op 8.09, onder 17.41 Maan op 23.22, onder 9.32 Laatste kwartier: 11 febr. (5.07) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 8 febr. 5.50 18.15 11.31 23.36 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Atlantische Oceaan heerst een levendige depressie-akti- viteit, die het weer in bijna geheel Europa bepaalt. Een depressie, die maandagmorgen nog ten westen van Schotland lag, trekt oostwaarts naar de Noordzee. Aangezien de luchtdruk boven Zuidwest-Europa vrij hoog blijft, nemen de lucht- drukverschillen boven onze omge ving toe. Het frontensysteem van de depressie passeerde maandag met regen en veel wind ons land. Dins dag zal een trogvormige storing, die achter de depressie over de Britse eilanden naar het oosten trekt, bij ons voor een wisselende bewolking zorgen met plaatselijk buien. De middagtemperaturen zullen iets minder hoog worden, omdat de aan voer dan iets meer uit het noord westen komt. roerend goed belasting is of wordt ingevoerd. De opheffing van de wet op de Calamiteuze polders zou in het waterschap Schouwen minder ernstige gevolgen hebben, dan in Zeeuws-Vdaanderen, dit jaar zal al ol' niet mei terugwerkende kracht deze opheffing toch wel zijn beslag krijgen. De ontvanger griffier, de heer A. J. Rotte gaf een overzicht van de fi nanciën, waarbij hij dezelfde nor men voor het verdelen van de fi nanciële koek hanteerde, als in District I. Deze financiële koek is samengesteld uit de ingrediënten, subsidie, dijkgeschol en verontreini gingsheffingen, de wegen die een deel van die koek toegeschoven krijgen, zijn verdeeld in tertiaire, quartaire en niet plan wegen, deze verdeling heeft zijn oorzaak in de subsidies die men er voor ontvangt. Maar niet plan wegen ontvangen geen subsidie en het onderhoud er van komt volledig voor rekening van het Waterschap. Ieder is vervuiler in de zin van de wet op de waterverontreiniging zo dat ook ieder moet worden aange slagen, toch verandert men ook hier wel eens van standpunt en het be grip „alleen wonende" wordt soms wat vreemd geïnterpreteerd door de aangeslagene. Zo geeft de inning van deze nieu we heffing zijn bijzondex-e proble men, het probleem van het meer be talen van de tweede woningen (geen probleem voor het Watei'schap, maar van de eigenaai-s van deze tweede woningen) aan onze en aan de andei-e zijde van onze oostgrens bleek men nogal moeilijkheden met het begrip tweede woningen en de i-elatie tot de nieuwe heffing te heb ben, dat was net vooi'bij, toen weer andere begripsverwarringen ontston- (vervolg op pagina 3) HAAMSTEDE. Veel belangstelling bestond vrijdag tijdens de receptie van 1hel jubilerend transportbedrijf Rademaker. V.l.n.r.: de heer J. J. RademaJker, mevrouw M. Radema- ker-Noordhoek, mevrouw L. Noord- hoek-Beije, de heer J. Kostense, de heer J. Noordijk en de heer C. Sla ger. (De laatste twee op de achterste rij). Men zie ook elders in dit num mer. Het is gemakkelijker een mas sa dan een individu onder sug gestie te brengen. Gustave le Bon. vel opnieuw vei-schijnen voor de Utrechtse rechtbank-pi-esident. Een geheel ander heet hangijzer tijdens deze vergadeisng van de Snijmaiskern was de vraag: Moet zaaizaad gezamenlijk aangekocht worden of koopt ieder zaaizaad voor zichzelf? Voorzitter de heer D. P. Korstanje deelde mede dat deze vraag aan de oi-de kwam, daar vo rig jaar nogal wat ki-itiek door de leden is uitgeoefend op het aan koopbeleid door het bestuur. Gezamenlijk Vrijdagavond deed zich de situatie voor dat men 't er unaniem over eens was dat gezamenlijk moet worden ingekocht, maar over de manier waarop was men het aanvankelijk bepaald niet eens. Er werd gediskus- sieerd over het feit of gekocht moest worden bij de handel in deze regio of dat men zich moest wenden tot de laagste inschrijver. Pas na de pau ze kwam men tot een akkoord en besloot men de zaaizaden bij de laagste inschrijver te betrekken. De teell De heer M. A. de Hond, bedrijfs- voorlichter van het Consulentschap voor de akkerbouw en rundvee te Goes sprak deze avond over de teelt van snijmais. Aan de orde kwamen nieuwe inzichten over rassenkeuze, bemesting, ziekte- en onkruidbe- strijding. Hierbij kwam aan de orde dat het bekende ras Fi-onica dit jaar in deze regio een slechte opkomst had. Voorzitter de heer Korstanje deelde mede dat dit zijn ooi-zaak (Vei-volg pag. 3) O f Advertentie ZIERIKZEE. Vrijdag 4 februari hiel den de christelijke plattelandsorga- nisaties, de jaarlijkse familieavond in „Concordia". Een toneelgroep van de C.P.J. afdeling Noord- en Zuid- Beveland bracht het vrolijk spel „Kontakt met Kootje" van Hans van Wijngaarden, onder regie van Jos de Jager. De foto verbeeldt een scène uit dit stuk. Aan het ontspannend ge deelte ging een maaltijd vooraf. De avond werd geopend door de C.B. T.B.-voorzitter de heer W. den Boer, terwijl de latere bijeenkomst stond o.l.v. de C.P.B.-presidente mevr. C. Boot-Dieleman. Eigenlijk werd later op de avond dit alles achterhaald door de uit spraak van de Utrechtse rechtbank in het kort geding aangespannen dcor de zuivel werkgevers: ,,De bon den mogen in de komende twintig dagen niet staken op een dwangsom van 2,5 miljoen gulden per bond per dag". Tijdens deze afkoelingsperiode moeten de zuivelwei-kgevei-s en de vakbonden tot overeenstemming zien te komen, desnoods met behulp van derden. Op 22 februari moeten de bonden en de wei-kgevers in de zui Van CMC zijde werd bij de vee boeren op kalmte aangedrongen en werd erop gewezen dat overhaaste stappen moesten worden vermeden. In geval van staking" zou al'le9 in het werk gesteld worden om de melk elders te vei-werken - in fabrieken waar nog niet gestaakt zou worden - en het vei-Jiies zou gezamenlijk worden gedragen. Tot slot deelde de heer De Boer mede dat 90°/o van de normale melkprijs vei-goed zal wor den als het werkelijk tot de ernstige situatie van melkvernietiging mocht komen. De heer M. de Boer, vooi-zitter van de C.M.C.B.-afdeling Schou wen-Duiveland gaf allereerst vrij dagavond een kort ovei-zicht van de beslissingen genomen op het spoed beraad op 3 februari jl. te Alphen a.d Rijn, 'bijgewoond door plm. 500 CMC-ers. Alle aanwezigen zeiden toe zich achter het beleid van be stuur en ddrektie van de CMC te sdhax-en. De heer De Boer deelde mede dat ongeveer vijfentwintig procent van de weiknemers in de zuivelfabrie ken tot staking bereid is. De vi-aag was echter of het de wei-kwilligen belet zou worden om met het wei'k door te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1