Gebundelde massa (400.000 ton) konsumptie-aardappelen een faktor Aardappelafzetorganisatie B.V. Een E.H.B.O.-kursus aan de Theo Thijssenschool GEMAKKELIJK SPAREN S NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE STREEKNIEUWS Koekoek doet een beroep op zuivelboeren De werkloosheid Pessimisme en optimisme rond mosselexport naar Frankrijk Gemeenteraad Bruinisse PUNTJES IN ALGEMENE BEGROTINGS BESCHOUWINGEN P.C.G.-FRAKTIE C.N.V.-afgevaardigden stapten op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 februari 1977 Nr. 22042 3 ZIERIKZEE, 2-2. Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders van de Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland B.V. werd de openingsrede gesproken door de president-koinmissaris de lieer J. v. d. Zande. Spreker deelde mede dat de Raad van Commissarissen en de direktie zich vaak hebben beraden over de soms overspannen marktontwikkeling. Ook binnen de beleidscommissie van Agrico-IIolland heeft het marktvcrloop en de marktvcrwachting veel aandacht gevraagd. ZIERIKZEE, 2-2. In augustus 1976 reeds is - met medewerking van het Jeugd- en Jongeren Rode Kruis - een kursus Jeugd E.H.B.O. begonnen aan de Theo Thijssenschool te Zicrikzcc. De heer Van de Zande wees erop dat tijdens de gehouden telersverga deringen vragen gesteld werden of de informatie aan de leden toerei kend is. Dit -punt is herhaald onder werp van dtèkussie binnen de be leidsorganen. Het beleidspunt is dat alle informatie gegeven moet worden voorzover deze de belangen van de afzetorganisatie niet schaadt. Een zorgvuldige afweging van wat wel en niet moet worden gepubliceerd blijft noodzakelijk. Vierhonderd duizend Ion Een gebundelde hoeveelheid van 400.000 ton konsumptie aardappe len noemde de heer Van de Zande een faktor van betekenis in de markten waar geopereerd wórdt. Nog slechts enkele jaren geleden bestonden cr in het werkgebied ver scheidene los-van-clkaar werkende coöperatieve aardappclorganisaties. Een gebundeld afzetgebied, uitslui tend van onderlinge concurrentie tussen coöperatieve organisaties, waardoor plm. 400.000 ton gespreid wordt afgezet is van een heel andere orde. Middenprijs Gespreide afzet houdt in dat de poolprijs een middenprijs wordt, nooit de hoogste en nooit de laagste. Spreker wees erop dat men zich niet uitsluitend bezig houdt met z.g. poolaardappelen, maar dat ook be langrijke hoeveelheden z.g. vrije aardappelen verwerkt worden. Dit gebeurt ter versterking van de posi tie. Vervolgens gaf de heer Van de Zande een overzicht van de vastgestelde beleidslijnen: Het voortgaan op de ingeslagen weg, n.l. die van een gespreid afzetpatroon. Het kiezen van een zodanig af zetpatroon dat hel sorteersche- ma zo nauw mogelijk aansluit op het verwerkingsschema van de afnemers, waardoor onnodige kosten worden vermeden. Het vasthouden aan de doelstel ling, waarin de continuïteit van de Nederlandse aardappelteelt centraal staat. Advertentie Vandaag den ken aan morgen Ilecllt op hel duel af: studeren,trouwen,houwen.reizen... 'n Goed spanrplan - elke maand een t ast bedrag-maakt wensen snel bereikbaar. Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen bij de Te Bruinisse werd opgemerkt, dat de mosselarij er daardoor een pro bleem heeft bijgekregen. Voorheen bestonden de problemen vrijwel uit sluitend hoe aan goede konsumptie- mosselen te komen, maar als er uit eindelijk een goed produkt voorhan den was, waren er verder geen moeilijkheden. Daar zorgde de han del voor, die altijd wel kans zag de mosselen af te nemen en te plaatsen, al was het een miljoen ton. Er zijn thans optimisten, die de Het bundelen van coöperatieve kracht, waardoor men op grond van de positie mede invloed kan uitoefenen op overheidsmaatre gelen die de aardappelteelt ra ken. Goede basis „Het zal u duidelijk zijn dat niet het maken van een zo groot mogelij ke V'inst voor de onderneming ons doel is, maar het bewerkstelligen van een zo goed mogelijk resultaat voor onze leden-telers," aldus de heer Van de Zande. Door het uitstekend bedrijfsresul taat in het verslagjaar is de basis van de onderneming aanzienlijk ver sterkt. Op grond van deze versterkte positie kondigde de spreker nieuwe investeringen aan. De heer Van de Zande ..wees erop dat de beleidsverantwoordelijkheid voor de afzet van uien aan de be leidscommissie van Agrico-Holland is opgedragen. Hoewel de uienafzet geen taak van de B.V. is, maar van Cebeco-Zuidwest, wordt die ontwik keling met grote belangstelling ge volgd. Spreker besloot met de hoop uit tc spreken dat de aardappclafzctorgani- satic ook in de toekomst - samen met de leden - wegen zal vinden om de positie tc versterken. „Zeeland-Park" in Israël Mede dank zij provinciale subsidie kan de Zeeuwse Werkgroep „Steun aan Israël" de aanplanting aankondi gen van een „Zeeland-Park" in Is raël, bestaande uit 2000 bomen. Het hoofdkantoor van het Joods Nationaal Fonds te Jeruzalem, heeft bepaald dat dit kleine Zeeuwse bos zal komen bij de Moshav Sjitoefi „Nir Etzion", ongeveer zeventien km ten zuidoosten van Haifa. De of ficiële aanplant - of inwijding - zal plaats vinden op 23 maart a.s. door onthulling van een steen met kope ren plaat, waarin de inscriptie: „Zeeland - Park - Holland". Aan Zeelands kommissaris dr. C. Boer- tien is gevraagd, zich te belasten met de officiële aanplant-handeling. Zeeuws Kunstenaarscentrum Van 5 februari t/m 3 maart expo seert Anneke van Santen in het Zeeuws Kunstenaarscentrum (Lange Noordstraat 59, Middelburg). ZIERIKZEE Kring Schouwen-Duiveland ZLM Op donderdag 17 februari wordt in het Huis van Nassau de algemene ledenvergadering gehouden van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. Aan de orde komt o.m. de benoeming van een voorzitter, in verband met het aftreden van de heer A. J. G. Doeleman. Het kring- bestuur heeft het volgende dubbel tal opgesteld, t.w. de heren L. J. van Gastel en W. A. Kuijper. Een inlei ding wordt gehouden door ir. A. C. de Gaay, hoofd afdeling milieu-on derzoek en inrichtingszaken van de Deltadienst over het onderwerp: „De waterhuishouding in Zuid-West-Ne- derland". Flamingo Door een inwoonster werd gemeld dat in het water bij De Val een flamingo gesignaleerd is. Een vrij uniek gebeuren, daar deze vogel maar zeer sporadisch in deze stre ken voorkomt. teruggang van de export naar Frankkrijk wijten aan de hoge prij zen in het seizoen. Zij denken dat aan het begin van de seizoen 1977/ 1978 alles weer wel goed komt. Anderen geloven dat niet zo zon dermeer en daarom is - met name te Bruinisse - druk gepraat over propaganda, want nieuwe exportwe gen zullen moeten worden gevon den, als de export naar Frankrijk blijft terug lopen. „Wie de strukturele positie van onze agrarische produklie beziet, zal het met mij eens zijn dat continue aardappelteelt voor onze boeren van levensbelang is", aldus de heer Van de Zande. Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland Donderdagavond 10 februari a.s. wordt in de Zeeuwse Herberghe een openbare bestuursvergadering ge houden van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. (Zie ook de agenda). De agenda voor deze vergadering vermeldt o.a. benoeming bestuurs leden. Het dagelijks bestuur-, stelt voor te benoemen tot leden van het bestuur mevrouw P. Berrevoets- Bingelberg t.e Kerkvvcrve op titel van deskundigheid, en de heer W. den Boer te Zieriikzee i.p.v. de heer C. Bij de Vaate namens de vereni ging van B. en W. en S. op Schou wen-Duiveland. Het d. b. stelt ver der voor mevrouw Berrcvoets-Rin- gelberg en de heer Den Boer te be noemen tot leden van het dagelijks bestuur. In bespreking komt het verslag werkgroep „hulpverlening aan 15 t in 24-jarigen op Schouwen- Duiveland". Ter bespreking en vast stelling wordt aangeboden het ont werp beleidsnota Stichting Jeugd. „Stamp NGO" in „Brogum" Vrijdag a.s. komt de bekende for matie Stamp NGO weer in Brogum. Deze fonnatie die speciaal bij elkaar komt om deze te vormen, bestaat uit vooraanstaande popmusici van Ne derlandse bodem. De Haagse forma tie die Amerikaanse reggeamuziek speelt is al eens meer in Brogum op getreden. Door het grote succes van toen werden ze weer uitgenodigd. Filmvoorstellingen in de Concertzaal Zaterdag- en zondagavond a.s. wordt in de Concertzaal vertoond de spannende „western" „De bezwering van de Duivelpas", (The Deserter) met o.a. Bekim Fehmiu en John Huston. Het verhaal speelt zich af in 1886, aan de zuidwestelijke grens tussen Amerika en Mexico en be helst de (bloedige) strijd van de US- cavaleiie tegen'de Apache-indianen. DUIVELAND Vergadering afd. P.v.d.A. Op dinsdag 8 februari houdt de afdeling Duiveland van de P.v.d.A. de jaarlijkse ledenvergadering in Hotel Vijverberg te Ouwerkerk. Op de agenda staan bestuursverkiezing en het verslag van de raadsfraktie. Ook komt het z.g.n. Werkplan aan de orde. Dit plan is opgezet om te pogen wat meer belangstelling te kweken bij de inwoners van Duive land voor het werk van de gemeen teraad en de bijdrage van de partij aan dat werk. Ter vergadering zijn ook belangstellende niet-leden wel kom. Voort tijd: zie agenda. OUWERKERK Voorstelling Rotterdamse Smalfilm Liga De Rotterdamse Smalfilm Liga, die dit jaar 45 jaar bestaat en daar mee de oudste amateurfilmklub van Nederland is, komt op vrijdag 11 fe bruari in Auberge „La Butle" te Ouwerkerk, met een programma be staande uit 8 mm en 16 mm films, die allen nationaal en internationaal bekroond zijn. De bedoeling van deze filmvoor stelling is het publiek te laten zier- dat amateurfilmers, naast de ge bruikelijke familie- en vakantie films, ook speel-, teken- en poppen- films maken, die beslist de moeite waard zijn en die zelfs door ver schillende buitenlandse televisiesta tions zijn uitgezonden. De heren Jacques Groeneveld en Hans van Nierop van de RSL zijn aanwezig om eventuele vragen te beantwoorden in Auberge „La Bul- te", Ouwerkerk. Voor tijd: zie agen da. v OOSTERLAND Coöp. Weegbrugvereniging Op dinsdagavond 8 februari e.k. houdt de Coöperatieve Weegbrug- vereniging „Even Buiten" alhier de jaarlijkse algemene ledenvergade ring in „De Pleisterplaats". De weger, de heer Jac. Beije, zal een overzicht geven omtrent de weegresultaten van de Fairbank in het jaar 1976. Daarna komt een voorstel tot verhoging van de weeg tarieven en de bestuursverkiezingen aan de orde. De heer A. Bolle is af tredend, doch herkiesbaar en in de Commissie van Toezicht is aftredend en niet herkiesbaar de heer Willem van der Have Fz. De heer H. J. van de Zande zal indrukken weergeven van zijn reis, naar Israël. BRUINISSE Oud papier Op zaterdag 5 februari a.s. wordt te Bruinisse weer oud papier opge haald t.b.v. de Mbuma-zending. De wagen begint rond 8.30 uur te rij den. Gebundeld gereed gezet bevor dert een snelle afvoer van het pa pier. Aan de leerlingen van de zesde klas wordt - aan de hand van prak tijkvoorbeelden uit het boekje: „Ik help bij ongelukken", geleerd hoe te handelen bij ongelukken. O.M. wordt mond-op-mond-be ademing beoefend en er worden ver banden gelegd. De lessen worden geven door mevrouw De Looff-Pas- senius, lerares aan de school en zelf in het bezit van een E.H..B.O.-diplo ma. Eens per maand krijgt zij hulp DEN IIAAG, 2-2. De afgevaardig den van de voedingsbond CNV heb ben woensdagmorgen kort na de (Adv.) In de 'journalistiek beet dat human side"; de kleine menselijke dingenvreugden, een beetje droefheid soms en wat grappen en grollen. Alle maal in de rubriek: cursiefT altijd nog tweehonderd keer per jaar in de Z1ERIKZEE- SCHE NIEUWSBODE. In begrepen in de abonnements prijs, nog geen twee kwartjes per krant. Toch opmerkelijk! Bruse C.J.V. op bezoek De leden van C.J.V. „Obadja" zijn zondag 6 februari te gast op een bij eenkomst van de Christelijke Gere formeerde jongerengroep te Zierik- zee. De avond wordt ingeleid dooi de heer H. van Ostende uit Veenen- daal, bestuurslid en funktionaris van de Bond tegen het Vloeken. Verder zal de avond worden gevuld met spel. De fraktie deelt niet de zorgen van bezoldiging van medewerkers, om dat dit, naar de mening van de P.C.G., van bovenaf is geregeld en daarin zal de gemeente geen uitzon derlijke positie in toebedeeld krij gen. De heer Meeuwsen vond dat de nieuwe brandweerauto er allang had moeten zijn en dat de apparatuur waarover men nu beschikt niet vol doet aan de gestelde eisen. Verder vindt de P.C.G. het te wen sen dat spoedig een verpleegtehuis voor geestelijk gestoorde en licha melijk zieke bejaarden in de regio gerealiseerd zal worden. Ook de zgn. kleine woningwetwo ningen naast hel bejaardencentrum van twee verpleegsters van de Rode Kruis-kolonne Zierikzee, t.w. de da mes mevrouw Heikamp-van Dui- vendijk en mevrouw Kuyper-Vijver berg. Deze dames geven ook les aan de leden van de kolonne. De kinderen blijken voor de kur sus bijzonder enthousiast. De kursus wordt in juni a.s. afgesloten. Aan degenen, die met goed gevolg een examen afleggen, wordt het jeugd E.H.B.O.-diploma uitgereikt. aanvang de bestuursvergadering van het landbouwschap verlaten. Aanleiding daartoe, vertelde voor zitter M. D. den Hollander van deze bond voor het vertrek van zijn ge zelschap, waren uitlatingen die men dinsdag via de media had vernomen van voormannen van de centrale landbouworganisaties. De Voedings bond CNV had verwacht dat de ver tegenwoordigers van die landbouw organisaties getracht zouden hebben uit de konfliktsituatie in de zuivel te komen, maar na hun uitlatingen zijn de standpunten juist harder ge worden. Konfliktsituatie De afgevaardigden van de CNV- bond willen in het bestuur van het Landbouwschap terugkeren zodra de konfliktsituatie zich zo heeft ont wikkeld, dat de sfeer van samen werking in dit bestuur weer gezui verd is. De heer Den Hollander hoopte dat dit niet te lang zal du ren en zegde toe dat zijn bond ook alles wil doen om uit de huidige si tuatie te komen. De Voedingsbonden FNV waren, zoals aangekondigd, helemaal niet in de bestuursvergadering verschenen. Alle voedingsbonden, ook die van de FNV, blijven wel meedoen aan het loonoverleg in de daarvoor speciaal aangewezen organen van het Land bouwschap. Deze zullen donderdag en vrijdag over de lonen voor de landbouwarbeiders vergaderen. zouden zeer wenselijk en nuttig zijn. Men informeerde naar de mogelijk heid van aansluiting op de riolering van de percelen aan de Dorpsweg. De P.C.G. stelt voor 50° o van de le ges terug te 'betalen aan de aanvra ger als een bouwvergunning wordt geweigerd. Geen sportzaal Blijkens 'het rapport van V.N.G. is het niet te realiseren dat Bruinisse een sportzaal krijgt. Om te begin nen vanwege het veel te g ei-in ge ge bruik en ten tweede, omdat er bin nen een straal van 12 km twee goe de akkomodaties zijn. De fraktie WESTERSCHOUWEN. Tegen de bosrand te Westenschouwen verrijst deze bungalow, naar aanleiding waarvan in de gemeenteraad vragen zijn gesteld, met name wat betreft de fails et gestes van de Welstands- kommissie. Het kollege van b. w. zegde een nota toe over deze kom missie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 2-2. Voorzitter Koe koek van de Tweede-Kamerfraktic van de Boerenpartij, tevens voorzit ter van deze party, meent dat de boeren het effect van de stakingen in dc zuivelindustrie kunnen weg nemen. Woensdag heeft hij de boeren op geroepen zich te melden bij de zui velfabrieken, die door een staking bedreigd worden. Die melding moet dan geschieden met de mededeling, dat bij staking het werk overgeno men zal worden. „Als alle boeren elkaar bijvallen zal de staking in de zuivel geen en kel effekt hebben", aldus Koekoek. Hij riep tevens de werknemers in de zuivelindustrie op „gewoon" door te werken. „Denk aan de allerzwaksten in de samenleving, kinderen zieken en bejaarden". DEN HAAG, 2-2. I)c ontwikkeling van de werkloosheid in ons land is in januari weer op een lager (gecor rigeerd) cijfer uitgekomen. Dit heeft minister Boersma van sociale zaken woensdagmiddag meegedeeld na af loop van het gesprek dat hij en zijn ambtsgenoot van economische zaken met werknemers hadden gevoerd. Volgens de voorlopige gegevens zal de werkloosheid in januari on geveer 5.000 tot 7.000 lager zijn dan in de maand daarvoor. Daarmee zet de bestendiging van de ontwikke ling sinds het cijfer van augustus van het vorige jaar zich voort. FRANKFORT. Bij een treinonge luk in de buurt van Frankfort zijn in de nacht van woensdag op don derdag dire mensen omgekomen. Er zijn 12 gewonden, onder wie twee Nederlanders. vraagt zich echter af of dit onder zoek wel voldoende is uitgediept. Volgens 'bekomen, inlichtingen zijn de twee akkommodaties iedere avond bezet, zodat het erg moeilijk is om daar normaal gebruik van te maken. Van het te geringe gebruik hier, is men niet overtuigd. Meergelegenheid jachten Naar aanleiding van de exploita- ite meergelegenheid voor jachten in de Rijkswerkhaven schetste de heer Meeuwsen de meningen van ver schillende Bruse leden met een ver haal van de Italiaanse koning in de beginperiode van Mussolini's macht. Deze koning moet eens gezegd, heb ben: „Een zakdoek is het enige, waar ik mijn neus in mag steken". De P.C.G. ziet het als taak de Bru se ondernemers zo veel mogeljjk te steunen. Het zou te wensen zijn dat cr nog industrie aangetrokken kon worden. De fraktie pleitte verder voor plaatsing van loodsen van de palingvissers op de Werkhaven. Tot slot. informeerde de P.C.G. naar de mogelijkheid van een kom- promis betreffende een zoet Zoom meer voor de land- en tuinbouw en een zout Zoommeer voor de visserij. ZIERIKZEE/BRUINISSE. Op de jongste vergaderingen van dc mosselkwc- kersverenigingen is de sterke teruggang gesignaleerd voor de mosselexport naar Frankryk in het afgelopen jaar. BRUINISSE, 2-1. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemees ter T. C. Hekman werden namens de P.C.G.-fraktie algemene begrotingsbeschouwingen gehouden dooi de heer M. Meeuwsen. Dc P.C.G. hoopt dat de balans van dc rekreatic wat in evenwicht gehou den zal kunnen worden omdat tegenover het pluspunt van de financiën ook vele minpunten staan. Het Landbouwschap

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 8